KRANKZINNIG UIT LIEFDE XX' Ijzer bedevaart De bespieder.Luite nant Dombret trok 100 000 frank 18 Augustus. H. Helena. De naam van de H. Helena moeder van keizer Constantinus blijft innig verbon den aan de vinding van Christus Kruis. Zij deed kerken bouwen en deze met kostbaarheden versieren. (IVe eeuw.) Radio-Kortrijk. Heden, Vrijdag 18 Oogst, van 15,30 tot I 6 uur, in de West-Vlaamsche Radio-Omroep (Ra dio-Kortrijk, Golflengte 203,50 m.) zal in het Missie-Halfuurtje West- Vlaamsche Missionarissen voor de Ra dio-, Weleerwaarde Pater Dries Van Coillie, uit Roeselare, Missionaris van Scheut, die binnen kort afvaart spreken tot zijn streek- en landgenoo- len namens al de vertrekkenden. Hij heeft het over Wij verlaten Vlaanderen om een Godsvolk te vor men Iedereen die kan zal heden, van 15,30 uur af, op Radio Kortrijk af stemmen. De arbeid in de gevangenissen. F.en afvaardiging van het Verbond der Meubelfabrikanten heeft in het ministe rie van Arbeid en Sociale Voorzorg ze kere kritieken geuit, in verband met het nadeel dat de arbeid in de gevange nissen aan de meubelnijverheid berok kent. De minister stemde in met het feit dat de handarbeid in de gevange nissen uitsluitend moet gebezigd wor den voor de Staatswerken en niet mag wedijveren met de private nijverheid. Verzekering tegen werkloosheid. Naar verluidt heeft de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg een nieuw ontwerp voorbereid in verband met de verplichte verzekering tegen werkloos heid. Dit ontwerp zou een gemengd stelsel voorzien in zake de afhouding der werknemersbijdragen aan de bron. In September zal dit ontwerp voor gelegd worden aan een kommissie van parlementsleden en van vertegenwoor digers van werkgevers en werknemers. De Belgische afvaardiging te Gene ve. Op de aanstaande vergadering van den Volkenbond, die in September te Genève plaats heeft zal Belgie ver tegenwoordigd zijn door de hh. P. E. Janson, H. Carton de Wiart en H. Vos. Als toegevoegde afgevaardigden zul len waarschijnlijk optreden de hh. F. van Langenhove, sekretaris-generaal van Buitenlandsche Zaken, baron P Zujrl^n. algemeen bestuurder van de politieke afdeeling prof. Bourquin, en J. Coucke, bestuurder van het Belg. bureel van den Volkenbond. Vooraf komt de Volkenbondsraad bijeen, waarvan het voorzitterschap aan Belgie werd opgedragen. Vermoe delijk zal de heer P.E. Janson als voor zitter optreden. Iedere kus verkort het leven Pardon, dat is niet onze meening, maar die'van den directeur van het psycho technisch instituut te Buinson. Na een diepgaand. wetenschappelijk onder zoek. heeft deze heer verklaard, dat iedere kus het menschelijk organisme in beroering brengt, hart en pols tot onregelmatigen slag dwingt en daar- uit het leven van Keizer Maximlliaan en Keizerin Charlotts door CONSTANT AIMARD 152ste Vervolg. Voor de officier het huis verliet, zei- de hij echter tot den kleinen Spanjaard die zoo afgetrokken was dat hij ter nauwernood luisterde: Senor, dat geval met de azotea is zeer verdacht. Meester Gaspard gaf hem in zijn hart gelijk. Ik vrees dat uwe vrouw zich heeft laten bewegen den misdadiger te hel pen in zijne vlucht ik moet getrouw verslag doen van de zaak en gij zult moeten afwachten hoe het afloopcn zal Zeer wel zeide Meester Gaspard maar zijne gedachten waren elders en de grond brandde hem onder de voe ten van verlangen naar het oogenblik dat de manschappen zijn huis verlieten want hij wenschte zijne vrouw tusschen vier oogen te spreken. De soldaten op de azotea, ging de officier voort, moet gij een ontbijt verschaffen, dat zij iets nuttigen, want zij mogen hunnen post niet verlaten... Voorwaarts, marsch wij kunnen hier niets meer doen. Daarop vertrok hij en marcheerde met zijn manschappen de straat op, vaar zich reeds eene groote menigte menschen verzameld had om te zien wat hier te doen was vervolgens liet hij zijn volk in 't gelid treden en keer de terug naar de hoofdwacht om daar verslag van zijn wedervaren te doen. door het leven telkens met 3 minuten verkort. Zoodoende kosten 480 kussen een heelen dag, 2360 kussen een heele week. V Op den vooravond der Vredesdefilé voor de jeugd Nog korte dagen en opnieuw zullen te Diksmuide-Kaaskerke, in de scha duw van 't IJzerkruis ontelbare duizen den Vlamingen staan, één van gedachte één van wil. Opnieuw zullen we 't beleven, dat reeds op den vooravond van de Bede vaart enkele duizenden het kleine stad je als 't ware belegeren. Vooral de jeugd is het, die er aan houdt den Za terdagavond te Diksmuide door te brengen. Jaren reeds heeft het Bedevaartco mité de doening van dat jonge vo"; ga de geslagen. De IJzervlakte is geen ker misavond. Sommige jongeren vergeten al eens dat Vlaanderen naar Diksmuide gaat in de eerste plaats om te gedenken het offer van de duizenden die voor Vlaanderen vielen en tweedens om trouw te zweren aan het testament van diezelfde dooden. Niet steeds was de doening van som mige jongeren te Diksmuide in harmo nie met den geest van de bedevaart. Om in dat euvel te verhelpen wordt dit jaar op Zaterdagavond 1 9 Augustus een Vredes-fakkeloptocht gehouden. Deze optocht wordt georganiseerd door B.V.O.S., V.K.C. en K.J.V.A. Dit beteekent echter niet dat de jeugdver- eenigingen welke niet tot een van de or- ganiseerende behooren, aan dit vredes- defile geen deel mogen nemen. Inte gendeel. Het ligt juist in de bedoeling van de inrichters de zoozeer uiteenge rukte Vlaamsche jeugd rond de vredes- gedachte te concentreeren. Geen plaats in Vlaanderen is daarvoor beter ge schikt dan het doodenveld rond het IJzerkruis. Hiermee worden dus alle Jeugdver- eenigingen uit Vlaanderen evenals alle jongeren die tot geen groepeering be hooren maar die het met Vlaanderen en den vrede goed meenen, dringend ver zocht om in dat vredesdefile voor de jeugd mee op te stappen. Schikkingen Om 21 uur op de Groote Markt, kant van 't Stadhuis, opstelling van de deelnemers. Te 21,30 uur stipt, vertrek naar den IJzevtoren tijdens den optocht vol strekte stilzwijgendheid. Aan den voet van den IJzertoren ge zamenlijke uitvoering van Vaarwel mijn broeder w. Na het neerleggen van een hulde krans terugtocht naar een bepaald ter rein alwaar groot Vredes Kampvuur. Dit jaar valt de Bedevaartdag juist samen met den verjaardag van het overlijden van den grooten Vredespaus Pius X. (20-8-14) Dezen dag mag niet onopgemerkt voorbijgaan. Daarom wordt op den Bedevaart morgen, 20-8-39, in de groote kerk te Diksmuide, om 7 uur een heilige Mis (Communiemis) opgedragen voor al de gesneuvelden van den wereldoorlog in vroom aandenken aan Z.H. Pius X. «Duizenden bedevaarders zullen er zeker aan houden deze H. Mis bij te wonen. Zoodra hij weg was, trad meester Gaspard de kamer zijner vrouw binnen waar hij haar nog geheel ontsteld vond Cornelia vertelde al nokkend dat een jongeling in de slaapkamer was gedron gen en haar met een pistool had be dreigd. Bevreesd had zij voor hem de deur der azotea ontsloten en langs daar was de kerel gevlucht. Meester Gaspard vond het geval zeer onaangenaam. Wat kon ik anders doen vroeg de vrouw. De barbier moest bekennen dat zij gehandeld had op de eenige mogelijke wijze, maar meester Gaspard vond toch dat hij in een moeilijke pas zat. VFat zou de keizer daarvan zeggen Want hij meende werkelijk dat Maxi- miliaan hem daarover zou aanspreken. HOOFDSTUK XV AANRANDING VAN DEN SPOORTREIN In de hoofdstad kwamen ondertus- schen niets anders aan dan berichten van overwinningen. De keizerlijke troepen drongen ge durig verder naar het Noorden op. Het bleek meer en meer dat zich daar geen vijandelijk leger meer be vond om tc bestrijden. Juarez had ofwel eene schuilplaats in het gebergte gezocht of anders den Mexicaanschen bodem verlaten. Bazaine werd het moede voortdu rend met zijn leger die kleine benden tc bestrijden die nu hier dan daar het hoofd opstaken en zich bloeddorstiger en roofzuchtiger vertoonden naarmate de zaak hunner partij hachelijker stond Dat was geen oorlog met een vijan delijk leger. Eene overwinning kon men niet be- n■■■mini i i» i Meaedecling van onderzoeksrechter Rits M. Ries, onderzoeksrechter, belast met de bespicdingszaak te Luik, heeft in een mededeeling aan de pers de toe dracht van deze ophefmakende spion- nage zaak bekend gemaakt. De Veiligheid hield reeds sinds eeni- gen tijd zekere verdachte vreemdelin gen in het oog, toen op 20 April laatst leden der rechterlijke politie te Dinant aan dezelfde rcstauranttafel ontdekte: een dier vreemdelingen, een Belgischen officier en zijn vriendin.' Tijdens hun maal hadden die personen mekaar pa pieren overhandigd. Het onderzoek wees uit dat de offi cier luitenant Joseph Pombret was, van een regiment Jagers te paard, sinds ver scheidene jaren aan het Karthogra- phisch gesticht van het leger gehecht. Op Zondag 25 Junr werd de ver dachte vreemdeling aangehouden, toen hij de grens wilde oversteken. Hij was Hugo Lutger, die zich uitgaf voor fa brikant van naalden van vliegmachie- nen. Hij loochende eerst. Dan bekende hij op 20 April een avond doorge bracht te hebben met een heer en een dame„ die hij niet kende. Dit leek on waarschijnlijk. Men besloot Dombret, zijn vriendin en de personen aan te houden, tot wie de verdachte vreemde ling op 20 April brieven gericht had. Bekentenissen van het drietal Op 26 en 27 Juni werden die aan houdingen verricht. Acht personen werden ter beschikking van het parket gesteld. De vriendin Simone Pirlot bekende dat Dombret sinds lang in betrekking was met agenten van het buitenland, dat hij hun zekere dokumenten had overhandigd en dat hij belangrijke sommen geld in ruil Had gekregen. Een paar dagen later legde ook Lut ger bekentenissen af. Hij was tusschen- persoon geweest tusschen een zijner vrienden en luitenant Dombret, speel de de rol van bode en handelde enkel uit genegenheid voor zijn vriend, wiens bedrijvigheid hij kende. Dit volgens zijn verklaringen. Op 30 Juni legde luitenant Dombret ook bekentenissen af. In September 1937 was hij in verbinding gekomen met buitenlandsche agenten. In Sep tember 1937 toen hij zich in moeilijk heden bevond, ontving hij namelijk een brief, die hem een voordeelige lee ning beloofde.. Hij moest in Holland den agent ont moeten. Deze stelde H'.m geld voor in ruil van de levering 'van zekere inlich tingen over de landsverdediging. Hij nam aan. Tijdens de volgende 22 maanden ontmoette Dombret de vreemde agen ten alle zes of zeven weken. Alles te zamen. zegde hij, heb ik ervoor onge veer 1 00.000 fr. getrokken. Thans wordt het dossier der zaak Dombret-Lutger-Pirlot door militaire deskundigen onderzocht, om er beslui ten van technischen aard uit te trekken. Luitenant Dombret, die tegelijk met de burgers vervolgd wordt, zal waar schijnlijk voor het assisenhof verzonden worden. Als officier valt hij echter on der de wet van 27 Mei 1876, die het militair strafwetboek bevat. De straf halen. Het waren slechts schermutselingen met rooverbenden. Bazaine wou van den keizer een dekreet hebben waarbij al de guerilleros als bandieten zouden vogelvrij verklaard worden. Maar nog altijd verzette de goedhar tige Maximiliaan zich daartegen. Hij schuwde van bloedvergieten. Bazaine bleef aandringen. Vooreerst wenschte hij het hoofdza kelijk om gemakkelijker het echte roo- versgespuis aan zich te onderwerpen da» alle mogelijke gruweldaden be dreef. Ten andere om het volk in toom te houden en daardoor te verhinderen zich te scharen onder de banier van Juarez. De spoorweglijn van Vera-Cruz naar de hoofdstad was ontworpen maar tot nu toe was de lijn nog niet verder in gebruik dan van Vera-Cruz naar Sole- dad. een weg die door de Franschen werd aangelegd om hunne troepen den vermoeienden tocht door de moerassen Tierra-Caliente of warme landstreek te sparen. Het hielp hen tevens zoo spoe dig mogelijk van de kustlanden, die ge durig door de gele koorts werden ge teisterd, te verwijderen. Ook werd deze lijn gebruikt om krijgsbehoeften en levensmiddelen te vervoeren omdat aan een transport de-, zer goederen, vooral in regentijd, door de sompen niet te denken was. Men vindt geen prachtiger planten groei maar ook géén Streek die meer verwilderd is dan hier. Zoo rijk het uitzicht is van den weg als men in den spoortrein hier door vliegt, zoo ondoordringbaar zijn de mcefassige bosschen voor den wande laar. Slangen en insekten bedreigen daarenboven zijn lëvèn. Er zijn ook droge plaatsen van gronden die hooger die op hem zou kunnen toegepast wor den, wordt bepaald door artikel 16 dezer wet, dat als maximum levenslan gen dwangarbeid voorziet. Wat de andere loopende zaken be treft, worden de namen der betrokken personen nog niet genoemd. Deze za ken staan ietwat in verband met de zaak Dombret. De betichten worden beschuldigd in betrekking te hebben gestaan met dezelfde inrichting, die lui tenant Dombret betaalde. BOTSING TE NINOVE De Burchtdam te Ninove, werd 's avonds rond acht uur in opschudding gebracht door een auto-ongeluk dat nog een goed verloop heeft gekend. Ter hoogte van de nieuwe kerk is een nieuwen steenweg aangelegd die er een kruispunt vormt. Uit de richting van de Leopoldlaan kwam de heer Moerkerke Victor met zijn auto. wan neer deze aan het kruispunt naderde kwam de heer Meeuwe Georges, wo nende te Brussel uit de richting van Denderwindeke aangereden. Beiden hadden elkander niet bemerkt en een hevige botsing had plaats. De wagen van Moerkerke werd van den grond gelicht en kantelde. Moerkerke werd slechts aan den elleboog gekwetst en kon zich zelf uit den auto verlossen.De heer Mongeleer Ed. wonende te Elsene werd bewusteloos aangetroffen met een gapende wonde aan het voorhoofd en oc beide beenen.Hij mocht evenwel ter plaatse verzorgd worden. De Meeuwe bleef ongedeerd doch zijn wagen liep schade op, terwijl deze van Moerkerke totaal buiten gebruik werd gesteld. Folitie en rijkswacht stelden het ge bruikelijk onderzoek in. ONGEVAL OP DE SCHELDE TE ANTWERPEN Een kanotcchtje met eigenaardige gevolgen Woensdag in den vroegen morgen rond 5 u. 40, deed zich op de Schelde voor Antwerpen een ongeval voor dat nog goed afliep doch eigenaardige ge volgen kreeg. Een kanobootje, waarin zich bevon-. den Jan G., uit de Bredastraat, en de 20 jarige Pierre D., uit de Lange Gang kantelde om zoodat beiden te water geraakten. Zij werden echter opgepikt door tolbeambten die zich juist ter plaatse bevonden met de tolboot «Brabo Zoo kwamen zij er vanaf met een nat pak. Doch het muisje had een staartje. Bij het bergen van de kano viel er een groot aantal pakken sigaretten en zonnebrillen in het water. Men slaagde er in 63 pakjes en 19 zonnebrillen op tc halen. Toen men de geredden vroeg wat zij met dat vrachtje van zin waren en waar zij het gehaald hadden, stonden zij met hun mond vol tanden. Een onderzoek bracht dan aan het licht dat denzelfden morgen, maar dan een beetje vroeger, 150 pakjes sigaret ten en 132 zonnebrillen gestolen wer den uit het huisje van De Toledo, wo nende op Ste Annastrand. Die twee gevallen aaneenknoopen was voor de politie een kinderspel. En zoo kwamen de geredden uiteindelijk in de doos terecht, waar zij nu volop gelegenheid en tijd krijgen, eerst en vooral om te drogen, en verder om na te denken over hun avontuur. gelegen zijn. In die streken, hetzij met boomen begroeid of gelijk aan prairiën is de grond golvend. Evenals de zee nooit volkomen effen is en zelfs bij eene windstilte deint.zoo vindt men ook hier te lande deiningen en golvingen. Óp deze hoogten in de wildernis verzamelen zich de dieren des wouds in den regentijd. De menschen zetten zich hier neder en slaan er woningen op. Op deze hoogten loopen de ver keerswegen tot elkander. Smalle paden met het mes of de ma- ceto uitgehakt loopen menigmaal uit op wegen die door bloeiende palmboo- men overschaduwd omwonden met dicht ineengegroeide slingerplanten, met een looverdak bedekt zijn. Op een dezer hoogten hadden zich vroeger Indianen metterwoon neder gezet. Nog eenige stijlen van afgebro ken hutten bevestigden dit. De grond was hier buitengewoon vruchtbaar. Daar kwam een besmettelijke ziekte de vrouw stierf, benevens twee kinde ren en de Indiaan verliet in bijgeloovi- ge vrees de plaats waar hij met zooveel moeite en zorgen bewoonbaar had ge maakt. Deze plaats was weder eene wilder nis geworden. Alleen als de trein voorbijvloog en zijn zwarte rookwolken in de toppen der boomen liet golven werd hier de stilte afgebroken. Thans echter was het hier woelig. Uit de wildernis kwam een bonte schaar ruwe kerels te voorschijn die het pad volgde dat nauwelijks meer her kenbaar was. De Mexicaansche guerriileros, zoo als zij zich noemden, maar inder- lumKin i ii i aii MISLUKTE OPLICHTERIJ TE OUDENAARDE In het lustoord In d'Hutte ge houden door Gaston Delbaere, langs de Schelde, kwam 's ochtends een ke rel binnen die zich uitgaf als schipper van de aan de nieuwe loskaai van den Eindries liggende t< Jean en aan den herbergier 100 fr. benevens dien fiets in leen vroeg, met de belofte alles spoe dig terug te bezorgen, wat door Del baere toegestaan werd. Toen de man ecnigen tijd weg was, werd Delbaere ongerust en reed eveneens naar de nieu we loskaai, waar geen «Jean» te zien was. In een herberg aldaar binnengaan de trof hij er den zoogenaamden schip per aan. die onder een of ander voor wendsel trachtte buiten te geraken,doch eerst de 100 fr. moest teruggeven, als ook natuurlijk de fiets, waarna Delbae re klacht ging indienen bij de rijks- wacht.Later bleek, dat de man in kwes tie zou aangehouden zijn, daar hij nog een oude rekening met moeder justitie zou te vereffenen hebben. 8-JARIGE KNAAP DOOR EEN VRACHTAUTO GEGREPEN TE GEERAARDSBERGEN Woensdagmorgen had in de Vrede- straat té'Geeraardsbergen, een ongeluk plaats met ernstige gevolgen. De 8 jarige Alfons Lippens, wonen de Sl Annastraat, reed per fiets door genoemde straat, gevolgd door een vrachtauto van een ijsfabriek uit Strom- beek. Bij het voorbijsteken werd de knaap door het achterste spatbord van den wagen gegrepen en te gronde geslin gerd. Het' slachtoffertje, dat een zware hoofdwonde bekomen had, werd naar een ziekenhuis gevoerd, waar het in den namiddag echter overleden is. GEHEIMZINNIGE ONTDEKKING TE ZWEVEGHEM Het lijk van een meisje uit de vaart opgevischt. Draagt greote wonde aan den rechterkant van het hoofd Woensdag morgen, rond 6 uur, von den werklieden te Zwevegem, langs den kant der vaart een vrouwrijwiel liggen, een vijftal meter van den oever. Onmiddellijk werden peilingen gedaan en na lang zoeken werd het lijk van een meisje opgehaald, dragende langs den rechterkant van het hoofd, dicht de hersens, een groote wonde. Het werd herkend als zijnde dat van Maria Verschuere, rond de 1 7 jaar oud, dienstmeid, wonende Heiweg, te Anzegem, dochter van Remi en Celina Deweer. De familie werd verwittigd die het lijk kwam herkennen. Het meisje was Dinsdag van huis weggereden om eene boodschap te doen te Vichte en om 20 uur 30 had het de woning verlaten van haar oom, Kamiel Verschuere, te Vichte. Men vraagt zich af waarom het meisje langs de vaart van Kortrijk-Bossuit gereden is, die volstrekt de weg niet is naar ha re woning. Na de noodige vaststellingen door de plaatselijke politie, werd het lijk naar het doodenhuis van het oud-mannen huis gebracht. Het parket van Kortrijk werd verwittigd en is ter plaatse afge stapt. Dit geheimzinnig geval wordt te Zwevegem zeer druk besproken en men vraagt zich af in welke omstandig heden het ongelukkig meisje in het water geraakt is. daad waren het boosdoeners uit het laagste ras van het menschelijk ge slacht kwamen hier voor den dag met gedeukte hoeden, gescheurde kleederen, verkleurde serapen en bloo- te boeten. Zij waren gewapend met musketten en revolvers, met oude sabels, palassen degens of gewone macheto's onder het linker zadeldoek. Dit waren de mannen die zich aan het keizerlijke leger onttrokken om dat zij zich naar de tucht niet konden schikken Dit waren de patriotten die thans plunderden in den naam van Juarez omdat de keizer niet veroorloofde dit in zijn naam te doen Menschen uit de heffe des volks, waaronder menigeen den naam van ge neraal en gouden epauletten droeg, wa ren het brandstichters en moordenaars die een haat hadden tegen al degenea die iets bezaten en alleen tuk waren op plunderen. Toen zij uit het struikgewas te voor schijn kwamen hielden de eersten on middellijk halt. Zij luisterden of het ratelen en snui ven van den spoortrein zich ook liet hooren... Neen... alles was stil... Zij vernamen niets dan het geluid van Mexicaansche fazanten die met veel geraas de beste zitplaats op de boomen schenen te betwisten of een zwerm papegaaien die met kletterenden vleugelslag over de boomtoppen heen- vloog. t Vervolgt» XVerboden Nadruk.), Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, f J. Van Nuffcl-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2