KRANKZINNIG Ü1T LIEFDE Mededeelingen der Regeering Huiide-as8r>es aan den Koning Da regeling der Sabenadiensten Een dievenbende te Brussel in de knel 9 September. H. Omer. Tij- een» zijn kloosterleven werd hij ge roemd om zijn deugd en wetenschap. In 637 tot bisschop verheven stierf hij enkele jaren nadien. Dt zomettijd in Engeland verlengd? Door sir Percy Harris werd bij de Britsche regeering een voorstel ge daan om den Zomertijd die op 8 Oc tober eindigt, met een maand te ver lengen. Prins Boudewijn is 9 jaar oud. Op 7 September 1930, op een Zondag werd prins Boudewijn geboren. Ko ning Albert, Koningin Elisabeth en Koning Leopold waren aanwezig op het kasteel van Stuyvenberg, toen de blijde gebeurtenis door kanonschoten werd aangekondigd, omstreeks 5 uur 's avonds. De jonge prins is dus Donderdag 9 jaar oud geworden. Dc asch van Christophorus Colum bus.Te San Domingo (Haiti) heeft men de kristallen en met goud ver sierde urn opgegraven, waarin sinds 1451 het stoffelijk overschot van Christophorus Columbus berust. De urn zal geplaatst worden in een kapel aan den voet van den reusachti- tigen lichttoren, die thans op den oe ver van de Caraibische zee wordt op gericht met de medewerking van alle Amerikaansche Staten. De inwijding zal plaats hebben waarschijnlijk in Oktober 1942, bij gelegenheid van de 450e verjaring van de ontdekking van de nieuwe we reld. Zij zou, naar men beweert, sa menvallen, met de zaligverklaring van den beroemden zeevaarder door den Paus. Een stem die een glas doet springen Var. den beroemden Italiaanschen zan- gci Enrico Caruso wordt verteld, dat hij in staat was, door zingen een glas te doen springen. Dit kunstje is reeds in de tweede helft der 18e eeuw door een Hollan der genaamd Nicolaas Pieter, gelukt. Hij nam een glas met een voetstuk en hield het voetstuk met de hand vast, waarbij hij met zijn mond zeer dicht aan den rand van het glas kwam. Daarbij luisterde hij naar den klank van het glas, die door de trillingen van zijn zingen of schreeuwen ontstond. Dc eenige kunst was, met groote stem- sterkte juist de eigen klank van het glas te treffen. Zoodra hij daarin geslaagd was, sprong het glas met een vreemd geluid in vele stukjes. De kolennijverheid. In Juli be droeg onze kolenvoortbrengst 2.321. 170 ton of 341.270 ton minder dan in Juni. Voor de eerste zeven maanden was- er een voortbrenging van 17.748. 480 ton tegen 17.332.660 ton in 1938 De voorraden namen af met 36.650 ton, en waren tot 2.275.430 ton ge slonken. De cokesvoortbrenging was in Ju li tot 471.430 ton gestegen, tegen 435.730 ton in Juni. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte dcor CONSTANT AIMARD 1 71ste Vervolg. Zeker heeft zij dat zij was reeds bij haar leven een engel. Mexi co heeft haars gelijken niet aan te wij zen. Vrede zij hare schoone ziel I Zij is thans in haar vaderland bij de en gelen. Dit zeggende boog de dokter zich diep voor de overledene en legde toen den arm van den graaf in den zijnen om hem uit de kamer te leiden. Hij vreesde dat de smart, bij het langer zien van de afgestorvene, hem den dood zou kunnen aandoen. In de gang wendde hij zich tot Ber nardo die snikkend achterna kwam gestapt en zeide Houd u moedig, jonge vriend. Ik ken en eerbiedig uwe diepe smart. De hemel heeft het zoo gewild. Maar de mensch mag niet morren en klagen In de kamer van den ouden graaf gaf de dokter nog eenige vertroostin gen en vermaningen. De geneesheer vertrok. Nauwelijks was Bernardo alleen of hij riep zegepralend tot zijn vader Nu is de zaak afgedaan. De lijk schouwing heeft plaats gehad. Maar die Sallandro atnwoord- de de oude schurk. Wat vreest ge van hem Hij zal komen met zijn dokter. Niets te doen. Dan verwijzen we hem slechts naar zijn kollega den beroemden dokter Baldi.Nu ga ik naar de stad voor de lijkplechtigheden. De diankgelegenheden en restauraties mogen opnieuw normaal openblijven Donderdagavond werd bekend ge maakt dat de drankgelegenheden en restauraties opnieuw en onmiddellijk normaal mogen open blijven. Beteugeling der misbruiken inzake opdrijving der prijzen. De Regeering zal onverwijld, bin nen het bestek van de wet op de bui tri,gewone machten, die zoo pas dóór de Kamers werd goedgekeurd .maat regelen treffen die er toe strekken alle misbruiken inzake prijzen van voc- dings- en koopwaren te voorkomen en streng te beteugelen. Met het oog op het voorbereiden en opmaken van die teksten werd de zen morgen een vergadering van ver schillende leden der regeering gehou den. Die maatregelen zijn spoedeischend f Het blijkt dat reeds buitensporige prij-i zen worden gevraagd en dat normale hoeveelheden worden ingekocht te gen fel overdreven prijzen. Degenen die zich met dergelijke speculaties be zighouden dienen te weten dat zij zich niet alleen blootstellen aan gerechte lijke vervolgingen maar ook slachtof fers kunnen worden van hun eigen1 handelwijze zoodra de regeling van de verkoopsvoorwaarden zal doorge voerd zijn. Oplichters op den buiten aan 't werk Het Ministerie van Landbouw waarschuwt Op den buiten wordt door onkiesche individuen het gerucht verspreid dat sommige streken binnenkort zullen moeten ontruimd worden. Zij bieden dan aan de landbouwers uiterst geringe prijzen aan voor hun vee, voor het oogenblik gaat het voor al om varkens, die zij tegen spotprij zen willen opkoopen. De landbouwers moeten op hun hoede zijn vóór dergelijke praktijken, waarvan de bedoeling duidelijk is. Degenen die aldus paniek zaaien om er 'n schandelijk persoonlijk voor deel uit te halen, zullen onmiddellijk vervolgd worden. Voegen wij hier aan toe dat het een plicht van zelfverweer is voor onze boeren het optreden van zulke perso-j naadjes onmiddellijk kenbaar te ma- j ken aan de gendarmerie of de plaatse lijke politie. Zonder hunne medehulp J zullen die rekels moeilijk gesnapt worden. Post- en LoIHdienst van het leger Een groot aantal brieven en colli kunnen binnen den voorzienen tijd niet aan hun bestemmelingen wor- den bezorgd vele zelfs blijven onbc- j steld en zullen aan de verzenders moe- j ten worden teruggestuurd. Deze betreurenswaardige toestand j is hoofdzakelijk te wijten aan de nietj behoorlijk gestelde adressen vele j zijn onvolledig men schrijft aan sol-j daat Jan, van de 1ste Compagnie te velde, aan soldaat Petrus, van den Staf! der 2e groep, aan soldaat Julius, van I de Transmissietroepen, enz. andere! zijn onverstaanbaar, omdat men niet HOOFDSTUK XXII FORFEIRO DIAZ. Er was woeling in Puebla, de stad der Engelen. Het Ieegloopende volk was op de been, want er was weder iets te zien. Een Fransche patroelje had een guerillabende overvallen en gevangen genomen, die tusschen Puebla en Ori zaba den weg onveilig maakte. Bovendien was men den spion der bende Perez, genaamd, meester ge worden. Het was die kerel die de baan- stroopers berichten deed toekomen als er voor hem gelegenheid was een goede vangst te doen. Het gerucht liep dat genoemde mis dadiger heden zou gefusiljeevd wor den en dit werd door de Franschen doorgaans in de stad zelve ten uitvoer gebracht op een plein waar nu en dan handel werd gedreven. Het ware te omslachtig geweest al die strafuitvoeringen buiten de stad te doen plaats hebben. Daar stond een oude muur. Men plaatste er den veroordeelde tegen en vijf kogels maakten weldra een einde aan zijn leven, waarna zijn lichaam op eene kar werd geworpen, vervoerd en begraven. Waarom zou men van dit gespuis meer beslag maken Gevangen en gehangen Zoo luidde tegenwoordig het von nis van al de ladrones. Thans marcheerde er weder een af- aeeling van veertig man, met geladen geweer, naar de hoofdgevangenis. Men vertrouwde het volk niet. De gevangenis was met reusachtige muren omringd en gewoonlijk zaten daarbinnen een veertigtal gevangenen bij elkander. De soldaten stonden, met de bajo- replementaire afkortingen bezigt. In zulke gevallei^J $an er met den besten wil niets worden bereikt. Om tot een goeden uitslag te gera ken is het onontb^erlijk 1De adressen op te maken 2. Alle afkortingen te vermijden. Hieronder enkele 'voorbeelden Den Heer Jan Willems, Korporaal 3de Jagers te voet 10e Cornpagnie. BELGISCH LEGER. Men dient den voornaam voluit te schrijven en men stelle zich niet tevre den met de beginletters. Den Heer Albert COLLIN Soldaat Transmissietroepen der 4e Infanterie divisie BELGISCH LEGER. Den Heer Julius PJRON Wachtmeester Vervoerkorps der le Infanteriedivisie BELGISCH LEGER. De militairen hebben kennis gekre gen van het nummer van het postbu- reel dat hen bedient .de correspon denten die dit postnummer kennen moeten hetzelve op het adres vermel den. Voorbeeld Den Heer Jules P1RON Wachtmeester Vervoerkorps der le Infanteriedivisie BELGISCH LEGER. Postbureel Nr 7. Ten slotte dient er rekening mede gehouden dat veel militairen zich be vinden in de kazernes, hospitalen, de pots, enz. Voor deze militairen dient het juist adres aangeduid. Voorbeelden Den Heer Louis DUBOIS Militair Hospitaal BRUSSEL. Den Heer Albert LOUCKX 7e Linieregiment 6e Compagnie Kazerne Baron Michel MECHELEN. Het Ministerie van Bevoorrading werft geen personeel aan Dagelijks worden talrijke verzoe ken om betrekkingen tot het Ministe rie van Ravitaillêering gericht. Er wordt aan de candidaten mede gedeeld dat er thans geen enkele be trekking vacant is, Op gebied van per soneel wordt dit Departement samen gesteld uit ambtenaren behoorende tot de reservediensten van de Ministeries van Economische aken. Landbouw, Binnenlandsche Zaken, Volksge zondheid en Arbeid en Sociale Voor zorg en aangevuld door beambten ge nomen onder het reservepersoneel der verschillende ministeriele departe menten. Het werven personeel buiten de administraties wprdjt voor het oogen blik nog niet in qverweging genomen. Het verbruik van benzine De Regeering doet dringend be roep op de bevolking opdat alle onge rechtvaardigd verbruik van benzine vermeden worde. De benzine moet worden beschouwd als een hoogst gewichtig element van onze nationale economie en van de sterkte van ons' Léger. Ieder staatsburger heeft tot plicht niet meer benzine .te verbruiken dan hij noodig heeft om in gebiedende be hoeften te voorzien. Zoo iedereen aldus handelt zal het mogelijk zijn eiken maatregelen tot gedwongen beperking te vermijden. NAMENS DE VLAAMSCHE JEUGD De nationale leiding van Jeugd- front liet aan Zijne Majesteit den Ko ning een hulde adres geworden, waar van de tekst luidt als volgt netten op de geweren gereed. Elke poging tot ontvluchting zou verijdeld zijn geworden. De kommandeérende officier begaf zich voor de gevén^enen en riep op luiden toon Wie van u heet ignacio Perez Niemand antwoordde. Perez Hebt gij het niet ge hoord. Wie uwer heet zoo Ik heet Perez, zeide een arme kerel met een gescheurde zerape. Hij lag achteraf in een hoek op den grond. Gij zijt Perez Ja, senor'. Kom hier, kerel. De deur werd gesloten de gevan genisbewaarder bond, op bevel van j den officier, den gevangene de handen i op den rug en de troep marcheerde met hem weg iri """de richting van het j kleine plein. De man had tot nu toe gemeend |c!al men hem wegvoerde om verhoord te worden. Toen de soldaten echter de gevrees de plaats bereikten die hem zoo goed bekend was, riep hij in doodsangst Senores gii wilt me toch niet doodschieten. Ik ben geheel onschul dig en heb waarachtig het kieken niet gestolen. Ik kan het ook bewijzen en mijn broeder zal - héden morgen in de stad komen. Ik was zelfs niet in Pue bla toen het dier gestolen werd. Hij ontving van niemand eenig antwoord. Geen mensch sloeg acht op zijne woorden. Men wist wat zulke praatjes te be duiden hadden Toen hij zich wilde verzetten tegen de uitvoering van hét vonnis werd hij door vier man opgenomen en naar een der ringen gedragen die in den muur bevestigd waren om de paarden der kooplieden aan vast te binden. Sire, Overtuigd de tolk te zijn, niet alleen van de leden onzer beweging, maar van geheel de Vlaamsche Jeugd, ne men we de eerbiedige vrijheid Uwe Majesteit de betuiging onzer diepe erkentelijkheid aan te bieden voor de groote wijsheid en de vaste hand waarmede gij UW. volk in deze moei lijke tijden leidt. Wanneer Belgie thans een ernstige kans in handen houdt om ons volk voor den oorlogsgeesel te behoeden, dan is dit alleen te danken aan de on-, afhankeiijkheidspolitiek, welke enke le jaren geleden door Uwe Majesteit werd ingeluid, en die thans hare toe passing vindt in de strict neutrale po sitie welke door ons land in het huidi ge conflict wordt ingenomen. Wij zul len hierbij nooit vergeten dat deze nieuwe richting in de buitenlandsche politiek voor hinderpalen heeft ge staan welke wellicht alleen konden overwonnen worden door het hooge aanzien waarvan Uwe Majesteit zoo in binnen- als in buitenland geniet, en de durvende krachtdadigheid waarvan Haar optreden getuigt. Hoopvol stond Uw volk achter U in de vredespogingen welke Uwe Ma jesteit heeft ondernomen. Bijzonder dankbaar begroet de Vlaamsche jeugd het gebaar dat Uwe Majesteit samen met Hare Majesteit de Konin gin van Nederland heeft gesteld, zoo- als wij trouwens alle andere blijken van nauwere samenwerking tusschen Nederland en Belgie, waarvan Uwe Majesteit zich de baanbreker heeft getoond, geestdriftig begroeten, in de overtuiging dat beide staten zoovele gemeenschappelijke belangen en ta ken hebben te behartigen en te vervul len. Wij bidden de Goddellijke Voor zienigheid opdat Zij Uw wijs beleid moge zegenen, en opdat het spoedig aan Nederland en aan Belgie en aan hunne geliefde Vorsten zou gegund worden hun rol van verzoening tot een goed einde te mogen brengen. Wij zijn er van overtuigd dat, niet tegenstaande alles, de bange uren die we doormaken dan toch nog dit voor deel zullen brengen dat ze, ook voor de toekomst, de innerlijke saamhoo- righeid van Belgie zullen verstevigen door aan alle staatsburgers het onbe twistbare bewijs te leveren der lots verbondenheid van Walen en Vla mingen en een helder inzicht in de ge meenschappelijkheid hunner zending Beide volksgemeenschappen scharen zich daarom broederlijk in eenzelfde vertrouwen rondom den wijzen Ko ning. Namens het Jeugdfront, Jos. DE SAEGER, nationaal leider, le beginnen van Donderdag 7 Sep- tember, richt de Sabena een Iucht- dienst in tusschen Brussel en Engeland het vliegveld van Shorehan. Ver trek uit Haren om 10 u. 30, vertrek van uit Shorehan om 13 ure 15. Duur van den tocht 90 minuten. Deze dienst wordt alle dagen ver zekerd behalve de Zondagen. Hij is geopend voor den dienst van passa giers cn Postwezen. Voorloopig zullen geep goederen worden aangenomen. De tarieven in Belgische waarde bij het vertrek uit Belgie worden behou den. Het wordt aan het publiek herin nerd dat iedere reiziger van een ande re dan de Engelsche nationaliteit, die zich naar dat land wil begeven, voor zien moet zijn van een paspoort met hei Engelsche visa, dat na 4 Sept. 1939 werd afgeleverd. Dit visa kan aange vraagd worden bij het toezicht der pasp'óortén, Louisalaan 84, te Brussel, ibij de Engelsche Consulaten te Ant werpen. Frankrijklei, 105, te Oos- I tende, Poststraat 2. Van een anderen kant zijn de En- I gelsche onderdanen gehouden hunne paspoorten te laten nazien bij de En- j gelsche Consulaten van Brussel, Sté- vinstraat 14, Antwerpen, Frankrijklei 105, Oostende, Poststraat, 2, Gent, Dockplaats en Luik, Boulevard Pier, cot, 17. De leden verplaatsten zich per auto en pleegden tal van diefstallen te Gent, Aalst, Mechelen en La Louvière Na een uitvoerig onderzoek in ver band met de vele beroovingen van winkels door verbrijzeling van ruiten en uitstalkasten, heeft de rechterlijke politie van het Brusselsche parket, de hand weten te leggen op een bende die zich aan velen dezer misdrijven schuldig heeft gemaakt. De leden van deze bende zijn de 33 jarige Georges Hamis, uit La Lou vière zijn minares de 21 jarige Ma rie Broes, afkomstig uit Brussel, de 32 jarige Antoine Servais, afkomstig uit Spa en de 18 jarige Robert Van den Driessche, afkomstig uit Ronse. Uit het bewijsmateriaal dat de po litie reeds in handen heeft gekregen is gebleken dat deze personen zich hebben schuldig gemaakt aan plunde ring van een kleermakerswinkel, aan de Ravensteinstraat, te Brussel, en van een anderen winkel, aan den Alsem- bcigschen steenweg, waar telkens de winkelruit werd verbrijzeld. Men heeft in rechterlijke kringen de overtuiging dat deze bende zich verplaatste met een auto, waarover zij beschikte, talrijke inbraken heeft ge pleegd te Mechelen, Aalst, Gent en La Louvière. Op verscheidene plaatsen werden huiszoekingen verricht en werden tal var voorwerpen in beslag genomen, van verdachten oorsprong, die nog moeten worden erkend. Daar werd hij stevig aan vast ge sjord.- Het volk werd oproerig, het school de saam, maar van het einde der straat kwam de Fransche ruiterij aanrijden. De muziek speelde een vroolijken marsch. Ik ben onschuldig 1 Ik ben on schuldig kreet de arme man. Ik heb hei kieken niet gestolen. De geweren werden aangelegd. De bevelen weerklonken... Feu 1 Feu 1 De geweerschoten knalden tegelijk I De ongelukkige stortte zielloos te gen den muur ineen. Een Mexicaansche voerman stond reeds gereed, laadde het lijk op zijn wagen en reed er mede weg. Ondertusschen marcheerde de af- dceling onder opgewekte deuntjes naar de Groote Plaza terug. Wat was er ook anders gebeurd dan dc uitvoering van een vonnis Een schurk was er minder en de maatschappij van hem verlost I Een hoofdofficier reed op de afdee- ling toe, bracht zijn paard bij den be velvoerenden officier tot staan en zei de met onderdrukte stem Sapristi, Duyal, wat hebt ge ge daan I Ik Wel... Gij hebt een onschuldig man doodgeschoten. Caramba riep kapitein Duval uit. Maar hoe is dat mogelijk Het is zoo. Ik heb zelf zijn naam afgeroepen cïi hij heeft zich aangemeld. Ja, in elk geval hij heet ook Pe rez. maar niet Ignacio doch Juan I Morbleu En hij is slechts gevangen gezet wegens een kleinen onbeduidenden diefstal. De wezenlijke Ignacio zat niet eens in dezelfde gevangenis maar in San Loreto en is zooeven in de stad gebracht. Diable bromde de hoofdman, dat is noodlottig. Maar wat moeten we nu doen zullen we den anderen nu laten loopen Dat gaat niet, antwoordde de officier. Er is bevel gekomen van hoo- ger hand hem te fusiljeeren. Volvoer dit bevel dadelijk. Het volk schoolt reeds te zamen en we zullen ten laatste schandaal ma ken. Ten slotte zal men navraag doen wie bij de eerste strafuitvoering is doodgeschoten. Hm I Dat is waar I Wacht dan rnet den tweede tot aan den avond. Het is wel mogelijk dat er dan nog andere bijkomen.Maar neem u in acht voor een volgenden keer, Duval. De kerel heet Ignacio Perez. Hij keerde zijn paard om en draaf de naar een ander gedeelte van de stad. Op de plaza stond een groep jonge meisjes naast elkander en druk in ge sprek. Het waren bevallige, slanke, jeug dige gestalten met bronskleurig ge zicht en zeer beweeglijk en levendig van aard. Wat heeft een Mexicaansche ook noodig voor haar opschik om zich van het hoofd tot de voeten te kleeden Een kam om haar weelderig haar bijeen te houden, een wit hemd ,een bonten onderrok, een paar lichte schoenen en een lange, smalle rebozo om het bovenlijf daarin te wikkelen. Haar tooi is gereed, t Vervolgt. X XVerboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde» nadruk ver« *fcoden, te verkrijgen Boekhandel, s J. Van Nuffel-De Gendtt Kerkstraat 211 Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2