KRANKZINNIG Ü1T LIEFDE Oe mï ifasf*e belasting Zal de Belgische nijverheid door onze neutraliteit bévoordeeligd worden nti 13 September. H. Amatus. Bij zijn benoeming tot bisschop werd hij verbannen. Hij stierf in balling schap ten jare 690. Dc hezrooting voor 194Ö. De minister van Financien werkt ijverig voort aan de voorbereiding van de Rijksbegrooting voor 1940. Alle berekeningen zijn natuurlijk door de omstandigheden ongedaan ge maakt. Of men nog zal kunnen uitpak ken met een evenwichtige begrooting lijkt zeer twijfelachtig. Toch hoopt men de Rijksmiddelen- begrooting reeds einde September aan de parlementsleden te kunnen toezenden. Framche priesters gemobiliseerd. Men meldt ons uit Parijs dat in het aa «sbisdom Parijs reeds 500 priesters hun diocees hebben moeten verlaten wegens de mobilisatie die in Frankrijk ook voor de priesters geldt. De aarts bisschop van Parijs, Kardinaal Verdier heeft om deze redenen aan de pas te*: rs dfer parochies toegestaan, de gedjdienstoefeningen te regelen, zoo nis dit het beste uitkomt met de bij zondere omstandigheden. Do zielzorg in het Belgisch leger. In België is dezer dagen een speciaal kerkboek voor soldaten ter pers ge gaan. Dit kerkboek wordt uitgegeven de r de Katholieke Studentenjeugd- bcwegüig, die voor dit initiatief de goedkeuring ontving van den Kardi naal-Primaat van Belgie. Getracht zal worden de noodige gelden bijeen te zamelen, om aan alle gemobiliseerde soldaten een dergelijk kerkboek ter hand :e stellen. Minder wit brood? Naar ver luidt wordt door het ministerie van be voorrading een maatregel in verband met het broodmeel overwogen. F.r zijn aanzienlijke voorraden tar we aangelegd die ons toelaten maan denlang in de behoeften van het land te voorzien. Maar men wenscht zuinig met l et meel om te gaan. Aldus zou men dc wenschelijkheid overwegen van het voorschrijven van een meel dat nog wel wit zou zijn doch waarin bestanddeelen zouden behou den blijven die er thans uitverwijderd worden. Dat meel zou ook bruikbaar blijven in banketbakkerijen en zieken zouden er geen last van ondervinden. F.cn dergelijke maatregel zou een uitsparing aan meel van 7 tot 8 t.h. op het normaal verbruik toelaten. Netlerlandsche radiouitzendingen op het Vaticaan. -Radio Vaticana bciithi dat voortaan iederen Maandag dit station een programma zal uitzen den in de Nederlandsche taal, op een golflengte van 48.47 meter. Het smokkelbedrijf aan de Hol- landsche grens. Sedert het ontstaan van hel Furopeesch konflikt, is het smokkelbedrijf in eetwaren van Belgie naar Nederland langs de gekende grensgewesten van Moerbeke, Klein- Sinaai, Koewacht, Stekene, Kemseke, Dc Klinge, Meerdonk en Kieldrecht in het Land van Waas op groote schaal toegenomen. Men moet er eerst nadruk op leggen dat grootendeels de tolbeambten van uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotta door CONSTANT AIMABD I 74ste Vervolg. Zij boog zich naar den grond en drukte daar op een veder. f.cn gedeelte van het schilderwerk hetwelk den gewelfden ingang van een keidei voorstelde sprong open. Het war eene kleine deur van onge veer twee voet hoogte, die hier vernuf tig en verborgen genoeg was ingevet. Mei cedes trad vooruit. Poifeiro Diaz volgde. Beiden verdwenen in de nauwe gang en de voordeur knipte achter hen dicht. De gevangenis van den generaal lag achter hen ledig en verlaten. Dc vogel was de kooi ontvolgen. HOOFDSTUK XXIII HET AANBOD Ondcrtusschen lag Gabriella in Sivene's kleederen nog altijd onbe weeglijk in de hut der muiuttin op het zelfde bed waarop het ongelukkige meisje daags te voren gestorven was. Het slangenvergif van Anselmo, door Ginebra toegediend had zijn uit werksel gehad. In plaat*: van den vuurrooden blos had zich een doodelijke bleekheid op het schoon gelaat van Gabriella ver spreid. Z.ij scheen rustig maar het was slechts tengevolge van uitputting. deze gewesten onder de wapens zijn geroepen en dat als natuurlijk gevolg de smokkelaars nu aan de uiterste grens hoogtij vieren. Het is te hopen dat van hoogerhand hieraan paal en perk zal worden ge steld. en men onmiddellijk de noodige maatregelen zal treffen ten einde de levensduurte in ons eigen land te keer te gaan. Naar we vernemen wordt er vooral gesmokkeld met allerhande eetwaren van eerste noodwendigheid. Wenken voor de maand Oktober 1. October, ook wel wijnmaand ge noemd. is het tijdstip waarop men de meeste hoeveelheid tarwe zaait in zware, diep omgeploegde en vruchtba re akkers, met diepe bouwlaag. Aan tarwe na aardappels of beet geve men per hectare 150 tot 200 kg. arnmoniaksulfaat. 600 kgr. superfos faat en 800 kgr. sylvinite-kainite. Aan tarwe na klaver 100 kgr. arn moniaksulfaat, 500 kgr. superfosfaat en 700 kgr. sylvinite-kainite. Fosfoorzuur- en potaschmesten wor den ondergeploegd en het arnmoniak sulfaat cenige dagen voor het zaaien ondergeëgd. 2. Nu nog past het om rogge, maste- luin en gerst te zaaien. Hier gebruikt men gewoonlijk 25000 tot 30.000 kg. stalmest per hectare en men ploegt ter- zelfdertijd 500 tot 600 kgr. superfos faat onder of 800 kg. staaislak en 200 kgr. pctaschsulfaat of 800 kgr. sylvini te-kainite. Voor het zaaien moet men 150 tot 200 kgr. arnmoniaksulfaat uitstrooien en met zorg ondereggen. Bij de graangewassen moet het ge bruik van chloorammoniak zorgvul dig vermeden worden, omdat chloor het gehalte aan zetmeel vermindert. Het arnmoniaksulfaat is hier de stik- stonnesi bij uitmuntendheid. In de lente zal men zoo noodig dc stikstofbemesting aanvullen. 3. Gedurende de eerste helft van October kan men nog voordeelig koo'zaad planten men zal evenwel eerst een goede dosis stalmest onder- ploegen met 500 tot 600 kgr. super fosfaat per hectare en 250 kgr. pot- aschsulfaat. Vóór de eerste ophakking zal men 200 tot 250 kgr. arnmoniaksulfaat uitstrooien dat zal de groei van de jonge plantjes bevorderen, zoodat ze Voor den winter behoorlijk zullen ont wikkeld zijn om weerstand te bieden aan c!e koude. 4. Zoo men over voedermaïs be schikt die men niet versch kan ver bruiken, of over gras dat men niet kan hooien, is het voordeelig alles in te kuilen in daartoe geschikte ronde of vierkante betonnen silo's. Op die ma nier beschikt men 's winters over versch en gezond groenvoeder dat zal toelaten de dieren voldoende te voe den, en een normale bate bij de melk koeien te behouden. 5. Gedurende deze maand neemt men leeds de noodige voorzorgen voor he« overwinteren van de meeste groenten die moeilijk aan de koude weerstaan men zal derhalve andyvie en scarolen lichtjes bedekken, en ka- Luiskoolen en wintersalaad in groeven bewaren. D1XI. Dc koortsachtige gloed, dien de sterke dosis bedwelmend vergift door hare aderen had doen stroomen, was verdwenen en door eene geheele ont spanning opgevolgd. Zij sliep vast. Alle oogenblikken ging de mulattin naar de deur van het vertrekje en kee< naar de slapende. Deze echter verroerde niet. Maar eensklaps hoorde zij gerucht.. Haastig liep zij er heen... Haar blik ontmoette den strakken blik van Gabriella. Het meisje staarde dê mulattin onbeweeglijk en verward aan. Zij kon hare oogen nog niet geloo- ven en hel beeld dat voor haar stond als werkelijk bestaand beschouwen. Zij streek met de hand over haar ge laat al. wilde zij den akeligen droom dien zij gehad had, vergeten. Na eeni- ge oogenblikken rilde zij verschrikt sloeg krampachtig en wanhopig hare hand aan het gevlochten riet van hare legerstede. Heilige Maria I riep zij met ont zetting uit en sprong uit het bed. Waar ben ik Wat is er met mij gebeurd Daarna streek zij andermaaT met de hand over het voorhoofd als kon zij hare oogen nog niet gelooven. Houd u maar kalm, Sivene. gij ziit hier bij mij in den kost. zeide Gi nebra op een vriendelijken toon. Ga weg van mij 1 schreeuwde Gabriella thans. Zij snelde naar de mulattin toe om zich een doortocht te banen, doch de ze duwde haar vrij onzacht terug en zeide Sivene Gij moet u bedaard hou den of ik zal u op het bed vastbinden. Almachtige God in den hemel I ■■■■■l—ll II I— MfclJUIIIIIj j willi j Men weet dat er nog altijd spraak is van de invoering van een militaire belasting, waarvan de opbrengst, ge schat op een 70 millioen, zou moeten bijdragen om het begrootingseven- wicht tc steunen. Luidens den Brusselschen mede werker van -• La Métropolei» zouden de groote gezinnen aan die militaire belasting ontsnappen, maar de vrijge zellen en de gezinnen zonder kinderen zouden hun belasting verzwaard zien. Naar verluidt zouden de grondsla gen van die nieuwe belasting als volgt zijn zij, wier inkomen lager is dan de twee derden van het vrijgestelde minimum zouden niets te betalen heb ben zij. wier *|komen. begrepen is ïusschen de bedoelde twee derden en hei minimum, zouden 60 fr. te betalen hebben zij. wier 'inkomen hooger is maar die niet onderworpen zijn aan de aanvullende parsoneele belasting, zouden 240 fr. te betalen hebben zii die onderworpen zijn aan de aan vullende personeele belasting, zou den de helft van die aanvullende be lasting als militaire taks te betalen heb ben, met een minimum van 300 en een maximum van 3000 fr. Re süssingen hierover zijn evenwel nog niet getroffen. Men moet zich afvragen of het eko- nomisch leven in Belgie, nu vier groo te mogendheden in Europa in oorlog zijn, niet opnieuw de moeilijkheden van 1914-1918 zal ondervinden. Dc toestand is totaal verschillend en volgens bevoegde ëkonomisten kan er geen sprake zijn van voedsel- schaarschte, alhoewel de bevoorra ding van sommige produkten niet ge makkelijk zal geschieden. Het vervoer zal moeilijk zijn. In dien er geen wijziging komt zou de benz:nevoorraad niet gemakkelijk kunnen aangevuld worden en worden wij op het treinvervoer, de binnen vaart en het veryoèr met paarden aangewezen. lu 1914 was de1 bevoorrading van September af volkomen gehinderd, thans zullen voor^Jspog geen aardap pelen in het meel moeten verwerkt worde-»», maar indien de oorlog lang moest duren zou het brópdgehalte er onder lijden. Ook de margarine zou schaarsch worden, wat een weerslag zou hebben op de boter- Ook het vleesch zou gerantsoeneerd worden. Voor een tekort aan koffie bestaat er weinig vrees zoolang wij naar Kongo varen. Ons land beschikt gelukkig over middelen om landbouw, handel en nijverheid aan allerlei omstandigheden aan te passen. De regeering heeft zich sedert lang met hét vraagstuk van de bevoorrading bezig hehouden en ein de September zullen de zegels en kaar ten tel bestelling van koopwaar ge reed zijn. Het spreekt vanzelf, dat Engeland en Frankrijk zekere voorwaarden kunnen stellen om den invoer van uit- Ben ik krankzinnig of... Help help Weg, vrouw, of ik dood u, schreeuw de Gabriella en greep de mulattin met zulk een kracht aan dat deze waggelde en uitriep Anselmo Wat is er zei een ruwe stem. Kom eens gauw hier Waarom Wij moeten haar vastbinden I Ondertussch'en moest zij tegen Ga briella worstelen die haar met geweld naar de deur wilde dringen. Anselmo kwam.de mulattin ter hulp Met hen beiden wierpen zij de con- deza op .het bed neder en hadden haar na eenige oogenblikken met een touw om het lijf daarop vastgebonden De ongelukkige, schreeuwde uit al hare macht om hulp. Doch er kwam niemand op hare stem toegeloopen. Toer* zij vastgebonden was, sprak Ginebla tot haar: Als gij u nog niet bedaard houdt Sivene, dan stoppen wij u eene prop in den mond Gabriella kwam weder bij hare bin nen. Zij begreep welk <^en gruwelijke mis daad men ten haren opzichte gepleegd had en liet het hoofd sidderende en bevende op hare legerstede neerzin ken. O. groote, groote, almachtige Gcd Wees mij genadig Wees mij barmhartig, red... red gij mij uit dezen nood smeekte zij met krampachtig gevouwen handen en drukte deze, terwijl z.i* een wanhopigen blik ten he mel sloeg, tegen haj-e borst. Zoo lag zij een eeruimen tijd onbe weeglijk en door haar treurig lot ter neergedrukt, vooraleer zij het vreese- lijke van haren toestand begon in te heemsche produkten te vergemakke lijken. Anderdeels zal Duitschland ook beroep doen op den ruilhandel met de onzijdige landen. Dit alles kan een volledigen omme keer in onze ekonomische bedrijvig heid verwekken, wat stellig zekere moeilijkheden kan opleveren. De vraag is of Belgie produkten heeft aan te bieden in ruil voor grondstoffen waaraan het gebrek heeft. Overigens zal er in enkele landen spoedig gebrek zijn "aan kolen. Belgie kan zijn kolen en cokes tegen andere produkten uit wisselen. Het is niet onmogelijk dat, als wij ovt-r voldoende werkkrachten be schikken en als de mobilisatie niet dient uitgebreid te worden er dus een zekere opleving mag verwacht worden. Fie Fransche regeering heeft reeds aan de Belgische regeering ter kennis gebracht, dat Belgische schepen in Frankrijk niet zullen opgevorderd worden en steeds vrij naar ons land kunnen terugkecren. Alleszins zouden niet alleen de ko len en metaalbedrijven, maar ook de textielbedrijven groote bestellingen mogen verwachten. HET VREESELIJK AUTO-ONGE LUK TE HALLE-BOOIENHOVEN VADER, MOEDER EN ZOON VERONGELUKT Wij hebben het verschrikkelijk ver keersongeval medegedeeld, dat zich heeft voorgedaan in de landelijke ge meente Halle-Booienhoven, waar vier personen op slag gedood werden, ter wijl drie zwaar gewonden naar de kli niek werden overgebracht. Thans vernemen we dat het aantal dcoden op vijf is gebracht. De jongeling Karei Vanderstraeten oud 19 jaar, die rechts in den .heeren wagen achter zijn vader gezeten was, die op den slag gedood werd, is aan zijn verwondingen bezweken. Het bekken was gebroken. Daarbij had hij een arm en een been over. Dus vader, moeder en zoon zijn hier om gekomen. De toestand van het tienja rig meisje Michiels baart onrust. JONGELING BEWUSTELOOS AANGETROFFEN TE MEERBEKE Omstreeks 1 6 u. vond men te Meer- bcke in een gracht een jongeling be wusteloos naast zijn fiets. Men stelde vast dat hij kwetsuren had opgeloopen Het toeval wilde dat op dat oogen blik een vrachtwagen van het leger voorbij reed waar zich soldaten van het Rood-Kruis op bevonden. Dezen veronderstelden dat er een ongeluk moest gebeurd zijn en boden hulp aan. Ze onderzochten het slachtoffer en be merkten dat de jongeling het rechter been gebroken was en daarenboven een ontwrichte schouder had opgeloo pen. Het slachtoffer werd per auto naar het burgerlijk hospitaal van Ni- ncve gevoerd, waar hij de beste zor gen ontving van Dr Prové. Deze stel de vast dat het slachtoffer ook een lichte hersenschudding had opgeloo pen. Ordertusschen was men ook tewe- ten gekomen dat men te doen had met de 18 jarige Alfred De Cnibber, wo nende bij zijne ouders St Jans Molen beek. De ongelukkige is Maandag na middag per auto naar het Bruggmann- hospitaal te Brussel overgebracht. zien. De afschrikwekkende beeltenis van Bernardo stond haar als een monster achtig spooksel voor den geest en grijnsde haar met een helsch gelach aan. Langzamerhand echter werden hare gedachten helderder. Dc herinnering aan den vorigen *avond rees weder bij haar op en zij dacht aan het oogenblik waarop zij van het gebruik harer zintuigen be roofd werd. Zij dacht er aan, hoe wel en hoe kalm zij geweest was voor zij het oran jewater gedronken had. Daarop had zij zich spoedig onge steld, slaperig en bedwelmd gevoeld: Nu zag zij klaar er was vergift in dien diank gemengd En duidelijk kwam alles voor haren geest staan. Het was Ritana die haar het slaap middel had toegediend. Op wiens bevel Geen twijfel, de schurk die haar daartoe aanzette was Bernardo. Maar hoe was het mogelijk dat men haar zonder de toestemming van haar oom uit het kasteel kon doen verdwij nen Had men hem gezegd dat zij, even als Sivene, verdronken was En waarom noemde deze vrouw, hare gevangenbewaarster, haar met don naam van het verdronken meis- je Dit waren de eerste vragen die haar door het hoofd kruisten. Hoe dikwijls ook de verdenking te gen haren oom bij haar opkwam, zoo verdreef zij deze dadelijk van zich. Want zij kon zich den man, die zij als haren vader lief had, niet als zulk een monster voorstellen. ii «l ONVOORZICHTIGE SOLDAAT TE DOORNIK Namiddags heeft een soldaat te Doorn'k, bij noodlottige onvoorzich tigheid, een jong meisje erg gekwetst. Het slachtoffer is cte genaamde Mejuf- fer lViarcelle Pierrotte, wonende te Are Ainicres. De soldaat die zijn geweer aan het nazien was, mikte voor de g»*p op het meisje. Onverhoeds ging eenter het schot af en trof het meisje in de borst. De kogel die het lichaam letterlijk doorboorde, vloog door den rug van het slachtoffer op den grond. De gekwetste ontving de eerste zoiger. ter plaatse, om vervolgens naar het hospitaal van Doornik te worden vervoerd waar een geneesheer vaststelde dat de ongelukkig een long had doorboord. AUTO-ONGEVAL TE OORDEGEM Maandag rond 1 1 uren kwam een auto tracteur met aanhangwagen, ge stuurd door Van Fleteren Achiel, van Harelheke, die reed voor rekening van de familie De Lodder, eveneens van H'arelbeke, uit de richting van Gent naar Aalst. Gekomen te Oordegem, groote baan in het opklimmen van den berg. ter hoogte der herberg De Moor, stak hij een stilstaande kolenwagen van Praet. Engelbert van Wetteren voorbij. Toen hij almeteens langs achter werd aan gereden door een personen-auto even eens komende uit de richting van Gent en gestuurd door Kappc Walter, wo nende te Antwerpen Belgielei 5. De auto-camion werd de linker slijkweerder gescheurd en ingedrukt. De personen auto is door geweldige remmen en zwenken om het ongeval te voorkomen naar links op de stoep terecht gekomen tot tegen de herberg De Moor Henri. De voorkant van den personenauto werd gansch beschadigd en is onbruik baar. De genaamde Snick Maria van Ant werpen, Jesusstraat 3 was in den per sonenauto nevens den geleider gezeten en is gewond aan linker elleboog en linker hand én kloeg ook van pijn in het hoofd. De gendarmerie heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. SCHOOLMEISJE LEVENSGE VAARLIJK GEWOND TE BONHEIDEN DOOR EEN AUTO AANGEREDEN Maandag rond het middaguur, keerden enkele schoolmeisjes in groep van de school huiswaarts. Ter hoogte van dc herberg De Ekster op den F itschensteenweg, reed een hoveniers- kar. "Twee der meisjes liepen er heen en klampten er zich aan vast. Daar de voerman hun verzocht zulks niet te doen, lieten zij los en liepen den steen weg over op hetzelfde oogenblik dat de auto van den heer Arthur Elzen,uit Herentair, in tegenovergestelde rich ting kwam aangereden. Het 8 jarig meisje Maria Baude- wijns, wonende Waverschen steenweg te Bonheiden, werd door den auto ge vat en meegesleurd. Het kind werd in deerlijken toestand opgenomen en door Dr De Meyer verpleegd. Het kind was gewond over gansch het li chaam, een oor werd afgerukt en aan het hoofd had het slachtoffertje een zwaic wonde opgeloopen. In zorg- weH.k°nden toestand werd het kindje raar dc Sinte Elisabethkliniek van Mechelen overgebracht. De gendarmen van Mechelen stel den een onderzoek in en verwittigden het parket. Wel kwam het haar telkens weer in de gedachte hoe Evraert haar voor hem gewaarschuwd had, maar deze had een vooroordeel tegen hem op gevat en zich zeker vergist. Dc gedachte aan den Vlaamschen schilder dreigde haar het hart te bre ken. Daar deze nog lijdend en zwak was kon de tijding van hare verdwijning hem den dood aandoen. Zij wrong zich van wanhoop de han den totdat zij eindelijk uitgeput bleef liggen en de oogen sloot. Zoo lag zij daar dan weder in doffe gelatenheid in haar lot tot een welda dige tranenvloed aan haar beklemd hart verlichting gaf. Daarop straalde er ook een flauwe glimp van hoop in haar hart. Francisco Evraert telde veel in vloedrijke vrienden. Hij en haar oom zouden stellig he mel en aarde bewegen om haar op te sporen. Spoedig ook zou Avallos terugkee- re-i die zeker alles zou te werk stellen om inlichtingen omtrent haar lot te verkrijgen. Waarom, dacht zij, waarom heeft Bernardo mij niet gedood Ja. waarom Hij had haar toch in zijne macht X't Vervolgt.) (Verboden NadrukJ Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21' Aalsts

De Volksstem | 1939 | | pagina 2