KRANKZINNIG UIT LIEFDE maw» Gebed voor don Vrede tot O. L. Wr. van Lourdes Bedevaart der WereId-K.*.J. naar Romê 26 Oogst. H. Zephyrinus. In 202 volgde hij den H. Victor op ^ls paus. Onder zijn pontificaat kende hij perioden van- vervolging en vrede voor de Kerk. Hij stierf in 218. De taal der adressen in telefoon-en pcttchcckrckeningenboek Ingevol- het advies van de paritaire taaikom missie van het departement van ver keerswezen, P.T.T. en N.I.R. bekrach tigd door minister Marck. is bepaald dat het officieel telefoonboek nog en- k\:l adressen mag bevatten in de taal van de streek. Wat Brussel en de tweetalige stre ken betreft, blijven het de betrokken abonnenten die de taal aanduiden in dewelke hun adres in het telefoonboek dient vermeld. Dezelfde beslissing geldt ook van de officieele naamlijsten der houders van postcheckrekeningen. sluiten. Het Amerikaansche blad New jYork Times, schat dit tekort op 13 millioen dollar, doch waarschijnlijk zal dit cijfer nog hooger bedragen. Inderdaad heeft het aantal bezoe- ker3 tot dusverre nog lang niet de I hoogte bereikt die men verwacht had. Tot nu toe hebben 18,5 millioen men- schen de «World's Fair bezocht en het totale aantal zal op 30 September dag waarop de Wereldtentoonstelling sluit, 25 millioen bedragen. Men had echter op minstens 60 millioen gere kend en men ziet dat nu nog niet eens de helft bereikt is.Onder deze om standigheden is het ook de vraag of de tentoonstelling het volgende jaar weer geopend wordt daar de redenen die doorslag gevend zijn voor het te kort vooral de slechte ekonomische toestanden nauwelijks in zoo een korten tijd veranderd kunnen zijn. Het gebruik der talen bij examens in het departement van verkeerswezen Ingevolge een beslissing van den heer Marck. minister van Verkeerswezen, zullen voortaan op de bijzondere wed strijden, gelijkstellingsexamens en al le proeven voor bevordering, ingericht voor of afgenomen van reeds in dienst zijnde personeel van Verkeerswezen F.T.T. en N.I.R.volgende beginselen worden toegepast 1Bedoelde proeven moeten wor den afgelegd in de taal van de streek waartoe de kandidaten behooren of van de rol waarop zij ingeschreven zijn 2. Wat betreft de kandidaten die in de plaatselijke en gewestelijke diens ten van de Brusselsche agglomeratie of van de tweetalige streek werkzaam zijn, deze behouden de keuze van de taal, zoo zij werden aangenomen voor het regime van de wet van 28 Juni 1932 en nog op geen rol zijn inge schreven geweest. Geldt het echter bedienden die on der het regime van vermelde wet in dienst zijn getreden, dan geschiedt de deelneming in de taak van den aan wervingswedstrijd der belangheb benden. Het index-cijfer met 0.2 punt ge daald. Het index-cijfer dat op I 5 Aug. is vastgesteld, is voor het Rijk eenigszins gedaald in vergelijking met 15 juli, namelijk met 0,2 punt. De in dex is voor het Rijk 103.3. Voor de groote steden en omgeving Antwer pen 102.7, Brussel, 102.6, Gent 104.2, Luik 103.6, voor de provincies Antwerpen 102.7, Brabant 102,9, West Vlaanderen 102.8, Oost Vlaan deren 103,2, Henegouwen 104,2, Luik 103.7, Limburg 104.6, Luxem burg 102,8, Namen 103.4. Herleving in de textielnijverheid De textielnijverheid geniet op dit oogenblik een zekere herleving. In de weverijen is er meer werk dan het vo rige seizoen. Het betreft vooral de ka- toenbedrijven. waarvoor een optimis me bestaat, daar er met ingang van October, indien de internationale toe stand niet ernstiger wordt nog verbe tering zal intreden. De voorraden zijn nagenoeg uitge put en de kleinverkoop moet aan be stellingen denken. De Wolnijverheid is er ook beter aan toe,alhoewel men te Verviers over de prijzen klaagt. De invoer van wol garen is de eerste vijf maanden van 2.830.000 tot 3.686.000 kgr. geste gen. Het tekort van de Wereldtentoon stelling te New York. Het staat thans wel vast, dat ook de wereldten toonstelling te New York evenals bij na alle groote internationale tentoon stellingen met een enorm tekort zal DE VREDELIEVENDE MARSCH OP ROME IS BEGONNEN De vredelievende tocht van de Wereld K.A.J. is ingezet, op 4 Aug. j.l. zijn 30 afgevaardigden uit Colum bia vertrokken onder leiding van Mgr Rodriguez bisschop van lbague. De overtocht duurt ongeveer 20 dagen, zoodat de delegatie morgen 25 Aug. tc Genua aankomt. De K.A.J.-bewe ging in Columbia telt op dit oogenblik ongeveer 10.000 leden. Ook de Amerikaansche afvaardi ging van de Young Christian Wor kers» is scheep gegaan. Zij bestaat uit een dertig kajotters en aalmoezeniers, van Oklahoma, Kansas City en Chica go. Zij vertrok op 22 Augustus uit New York naar Londen, waar zij aan zal sluiten bij de Engelsche delegatie jdie uit 100 kajotters bestaat. Tesamen gaan zij dan te Parijs de Fransche ka jotters vervoegen. De Amerikaansche Young Christian Workers beweging is pas 9 maanden geleden tot stand gekomen, doch telt heden reeds 25 afdeelingen met 500 leden. Zij werd in het leven geroepen door E. H. Ka- nal\r. en de afvaardiging wordt geleid door Mgr Kelly, bisschop van Ponca City, waar de Amerikaansche K.A.J. tot stand kwam. Ook de Canadeesche kajotters zijn op weg onder leiding i van E. P. Roy, stichter van de bewe- ging in de Fransche provincies. De 40 Canadeesche kajotters vertrokken op het einde van hun congres te Montreal waar zij toegejuicht werden door 25.000 congressisten. En binnen een week, toekomende Donderdag 31 Augustus, vertrekken de lange treinen vol kajotters uit ons land om in Rome te gaan bidden voor den Vrede. In het kader van de Fransche Natio nale Bedevaart naar Lourdes is in heel Frankrijk een novene gehouden voor het behoud van den vrede. Het gebed dat tijdens die novene in vereeniging met de pelgrims naar Ma ria's heiligdom werd gebeden, luidt als volgt Gezegende Maagd van Lourdes, wij danken U, dat gij ons tot dusver hebt behoed voor den oorlog.ondanks het feit, dat een angstige beklemming op alle naties drukt. i> Vier jaar geleden heeft Paus Pius XI z.g. teneinde dien vrede, dien de wereld ons niet geven kan, van God af te smeeken, gedurende drie onver getelijke dagen aan Uw. voeten een reeks onafgebroken HH. Missen laten lezen, die door den thans regeerenden Paus plechtig werd besloten. Sedertdien heeft men niet opge houden op dezen miraculeuzen grond voor den vrede te bidden. Honder den keeren hebt Gif reeds den steeds dreigenden wereldbrand van ons ver wijderd gehouden en de eerste vlam men waarvan wij de verschrikking tot zeer dicht bij ons hebben aanschouwd beperkt. Daarvoor danken wij U tijdens deze nationale bedevaart, uit naam van heel Frankrijk, en terwijl uit alle deelen van het land de oogen op u zijn gericht, smeeken wij U opnieuw, de volken los te rukken uit hun razernij, ten einde hun naar het verstand en de ware vroomheid, die hen kunnen red den, terug te brengen. Zorg er voor, u goede Moeder, dat Uw kinderen, zonen van denzelfden Vader, Die in den hemel is. niet wei geren tc luistererr naar den Vader, die hun op sarde gegeven is en Die Uw goddelijken Zoon vertegenwoordigt. Heb medelijden met ons H. Maagd Maria, Gij die tegelijkertijd zijt de Moeder van God en van de menschen Gij zijt onze smeekende Almacht en nog nooit is iemand die tot U zijn toe vlucht nem, onverhoord gebleven. Bezield met een grenzeloos ver trouwen,zenden wij onze vurige smee kingen tot U om.hpog, met de zeker heid, dat Gij steeds onze redding zult blijven. Amen. BIJ HET SPELEVAREN VER DRONKEN ÏN DE SCHELDE Op de Schelde nabij Hoboken ge beurde een pijnlijk ongeval, waarbij een jonge man het leven verloor. Vier jonge lieden vaarden met hun kano's op den stroom ter hoogte van Hoboken. Op zeker oogenblik be merkte men. dat de boot van den 28- jarigen Herman Dewitte, wonende Acacialaan te Wilrijk, was omgesla gen. Van den inzittende werd geen spoor meer gevonden. Door de drie vrienden van Dewitte werd nog geruimen tijd op de plaats van het ongeluk gezocht, maar tever geefs. Ten slotte waarschuwden zij de po litie van Hoboken, die onmiddellijk naar het lijk deed dreggen. Tot nogtoe werd het nog niet opgehaald.De stroo ming van het water is op die plaats zeer hevig, zoodat er mogelijkheid be staat, dat het lichaam naar Temsche of naar Antwerpen zou kunnen meege voerd worden. AUTOBOTSING TE ST AMANDSBERG Donderdagmorgen te 9 u. 30 kwam het tot een botsing tusschen de auto's gevoerd door Georges Lampaert, vischhandelaar, Gestichtstraat 21 Gentbrugge, en Dehem Charles, rue de la Lys, te Bac-Saint Maur, Frank rijk. Lampaert kwam door de Azalea straat gereden in de richting van de Prins Albertstraat. Dehem kwam van de Victor Braeckmanlaan, uit de rich ting Gent naar de Alfons Braeckman laan. De botsing had plaats op het kruispunt Braeckmanlaan-Azaleastr. De inzittenden kwamen er met den schrik van af, doch beide auto's wer den beschadigd. MISSIONARIS AAN EEN BEROER TE GESTORVEN TE GEERAARDS- BERGEN Donderdag, orq»'Uaek£ 5 uur, kwam een autobus met priesters-paters Pic- pussen uit Zandhoven, eèn bezoek brengen aan de kapel op den Ouden- berg. Tijdens het verblijf in de kapel van O. L. Vrouw kreeg plotseling de 50 jarige broeder Jozef, uit Nederland en sinds 10 jaar missionaris in Kongo een beroerte en overleed onmiddellijk Het lijk werd naar het stedelijk gast huis overgebracht. Broeder Jozef was in Belgie met 6 maanden verlof. DUIVENCACHETTEN met doosje en fleschje inkt aan 12,50 fr. (twee regels), één regel meer 13,50 fr. Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 159ste Vervolg. Een groot gedeelte der bende is teeds vernietigd, Majesteit. Ik heb een verslag uit Jalacingo ontvangen. En Eene Belgische afdeeling solda ten heeft hftar overvallen. Ik wensch den naam te verne men van den bevclvoerenden officier dier afdeeling. Wij moeten hem et onderscheiding toekennen. Ik heb zijn naam b:4j mjj cn kwam juist Zijne Majesteit daarom verzoeken. W as het dat vy6arover gij mij verlangdet te spreken, mijn waarde maarschalk De keizer aderde vrijer. AL b'izr,ak ja, antwoordde Ba- zainc. ^.e hoofdzaak ja is. Sire. dat de toegevend- hcid v ,aarniede Uwe Majesteit tot nu toe dat gespuis heeft behandeld een Pr. vergeeflijke zwakheid wordt, als Uwe Majesteit daarmede voortgaat. Wat meent gij daarmede, maar- Schalk Het dekreet, antwoordde Bazai ne. dat reeds door al uwe ministers onderteekend is, wacht nog op de on- derteekening van Uwe Majesteit. Wat echter de gevolgen zijn van de toege vendheid Uwer Majesteit hebben wij in den laatstcn tijd al te gevoelig on dervonden. Herinnert Uwe Majesteit BRAND TE OOSTKAPEL Donderdagmorgen omstreeks 6 uur brak brand uit te Oostkapel (Noord- Frankrijk) in het huis bewoond door de Wwe De Keersemaeker. De brand zou ontstaan zijn op de bovenverdie-j ping. Aangewakkerd door een gewei-1 digen wind likten de vlammen weldra i door de vensters. Gezien het vroege morgenuur waren de kinderen nog te bed en de vrouw aan den arbeid in haar «Café». Toenj deze een geweldige brandreuk gewaar werd riep ze om hulp. De kinderen j werden door moedige redders door de i vlammen heen van de 1 e verdieping I afgehaald. De pompierskorpsen van Rexpoe- de, Bergues en Hondschote werden opgebeld en verschenen spoedig ter plaats. Niettegenstaande bovenmen- schelijke pogingen is gansch de in- boedel een prooi der vlammen. De brand was rond 9. uur omschre- j ven. De oorzaak dezer kon tot nog toe niet opgemaakt worden. Vrouw De j Keersemaeker wordt den laatsten tijd erg beproefd, voor enkele maanden verloor ze haar echtgenoot en moest aldus haar welbeklante beenhouwerij stop zetten. Een groote menigte woon de de reddingswerken bij. WERKONGEVAL TE ST GILLIS DENDERMONDE Donderdagmorgen, rond 7 u. 30 werd in de weverij van G. Straatman, Breestraat, Waterschoot C. met de linkerhand gevat in een pietmachine en de huid van de hand gerukt. Een bijgeroepen dokter diende de eerste zorgen toe en deed den man naar een kliniek overbrengen, waar een heelmeester vaststelde dat hij ge lukkig zijn hand zal kunnen behouden BELANGRIJKE* DIEFSTAL TE GENT In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn onbekende dieven binnengebroken in de woning der We De Clercq, Arteveldeplein nr 7. Zij doorzochten al de benedenplaatsen en roofden voor eene waarde van ruim 11.000 frank aan zilverwerk en kunst voorwerpen, alsook eene som geld ten bedrage van 800 fr. uit eene kas. De dieven zijn vervolgens langs de huisdeur vertrokken. De politie der 4e wijk stelde een naarstig onderzoek in en het parket kwam ter plaatse. AUTO IN HET KANAAL VAN TERNEUZEN TE LANGER- BRUGGE DE VOERDER GERED Donderdag namiddag rond 15 uur is de genaamde De Kesel E. geboren te St Amandsberg den 2 Juni 1906 en wonende Snoekstraat 119 te Gent en rijdende voor rekening der firma F. N. Langerbrugkaai te Gent met zijn auto in het Kanaal van Terneuzen aldaar terecht gekomen. De autogeleider kwam met zijn voertuig van Zelzate af in de richting naar Gent toegereden. Gekomen te Langerbrugge ter hoog te van de Electro-chimie, Langerbrug kaai, 9, moest hij plotseling remmen om een auto-camion die voorreed en opeens stilhield te vermijden. Ter oorzake van het plotselinge remmen en de glibberigheid der baan is het achtergedeelte van den auto van De Kesel tegen een 1 electrieken paal gebotst die werd afgebroken en ver volgens achterwaarts in het Kanaal te recht gekomen. Zijne tegenwoordigheid van geest niet verliezende kroop de geleider on middellijk door het raam en kon al zwemmend den oever bereiken. Hij werd slechts lichtelijk gewond aan den neus. Volgens zijne verklaring bevond er zich niemand anders in de auto dio nadien uit de vaart werd bovenge haald. DE DENDERSTREEK HOUDT ZONDAG A. S. EEN GROOTSCHE MANIFESTATIE TER EERE VAN HET H. HART TE DENDERHOUTEM Wanneer deze regelen onder uw oog verschijnen, geachte lezer, is men reeds te Denderhoutem volop aan den slag voor de versiering der straten naar aanleiding van de grootsche H. Hartfeesten die Zondag a.s. doorgaan, en, naar de voorteekenen laten ver moeden, de afmetingen zullen aanne men van een indrukwekkende massa manifestatie. Uit alle hoeken der Denderstreek uit de gewesten Aalst-Ninove-Geer- aardsbergen, en van daar buiten nog, zullen ze aankomen de mannen en jongelingen die blij willen getuigen van hun lidmaatschap van het strij dende Christi-leger en hulde brengen aan hun Goddelijken Aanvoerder. Met wat vuur in het hart en de stem zal onze geliefde Bisschop, Z. H. Exc. Mgr. Coppieters, niet spreken tot zijne diocesanen uit den Zuid-Oostkant der provincie. Zondag -27 Augustus wordt het be waarheid Denderhoutem en de Den derstreek aan Christus-Koning zich niet een zekeren aanvoerder Cuz- man, die door ons op de daad betrapt werd bij de uitvoering zijner misda den en aan wien door Uwe Majesteit genade werd verleend, in weerwil van mijn verzet Sedert dien tijd heeft de booswicht niets anders gedaan dan rooven, moorden, brandstichten tot dat het den hacienderos te erg werd en zij zonder door de wet gerugsteund te worden, de bende overvielen. Zij hebben een bloedige wraak genomen. Gij ziet dus, Sire, dat het volk zich ten laatste zelf recht verschaft. Het is niet alleen dat wij het ertoe dwingen, maar wat het ergste is wij gewennen het daardoor opnieuw aan regeeringsloos- heid.Dit is slechts een enkel voorbeeld zooals ik er uwe Majesteit wel twintig kan opnoemen waaronder dat van Cortina. De schurk fladderde hier eenigen tijd rond in zijn generaalsuni form. Hij deed ons den eed van ge hoorzaamheid en trok daarop weder naar het Noorden omdat er hier niet te rooven noch te stelen viel. Gij weet, waarde maarschalk hoezeer ik mij altijd tegen dat ramp zalig decreet heb verzet. Ja, helaas, dat weet ik, Uwe Majesteit, maar als het niet noodzake lijk was zouden dan wel al uwe minis ters, die bovendien bijna zonder uit zondering. hunne namen daaronder gezet hebben Daar staan zij allen senor Ramirez bovenaan, vervolgens Escudero, Dios Peza, Estcna, Cesar, Puzuela en Siliceo. Ik weet het, maarschalk. Ik moet u oprecht bekennen als Uwe Majesteit de onderteekening wei gert, dan kan ik niet langer voor mijne troepen instaan, die altijd weder de zelfde benden te vervolgen hebben. Zij hadden ze reeds twee of driemaal in hunne macht, maar de regeering kan er nooit toe besluiten de schuldi gen te straffen. En voor die schurken ordt het leven van zooveel onschul- digen opgeofferd. En Bazaine eindigde wrevelig. Sire. van ons geduld wordt te veel gevorderd. HOOFDSTUK XVII DE HANDTEEKENING Bazaine had het dekreet op de tafel uitgespreid. De keizer herlas het, met de handen op de tafel geleund, opmerkzaam door. Ik vrees dat het ten onzen na- deele zal uitgelegd worden, zeide hij eindelijk. Neen, sire. De vreemdelingen zijn te slecht met den toestand van ons land bekend en zullen het beoordeelen van hun standpunt. Maar, sire, we hebben hier met de inlanders te doen. En terwijl mij door Z. M. Napoleon III de eervolle taak is opgedragen dit rijk in bezit te nemen en de vijanden van uwe regee ring te verslaan en te vernietigen, zoo moet mij de bescherming der wet daar ook ten dienste staan. Anders moet ik mijne taak als afgedaan beschouwen, want een werkelijk leger om te bestrij den is er niet meer. Goed, zeide de keizer eindelijk, maar artikel 14 moet nog eenige ver andering ondergaan, want de wet kan niet van kracht zijn anders. Waarom niet, sire Omdat het presidentschap van Juarez moet afgeloopen zijn. Dit heeft den 30n November plaats. Hier staat den 15n November. Daarvoor zullen wij in December zetten. 't Vervolgt» (Verboden Nadruk.Y Krankzinnig uit Liefde, nadruk vet* boden, te verkrijgen Boekhandel, j. Van Nuf f el-De £endt& Kerkstraat 2ï' Aalst*

De Volksstem | 1939 | | pagina 2