De Europeesche Oorlog r De Paus en de Romebedevaart van de Wereld-K.A.J. Fraflsch LegerbericM Engelsch Legerbericlit Poolsch Legerbericht CuitsGh Legerbericht De bevoorradingsdiensten van het Leger Zaterdag SEPT. 1939 Duitschland zou reeds van vrede spreien van zoodra Polen is onderworpen EEN FiJnToPlTcHTER IN DE KNEL De Communisten krijgen het nu zwaar te verantwoorden XXXXVle JAARGANG NUMMER SO 7 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat. 9 en 21. AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan. 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.2. IJ. ADRIANUS Zaa op5,18 af 13,1T N. M. 13 E.K. 20 Op 6 September moesten de 20.000 kajot(s)ters door den Heiligen Vader ontvangen worden in de St Pieters kerk. Door den oorlog werd deze ge schiedkundige ontmoeting tot later uitgesteld. Het Algemeen Sekretariaat van Brussel zond naar den Heiligen Vader volgend telegram Op heden, wanneer ze hoopten ge schaard te zijn rond den Heiligen Va der, bidden en offeren de kajot(s)ters bedevaarders voor intenties van den Paus en voor wereldvrede. Daarop werd uit Rome volgend te legrafisch antwoord gestuurd Kanunnik Cardijn, Brussel. SSS citta del Vaticano, Zeer ontroerd uitdrukking kinder lijke gevoelens, dankt Zijne Heilig heid en wenscht geluk om offergeest van die dierbare jeugd, zendt van ganscher harte overvloed van god delijke gunsten en apostolischen ze gen. Kardinaal Maglione. Op 15 Oogst, heeft de Heilige Va der, Die de kajot(s)ters verwachtte, hen een portret willen sturen, met volgende opdracht, welke de Paus volledig met eigen hand schreef Aan al Onze dierbare zonen van de Katholieke Arbeidersjeugd, wier vurige werkzaamheid zoo wel beant woordt aan Onze verwachtingen, schenken Wij van harte, als pand van Onze vaderlijke welwillendheid, den apostolischen zegen God biddende dat Hij in overvloed het licht van hier boven doe neerkomen over hun proos ten en hun leiders, dat hij de goddelij ke genade moge bezorgen aan hun fa lies, de heropbeuring aan hun zieken vurig verlangend dat hij voor de ar beidende jeugd en voor heel de ar beiderswereld, een dringende uitnoo- diging zou zijn om den Goddelijken Meester te volgen.» Castelgandolfo, den 15 Aug. 1939. Pius PP. XII. Het agentschap Belga verneemt reeds uit Parijs. In sommige politieke en diplomatie ke kringen te Parijs, besluit men uit de wending welke de krijgsverrichtin gen nemen op het Duitsch-Poolsche front, dat Duitschland zijn eerste plan niet heeft opgegeven. Volgens dit plan moet Polen zoo spoedig mogelijk onderworpen wor den, zoodat Duitschland dan al zijn macht tegen de westelijke mogendhe den zal inzetten. Maar eerst zouden voorstellen gedaan worden met het oog op een algemeene regeling, zoodat de oorlog zou kunnen beperkt, of zelfs ten einde gebracht worden. In die kringen is men echter van oordeel, dat besprekingen tusschen Berlijn en de westelijke mogendhe den niet kunnen in overweging geno men worden, zoolang het Duitsche volk niet daadwerkelijk rijkskanse lier Hitier, zijn regiem en zijn huidige regeering zal verloochend hebben. Naar aanleiding van de waarschijn lijke Duitsche vredesvoorstellen schrijft de Times in haar hoofdar tikel Wanneer de Duitsche legers erin slagen hun opmarsch in Polen voort te zetten, moet men als iets heel natuur lijks verwachten, dat Duitschland vre desvoorstellen zal doen. Op deze tak- tiek hoeft men met Chamberlain slechts te antwoorden dat het aan het bewind blijven van het hitlerisme een voudig een wereldoorlog zou betee- kenen, want men zou van de eene kri- sis naar de andere blijven gaan en daarom is het, dat er eens en voor altijd een einde aan dient te worden gemaakt. De verbonden naties zijn de zen oorlog ingegaan, vastbesloten de brutale en onbetrouwbare nationaal- socialistische regeering neer te halen. Zij zullen geen enkel gewettigd mid del ongebruikt laten, zich geen enke le opoffering sparen om dit doel te bereiken. IN HET GROOT HERTOG DOM LUXEMBURG Het fr t dat de Duitsche en Fran- sche str Ikrachten zich tegenover me kaar he' ?en opgesteld in hun weder- zijdschc ersterkingen, en zelfs reeds met el' ider in voeling zijn gekomen heeft L menigeen een gevoelen van veronti ing doen opwellen omtrent het lot /an het Groot Hertogdom Luxemburg dat zoo dicht bij het Westelijk front gelegen is. Reizigers die gisteren nog in het Groot Hertogdoi vertoefd hebben verzekeren ons c «t daar onder de be- \olking de groots te kalmte heerscht en de bewoners allerminst zijn aangegre pen door een paniekstemming, ook al staan de kanonnen tot losbranden ge reed in de nabijheid van hun grondge bied. Groote bedrijvigheid. Officieel Fransch legerbericht nr 7, van 7 September 's ochtends Op het front heerscht groote bedrijvigheid, van beide zijden. Een derde maal werpen Britsche vliegtuigen vlugschriften uit Het ministerie van voorlichting deelt mede, dat in den nacht van 5 op 6 September een nieuwe vlucht van Britsche vliegtuigen boven Duitsch land heeft plaats gehad, v Zooals de vorige malen werden de vliegtuigen niet aangevallen en keer den zij allen behouden in Engeland te rug. Opnieuw werden over een groote oppervlakte vlugschriften uitgewor pen, gericht aan de Duitsche bevol king. Verscheidene luchtaanvallen op Warschau Mededeeling van den algemeenen Poolschen legerstaf nr 6. In de lucht De Duitsche vliegtui gen blijven onze troepen en verbin dingslijnen bombardeeren. Op War schau werden verscheidene luchtaan vallen ondernomen. Onze vliegtuigen hebben gepantserde kolonnes van den vijand gebombardeerd. gju In de luchtgevechten zijn Woens- 'ap. 15 en Dinsdag 20 Duitsche toe- Hen neergeschoten. Wij hebben 6 vliegtuigen verloren. Te land Verwoede gevechten worden geleverd in de streek van Lodz, Piotrkow, Tomaszow-Ma- zowiecki en ten Westen van Tarnow. In het Noorden op de lijn Torun- Siepc-Plonsk is de vijand niet vooruit gekomen. De troepen van Gdynia strijden te gen troepenafdeelingen van de streek van Danzig. De Poolsche troepen trekken zich terug Volgens de officieele mededeeling van de Duitsche legerleiding, trekken de Poolsche troepen verder achteruit op alle fronten. In Zuid-Polen hebben de Duitsche troepen Neusandez bezet en de Duna- jec overschreden. In het centrum zijn de Duitsche troepen na de bezetting van Kielce, snel opgerukt door het Lysa-Gora ge bergte, en meer naar het Noorden toe naderen zij Tomascow en Lodz. Ten Oosten van den Weichsel werd de weg Thorn-Staarsburg overschre den en een bruggehoofd werd aange legd over de Drewens-rivier. De brug over de Weichsel ten Zui den van Warschau werd zwaar be schadigd door luchtbommen. Het westelijk station van de Poolsche hoofdstad staat in brand. Het aantal buitgemaakte kanon nen bedraagt thans negentig. Het oorlogsmateriaal dat in de bosschen werd achtergelaten, zal slechts na weken kunnen opgeteld worden. Twee Poolsche divisies, een ruite rijbrigade en twee bataljons jagers 'werden vernietigd. VALSCHE GERUCHTEN OMTRENT HET UITDOEN VAN AARDAPPELEN Strafbare nieuwsverspreiders F.r wordt ons van verschillende zij den gemeld dat er geruchten worden verspreid, geruchten die zeggen dat de aardappelen moeten uitgedaan zijn ten uiterste tegen 20 September a.s. Dit zou voor de landbouwers be- teekenen dat de aardappelen niet kunnen goed gehouden worden, om- dal zij niet tot volledige rijpheid zijn gekomen en ook niet goed voor het volgend jaar. Wij houden eraan deze valsche ge ruchten ten stelligste te logenstraffen en wijzen erop dat de gewetenlooze menschen die soortgelijk nieuws de wereld inzenden, kunnen vervolgd worden en streng gestraft. MEDEDEELING v.d. Bond der Kath. Dagbladschrijvers I engevolge van de internationale omstandigheden zijn de katholieke dagbladschrijvers van Belgie in de onmogelijkheid gesteld zich naar Ro me te begeven en er Z. H. den Paus de opbrengst van de Nieuwjaarsgiften te overhandigen. De Raad van den Bond der Katho lieke Dagbladschrijvers werd Don derdagmiddag te Brussel ontvangen, door Z. Exc. Mgr. Micara, De h. Vanhaesendonck, voorzitter van den Bond, heeft Zijne Excellentie gewezen op de redenen welke de be devaart naar Rome onmogelijk ma ken en drukte den Nuntius de gevoe lens uit welke de Katholieke Pers van Belgie bezielt jegens den Paus. Hij drukte er op dat de katholieken van Belgie zich in gedachten en gebeden aansluiten bij den H. Vader in dezes pogingen voor den vrede. De h. Vanhaesendonck overhandig de den Nuntius een check v. 247.000 fr. totaal van de Nieuwjaarsgiften, be nevens een huideadres aan den Paus. Z. Exc. Mgr. Micara bedankte de dagbladschrijvers en al de Belgische katholieken om hun edelmoedig ge baar. Hij drukte den wensch uit, dat de pogingen van den Paus zouden sla gen voor het herstel van den vrede en' bracht tevens een roerende hulde aan Z. M. Koning Leopold 111, die de uiterste pogingen heeft gedaan voor een vreedzame oplossing van het in ternationaal geschil. Blijf niet in Nijmegen, zoo dicht bij de grens wonen, maar kom naar Amsterdam en breng je geld hier in veiligheid». Met dit voorwendsel heeft een 23-jarige jongeman kans gezien een dame uit Nijmegen (Ned.) te be driegen. Hij maakte met deze dame kennis in één der groote hotels in het centrum van Amsterdam. Hij informeerde be langstellend naar haar particuliere om standigheden. Toen hij hoorde dat zij een kapitaal van 21.000 gulden aan aandeelen Ned. Staatsschuld bezat, maakte hij haar onnoodig bevreesd. De dame liet zich bepraten en reed met hem in een gehuurde auto naar Nijmegem. waar zij al haar geld van de bank haalde en het hem toever trouwde. Hij nam zijn intrek in een hotel te Amsterdam en liet het kapi taal in een brandkoffer van het hotel achter. Toen de Nijmegemsche dame later weer eens naar haar titels vroeg, ble- ken er drie stukken van duizend gul den te zijn verdwenen, j Zij deed hiervan aangifte bij de po- j litie. De jongeman werd aangehouden. Hij had bij zijn aanhouding nog twee stukken van 1000 gulden in zijn zak. Het derde stuk had hij in onderpand gegeven bij een autozaak, waar hij een nieuwen auto wilde koopen* Met koortsige bedrijvigheid wordt gewerkt aan de vervaardiging van soldatencostumes. FABRIEK VAN GAMELLEN EN HELMEN. In de militaire werkhuizen wordt met man en macht gewerkt aan de uitrusting van onze soldaten. Op onze foto de laatste hand wordt gelegd aan de gamellen. DE GROOTE SCHOONMAAK TE PARUS EN ELDERS Uit Parijs Het nieuws dat Marty, de oproer kraaier der zwarte Zee, aangehouden werd, heeft hier de ronde gedaan. Er heerscht daarover groote vreug de, maar al spoedig kwam van het ministerie van Binnenlandsche zaken het bericht, dat het hier Michel Marty broeder van den communistischen af gevaardigde gold. Ondertusschen is deze aanhouding niet onbelangrijker, want het is voor niemand een geheim, dat Michel Mar ty de rechterhand van den Kamerafge vaardigde is en dat hij met al de ge heime missies voor den «slachter van Alcetes» was belast. Neemt men nu nog in aanmerking, dat de gewezen zee-officier lid is van de militaire commissie van de Kamer en dus mag deelnemen aan de gehei me besprekingen, dan springt het be lang van deze aanhouding in 't oog, wijl Marty thans dag en nacht wordt bespied en in al zijn gangen nagegaan en hij vrijwel gebannen is uit de sa menleving. In afwachting van beter... De groote schoonmaak wordt on dertusschen zoowel in Parijs als in de provincie, met de grootste krachtda digheid voortgezet. Het ligt thans in de bedoeling al die politieke» gevangenen niet maar rus tig den oorlogstijd te laten uitslapen in een veilige gevangenis, maar hen allen naar de voorposten voor de eer ste linies te zenden, om daar hun 'dienstplicht te vervullen. In Arras, dat al, sedert Robespierre ■er werd geboren, een broeinest van revolutionnaire elementen is geweest, ia men overgegaan tot de aanhouding van den communistischen Kameraf gevaardigde Quinet, die juist met den burgemeester van Liévin, Thiebault, bezig was een pamflet samen te stellen waarin het Duitsch-Russisch verdrag werd verheerlijkt. Waren tot nu toe de hh. parlements leden onschendbaar en moest eerst een Kamer-commissie er zich over uit spreken of een vervolging tegen hen mocht worden ingesteld, daar wordt thans door de gendarmerie rijkelijk gebruik gemaakt van de haar door een decreet-wet toekennende macht, om onmiddellijk, zonder onderscheids des persoons, een ieder aan te houden die verdacht is. De secretaris van de communistische partij in Arras, René Camphin, werd van zijn bed gelicht en I eveneens in de gevangenis opgesloten. De Parijzenaars hebben op dit oogenblik natuurlijk wel iets anders te doen dan nieuwgierig stil te staan, bij het minste opstootje, maar toch I stonden er onmiddellijk honderden voor het huis in de rue Le Peletier. 44 toen vier groote overvalwagens daar stilhielden en tientallen agenten daar binnendrongen om onder leiding van een commissaris huiszoeking te doen bij de daar gevestigde communisti sche partij. IMen vermoedt wel. dat de heeren tijdig de meest compromettante be scheiden hebben doen verdwijnen (o. a. de lijsten van de leden, hun adres sen en hun functies) maar nu het ge bouw totaal is leeggehaald (want later op den dag werden er ook alle meu bels uitgesleept en per vrachtauto weggehaald) heeft men vrede. In Aulnoye hingen in de groote ver gaderzaal van het stadhuis 'n prachtig portret van Lenin en Stalin de spe ciale grenspolitie van Feignies is naar Aulnoye gegaan en heeft zonder vorm van proces en ondanks de protesten van den burgemeester de portretten verwijderd. Zoo worden dus van alle kanten do kameraden» vervolgd. Maar een j l>eetje sceptisch staat men nu toch te- genover al die manifestaties van de ,C.G.T. en vap. de socialisten, die in eens niets me.er te maken willen heb- ben met hun "kameraden van Mos- jkou». Het gelijkt zoo een beetje opi een zinkend schip dat door de ratten 'wordt verlaten, op het laatste oogen blik.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1