KRANKZINNIG UIT LIEFDE NIEUW* mam Het eerste lucht. alarm te Parijs Mededeelingen der Regeering Senaat Voor het opgeroepen Staatspersoneel Dé handelsvloten der geheele wepeld in 1939 De Spaansche gezant bij NI. Spaak De schatten van de Athenia 8 September. O. L. Vrouw Ge boorte. Het feest der geboorte van O. L. Vrouw is steeds zeer in eer ge houden in de Kerk. Op dezen dag roemt de H. Kerk de Onbevlekte Ont vangenis van Maria. De Koning te Doornik. Koning 1 eopold bezocht Woensdag verge zeld van officieren van zijn staf, de verdedigingswerken ten Zuid Westen van het land, namelijk deze van de Schelde in het Doorniksche. Herkend door het publiek werd de Vorst her haaldelijk en met uitbundige geest drift toegejuicht. De rijkswacht versterkt. In de zen mobilisatietijd is de Rijkswacht overlast met opdrachten van allerlei aard. Ten einde haar toe te laten die op drachten te vervullen, werd beroep gedaan op een aantal tijdelijk aange worven gendarmen. Deze zijn reeds verschenen in het Justitiepaleis te Brussel waar zij, on der leiding van gewone gendarmen belast worden met het bewaken van gevangenen en met het toezicht in de gerechtszalen. De toegang tot het Fransch grond gebied. Om te worden toegelaten tot het Fransch grondgebied, dient voortaan ieder buitenlander voorzien te wezen van een paspoort opgemaakt door de Nationale Overheid waarvan hij afhankelijk is. Dit paspoort moet het Fransche visa dragen. Bij het eerste alarm, dat Parijs be leefd heeft, op den tweeden dag van den oorlog, is gebleken dat de bevol king kalm en ordelijk de voorschrif ten van de diensten der passieve ver dediging naleeft. Te 3 u. 40, toen de sirenen aan het gillen gingen, ontstond noodzakelijk eenige drukte, maar nog voor 3 u. 55 waren niet alleen de laatste lichten zorgvuldig gedoofd, doch was boven dien alles tot een volslagen rust terug gekeerd. Alhoewel de alarmtoestand voort duurde tot 7 u. 05, kwamen voordien HET TIJDELIJK TE KORT AAN SOMMIGE EETWAREN Het ministerie van Bevoorrading deelt mede Sommige kleine handelshuizen hebben tijdelijk gebrek aan zout, sui ker, koffie en bruine zeep, tengevolge van overdreven aankoopen van zeke re huishoudsters en de vervoermoei- lijkheden welke de grossiers hadden. Er werden onmiddellijk onderrich tingen gegeven met het oog op een betere bevoorrading van de kleinhan delaars. Om bovenstaande bezwaren uit den weg te ruimen, worden de huishoudsters er om verzocht hun aan- veel menschen al terug op straat, d «nen in de meening del het gevaar j van waren van eer!te nood. wa» afgewend en de anderen m de wendi heid tot hun |oopende behoef- overtu'grng dat de off.c.eele d,ens en (en b ken |nd,fn dc verbruikers de Panjache bevolking hadden willen meer tuch, aa„ de„ dag ,egden zou °P. e P£oe s e en. jde bevoorrading verder kunnen ver- o\ engens Zekerd worden zonÖer dat de regee- i ring de verdeeling zou moeten regle menteeren. Van 7 Koningin Elisabeth te Brugge. Koningin Elisabeth, vergezeld van twee eeredamen, heeft Woensdag na middag incognito een bezoek gebracht f:an de Memlingtentoonstelling te Brugge. Het alcohol-regiem. Het vol gend door den Senaat gestemd wets ontwerp werd aan de Kamer overge maakt Artikel 3 der wet van 29 Augustus 1919 op het regime van den alcohol wordt gewijzigd als volgt t' Voor de toepassing dezer wet worden onder sterke dranken ver staan de dranken waarvan het werke lijk nlcoholgehalte 18 gr. van den al coholmeter Gay-Lussac bij de tempe ratuur van 15 gr. centigraad over schrijdt, met uitsluiting van de dran ken (wijn of fruilwijn al dan niet schuimend likeurwijn of dessert wijn, aperitifs met wijn of fruitwijn, likeurachtige fruitwijnen en wijnach tige dranken) omschreven bij artikel 1littera A tot 1, van de besluitwet van 20 December 1934, en waarvan de verkoop toegelaten is onder de bena mingen voorzien bij bedoeld artikel zoo zij niet meer dan 21 gr. alcohol gehalte hebben.» uur af heerschte de gewone morgendrukte opnieuw in de Parijsche straten. dechchjk'e'of vo'Se ^IpdiLhS i VERTRAGING BIJ DE AFf^VE- voor vdc menschen, bleek naderhand RING VANcnmiSr Nj slechts een enkel onaangenaam ge- volg te hebben gehad. De Parijzenaars Het ministerie van Landsverdedi- gretig naar nieuws, konden bij het ont- ging deelt mede bijt de bladen niet inzien. De auto's en Sommige personen hebben er over de dagbladverkoopers waren inder-geklaagd dat paketten voor militairen daad door het alarm weerhouden ge- met vertraging ter bestemming toe- weest, en pas tegen half-negen kwa- kwamen, waardoor sommige aan be- men de eerste bladen op straat. I derf onderhevig® waren beschadigd In de latere uren nam de spreek - werden, woordelijke geestigheid van de Parij-1 Er dient rekening gehouden met het zenaars weer volledig de bovenhand, j dat de dienst der paketten niet en met goed humeur werd geschertst zooals in normalen tijd kan werken over de nachttoiletten, waarin velen, zulks wegens de noodzakelijkheid zoowel dames als heeren, 's nachts om de kantonnementen, bezet door de haastig uit hun huizen waren gerend. eenheden die s lands veiligheid verze- Maar voor de Parijzenaars was het keren geheim te hoiyden. intusschen een zonderling beeld van i Al de voor de militairen bestemde de stad geweest, zooals zij haar in een paketten worden naar Brussel ge- bewolkten nacht te zien hadden gekrc-j zonden, waar een speciaal militair gen. in het zwakke schijnsel van de personeel aan de spoorwegdiensten zeldzame ouderwetsche en thans een bestemming aanduidt welke ge- blauwgeschilderde gaslantaarns. De meenlijk een station in de streek der elektrische lampen en de moderne j kantonnementen van den bestemme- gaslantaarns hingen daar immers leeg '»ng is. De werkloosheid in ons land. Tijdens de week van 23 Aug. tot 2 September bedroeg het gemiddeld aantal per dag gekontroleerde werk- loozen 188.729 tegen 168.865 voor de vorige week, hetgeen een ver meerdering beteekent van 19.864 eenheden of 11.76 t.h. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotto door CONSTANT AIMAED I 70ste Vervolg. Dit is slechts een begin, voor taan zult gij een goed leventje hebben Maar het meisje werd bleeker. Verwilderd staarde zij op de leven looze trekken van Sivene, hare voor gangster. Het was of plots de stem van haar geweten in haar was ontwaakt God God murmelde zij, wat ben ik ongelukkig. Zijt ge zinneloos Voortaan is het leven mij een last... Ik heb mij gedoemd Onwillekeurig opende zij hare han den en liet de goudstukken op den vloer nederrollen. Bernardo keek haar dreigend woedend aan Die is er te veel dacht hij. Hij trad op haar toe, nam haar zachtjes bij den arm en zei met ge veinsde goedheid Speel morgen vroeg uw rol goed, Ritana. Roep om hulp zoodat het door het geheele kasteel klinkt en stel u radeloos aan over den dood uwer meesteres. Zult gij 7 Ja. Ik zal voor het overige zorgen. Wat moet ik nu doen vroeg zij bevend. Uw goud oprapen... Kom ik wil li helpen. .Toen zij daarmede gedaan hadden en dof, of staken treurig de zwarte armen van hun kandelabers omhoog, allen gedoofd. De elektrische lampen de moderne gaslantaarns kunnen namelijk allen tegelijk van in de cen trale, worden uitgedraaid. wat niet i Het vervoerkorps der eenheden komt daar de paketten weghalen en deelt ze uit in de kantonnementen. Daar dit systeem een zekere vertra ging kan medebrengen is het noodig van geen aan bederf onderhevige wa- hel scval is mei de ouderwetsche gas-j ren op te sturen of dezeten minste op verlichting. In den Senaat werden dezelfde ont werpen behandeld die daags te voren door de Kamer werden goedgekeurd. Ook de Hooge Vergadering hechtte haar goedkeuring aan de door de re geering voorgelegde ontwerpen en de volmachten. Namens de onderscheidene groe pen werd een verklaring afgelegd die een goedkeuring inhield van de neu traliteitspolitiek der regeering. Zoo kwamen aan het woord hh. MOYER- SOEN (kath.), VINCK (soc.) HEN- RJCOT (lib.). VAN DIEREN (VI. Nat.) en BOON (rex.). Daarna kwam h. PIERLOT aan het woord. De h. DEBRUYN (kath.) sprak na mens de katholieke Vlamingen om strenge toepassing der taalwetten te eischen. passende wijze in te pakken. Bijvoor beeld moet de boten in een goed slui tend potje gedaan worden. Tevens dient het adres nauwkeu rig en voluit aangeduid familienaam, voornamen, graad (de afkortingen vermijden), compG^;«vie. (of escadron of batterij), batflljfon (of groep), re giment. In verband met. dezelfde kwestie deelt de N. M. B. S.'mede De Nat. Maatschappij der Belgische Spoorwegen meldtr dat talrijke aan militairen gezonden colli niet konden besteld worden wegens ontoereikend adres. Ze verzoekt de personen die der gelijke colli verzenden duidelijk de ilitaire eenheid op te geven waartoe de geadresseerde behoort, en zoo mo gelijk de plaats waar hij zich bevindt op het oogenblik der venzending. LEVERING VAN FOURAGE AAN HET LÉGER De handelaars in fourage en de vervolgde hij Bemint gij het geld niet, Ritana? Het meisje knikte. De schraap zucht ontwaakte weder in haar en ver joeg de goede gevoelens die een oogenblik in haar waren opgeweld. Bernardo trof haar in een andere zwakke zijde Ja, daar ligt Sivene Maar dat moet u genoegen doen, Ritana 1 Heeft zij u niet genoeg getergd ?Hebt gij voor haar de plaats niet moeten ruimen in het vertrouwen en de ge negenheid van Gabriëlla Zeg eens, hoe dikwijls hebt gij in uw hart haren dood gewenscht Dikwijls, niet waar Welnu daar ligt zij roerloos uwe trotsche mededingster en in 't vervolg zult gij zelf niet meer moeten draven op 't bevel van meesters. Van heden af, Ritana, zijt gij meesteres, zijt gij rijk. Maar speelt uwe rol goed tot het einde... of wat wacht u Het schavot f De woorden van den booswicht hadden haar weder gesterkt in het kwaad. Sluit nu de deur achter mij dicht, vervolgde hij, en ga te bed. Goeden nacht. Ritane, gij zijt voor ge heel uw leven geborgen Hij wierp een laatsten blik op het meisje en snelde naar zijne kamer. Overwinnaar murmelde hij. voortaan de rijkste edelman van Mexico... En Francisco Evraert ah ah 1 ah Ik wil hem morgen zien HOOFDSTUK XXI DOOD De bediende van het kasteel waren reeds eenige tijd aan hun werk. Alles was nog stil in het park. Eensklaps weerklonk het akelig ge gil van Ritana door de gangen van het landbouwers die haver, hooi en stroo verlangen te leveren aan het leger, kunnen alle nuttige inlichtingen beko men door zich hetzij mondeling, het zij schriftelijk, tot het ministeire van Landsverdediging, Intendancedienst, Leuvenscheweg 1, Brussel, te wenden. Bij Koninklijk Besluit wordt de geldelijke toestand als burger, van het onder de wapenen weder opgeroepen siaatspersoneel, voor de maand Sep tember 1939 vastgelegd. De vraag is gerezen of de echtge- nooten of de nabestaande de wedde an het betrokken personeel mogen ontvangen. De bezoldiging der belanghebben den zal aan hun echtgenooten of aan hun nabestaanden mogen uitbetaald mits de overlegging van een schrifte lijk bewijs van de wederopgeroepenen beambte die met naam den persoon zal aanduiden aan wien de bemaling zal mogen worden gedaan en gebeur lijk den graad van verwantschap zal opgeven. Hierna worden, bij wijze van voor beeld, de personen vermeld die de wedde zullen mogen inkasseeren de echtgenoote van den beambte de personen die in het onderhoud der kinderen moeten voorzien zoo de be ambte weduwnaar is of gescheiden leeft van zijn vrouw, en kinderen ten laste heeft de beambte die een of meer natuurlijke kinderen wettelijk erkend heeft, wordt met den weduw naar met kinderen gelijk gesteld de wettige vader en moeder van den on- gehuwden beambte of de overleven de van hen de bloedverwanten in op gaande lijn van den beambte. In tijden van oorlog is een handels vloot van groot belang. Wij laten hier de gegevens volgen gepubliceerd door Lloyds-Register, over de stand der handelsvloten in 1939 In Engeland en Ierland 1 7.984.000 ton Ver. Staten 11.974.000 ton Japan 5.630.000 ton Noorwegen 4.835.000 ton Duitschland 4.498.000 ton Italië 3.448.000 ton Nederland 2.973.000 ton Frankrijk 2.953.000 ton Griekenland 1.781.000 ton Zweden 1.582.000 ton Sovjet-Rusland 1.316.000 ton Canada 1.306.000 ton Denemarken 1.176.000 ton Denemarken 1.176.000 ton De grootste schepen der wereld zijn de volgende Queen Elisabeth (Eng.) in aanbouw 85.000 ton Normandie (Frankrijk) 83.423 ton Queen Mary (Eng.) 81.235 ton Bremen (Duitschl.) 51.731 ton Rex (Italie) 51.062 ton Europa (Duitschl.) 49.746 ton Conte di Savoia (Italie) 48.502 ton Aquitania (Eng.) 44.786 ton lie de France (Frankrijk) 43.450 ton Empr. of Britain (Eng.) 42.348 ton De h. Aunos y Perez, Spaansch ambassadeur te Brussel, heeft een be zoek gebracht aan den heer Spaak, minister van Buitenlandsche Zaken om hem kennis te geven van den op roep van generaal Franco aan de reemde regeeringen. In dezen oproep wordt de wensch uitgedrukt dat het konflict niet zou worden uitgebreid tot de plaat sen die van het huidige strijdtooneel verwijderd zijn. Dergelijke uitbrei ding zou geen voordeel opleveren voor de oorlogvoerenden, zou slechts een reusachtige storing teweegbren gen in de wereldekonomie, zou onbe rekenbare rijkdommen doen verlie zen en zou vooral de lagere klassen van de bevolking treffen. Hoe meer het konflikt uitbreiding nemen zou, hoe meer nieuwe oorzaken van toe komstige oorlogen zouden worden ge schapen. De heer Spaak heeft den ambassa deur dank gezegd en heeft te kennen gegeven dat de Belgische regeering de in den oproep uitgedrukte gevoelens deelt. Londen, 6 Sept. Volgens de - Daily Herald» zou de ((Athenia» voor 5 mülioen pond sterling of 600 mil- lioen frank in goudstaven aan boord gehad hebben. Men gelooft dat de meeste staven die een gewicht van bijna 30 ton ver tegenwoordigen, door de reddende schepen werden aan boord genomen. VRACHTAUTO DOOR EEN TREIN GEVAT TE RONSE Woensdagmorgen gebeurde op den bewaakten overweg op den steenweg naar Leuze, te Ronse, een aanrijding tusschen een vrachtauto en den trein nr 451 van de lijn Doornik-Ronse.die tc 8 u. 11 te Ronse moet aankomen. Zooals gewoonlijk kwam zekere Odilon Richelin, 55 jaar oud, wonen de te Arc-Ainières, met zijn vrachtau to naar de markt te Ronse, vergezeld van zijn schoonzuster, Désirée Roman 58 jaar oud, eveneens uit Are- Ainiè- res. De overwegwachter G. Demeulem eester, 45 jaar oud, had om een of an dere reden nagelaten den slagboom van den overweg neer te laten,met het ongelukkig gevolg, dat de vrachtauto door den aankomenden trein meege sleurd werd. Gelukkig was de snelheid van den trein niet zeer groot, daar er even voorbij den overweg, een vaste stilstand is. De gevolgen van de botsing waren evenwel vreeselijk. De bestuurder Ri chelin had zich aan zijn stuur Vastge klampt en liep diepe vleeschwonden op aan het hoofd, het rechterbeen en de rechterhand verder werd hij ge kneusd over het gansch lichaam. De vrouw was levensgevaarlijk gewond en levenloos werd zij door toegesnel de voorbijgangers van tusschen de spoorstaven opgeraapt en in allerijl in hopeloozen toestand, naar een zie kenhuis te Ronse gevoerd waar een schedelbreuk werd vastgesteld. De rijkswacht kwam ter plaatse, om den ordedienst te verzekeren.ter- wijl stationchef De Moor en sektie- hoofd Fynn, het onderzoek leidden. verblijf. Allen kwamen verschrikt toesnellen Het was of het onheil sinds eenige dagen zijn sombere vlerken over het weleer zoo heerlijke kasteel had uit gestrekt. Wat mocht er thans wezen Had de oude graaf iets gekregen Met loshangende haren snelde Rita na de trappen af en schreeuwde luid Hulp hulp f. In haar schijnbaren doodsangst zei ze niet wat er gebeurd was. Wat hebt ge Wat is er klonk het rond haar. O God 1 o God welke ramp Maar. wat De condeza ly. Welnu ...is dood Het was een donderslag. Allen lie pen naar het slaapvertrek van den graaf. Deze kwam zooals hij uit zijn bed gestapt was de deur uitwaggelen en viel bij het vernemen der verschrik kelijke tijding bewusteloos op den grond. De bediende namen hem op en brachten hem naaT zijn kamer terug. Daar vertoonde zich Bernardo Bij het vernemen der doodstijding stelde hij zich als een waanzinnige aan en ijlde naar de vertrekken der con deza. De bedienden volgden hem ver schrikt en ontzet... Bernardo wierp zich in zijn wan hoop op het lijk en vervulde de kamer met zijn jammerklachten en klaag tonen. Gauw gauw naar dokter Bal- di riep hij. Hij moet komen zoo vlug als mijn paard hem naar hier brengen kan. En tot het lijk Gabriëlla, lieve Gabriëlla, waarom ben ik niet in uwe plaats ge storven 1 Een geruimen tijd scheen het hem onmogelijk zich van de overledene los te rukken. Eindelijk richtte hij zich met den zakdoek voor de oogen overeind en verliet de kamer snikkende en jamme rende. De bedienden keken hem wantrou wig na, ten minste eenigen. Andere hadden de tranen in de oogen uit deernis voor hem. Maar allen zwegen. Mijn vader Mijn vader kreet hij. Een dienstbode meldde hem dat de grijsaard bewusteloos lag en dat men voor zijn leven vreesde. Hij begaf zich naar hem toe en liet hem de slapen met azijn wrijven. Na een geruimen tijd sloeg dé grijs aard de oogen weder op en vereenig- de nu zijne klachten en tranen met die van zijn zoon. Zij vielen in elkanders armen en vervulden het kasteel met hun gejam mer. In dezen toestand kwam dokter Baldi. Hij sprak de twee graven moed in te zamen gingen zij naar de overlede- ne. Dokter Baldi, een waardig grijs aard, begaf zich diep geroerd naar de doode, staarde haar eenige oogen- blikken aan met de tranen in de oogen voelde den pols en sprak De Heer heeft haar tot zich ge nomen Geen hoop meer, dokter,smeek te de oude graaf de bevende handen saamgevouwen. O red haar red haar! De kunst is hier onmachtig. Is het dan toch waar O God 1 o God Zij was te goed voor deze we reld, troostte de geneesheer. Een lang en luid gesnik vervulde de kamer. Baldi zweeg en droogde zelf een traan af. Op beslisten toon vervolgde hij Zij is aan een beroerte gestorven en reeds vroeg in den nacht. Zij had er veel aanleg toe en ik heb er reeds lang voor gevreesd. Het is een hartkwaal of een uitzet ting der slagaderen. Heeft zij gister de een of andere gemoedsaandoening gehad Zij scheen op het avondmaal zeer neerslachtig en is vroegtijdig naar ha re kamer gegaan, sprak nokkend de oude graaf. En tot Ritana Kunt gjj u niet herinneren, meis je,. dat uwe meesteres, voor zij naar het bed ging, ergens over geklaagd heeft. Ja, senor, zij was zeer benauwd, had veel last van de warmte en beval mij nog een raam open te zetten, ant woordde zij al weenende. Zooals ik zeide, hernam de dok ter, een beroerte ten gevolge eener hartkwaal. Menschelijke hulp vermag hier niets tegen. O mijn God Wat kunnen wij voor haar doen Gij kunt de vereerde afgestorve ne in den dom op een praalbed ten toonstellen. Zeker zeker Dat komt eene condeza de Campanas toe. Dat heeft zij door hare deugden verdiend, ant woordde de graaf. ('t Vervolgt.)] [(Verboden Nadruk.)' Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-Pe Gendt» Kerkstraat 211 Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2