KRANKZINNIG DIT LIEFDE Het Roode Kruis bestaat reeds 75 jaar Groolsclic plechtigheid inde Sl-Pietersen Paulus abdij te Dendermoiide Bij onze Vlaamsche menschen in Amerika Y 24 Oogst. H. Bartholomeus. Een der twaalf van Jezus uitverkoren om het Evangelie te verkondigen. Hij predikte in Indic, Klein Azie en ver wierf de martelkroon in Armenie. Dc Negus terug naar Abessinie Volgens den korrespondent van den rDaily Sketch» te Bath zijn aldaar af gevaardigden van Mussolini aangeko men om den Negus. Hailé Selassie, te verzoeken naar Abessinie terug te keeren ten einde er de orcle en de rust te herstellen. Mussolini zou den troon aanbieden aan den ex-keizer of aan dezes zoon, op voorwaarde dat een klein Itali- aansch bezettingsleger wordt gehand haafd en dat Italië de nationale hulp bronnen van Abessinie mag uitbaten. De ex-negus zou het aanbod van den Duce thans bestudeeren en voorne mens zijn het te aanvaarden. Engeland verkoopt koper aan Du'trchland De Daily Express schrijft Duitsche agenten hebben gis teren duizenden ton koper «p de markt van Londen gekocht. De koop waar moet einde Augustus geleverd worden. Na gesignaleerd te hebben dat de koper-voorraden van Engeland sedert Juni afgenomen hebben. maant het dagblad Engeland aan al de beschik bare hoeveelheden aan te koopen. Wat geeft het dat dit koper mis schien zal moeten dienen om zijn ei gen menschen te beschieten. Een regel gaat voor den Engelsch- man voor alles Zaakjes doen I De vc-rhoogde metaalproduktie in België. T hans zijn er 46 hoogovens in bedrijf, tegen 44 in Juni en 35 in Juli 1938. De voortbrenging van geutijzer be droeg 295.010 ton tegen 285.560 ton in Juni en 198.500 ton in Juli 1938. staal zag zijn productie in Juli afne men tot 291.130 ton tegen 298.400 ton in Juni 1939. Voor dc eerste zeven maanden was de voortbrenging 1.730.530 ton geut ijzer cn 1.690.880 ton ruw staal tegen 1.401.440 en 1.228.690 het vorige De kolenvoortbrenging gestegen. In Juli bedroeg onze kolenvoort brenging 3.321.170 ton tegen 2.662 440 in Juni en 2.232.820 ton in Juli 1938.De voorraad bedroeg 2.292.800 ton. Het aantal arbeiders was tot 1 29 duizend 560 ingekrompen tegen 133 duizend 42 7 in Juni en 130.122 in Juli 1938. Voor de eerste zeven maanden van het jaar bedroeg de voortbrenging 17.748.481 ton tegen 17.331.660 in 1938. De cokesvoortbrenging steeg even eens aanzienlijk en wel tot 471.430 ton in Juli (436.730 in Juni en 372 120 ton in Juli 1938). Nationale betoogingen in Bohemen en Moravie. Het Havas-agentschap verneemt uit Praag dat de Tsjechen onafgebroken betoogingen inrichten, waaraan zij een vaderlandslievend karakter geven. Ook Zondag werden bedevaarten ingericht in Bohemen en Moravie. Het gezamenlijk aantal bedevaarders van Zondag kan op 250.000 worden ge schat. Op 22 Augustus was het 75 jaar ge leden dat te Genève de conventie van het Internationale Roode Kruis werd onderteekend. Het initiatief is ontsproten aan het brein van Henry Dunant.Deze was een :loon uit een welstellend Geneefsch ge zin. Hij werd opgeleid voor bankier, doch reeds op zeer jeugdigen leeftijd had hij een neiging voor filantropie en sociaal werk. Reeds op 18 jarigen leef tijd deed hij aan liefdadigheidswerk in de gevangenissen. Het was de slag bij Solferino op 24 Juni 1859, welke bij hem het denkbeeld deed rijpen van een internationale overeenkomst voor de verzorging van de zieke en gewonde militairen te velde. In dezen slag, waarin de Franschen en Sardi- niers een overwinning op Oostenrijk behaalden, bedroeg het aantal dooden en gewonden aan beide zijden onge veer 40.000. Op. 6 Juni 1 864 richtte de Zwitser- sche Bondsraad een uitnoodiging tot 25 regeeringen voor een diplomatieke conferentie, welke een conventie zou moeten onderteekenen, ter verbete ring van het lot van gewonde soldaten van de legers te velde en op 8 Augus tus werd het congres te Genève geo pend. Op 24 Augustus volgde de on- derteekening van de conventie van Genève. waarbij de geheele internatio nale organisatie tot stand kwam.Hier in werd onder meer vastgelegd dat de ambulances, hospitalen, het verple gend personeel, de gewonden en de veldpredikers onzijdig zouden zijn. In geval van bezetting van het terrein door den vijand, zou het verplegend personeel zijn taak in de ambulances en hospitalen mogen voortzetten of zich terugtrekken en voegen bij het leger, waarbij zij behoorden. Een spe cifiek kenmerk was hierbij nog, dat geen onderscheid zou worden gemaakt bij de gewonden tot welke partij zij behoorden, lederen gewonde zou het huis, waarin hij ter verpleging was op genomen en werd verzorgd tot vrijge leide strekken. Tevens werd het Roo de Kruis op een wit veld als herken- ningsteeken vastgesteld, terwijl werd bepaald, dat hiernaast tevens steeds dc natievlag moest worden gevoerd. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte dcor CONSTANT AIMAHD I 5 7ste Vervolg. Hij riep den Belgischen bevelhebber nan en beloofde een groote som Voor het behoud van zijn leven. Wie zijt gij? vroeg de overste streng. Mijn naam is Silvester Almeja. Mijn vader is een der aanzienlijkste en rijkste inwoners van Mexico, ik bied u tienduizend pesos losgeld aan. En hoe komt gij onder deze ben de Door een toeval. Hetwelk Ik ben hun gevangene, niet hun gezel. Een man kwam overeind tusschen de lijken. Caracho Dat liegt gij, schurk Het was de zwaargewonde Xilla, die zich ook onder den kleinen troep be vond. En hij vervolgde Hebt gij ons zelf niet aangespoord om den Franschen graaf te vangen en te vermoorden. Deverreux zei een der officieren Ja Hij was ook op den trein. Bij den hemel, de schurk daar draagt nog altijd zijne revolvers die ik dikwijls bij hem heb gezien. TYPHUS TE SINT NIKLAAS WAAS Sedert enkele daggen is de typhus uitgebroken te St Niklaas Waas. Deze epidemie heeft een eerste slachtoffer gemaakt in den persoon van den heer Geer*, elektriekwerker, woonachtig Wegvoeringstraat. Men meldt twee andere gevallen, onder meer in de Nieuwstraat. De be volking hoopt dat spoedig de noodige maatregelen zullen getroffen worden om deze vreeselijke ziekte, die reeds zoo dikwijls de stad trof, te keer te gaan. De plaatselijke overheden doen het mogelijke om de gevolgen van dezen geesel te beperken. Maar in bevoegde middens voegt men eraan toe, dat Dr Hoelemans,pro vinciaal gezondheidsopziener, te Gent die de leeftijdsgrens heeft bereikt en geen adjunct heeft, niet kan vervan gen worden, omdat het ontwerp van administratieve reorganisatie, nog niet van kracht is. De Belgische overste twijfelde een oogenblik. Dan zeide hij bedaard Doe met hem wat gij wilt Hij behoort ook tot de bende. En hij verwijderde zich langzaam. Kapitein Delfoer, sprak hij laat de manschappen aantreden, dat wij zoo gauw mogelijk deze plaats verlaten. Heer overste riep Silvester in doodsangst, gij kunt mij toch niet aan die bloeddorstige beulen overlaten, mijn vader zal... Gij hebt u bij die bloeddorstige bende aangesloten, antwoordde de overste koel. Gij moet dus deelen in 't lot dat uw gezelschap wedervaart. Dat is geen oorlog meer, dat is roof en moord Roovers en moordenaars moeten niet klagen als de strop hun loon is. Silvester schreeuwde in vertwijfe- ling Ik beroep mij op den keizer... Ik verlang een vonnis... Dat zult gij hebben, kerel, riep een der haciendas terwijl hij bij hem kwam en hem een strop om den hals sloeg. De overste verliet met afkeer dit too- neel. Hij had hier niets meer te doen en zijne taak was vervuld. De rechtspleging ging de Mexicanen aan. Eenige minuten later had de overste zijne troepen weder in orde geschaard. De weinige verwonden, dooden wa ren er slechts twee werden op draag baren gelegd om hen naar Jalacingo te vervoeren. Zij volgden den loop van den berg stroom om de andere bende op te spo- Dinsdag was het hoogdag voor de Sint Pieters en Paulus Abdij, van Den- dermonde, ter gelegenheid van de plechtige afkondiging der Pauselijke Breve, waarbij de Abdijkerk verheven werd tot de waardigheid van mindere basiliek. De Dendermondenaars hebben bij deze gelegenheid een nieuw bewijs ge geven van hunne verknochtheid aan hunne abdij, door eensgezind het hun ne bij te dragen tot het wellukken van dit zeldzaam feest. De gansche stad door waren de feestvlaggen geheschen, en grootsch was de aanblik der Vlasmarkt met ha re bevlagde abdijkerk. Te 8,30 ure reeds heerschte voor de abdij een groote drukte. Gendar men te paard, politie alsmede de K.S. A. en Scouts zorgden voor de hand having der orde. Tal van personalitei ten wachtten aan den ingang der abdij op de komst van HH. Hoogw. Exc. Mgr. Micara,Pauselijk Nuntius én Mgr Coppieters, Bisschop van Gent, die bij hunne aankomst verwelkomd werden door M. F. Portmans, burgemeester. Na een kleine ontvangst in de ^Ab dij werd een korte optocht gehouden waarna in de nieuwe basiliek de PONTIFICALE MIS opgedragen werd door Z. H.Exc. Mgr Micara. De ruirrte basiliek was tot in de kleinste hoekjes bezet. Bezijden het altaar staan de herkenningsteekens der basiliek het Cónopaeum en tin- tinnabulum. Benevens Z. H. Exc. Mgr. Coppie ters, bemerkten wij onder de aanwe zigen de Hoog Eerw. Heeren Dom Maurus Peleman, Abt der Sint Pieters en Paulus Abdij van Dendermonde.de Hoogw. Abten van Affligem, Sint An- dries, Keizersberg (Leuven) en Steen- brugge. Z. E. H. De Mulder, deken van Dendermonde, ZZ. EE. HH. Kan. Verheyden, secretaris van het Bisdom, Van de Velde, Coppens, De Raey- maecker, Z. E. Br. Generaal van de Broeders Hieronimieten te Sint Ni klaas, Z. E. P. Prior van Bornem, Z.E. Br. Alfred-Maurice, bestuurder der St Lucasschool te Gent, de geestelijken van Dendermonde, de ZZ. EE. HH. Pastoors van Appels, Barlare, Helle straat, Lebbeke, Z.F.H. teaman, supe rior alsmede talrijke Andere geestelij ke^, weled. Heer Portmans, procu reur des Konings, 1 .^cjoor Currinckx, bevelhebber van het Legerdepot te Dendermonde, raajoor Magis, kap. comm. Luvckx en Warichet, enz. Plechtig was het pogenblik waarop Z. H. Mgr. Coppieters, de Pauselijke Breve van 14 Maart 1939 afkondigde. Z. E. H. De Pauw, bestuurder der Maatschappelijke Werken van het Ar rondissement Dendermonde, sprak daarna de kanselrede uit. Deze Pontificale Mis, opgeluisterd door het knapenkoor der Abdij, en door al de aanwezigen godvruchtig medegeleefd, werd besloten met een vurig ((Te Deum Een banket, aangeboden aan HH. Hoogw. Exc. Mgr. Micara en Mgr. Coppieters, besloot dezen heerlijken dag, die een gulden bladzijde te meer is in de geschiedenis der Sint Pieters en Paulus Abdij van Dendermonde. Vreeselijk auto-ongeluk. Vlaamsch echtpaar gedood. - Vier andere Vla mingen en vijf Amerikanen gekwetst Te Detroit had er een vreeselijk ongeluk plaats aan Little Mack Ave en Masonic Blyd, toen de auto van een groep Vlamingen die op weg waren naar de Belgische kermis, in botsing kwam met een andere auto. Een persoon werd gedood en negen andere werden min of meer erg gekwetst. De gedoo- de persoon is Arthur Mecrschaert, 72 jaar oud, van Chicago 111. Zijne vrouw Helena, 70 jaar, werd erg gekwetst en is kort nadien in het St Joseph s hospi taal ook overleden. Beiden waren ge boortig van Pittem. Zij schikten in de maand October aanstaande hun-gou den bruiloft te vieren DOOR EEN DORSCHMACHINE VERMINKT TE OPWIJK Terwijl verscheidene personen op het erf van den landbouwer Kamiel Van der Straeten, wijk Nijverseel tc Opwijk een dorschmachien aan het opvullen waren, werd de 29 jarige Jozef Van der Straeten, plots gegrepen dooV het raderwerk en het rechterbeen letterlijk afgerukt. Het slachtoffer heeft nog an dere verwondingen opgeloopen en zijn toestand is uiterst zorgwekkend. Hij werd naar een kliniek te Aalst overgebracht. WERKMAN OP SLAG GEDOOD TE GENT Dinsdagmiddag waren werklieden aan den arbeid in de gaswerkhuizen der stad op de Gazmeterlaan. Allerhan de toestellen werden daar uitgebroken om naar de nieuwe werkhuizen op het Farmanplein te worden overgebracht. Drie mannen hadden het deksel van een ketel losgemaakt en de schijf, nage noeg 1500 kilo wegende, hing aan een kabel. Op een gegeven oogenblik begaf de katrol, waardoor het zware deksel Alex Lundie, voerder van de auto I neersloeR. Het trof den 29 jarigen A. waarin de Meerschaerts gezeten waren j De Sm€ wqnende in de Kasteelstraat zijne vrouw, Margaret, en Pieter Mo- reeuw, 38 jaar oud, werden ook allen erg gekwetst, doch hun toestand is niet hopeloos. De andere auto \yerd te Destelbergen, ,De Smedt had de borstkas ingedrukt en een been gebroken. Hij bleef op den Ann ia dood. Zijn medegezellen brachten Se\°™AQ<£ ,ry n 1T?:. jhet lijk weg, naarna het naar het stede- HJk Skihuis werd overgebracht. Het Parket werd verwittigd en de ook gekwetst evenals vier andere per sonen die in zijn car reden. De oor zaak van het ongeluk werd niet ver meld, doch de twee auto's liepen el kaar tegen den kop juist bij het vallen van den avond. M. en Mrs Meer- schaert, woonachtig te Chicago, wa ren te Detroit op bezoek. Vlaming, kandidaat-beul John Van Steen, een Vlaming, wo nende te Detroit, had door de radio hooren zeggen dat de gekende Ame- rikaansche beul, Robert A. Elliott, die meer dan 500 veroordeelden ter dood gebracht heeft, door ziekte en hoogen ouderdom onbekwaam was zijn werk voort te zetten. Aldus begaf hij zich vroeg den volgenden morgen in gezel schap zijner vrouw naar het Staatsge vang te Jackson en diende daar zijne aanvraag in voor het ambt van beul. Het geval werd langdradig in de De- troitdagbladen beschreven. Van Steen die 54 jaar oud is, verklaarde dat hij heel den oorlog meegedaan had in het Belgisch leger. Toen de Warden van het gevang hem vroeg of hij iets ken de van electrische stoelen verklaarde zijne vrouw alras dat hij al de electrie- ke draden in hun huis herstelde. War den Jackson beloofde aan den belang hebbende dat hij de aanvraag bij de bevoegde overheid zou indienen. schepen van Openbar* Gent kwam ter plaatse. Werken van VRACHTAUTO RIJDT EEN WINKEL BINNEN TE MECHELEN Dinsdag middag was de toestand van autovoerder Emiel Boeckstaens en zijn helper Frans Van de Vliet, slachtoffers van het ongeval Maandag avond op mengde zich in den twist en op zeker Neckerspoel gebeurd, zoo voldoende oogenblik hoorde getuige een der man- mogelijk. Beiden, doch vooral Boeck-j nen zeggen dat de vrouw moest kiezen staens, zijn aan het hoofd boven de tusschen een van beiden BRAND TE PAMEL Dinsdagochtend is brand uitgebro ken bij Jean Waetermans afkomstig uit Brussel, wonende gehucht Poulk, te Pamel. Toen de bewoners, die door het vlammengeknetter gewekt waren ge worden, beneden kwamen, stond de lin kerkant van de woning reeds in lichte laaie. Dadelijk werden, met behulp van enkele buren, de reddingswerken aan gevat. Watermans kon zijn paard uit den vuurpoel halen en ook enkele meubels konden buiten gebracht worden. Kort daarop stortte de zoldering in, zoodat de reddingswerken moesten gestaakt worden. Van het huis, de schuur en de stallingen bleven alleen de buitenmuren rechtstaan. DE GEHEIMZINNIGE ZAAK TE BERGEN ONVERWACHTE WENDING De onderzoeksrechter die belast is met de zaak van den geheimzinnigen dood van Jeanne Sajotte, heeft de ver klaringen gehoord van een getuige, die wanneer zij door het onderzoek zullen bevestigd worden, een derden persoon in het gedrang zouden brengen. Deze getuige heeft verklaard op de Place des Chasseurs een woordenwisse ling gehoord te hebben tusschen een man en een vrouw. Op zeker oogenblik er een tweede man bijgekomen. Deze oogen gewond, doch konden na verple ging huiswaarts gebracht worden. Men begrijpt maar niet hoe het moge lijk is geweest dat dergelijk ongeval op zulk een uitgestrekte plaats zich heeft Dit geschiedde omtrent 1 uur 's nachts Daarna verwijderde zich een der man nen terwijl het paar in de richting der Trouille ging. De kwaal waaraan Lossignol lijdt is En de gevangenen Met hen speelde men een der dui zend gruweitooneelen waaraan dit on gelukkig land in de» laatste reeks van jaren zoo rijk was. De aasgieren wisten wel waarom zij de gewapende benden op hare tochten volgde Zeven der booswichten waartus- schen Xilla en Silvester werdén ge hangen. 's Anderdaags kwamen twee hacien- deros met werkvolk om de lijken, die reeds een pestwalm over de vallei ver spreidden, te begraven. De gerechtigheid was aldus spoedig op de misdaad gevolgd. HOOFDSTUK XVI BIJ DEN KEIZER Er was een feest bij den keizer op het slot Chapullepec. Tusschen de genoodigden bevond zich dc overste Lopez, die zeer vriend schappelijk door den keizer werd be handeld. Maximiliaan had het kind van zijn kolonel ten doop gehouden. De maarschalk Bazaine was op het intiem feest verzocht,, maar de leger overste had zich doen verontschuldigen wegens een aantal berichten die hij moest gereed maken. Hij had verzocht iets later te mogen komen, om met den keizer nog een zaak af te maken, die geen langer uit stel gedoogde. Onder de senoras bevond zich Ri- carda San Bias. Het was niet meer het opgeruimde, vroolijke meisje van vroeger. Zij zag er thans bleek en ziekelijk uit en toen zij aan den arm van haar kunnen voordoen. Het verkeer is aldaarbepaald door getuigenissen vastgesteld steeds zeer druk. Het is wel dank aan geworden. Hij heeft namelijk een kri- het slechte weder dat op dit oogenblik sis gehad toen hij te Antwerpen zijn le- heerschte, dat de plaats als ontruimd j gerdienst deed en werd toen naar Ber— was, en dus geen andere ongelukken gen overgebracht, waarna hij voortijds te betreuren zijn geweest. Een onder- Jwerd ontslagen. Ook werd destijds te- zoek werd ter plaatse ingesteld door de gen hem klacht ingediend wegens sla- politie. gen. oom den salon binnentrad, viel dit aan de keizerin dadelijk in het oog. Zeer deelnemend vroeg Hare Maje steit naar de oorzaak dier onpasselijk heid. Het was van weinig beteekenis, be weerde senor Velasquez. Een weinig hoofdpijn en misschien eene verkoudheid, sprak hij, want het weder is in dc laatste dagen zeer onge stadig geweest. Inderdaad de hitte was door koele en stormachtige dagen zoo snel opge volgd, dat de toestand der gezondheid in de geheele stad niet zeer gunstig kon genoemd worden. Maximiliaan was heden zeer opge ruimd. Hij praatte veel aan tafel, lachte en schertste, noemde Lopez zijn compa- dre en had voor iedereen een vriende lijk woord. Na het eetmaal werd de koffie in den tuin opgediend. De keizer verlustigde zich in het aan schouwen der prachtige bergen die thans weder na eenige stormachtige en bewolkte dagen de toppen maje stueus en schitterend ten hemel ver hieven. De Staatsminister Ramirez, die zich ook onder hen bevond, had met een bode eenige berichten en brieven voor den keizer ontvangen welke hij hem bracht. Goede tijdingen, Uwe Majesteit, riep hij toen hij nog eenige schreden verwijderd was. Anders zoude ik er den keizer thans niet mede lastig vallen Wat is het, Ramirez Van waar? Van Beneden-Californie, Uwe Majesteit. De geheele Staat, die nog nooit door een Franschen of keizerlij ken soldaat is betreden, heeft zich vrij willig aan uwer Majesteit's regeering enderworpen en verzocht bij den Staat te worden ingelijfd. Inderdaad zei de keizer het be richt aannemend. Een lach van tevredenheid vertoon de zich op zijn gelaat. Dat is een onverwachte en blijde tijding. En eigenlijk behalve Yatacan de eerste Staat die drong van buiten geheel vrijwillig onze zijde kiest. Ik kan u niet zeggen, waarde Ramirez,hoe het mij verheugt. En wat hebt gij nog nfeer Enkele brieven aan Uwe Maje steit, maar die hebben den tijd wel. Neen, antwoordde de keizer "Vriendelijk. Even als slechte tijdingen en ongelukken nooit alleen komen en de eenen immer door anderen worden gevolgd, zoo is het ook met eene goede tijding. Nu heb ik het vaste voornemen dat ons niets onaangenaams zal verras sen. Hij opende den eersten brief en keek lachend naar de senoritas. Ziet gij wel dat ik gelijk heb.Mijn oude priester uit Dolorès schrijft mij dat het onze troepen is gelukt een groo te bende gespuis, die door haar roove- rijen de wegen onveilig maakte, te overvallen. Het land is nu ook van de ze plaag verlost en wij hopen thans rus tiger dagen te gemoet te gaan. Hij had den brief aan Ramirez gege ven en brak een tweeden open. De voldoening bleef zijn gelaat op helderen. "t Vervolgt, (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver« boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendtt Kerkstraat 21', Aalst*

De Volksstem | 1939 | | pagina 2