De heilige stad staat in vlammen KRANKZINNIG UIT LIEFDE WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- Mededeelingen der Regeering De Onzijdigheid van België Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen De Oproep van de Pers en van het Roode Kruis ICoianiale Lcterij 7 öfotcmbcr. H. Rcgina. Een Burgondische maagd die verschrikke lijk te lijden had tijdens de kerkver volging van den Romeinschen keizer Dccius. rond 250. Met bewonderens- waardigen moed en offerzin door stond zij de folteringen die haar we gens haar geloof werden veroorzaakt. j IJzermonumnet niet meer bestegen I worden. Alleen de kript en de grafkamers van het IJzermonument kunnen nog bezichtigd worden. De verbinding tusschen Oostende en Engeland wordt voort verzekerd door een dagelijkschen dienst in bei de richtingen. De aanleghaven in En- geland is echter voorloopig Folkesto ne, in plaats van Dover. De uurrege- ling is volgende O. Z. H. Exc. Mgr. Van Reckem Grootofficier van Oranje Nassau. Z. H. Exc. Mgr. Van Rechem, hulp bisschop van Gent, en titularis van Carpasea, algemeen bestuurder der Zusters van Liefde van Gent, werd be noemd door Hare Majesteit Koningin Wiihelmina. tot grootofficier in de Or de van Oranje Nassau. Voor stoffelijke en zedelijke hulp ten bate der gemobiliseerden en hun gezinnen. Onder bescherming van Frinses Jean de Mérode, is een organi satie tot stand gekomen, die zich tot doel heeft gesteld stoffelijke en zedey Jijkc hulp te verschaffen aan de gej- mobiliseerden en hun gezin, onder den naam van Maatschappelijke Dienst ten voordeele der Militairen en hun gezinnen (M.D.M.G. Reeds zijn talrijke vaderlandslie vende en liefdadige vercenigingen toegetreden tot de nieuwe organisatie die een dringend beroep doet op alle groepeeringen en partikulieren voor de oprichting van gewestelijke en plaatselijke afdeelingen. Voor alle inlichtingen en toetredin gen kan men zich wenden tot den So cialen Dienst Conov. 56, Regentie- straat, Brussel (Tel. 12.56.65.) ostende-Kaai, afv. 10 u. 50; Folkestone, aank. 14 u. 30 Folkestone, afv. 15 u. 55 Oostende-Kaai. aank. 19 u. 35 De heropening der scholen. Me- dedeeling van het Ministerie van Openbaar Onderwijs De Minister van Openbaar Onder wijs verzoekt alle gemeentelijke Over heden alsook de Schoolcomité's van het Vrij Onderwijs zich in de mate van het mogelijke te houden aan de on derrichtingen van het ministerieel be sluit van 21 Augustus 1939, waarbij de aanvangsdata van het schooljaar voor ieder gewest van het land vast gesteld werden. Enkel het totaal gemis aan lokalen of aan personeel kan een afwijking van dit besluit wettigen, en ieder der gelijk geval zal dadelijk aan het de partement van Openbaar Onderwijs moeten bekend gemaakt worden. Bericht aan de Koloniale uitvoer ders. Het Koloniaal Bureau van het Ministerie van Koloniën brengt ter kennis der Koloniale uitvoerders dat, gezien de door het Gouvernement pas genomen beslissingen, sommige waren tot Belgisch Congo bestemd en uit Bel- gie uitgevoerd, of door ons land door gevoerd, aan vergunning onderwor pen zijn. De aanvragen tot vergunning voor deze producten moeten aan het Kolo niaal Bureau gericht worden hetwelk zich zal gelasten ze te centraliseeren en over te maken aan het ministerie van Economische Zaken. Voor alle inlichtingen zich wenden tot het Koloniaal Bureau (Dienst der vergunning) Augustijnenstraat 15, te Brussel. De IJzertoren. Gezien zekere militaire maatregelen in het distrikt Diksmuide, mag de toren van het Oplichterij bij middel van zoogenaamde rekwisitiebons Oplichters, die wederrechtelijk een uniform van officier droegen, hebben' zich bij handelaars aangemeld en, zoo- I gezegd voor het leger, koopwaren op- geëischt tegen aflevering van een een voudig stukje papier waarop verzon- nen aanduidingen van militaire een-1 heden voorkwamen. Het publiek wordt gewaarschuwd tegen, de handelingen van deze gewe- tenlooze kerels. Het wordt dringend verzocht be- slist te weigeren te gehoorzamen aan een militair opeischingsbevel dat niet mocht gegeven zijn door middel van een gedrukt en genummerd formulier (gescheurd uit een boekje met souches en geteekend door een officier met aanduiding van zijn graad en de een heid waartoe hij behoort. Het wordt tevens verzocht de poli- tie onmiddellijk in kennis te stellen van alle poging tot opeisching welke niet op de hiervoren aangeduide wijze mocht worden gedaan. Werk van het Pakje voor den Soldaat Gelet op den toevloed van de giften 1 zoowel in natura als in geld, dankt de minister van Landsverdediging al de- genen die medewerken aan het welge- i lukken van het Werk van het Pakje j voor den Soldaat. Dinsdagmorgen, 5 September bedroegen de giften eene som van ruim een half millioen. Menigvuldige voorstellen tot me dewerking worden aan het Werk ge- J daan. Vaderlandslievende groepee ringen, openbare besturen, comités van liefdewerken, kunstenaars bieden i zich aan om giften in te zamelen en verkoopingen, geldinzamelingen of feesten in te richten ten bate van het Werk van het Pakje voor den Soldaat De minister dankt hen allen en ver zoekt hen de uitdrukking zijner diepe j i erkentelijkheid te aanvaarden, j De van dergelijke initiatieven voort- j komende giften zullen met vreugde in; ontvangst worden genomen. Het de- partement acht het niet noodig deze I werken onder zijn bescherming te ne- 1 men door hun een attestatie af te le veren. Alle groepeeringen en alle comité's moeten bij hun begunstigers en leden j kunnen rekenen op het noodige ver trouwen opdat laatstgenoemden hun giften aan hen zouden toevertrouwen. Binnen twee of drie dagen zal een tweede zending van pakjes, ten getale van 20.000 geschieden. Het werk is er van overtuigd dat de noodige middelen te zijner beschik king zullen worden gesteld om eer lang in de huidige omstandigheden, het cijfer van 150.000 pakjes per maand te bereiken. uit h«t leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte floor CONSTANT AIMAED 169ste Vervolg. Haar oogen gingen toe, haar armen Zonken neder. Ik ben... vergiftigd murmelde 2>j- Zij liet het hoofd achterover vallen. Een diepe slaap overmeesterde haar. Ritana stond daar met het licht in 'de hand en hield den kouden blik on beweeglijk op hare meesteres geves- itgd. Deze verroerd# zich niet. Alleen hijgde de boezem geweldig en hare ademhaling werd gedurig zwaarder. Lang bleef de feeks alzoo staan. Zij vreesde dat de condeza terug zou ontwaken. Eindelijk scheen zij daaromtrent gerustgesteld, zette het licht op tafel neder en snelde de kamer uit naar het vertrek van Bernardo. Zonder gedruisch te maken had zij tie deur bereikt. Deze stond op een kier en nauwe lijks drukte zij daartegen of Bernardo stond voor haar en fluisterde haar |oe Welnu Alles goed. Slaapt zij Heel vast. Heeft zij alles ingenomen Ja. DE ONDERGANG VAN CZESTOCHOWA De heilige stad, het Lourdes van Polen, heeft gedurende 48 uur de ge weldigste luchtbombardementen on derstaan en gedeeltelijk in vlammen opgaande, werd ze door de Poolsche troepen ontruimd -'misschien om grooter onheil te voorkomen. Zondag rukten er de eerste Duit- sche gemotoriseerde eenheden binnen, terwijl andere kolommen ze Noord en Zuidwaarts voorbijkwamen om de drukking op het Poolsche leger, dat in gesloten slagorde' achteruitwijkt, geen oogenblik te laten verflauwen. Csestochowa is het centrum van het katholieke godsdienstige leven in Po len. Op een heuvel ft de lichtende berg» (Jasna Gora) wordt in de basi liek een mirakuleuze beeltenis van O. L. Vrouw bewaard- Alle jaren, juist rond dezen tijd in 't begin van September (geboorte feest van O. L. Vrpüw) komen daar tien duizenden bedevaarders samen. Betreffende de geschiedenis van het mirakuleuse schilderij, dat van byzan- tijnschen stijl is, bestaan tal van legen den. Een dezer verhaalt, dat het door Sint Lucas, den evangelist, werd ge schilderd. Het kwam later in het bezit van Karei den Groote, en deze schonk het aan den Rutheenschen hertog Leo, die het in zijn kasteel te Betz bewaarde. Een zijner opvolgers liet te Czesto- chowa een uitgestrekt klooster bou wen en het mirakuleuse beeld werd in de kapel geplaatst. Talrijke mirakelen worden er aan toegeschreven. In 1655 weerstond het klooster aan een beleg door Zweedsche troepen. Czestochowa is een nijverheidsstad (190.000 inwoners). De nieuwe kathedraal is de groot ste van Polen, terwijl het reeds ge noemde klooster den hoogsten toren (92 meter) bezit. Naar gemeld wordt, zouden, niet tegenstaande de beschieting en de branden, het klooster van Jasna Gora dat afgezonderd op een hoogte staat onaangetast zijn gebleven, evenals de vele rijkdommen dat het bevat, waar onder de maarschalksstaf van Koning Jan Sobieski, dien.bij na zijn overwin ning op de Turken, onder de muren van Weenen, voor het beeld der H. Maagd kwam neerleggen. Uit Poolshe bron 'wordt gemeld dat het mirakuleus becjd; van O. L~ Vrouw van Czestochowa door een monnik werd gered en verborgen. Officieel beteekend te Berlijn Berlijn, 5 Sept. (Belga). Burggraaf Davignon, Belgisch ambas sadeur werd gisteren ontvangen door den h. von Weiszaecker, staatssekreta- ris op het ministerie van Buitenland- sche Zaken, wien hij de Belgische neu- traliteitsverklarlng heeft overhandigd Berlijn, 5 Sept. (Belga) In verschillende Duitsche kringen wijst men op het succes van de politiek van Koning Leopold. Men doet opmerken dat deze politiek, die hij op het ge schikte oogenblik kon doen aannemen het Belgie thans mogelijk maakt, bui- I ten het geschil te blijven. Er wordt de I nadruk op gelegd, dat zoowel Duilsch- I land als Belgie belang hebben bij de i handhaving van de Belgische onzij digheid en overal geeft men de verze kering dat Duitschland deze onzijdig heid strikt zal eerbiedigen. Een ochtendblad wijst erop, dat alle Belgische bladen zich met klem uit spreken vopr de volstrekte handha ving van de neutraliteit van Belgie. Haal dan de kleederen van Sive- ne van uwe kamr; en wacht mij daar mede bij de condeza, vervolgde Ber nardo. Hij greep zijn hoed en snelde naar de zijtrap, terwijl Ritana zich naar hare kamer spoedde om te doen het- gene haar bevolen werd. Spoedig daarop trad zij met een arm vol kleedingstukken die zij uit de nalatenschap der verdwene Sivene ge ërfd had in 't slaapvertrek der conde za. Deze lag nog even onbeweeglijk op haar bed als wanneer zij haar verla ten had. Het was bijna middernacht. Zij luisterde... Niets vernam haar oor dan de zwa re ademhaling van het arm slacht offer en het regelmatig getiktak van het prokuurwerk. Een deur ging open... zachte voet stappen weerklonken... Bernardo Achter hem Ginebra de mulattin met een meisje op den arm traden het slaapvertrek binnen. Het meisje was Sivene I Maar niet meer levend De dood had voor eeuwig haar schoone zachte oogen geloken 1 Voor eeuwig hield haar trouw en minnend hart op met kloppen Bernardo was bleek en zijn oogen glommen akelig. De kleeren murmelde hij. Daar Trek Sivene de kleeren der con deza aan... Gauro En aan haar... aan de condeza die der dienst maagd Ginebra legde het lijk van Sivene op den grond neder. Onbewust en machteloos liet de jonge gravin hare kleederen uittrek- Zonder calomel «:n s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. De lever moet eiker, dag één liter gal in de Ingewanden uitstorten wanneer de gal niet en terneergeslagen U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel ls een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het üocl niet. Alleen dc KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze* keren, wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantenuittrcksels, die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de «al bevorderen. Eischt de Kleine Carters Pilien tutor üe lever lu alle apotheken Ir. 12.C0» Van I September af, zal de Natio nale Maatschappij der Belgische Spoorwegen, geen certificaat van de Gemcenteoverheid meer eischen, voor het bekomen van week- schooi en werkabonnementen noch voor het toestaan van reductiekaarten voor talrijke families of voor blinden. Voortaan zal de Maatschappij zelf de noodige opsporingen doen om de rechten van de aanvragers vast te I stellen. Om deze controlekostcn eenigszins te dekken zal van eiken aanvrager een vast recht van 5 fr. ge- eischt worden, bedrag dat overeen stemt met de zegelkosten waaraan de certificaten van de gemeenteoverheid j onderworpen zijn. De als behoeftig erkende personen zullen zooals vroeger bij hunne aan vraag een bewijs van de Gemeente overheid moeten voorleggen, dat hun kosteloos zal worden afgeleverd. Een eerste reeks aan giften Den oproep van den Algemeenen Belgischen Persbond en van het Roo de Kruis van Belgie beantwoordende, heeft de bevolking onmiddellijk haar verlangen bekend gemaakt deel te ne men aan het werk van onderlinge hulp dat op het huidige oogenblik voor heel het land ingesteld werd. Het voorbeeld van Koning Leopold III en van Koningin Elisabeth vólgen de hebben belangrijke groepeeringen en personaliteiten reeds belangrijke giften aan het Roode Kruis van Belgie gezonden. Aan het hoofd van de eerste lijst van inschrijvingen heeft de Vorst voor 50.000 frank, en Koningin Elisabeth voor 25.000 frank ingeteekend. Het totaal van de eerste lijst be draagt 800.000 fr. Giften kunnen gestort worden op girorekening nr 6566 van het Roode Kruis van Belgie of op Rekening van de Bank der Société Générale 284.43 (rekening der Nat. Inschrijving.) Om het opzenden van coili aan de onder de wapens zijnde militairen te ^ei^emakkelijken, heeft de Nat. Maatschappij der Belg. Spoorwegen besloten den vervoerprijs voor aan die militairen gestuurde postcolli tot 5 kg. eenvoimig te stellen op 3 fr. Die colli worden aangenomen met ingang van 2 September in alle sta tions van de Belgische Spoorwegen alsmede in alle postkantoren van het land. Gelieve uwe biljetten te herzien Op 25 September 1939 worden de biljetten der derde snede 1939 (groe ne biljetten, blauwe cijfers) ongeldig verklaard. Tot nu toe werden niet aange vraagd 156 loten van 100 fr. eindigend op 2 19 loten van 500 fr. eindigend op 08 1 lot van 1000 fr. eindigend op "i 278 3 loten van 2500 fr. eindigend op 091 1 lot van 10.000 fr. eindigend op 1356 1 lot van 25.000 fr. eindigend op 15201 N. B. De negende snede 1939 is te koop volgens het plan der groote loten DRAMA IN EEN WOONWAGEN TE LEBBEKE Maandagavond werden de bewo ners van de Kakemanstraat, te Lebbe- ke, opgeschrikt door gegil en kinder geschrei. Buiten komende zagen zij dat ze kere Van de Voorde, samenwonende met een vrouw in een woonwagen, de vrouw en de kinderen met een zweep achtervolgde. Hij keerde dan naar den woonwa gen terug en wierp alle meubelen en huisgerief buiten, waarna hij den wa gen in brand stak. Vele personen waren ooggetuigen van wat er voorviel, maar daar Van de Voorde zeer dronken was, dierf niemand hem naderen. Toen de vlammen hoog oplaaiden, ging Van de Voorde een der omstan ders, een inwoner uit Buggenhout-Op- stal, te lijf, doch deze persoon verde digde zich zoo goed, dat hij zijn aan rander deed wijken. Van de Voorde sprong daarna in dén vuurpoel en liep talrijke brand wonden over het gansche lichaam op. Twee gendarmen zijn hem komen opleiden. DE BRUGGENRAMP, TE LUIK NOG TWEE LIJKEN ONTDEKT EEN TOTAAL VAN 23 DOODEN Dinsdag bij valavond hebben de ar beiders die aan de opruiming van het puin van de dubbele brug te Val Be- noit werken, nog twee vreeselijk ver minkte lijken ontdekt. Het eerste was het stoffelijk over schot van den h. Joseph Lemme, ge- pensionneerde treinwachter, wonen de rue de Kinkempois, 22, te Luik,Op het tweede lijk werd geen enkel iden titeitspapier gevonden en het was zoo vreeselijk verminkt, dat het onken baar was. Men vermoedt dat het de overblijfselen zijn van den 66 jarigen Jacques Beaudouin, wonende rue du Petit Bourgogne, te Sclessin. ken en die harer vroegere dienst maagd aandoen. Ritana, door haar geholpen, ont deden Gabriëlla van hare kleederen. Toen dit geschied was legde Gine bra de slapende in een leuningstoel, nam vervolgens het doode meisje op en plaatste haar op het bed. Bernardo ging naar de sponde. Die gelijkenis was sprekend. De schoone lokken hingen aan bei de kanten van het gezicht en het hoofdkussen neder en uit de fijne kan ten van het sneeuwwitte gewaad kwa men de poezelige armen en de kleine handjes der vermoorde te voorschijn. Bernardo keek met het licht in de hand dan eeirs-^éfar de doode, dan weder naar de «tondeza die daar be wusteloos neder lag. De rijke gravin had met hare dienstmaagd van rol verwisseld. Hij zelf scheen met den uitslag te vreden en nam zelf het kostbare parel snoer van Gabriella's hals, trok de dia manten ringen van hare vingers en stelde een en ander aan Ritana ter hand om daarmede de doode te ver sieren. De condeza Gabriëlla is dood en haar dienstmeid Sivene leeft, sprak hij op' zegevierenden toon terwijl hij eerst naar het lijk en toen naar Gabriëlla keek. Neem haar op, Ginebra, gij staat mij voor haar leven in, vervolg- hij zich tot de mulatin wendende. Hij gaf aan Ritana een wenk haar daarbij behulpzaam te zijn. Spoedig hadden zij de slapende in een bruinen doek gewikkeldde mula tin nam haar op den arm en met haas tige schreden volgde zij met haar ede len last den schurk Bernardo. De helleveeg liep weder door het park naar de landtong waar de gruw zame Anselmo haar in de boot wacht te. De vrouw legde de condeza op den bodem van het schuitje neder. Toen dit van wal stak riep Bernar do de mulattin nog toe Pas op dat zij niet sterve Hij bleef nog eenige oogenblikken staan, keek de boot na zoover hij kon en zeide daarop halfluid in zichzelven: Ik heb woord gehouden, conde za. Gij zult ellendiger worden dan gij mij gemaakt hebt. Ellendiger dan het monster Bernardo Ellendiger dan ik uw rijke erfgenaam Snel keerde hij naar het kasteel te rug. Hij sloop naar de kamer van zijn vader. Deze stond daar bleek en verwezen. Het wachten had zijn zenuwen overprikkeld. Hij vreesde onraad, tegenslag Het waagspel was groot rijkdom of armoede langs eenen kant met eer en een gelukkig leven En langs den anderen kant... de gevangenis, de galg misschien. Voorzichtigheidshalve had de oude graaf, die niet alleen een schurk, maar tevens een lafaard was, zich buiten alles gehouden. Nauwelijks bemerkte hij Bernardo of hij vroeg Gedaan Ja. En gelukt Geheel. Caramba Caramba I lachte de vuige schurk. Het is afgeloopen. Geen mensch zal er aan twijfelen of Gabriëlla ligt dood op haar bed. Kom eens naar haar kijken, gij zult er zelf versteld over staan. Morgen vroeg morgen 1 sprak de oude graaf ontwijkend. Oude vos schertste de zoon. Gij vreest in Ritana een getuige tegen u te zullen vinden en gij wilt in geval van nood rein en onschuldig blijven. Dat is gek Hm hm ja... neen I -Ritana heeft zelf de misdaad gepleegd... zij moet zwijgen En toch! Wat Het graf alleen is stom... Als ik iets van haar vrees, dan... Met zijn handen deed hij het gebaar van iemand den hals om te wringen. En naar de deur gaande Zorg morgen vroeg maar voor tranen in uwe oogen, oude Zonder gedruisch verliet hij het vertrek en begaf zich naar de slaapka mer van Gabriëlla. Hij trof er Ritana aan. Als alles maar goed afloopt, zei deze. Zij sloeg een schuwen bliü op het lijk. Goed afloopt 1... Zijt ge bang sprak Bernardo. Ja... ik f... En toch hebt gij niet geschroomd om beiden den slaapdrank in te geven Gij zult het zelve niet gaan uitbrengen en u zoo op het schavot brengen. Ik ben benauwd 1 Wie zal er aan denken dat het de condeza niet is die daar dood op haar bed ligt. Ik beef I Ziedaar reeds voor u op voor schot I Hij stopte haar handen vol goud en vervolgde ('t Vervolgt.)) (Verboden Nadruk.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk vet* boden, te verkrijgen Boekhandel, j J. Van Nuffel-Dc Gendt, Kerkstraat 2 Tl Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2