KRANKZINNIG UIT LIEFDE Gouden Priesterjubileum Uit Dender houtens OP WELKEtë LEEFTIJD ZULT RIJ "OUirZIJN 23 Oogst. H. Augustmus. Na een zeer beroerde jeugd bekeerde Au- guntinuH zich in 387 tot het katholicis me. Bisschop geworden schreef hij vele werken. Hij is de grootste, voor- ai de veelzijdigste en oorspronkelijk ste kerkleeraar. 29 Oog.:t. H. Sabina. Zij be keerde zich uit het heidendom tot het christelijk geloof. Nadien begaf zij z.ch naar Gallie om haar broeder die aldaar predikte op te zoeken. Kanselier Hitler over Sovjet-Rus land. Een lezer van den Times» verwijst naar Wat Hitler in zijn boek Mein Kampf» over Sovjet-Rusland geschreven heeft. Na verklaard te hebben, dat de re geerders van Sovjet-Rusland met bloed besmeurde misdadigers zijn, schrijft Ad. Hitier Zij die in Rus land aan het bewind zijn, hebben er geen begrip van om een eerlijk bond genootschap aan te gaan, of om er trouw aan te blijven, indien zij een bondgenootschap moesten sluiten. Hij laat zich verder zelfs uit als volgt a Het feit dat Duitschland een bondgenootschap met Rusland zou sluiten, zou het teeken zijn voor een nieuwen oorlog. F.n het gevolg daar van zou het einde van Duitschland zijn... Men begrijpt dat Engeland en Frankrijk geaarzeld hebben om welk verdrag ook met Sovjet Rusland te sluiten, maar de schrijver van Mein Kampf zal wel nooit gedacht hebben dat hij zelf er zou toe gebracht worden zijn eigen uitlatingen op een dergelij ke wijze te verloochenen. De rechten van de uitvinders. Door toedoen van den Belgischen dienst voor de uitvindersrechten en voor die van den kleinen huisarbeid,» die gevestigd is te Brussel, 137, Ana- tole-Francestraat, wordt een kongres voor de uitvindersrechten gehouden in de tentoonstelling te Luik, op 3 en 4 September aanstaande. De Belgische arbeiders in Frank rijk. Het Belgisch gezantschap te Parijs heet het nuttig te laten weten dat tot nogtoe geen enkele wijziging is aangebracht voor wat betreft de toe passing van de dekreten en reglemen ten. door dewelke de arbeidskaarten aan de vreemdelingen worden afgele verd. Men wil hierdoor de aandacht trekken van de Belgische werkloozen die spontaan naar Frankrijk trekken om er werk te vinden zonder een gun stig visa van het Fransch ministerie van arbeid bekomen te hebben. Tal rijke Belgen, die uit hoofde der ge beurtenissen overkwamen en in Frank rijk hoopten werk te vinden, hebben aldus blauwtjes opgeloopen. De Luiksche tentoonstelling blijft geopend. Het bestuur van de ten toonstelling heeft, i» overeenstemming met de regeering, besloten dat de ten toonstelling geopend zal blijven tot nader bericht en behoudens wijziging van regeeringswege. De regeering wil hierdoor bewijzen dat Belgic vertrouwt in het behoud van den vrede. Dit geldt eveneens voor het Blijde Maasdorp. Het slui tingsuur evenwel is tot middernacht teruggebracht. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte dcor CONSTANT AIMAHD 161ste Vervolg. Ik hoop niet, kolonel, antwoord de dc keizerin vriendelijk, dat gij uw bloed voor ons zult vergieten maar dat gij bespaard zult blijven aan den keizer. Wij zijn aan het einde van den oorlog en wat ons nog te doen blijft is van een meer vreedzame aard. Doch wij hebben altijd getrouwe en goede onderdanen noodig vooral zulken die het eerlijk met het vader land nieenen. En ik weet, helaas 1 ko- nel, bij ondervinding dat die in Mexico niet in groote getale te vinden zijn. Kunt gij het dus den keizer eu vel duiden dat hij de weinigen die hij vindt aan zich tracht te verbinden. Ik begrijp echter niet welke dringende zaken maarschalk Bazaine met mijn gemaal heeft af te doen. Zij schijnen binnen zeer druk in gesprek te zijn. Waarschijnlijk niets goeds, zeide Lopez het hoofd schuddende. De verrader kon alle gezichten aan nemen. Hoe gelukkig zouden wij zijn. vervolgde hij, als wij van de Fran- schen ontslagen werden. En toch hebben zij het land eerst moeten veroveren, hernam Charlotte die geen onrecht lijden kon. Omdat wij hen bijstonden, zeide Lopcz. Geloof mij. Majesteit. Mexica nen kunnen slechts door Mexicanen DE H. HARTFEESTEN TE DENDERHOUTEM ZIJN EEN GE BEDSDAG VOOR DEN VREDE GEWORDEN Zondag 27 Oogst zou Denderhou- tem s schoonste dag worden... Zoo werd het aangekondigd en zoo is het inderdaad geweest. Kon de plechtigheid van 's namid dags, bij normale omstandigheden een gebeurlijk grooter aantal aanwezigen verzameld hebben en met meer luid ruchtigheid zijn doorgegaan, indruk wekkender en vromer schouwspel kon men zich bezwaarlijk indenken. De gebeurtenissen der laatste da gen hadden begrijpelijkerwijze hun stempel gedrukt op heel het feest en de parochianen diep teleurgesteld. Maar die malaise kon eenigszins ver dreven worden. Aan de versiering van de kerk, de straten en de huizen zoo prachtig op gevat, werden geen wijzigingen aan gebracht evenmin als aan het pro gramma der plechtigheden, en in de Communiemis van 's morgens hield E. P. Giffroy, van het secretariaat der Bonden van het H. Hart, een opbeu rende toespraak die de gemoederen opluchtte en waardoor hij het feest in het teeken van een gebedsoffensief voor den vrede plaatste. Het woord van den predikant had een diepen inslag en iedereen droeg in zich de overtuiging dat, in den benar den toestand, deze dag ook zijn nut zou hebben. De hoogmis werd plechtig opge dragen door Z. E. H. Peerenboom pastoor, ter intentie der zestig jubila rissen van het Xaverianengild, dat zijn 75 jarig bestaan herdacht. Pater Giffroy bracht hulde aan deze mannen die, in de beleving van hun katholicisme, vrede, vreugde en wel vaart hadden gevonden. Na de .Mis werd hun een eerediploma overhan digd. Voor de plechtigheden en den op tocht 's namiddags was de opkomst der bondsbroeders uit de dekenijen Aalst, Ninove, Geeraardsbergen on verwacht. Aalst was door een sterk contin gent vertegenwoordigd. De stoet, waarin alle muzikale uitvoeringen ge weerd werden, gaf het indrukwekkend beeld van biddende mannen en jon gens die door hun gebed en hun lied van den hemel den vrede afsmeekten. Z.H.Exc. Mgr. Coppieters, met naast zich ZZ. EE. HH. Kanunnik Ruys, Walters, pastoor-deken te Ninove, Peerenboom, pastoor te Denderhou- tem, burgemeester Notaris Van Ou- denhove en leden van den Kerkraad, nam den optocht in oogenschouw van op een verhoog waar tevens een altaar voor het plechtig lof werd opge richt. Nadat de bondsleden op het Dorp waren teruggekeerd en heel het groote plein hadden bezet ging Mgr over tot de wijding van de nieuwe vlag en sprak vervolgens de menigte toe, op sterk-ontroerende en onvergetelijke wijze. Op dit tragische uur is het meer dan ooit noodzakelijk de blikken te richten naar God,die de Meester is van alles en allen.Met bewogen stem druk te onze geliefde bisschop zijn toe hoorders op het hart overtuigde chris tenen te zijn. Het lof, waarvan de gezangen door de massa werden uitgevoerd, en tij dens hetwelk de toewijding der ge meente cn parochie werd gedaan on derscheidenlijk door t?4fen h. Burge meester cn ,.F..H. Pastpor, werd door Mgr. zelf opgedragen cn besloten met den zegen van het Allerheiligste. Met een vurig woord dankte de ijverige proost, E. H. Baten al dezen die tot het welslagen der betooging hadden meegeholpen alsmede de bondsbroeders van de omliggende gemeenten. VAN Z.E.H. STEVENS TE ST CILUS-WAAS Op Zondag 27 Augustus was St Gil lis volop in feest ter gelegenheid van het gouden jubileum van den E. H. Pastoor-Deken Fédor Stevens, gebo ren te Schoorisse den 21 sten Juli 1866 priester gewijd in .1889, achtereen- j volgens leeraar in St Maartensgesticht te Aalst, onderpastoor te Hofstade bij i Aalst, op St Maartensparochie te Ron- se, pastoor te Michelbeke in 1913 en, sedert I Maart 1922 Pastoor-Deken te St Gillis Waas. De straten hingen van in de vroeg-j te reeds zwaar bevlagd en versierd.De; dag werd ingezet met een algemeene Communie der parochianen. Om ne gen ure kwam er drukte rond de deke nij. De Eerw. Jubilaris, werd er stoets gewijze afgehaald, de vaandels der plaatselijke bonden voorop, het kruis met een dubbele rij koorknapen,pries ters en op den duur den jubilaris en Monseigneur, vergezeld door den Vi caris generaal Poppe en Kanunnik Ruys. De stoet werd gesloten door de plaatselijke overheden en trok, Mon- j seigneur al zegenend, onder zwaar! klokkengelui de parochiale kerk van den H. Egidius binnen, te dezer gele genheid rijkelijk versierd met drape- rijen en kleurrijke wimpels. Daar werd om half tien ure de plechtige Jubelmis opgedragen door den Eerw. Jubilaris zelf. bijgestaan door E. P. Julius en E. H. Onderpas toor Rooms. De St Gregoriusgilde1 zorgde voor een onberispelijke uit-j voering van de uMissa Sanctae Marga- rethae» te dezer gelegenheid getoonzet door Heer L. De Caluwé, den plaatse lijken koster-orgelist. Dc gelegenheidskanselrede tijciens de Mis, door Z. Exc. Mgr. Coppieters, zoo simpel van woord en daardoor zoo echt schoon, bracht de bomvolle kerk in beroering, Mgr. schetste het voorbeeldig priesterleven van den verdienstelijken jubilaris de priester in de Mis, in den biechtstoel, bij het ziekbed en bij het volk Na de Mis werd een plechtig Te Deum gezongen. V-r- HET DRAMA VAN' ST GHISLAIN Leon Bavier, arbeider in de kolen mijn van Hautrage. die onlangs te St Ghislain, aan Rivage-Central, den werktuigkundige Eugène Vinage [doodde, werd door den onderzoeks rechter ondervraagd. Bavier, die goed staat aangeteekend j beweerde, dat het slechte gedrag van j zijn vrouw hem ongelukkig had ge maakt en dat Vinage, de vriend van zijn vrouw, hem onverschillig was. Vinage, zegde hij, viel mij aan en j slingerde mij te gropde. Hij zou hem bij de keel hebben gegrepen en daar, hij, Bavier, zich in staat van wettige zelfverdediging achtte, zou hij rake- lings zijn revolver hébben afgevuurd. Men weet dat Bavier zich gevangen AUTO-ONGEVAL TE NINOyE Zondag namiddag omstreeks 5 u. i kwam de heer Alfons Van Eeckhoudt wonende te Brussel met zijn auto uit de richting van .Aalst. Ter hoogte van het Kapelleken kwam juist landbou- wer Vanderpene met zijn oogst van jden akker. Van Eeckhoudt deed het onmogelijke om een ongeluk te voor komen, doch kwam met geweld in de gracht terecht waardoor hij gekwetst was aan het hoofd, armen en beenen. Zijn wagen was buiten gebruik. Hij ontving de beste zorgen van Dr Van Damme. De rijkswacht stelde een on derzoek in. WEER ANTI-JOODSCHE REL LETJES TE ANTWERPEN Gisteravond hadden andermaal an- ti-Joodsche betoogingen plaats te Antwerpen. Er hadden tal van relletjes plaats in de middenstad. Ditmaal ging het vooral tegen de automatiek-inrichtin gen uitgebaat door Joden. Tot handtastelijkheden kwam het niet dank aan het streng optreden der politie. Er hadden heel wat opleidin gen plaats. Rond middernacht was het in de omgeving van het Middenstation nog zeer woelig. GEHEIMZINNIGE ZAAK TE VERVIERS De h. C., wonende te Verviers, had eenigen tijd geleden, een klacht bij de politie ingediend wegens het wegne men van onder een plankenvloer van een kistje met 500.000 frank. De h. C., trok echter zijn klacht in maar de ongewone uitgaven van het gezin J.P.B. die in hetzelfde huis in de rue aux Laines woont,waren er de oor zaak van, dat de politie in hun woning een huiszoeking deed. Een som van 400.000 frank werd in hun woning ontdekt. Vrouw J.P.B.vriendin van C., be kende het kistje bij een bezoek aan C. te hebben gestolen. Man en vrouw zijn aangehouden. De h. C. stelde de vermissing van het kistje vast, toen hij van een reis huiswaarts keerde. Vrouw J.P.B. was aanvankelijk van den diefstal beschuldigd geworden, maar zij kon bewijzen dat ook zij op reis was geweest. De echtgenooten J. P. B. deden achteraf groot verteer in een gekende gelegenheid te Oostende. Dit bracht de politie op het spoor van de waarheid. ging geven. BELGISCHE VROUW VOOR 2.700.000 FR. JUWEELEN ONT STOLEN TE DEAUVILLE Mevrouw Becker, van Belgïschfc nationaliteit was in een groot hotel van Deauvillc afgestapt. Alvorens zich ter ruste te begeven, had ze haar juweelen, namelijk een paarlensnoer, van zeer groote waaide in een schuif van het nachttafeltje ge legd. Wanneer ze s morgens opstond stelde ze de verdwijning van de ju weelen vast, benevens haar eenzel vigheidspapieren en haar spoorkaartje voor de terugreis. De inbreker drong in haar apparte ment door een aanpalende kamer waarvan de deur was blijven open staan en nadat hij langs het gemeen schappelijk balkon daarin geraakte. De gestolen juweelen hebben een waarde van 2.700.000 fr. overwonnen worden. De keizerin glimlachte. Het tegendeel was meermalen be wezen. Zij gaf daarop geen antwoord om dat zij den overste niet wilde krenken Op dit oogenblik trad de keizer we der naar buiten gevolgd door Ramirez en Bazaine, doch zijn gelaat had den glans van opgeruimdheid en tevre denheid van zooeven verloren. Hij was somber en in zichzelven ge keerd en de lach was van zijn gelaat verdwenen. Hij begaf zich naar een meer ver wijderd gedeelte van den muur en met de armen daarop geleund staarde hij droevig naar de toppen der vulkanen die in het avondrood schitterden. Bazaine had zich aan de keizerin voorgesteld die zich vriendelijk met hem onderhield. De lichtzinnize en onbezonnen maarschalk die eens door zijn vader land als verrader zou geschandvlekt worden misschien was daar ook meer onbezonnenheid dan verraad had alle ernstige beslommeringen voor de vreugde van het hof reeds vergeten Lopez was den keizer nageloopen. Maar Zijne Majesteit gaf geen acht op hetgene er rondom hem plaats J greep. Slechts stil en nadenkend, blikte hij in de ledige ruimte. Bazaine was nu ook in gesprek ge raakt met Ramirez. De keizerin, die reeds lang had ge- j wenscht haar gemaal te spreken, t k. zich van de heeren terug en begaf zich tot hem. Er moest iets gewichtigs zijn voor- gevallen en het was ongetwijfeld iets j dat hem onaangenaam aandeed, an ders zoude de keizer zoo terughou dend niet wezen. Wat kon het zijn 7 Mocht zij het niet weten 7 Zij naderde hem met zachte schre den en legde haar hand op zijn schou der. Wat is het, Max 7 vroeg zij be deesd. De keizer keek verschrikt op. Droefheid lag op zijn voorhoofd. Hij richtte zich op. Ik kom aanstonds weder bij het gezelschap, mijn kind. De keizerin trad terug en toen zij haar gelaat omkeerde zag zij den overste Lopez in haar nabijheid die loerend dit tooneel had gadegeslagen. Of zij nu vreesde dat Lopcz den keizer zou aanspreken die oogen- schijnlijk alleen wenscht te zijn, zij wenkte hem terug te treden en zeide zacht. Laat Zijne Majesteit met rust. Hij heeft ongetwijfeld eene onaange name tijding ontvangen en wenscht alleen te zijn. Gij hebt tde senoras ge heel vergeten, kolonel. Is dc senora Ricarda weder geheel hersteld Geheel Majesteit, antwooidde Lopez. Gij kunt van hier haren lach hooren. Het gelaat der keizerin, dat bewolkt was, helderde weder op en plooide zich tot een weemoedigen lach. Zuchtend zeide zij O, gelukkige jeugd 1 Hoe snel verdwijnen de zorgen van uw voor hoofd. Doch Ricarda moet een w-inig muziek voor ons maken... Het is eene zeer bekwame kunstliefhebster. Charlotte deed dit met opzet. Zij wist hoezeer Maximiliaan de muziek beminde en hoopte hem aldus weder naai- den kring van het gezel schap te lokken. Maximiliaan bleef verwijderd. Want toen hij weder in den tuin Evenals de waterketel wordt de dikke darm "vuil". Thans weet men waarom sommige menschen voor den tijd oud worden ER zijn menschen die op 50-jarigen en nog hoogeren leeftijd vlug en jeugdig van lichaam en geest zijn gebleven. Anderen, daarentegen, eens de dertig voorbij, vervallen reeds zichtbaar. Meestal hebben zij last van allerhande onge steldheden, zijn zij moedeloos en routier energie zij zijn "oud' voor den leeftijd. Welnu, iedereen zou heel lang jong kunnen blijven. Thans weet men inderdaad vrat do hoofdoorzaak is van vroeg oud worden en men kent het middel om cr de gevol gen van te bestrijden. Deze oorzaak is het "vuil worden" van den karteldarm (dikken darm). De karteldarm is een lange buis, waarin zich de voedscl- resten verzamelen nadat zij door den acht meter langen dunnen'darm zijn gegaan. Minstens éénmaal per dag moet hij algeheel en zonder dc minste inspanning leeg worden gemaakt. Wanneer gij echter oud wordt, vervuilt (Jeze karteldarm als een waschtafelbuis of een water ketel. De opgestopte afvalstoffen kleven aan de wanden, gisten en doen giftstoffen ontstaan die door het heele organisme dringen, uur na uur, op de manier van de giftstoffen van oen aangestoken tand. Die voortdurende vergifti ging verzwakt U lichamelijk, vermindert U geestelijk. Gij hebt pijn in lenden en ledematen, gij raakt buiten adem wanneer gij de trappen oploopt, gij slaapt slecht, Uw eten verteert slecht. Gij voelt U voortdurend vermoeid, ter neergeslagen en gedrukt. Hoe de vervuiling van den karteldarm tegen te gaan Een groep geneesheeren is aan het einde gekomen van 1400 klinische proefnemingen op dames en heeren, die zich daar vrijwillig aan hebben onderworpen. Verschillende laxeermid delen werden beproefd. Sommige werden niet bevredigend geoordeeld omdat zij een hevige verwijdering van nog niet verteerde spijzen veroorzaken, andere omdat zij den karteldarm heftig prikkelen. Het ideale zuiveringsmiddel is gebleken Kruschen Salts te zijn. De proefnemingen van de geneesheeren hebben aangetoond, dat een kleine dosis Kruschen Salts's morgens op de nuch tere maag genomen, zacht maar zeker zorgt voor den afvoer van alle giftstofverwekkende voedselrcsten en de wanden van den karteldarm voortdurend zindelijk en gezond houdt. "Wij meencn verklaren de dokters in hun verslag dat dit een van de belangrikste onder zoekingen is, die wij hebben gedaan en dat dc kleine dagelijksche dosis Kruschen het meest bevredigende middel i: dat de wetenschap kent om de zuiverheid van den karteldarm te verzekeren" 0p Uw beurt! MiUioenen trouwe gebruikers van Kruschen door de heele wereld hebben hun energie en hun kracht te danken aan een zuiveren karteldarm. Eu alles wat zij daarvoor doen bestaat erin een beetje Kruschen te nemen in hun ochtenddrank of in een beetje warm water. Op Uw beurt moet gij Kruschen nemen en Uw jeugd behouden voor enkele centiemen per dag» AUTO KOMT IN GROEP STU DENTEN TERECHT TE KAG- GEVINNE In den namiddag omstreeks 3 uur, reden jonge studenten op den fietsweg met hun rijwiel te Kaggevinne. Plots werden zij van achter aangereden door een auto en te gronde geworpen. Drie jongens werden over gansch het lichaam gekneusd. De autobestuurder vluchtte in de richting van Diest. Op de Leuvensche baan, te Bekkevoort, reed hij nog maals een persoon aan. In den auto zaten er twee personen een man, die den auto bestuurde en een vrouw. De nummerplaat van den auto is gekend. De rijkswacht van Diest kwam ter plaatse voor het onderzoek. De gewonde studenten zijn de ge broeders Pans uit Schaarbeek, en Haeken, uit Diest. trad en daar Ramirez ontmoette sloot hij zich bij dezen aan en in een ernstig gesprek wandelden zij heen en weder Zoo verliep de avond. De keizerin gevoelde wel dat haar gemaal alleen wilde zijn. Zij verwijderde zich en dit was een teeken voor de senoritas dat het lijd was tot vertrekken. Toen Ramirez, die het laatst ver trok, van den keizer afscheid nam,leg de Maximiliaan de hand op zijn schou der err zeide halfluid Heb ik het u niet vooruit gezegd Ramirez. Ik wist het dat hij ons cïen avond zou bederven. Ditmaal sire, geloof ik dat Ba j zaine gelijk heeft. j Ik hoop het, oude vriend, her nam de keizer, keerde zich om en wandelde langzaam naar het slot terug Ricarda stond reeds op senorita Ve lasquez te wachten om te vertrekken, toen Maximiliaan voorbijkwam. Zij maakte eene diepe buiging waarop de keizer lachend zeide Nu, hoe denkt gij er over, seno rita 7 Wil ik het u laten weten zoodra ik weder tijding uit Cuernavaca ont vang 7 O sire antwoordde Ricarda. De duisternis belette te zien hoe zij bloosde. Niet 7 Zeker. Majesteit... mijn oom zal u stellig dankbaar zijn. En het nichtje niet 7 Wij allen stellen zeer veel belang in den gewonde. Zeer goed. Ik zal het niet verge ten. Buenos noches. De overste Lopez ging de brcede trap af die naar het voorplein leidde waar de paarden gereed stonden. Het is merkwaardig, zeide de kolonel tot Ramirez, hoe welwillend de keizer kan zijn tegen iedereen. Er is anders geen mensch op de heele wereld die het hoofd zoo vol zorg heeft als hij. En waarover 7 riep Lopez.Gaat hem niet alles naar wensch 7 Ont vangt hij niet van alle kanten tijdingen van overwinningen en berichten van onderwerping. Thans heeft hij reeds het geheel rijk in zijn bezit en cr is geene tegenpartij meer orn het hem te betwisten. Wat wil hij meer 7 De jeugd, antwoordde Ramirez, heeft het voordeel dat zij alles van de zonnigste wijze beschouwd en van daar is haar vertrouwen op dc toe komst altijd vol blijde verwachting. Met de jaren leeren wij de zaken an ders inzien. Anders Is dat beter 7 Ik denk van ja. Maar de keizer is toch maar goed dertig en dus nog jong, sprak Lopez. In jaren ja... maar in ondervin ding is hij hier in één jaar tien jaar ouder geworden. Geloof mij, kolonel, wij gaan een slechten tijd te gemoet. Gij ziet gevaren. Excellentie, waar zij niet zijn. Veremos, amigo, antwoordde de minister. Doch daar zijn onze paar den. Wij hebben een donker pad zon der maneschijn. Maar wat hindert dat 7 Wij* kunnen onze paarden den vrijen teu gel geven, die vinden toch van zelf hunnen stal. Vamonos Ja, sprak Ramirez, zij loopen naar hunnen stal gelijk de Mexicanen naar het verraad. t Vervolgt). (Verboden Nadruk.)' Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver« boden, te verkrijgen Boekhandel, j J. Vaa Nuffel-Dc Cendt, Kerkstraat 211 i Aalst*

De Volksstem | 1939 | | pagina 2