Neulraliteitsver- klaring v. Belgie KRANKZINNIG UIT LIEFDE KABINETSRAAD Voor de bescherm ming der kinderen Moot* de Vreem delingen in België De Newyorksche Tentoonstelling zou in 1940 heropend worden Brusselsche firma voor 260.000 frank bestolen 4 September. 1 H. Rosalia. Zij was de dochter van een Siciliaan&chen edelman die tot de afstammelingen van Karei de Groote behoorde. Van jongsaf verkoos zij de eenzaamheid en leefde vele jaren in een grot (Xlle eeuw.) 5 Sept. H. Laurentius. Van adellijke Venetiaanschc afkomst trad hij op 19 jarigen ouderdom in een strenge kloostervereeniging. Als bis schop was hij een voorbeeld voor zijn collega's in den eeredienst. Gift voor do De minister Ministerie van Lande^&dcdiging vol gende mededeeling aan de pers ver- Gisteren avond, te half tien zijn de strekt leden van de Regeering in Kabinets-De werkzaamheden tot versterking raad bijeengekomen onder voorzit-1 van het leger phase C.; werden volein- terschap van den h. Pierlot, eerste-digd in overeenstemming met het ministers. i voorziene programma. Na enkele minuten hebben de h. I De tijdens deze phase samengestel- Pierlot en Generaal Denis, den minis- de eenheden organiseeren en bezetten ter van landsverdediging den minis-1 zekere stellingen welke het verdedi- terraad verlaten. j gingsstelse! van het land aanvullen. De Eerste-ministei verklaarde aan1 Zekere infanterie-eenheden werden de journalisten I in de noodzakelijkheid gesteld lijk lange marschen uit te voeren.Niet Landsverdediging. Financien heeft van wege een persoon, die onbekend wil blijven, een som van 10.000 frank als gift aan den Staat voor 's Lands ver dediging ontvangen. Deze som werd als toevallige ont vangst ten bate van den Staat geboekt De uitzendingen der ■ten van het N.l.R. In verband metjzjillen der het oog op een spoedige informatie van dc luisteraars worden door het N.l.R. bijkomende, uitzendingen van [worden in de Regeering opgenomen. ENKELE NIEUWE MILITAIRE tegenstaande de ongunstige omstandigheden, kwamen de troepen bp de etappe aan in uitstekende phy- sieke en moreele voorwaarden. De diensten die met dc bevoorra ding en met de geneeskundige zorgen belast zijn. werden samengesteld en zijn in staat om aan alle huidige noodwendigheden te v oldoen, Ik heb zooeven de leden van de Regeering op de hoogte gesteld van de voorwaarden in dewelke de huidige regeering zal worden uitgebreid. Men zal u dadelijk de lijst mede- deelen van de nieuwe ministers. Wij vertrekken onmiddellijk naar het Kasteel van Laken, waar de Ko ning de nieuwe ministers zal ontvan gen, die aanstonds den grondwette- lijken eed zullen afleggen. Daarna zal de nieuwe voltallige re-! II/IL 1 geering in Kabinetsraad bijeenkomen Vr GI* K. V3f1 ilGt p3.tS.Gl om over te gaan tot een algemeene gedachtenwisseling en om den datum; VOO/* (JCfl SOlÓ33t nieuwsbericht- te bepalen dien wij aan den Koning voorstellen voor de bijeenroe-. Dank zij den spoed waarmee ge- den internationalen toestanden met'.ping der kamers. volg gegeven werd aan den oproep DE NIEUWE MINISTERS 'die Woensdag door d en minister van Vijf socialistische personaliteiten Landsverdediging werd gedaan, zijn worden in de Regeering opgenomen, j er op 2 September Omstreeks 14 uur NIEUWE MILITAIRE [in het station Thurti en Taxis 400 MAATREGELEN Gisteren avond te half-tien, heeft generaal Denis, minister van Lands verdediging, aan de journalisten me degedeeld dat overgegaan is tot enke- De Belgische regeering heeft Zon dagnamiddag aan alle betrokken re- wgeeringen (hiermede worden diegene tame- bedoeld die aan deze of gene zijde staan in het geschil dat is losgebroken) ten verklaring van neutraliteit mede gedeeld, waarvan de volledige tekst in het Staatsblad is verschenen. De Belgische regeering bevestigt haar vasten wil hare neutraliteit te handhaven, in het konflikt dat in Eu ropa komt los te barsten. ingericht. De uit (hans plaats op de 25 12 u. 5 19 u. 15 (allerlei Ministeries, .Ge- Organisaties). de Nieuwsbericht zendingen hebben volgende uren 7 u. 25 8 u 13 u. 17 u. 15 mcdcdeelingen van meentebesturen en 19 u. 30 22 u. 23 's Zaterdags en 's Zondags zullen tusechcn 23 u. en 24 u. nog berichten} doorgegeven worden indien deze van uitzonderlijk belang zijn. groote pakken toegekomen welke ieder 25 individucele pakketten zeg ge in 't geheel I O.OÖO pakketten voor den soldaat bevatten. Deze paketten zullen gestuurd De minister van volksgezondheid heeft volgenden oproep gericht tot de voorzitters van de vereenigingen welke zich bezig houden met de kin derbescherming. Ik heb de eer uwe aandacht te ves tigen op de noodzakelijkheid de wer king van de vereenigingen en organi saties welke tot hiertoe de bescher ming van de gezondheid der kinderen op zich genomen hebben in den huidi- gen toestand. Het is wellicht te wijten aan zekere Ir nieuwe militaire maatregelen, tot worden naar de kantonncmenten van psychologische reacties, veroorzaakt aanpassing van zekere eenheden. de eenheden waarvan de mobilisatie door de gebeurtenissen dezer dagen. Volgens een bericht uit Berlijn, dat ■wij onder alle voorbehoud mededee-j m'nuten ,e vorcn len, zou dr. Harlem, van de Wilhelm-!°°k de n,CUWC strasse, het bezoek hebben ontvangen van baron Moeller. Deze laatste zou Hitier, vanwege oud-keizer Willem j II, een brief hebben gebracht waarin de afgetreden keizer den Fuhrer aan maant voorzichtig te zijn en hem er aan herinnert, dat Duitschland 1914. alhoewel het steviger troepen in handen had dan thans, bare moeilijkheden op heeft gevonden. DE KAMERS ZULLEN DINSDAG voorzien was bij de faze B. De aan- BIJEENKOMEN zienlijke som, welke deze zending Om haif-elf is de h. Pierlot, in het vertegenwoordigd is reeds den eersten ambtsgebouw van builenlandsche za- gedekt geworden. ke9. teruggekeerd. De stortingen op de postrekening bereikten op I September 's avonds ministers aangekomen de som van 135.000 frank. De h. De Man was in uniform van re-1 Buitendien zijn er talrijke giften in serve-commandant van de infanterie. J natura welke in het departement wer- Onmiddellijk werd de vergaderingden afgegeven of ^>t zijn beschikking jvan de thans uitgebreide nieuwe re-worden gehouden bij de voedingsfir- geering hervat. j ma's. onoverwm zijn weg Bij de socialistische oud-strijders. De Brabantsche afdeeling van het Verbond der Socialistische Oudstrij ders heeft, onder voorzitterschap van 6cnator Van Remmortel, een verga dering te Brussel gehouden. tijdens dewelke een motie is goedgekeurd ge-* worden, waarbij de bemiddelingspo gingen van Koning Leopold tot be houd van den vrede, ten zeerste ge prezen worden en de toewijding var het verbond aan de verdediging van het demokratische Belgie toegezegd wordt. De zeevisschers en het radioregle- nunt. Gezien den internationalen toestand, dienen de -visschers het dioreglement streng in acht te nemen Er wordt vooral op gewezen INiet te spreken van uit Engelsche of Fran- sche havens, of van uit de Engelsche of Fransche territoriale wateren, daar hun toestellen zouden aangeslagen worden 2. niet onderling te spreken op 144 m. maar wel op 126 m.3 «de mate van het mogelijke naar Oos tende Radiofonie te luisteren, tus- schen de 20e en 30e minuut van elk paar uur (Belg. Zomertijd.) De beraadslagingen duurden .ereven over elf uur, waarna aan de ,n volgende mededeeling werd strekt De h. Pierlot, eerste-minister, heeft aan den Raad de in het vooruit zicht gestelde parlementaire werk zaamheden medegedeeld. De Raad zal de bijeenroeping van het Parlement op aanstaanden Dins dag voorstellen. De eerstvolgende Kabinetsraad zal plaats hebben morgen avond te halfzes. DE MILITAIRE VOOR ZORGSMAATREGELEN tot j Het Werk van het Pakket voor den pers Soldaat is er van overtuigd dat de ver- stortingen en dc giften in natura voort zullen toestroomen op een wijze di' zal toelaten de verzendingen van de pakketten, bestemd voor de onbe middelde soldaten der gemobiliseer de troepen, nog omvangrijker te ma ken en te normaliscpren. Ter herinnering i giften in geld Postrekening nr .300.816 van het Werk van het Pakket voor den Sol Maandag- j daat giften in naftira af te geven hetzij op het departement. Wetstraat dat soms vroegtijdig tot evacuatie maatregelen wordt overgegaan. Ik durf u vragen beroep te willen doen op de koelbloedigheid uwer me dewerkers en ik druk den wensch uit dat dergelijke beslissingen slechts na rijp beraad zouden worden uitge voerd in uwe vereeniging of in de or ganismen die er van afhangen en in elk geval slechts wegens objectieve re denen die de evacuatie dringend noodzakelijk maken. De minister richt tevens een drin genden oproep tot de overheden die bevoegd zijn om gebouwen op te eischen opdat zij in de mate van het j mogelijke zouden vermijden aanlei ding te geven tot de evacuatie van een inrichting waar een werk voor ge zondheidsbescherming is onderge bracht, en inzonderheid van de kin dertehuizen of andere gebouwen waar in kinderen gehuisvest zijn. I I heeft het dant. 2, Brussel, hetzij in.de bureelen van den naasten plaats^ijken komman- Zondagmorgen, te SAMENSTELLING VAN DE NIEUWE REGEERING F.erste-Minister zonder portefeuille: HUBERT PIERLOT, (katholiek.) Verkeerswezen, P.T.T. en Radio H. MARCK (katholiek.) Economische Zaken en Middenstand G. SAP (katholiek). Koloniën A. DE VLEESCHOUWER (katholiek). Landbouw CH. D'ASPREMONT-LYNDEN (katholiek.) Arbeid en Sociale Voorzorg G. BALTHAZAR (socialist). Justitie F.. SOUDAN (socialist.) Openbare Werken en Werkverschaffing A. VANDERPOORTEN Builenlandsche Zaken P. H. SPAAK (socialist). Binnenlandsche Zaken A. DEVEZE (lib.) Volksgezondheid M.-H. JASPAR (liberaal.) Openbaar Onderwijs PROF. DUESBERG. Financien GUTT Landsverdediging Luitenant-Generaal DENIS Nationale Voorlichting A. WAUTERS (socialist.) Bevoorrading en Werkloozenzorg :DELFOSSE (katholiek.) Zonder portefeuille H. DE MAN (socialist.) Zonder portefeuille P. H. JANSON (liberaal). (lib.) uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlottt door CONSTANT AIMARD 167ste Vervolg. Ritana weende en jammerde over het ongeluk dat hare vriendin overko men was en deed zich in het bijzijn der condeza de bitterste verwijtingen 'dat zij zoo vast geslapen had. Het is mijne schuld, kermde zij. Hadde ik gewaakt de arme Sivene zou nooit de kamer hebben verlaten. Tot tnijn laatste levensuur zal ik het mij verwijten I Nooit, nooit, zal ik nog yroonjk kunnen zijn. Op de condeza maakte die geveins de teergevoeligheid een gunstigen in- 'druk en zij trachtte Ritana tot kalmte te brengen door haar te zeggen dat het immers hare schuld niet was dat zij in sluimerde. Ritana bleef ontroostbaar en wan hopig. Ook de oude graaf bracht zijn zak- Idoek herhaalde malen voor de oogen en betuigde aan Gabriella al snikkend zijn leedwezen over het smartelijk verlies dat zij door den dood van Si- yene kwam te ondergaan. Bernardo wilde de boot van den Jgeheelen dag niet verlaten. Hij gebaarde opzoekingen te doen; hij peilde gedurig de diepte hij bul derde uit tegen de bedienden dat zij niet beter hun best deden en kermde luidruchtig Sivene I arme Sivene Ritana trad nu weder bij de conde- Washington, 3 September. Pre sident Roosevelt heeft den wensch te kennen gegeven, dat de internationale tentoonstelling te New-York,die moest sluiten op 1 November a.s. wegens de huidige omstandigheden, een jaar zou verlengd worden. Hij gaf tevens de uitdrukkelijke toe lating aan de vertegenwoordigde lan den een uitnoodiging te zenden met het verzoek hun medewerking in 1940 voort te zetten. Een der voorzitters van den raad van beheeer van de tentoonstelling heeft in verband hiermede reeds offi cieel medegedeeld dat men het voor nemen heeft de tentoonstelling in 1 940 te heropenen. UITZONDERING VOOR NEDER LANDERS EN LUXEMBURGERS Gezien den internationalen toe stand, is de Belgische regeering ertoe verplicht geweest, voorloopig van al de vreemdelingen die Belgie binnen komen te vereischen, dat zij in het be zit zijn moeten van een nationaal pas poort behoorlijk bekleed met het J3elgische konsulaire visum. Slechts de Luxemburgsche en de Nederlandsche onderdanen zullen van dezen maatregel vrijgesteld zijn. Ech ter moeten zij titularis zijn van een geldig nationaal paspoort. Het Bel gische konsulaire visum zal van hen niet worden vereischt. Met uitzondering van de Luxem burgsche en de Nederlanders, zullen dus de betrokken vreemdelingen die in Belgie wonen, wanneer zij zich naar den vreemde wenschen te begeven, en nadien terug naar het koninklijk te komen, alvorens te vertrekken het vi- "Surlt voor hun nationaal paspo'ört móe ten aanvragen. Te die neinde, zullen zij zich moe ten richten tot de bevoegde provincia le overheid tot dewelke hun woon plaats behoort (gouverneur der pro vincie of arrondissementskommissaris, en voor het arrondissement Brussel Bijzondere paspoortenbureel, 5, Leu- vensche Weg, Brussel. BOEKHOUDER EN BEDIENDE OP DE VLUCHT Bij het Brusselsche parket is een klacht ingediend geworden, betref fende een belangrijke verduistering ten nadeele van een firma op den steenweg op Charleroi. Het bestuur van de firma, na een verdachte afwezigheid van den boek houder, Kamiel D., te hebben vastge steld, is overgegaan tot het nazicht van de boekhouding. Tal van onregel matigheden werden vastgesteld. Bij het openen van den brandkoffer merkte men op, dat 200 biljetten van 1000 frank, benevens verscheidene checks, afkomstig van bijhuizen in de provincie verdwenenwaren. Speurders begaven zich naar de woonplaats van den verdachte, aan de Wolvendaallaan, te Ukkel. Er was echter niemand thuis. Buren verklaar den dat de echtgenooten D., voorzien van lijvige koffers, met een valen auto naar een onbekende bestemming wa ren vertrokken. Intusschen bracht het onderzoek in de firma aan het licht, dat een an dere ontrouwe bediende, zekere B., wonende Nieuwland te Brussel, een check van 60.000 frank had ontvan gen, dien hij niet in de boekhouding had vermeld. B. blijkt insgelijks uit zijn woning te zijn verdwenen. Ten slotte wordt vernomen dat de wagen, waarmede het echtpaar D. vertrokken was, verlaten is weerge vonden op de Jupiterlaan te Vorst. za in dienst en betrok reeds dienzelf den avond de kamer van Sivene naast het vertrek harer meesteres. De mulatin Ginebra was met Sivene die roerloos in een doodelijken slaap gedompeld lag, het meer vlug overge stoken. Zij had het arme meisje in hare wo ning binnengedragen. HOOFDSTUK XX. DE TWEE SCHURKEN De twee schurken, de oude graaf en zijn zoon Bernardo, waren gerui- men tijd in de kamer opgesloten ge bleven. Zij hadden een lang gesprek. De zon was reeds ondergegaan toen de grijsaard van zijn stoel op stond en zeide Wij mogen geen dag meer wach ten want ons ongelukgesternte kon dien Avallos wel eens te vroeg terug brengen. Dan waren wij verloren. Het oogenblik is gunstig. Laat Ginebra handelen. Natuurlijk. Daardoor wordt zij gedwongen te zwijgen. Geraakt zij ooit in handen der politie dan kan zij ons daarmee nooit dreigen. Maak dat gij wegkomt Bernardo, eer Gabriella terugkeert. Het doel van Bernardo lag weer aan den overkant van het meer en bij de invallende duisternis trad hij in zijne boot en roeide naar de eenzame wo ning van Ginebra. Hij zag het licht harer woning stra len in de verte. Het geplas der roeiriemen werd gehoord door de mulatin die te voor- chijn kwam. Zij luisterde. Ze vermoedde wie het was en snel de naar den oever. Zijt gij het, don Bernardo vroeg zij zachtjes. Ja, Ginebra. Ik verwachtte u. Bernardo stapte aan wal. Er is veel veranderd, sprak hij tot Ginebra. Nood breekt wet. Hebt gij me vroeger niet verteld dat gij een middeltje wist om den krachtigsten man binnen weinige minuten naar de andere wereld te helpen En zonder dat er aan het lijk een kenteeken van vergiftiging te bespeu ren is Dat middeltje heb ik, don Ber nardo. Werkt het gauw Uitnemend. En geen spoor Niets. Het heeft den schijn dat iemand gerust ligt te slapen, ant woordde de mulatin. Goed, Ginebra. Ik heb dat mid deltje noodig. Ik zal het u geven. Niet noodig, Ginebra. Wat dan Dat meisje, Sivene, moet sterven en gij moet mij haar slechts dood op het kasteel brengen. Zult gij het stellig doen vroeg Bernardo op fluisteren den toon. Ik zal het doen. Gij kunt u op mij verlaten, antwoordde Ginebra. Geef haar niet te weinig opdat er geen gevaar besta voor ontwaking. Wees daar gerust ovy, don Bernardo. Wie door dezen drank in slaap geraakt is ontwaakt niet meer zeide de mulatin lachend. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver- boden, te verkrijgen Boekhandel, a J. Van Nuffel-De Gendt* Kerkstraat 211 Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2