't ROOS KRUIS KRANKZINNIG DIT LIEFDE KABINETSRAAD De Mémling- Ten toon stelling iê Brugge K01Q8IALE LOTERIJ Anti-Joodsche betoogïngen fe Antwerpen 27 Augustus. H. Jozef Colasanz. Deze heilige had van jongsaf e«n groo- W enegenheid voor armen en nood lijdenden. Eenmaal priester gewor den zou hij zich heelemaal aan hen toewijden. (XVIle eeuw.) - De schatkistbons geplaatst bij de Mcndclssohn-bank. De Belgische .Schatkistbons, die geplaatst werden door de Mendelssohnbank, moesten einde Augustus vernieuwd worden. Voorzien werd bij het afsluiten van de leening, dat de Nederlandsche firma driemaal verplicht tot die vernieuwing zou overgaan. Niettegenstaande den toestand, waarin de Mendelssohnbank zich be vindt, is de vernieuwing van einde Augustus verzekerd de vereffenaars hebben daartoe gedaan wat noodza kelijk was en de bedoelde schatkist- b«-:v. worden opnieuw bij een buitcn- landsche bankinrichting geplaatst. Verbetering voor onze handelsba lans. Over de eerste zeven maan den van het loopende jaar was een aanzienlijke verbetering van de han delsbalans waar te nemen in vergelij king met hetzelfde tijdvak van 1938. De verhouding uitvoer-invoer bedroeg 101,8 t.h. en verleden jaar 39.8 t.h. Over deze periode bedroeg de in voer 188.241.382 metrische kwinta len ter waarde van 12.948 millioen frank, .tegen 184.33 7.885 kwintalen en 13.660 millioen frank over het zelfde tijdvak van 1938. De uitvoer over de eerste zeven maanden bedroeg 134.447.655 kwin- talcn met een waarde van 13.190 mil lioen frank, tegen 124.605.051 kwin talen en 12.268 millioen frank over hetzelfde tijdvak van 1938. Mzrktkramers in staking. Een zekere wrijving is ontstaan tusschen het Mcchelschc gemeentebestuur en de marktkramers, naar aanleiding van zekere besluiten welke door het ge meentebestuur getroffen werden. Als protest tegen het afwijzen van de wenschen der marktkramers zijn deze Zaterdag op de markt niet ver schenen. Ontbinding der communistische partij in Frankrijk Het uitvoerend comité van de socialistische partij in het Seine-departement heeft met al- gemcene stemmen besloten een vlug schrift te doen drukken, dat in alle fa brieken in den omtrek van Parijs ver spreid zal worden. In dezen tekst wordt op heftige wijze het verraad van de communistische leiders in Frankrijk aangeklaagd. Een belangrijk deel van de openba re meening is er van overtuigd, dat de communistische partij thans ontbon den dient te worden. In sommige po litieke kringen wordt een dergelijke maatregel niet onmogelijk geacht. De uitgave van hun dagblad «L Hu- manité voor de departementen werd in beslag genomen en er wordt beves tigd dat bet nummer van morgen niet zal verschijnen. Anderzijds verneemt men dat een decreet zal verschijnen dat de regee ring toelaat de publicaties te schorsen welke als gevaarlijk geacht worden voor het nationaal belang en de open bare orde. MAATREGELEN VAN MINISTER1 MARCK Minister Marck heeft besloten dc uitzendingen van de liefhebberszend- posten van de radio te schorsen, even als de gesproken uitzendingen van sommige plaatselijke zendpósten. GEEN UITSTEL NOCH VRIJSTELLINGEN Het ministerie van Landsverdedi ging herinnert er aan dat, krachtens de vastgestelde bepalingen, geenerlei ge volg meer zal gegeven worden aan de aanvragen om uitstel of vrijstelling van opeischingen, welke mochten in gediend worden vanaf het oogenblik dat er maatregelen met het oóg op de versterking van het leger zullen ge troffen zijn. Deze maatregelen worden thans uitgevoerd. GEEN VISA S MEER VOOR DE VREEMDELINGEN Omwille van den huidigen interna tionalen toestand worden tot nader bevel alle vragen tot visa's ingediend door vreemdelingen om reizen in Bel- gie te doen of om er zich te vestigen tot nader bevel geweigerd. RAADGEVINGEN AAN VER- 1 BRUIKERS EN WINKELIERS 'Het ministerie van Ekonomischc Zaken deelt mede De bevoorrading van het land is ruimschoots verzekerd. De regeering raadt het publiek aan zich van abnormale en ongelegen aankoopen te onthouden. Zij noodigt den kleinhandelaar uit de voedingswaren van eerste nood wendigheid die hij in magazijn heeft voor te behouden aan de normale be voorrading van zijn gewoon klienteel. Elk overdreven bestelling dient te ruggebracht tot de gebruikelijk aange kochte kwantiteit. De handelaar die deze voorschrif ten niet zou naleven stelt zich bloot aan ernstige moeilijkheden bij zijn herbevoorrading. VOOR DE MILITAIREN MET ONBEPAALD VERLOF Het ministerie van Landsverdedi ging deelt mede De militairen met onbepaald ver lof, die zich in de noodzakelijkheid bevinden om zich naar den vreemde te begeven, worden er toe aangezet zich, voor hun vertrek, met hun mili tair zakboekje aan te melden bij den kommandant van hun Rijkswacht- kanton, ten einde al de noodige schik kingen te treffen opdat de militaire stukken, inzonderheid de oproepings- en wederoproepingsbevelen, hun ge beurlijk te gepasten tijde zouden ge worden. In geen geval zouden de militairen met onbepaald verlof hun afwezigheid uit het land kunnen aanvoeren tot rechtvaardiging van een vertraging in het vervullen van om het even welke van hun militaire verplichtingen. WORDEN DE KAMERS BIJEENGEROEPEN? an een bijeenroeping van Kamer en Senaat was er Vrijdag middag nog geen spraak, alhoewel de mogelijkheid ervan in sommige kringen overwogen werd, voornamelijk in verband met de dringende wetsontwerpen goedge keurd door den Kabinetsraad van Vrijdag morgen. De Kamers zouden, indien zij bij eengeroepen worden, niet enkel de bedoelde ontwerpen te behandelen krijgen, maar ook nieuwe machtigin gen voor de regeering te onderzoeken hebben. DRINGENDE ONTWERPEN VOORGESTELD De minister van Binpf^iktndsche za ken heeft verschillende "wetsontwer pen voorgesteld 1Een ontwerp tot verlenging in oorlogstijd, van de mandaden der ge vestigde lichamen, en die van de tij delijke ambtenaren 2. Een ontwerp betreffende het af dragen van bevoegdheden in oor logstijd 3. Een ontwerp tot schorsing, ge durende de mobilisatie, van de on- vereenigbaarheid tusschen elektieve ambten en de hoedanigheden van mi litair. 4. Een ontwerp, houdende toeken ning van een vergoeding, uit hoofde van militaire diensten, aan de soldaten die onder de wapens "zijn ingevolge maatregelen genomen om de veilig heid van het land, in gevhl van mobili satie te regelen. Dé Memling-Tentoonstelling te Brug ge, door Z.M. den Koning op 22 Ju ni j.l. officieel geopend heeft reeds tienduizenden vreerrideKngen uit alle landen van de wereld in bewondering gebracht. Na 50 dagen toegankelijk I te zijn geweest, telke men reeds 501 duizend bezoekers, wat stellig een re cord beteekent voor dergelijke groote kunstmanifestaties. Nu het drukke tocristenseizoen stil aan afneemt, zullen de kunstliefheb bers met meer gemak een bezoek aan deze tentoonstelling kunnen brengen Vooral voor de studeerende jeugd valt hier oneindig veel te leeren. Daar om heeft het Inrichtend Comité beslo ten de toegangsprijs van 1 5 fr. op 3 fr per leerling voor de schoolgroepen zoowel Belgische als vreemde te bren gen. De tentoonstelling blijft tot 1 October open. Ja ik ben steeds goed geluimd en ik doe mijn werk - - met plezier Maar ik ben dan ook steeds in het bezit van eenige d«r APOTHEEK DEPOORTERE St-Niklaas-Wae» Zoo doende ken ik geen hoofdpijnen, verkoudheden en langdurige grieptoestanden die het leven tot een hel makem GEBRUIK ze eens u zult nooit GEEN ANDERE MEER GEBRÜmEKf uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte ccor CONSTANT AIMAKD 160ste Vervolg. Dat is volstrekt niet noodig, Uwe Majesteit, zeide de maarschalk, want de naam Juarez is niets dan een schrikbeeld. De benden gebruiken zijn naam om zich als zij in onze handen vallen dissidenten of republikeinen te kunnen noemen en daardoor aan spraak te maken op den naam van krijgsgevangenen. Maar wij moeten hun den tijd geven zich te onderwerpen. En wat helpt dat Zij loopen bij de eerste gelegenheid toch weg. .Voor het overige is artikel 14 zoo slecht niet. Aan allen wordt kwijt schelding verleend die, behoorende tot een gewapende bende, zich voor den I5n November der regeering be schikbaar stellen, natuurlijk onder voorbehoud dat zij na de afkondiging van het dekreet geen andere misdaden begaan hebben. I^aat ons dan in plaats van den 1 5 November den I n December stel len want het vereischt toch altijd nog eenigen tijd voor het dekreet in de af gelegene declen van het land bekend is. Dan ben ik het met Uwe Maje steit eens. riep Bazaine. Deze was verheugd dat hij den kei zer zoover had gekregen. Dat Uwe Majesteit geen berouw zal hebben van de onderteekening. kan ik met zekerheid voorspellen,want de slechte geest die zelfs onder d hoogere standen heerscht neemt zoo zeer toe dat eene grooterc toegevend heid slechts het volk overmoedig zou maken. Vooreerst hebben wij het voorbeeld van den jongen Lucido hier in Mexico nu onlangs werd bij Pue- bla een rooverbeude verrast, gedeel telijk afgemaakt en gedeeltelijk ge vangen genomen waaronder zifh twee personen bevonden met zwart gemaakt gelaat. Het waren twee aan zienlijke burgers uit Puebla die zich op een gemakkelijke manier door roof wilden verrijken. Ja, wat nog erger is, dc zoon eener groote familie in deze stad, die zelfs met weldaden door Uwe Majesteit werd overladen, heeft deelgenomen aan den moord op mijne landgenooten die in den spoortrein bij Solcdad het roofgespuis in handen vie len. Hij werd met hen door de dappe re Belgen gevangen genomen en rechtvaardig. op staanden voet, ter plaatse opgehangen. Van welke familie riep de kei zer haastig. Van de familie Almeja... Silves ter Almeja was de naam van den el lendeling die voor zijn dood nog trotsch bekende den graaf Dcverreux met eigen kogel door het hoofd te hebben geschoten. Groote hemel riep de keizer... Wie zou het kunnen gelooven? En de ze lieden noemen zich nog menschen. Die arme vader, zei Ramirez. Zou hii het reeds weten Bazaine haalde dc schouders op. Ik geloof het niet. Het is verschrikkelijk I TREKKING DER 8c. SNEDE 1939 Vrijdag avond had in de feestzaal van de Watertentoonstelling te Luik, de trekking plaats der 8e Snede 1939 van de Koloniale Loterij. Ziehier de uitslagen De loten van 100 frank Winnen 100 frank de nummers ein digend op 9 De loten van 200 frank Winnen 200 frank de nummers ein digend op 65 16 De loten van 1000 frank Winnen 1000 frank alle nummers eindigend op: 809 675 De loten van 2^500 frank Winnen 2.500 frank de nummers eindigend op 3026 4466 De loten van 10.000 frank Winnen 10:000 frank de nummers eindigend op 5186 8551 De loten van 20.000 frank. Winnen 20.000 frank alle nummers eindigend op 9889 De loten van 50.000 frank Winnen 50.000 fr. de nummers eindigend op 23305 57631 60336 13069 27540 De loten van 100.000 frank Winnen 100.000 frank de volgen de nummers 13552 59185 18496 81782 89495 Het lot van één millioen Wint een miljoen, het nummer 331652 In verband met het bevel tot slui ting der drankhuizen te 9 u. 's avonds hebben gisteravond te Antwerpen an ti-Joodsche betoogingen plaats gehad Joodsche inrichtingen op de Keizér- lei en andere plaatsen in de midden- stad bekommerden zich eenvoudig niet om het verbod en hielden hun drankhuizen open. Een groote volksmenigte had zich voor die inrichtingen samengeschoold en dreigde binnen te vallen en alles kort en klein te slaan. Erge wanorde lijkheden vreezend is de politie tus- schengekomen en heeft de herbergen in kwestie doen sluiten. Er hadden tal van opleidingen plaats. Op het middernachtelijk uur was het nog zeer druk in de middenstad waar groepjes menschen den toestand bespraken. ZWARE AUTOBOTSING TE OOSTENDE In den nacht van Donderdag op Vrijdag is te Oostende een ongeluk gebeurd met een Nederlandschen auto nabij de dc Smet de Naeyerbrug. De wagen heeft een lantaarn omvergere den, een muur van de stedelijke zee vaartschool ingebeukt en is ten slotte vijf meter dieper terechtgekomen in de hovingen van genoemde school.Als bij mirakel is de bestuurder slechts licht gewond. Men schrijft het ongeval toe aan den mist. MOTORRIJDER GEDOOD TE HOUTHULST Zekere André De Blaere. seizoen arbeider, en zijn vriend Valeer De Ruyter, deden samen een uitstapje naar Westroozebeke. Ter hoogte van het station «Vijf wegen te Houthulst, deden zij een val. André De Blaere kwam onder den motor terecht en bleef op slag dood. Valeer Deruyter, die bewuste loos werd opgenomen, kon spoedig bijgebracht worden. De Blaere was de vierde en jongste zoon van zijn familie, oud 28 jaar, ge huwd en vader van een kind. Zijn va der stierf plots verleden jaar en zijn drie andere broers zijn allen veronge lukt bij het opdelven van granaten uit den oorlog. Zoo is deze reeds zwaar beproefde familie andermaal getrof-; fen. MAN DOOR EEN NACHTWAKER DOODGESCHOTEN TE ST GHISLAIN Een geheimzinnig drama heeft zich Vrijdag in den vroegen ochtend, om streeks 5 uur afgespeeld te St Ghislain Langs de vaart van Bergen naar Con- dé, op de wijk «Rivage de l'Empe- reur». Sedert enkele jaren reeds had vrouw Marthe Marécaux, geboren te Bau- doar-op 28 November 1896, haar echtgenoot, Léon Bavier, verlaten,om te gaan samenwonen bij haar zoon met Eugène Vinage, 50 jaar oud. Léon Bavier oefent het ambt van bewaker uit op de werven van een ko lenmijn en in den nacht van Donder dag op Vrijdag moest hij een reeks met kolen geladen spoorwagens bewa ken, die aan het kanaal stonden ge reed om in buurtschepen overgeladen te worden. Het onderzoek moet nog uitwijzen wat er eigenlijk gebeurd is. In ieder geval heeft Bavier drie revolverscho ten gelost op Eugène Vinage, die op slag werd gedood. Heeft Bavier het slachtoffer afgewacht of slechts op hem geschoten in den waan dat hij met een kolendief te doen had Bavier ging zich gevangen melden bij de rijkswacht van St Ghislain. Het parket stapte Vrijdagmorgen ter plaatse af. HET DRAMA IN DE ROLWA GENSTRAAT TE ANTWERPEN Men zal zich het geheimzinnig dra ma herinneren dat in Augustus 1938 in een huis aan de Rolwagenstraat te Antwerpen plaats had. Aldaar werd een vrouw verhangen gevonden in den kelder en aanvanke lijk geloofde men aan zelfmoord, tot de dochter van de vrouw verklaarde, dat haar man, zekere Jacobs, haar bekend had haar moeder om het leven gebracht te hebben,. Achteraf had de dochter echter deze verklaring inge trokken. Na een uitgebreid onderzoek kreeg de zaak haar beslag in een openbare zitting van de raadkamer, waarbij Ja cobs ot 15 jaar interneering werd ver wezen. I hans is de dochter ten gerechtsho- ve gekomen waar zij kwam verklaren dat zijzelf haar moeder om het leven heeft gebracht. Zij gaf daarbij een aantal bijzonderheden, die echter ge heel in strijd bleken met de technische vaststellingen, die destijds bij het on derzoek gedaan werden. De vrouw werd langdurig onder- l hoord door den h. onderzoeksrechter Paes. Wat er ook van zij, de vrouw werd ter beschikking van het gerecht gehouden. Want heden morgen kreeg ik zelf gaf het den maarschalk alsof het hem eerst het bericht. De familie Roreiro j bezwaarde en hij het zoodra mogelijk echter weet reeds dat hun schoonzoon kwijt wilde zijn. vermoord is. Ik dank Uwe Majesteit zeer.sprak Silvester Almeja, was toch geen i Bazaine, en wel in uw eigen belang, roover, bracht Ramirez in het mid- j want gij zult zien hoe spoedig die ben I den nu uit elkander zullen gaan om dan den'gebruik te maken van de aangeboden I kwijtschelding. Doch het treedt niet in werking voor den 1 en December, zeide dc Hij was verloofd met Roneiro'skeizer op beslissenden toon. Ik wil dat hter toen de graaf kwam en hem het volk gelegenheid worde aangebo den. Waarom doodde hij jongen graaf Dcverreux Uit jaloerschheid. Zoo jzijn bruid ontnam. Bazaine schuddebolde. Wel mogelijk, maar dan schijnt hij het voordeelige met de wraak ver- I bonden te hebben, sprak de maar- j schalk koel. j -Hoedat vroeg Ramirez, i De revolvers met zilveren beslag van den graaf zijn bij hem gevonden. Ook werd niet de minste waarde meer in de zakken der vermoorden gevon- j den. En wat deed de genaamde Mi den. qok op gebruik te maken. onze toegevendheid Dat is immers in de wet zelf op-1 genomen, sire. Maar het moet bekend j worden dat met het einde van Juarez j presidentschap voor de bende geenj enkele verontschuldiging overblijft en dan alleen zal de uitslag goed we zen. De keizer streek met de hand over j het voorhoofd en haalde diep adem. Het was heden zulk een schoone ricio Lucido wel om aan de plunde-idag, zeide h'j halfluid, bij zich zeiven. ring een schijn van patriotisme te ge- j Nu liefst geene bezigheden meer,maar ven. Eerst werden de Franschc offi-schalk eieren neergeschoten en daarna... de, Volstrekt niet, Majesteit, ant- dilicencie geplunderd. woordde Bazaine. Neen, neen, dat kan niet langer Ik houd er niet van, vervolgde zoo voortgaan, sprak de keizer. Gij'de keizer, hierboven op mijn bergslot hebt gelijk maarschalk, wij moeten daarmede lastig gevallen te blijven, daaraan een einde maken of onze goe-'Mijn folterkamer is in het paleis van de onderdanen konden ons met recht j Mexico, want als ik die betreed ge- verwijten, dat wij nalatig zijn geweest schiedt zulks in de bewustheid en ze- in de zorg voor hun veiligheid om dat j kerheid geplaagd te worden. Hier daa- 1 roovergespuis te sparen. rentegen adem ik gaarne vrije lucht en Hij ging naar een tafel ter zijdezie ik liefst vroolijke menschen om mij i waarop alle schrijfbenoodigheden heen. En dat kan ik niet als ik weder 1 Hij draalde echter nog een oogen- altijd de maatschappelijke wonden Dit dekreet werd den 3n October onderteekend Helaas die noodlottige bando moest Maximiliaan zelf den dood kos ten. Het werd den keizez, opgedrongen door Bazaine. De tijding was gekomen dat Juarez bij Paso del Norte over de grens was gevlucht en den Mexicaanschen grond had verlaten. Dit dekreet was volgens 's keisers bedoeling alleen tegen dezulken ge richt die zich slechts ten doel stelden hunne rooverijen met eene zooge naamde republikeinsche vaan te dek ken. De keizerin had zich intusschen buiten in den tuin met den overste Lo pez onderhouden die haar verhalen deed van zijne zwerftochten en van de oorlogen en omwentelingen in de vroegere jaren. Aan 't slot zeide hij hoe gelukkig hij zich gevoelde in de gunst van zijn keizer. O, senor sprak de keizerin la chend. Wij zijn nu ook halve verwan ten. Want ik weet wat een compadre n Mexico beteekend. Uwe Majesteit is zoo genadig, prak Lopez, en ik hoop slechts dat mijn zoon zich de eer die hem heden wedervaren is zal waardig toonen en zijn bloed met zooveel vreugde zal vergieten voor zijn vorsten als zijn va der bereid is te doen. blik. Vervolgens onderteekende hij met eene vaste hand het geschrift. Dan vouwde hij het papier toe en van mijn rijk moet peilen en heelen. Vamones, senores De senoras wachten ons en wij mogen haar niet langer alleen laten. X'Verboden Nadruk.)] 't Vervolgt» Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gend^ Kerkstraat 211 AalsU

De Volksstem | 1939 | | pagina 2