KRANKZINNIG UIT LIEFDE WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- De uitgebreide splonnagezaak te Luik en te Brussel Engolsche toeristen talrijker dan verleden jaar Gangsterszeden te Parijs De verplichte uit wijkingen in Zuid-Tyrol 10 Augustus. H. Laurentius. F.cn tc Rome zeer vereerd martelaar die in 2 I 8 op een gloeienden rooster werd gelegd en levend verbrand. Dnecteuren der groote persbureaux naar den Heiligen Vader. De H. Vader heeft er in toegestemd,do direc teuren van de groote persbureaux, die eind September in Rome zullen bijeen komen, den 21 en of 22en September a.s. in speciale audiëntie te Castel Gan- dolfo te ontvangen. Opvoeringen van het H. Bloedspel te Brugge op Donderdag 10 en Zater dag 12 Augustus. tien speciale trein aan verminderden prij9 vertrekt uit Brussel-Noord te 14 u. 4 met stilstand te Jette, Ternat, Denderleeuw, Aalst en Gent St Pieters. Bij de terugreis vertrek uit Brugge te 0 u. I 6, zelfde stilstanden als bij de heenreis. De aansluiting uit en naar Antwerpen en Mechelen zal te Brussel worden verzekerd. Op Zaterdag 12, v,ordt hier insgelijks aansluiting verze kerd van en naar Leuven en Tienen. Buitendien zal na de opvoeringen het vervoer worden verzekerd van de reizigers voor Oostende. Blankenberge 1 L, en de lijn Kortrijk-Moeskroen. Genummerde toegangskaarten aan verminderden prijs zijn te verkrijgen in nl de stations van de Nationale Maat schappij der Belgische Spoorwegen. i Hinkler en Cassolini in de Film. Alhoewel de film, die Charlie Chaplin voorbereidt over de diktators, nog ver van voltooid is, is men in Engeland reeds ernstig bekommerd met de vraag of de nieuwe film in de Engelsche ci nema's zal kunnen toegelaten worden. De Engelsche censuur weigert im mers alle films waarin staatslieden van onzen tijd voorkomen eenigen tijd geleden werd aldus «(Entente Cordiale verboden, omdat Koning Edward Vil die er in voorgesteld was, nog niet lang genoeg overleden is. Hierop heeft Chaplin weliswaar al geantwoord dat de helden van zijn film slechts denkbeeldig zijn, en «Hinkler» en Cassolini» hecten, wat echter niet wegneemt dat deze namen een duidelij ke bijbedoeling hebben, te meer daar Cassolini het hoofd heeft van een Ro- meinschen keizer, en Hinkler eerder mager is, met zwarte sluikharen en een kleine snor. In de Koninklijke Vlaamsche Akade- rr.ic. In het Staatsblad van 9 Augus tus i~ liet koninklijk besluit vorschetien goedkeurende de door dc Koninklijke Vlaamsche Akademie voor Taal- en Letterkunde gedane..verkiezing tot wer kende leden van de hh. W. Van Eeg- hem, dr J. Grauls, prof. F. Baur, dr. J. Lindeinans, prof. F. De Backer, F. de Pillecijn en G. Walschap, voordien briefwisselende leden. Zij vervangen onderscheidenlijk de hh. A. J.J. Van de Velde. Fr. Van Cauwelaert. Fr. Daels. P. Bellefroid.C. Huysmans, F! Prims en H. De Man,die lot binnenlandsche eereleden worden benoemd. De toestand der schatkist. Naar luidt de weekstaat van de Nationale Bank is de rekening van den Staat, bij zijn bankier met 14 millioen afgeno men, zoodat de Staat aldaar nog be- uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotts ticor CONSTANT AIMARD 1 46ste Vervolg. Wat bekommerden zij zich ook over hetgeen er rondom hen voorviel. De patroelje stoof ondertusschen over den weg. Zij moest de diligentie inhalen en deze reed zoo hard als de muildieren loopen konden, daar de weg omhoog liep. Op vele plaatsen werd de wagen zoo veel mogelijk geremd ook waar de weg met een zachte glooiing afliep, liet de koetsier heel bedaard de zware diligen tie naar beneden botsen. Een paard moest dus goed doorzet ten om ze bij te houden. Dc patroelje mocht zich echter niet laten zien. Deed zij het dan zouden de roovers niet aanvallen en er Icon tegen hen niet gehandeld worden. Maar zij mochten ook niet te ver ten achter blijven. Greep de aanranding plaats dan moesten zij spoedig bij de hand zijn om een werkelijke plundering te ver hinderen. Orsmand reed nevens Van Leeuwen Zijn we nog ver van de Penue- los vroeg de eerste. - Neen. schikt over 25 millioen. De noteering van de renten is verle den week, verder verbeterd op de beurs en men ziet uit naar het gunstige oogenblik om een buitenlandsche lee ning af te sluiten. Er is echter vertra ging gekomen wegens de ministercrisis in Nederland, waar de leening zou aangegaan worden. DE AANGEHOUDENEN ZULLEN WELDRA VOOR HET ASSISEN HOF VERSCHIJNEN Enkele weken geleden maakte de be spiedingzaak veel ophef die te Brussel en te Luik werd ontdekt. Praktisch is het onderzoek zoo goed als gesloten en binnenkort zal de Ka njer van Inbeschuldigingstelling te Luik luitenant Dombret, den Duitscher Hugo Lutger en de vriendin van den Belgi schen officier, Simone Pirlot naar het assisenhof van Luik verwijzen. Wellicht zullen er nog meer personen terecht slaan, doch dat kan op het oogenblik nog niet worden gezegd. Er zijn inder daad nog acht verdachten aangehou den. De negende aanhouding was deze van een herbergier te Wevelgem, maar deze werd nadien in vrijheid gesteld. De aanhoudingen buiten deze van Lut ger, luitenant Dombret en Simone Pir lot gebeurden omdat Lutger hun namen op zich droeg. Zij schijnen slechts een beperkte rol te hebben vervuld. Luitenant Dombret was een officier die algemeen werd gewaardeerd. Hij behoorde tot het tweede regi ment bereden jagers te Bergen, maar was in dienst bij het Kartografisch Insti tuut te Brussel. Hij was een uitstekend ruiter en nam als lid van de Belgische ploeg onlangs deel aan de hippische wedstrijden te Rome, waar hij een der den prijs won. Niemand kon denken dat hij zich met bespieding in Duitschen dienst be zig hield. Zijn minderen weten er over te spreken dat hij met de tucht niet gekscheerde. Zijn opvattingen waren inzake tucht streng voor anderen, maar niet voor zich zelf. Het blijkt wel dat men in België se dert lang niet meer een dergelijk spion- nagezaak heeft gekend. Toen bleek dat luitenant Dombret, die als een vertrouwensman werd be schouwd in 't Karthografisch Instituut sedert vier jaar in dienst stond van de Duitsche bespieding. Uit'geldnood is Dombret een ver rader geworden. Dombret stemde er in toe diensten te bewjjije.n. Hij moest werken onder lei- 'ding van Lutger. In den beginne ont ving hij 1.000 fr. per maand, welke som werd verhoogd naar gelang de diensten die hij bewees. Men verzekert dat naar aanleiding van de internatio nale spanning in September 1938 Dom bret zooveel diensten bewees, dat is zooveel inlichtingen verschafte dat zijn Duitsche lastgevers hem 9000 fr. per maand betaalden. Dc luitenant zou in totaal niet min der dan 170.000 fr. hebben opgestre ken. Dombret heeft alles geleverd wat hem werd gevraagd. Het geld werd hem in een omslag ter hand gesteld en hij gaf nooit een ontvangstbewijs. Men begrijpt dat deze zaak in alle kringen een bijzonder pijnlijken indruk heeft gemaakt. Hoever ongeveer Daar ginds beginnen zij. was het antwoord, terwijl hij de hand uitstrek te. Ziet gij daar de hooge boomen waar.... Verschrikt hield hij op met spreken. Revolverschoten knalden in die rich ting en werden door zwaarder schoten gevolgd. Daar zijn zij riep Van Leeuwen En avant schreeuwde Orsmond. En in vollen galop vlogen de ruiters den weg over. Men zou in het stille bosch ongetwij feld hunne nadering hebben gehoord, als het ratelen van het rijtuig, het schie ten en het rumoer dat cr bij den aan val plaats vond, dit niet hadden ver hinderd. Zij wisten ook zeer goed dat van de guarda geene begeleiding den postwa gen zou volgen. Daarenboven had de voorpost, dien de roovers aan de helling van den berg hadden uitgezet, ook geen naderend gevaar aangekondigd, zoodat zij gerust hun werk konden beginnen. Plotseling klonk er een schel gefluit door het bosch. Twee man daarheen beval kapi tein Orsmond. Vang den schelm en schiet hem neder. Die woorden werden geroepen ter wijl de dolle rit werd voortgezet. Twee der manschappen hielden hun paard in. De een bleef op den weg en de andere begaf zich in het bosch ter wijl de overigen in woesten galop voortvlogen en juist ter rechter tijd aankwamen. Vijf ladrones, waarvan een een zwart masker droeg waren bezig de diligëntie ■uiMMJKaa i .-r. Vele Engelsche toeristen hebben ge bruik gemaakt van de «Bank Holiday» een van de klassieke verlofdagen, die op den eersten Maandag van Augustus valt, om met vakantie naar het vaste land te vertrekken. Van Zaterdag af ging het er dan ook druk op toe op de maalbooten en in de stations te Oostende. Vele toeristen zijn slechts tot Maan dagnamiddag aan de kust gebleven, en hebben een bezoek gebracht aan enkele onzer steden. Anderen zijn onmiddellijk doorge reisd naar het bergland, dat velen aan trekt. In den dienst der Paketbooten te Oostende is men nog niet klaar met de berekeningen, maar men heeft den in druk dat een grooter aantal toeristen dan verleden jaar naar Belgie is over gekomen. Bij de overvaart en hij de aankomst van de toeristen te Oostende verliep al les in de beste orde. Men had de noodi- ge maatregelen getroffen om een over rompeling te vermijden. Met den terugkeer van de bezoekers heeft men minder last.' Allen willen denzèlfden dag naar Belgie oversteken, maar allen keeren natuurlijk denzelfden dag niet terug. DRIE WISSELAGENTEN IN VOL LEN DAG DOOR DRIE BANDIE TEN OVERVALLEN Stilaan begint Farijs de weinig be nijdenswaardige beruchtheid te krijgen Europa s hoofdstad te zijn van de gangsters. Geen week gaat voorbij zon der een grootscheepsche aanranding, gepleegd in vollen dag met den revol ver in de vuist en de snelvluchtende auto in het onmiddellijk bereik. Dinsdag morgen heeft zich nogmaals dergelijke overval voorgedaan. In de wijk van de Beurs staat in de ruc des Filles de Saint Thomas een groot gebouw, met magazijnen op het gelijkvloers en allerhande bureelen op de verdieping. Van daar dan ook van den morgen tot den avond een gedurig in- en uitloopen van menschen. In het voornaamste deel van het ge bouw staan de bureden van de ge broeders Philippe, bankiers-Wissel agenten. Eiken mumiü begeven twee bedienden van dë Bank. vergezeld van een der patroons, zich naar de brand kast in een Bank bij de Beurs op slechts honderd meter van hurt kahtoren. Daar halen zij de buitenlandsche waarden en het Fransch geld, die zij er voor den nacht kwamen wegbergen. Al dit geld werd in een valies met dubbel handvat gestoken. Zooals eiken morgen waren de drie mannen Dinsdag rond negen uur het geld gaan halen. 1 oen zij de deur wil den openen van hun bureelen werden zij plots overvallen door twee mannen met grijze bloesen en een derde, die fijn afgeborsteld was ip een bruin pak. Zij hadden zich tusschen de 2e en 3e verdieping verstoken en kwamen nu naar beneden gestormd. Op het geschreeuw der bedienden wilde de bankier naar buiten loopen om hulp te halen, doch de derde ban- te plunderen. Het gefluit dat hen moest waarschu wen hadden zij ook gehoord. Zij waren ter zijde gesprongen om te zien wat dit beteekende. Het kon evengoed een enkel ruiter zijn die den weg voorbij trok. Daardoor zouden zij zich in hun werk laten storen. Caramba schreeuwde de aan voerder toen hij het gevaar zag. En tot zijne mannen Pakt u weg in het bosch. En den buit in den steek latende gaf hij het voorbeeld aan zijne kameraden. Maar te laat Rechts en links begaven de Fransche ruiters, die allen goed bereden man schappen waren, zich in het bosch. Daar de militairen reeds hadden ge hoord dat de gevangenen onmiddellijk moesten worden opgeknoopt, deden zij de grootste moeite om geen gevan genen te maken. Wie zij dicht genoeg op de hielen waren riepen zij niet toe zich over te geven, maar schoten eerst hunne kara bijnen en vervolgens hunne pistolen op hen af. Deze waren oogenblikkelijk neerge schoten. Van Leeuwen vervolgde den gemas kerde dien hij met recht voor den aan voerder der bende hield. Hij werd door zijn masker in de vlucht gehinderd, kon niet voor zijn voeten zien en viel. Hij sprong overeind cn rukte zijn masker af... Maar het was te laat. Met een zijsprong hoopte hij buiten het bereik van zijn vervolger te komen en zijn revolver opheffend schoot hij diet haalde een mitraillet te voorschijn en kwetste den bankier in den buik. De bandieten hadden ondertus- schcn de valies gepakt, die voor een millioen 200 duizend fr. geld bevatte stormden naar beneden. Achternagezet door de om hulp roepende bedienden, liepen zij naar het Beursplein, waar een oorlogsverminkte den derden bandiet wilde tegenhouden. Deze gaf hem een geweldigen slag met de mitraillette,zoo dat deze viel, doch de bandiet ont snapte. Agenten waren toegeloopen. Een autovoerder bood hen aan de ach tervolging in te zetten. Twee agenten konden de bandieten volgen tot aan de rue Sainte Anne, maar bij het over steken der rue Richelieu verhinderde een andere auto de politieagenten door te rijden. Wanneer zij de baan terug vrij kregen, hadden zij het spoor der misdadigers verloren. Een onderzoek is natuurlijk ingesteld Deze overval, amper een week na dien van den juweelhanden van de Trinité, heeft in de Fransche hoofdstad groote beroering gewekt. Het Havas-agentschap schrijft, dat de verplichte uitwijking van de Duit sche bevolking uit Zuid Tyrol zorgvul dig verborgen blijft voor de Duitsche openbare opinie. De regeling, die door Duitschland en Italië getroffen is, is trouwens niet in bijzonderheden bekend. Men weet alleen dat de verrichtin gen begonnen zijn, spijts het protest van de leiders der Duitschers in Zuid- Tyrol. Deze laatsten hebben te ver geefs getracht in voeling te komen met den Fuehrer, om hun beklag te maken. Het gerucht doet de ronde, als zou het Vatikaan een aktie hebben onder nomen, om een deel van deze Duit schers in de Alpenstreek over te plaat sen. OUDE MAN ONDER DE TRAM TE OVERMERE 's Avonds volgde de 69 jarige Du quette Theofiel, den steenweg naar Kalken om huiswaarts te keeren daar hij te Kalken-vaart woont. Onderweg werd de oude man ver blind door de felle lichten van een auto en uitwijkend werd hij gevat door den tram die Hamme verlaat ornd 21,30 u. Het slachtoffer werd ten gronde ge slagen en liep in zijn val een dubbele schedelbreuk op. Dr De Smet van Overmere, ten spoe digste ontboden, schonk hem de eerste zorgen waarna de arme man naar de kliniek van Wetteren werd overge bracht. Men vreest een noodlottigen afloop. DIEFSTAL IN DE TENTOONSTEL LING TE LUIK Twee kostbare juweelen verdwenen Dinsdagmorgen heeft de konserva- tor van de Napoleontische tentoonstel ling te Luik, vastgesteld dat uit een toonkast twee juweelen van het Fran sche eerelegioen zijn verdwenen. Deze twee juweelen hebben een groote geschiedkundige waarde, ver mits zij door den keizer eigenhandig aan den beeldhouwer Raikem werden uitgereikt. Het Luiksche parket verscheen ter plaatse. De diefstal zou gepleegd zijn in den nacht of in den voormiddag. snel driemaal achtereen op hem. Het paard van Van Leeuwen stei- gerde. Doch met het laatste schot vloog de Belgische officier den schurk voorbij en een sabelhouw, die hem diep in den schedel drong, maakte een einde aan zijn misdadig leven. Geronimo, de mesties, waggelde en zakte ineen. Verder op den weg knalden er ook schoten. Het waren de beide ruiters die waar schijnlijk den uitgezetten schildwacht van de bende hadden opgevangen en kort proces met hem maakten. Kapitein Orsmond die op den straat weg halt had gehouden om zijn man nen te leiden en zelf aan te vallen als zijne hulp ergens vereischt werd, zag weldra dat zulks overbodig was. De overrompeling was volkomen ge lukt. Hij reed daarom naar de diligencie waar de koetsier vloekende bezig was opnieuw alles in orde te brengen. De patrpelje was nochtans te laat ge komen om rampen te voQrkomen. In het rijtuig zat een heer. in Fran- schen uniform, die eene wond had be komen en sterk bloedde. Het was Solfinto, de Italiaan. Naar het verhaal der passagiers had hij zijn revolver afgeschoten op de roo vers toen zij het rijtuig aanhielden en was daarop getroffen door het schot dat ge gemaskerde op hem loste. De schurk had zijn karabijn met schroot geladen en een oud heer die naast den Italiaan zat was daardoor, zoozeer gewond dat hij oogenblikkelijk doodbleef. Men den verwonde was Zonder calomel en s morgens zuil gij monter en frisch uit het bed springen. lever moet eiken dag één liter gal in de ingewanden uitstorten Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: het bederft. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen. U lijdt aan verstopping. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U ia zwaarmoedig cn terneergeslagen, u wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel is een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor dc LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren. wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantenuittreksels. die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de sal bevorderen. Eischt de Kleine Carters Pillen voor de l*?ver Iu alle apotheken fr. 12.. FAMILIEDRAMA TE ESTEVELLES Te Estevelles, een Henegouwsch dorpje, aan de Belgisch-Fransche grens heeft zich een gruwelijk drama voor gedaan. Zekere J. Van Huffel, arbeider in een cementfabriek, geboren in 1898 te Alsemberg, thans wonende te Estevel les, heeft zelfmoord gepleegd door zich een revolverschot in het hoofd te los sen. Vooraleer hij zijn wanhoopsdaad volbracht, heeft de ongelukkige zijn 8- jarig dochtertje Bcrthe, eveneens door een revolverschot, gedood. Onlangs had vrouw Van Huffel, ge boren Berthe Degorque haar man ver laten en deze was hierdoor zoo wanho pig, dat hij besloot zelfmoord te ple gen. Hij liet een brief na, waarin hij uitlegt dat hij zijn wanhoopsdaad met gezond verstand heeft volbracht, maar dat hij zelfs in den dood niet van zijn dochtertje wilde scheiden. PANIEK IN EEN AUTOCAR TE SINT GILLIS In den namiddag volgde een autocar waarin zich talrijke kongresleden be vonden, die uit Luik kwamen, den Steenweg van Waterloo te St Gillis. In de nabijheid van den barreel van Sint Gillis braken plots de remmen van het voertuig. Dit laatste verloor zijn rich ting en reed achteruit de helling af waarop het geklommen was. Men begrijpt de groote ontroering welke zich meester maakte van de in zittenden. Talrijke personen sprongen uit hot voertuig. Dit laatste wierp talrijke lan taarnpalen omver om tenslotte tegen een gevel te botsen, welke erg bescha digd werd. Gelukkig is er geen enkel persoonlijk ongeluk te betreuren. FAMILIEVADER OP SLAG GEDOOD TE SEILLES Tijdens den nacht heeft zich te Seiles een zwaar ongeluk voorgedaan. De 37-jarige Engelschman Jack Ackerman, was op vakantie bij een schoonbroeder, wonende te Seilles. 's Avonds bégaf deze zich met zijn -fa milie naar de kermis te Andenne, waar zij een voorstelling in de cirkus bij woonden. Om huiswaarts te keeren ge bruikten zij twee auto's waarvan de tweede bestuurd was door den En gelschman. In de rue de la Justice te Seilles be vond Ackerman zich plotseling tegen over een voetganger. Hij deed al het mogelijke om dezen te ontwijken,maar zijn pogingen mislukten en de voetgan ger, de 51 jarige Felix Cooman, ge huwd en vader van drie kinderen, wo nende te Seilles, werd door den wagen gegrepen en op slag gedood. niet veel meer te beginnen. Hij moest in ieder geval naar Ceurnavaca ge voerd worden. Orsmond gaf daarop last aan een zijner onderofficieren om met twee man de diligencie daarheen te geleiden Zij moesten zorg dragen voor Sol finto en voor de aflevering der gelden met wier transport de Italiaan was be last, zoo deze daartoe zelf niet in staat moest zijn. De rrtanschappen waren intusschen afgestegen en droegen de lijken weg. Onder de ladrones was er geen en kele meer die nog straf te duchten had. Wat nu met de lijken te doen Hangt ze op aan de boomen hier aan den weg, beval Orsmond, dèn kunnen hunne spitsbroeders daaraan een voorbeeld nemen. Koetsier, vervolgde hij, gij kunt de manschappen wel eens helpen. Ik zal mij wel wachten ze aan te raken, bromde deze,half binnensmonds Ik moet dezen weg dikwijls langs en wil met deze geschiedenis niets te doen hebben. Maar dezen zullen u niet meer verraden Quien sabe antwoordde hij met een blik op zijn rijtuig. Hij vertrouwde niemand meer. Daarop kwam Van Leeuwen aan rijden. Hij hield zijn paard bij Orsmond stil *t Vervdgt, (VerLoden Nadruk. Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt,. Kerkstraat 211 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2