Maria's Geboorte Duitsche bezetten troepen Krakau De Europeesche Oorlog 8 Cuitscli Legarherlcht Fransch Legerbericht Engelsch Legarberlcht Poolsch LggerbBricht Vrijdag SEPT. 1939 Waan Krakau, de schoonste stad Polen van XXXXVle JAARGANG NUMMER 206 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Cendt, Kerkstraat, 9 en 21AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buidings-Kingsway, 20 Londen. W.C.2. Gkboobtk V. Mabia Zon op5,17 af ld, 10 N. M. 13 E.K. 20 Het feest van de Geboorte van Ma ria wordt sedert lang gevierd in de Westersche Kerk. Reeds voor de 7e eeuw vindt men het vermeld in de «Sacramentaria» van den H. Gregorius en van St Leo den Groote met eigen mis en oraties. De reden waarom de Kerk in de eerste eeuwen dit feest niet celebreer de ligt in het feit dat die geboortedag langen tijd onbekend bleef. Ziehier trouwens hoe volgens ge loofwaardige en gezaghebbende getui gen deze geboortedag werd veropen baard. Een godvruchtig kluizenaar hoorde elk jaar in den nacht van 8sten September, gezangen van Engelen die uit den hemel in zijn kluis nederdaal den. Verrast over dit wondervol gebeuren, knielde hij neder en vroeg de verklaring er van in een vurige be de. Een engel openbaarde het hem <i De Onbevlekte Maagd werd op de zen nacht geboren... de menschen we ten dif niet, maar de Engelen vieren het in !en hemel door hun gezangen Na deze openbaring begaf de bege nadigde eremiet zich naar den Paus, aan wien hij zijn visioen mededeelde, en van dewelke hij de instelling ver kreeg van het feest van Maria's ge boorte Wat er ook van zij van dit verhaal de geleerde Paus Benedictus de XlVe, vermeldt het met al de bewijzen welke hel kunnen staven, maar waarvan hij getuigt het noch goed te keuren, noch te verwerpen. Deze meening van 'n geleerd man zal door ieder weldenkend mensch be groet worden als de uiting van een Wijze Dit feest echter overtreft op onver gelijkelijke wijze al de feesten van ge lijk welke heiligen Van geen enkelen heiligen, St Jan de Dooper uitgezonderd, viert de Kerk het feest zijner geboorte. De reden er van is eenvoudig vermits ze bij hun geboorte bezoedeld waren door de erfvlek waren ze ook geen kinderen van God Het is de dag van hun afsterven welke de Kerk celebreert omdat deze den oogenblik inluidt van hun geboor te voor den hemel eerbiedigd de lelie van Maria's totale en algeheele onschuld. De ongerechtigheid heeft voor haa heur koers gewijzigd... en Maria van dewelke het bloed, een verlossings- bloed worden moest, werd geboren geheel zuiver, op een wereld waar niets anders was en heerschte dan be zoedeling. Maria is de mooie Esther die alleen niet begrepen was in het doodsdecreet dat door den grooten Koning der glo rie werd afgekondigd. Maria alleen heeft het recht de woorden uit te spreken welke ze richt te tot de jeugdige Bernadette tijdens de verscl 'jningen te Lourdes Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis. 1 Dit feest onderscheidt zich door zijn uitmuntendheid Het herinnert ons aan een van de meest aanzienlijke en belangrijke gebeurtenissen van de geschiedenis... een gebeurtenis welke het diepst en het doelmatigst heeft in gewerkt op de bestemming van de menschheid. Nooit sedert de schepping was iets zoo merkwaardigs gebeurt als op den geboortedag van O. L. Vrouw 1.. Noch de heerlijkheid en de vreug den van het aardsch Paradijs,., noch de cataclysme van den zondvloed... en de ontferming betoond aan den recht vaardigen Noë... noch de wonderen bewerkt door de hand van Mozes en Aaron... noch de doortocht door de Roode Zee... noch de lichtende wolk zuil, noch het manna in de woestijn..., noch de val van Jericho..noch de wijsheid van Esther... noch de dap perheid van Judith en Debora... noch de zegepraal van Daniël... noch de Berlijn, 6 September (D.N.B.) Medede ng van het opperbevel van het Duii he leger Den ig van 5 September werden de Du :he krijgsverrichtingen in Po len vc rtgezet volgens de vooruit zichten. De bergtroepen en andere eenhed".i zijn eiin geslaagd, over een breed front, de noordelijke hellingen van de Beskides 's bezetten en rukken verder op naar F ufandez. De detachem aten die uit het Zui den en het We ter. naar Krakau op rukken, hebben den vijand terugge drongen, die zich ajp deze stad terug trekt. Het nijverheidsgebied van Oost- Opper Silezie werd bezet door de Duitsche troepen, die gisteren namid dag meer noordwaarts de linie Che- cinvlopusono-Pietrkov hebben be machtigd. Ie Sieradz zijn de Duitsche troepen door den fortgordel gebroken en heb ben hun opmarsch voortgezet naar den oever van de Warthe, in de rich ting van Lodz. De eenheden die zich op den oever van den Weichsel bevinden, in den omtrek van Kulirir e Graudenz, ach tervolgen den vluchtenden vijand. De troepen van Oost Pruisen zijn Lawa voorbij en hebben Cichanow bezet. De tegenstrever trekt zich op den hiel achtervolgd in zuidelijke richting. Snelle elementen hebben Na- rew bereikt, bij Rozax. De Duitsche troepen uit het Noor den hebben totnogtoe 10.000 gevan genen gemaakt. De aanvallen van de Duitsche luchtvaart hebben gisteren aanzienlij ke schade berokkend aan de verbin- dings- en gemeenschapswegen van den vijand. De stations van Zdunksaa voorspoed van Salomon..., noch dejWolda, Skarzysko, Tamow en Wre- trofeëen en de macht van het men- schen zijn in vlammen opgegaan en Voor Maria was dit echter niet zool Gods -handen 1. schelijk genie... niets van dat alles kan vergeleken worden met het eenig en onvergelijkelijk gebeuren van de ge boorte der Allerheiligste Maagd er Moeder van God Deze geboorte echter kenmerkt zich door bovennatuurlijken rijkdom, on schuld, genade, gaven maar ook door eenvoud en armoede naar de we reld. De Maagd der Maagden geeft het welsprekend voorbeeld van nederig heid, onthechting aan de aardsche goederen overgeving en berusting Ze was immers ontvangen en geboren geheel vrij van zonde Ze is geboren vol van genade gratia plena» Ze is ter wereld gekomen geheel schoon en de erfsmet trof haar nooit «Tota pulchra es Maria et Macula originalis non est in Te». Maria is de bloem der velden... de fonkelende ster, de lelie der dalen...! De doornen hebben alle bloemen versmacht... een enkele hebben ze ge- Deze hoedanigheden juist zijn het welke den mensch welgevallig en aan genaam maken aan de Godheid... daardoor wordt zijne geboorte voor den hemel eiken dag vaster en solie- der Viert den geboortedag van uw Moeder en versiert uw zielen met wat haar rijkdom uitmaakte: onschuld, genade, verdiensten DENDERZOON. DE ACTIE VAN HET FRANSCHE LEGER OP HET WESTELIJK FRONT Naar de Daily Express uit Pa rijs verneemt hebben de Fransche troepen, van den eersten dag der vij andelijkheden af, op een twaalftal punten de Duitsche stellingen aange vallen. Naar verluidt zijn zij op sommige plaatsen opgerukt tot een diepte van 3 km. Naar men uit het Groot Hertogdom Luxemburg vernomen heeft, hebben de inwoners van de grensgemeenten, in den nacht van Dinsdag op Woens dag, zwaar artillerievuur gehoord. De strijd woedde den heelen nacht tusschen de Maginotlinie en de Sieg- friedlinie. (Havas). Officieele mededee- ling van 6 September, 21 uur Onze voorhoede gaat vooruit bui ten onze grens. De opmarsch verschilt in de diepte voor de verschillende ge deelten van het front. De troepen stuiten overal op automatische wape nen en veldversterkingen. De luchtmacht werkt samen met het landleger. De bewegingen, voorzien bij de mo- en de installatie gaan normaal bilisatie, het vervoer van alle eenheden, voort. Bij de verschillende etappen wordt gezorgd voor zooveel als dat moge lijk is, voor de materieele verzorging van de troepen, waarvan de moraal uitstekend is. De bevoorrading van de legers werkt goed. Londen, 6 September. Het Engelsch ministerie van Voor lichting deelt mede Wij worden officieel ingelicht dat heden ochtend vijandelijke vliegtui gen werden gesignaleerd langs de oos telijke kust van Engeland, doch voor zoover bekend zijn zij niet' door onze verdediging gedrongen en werd er geen schade vastgesteld. Men zal begrijpen dat het niet al tijd wenschelijk zal zijn berichten over vernieling of beschadiging mede te declen, toegebracht aan vijandelijke duikbooten door onze zee- of lucht vloot. talrijke spoorlijnen zijn onderbroken. De Poolsche luchtvaart Iaat zich niet meer zien, behalve enkele jachtvlieg tuigen. L Er viel geen enkele luchtaanval op Duitsch grondgebied aan te stippen. Elementen van de Duitsche marine hebben een derde Poolsche duikboot vernield in de Baltische Zee. DE DUITSCHE OPMARSCH OP DE LIJN WARTA-KAMIENSK GESTUIT 14 Duitsche vliegtuigen neergeschoten Mededeeling nr 5 van den Pool- schen legerstaf (per radio.) In de lucht de vijandelijke vlieg tuigen blijven het heele grondgebied i bestoken met bombardementen van steden en militaire kolonnes op halte plaatsen. Onze luchtvaart heeft gepantserde afdeelingen in de streken van Siecha- now en Radomsko met succes gebom bardeerd. 14 vijandelijke toestellen werden neergeschoten 6 Poolsche vliegma chines zijn niet naar hun basis terug gekeerd. Te land op het Zuid-Westelijke front is de druk van den vijand ge stuit op de lijn Warta-Szcercow-Ka- miensk. In Posen is het kalm. In het Noorden hebben wij gemo toriseerde afdeelingen van de Duit- schers aangevallen. In de streek van Ciechanow-Plonsk op het Oost-Pruisische front is de toe stand onveranderd. Het garnizoen van Gdynia heeft een Berlijn, 6 Sept.(D.N.B.) De Duitsche troepen hebben Krakau in genomen. De generaals begaven zich onmiddellijk na de inneming naar Wa- wel, waar zij de eer betuigden aan het graf van maarschalk Pilsoedski. Berlijn, 6 Sept. (D.N.B.) Het Duitsche opperbevel deelt mede De Duitsche troepen zijn Woensdagmiddag zonder strijd Krakau bin nengerukt. De bruggen over den Weichsel zijn niet verwoest. Berlijn, 6 Sept. (Belga.) De Duitsche troepen zijn ten Oosten reeds dertig kilometer voorbij Krakau gekomen. LUCHTFOTO VAN DE POOLSCHE STAD KRAKAU ged; aan tegen de krachtigen uitval Danziger strijdkrachten, heeft zich meester gemaakt van een kanon en drie zware machinegeweren en heeft krijgsgevangenen gemaakt. VLOTTENDE MIJNEN OPGE MERKT AAN de BELGISCHE KUST Iedereen weet hoe gevaarlijk het is zich op zee te wagen in oorlogstijd daar men er vlottende mijnen kan te gen komen. Het is om die reden dat lichtschip Westhinder terugge sleept werd naar Oostende. De Westhinder duidde het Zuidelijk ge- Krakau behoort tot dc schoonste steden van Polen, en is in cultureel opzicht zelfs de eerste stad van Polen. Van 't jaar 1320 af tot den ondergang van Polen bij de verdeeling van het land op het einde van de 18de eeuw was Krakau de kroningsstad der Pool sche koningen. Vóór in het jaar 1910 de hoofdstad werd verlegd naar War schau, was Krakau tevens de zetel der Poolsche koningen. Talrijk zijn de herinneringen aan deze groote periode van de Poolsche historie. Machtig ver heft zich de trotsche burcht, de Wavel, boven de stad. In de burcht van Kra kau hebben vele Poolsche koningen geleefd, in de kathedraal van deze stad zijn zij bijna allen begraven, Daarom is het niet te verwonderen dat Krakau het Jeruzalem was van de Polen in tijden van onderdrukking en ballingschap. Hier bevindt zich het graf van een Jan Sobieski. van den grooten vrijheidsheld Kosciuszko. Veel heeft de stad Krakau geleden onder de Oostenrijksche overheer- sching voor den wereldoorlog. De schoonheid van de stad moest verlo ren gaan. De herinnering aan het ver leden moest worden uitgedoofd De glans van Krakau moest in dofheid veranderen. En tegen de prachtige paleizen en burchten, tegen kathedraal en kerken werden plompe kazernes gebouwd, Middeleeuwsche schoonheid ging schuil achter baksteenen muren. Maar Krakau herrees. Na de onaf hankelijkheid van Polen werd alles hersteld in de vroegere glorie. En als men de glanzende ridderzaal betreedt van den Wawelburcht, als de voeten zacht schuifelen over de marmeren trappen, als de pelgrims in de Domini- canerkerk afdalen naar het graf van den H. Hyacinthus, als de weergaloo- ze schat van gobelins in het paleis door honderde vreemdelingen bewon derd wordt, dan is het of aanstonds een Koning te voorschijn zal komen,of de poorten zullen opengaan en een he raut de komst van den vorst van Po len zal aankondigen. In Krakau leeft het verleden, de glorie en de roem van Polen. Ook op straat leeft nog een andere tijd. In deze stad, die toch tot de grootste steden van Polen behoort, en meer dan 200.000 inwoners telt gaan de vrouwen gekleed in een typische veelkleurige kleederdracht, zware rok ken met veel plooien, gekleurde doe ken op het hoofd. Er heerscht veel armoede In en om Krakau. Maar de menschen schikken zich in hun lot. Hun Slavische volks ziel neigt tot berusting in hun lot, hoe wel de historie heeft geleerd dat er van berusting bij het Poolsche volk geen sprake is, als de onafhankelijk heid aan het volk is ontnomen. Wie in dezen laten avond door de radio luistert naar Krakau, hoort aan het eindè van de uitzending het hoorn geschal, dat ieder vol uur geblazen wordt vanaf den hoogsten toren van de St Maria-kerk. Volgens de legende stond op dezen toren in oude tijden een wachter, toen dc Tartaren naderden. Hij nam zijn hoorn, blies het alarmsignaal en rende naar beneden om de bevolking te waarschuwen. En nu klinkt nog ieder r dit hoorngeschal. En in deze da gen. nu de bommen vallen op de al oude koningstad Krakau, staat weet een wachter op den toren. Hij waakt, maar het gevaar komt niet uit de steppen van het Verrq Oosten, maar hij tuurt naar de lucht* Daarboven dreigt gevaar ter hoogte van Wenduine bevindt,de ze blijft voorloopig op zijne stand plaats. AI de boeien en vuurtorens der Belgische kust blijven in voege. Noch tans dient gemeld dat de radiobaken van de haven van Oostende en van het lichtschip «Wandelaar» niet meer schrift BELGIE in groote witte Ietter* en onze drie kleuren geschilderd dra- gen. Men meldt ons dat verschillende mijnen ontwaard werden in de Noord zee en zoo werd geseind dat een vlot tende mijn gezien werd op 5 I graden in werk gesteld zijn daar naar 't|23 min. Noorderhoogte en 1 graad 5Q deelte aan van de Westhinder bank i<*ie den doortocht geeft aan het delaar» ook naar Onder voorwendsel dat geen bericht Nauw van Kales tot de Wielingen, j sleept worden. men niet i Voegen wij er bij dat de »Noordhin-M succes werd j der» van Nederlandsche nationaliteit reeds verschillende dagen weggeleid werd. Wat het Belgisch lichtschip Wan delaar betreft welke zich op 5 mijlen schijnt deze zouden kunnen dienen aan de vliegers die zich boven Belgie wagen. Zoo de toestand verergert kan verwacht worden dat de Wan- Oostende zal ge wordt gepubliceerd, moet veronderstellen dat geen geboekt. Anderzijds zal de Admiraliteit be richten mededeelen telkens als zij zulks wenschelijk acht* Wat de paketbooten Oostende- Dover betreft is er maar een dienst gaan en keeren en deze vervoegt niet meer Dover, maar wel Folkestone op 5 mijl van daar. Voegen wij er bij dat de Belgische paketbooten het op- minuten Oosterlengte. DEENSCHE KOTTER OP EEN MIJN GELOOPEN (D.N.B.) Een Deensche v(«- schersboot, met een bemanning van vier koppen is in de Britsche duikboo- ten-verdedigingslinie gezonken. Het betreft den kotter Nordstrand»B die op een mijn it gelgopen*

De Volksstem | 1939 | | pagina 1