KRANKZINNIG UIT LIEFDE In het Kader der Luiksche T entoonstelling Wijzigingen ö&n de Verkeerspolitie De heerscher in de onderaardsche geSdstad De arbeid in het Lagerhuis De zaak Godin ts Luik Twee jongens bijna verdronken aan de kust van Bretanja 7 Augustus. H. Donatus. In 625 werd Donatus bisschop van Be- san^on in Frankrijk. Hij bouwde een klooster in zijn bisschoppelijke stad en stierf in 660. 8 Augustus. H. Cyriacus. De ze martelaar is een der talrijke' slachtof fers van de kerkvervolging van den Romeinschen keizer Diocletianus. Hij werd eerst zwaar gefolterd en daarna onthoofd in 304. king van oude onderaardsche vesting- i werken, die buitengewoon goed be waard bleken te zijn en aangelegd wer den door de Hollanders, na den slag van Waterloo. Tot hiertoe werden 91 kasematten die met elkander in verbinding staan, ontdekt. Zij maken deel uit van een redoute, aangelegd in den vorm van een dubbel hoefijzer. Men zal diezelfde kasematten thans benuttigen als schuilkelders tegen luchtaanvallen. I Wat statistieken om leeren. Uit het Statistisch Jaarboek voor 1939,zoo even uitgegeven door het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, blijkt dat ons land in 1937 telde 6455 genees heeren, 1107 tandartsen, 2474 apothe kers, 711 dierenartsen, 3540 advoka- ten, 1164 notarissen, 206 pleitbezor gers. In '38 telde men in ons land 2.821.874 rijwielen, 232.774 auto's, 67.016 motors. In 1937 4854 doofstommen, en 3442 blinden. In 1936 25.598 krankzinnigen. In 1937 bedroeg de bevolking on zer gevangenissen 3069 mannen en 233 vrouwen. Fn 24 uren van Amerika naar Enge land. Het watervliegtuig Ameri can Clipper is Zondagnamiddag te Southampton geland en heeft een nieuw rekord gevestigd voor een oce- aanvlucht met reizigers. De afstand van New-York naar Southampton werd afgelegd in 24 u. Er bevonden zich 39 personen aan boord. KERKBOEKEN. Groote keus ter eere van den H. Antonius en den H. Alfonsus. Kinderen van Maria. H. Uur. Zondagmisboeken Mis- en Vesperboek Officieboek Getijden van O. L. Vrouw Hand hoek der Religieusen enz. enz. Bockhandel DE VOLKSSTEM Kerkstraat 21, Aalst. Recrutecring van gediplomeerde ge- iK-eshceren. De gezondheidsdienst van hel leger recruteert 10 officieren- geneesheeren voor de actieve kaders onder de in actieven dienst of met on bepaald verlof zijnde milliciens die op 31 December 1939 ten minste 33 jaar oud zijn, het diploma van doctor in de heel-, genees- en verloskunde bezitten cn met vrucht den opleidingscyclus voor -de candidaat-reserve-onderluite nants van den gezondheidsdienst heb-.; ben gevolgd. Deze recruteering zal geschieden zonder te letten op het jaar waarin de belanghebbenden in het geschiktheids examen voor den graad van reserve onderluitenant zijn geslaagd. De candidaturen en vragen om in lichtingen dienen voor 15 Augustus 1939 gestuurd aan de commandanten der geneeskundige korpsen, onder meer 2e geneeskundig korps, Marialei 53 Antwerpen. Ook een record. Nooit viel er te Parijs in Augustus meer regen dan dit jaar. In 36 uren is in de Fransche hoofdstad, meer dan de helft van het regenwater gevallen, dat anders voor de heele maand wordt opgevangen. Niettemin blijft het Fransch weer kundig instituut optimistisch, en ver wacht men zich aan beter weer. Tabak zonder nicotine. Er zijn Vele methoden in den loop der jaren beproefd om tabac te ontdoen van haar nicotinegehalte en daarbij zijn tabak soorten gekweekt, die inderdaad een zeer laag gehalte aan deze giftige stof bevatten. Helaas waren de overige eigenschappen van smaak en geur dik wijls niet zoodanig, da* de rookers ten volle tevreden waren. Thans schijnt het gelukt te zijn tabak te kweeken die na genoeg nicotinevrij is, zonder dat ande re eigenschappen er onder lijden. Dit heeft men in Italië bereikt door tabaks bladeren te enten op tomatenplanten. De bladeren groeien na deze kunstbe werking rustig verder, maar verliezen hun gehalte aan nicotine. Wij vreezen echter dat de bewerking dermate kost baar zal komen, dat slechts een zeer klein deel der rookers zich de luxe van deze nicotinvrije tabak zal kunnen permitteeren. Oude onderaardsche gangen ont dekt te Ath. Te Ath, een voorstad van Doornik, is men op bevel van het gemeentebestuur overgegaan tot op gravingen. Deze hebben geleid tot de ontdek- uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotts door CONSTANT AIMARD 1 44ste Vervolg. Goed. maarschalk. Hoever is de plaats van hier ver- V/ijderd Omtrent twee uur voorbij de guafda. De postwagen passeert op den middag aan de guarda en ongeveer om twee uur voorbij de bedoelde plek. 1 Goed. Dan moet ge dadelijk handelen want wij hebben geen tijd te verliezen. Het best zal zijn als gij u in hinderlaag legt totdat de postwagen ■voorbij is. Volgt haar dan met alle voorzichtigheid. Breken wij morgen ochtend met den dag op dan weten we niet welke teekens die boeven onder elkander hebben met rookzuilen en dergelijke middelen... Er is meerma len iets in dien aard waargenomen. Hoe gij dan verder moet handelen laat ik aan u over. Doch ik moet u waarschuwen geene ruiters of voetgan gers voor u te laten uitgaan want dat gespuis is tot alles in staat. Beschouw: iedereen als gevangene die gij mocht inhalen of vooruitgaan. - Wij zullen hen echter op de daad moeten betrappen. Ja. dat in ieder geval. F.n de Mexicaansche wacht moet ook geen vermoeden hebben van uwe nabijheid, want ik betrouw dat volkje evenmin. Het was best als gij die 'plaats kondet Nationaal congres der politieke gevangenen Zaterdag, begon te Luik het congres der nationale federatie van politieke gevangenen, in aanwezigheid van hon derden leden uit geheel het land. Zaterdag werd hulde gebracht aan de graven der gefusiljeerden der Char treuse op het militair kerkhof te Ro- bermont. 's Avonds werd een eetmaal opg.cdie.nd, voorgezeten door jgcaaf de Hcmptinne. Heer Horrent, voorzitter dei politieke weggevoerden, hield een rede en overhandigde aan generaal Six" de plaket van erkentelijkheid,waar na hij den lof maakte der Belgische geestelijkheid die tijdens den oorlog haar plicht begreep. Zondag morgen, ging de algemeene vergadering door. Verslagen werden uitgebracht door heeren Bauweraerts. Van Halteren. M. Thiange, Grégoirc. Na levendige besprekingen stemde de vergadering met algemeene stem men een motie, waarbij aangedrongen wordt op invaliditeitsaanspraken van de politieke gevangenen, vermindering op het spoor en toekennen eener rid derorde voor bewezen diensten. Nadien volgde een officieele ont vangst op het stadhuis. De Minister van Openbare Werken is voornemens binnenkort de vaste Raadgevende Verkeerskommissie bij een te roepen om zekere dringende vraagstukken betreffende het wegver keer op te lossen. Die Kommissie zal hervormd worden en voorgezeten door den minister. Om nuttig en vlug te kunnen werken zal er, in den schoot van deze Kommis sie een bestuurskomiteit ingesteld wor den, dat periodiek zal vergaderen. Onder de in overweging te nemen vraagstukken bevinden zich 'namelijk her rijbewijs, de verplichte verzekering de burgerlijke verantwoordelijkheid,de voorgangsvoorrang aan de kruiswegen en verlichting der voertuigen. £en ernstige poging zal gedaan worden met het oog op het verbeteren van de wegsignalisatie. De wegwijzers en kilometerpalen zullen van een meer praktisch type zijn. Een voor heel het land eenvormig sein zal aangenomen worden om de tram- en autobushalten aan te duiden. Een nieuw sein dat de gebruikers van een secundairen weg verplicht een oogenblik stil te staan alvorens zich op een hoofdweg te begeven, wordt insge lijks in overweging genomen. Een eenvormig sein zal aangenomen worden om den overgang van wegen door buurtspoorwegen, trarns en in- dustrieele aansluitingen aan te kondigen Het gebruik van terugkaatsende gla zen op sommige wegseinen zal uitge breid worden. De minister stelt zich voor te beraad slagen over de wenscheliikheid de maximumsnelheid der toerismevoertui- gen te bepalen .op 100 Km. per uur buiten de agglomeraties en op 50 km. binnen de agglomeraties. Ten slotte zullen sommige voor schriften van de Wegcode herzien wor den. Engeland, om in 1920 de algemeene leiding over te nemen. De grootste goudschat ter wereld ligt in de kelders van deze Bank van Engeland, die een stad op zichzelf vormt. De grenzen van deze stad zijn door een gecompliceerd veiligheidssysteem beschermd. De meest moderne sloten j en stalen deuren beschermen den toe gang tot de bewaarplaats van den En- gelschen goudschat in de centrale van de Bank van Engeland, die in Londen nog filialen bezit. Goudtransporten ge schieden tegenwoordig meestal per vliegtuig. Daar de Bank van Engeland een van de grootste crediteuren van talrijke Staten is zijn zulke transporten niet zeldzaam. Het overbrengen van de goudzendingen van het vliegveld Croydon naar het bankgebouw doet denken aan romantische verhalen in detectiveromans met pantserauto's, politie-agenten op motoren en in auto's Montague Norman, bankpresident en boekenliefhebber Het is slechts weinig bekend, dat de bank van Engeland {F^elemaal geen Staatsbank is en dat d«v^ ngelsche re geering officieel gesp myioed heeft op de leiding van dit geldiniitfuut. Willem III der Nederlanden stichtte in 1694 deze bankonderneming, Óm zijn - veld tocht in Frankrijk te financieren. De Bank van Engeland is een Maatschap pij op aandeelen met een kapitaal van 14.553.000 pond. De aandeelhouders kiezen een bestuur van '24 personen, j een gouverneur cn zijn plaatsvervanger Sinds 1920 heeft Montague Norman 1 de leiding van de Banklvan Engeland j in handen. Hij is een Londenaar van j geboorte, hij ging pas laat over naar het bankbedrijf. In den wereldoorlog was hij een van de beste ontcijferaars van het legercommando fn hij had een leidend aandeel in de tiitwerking van de geheimcodes. Na den oorlog werd hij plaatsver vangend gouverneur van de Bank van vermijden, doch ik weet niet of dit te paard mogelijk is. In dat geval nog moet gij posten op den weg uitzetten die niemand doorlaten. Gij zult wel zien wat het geraadzaamst is. En wat doen wij met de roovers wanneer zij in onze handen vallen Bazaine antwoordde kort Ophangen. Goed, maarschalk. Vooral geen lange rechtspleging. De verantwoording neem ik op mij.Dat zijn toch zooals gij zegt dezelfde schur ken die luitenant Saint Clair en Bre- mont hebben doodgeschoten en met die moeten wij volstrekt geen com plimenten maken. Ik vrees iets, maarschalk. Wat vreest gij Onze mannen zullen zich niet gaarne daartoe leenen Tot wat Tot dit beulenwerk van schurken opknoopen. Dood schieten is nog wat anders. Dan schenkt gij aan den jongste het leven als hij zijne kameraden zelf ophangt. Daardoor verdrijven wij hen allen te gelijk uit den omtrek. Meer viel er niet te spreken. De bevelvoerende officier moest hft overige zelf regelen naar gelang der omstandigheden. De jongere officieren j keerden terug naar de hoofdwacht om j de ontvangene bevelen zonder eenig verzuim uit tc voeren. Het was omtrent drie uren 's mor gens. De patroelje reed langzaam door de straten der stad. Zij hadden nog tijd over cn het was beter hier langzaam te rijden dan groo- ten spoed te verraden. Dit zou de verdcnkif.g der eedver wanten kunnen opwekken Buiten de stad brachten zij hunne paarden in geslrekten draf, maar door de dorpen reden zij weder stapvoets.en lieten weder den vrijen teugel in het vlakke veld. Zij ontmoetten nu en dan kleine troepen Indianen die met den nacht marcheerden om vroeg in den morgen op de markt van Mexico 'te kunnen zijn Het terrein was hier-tamelijk open en vlak. Hier en daar had men enkele hoog ten of engten die met cactusplanten waren begroeid. Het was daar geheel ongeschikt om in hinderlaag te liggen. Kapitein Orsmond, de aanvoerder der patroelje liet stilhouden toen zij niet meer ver van de guarda verwijderd waren. Zij zouden overleggen wat men zou de doen om de diligentie ongemerkt af te wachten en te laten voorbijgaan. Van Leeuwen bracht in het midden dat het meermalen was gebeurd dat zich handlangers van de bende in den postwagen bevonden. Zij namen er plaats in ten einde op het beslissend oogenblik den reizigers een paar geladen revolvers voor te hou den. Dit verhinderde allen tegenstand. Het was niet waarschijnlijk dat er thans een dergelijk plan bestond. Im mers de brief meldde er niets van doch in alle geval moest men rekening hou den met de mogeljikheid. Kort voor de guarda liep de weg links om den heuvel heen. Zij konden dien rechtsaf omgaan om zich buiten het gezicht te houden terwijl men een man in het geboomte deed post vatten om te gunnen waar- De buitenlandsche zaken en de werkloosheid worden het drukst besproken Een Engelsch blad publiceert een statistiek van de uren, welke het En gelsch Parlement, sinds November, tot het begin van de huidige vakantie, ge wijd heeft aan de verschillende groote viaagstukken. De indeeling blijkt te zijn als volgt Buitenlandsche Zaken .79 u. 17 m. Werkloosheid 62 u. 5 7 m. Landbouw 39 u. 34 m. Het Palestijnsche vraagstuk 25 u. Koloniën 13 u. 28 m. Ouderdomspensioenen 1 2 u. 21 m. Hieruit blijkt duidelijk hoe naast de internationale spanning, vooral het werkloozenvraagstuk de Engelsche re geering heeft bekommerd. Twee geweren, een revolver en duizend patronen ontdekt tijdens eenc huiszoeking te Luik De rechterlijke politie van Luik, die haar onderzoek voortzet in de zaak van den soldaat Godin, heeft in de woning van den betichte twee geweren een revolver en duizend patronen ont dekt. Ondervraagd hierover, verklaarde Godin de wapens en de munitie te Ber gen gestolen te hebben, uit den woon wagen van foorlieden. De politie vraagt zich af welke de oorzaak is van de aanwezigheid van deze munitie in den woonwagen. Hun lichte kano was omgekanteld. Twee jongens van 19 en 17 jaar, die met vakantie waren aan de Bretoensche kust, staken aan de baai van Saint- Brieuc in zee met een lichte kano van slechts 4.40 m. lang. Een storm stak echter op, tengevolge aarvan het lichte vaartuigje kantelde. De tweè jpngens die goed geoefende en sterke" zwemmers blijken té zijn, wisten zich vast té klampen aan een met lucht gevulde rubbermatras, die zij in hun bootje hadden meegenomen,en na een vreeselijken strijd van vijf volle uren tegen de ontketende zee, konden zij volledig uitgeput en klappertandend de kust bereiken. Op het strand zakten 7ij bewusteloos ineen. Alhoewel zij eenige wonden oplie pen bij het zwemmen Icings de kustrót- sen, boezemt hun toestand niet de minste zorg in. MOTOR MET ZIJSPAN DOOR EEN AUTO GEGREPEN TE FLEURUS Te Fleurus had Zondagmorgen, om streeks 1 0 u. een tragisch ongeluk plaats.. n Een motorfiets met zijspan, bestuurd door Felix Salmon, uit Cortil-Noitmont volgde den steenweg naar Namen toen het voertuig plots aangereden werd door een auto, komende uit tegenover gestelde richting. De 70 jarige Celinai Falix, die in het zijspan zat, werd op slag gedood, terwijl de h. Salmon beide beenen brak. Aan de gendarmen, die het eerste onderzoek instelden, verklaarde de au tobestuurder, zekere M. Bolinski, van Poolsche nationaliteit, wonende te Marcinelle, dat hij bij ongeluk een ruk gegeven had aan het stuur, toen hij een auto-deur, welke langs den kant waar zijn zoon zat, opengevlogen was, wou dichtslaan. WIELRIJDSTER VERONGELUKT TE LEOPOLDSBURG Zondagvoormiddag had aan de vaart te Leopoldsburg een verkeerson geluk plaats met doodelijke gevolgen. Mevr. Wespel, uit Lommei, fietste in gezelschap van haar twee kinderen, langs den kanaaldijk naar de kermis van Beringen. Bij het oprijden van den gjooten weg werd de vrouw gegrepen door een auto, komende uit de richting Leo poldsburg. Een geneesheer uit Balen, die toe vallig voorbijkwam, bracht het zwaar gewonde slachtoffer naar het militair hospitaal. Een uur later is de ongelukkige overleden. De droefheid van de twee kinderen die een 50-tal meter voor hun moeder den weg overstaken en dus het ongeluk niét 'hébben tién liarikömén ^aV Hërifc- - verscheurend. L EERT FRANSCH, ENGELSCH en DUITSCH zonder meester. Boeken 1 e, 2e en 3e deel Prijs per deel 24 fr. Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. te jfaini schuwen wanneer de passagiers weder gereed waren om hunne plaats in den postwagen weder te hernemen. Volgde men dan het rijtuig op een korten afstand dan kon men de roovers wanneer zij hun voornemen inderdaad ten uitvoer brachten ook op heeter- daad betrappen en zij konden hun niet ontgaan. In den voorslag van den schrande- ren Belgischen officier nam Orsmond genoegen en juist wou hij bevel geven weder op te stijgen... Een ruiter riep een der soldaten Inderdaad een man kwam aandraven. Zoodra deze de militairen gewaar werd hield hij zijn paard in en scheen verrast en besluiteloos te zijn of hij zoude voorbijrijden of terugkeeren. Hij draalde echter niet lang in zijn besluit. Onmiddellijk gaf hij zijn paard de sporen, nam beleefd zijn hoed af met n Buenos dias, Caballeros Hij wilde daarop doorrijden. Daarin werd hij echter verhinderd. Twee der manschappen zaten reeds den zadel, versperden hem den weg en riepen hem een gebiedend Halto Caramba, senores, zeide de Mexi caan, een sambo uit de mindere klasse, doch zeer bescheiden. Halto. hombre Is het verboden dezen weg te bereiden. Ik dacht dat het de openbare weg was naar Cuernavaca. Dat is ook zoo, zeide Van Leeu wen die vlug Spaansch sprak. Laat me dan door. Neen. voor een korten tijd moet ge in ons gezelschap blijven. Waarom BLOEDIGE TWIST TUSSCHEN SCHOONBROEDERS TE MERCHTEM Zondag morgen brak te Merchtem een felle twist los tucschen Frans Ver doodt en zijn zwager Juul Kets. Laatst genoemde trok plots een revolver en schoot. Verdoodt werd door het schot in de dij gewond. Het slachtoffer werd naar het Brug- rnannZiekenhuis overgebracht en Kets door de rijkswacht aangehouden werd er in verhoor genomen, waarna hij naar Brussel overgebracht werd, waar hij opgesloten werd ter beschikking van het Parket. De toestand van het slachtoffer is erg, maar niet hopeloos. Tevens verzoek ik u met ons een weinig van den weg af te gaan. Den weg af, zeide de Mexicaan met een gedwongen lachje. Ja- Daar heb ik niets te doen. Ik moet zoo snel mogelijk naar Cuernava ca en zou niet gaarne een kartier ver zuimen. Hebt gij ooit een Mexicaan ge zien die haast had vroeg Orsmond aan Van Leeuwen in het Fransch. Neen, nooit Daar is nu dc eerste die wij «ont moeten. Dat alleen maakt hem reeds verdacht. Dien kerel mogen wij niet uit, het oog verliezen of onze tocht is tevergeefs Als het eens de kerel was waar-t van de brief spreekt Wie - Ik durf zijn naam niet noemen. Goed... Ik versta... Zeer licht mogelijk. En tot den sambo - Hoe is uw naam, senor, als ik u vragen mag vroeg Orsmond in zijn gebroken Spaansch. Que dice, senor mijnheer Uw naam Artiges. En de andere De man draalde een oogenblik met het antwoord. Dan zeide hij Felipe. 't Vervolgt» (Verboden Nadruk.)' Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, j J. Van Nuffel-De Gendt,. Kerkstraat 21) Aalst, (Wat zegt ge.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2