Ondanks alles bestaat er nog hoop op vrede 25 TERUG UIT LOURDES 03 valorisatie van de graaagewasssn Vrijdag OOGST 1939 Boodschap van Koning Leopcld namens cüe Oslo-statsn EEN OASIS VAN GODSVRUCHT XXXXVIe JAARGANG NUMMER 1S4 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21AALST. DACBLAD 25, CENTIEMEN. TELEFOON 114. ubliciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de flichcleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.G2« H. LUEOVICUS Zn •pi.ST «f 18,43 V. M. 2» L.K. 6 de. REDE VAN DEN KONING De verklaring waarvan ik voorle zing ga doen wordt afgelegd in het pa leis te Brussel in tegenwoordigheid van de ministers van buitenland sche zaken en uit naam der staatshoof den van de Oslo-groep. De wereld beleeft een tijdperk van zulkdanige spanning dat elke norma le samenwerking onder de staten on mogelijk dreigt te worden. Groote mogendheden treffen maat regelen die bijna gelijk staan met de mobilisatie hunner gewapende macht. nu dee| ujtmaakt van de Moeten de kleine mogendheden £)ujtsche hen scheiden, op vredelievende wijze monster een niet-aanvnlspact gaat on te regelen en dat de ramp die de derteek len met den gemeenschap- menschheid bedreigt vermeden wor- pelijken vijand van viji maanden gele- den. HAKENKRU1SVLAGGEN OP HET VLIEGVELD VAN MOSCOU 1 Uit Moskou wordt gemeld, dat mi nister von Ribbentrop, na het harte lijk onthaal dat hem op het met ha- kenkruisvlaggen versierde vliegveld te beurt viel, zich met zijn gevolg naar het gewezen Oosten rij ksche gezant- niet vreezen het slachtoffer te worden van een eventueel kon flikt waarin zij, tegen hun eigen wÜ in, zouden worden medegesleept, niettegenstaande hun ne politiek van onbetwistbare onaf hankelijkheid en een vasten wil onzij dig^ te blijven. Zijn zij er niet aan blootgesteld het voorwerp te worden van buiten hen om getroffen maatregelen Zelfj zonder dat er vijandelijkhe den worden geopend, wordt de we reld door eene economische instorting bedreigd. Alom heerschen wantrou wen en argwaan. Onder onze oogen vormen zich de strijdkampen, stellen de legers zich op wordt een afschuwelijken strijd in Eu ropa voorbereid. Gaat ons werelddeel zelfmoord ple gen door zich te storten in een ontzet- tenden oorlog waarin er noch over winnaar noch overwonnene zou zijn, maar waarin alle geestelijke en stoffe lijke waarden door de beschaving van eeuwen geschapen, ten onder zouden gaan De oorlogspsychose dringt alle hui zen binnen en alhoewel de openbare meening er zich heel goed van bewust is welk een ondenkbare ramp een volkenkrijg voor de gansche mensch- heid zou be teekenen, laat zij zich meer en meer over aan de gedachte dat wij cr onvermijdelijk zullen in medege sleept worden. Het is van belang tegen eene zoo noodlottige gelatenheid op te komen. Er is geen volk, wij leggen hier sterk den nadruk op, dat zijn kinderen den uocd wil inzenden om aan andere na ties het recht op het bestaan te ontne- mon dat het voor zichzelve opeischt. Stellig zijn de belangen van alle staten niet alle dezelfde. Maar zijn er wel be langen die niet op vredelievende wijze tot overeenstemming kunnen ge bracht worden en kan dat niet onein dig veel beter voor dan na 'n oorlog? Dat het geweten der wereld wakker worde, het ergste kan nog worden ver meden, maar de tijd dringt. De evolu In bevoegde kringen toont men zich uiterst terughoudend, doch men laat verstaan dat mee dan ooit Spanje zal moeten bevestiger dat het zich alleen met zijn heropbo.iw bezig houdt en buiten alle conflict wil blijven. NIEUW CONTINGENT RESER VISTEN OPGEROEPEN IN FRANKRIJK De heer Daladier is na gesproken hebben met den gezant van Polen, Vervolgens had tusschen den Duit- °P bet ministerie van Oorlog, de ver- schen minister en volkskommissaris gadering gaan voorzitten van het be- Molotof een langdurig onderhoud s,endig comité der landsverdediging, plaats. I Op deze vergadering waren onder De Duitsche ambassadeur, von dermeer aanwezig, de minister van Bui- Schulenburg en de onderkommissaristenlandsche zaken, v in luchtwezen, Potemkin woonden dit onderhoud bij en van Marine, de generaal Gamelin, ambassade, heeft begeven waar een eetmaal werd opgediend. De negentiende Zomerbedevaart'in verdieping en verheffing. De schoo- van het bisdom Gent is achter den rug. Z. H. Exc. Mgr. Coppieters had haar vereerd niet alleen met Zijn hoo- ge bescherming maar zelfs met het nc ceremonien, de gezamenlijke god vruchtige oefeningen zijn te zeer ge kend dat een beschrijving overbodig is.Nochtans hoe plechtig de H. Missen ook zijn hoe schitterend de luister Minister von Ribbentrop had, voor zijn vertrek naar Koningsbergen en Moskou, een onderhoud van een half uur met den Japanschen ambassadeur. Geen mededeeling werd verstrekt over het besproken onderwerp. DUITSCHLAND GAAT EIGEN WEG ZIJN Het Duitsche Nieuwsbureau uit Berchtesgaden Gevolg gevend aan een wensch, uit gedrukt door de Britsche regeering, heeft de Fuhrer Woensdag namiddag op het Berghof, sir Neville Henderson den Britschen gezant te Berlijn ont vangen. Deze heeft aan den Fuhrer een brief overhandigd vanwege den Britschen minister. Deze brief was opgevat in denzelfden zin als het communiqué, dat Dinsdag avond na de zitting van den Britschen cabinetsraad, werd openbaar gemaakt. De Fuhrer heeft den Britschen ge zant duidelijk gemaakt, dat de verbin tenissen, die de Britsche regeering aan- hoofd van den generalen staf, en Col- son, ondervoorzitter van den hoogeren oorlogsraad, alsmede admiraal Dar- lan, en de secretaris-generaal van het ministerie van oorlog. Het cabinet van eerste-minister Da ladier deelde mede wat ^volgt Ten aanzien van den internationa len toestand, heeft de regeering beslo- ten de reeds getroffen maatregelen meldtaan vullen, door een nieuw contin gent van reservisten onder de wapens te roepen. DUITSCHLAND NIET BELUST OP OORL OG Londen, 23 Aug. In Citykringen betoont men een zekere hoop op een vreedzame oplossing van de interna tionale spanning. Als hoopgevende teekenen be schouwt men volgende feiten 1 Geen buitenlandsche ambassades of gezantschappen A&briiên <ol nog toe hun staatsburgers den raad gegeven Engeland te verlaten 2. De Amerikaansche beurs is na voorzitterschap er van waar te nemen. Ivan den lichtstroom 's avonds ook De eerste dag reeds toen hij de H.jweze, hoe indrukwekkend de gebeds- Mis opdroeg in de basiliek van den H. lijver aan de grot en de aanroepingen Rozenkrans, hield Mgr. een predicatie aan de piscines, de processie met tot zijn dierbare diocesanen, over den. het H. Sacrament en de zegening der vrede [zieken op de Esplanade beteekent wel De inwendige vrede, hangt van het hoogtepunt in deze ontroerende en ons zelf af de familiale en sociale stralende godsvruchtontboezeming. vrede, is gedeeltelijk ons werk, ter wijl de internationale vrede niet door ons wordt bewerkstelligd, maar door de grooten der wereld. 1 enslotte is de vrede, spijts alles, het werk van God, den Almachtige.» De steeds frissche jeugdigheid van Z. E. H. Kan. Van der Gheyn, laat hem toe telkenmale de geestelijke lei waarvan iedereen onder den indruk komt. Deze verzameling van menschelijke miseries, naar de ziel en het lichaam, deze uitstalling van treurnis ten aan schijn van God en de menschheid, om medelijden op te wekken en vergiffe nis van den hemel te bekomen, dit ge weld van smeekingen Heer, maak ding onzer bedevaart op zich te nemendat ik zie, dat ik hoore, dat ik ga taak die hij, steunend op jarenlange1 zeg slechts één woord Heer. en ik zal gegaan heeft, niet voor gevolg kunnen j een'Se aarzeling zeer vast geworden, hebben, dat Duitschland er zou van afzien, om zijn nationale levensrechten te doen gelden. MOLOTOV OVER HET PACT NIEUWE met stijgende slotkoersen. 3. De Duitsche paketbooten vrachtschepen, die tijdens de Septem- berkrisis teruggeroepen werden naar Duitsche of «onzijdige» havens, bevin den zich thans in volle zee of vertrek ken nog uit de Duitsche havens. Molotov heeft aan Seeds en Nag- 4. Duitschland heeft alle aankoopen giar medegedeeld, aldus een inlichting van grondstoffen voor de oorlogsnij- uil betrouwbare bron, dat hij geen re- j verheid (vooral metalen en rubber) den aanwezig achtte om de besprekin-op de Londensche markt stopgezet, gen met Frankrijk en Engeland niet Uit verklaren sommigen echter door ondervinding, met beproefde be voegdheid schitterend vervult. De in richting der bedevaart berust in de handen van Mevr. Van de Kerckhove- Cercelet uit Aalst. De twee duizend bedevaarders waaronder l 10 zieken loven eenstemmig en dankbaar de vol maakte organisatie der reis. De hand van een vrouw is duidelijk voelbaar op heel de regeling zachtheid en vastberadenheid krachtdadigheid en goedheid alles is waarlijk tip-top ver zorgd. alles is voorzien, op alles werd gedacht, in één woord de perfectie. genezen zijn, doen ons beter de nood zakelijkheid aanvoelen om onzen nood te klagen bij den Hooge en ver meerderen ons vertrouwen in het ge bed, dat een leening is op Gods Al macht en Goedheid. Wanneer uit het diepste van mijn wezen een kreet opstijgt naar de onbe kende Oorzaak van dit wezen. Die het tot het leven heeft geroepen, dit leven in stand houdt, en zal doen sterven, kan ik alleen aannemen dat de bron van elke gedachte, de Gedachte, en de bron van elke liefde, de Liefde zelf voort te zetten. Een driemogendhedenverdrag een Duitsch-Russisch pakt zouden bei- he de, gebeurtenissen kan weldra elk den de(en3;ef zijn. Daarom komen zij rechtstreeks contact nog moe.hjker niet met elkaar in bots; maken. Dat men zich met verg,see. Molotov zeide. dat hij de termen Wi, weten Bat het recht om e kunnenhel verdrag met Duitschland leven op een hechten grondslag moetniet kcnde maar a|, steunen en de vrede die we wenschen 7_| i j i I 1*1 aal is de vrede die berust op den eerbied van alle staten. Een duurzame vrede kan niet ge vestigd zijn op de macht maar enkel op de zedelijke orde. Gebiedt niet de wijsheid op dit oogenblik een einde te stellen aan den strijd met woorden, aanhitsingen en bedreigingen ten einde te besluiten om over de gestelde vraagstukken te beraadslagen. Wij vormen plechtig den wensch dat zij, waarvan de loop der gebeur tenissen afhangt, bereid zullen zijn hun geschillen en eischen te onderwer pen aan eene onderhandeling, ingezet in een geest van broederlijke samen werking. Het is uit deze overwegingen dat ik, in naam van Zijne Majesteit den Ko ning van Denemarken, den president der Finsche Republiek, Hare Konink lijke Hoogh. de Gr£i>t-Hertogin van Luxemburg, Hare Maj. de Koningin der Nederlanden, Z. Maj. den Koning van Noorwegen, Zijne Maj. den Ko ning van Zweden en in mijn eigen naam, ieder onzer in overeenstemming handelend met zijne regeering, dezen oproep doe. Wij drukken de hoop uit dat ande- e staatshoofden him steun bij den on- en zuilen voegen, bezield door de-! alfde zorg voor den vrede en veilig- eid hunner volkeren. Straks zullen honderden millioenen nog maar als het gesloten Rusland zijn buitenland sche politiek niet wijzigen en bereid zijn tot behoud van den vrede een niet aanvalspakt te sluiten met ieder land dat zulks wenscht. Molotov verweet de Engelschen en Franschen den uitstel van de onder- teekening van een driemogendheden verdrag. De onderhandelingen werden te lang gerokken. Naar men ons meldt, wees Molotov de beide diplomaten er op, dat de on derhandelingen nu reeds meer dan vier maanden duren. Hij gaf niet te kennen op welk punt de Britten en Franschen de onderhandelingen ge- rokken hebben. Men verwacht dat de Engelsch- Fransch-Russische onderhandelingen niet zullen worden hervat zoolang von Ribbentrop in Moskou is. HOE MEN IN SPANJE OVER HET DUITSCH-RUSSISCH VERDRAG DENKT Uit Madrid wordt gemeld De reis van den heer von Ribben trop, naar Moscou, en de aangekon het feit, dat na de reuzenaankoopen van de laatste dagen. Duitschland of wel zijn vol ledigen voorraad kan op geslagen hebben, ofwel zijn reserve aan buitenlandsche deviezen heele maal uitgeput heeft. De landbouwrechterzijden van Kamer en Senaat, zijn onder voorzit terschap van de heeren Limage en Maenhout samengekomen. De volgen de mededeeling is bekend gemaakt De landbouwrechterzijden hebben den uitleg van den minister van Land bouw gehoord, over de valorisatie van het graan. De minister heeft er aan herinnerd dat de valorisatie van het graan en van de tarwe voornamelijk niet is besproken en dat de regeering, zooals aangekondigd i6, besloten was aan de voortbrengers belangrijke prij zen te verzekeren. De vergadering heeft sterk aange drongen opdat de Valorisatie,die voor 1939 werd vastgesteld voor de vol gende jaren 'n curatief karakter heeft. Met dit woord hebben de rechterzij den willen aangeven, dat de bedoeling is om de granen in Belgie te valorisee- ren en een beter evenwicht te verzeke ren tusschen de bijzondere culturen, zooals groenten, veeteelt enz. De lage j. 1.1- I giuciucii, veeiccii enz. L/e iag« Prijzen op het oogblik voor groen enscl aanvalspact tusschen het Reich en Sov jet-Rusland, heeft in Spanje een die pen indruk gemaakt zoowel in offici- eele kringen als bij het publiek. Onder het publiek wordt over niets anders gesproken. In drankhuizen,op hen van harte met ons zijn om straat, komt het volk in (troepen bij- wedloop naar den oorlog te stui -n. Moge degenen in wier landen het f der wereld berust deze gevoelens "antwoorden en den door hen me- "uaal uitgedrukten wensch verwe- cen en bespreekt den toestand met de bladen ter hand. Het blijkt dat het voor de man in de. straat moeilijk kan aanvaard worden dat Duitschland dat aan de zijde van Spanje op de - - - c rail i^pnujc w vic lijken, n.I. de mociiijkheden die slagvelden streed tegen het Russisch ten en meel laten een economische en maatschappelijke ramp voorzien iiv dien onze landbouwers niet door een juiste valoriastie der granen tot een uitbreiding van deze culturen worden gebracht. De minister heeft beloofd in de ko mende dagen een verklaring in dien zin af te leggen. Een nieuwe vergadering is vastge steld tegen de volgende week, om den toestand der zuivelproducten te on derzoeken. LOURDES 1 Wat heeft men er al niet over gezegd Men heeft gespro ken van orgiën van devotie», «on stuimigheid van gebeden uitdaging aan de gezondheidsvoorschriften verzamelplaats van «menschelijke miseries en wat weet ik nog LOURDES len In dien vaart zich een genezing voordoetGoddelijke Liefde, waarvan de algeheelheid en de oogen- biikkelijkheid een duidelijke omwer ping is van de wetten der natuur Neen. Het mirakel is en zal steeds zijn mirandum quid een wonder baar. buitengewoon en van nature uit uitzonderlijk gebeuren. een oord van mirake- zin dat bij elke bede- Lourdes is een geestelijke afzonde ring waard. Men keert niet terug zoo als men er heen getogen is. Allen on dergaan er min of meer een geheim zinnige», weldoenden invloed. Meer dan elders, doordringt de Gedachte onze bepeinzingen en versmelten onze goede voornemens in den oceaan der Dank, eerbiedig en oprecht dank aan het bestuur der bedevaart en aan al dezen die tot haar welslagen heb ben geijverd EE.HH. Aalmoezeniers de hh. geneesheeren en apotheker LOURDES een hoekje bevoor- waarvan Dr. °f Cock de toewijding- rechte grond waar tal van geestelijken C en 8*cfr c e,f er 18 e ames en en tijdelijke gunsten worden bekomen I^'^verpleegsters en bran- of verdiend, gunsten die dikwijls ver loren blijven omdat zij nadien toege kend werden, of alleen ingeschreven op het geheimenboekje» dat meer inhoudt dan ons groot boek Zeker ja... Maar buiten en boven alles is Loar- des een plaats waar men, zooals zel den elders gebeurt, de christelijke deugd ziet bloeien het is een oasis van beleefd christianisme beoefe- hun gezamenlijke inspan ningen met bewonderenswaardige edelmoedigheid en onvermoeibare» ijver, hebben het volledig succes ver zekerd van hun vrome, maar niettemin moeilijke en kiesche taak. De schoone opmerking kwam mij ter oore Het is goed te zien dat we in vacantietijd leven, zelfs in den he mel... de Engelen zijn aan 't werk te Lourdes» en dit zeggende beduidde de godsvrucht, liefde, nederigheid ™endeÜike I i-i I rrweres. maar nnlt lirnnmrAlem boete een oogenblik van net be-1 staan waarop men zijn geloof beleeft mieres, inaar ook de brancardiers. J. RYSENAER, Pr, DRUKKE BESPREKINGEN TE PARUS In de Fransche hoofdstad op de Quai d'Orsay en in het kabinet van eerste minister Daladier is het een komen en gaan van ministers, diplo maten en ambassadeurs, naar aanleiding van de spanning in de interna tionale verhoudingen.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1