Vaderlandsliefde KRANKZINNIG UIT LIEFDE De vreeselijke ramp te Luik Gemengd Nieuws KABINETSRAAD 3 September. H. Remaclus. Als bisschop van Maastricht stichtte hij de abdijen van Malmedy en Stave- lol. Toen hij afstand deed van z.jnv^hiliïnde politieke groepen btsschoppelijken troon trok hij zich in h<.( land hun ondergeschikte We hebben door den loop der ge beurtenissen tijdens de laatste dagen, met vreugde kunnen vaststellen dat de leen van verplichtende ^eJrporzaam- heid aan ouders en overstehj; geeste lijke en wereldlijke) dus uitsluitelijk gewaagt het van verhoudingen tot overheden Maar daarmede is de beweegreden niet aangegeven van bindende gene- deze laatste terug. De Belgische Spoorwegen. Om het opzenden van colli aan de onder de wapens zijnde militairen te verge makkelijken, heeft de Nat. Maatschap pij der Belgische Spoorwegen beslo ten den vervoerprijs voor aan die mi litairen gestuurde postcolli tot 5 kgr. eenvormig te stellen op 3 frank. Die colli worden aangenomen met ingang van 2 September, in alle stati ons van de Belgische Spoorwegen als mede in alle postkantoren van het land. Gift voor het Poolsche Rood-Kruis. De heer G. Vaxelaire, consul van Po len te Brussel, heeft minister te Brussel, van genheid... van aanhankelijkheid aan onze medeburgers, aan de leden van ningsverschillen hebben doen wijken de landelijke gemeenschap, voor de alles overheerschende een- j Die motieven vinden we echter wel heidsgedachte, op het oogenblik in het zevende gebod 1 waarop misschien de hoogste belangen' Dit gebod verplicht ons inderdaad van het vaderland op het spel staan, 'tot rechtvaardigheid De bijzondere Is het noodig of nuttig te herinneren rechtvaardigheid). verbiedt ons ie- dat de vaderlandsliefde tot eene van mand te bestelen legt ons op eer de edelste en de voornaamste behoort in de rei der christene deugden Dit hoeft, meenen we, niet gezegd! Maar wat niet gezegd dient te worden ling en den andere. lijk te zijn in den handel... ijiet ande re woorden schrijft een rechtvaardig bestaan voor tusschen den eenen enke- 25.DOO fr. gezonden sche Rood-Kruis. D(»ch er is ook een algemeene recht vaardigheid i welke de plichten voor schrijft van eiken mensch in 't bijzon der, tegenover de gemeenschap waar in hij leeft. 1 Die gemeenschap bezorgt hem voor 'deelen... waakt over zijn veiligheid... den Poolschen weerde hij, van vele deugden en van J over het ongestoord bezit van zijn check van heldhaftige daden... wanneer die va- goederen... geeft hém gelegenheid tot wordt nog klaarder en beter begrepen wanneer men er den nadruk op legt Paus Pius XI z.g. getrouw aan de leerstellingen van zijn roemrijke voorgangers, verhief in een zijner brie ven de liefde voor zijn vaderland en voor zijn volk... krachtige bron, be voor het Pool- door arbeiden en vooruitkomen enz. moraal: Het is dan ook billijk'dat ook hij Drieduizendjarige trompetten schal len weer. In het Egyptische staats- rnuseum in Cairo worden o.m. twee trompetten bewaard, die bij de ont dekking van het graf van Toet-ank- Amon in 1922, werden gevonden. De 2l'n eene is van zilver, de andere van ko- per. Nu werd er onlangs voor het eerst sinds drieduizend jaren op deze trom petten geblazen. Ze klonken nog zoo zuiver en helder, dat ze naar het schijnt in de drie duizend jaren niet het minst hebben geleden. derlandsliefde wordt geregeld de norma's van de christen (Nli Arcano.i zelve bijdrage tot het instand houden Men kan wel eens den indruk heb- van den bloei van die gemeenschap ben dat te midden van den dagelijk-Hij ontvangt voordeelen van haar schen strijd waarin burgers van een hij ook moet in ruil daarvoor aan die zelfde land elkaar bestoken, de ban- gemeenschap houden, en meewerken den welke hen vereenigen min stevig tot^ haar welvaart en grootheid- belangrijke De vee- en varkensprijskampen der provinciale landbouwkamer van Oost-Vlaanderen. Het Bureel der Provinciale Landbouwkamer van Oost Vlaanderen heeft beslist dat, ten aanzien van de huidige tijdsomstan digheden, de provinciale vee- en var kensprijskampen op 8 September a.s. te Gent niet zullen doorgaan. Uitgifte van schatkistcertificaten. Overeenkomstig het in het staatsblad van 31 Aug. jl. verschenen ministe rieel bericht, werden op I September de aanbiedingen geopend voor het be komen van een kapitaal van 40 mil- lioen frank in schatkistcertificaten, ge- dagteekend van 6 September 1939 en met vervaldag van 6 December 1939. De geldig ingediende aanbiedingen slaan op een kapitaal van 40 millioen frank, zij worden uitgegeven tegen de,n. discontovoet van 2.50 fr. ten honderd. Het lichtste metaal. Sedert de ontdekking van aluminium heeft men steeds lichtere metalen weten te dan de verschillende gezichts punten welke hen verdeden Doch dit is maar schijn en de gebeurtenissen nemen op zich het te genovergestelde te bewijzen. Frankrijk heeft zich gekant tegen het Communisme sedert het verrader lijk pact tusschen Hitler en Stalin Bij ons hebben alle politieke kleur- schakeeringen hun verknochtheid aan het vaderland en hun steun beloofd en toegezegd Men is niet zoo vrij, noch zoo on gebonden om zich zoo maar met een ruk van elkaar te scheiden Hetzelfde broederlijk onderkomen In deze denke Teder na over zijn plicht en handele er naar DENDERZOON. momenten Vaderlands- Gisteravond te 9 uur zijn de leden der regeering in Kabinetsraad bijeen gekomen onder voorzitterschap van den h. Pierlot, eerste-minister. De vergadering duurde nagenoeg een uur. Na afloop ervan werd het volgende medegedeeld De hh. Marck, minister van Ver keerswezen en Vanderpooftea, minis- gevonden op den zachten bodem van ter van Openbare Werken, hebben Vlanderen en Wallonië, is onze ge liefde en verplichte verblijfplaats. Nooit sedert den laatsten wereld oorlog was het gevoel van nationale eenheid zoo sterk, als op dit uur van groote beteekenis en uitzonderlijk belang Met één slag is men bewust, tot vroeger ongekende diepten, dat we gemaakt zijn van een en denzelfden den Raad op de hoogte gebracht van de oorzaken en de gevolgen van de vernieling van drie bruggen over de Maas te Luik, tengevolge van den bliksem. Zij hebben een uiteenzetting gege ven van de werken die bij hoogdrin gendheid moeten worden uitgevoerd. De minister van Landsverdediging heeft medegedeeld dat hij een Belgischen deeg... erfgenamen van eenmissie belast heeft met de schatting van vreugden en van j Vftn £je scJ^acJe geleden door de aanpa- zelfden schat kwellingen... van genegenheden verlangens... die allen van verre tot ons zijn gekomen door een lange reeks van voorouders En hoe verder de geschiedenis gaat van een vrij en onafhankelijk volk,hoe vaster de band wordt die ons vast snoert aan wat ons allen gemeenschap- pelijk eigen is... voor het welk in den« r loop der tijden duizenden van de on la" Il Li.i -iI:i l1 alumin et combi- z.en' hun bloed en hun leven veil had- het dierbaar Vaderland 1 brikeeren. Door aiuiuiuiutii ci tumui- j neeren met magnesium en berylium c £n I Ln wanneer ooit tie noodklok mocht 1 luiden, uit onze eeuwenoude Belforten HUI! gCldlg «c- sterk kwam men tot steeds lichtere legee ringen, die ondanks hun wicht, toch vrij lende eigenaars. Nader konden wij verrfemen dat er vooralsnog geen spraajf is- van nieuwe militaire maatregelen noch van een bijeenroeping van het parlement. gering ge- -j l en torens, dan t. i I -I i ,*,arJsche Belgen toonen heeft men, door gebruik te maken van ..£JL i:»u:o.l u,1-» verwijfdheid van waren. Geen beluistering van vreemde radio-uïtz:ndin gen in Buitschland De ministerraad voor verdediging van het Rijk heeft het verbod gede- Hen alle hedendaag'creteerd, buitenlandsche radiouitzem lithium, een mengsel bereid, dat nog ll 'l 10 procent lichter is dan het lichtste 8che beschaving, bekende metaal. De Luiksche Tentoonstelling Vrij dag gesloten gebleven. Wegens de afschuwelijke ramp van de bruggen van Val Benoit en Ougrée, is de inter nationale tentoonstelling van Luik Vrijdag 1 September gesloten geble ven ten teeken van rouw. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMAKD I 66ste Vervol'g Hij sloop de kamer even zacht als hij erin gekomen was. - Het was reeds over middernacht. Ritana zat- op haren stoel te wach ten toen de deur andermaal open- uit ten achter staan voorvaderen 1 bij dat ze. ondanks dingen te ontvangen. Overtredingen de hedendaag- Z1)n strafbaar met dwangarbeid en m dapperheid niet onschuldige gevallen met gevangenis, hun roemvolle' H,et toestel wordt ,n bes ag genomen. jWie inlichtingen verspreid die hier vanuit buitenlandsche radioposten Vaderlandsliefde is niet alleen een ontvangen werden, wordt eveneens gemoedskwestie, het is ook een zaak j gestraft met dwangarbeid en in erge van plichtbesef, die voortspruit uit het gevallen met de doodstraf. bij- NADERE BIJZONDERHEDEN TWAALF DOODEN MET ZEKERHEID VASTGESTELD De minister van Landsverdediging heeft majoor Imberechts, van zijn ka binet, naar Luik gezonden in verband met de ontploffingsramp. Van officieele zijde wordt mede gedeeld dat het aantal dooden twaalf bedraagt, namelijk 8 soldaten en 4 burgers. Het aantal werkelijk zwaar gewonden wordt gering genoemd. Er dient echter gezegd dat men Vrijdag middag nog geen volstrekt volledig overzicht had van den toestand. Het feit dat de oproeping van de faze C. samenvalt met de ramp heeft een ze kere overstelping veroorzaakt van de diensten. HET SPOORWEGVERKEER VERZEKERD De treinen van den rechteroever der Maas die het Guilleminstation niet meer kunnen bereiken vertrekken nu als volgt uit Luik-Longdoz voor de lijnen Vervïers, Visé uit Vennes en Angleur voor de lijnen Ourthe-Amblè- uit Chènee voor de lijn van de hoogvlakte van Herve. De reizigers worden tusschen Luik-Guillemins en Chènée-Angleur vervoerd door mid del van negen bussen die de aanslui ting verzekeren met Brussel. Op alle lijnen is de dienst verzekerd. VALSCHE GERUCHTEN De wijk waarin de ontploffings ramp heeft plaats gehad is de mooie wijk waar de tentoonstelling van 1905 werd gehouden. De spoorwegbrug heeft een strate gische beteekenis en naar aanleiding hiervan werden te Luik allerlei ge ruchten verspreid, Donderdagavond waartegen niet genoeg kan worden gewaarschuwd. De verspreiding van deze geruchten werd bevorderd door de omstandigheden dat de stad gedu rende verscheidene uren in de duister nis werd gedompeld. De elektriciteits fabriek bevindt zich nabij de bruggen van Val Benoit en de turbines werden beschadigd. Onmiddellijk werd met man en macht gewerkt om opnieuw elektrisch licht te verschaffen. DE GEKWETSTEN Vrijdagmorgen werden in het En- gelsch hospitaal te Luik drie gekwet sten verpleegd, namelijk mevr. Ber ger-Pastor, Angleur; Nadine Falsins- ky Luik; Jean Thonnard, Luik, Te Ougrée Marihaye werden 23 gewon den ondergebracht, waarvan er 17 ter verpleging zijn gebleven, namelijk Francois Bleu, Angleur Auguste Demany, Tilleur; Marcel Brepoels, Luik, Denise Delbeek, Ougrée, Jean Van Este, Kinkenpois, Francois Meeus Ougrée; Jeanne Desplenter, Bressoux Joseph Deget, Ougrée; Francois Schreider, Ougrée Georges Taskin, Henriette Delfosse, Marguerite Van de Voort, allen uit Ougrée; Francois Jadoul, Flémalle Haute; Edouard 'Bourgeois, Seraing, Ysermans Louips schipper, Ysermans Rosa, schippers vrouw, Marie José Govaerts, René Louvrix, Seraing Simone Londi zevende gebod van den Heer Wel wordt soms het vierde gebod aangehaald nopens dit punt, maar ten onrechte, want dit laatste spreekt al- Hij fluisterde Hier ligt zij. Geen Donderslag kan haar wek ken. Goed, zei het wijf. Zoudt gij haar alleen kunnen dragen. Ginebra Met gemak. En op het meisje starende voegde zij er bij En Ritana nog op den hoop toe! Zij lachte zonderling. Neem haar dan maar op en ïaat ons spoed maken, sprak Bernardo. De vrouw voldeed onmiddellijk aan dat bevel. Zij schoof haren arm onder Sivene, gmg. j lichtte haar op en sloeg haren grooten Bernardo trad opnieuw binnen. bruinen doek om haar heen. Vlak achter hem vertoonde zich' Ga nu te hed, fluisterde hij de Ginebra die in een grooten bruinen dienstmaagd toe. Gij moet rustig blij De schuldigen zullen voor een zonder gerecht gebracht worden. Het decreet is onmiddellijk kracht. Karl Huon, uit Ougrée, Mathieu Le- venston, brankardier, Luik, In de kliniek St Rosalie te Luik be vindt zich mevr. Bertha de Sauvage, Vercourt, uit de rue Digneffe, te Luik, die in hare kamer werd getroffen door een steenblok, die door het dak is ge komen en door de zoldering van de kamer drong. Zij kreeg den steen op het hoofd en heeft een schedelbreuk. een doek gewikkeld was. Die kleur paste goed bij de donke re tint van haar gezicht en van haar urmen. Zij was lang van gestalte, fosch ge bouwd en breedgeschouderd. Op haar scherpgeteekende half man nelijke trekken hadden hevige harts- ven liggen tot het dag is en dan doen zooals ik u gezegd heb. Goed, senor. Gij moet hemel en aarde bewe gen omdat Sivene verdwenen is. Ginebra liep met het arme meisje op den arm de deur uit en Bernardo volgde haar op den voet. Zij slopen Jochten hunne sporen achtergelaten naar de zijtrap en daalden langs daar en spiegelden zich nog altijd wild onbeteugeld in haar groote donkere ©ogen af. Zij hnd dik en lang haar dat in wanordelijke lokken van hare schou ders afhing, hetgene aan haar voorko men iets afschrikwekkends gaf het park. duisternis vlug in de boot. De arme Sivene werd plat op den bodem neergelegd. Zij ging dan terug aan wal naar Bernardo. Ik wacht nu de nadere bevelen van uwe genade af, sprak zij. Pas goed op haar, Gioebra.Zoo- als ik u gezegd heb mag zij nog niet sterven. Gij zult spoedig nader van mij hooren. Met die woorden drukte Bernardo haar eenige goudstukken in de hand. Ginebra bedankte hem®;sloop toen behendig naar den oever en stapte in het schuitje. Anselmo duwde het van den kant af. Bernardo keerde nu naar het kas teel terug. Vandaar begaf hij zich aan de trap van het meer waar de gondel der con- .deza op de golven lag te wiegen. Daar trok hij een schoen en een doek uit zijn zak, legde den schoen dicht bij het water op de laatste trede neer en den doek wat verder naar bo ven. Die beide voorwerpen behoorden aan Sivene toe en moesten den weg aanwijzen die deze in haar ijlende Het was zoo donker dat de toppen koorts langs gegaan was. der boomen ternauwernood te zienBoven aan den trap bleef hij nog- waren, maar Ginebra liep met een vas-maals staan luisteren. ten stap naar de laan toe en bereikte door Bernardo gevolgd. binnen wei nige minuten de landtong waar An- Door hare ruwe manieren werd dieiseïmo in eene boot op haar wachtte, indruk nog vergroot. Houd de boot stevig vast als ik Zij sloeg een blik in de kamer rond er in kom met mijn vogeltje, zeide Gi- Bernardo gaf haar een wenk om j nebra tot den man die in het schuitje liet bed van Sivene te naderen. jzat en stopte, niettegenstaande de Het plassen der roeiriemen deed zich nog in de verte hooren. Zonder gezien noch gehoord te worden begaf Bernardo zich te bed... De zon scheen reeds helcler door de ramen van het kasteel, toe/i het angst geschreeuw van Ritana de bewoners daarvan uit hun slaap deed ontwaken. Sivene verdwenen Sivene ver dwenen jammerde zij. Gabriella hoorde den naam harer dienstmaagd. Verschrikt sprong zij haar bed uit, Zij wierp een sjaal om en liep de gang in waar zij zeide dat Sivene dien nacht zeer rustig en vast geslapen had. Gerust was zij zelf ingesluimerd tot den dageraad. Dadelijk was zij naar Sivene gaan zien. O verschrikkelijk De deur wijd open... Het bed le dig 1 Waar was zij nu ontvlucht Gabriella ontsteld en bevend van angst zond al de bedienden achterna om haar op te zoeken. De oude graaf en Bernardo kwa men toegeloopen om naar de oorzaak van het gedruisch te vernemen. Beiden hielden zich of ze erg ver- Bernardo snelde het kasteel uit om zelf pogingen aan te wenden tot het zoeken van het meisje. Nauwelijks had hij den weg naar de laan ingeslopen of er deden zich stem men hooren aan de trap van het meer. De doek en de schoen waren ge vonden Verdronken I verdronken 1 gil den de diestboden. Sivene was dus in het water ge sprongen. Het bericht kwam Gabriella toe... Het meisje werd als van den don der getroffen wankelde op hare bee nen en blikte verdwaasd in het ronde. Er was geen twijfel meer aan dat Men hoopt haar te redden. Verder bevindt zich daar ook nog Mej. Maria Houssa, uit Angleur. Een derde persoon wordt er verzorgd, waarvan men de identiteit niet kent en die zich in doodstrijd bevindt. In het militair hospitaal St Laurent zijn de gekwetsten André Poulain, F. Sikonis, Léonard Drievers, A. Jonet. Léon Van Esse, Léón Boverie, Edelin, Gabriel Lox, M. Beaujean, Ch. Lambotte en A. Renard ln het Beiersch hospitaal zijn nog ondergebracht Leruitte Elise Léo nard Jean, Ougrée Maxime Résimont Jules Moes; Louis Dehogne, Jeanne Antoine, Mathilde Warnotte, Louis Renson( Louis Gurstman, André Bo verie. De 28 jarige Mevr. Carmen Lau- venay. Place des Guillemins, 21 te Luik, heeft door de beroerte eene ver lamming gekregen van de twee bee- nen. Verder bevinden zich in het hos pitaal nog de 14 jarige Paul Brugmans Angleur, Jehan Leonard. eveneens uit Angleur, Mevr. Finé Tyberghien, Luik; Achile Gilman, Angleur, met een zeer zware hoofdwonde; Armand Brayeur, Luik, Leruitte Nicole, A.n- gleur, Emile Molitor, Angleur, Elise lorqille, uit ,^\ngleur; Joseph Lambion Ougrée Joseph Marneffe, Angleur Marneffe, Angleur, Elise Plesseriat, Angleur Laure Pirotte, Angleur Jeanne Dejardin, Angleur, Madeleine Wagemans, Angleur, Egide Rensen, Luik Marcel Driot, Angleur; Anna Rupain, Angleur Henri Smets, Chaudfontaine Theodore Fraikin, Angleur. Het is mcyrilijk om al de namen van de gekwetsten te bekomen. In het hópital de l'Espérance be vinden zich gekwetste personen die zich in den reizigerstrein bevonden nl. Mevr. Dupuis Marie, Henri Collart, Edouard Demoulin, René Dauha, An toine Massange, Gaston Bada en Aug. Thomas. In het Beiersch hospitaal bevinden zich nog ter verpleging Leon Leonard Lierneux, Maxime Resimont, Angleur die zwaar is gewond; Louis Gerstmans Angleur; Jules Moes, Angleur, zwaar getroffen evenals Marie Geuns, echt- genoote Galère, 24 jaar, Rue de Lon- dres en Louise Dohogne, echtgenoote Kamp, Rue Bossy, Angleur, Minder zwaar gewond is Jeanne Antoine,echt genoote Wilmotte, uit Sclessin. VERMISTEN Vrijdagmorgen was men nog steeds zonder nieuws van de 1 8 jarige Yvon ne Lejeune, uit Ougrée, de 5 jarige La- croix eveneens uit Ougrée. DE DOODEN Onder de dooden bevinden zich de sergeant Berthelier, 26 jaar oud, wo nende Rue du Val Benoit, te Seraing Albert Wautets, soldaat, 23 jaar, Fa briekstraat te St Truiden; Joseph Hen- drickx, soldaat uit Dolhain, Victor Corvers, soldaat, Rue Merexhe. Her stal Louis Knapen, soldaat, Wandre Edmond Thoumsin, politieagent, op geroepen uit Luik René Van der Eist, soldaat, 173, Leuvenschen steen weg te Brussel. Verder de machinist Francois Cres- pin, uit Angleur, de stoker Joseph De- bras, uit Jupille. Verder zijn er de drie dooden van Ougrée. DE KONING EN KONINGIN ELISABETH TE LUIK Vrijdagmorgen, omstreeks 10 uur, zijn Koning Leopold en Koningin Eli sabeth te Luik aangekomen, om er een bezoek te brengen aan de verniel de bruggen van Val Benoit en Ougrée. De doorluchtige bezoekers die ver gezeld waren van talrijke personalitei ten lieten zich alle mogelijke inlich tingen verstrekken nopens de omstan digheden waarin de ontploffingsramp zich heeft voorgedaan. De balans van deze ramp is thans 1 2 dooden, 80 gewonden en 6 vermis ten. De stoffelijke schade wordt op 100 millioen frank geraamd. Sivene tengevolge van hare opoffe ring bij de verpleging van Evraert ziek was geworpen en nu moest zij die goedheid en liefde met den dood bekoopen. Gabriella was radeloos van wan hoop. Alle bedienden moesten in de boo ten stappen om met haken naar de ongelukkige, die zielloos op den bo dem van het meer lag, te zoeken. Doch alle pogingen waren en ble- en vruchteloos. Smartelijk en grievend was de dood van het arme meisje voor het edele goede hart van Gabriella, maar niet minder zwaar trof haar het verlies van zulke goede dienstmaagd en zij wa» er thans dubbel dankbaar voor dat haar liefde voor Evraert geen geheim meer was. Wat had zij zonder Sivene moeten beginnen Ritana was vroeger haar meest ge liefde dienstmaagd geweest omdat zij zoo vlug en handig kon zijn. Zij wist zich daarenboven be schaafd en fatsoenlijk voor te doen. Het ware en volle vertrouwen der condeza had zij toch nooit bezeten even als Sivene die meer eene vrien din dan eene dienstmaagd voor haar geweest was. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.^

De Volksstem | 1939 | | pagina 2