KRANKZINNIG UIT LIEFDE De Conferentie der Oslo-Staten te Ernssel Levering vaa leoflarse- naat voor de bestrijding van tien Coloradokever NAAR DEKOLONIE Bij het stelen gefotografeerd 25 Oogst. H. Lode wijk. De heilige Koning van Frankrijk werd door zijn godvruchtige moeder Blan- ca opgevoed in liefde tot God en de menschen en afkeer tot het kwaad. Lo- dewijk trok tweemaal ter kruisvaart en stierf aan de gevolgen van de pest in 1276. Het verschil van de differentie Men zou soms kunnen denken dat de communistische bladen erg verlegen zitten met het huwelijk Hitler-Stalin. Maar dan kennen we de communisti sche scribentjes nog niet goed I En de Parijzer «Humanité heeft aan een van z'n gewiekste redacteurs opgedragen de lezers goed te doen be grijpen dat het niet Rusland is dat een akkoord maakt met Duitschland, maar integendeel dat het Duitschland is dat eene overeenkomst aangaat met Rus land. Er is dus geen spraak van ver raad vanwege Rusland I Arme lezers Een besluit van den heer Spaak. De h. Spaak begaf zich naar de Wet straat te Brussel om er. in het departe ment van Buitenlandsche Zaken,eenig nieuws te vernemen over de Oslokon- ferentie. De heer Spaak zag er stralend ge zond uit en het nieuws van de Duitsch- Russische overeenkomst deed hem denken aan al de aanvallen,welke des tijds van kommunistische zijde tegen hem werden gericht, toen hij een po litiek van afzijdigheid ten opzichte van de internationale tegenstellingen ver dedigde. Gedurende acht dagen zal ik nu eens het kommunistisch orgaan La Voix du Peuple.i lezen kondig de de h. Spaak lachend aan. Uitvoering van kleine werken. De minister van Openbare Werken tracht een heele reeks van kleine wer ken te laten uitvoeren, in de overtui ging aldus doelmatig te kunnen bij dragen tot de opslorping van de plaat selijke en gewestelijke werkloosheid. Aldus bestudeert hij thans een pro gramma van kleine werken waarvan dc uitvoering van aard zou zijn de werkloosheid grootendeels te verhel pen, die heerscht in de steengroeven en in de aanverwante bedrijven. Hitier spreekt te Tannenberg. Ter gelegenheid van de feestelijkhe den te Tannenberg is het overvliegen van heel Oost Pruisen op 27 Augustus aan alle vliegtuigen en luchtschepen ontzegd. De postvliegtuigen mo&en tot aan het vliegveld van Koenings- bergen-Devau vliegen. Er zal op de overtreders gevuurd worden zonder waarschuwing. Uit bevoegde bron verluidt dat Hit- Ier zijn rede om 1 I ure 's voormiddags zal uitspreken. Een zusterschip van de Normandie? Dc h. Jean Marie, voorzittvr der Com pagnie Générale Transatlentique, heeft verklaard dat het juist is dat be sprekingen worden gevoerd met de bevoegde ministers voor den bouw van een nieuw groot schip voor den transatlantischen dienst. Dit schip zou «Bretagne» heeten en bijna al de karakteristieken hebben van de «Normandie». uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte dcor CONSTANT AIMAHQ 158ste Vervolg. Ha, dat is iets waarin gij gewis belang stelt, senori'ta, zeidc de keizer tot Ricarda. Het ^>taat ten minste in be trekking met h,£t ongeval dat u in de diligencie is overkomen. - Mij, lywe Majesteit 7 vroeg het meisje verbast opziende en een donkere blos kleumde haar gelaat. Oij herinnert u immers nog wel dat n\£n in den zak van den jongeling die '.ioor u ontmaskerd en in zijn booze ontwerpen verhinderd werd, een brief hc.eft gevonden waardoor een beraam de aanslag aan het licht kwam. Het is de patroelje ook gelukt dc bende uit te roeien. Ik heriner het mij, zeide Ricarda zacht. Gij weet misschien niet, ging de keizer voort, dat bij dien tocht een j.mg Belgisch officier, die zich als vrijwilli ger bij de patroelje had aangesloten zwaar werd gewond en in een hoprloo- zen toestand naar Cuernavaca werd vervoerd. Ricarda knikte dat zij het zich her innerde. Alle kleur verdween van haar gelaat en onwillekeurig greep zij naar dc leu ning eener bank om zich daaraan vast te houden. Wat deert u, senorita vroeg de keizer bezorgd. Niets, Majesteit. GUNSTIGE INDRUK Omstreeks half zes zijn de werk zaamheden der conferentie ten einde geloopen en is aan de pers volgende mededeeling verstrekt In Juli 1938 zijn Zweden, Noor wegen, Finland,, Denemarken, Ne derland, Luxemburg en Belgie te Ko penhagen, door hun ministers van bui tenlandsche Zaken vertegenwoordigd «overeengekomen om het onderlinge contact door een onderzoek van de vraagstukken van gemeenschappelij- ken aard te handhaven bovendien hebben zij bevestigd dat zij, wat hun betreft, bereid zijn, metterdaad mede te werken aan elke internationale ver zoeningspoging, in een geest van openhartigheid en onafhankelijkheid ten aanzien van de verschillende groe pen van mogendheden». Aldus zijn de moreele banden wel ke tusschen deze natiën bestaan en welker buitenlandsche politiek door drongen is van dezelfde beginselen liefde voor den vrede en den wil om in een conflict slechts ter verdediging van de eigen bedreigde onafhankelijk heid tusschenbeide te komen, beves tigd. Uit een dergelijke gelijksoortige houding tegenover het internationaal vraagstuk en uit de eensgezindheid welke uit hun gehechtheid aan dezelf de beginselen is geboren, is tusschen deze landen een gemeenschap van be langen ontstaan in de critieke omstan digheden welke wij thans beleven. Dit is de reden waarom deze staten in gemeenschappelijk overleg beslo ten hebben een samenkomst te houden te Brussel, waarop zij vertegenwoor digd zijn do<^ hunne ministers van Buitenlandsche zaken. Deze zelfde mogendheden hebben bij monde van hun vertegenwoordigers hun instem ming betuigd met de bewoordingen van de verklaring die Z. M. de Koning der Belgen vandaag zal afleggen in naam van de hoofden der betrokken Staten. De beraadslagingen die zooeven hebben plaats gehad, hebben den wil bevestigd van de vertegenwoordigde staten met elkander contact te houden voor de vrijwaring hunner gemeen schappelijke belangen. De h. Pierlot drukte nog zijn groote tevredenheid uit over den buitenge wonen gunstigen indruk dien alle deel nemers aan de conferentie van de be sprekingen bewaren, besprekingen, zeide hij, die geloopen hebben over verscheidene vraagstukken van ge meenschappelijk belang, en die vooral in de hachelijke tijden die wij thans beleven onze bijzondere aandacht waard zijn. Wij zullen de studie dezer vraag stukken voortzetten, zeide hij verder, en de passende oplossingen er voor trachten te vinden. Wij handelen, ge dreven door dezelfde bezorgdheid en in een hartelijken en broederlijken geest van samenstelling. Op de vraag, wanneer de bespre kingen zouden worden hervat, ant woordde de h. Pierlot. Zeer binnenkok De datum kan evenwel slechts vastgesteld worden nadat de afgevaardigden weer contact zullen hebben genomen met hun re geeringen. DINER TEN PALEIZE s Avonds heeft Z. M. Koning Leo pold ten Paleize van Brussel een diner aangeboden aan de afgevaardigden van de Oslo-Staten die aan de confe-» rentie hebben plaats genomen. Onder de genoodigden bevonden zich insgelijks al de leden der Belgi sche regeering, behalve minister Marck; de oud-ministers Spaak en De Man; de h. de Durdel, minister van Zweden en de h. d'Ansembourg.zaak gelastigde van het Groot Hertogdom Luxemburg te Brussel de h.Frederick kabinetschef des Kónings de kom- mandant van het Paleis verscheidene ordonnans-officieren, leden van het hooger personeel der legaties van de Oslo-mogendheden te Brussel; de hr Iweins d'Eeckhoute, van het departe ment van buitenlandsche zaken Ka merlid Van Belle senator Mullie, de hh. Demarteau, voorzitter van den Alg. Belgischen Persbond, R. Tack, voorzitter der Brusselsche afdeeling, en T. Bogaerts, voorzitter van de Buitenlandsche Persvereeniging enz. Te 8 uur stipt droeg Z. M. de Ko ning voor de microfoon in de groote anti-chambre, in tegenwoordigheid van de Ministers -van Buitenlandsche Zaken en uit naam der Staatshoofden van de Oslo-groep, de verklaring voor welke de lezer op de eerste bladzijde van dit nummer vindt. Gevoelt gij u niet wel Haal spoedig reukwerk. Ik dank u, zeide het jonge meisje zich met moeite inspannende om een gedwongen lach op haar lippen trach ten te tooveren. Gij zijt toch onpasselijk, senori ta Ik geloof, sire, dat het reeds voorbij is. Met uw oorlof zal ik hier gaan zitten. Maar, waarde freule, riep Maxi miliaan bezorgd terwijl hij zelf een stoel naderbij schoof, wat zijt gij plotseling bleek geworden. Doch daar komt eene versterking. Zoo, maak uw doek daarmede nat, dat zal u verfri9- schen. Meer... nog meer...het vervliegt anders te snel. Ik dank Uwe Majesteit hartelijk, zeide Ricarda, nu is het waarlijk over. Het was slechts een oogenblik. Ik heb uwe Majesteit in zijne rede gestoord. O ja. wat ik u wilde mededeelcn zeide de keizer die haar scherp aan keek. doch het betreft iemand die u misschien onbekend is. Een jong Bel gisch officier, van Leeuwen. Ricarda antwoordde Kapitein van Leeuwen kwam dikwijls bij mijn oom. O Dan zal het u gewis verheu gen. riep Maximiliaan, dat hij alle ge vaar te boven is. Die eene kogel waar over de geneesheer zich ongerust maakte hij is door twee schoten ge wond is thans gevonden en uit de wond gehaald. Er is hoop voor een zeer spoedige herstelling. Kent Uwe Majesteit den kapi tein Hij is ons zeer aanbevolen. De keizerin kent zijne familie, want deze leeft met het Belgisch hof op zeer vriendelijkcn voet. Ik vreesde ook reeds het ergste voor hem. Hoeveel onheil reeds door dat roovergespuis is In somme gevallen ondervinden de verbouwers van aardappelen moei lijkheden om zich loodarsenaat aan te schaffen, noodig voor de aangegeven bestrijding van den Coloradokever. Het ministerie van Landbouw deelt mede, dat dc gemeentebesturen een zekere hoeveelheid van dit produkt kunnen bekomen tegen den prijs van 8 f.r per kg.(in verpakking van 1 kg.) mits het bedrag vooraf te storten op postchecknummer 25.807 van het Departement van Landbouw, Tuin- bouwdienst. Levering dichtbij gelegen station. De belanghebbende besturen zullen op de strook van het stortingsbulletijn naam, adres en het dichtsbij gelegen station vermelden, .alsook de ge- wenschte hoeveelheid loodarsenaat. Dit loodarsenaat zal moeten ge bruikt worden vo«£i-»de bestrijding van den Coloradokever, en zulks volgens de aandiydingen hiervoor verstrekt door het Departement van Landbouw Er wordt aan herinnerd, dat een kg. loodarsenaat voldoende is voor het bekomen van 200 liter pap en voor een behandeling van 20 aren aardappelcultuur. Brussel, den 18 Augustus 1939. DE ELISABETHVILLE VERTROKKEN Woensdag-voormiddag om 10 u. stipt, vertrok de Congoboot «Elisa- bethville» van haar gewone aanleg plaats aan afdak 22 der kaaien te Ant- aangericht, is ongelooflijk. Hier in de onmiddellijke nabijheid der stad heb ben de schelmen van zich doen hooren Don Diego is verdwenen Hernando de Alcantara, verdwenen De Vlaam- sche schilder Francisco Evraert werd doodelijk gewond... Hebt gij daar niets van vernomen, mijn waarde Lo pez Niets, Uwe Majesteit. Het is verschrikkelijk Het is om te beven, Sire. Die schurken verdienen niet van gespaard te worden. Het wordt inderdaad tijd daar aan een einde te maken. Ik wil ook dat die Mercedes ijverig worde opge zocht Maar van den kapitein van Leeuwen gesproken, hij moet zich bij den aanval uitstekend gedragen heb- ben en 't zal mij verheugen hem spoe dig in de stad weder te zien. Met een goedhartig lachje vervolg de hij tot Ricarda U schijnt geheel hersteld, senori- ra. Ja, jeugdig bloed komt zulke aan vallen weder spoedig te boven. Thans ziet gij er weder zoo bloeiend uit als eene roos. De keizerin die zich in de zaal be vond had ook vernomen dat hare jeugdige gast ongesteld was geworden Zij kwam zien lvoe Ricarda zich be vond. Lopez stond in de nabijheid. Het gesprek werd spoedig algemeen, toen een dienaar maarschalk Bazaine aanmelde. Bazaine hernam de keizer met een zucht. En zacht tot Ramirez vervolgde hij Als hij ons de vreugde van den dag maar niet bederft want het is bijna altijd een jobsbode. De minister glimlachte. Ik geloof toch, sprak hij, dat werpen, in bestemming voor onze Ko lonie. De boot, die onder het bevel van commandant Heiremans staat, nam 169 passagiers mede, waaronder 90 van eerste, 42 van tweede en 1 van tusschenklas voor Congo 1 I van 1 ste 9 van tweede en 7 van tusschenklas voor Lobito en dan nog 5 van eerste en 4 van tweede klas voor Teneriffa. De lading bestond uit 1500 ton goe deren. van den meest uiteenloopenden aard. Daarenboven waren er 5 autos als .deklast aan boord. Een Parijsche persfotograaf, maak te onlangs een gelukkige opname, waarbij een zakkenroller op heeter- daad werd geknipt Bij de beroemde paardenrennen om den Grand Prix, die alle Parijze- naars in Longchamps vereenigt be merkte een der toeschouwers, dat zijn portefeuille door een zakkenroller was gestolen. Wie echter schetst zijn ver bazing, toen hij den volgenden dag een krant opsloeg en daar zichzelf op een der foto's van de paardenrennen herkende. Nog grooter werd zijn ver bazing, toen hij aan zijn zijde een man zag staan, die juist het bedrijf van zak- kenroler uitoefende en hem zijn portefeuille ontfutselde. Op den ach tergrond rennen de paarden voorbij en aller oogen zijn natuurlijk daarop gericht, alleen de zakkenroller naast hem benut de gelegenheid voor zijn duistere praktijken. Daar de opname zeer duidelijk is en nog meer aangiften over diefstallen tijdens de rennen werden gedaan, hoopt men den dief spoedig te vinden. KINDJE DOOR AUTO OVERRE- REDEN TE DESTELBERGEN Te Destelbergen, op de wijk Hcir- weg heeft zich Woensdag morgen een smartelijk ongeluk voorgedaan. Rond 9 u. 15 was de kleine Franci- ne De Groote. drie jaar oud, jongste der vier kinderen van Theo De Groote wonende Heirweg 145, te Destelber gen, rechtover de ouderlijke woning- aan 't spelen. Op hetzelfde oogenblik dat een auto voorbij reed wilde het meisje den steenweg overloopen met het ongelukkig gevolg dat het vlak on der het voertuig terecht kwam. Het werd beide beentjes erg verminkt en liep daarenboven een schedelbreuk op. Een bijgeroepen dokter diende het voorloopige zorgen toe waarna het bij hoogdringendheid naar de kliniek werd overgebracht waar zijn toestand als zeer bedenkelijk werd beschouwd. Door veldwachter Verstraeten van Destelbergen, werd een eerste onder zoek ingesteld en het parket van Gent verwittigd. Het onderzoek zou uitge wezen hebben dat de autogeleider, Maurice Percquy, handelaar, wonen de de Kammenstraat te Gent, alles in het werk heeft gesteld om het ongeluk te vermijden. Het verdriet der ouders van de kleine is onbeschrijfelijk. Dit vreeselijk ongeluk heeft de bewoners van de wijk in groote verslagenheid gebracht. UIT DENDERBELLE. LIJK OPGEVISCHT TE DENDERBELLE Aan het sas van Denderbelle wor den werken uitgevoerd. Zekere Kó nings Antoon, oud 44 jaar, wonende te Lommei, is er insgelijks werkzaam en verblijft tijdelijk op een boot wel ke aan de werken gemeerd ligt. Dins dagvoormiddag troffen de werklieden welke naar hun werk kwamen, zijn lijk aan drijvende op het water. Een on derzoek dat ingesteld werd wees uit dat Konings 's nachts was opgestaan en bij ongeluk in het water terecht ge komen is. Zijn familie werd met de noodige omzichtigheid op de hoogte gebracht en het lijk werd naar het doodenhuisje overgebracht. 's Avonds omstreeks 1 1 uur brak brand uit in de woning van Alf. Van Damme, wonende Kapellestr. 5. Het vuur nam spoedig een groote uit breiding en ook de stallingen en ma gazijnen werden aangetast. De Den- dermondsche brandweer werd ge waarschuwd en kwam ter plaatse,maar wegens het gebrek aan water onder vond men ernstige moeilijkheden bij het blusschen. Omstreeks 4 uur 's mor gens was men echter de vlammen meester. Daar het kermis was was de volkstoeloop zeer groot zoodat een ordedienst moest worden ingericht.De door het vuur aangerichte schade is vrij aanzienlijk. FIETSER DOOR AUTO GEVAT TE GENT De 1 8 jarige fietster Alice De Calu- wé, wonende Schilderstraat te Sint Amandsberg, die Woensdagnamid dag rond 1 u. langs de verboden rich ting de IJzerdreef afreed, kwam op den hoek van den Kortrijkschen steen weg in botsing met de taxi van Leon De Val, Zaadsteeg 8, te Gent. Het meisje werd van haar rijwiel gewor pen en gekwetst aan het hoofd. Zij werd verzorgd in het burgerlijk gast huis van waar zij te voet huiswaarts kon keeren. De auto reed na de bot sing op een vluchtheuveltje an Ver brijzelde er een gaslantaarn. Aanzienlijke schade aan de auto. Uwe Majesteit daar heden niet over ongerust behoeft te zijn. Als hij iets heeft mede te deelen zal het wel iets goeds zijn. Nooit, Ramirez, zeide de keizer somber op vasten toon. Bazaine is een ongeluksvogel. Hij is aan Uwe Majesteit toch zeer grooten dank verschuldigd. Juist daarom, Ramirez, heb ik van hem niets meer te verwachten. Hebt gij nooit ondervonden dat eer zuchtige en zelfzuchtige menschen het niet kunnen verdragen aan iemand eenige verplichting te hebben Zulks is voor hen een drukkende last, waar van zij zich zeiven eenvoudig kwijten. Ja, door werkelijk ondankbaar te zijn, Sire. Dat ware te eenvoudig, Ramirez Doch het is mogelijk dat ik mij vergis en misschien doe ik hem onrecht,doch hij maakt op mij dien indruk zoo dik wijls ik hem zie en de hemel geve dat wij hem en zijne troepen spoe dig kunnen missen. De maarschalk verscheen in uni form aan den ingang van den tuin. Hij groette den keizer op militaire wijze en zeide Ik vraag Uwe Majesteit ver schooning dat ik niet vroeger aan uwe vereerende uitnoodiging heb voldaan maar ik was met bezigheden overli den. Maak geene verontschuldigingen waarde maarschalk, zeide Maximili aan, wij beleven moeilijke tijden, zoo dat wij ons niet altijd, als wij gaarne willen, van onze bezigheden kunnen ontslaan. Ik verheug mij zeer dat gij toch nog gekomen zijt en ik hoop dat gij u nu zult kunnen ontspannen. Het is mij, vervolgde hij veelbeteeke nend, altijd zeer aangenaam als ik, a is het voor een korte poos, mijne zor gen kan vergeten. ERGE VAL VAN EEN MOTORRIJ DER TE DILBEEK 's Avonds omstreeks 8 uur ge beurde op de helling van den Ninoof- schen steenweg te Dilbeek, nabij Itter- beek, een zwaar verkeersongeluk. De motorrijder René Lemaire, uit Pamel, deed er een zwaren val, en werd opgenomen door een officier,die hem dadelijk met zijn auto naar het Brugmannhospitaal vervoerde. De geneesheeren stelden een sche delbreuk vast. Zij hopen het slachtof fer te zullen redden. AANVARING OP DE BOVEN-SCHELDE Woensdag morgen rond 1,30 u.had ter hoogte van Hemiksem een aanva ring plaats tusschen het Finsche ss. «Emily» komende van Brussel, en het Nederlandsche motorschip «Hoen- diep» komende van Gravelines, en bestemd voor de boven-Schelde. De aanvaring was vrij hevig. De «Hoendiep» werd den voorsteven in gedrukt en werd met behulp van een sleepboot naar Antwerpen gesleept, en werd gemeerd aan afdak 10 der Scheldekaaien. De «Emily» heeft de reis voortge zet. Men weet niet of het schip schade opgeloopen heeft. En evenwel zal ik, Majesteit,nog heden met dringende aangelegenhe den moeten lastig vallen, zeide de maarschalk. Als de zaken niet zeer dringend zijn, waarde maarschalk... Zij zijn zeer dringend. Uwe Ma jesteit, anders zou ik mij deze vrijheid niet veroorloofd hebben. De keizer draalde een oogenblik met het antwoord, keek nadenkend voor zich en scheen zijne opgeruimd heid te verliezen. Had hij het niet vooruit geweten Maar het was in ieder geval ook be ter dadelijk af f2 doen wat dadelijk afgedaan kon worden om den overi gen tijd van den avond viij te hebben. Zooniet was toch zijn geheele dag bedorven. Dan verzoek ik u, maarschalk, met mij voor een oogenblik in den sa lon te gaan. En tot den minister Waarde Ramirez, gij gaat im mers met ons En nu zoo spoedig mo gelijk dat wij de senoritas niet lang al leen behoeven te laten. Uwe Majesteit, zeide de maar schalk toen hij zich met den keizer en den staatsbediende alleen bevond, de rooversbenden nemen hier te lande dermate toe dat wij krachtige maatre gelen moeten nemen om ze te keer te gaan, of zij worden ons de baas. Gij zult toch wel gehoord hebben van het ontriggelen van den spoortrein Ja, zeide de keizer somber, dat is een treurige geschiedenis. Ik hoop dat die booswichten hunne straf niet zullen ontgaan. Vervolgt. (Verboden Nadruk.)', Krankzinnig uit Liefde* nadruk irer« boden, te verkrijgen Boekhandel, i J. Van Nuffel-De Gcndt* Kerkstraat 211 Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2