De Europeesche Oorlog 15 Bij het Feest van 0. L. Vrouw van Zeven Weëen Duitscli Legerberieht Fra sell Ls02:'d3r ebt Pcolsch Legerbericlit m i QVük Vrijdag SEPT. 1939 gen' 2 Belgische Militaire vliegtuigen op verkenningstocht Polen verstevigt zijn verzet tegen de Cuitsche strijdkrachten Duitsche eenheden in de nabijheid van Lwow De Fransch-Britsche viool voert een intense actie Do Landw<>cr in Duitschland opgeroepen De wet op de sluiting der herbergen Pe heropening van het schooljaar in middelbaar en technisch onderwijs DE VOLKSSTEM XXXXVle JAARGANG NUMMER 212 Drukker uitgever J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat, 9 en 21. AALST. DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten het Arr. AALST i Agentschap Havas. Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu. Parijs, Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen, W.C.2. H. Electkhïts Zoa op5,27 at 19,03 l .K. 20 V. M. 28 Wellicht wordt door de H. Kerk j»een trek van O. L. Vrouw zoozeer in net licht gesteld als deze van haar lij den. Tot tweemaal toe herinnert ze ons inderdaad aan het Lijdensmysterie dat zich in en rond Maria heeft ontwik keld... een eerste maal op den vrijdag van de Passieweek tijdens den Vasten, een tweede maal op den feestdag van O. L. Vrouw van zeven weëen op 15e September. Niet zonder reden vestigt de H. Kerk aldus de aandacht van den vroomheidszin der geloovigen op de smarten van de Koningin van Hemel en aarde. 't Zijn inderdaad niet alleen de mooie, lieve kleuren van het azuur blauw,... en het lelie-wit welke het beeld van Maria sierlijk tooien Het sneeuwwit kleed van Gods' heilige Moeder, de blauwe sluier wel ke haar maagdelijke lenden omgordt zijn omhuld door den paarsen man tel die het symbool weergeeft van ver dienstelijk gedragen leed... van diep gevoelde zielesmarten Mysterievol is deze beschouwing en deze waarheid De verhevenste on der de schepselen, de hoogst in aan zien staande en in macht... de meest begenadigde... de heiligste en de zui verste onder de menschen... heeft ook het grootste aandeel gehad in harte- leed en in folterende angsten... Maria, de moeder van God en va$ de menschen de Koningin van Hemel en van aarde, staat ook aan de spits van de onafzienbaar lange rei van lij ders en lijderessen... ze is tevens en benevens dit alles de Koningin der Martelaren 1 Aan wie zal ik U vergelijken met wie zal ik U gelijk stellen, dochter van Jerusalem...? Wie kan het tegen L' halen, maagd van Sion,... groot als de zee is uw lijden (Jeremias). De overlevering, bevestigd door de Leer der Kerk, heeft de Lijdensmo menten uit het leven van Q. L. Vrouw in zeven hoogtepunten vastgelegd. Elke vrome dienaar of dienares van Maria kent die bange tafereelen uit haar bestaan :'t was de voorzegging van Simeon met de akelige visie op wat komen moest... 't was de droeve vlucht naar Egypte met de onrust en de benauwdheid welke haar vergezel-1 den... 't was het pijnlijk verlies van het Jezus-kind, met de drie dagen van kommervol zoeken... de ontmoeting j van den Kruisdragenden Goddelij- ken Zoon tijdens Zijn Lijdensdagen... Zijn wreede dood op het bloedige Kruis... de afneming van het vermor zelde en verguisde Lichaam des Ver lossers... de verlatenheid bij Zijn be grafenis I... Wie geheel buiten dat pijnlijk ge beuren staat, zal de eindelooze smart van de beproefde Moeder moeilijk yatten Maar wie ooit iets van hetzelfde heeft meegemaakt zal de ervaring heb ben opgedaan... hoe smartvol het is... de zijnen te zien lijden en sterven en geen hulp of verlichting te kunnen aanbieden. Het Lijden van O. L. Vrouw is daarom een mysterie Niemand is bekwaam de grootheid en de diepte van hetzelfde te ontleden dit is voor behouden aan God alleen In deze dagen van angst en kom mer heeft de devotie tot O. L. Vrouw van zeven smarten meer dan ooit haar nut en beteekenis Meer dan één vrouw en moeder heeft het hart zwaar en de oogen loom om wille van het gedwongen heengaan van echtgenoot of zoon Maria heeft het verlies gekend van haar Goddelijk Kind... Dat elke wee- nende echtgenoote of moeder bij haar om troost vrage en om sterkte. En zelfs bij gewone levensvoor waarden ontbreekt het den sterve ling nooit aan teleurstellingen en kwellingen... aan beproevingen van allerlei aard. Een leven met louter rozen van vreugden en geluk is niet gekend in dit ondermaansche diep. Er zijn steeds de doornen die kwet sen en pijn en smart veroorzaken... en zich overal op den levensweg opdrin- De werkelijke verdienste voor den christen ligt juist in het gewillig aan vaarden, zonder klacht of gemompel van alle wederwaardigheden...! Daarvan precies heeft O. L. Vrouw een blijvend en stichtend voorbeeld gegeven. Op het feest van Onze Lieve Vrouw van zeven smarten, denke de geloovi- ge daarover eens ernstig na wie het aan Maria vertrouwvol vraagt zal on tegensprekelijk zeker de gave beko men van onderwerping in allen tegen spoed. Die onderwerping verlicht het lij den en maakt het verdienstelijk en heilzaam 1... DENDERZOON. POOLSCHE VRIJSCHUTTERS SCHIETEN OP DUITSCHE TROEPEN (D.N.B.) De hooge Duitsche le gerleiding overweegt het nemen van maatregelen tegen de aanvallen van Poolsche vrijschutters. In een rapport samengesteld volgens de lezing van de verschillende divisie-kommandan ten, werden talrijke gevallen aange haald waarbij de bevolking na den doortocht van de troepen de achter hoede bestookten. Na de bezetting van Torciniec wer den de manschapp m van een regi ment voetvolk vriendelijk door de bevolking ontvangen. Een groot ge deelte werd bij burgers ondergebracht Om 23 u. 30 werd uit verschillende huizen het vuur geopend op de solda ten, waarvan er drie doodelijk werden getroffen en zes ernstig gekwetst. Bij den doortocht van een regiment te Weglewice verzamelde de kom- mandant de bevolking en verzocht hen tot kalmte. De doortocht verliep zon der incidenten. Toen echter kort na dien een batterij geschut passeerde, openden de burgers het vuur en brach ten verliezen toe. Om de passage van een regiment geschut mogelijk te maken, diende bij het dorp Ostrowek een brug her steld te worden door de pontoniers. In den nacht van 2 op 3 September werd door de jongelieden die zich verscholen hadden in de boomen, het vuur op de soldaten geopend. Deze feiten toonen, dat het hier geen individueele daden betreft, doch de strijd der vrijschutters door het Poolsche goevernement werd voorbe reid. GOERING ZET ZIJN INSPECTIE REIS VOORT De Duitsche voorhoede heeft Lemberg (Lwow) bereikt. Volgens de mededeeling van de opperste legerleiding, zijn de Duitsche troepen op beide vleugels van het front in Polen verder vooruitgerukt. In het Zuiden werd Sambor en Ja- vorov ingenomen, en snelle eenheden hebben Lwow (Lemberg) bereikt. Een Poolsche legergroep, die bij Radom omsingeld was, werd vemie- tigd. Alle pogingen van de vijT Poolsche divisies infanterie en twee brigades ruiterij, die bij Kutno omsingeld zijn, om naar het tuiden te ontkomen, zijn nislukt. Sterke Duitsche afdeelingen hebben en Zuid-Oosten van Warschau, den -veg Warschau-Siedloe overschreden» Op den uitersten oostelijken vleugel bevinden de motortroepen zich op 40 kilometer ten Noorden van Brest. De luchtmacht heeft spoorlijnen en bruggen en drie treinen, evenals 16 Poolsche vliegtuigen vernield. Op het Westelijk front zijn de Duit sche voorposten tot den tegenaanval overgegaan, zij hebben den Birnberg- heuvel (6 Km. ten Zuid-Westen van Saarbrucken) waar twee Fransche kompagnies stelling hadden genomen heroverd. In de andere sectors hebben, tus- schen de voorposten, gevechten van weinig belang plaats gehad. Geen enkele luchtaanval heeft plaats gehad boven Duitsch gebied. Luxemburg, 13 Sept. (Belga). Woensdagmorgen om 1 1 uur hebben de Duitschers tegenover Schengen de spoorlijn Trier-Metz doen springen.De stukken ijzer werden tot in het Luxem- burgsche dorpje Schengen geslingerd, zonder evenwel iemand te raken. Berlijn, 14 Sept. Maarschalk Goering heeft zijn inspectiereis op het Oostelijk front voortgezet en zijn er kentelijkheid uitgedrukt aan de strijd krachten. Namens -U-n Fuhrer heeft hij het oorlogskruis aftgereikt aan officie ren en manschappen. (Havas). Het stafbericht luidt als volgt Onze troepen hebben de stellingen welke zij de vorige dagen veroverden versterkt. Onze vlootmacht heeft een scher pen strijd tegen de vijandelijke duik- booten aangebonden. Tengevolge van het slechte weder bepaalde de luchtmacht zich tot een beperkte bedrijvigheid. BELANGRIJKE VEROVERINGEN DOOR DE FRANSCHE STRIJD KRACHTEN (Havas). Op het front tusschen Rijn en Moezel hebben de verrichtin gen reeds geleid tot een wederzijdsch naderen der belangrijke positie, ge vormd door de nijverheidsstad Saar brucken. Eenerzijds werd de overgave en de bezetting van den uitspringenden hoek gevormd door het woud van Warndt ten Westen van Saarbrucken reeds in de eerste dagen der vijandelijkheden bewerkstelligd anderzijds wordt de bezetting voortgezet, op groote diepte en over een front van 20 kim. der heuvelachtige streek gelegen tusschen den linkeroever van de Blies, tusschen Sarreguemines en Hornbach. Ander zijds werd, aan het uiterst Westelijk front, niet alleen de offensieve bewe ging der Duitsche troepen in de streek van Sierck geremd, maar in den loop van den dag hebben de Franschen gis teren in dezen sektor een lichten voor uitgang geboekt. De voornaamste de zer verrichtingen blijft den vooruit gang bewerkstelligd op den linkeroe ver van de Blies waar. ondanks den vijandelijken weerstand, belangrijke posities en vooral goede observatie posten werden bezet. De vijand heeft in dezen sector met langdurig artillerie-vuur gereageerd, en de Duitsche verkenners legden een groote activiteit aan den dag. Boven de lijnen waren Fransche en Duitsche vliegers herhaaldelijk in af zonderlijke gevechten gewikkeld. DE BEDRIJVIGHEID DER FRANSCH-BRTSCHE VLOOT Het agentschap Havas verstrekt een omstandig communiqué omtrent de bedrijvigheid der Fransche en Brit- sche vloot, bedrijvigheid die zeer in tens blijkt te zijn. De eerste taak der Fransch-Britsche vloot, het doorvoe ren der blokkade en het zuiveren der zee duurt steeds voort. Verder legt zij er zich op toe te beletten dat Duitsch- land langs de zee bevoorraad wordt de Engelsche troepen heeft zij veilig op Fransch grondgebied overgebracht; de scheepvaart der bondgenooten kon minder gehinderd koers zetten; geen enkele Duitsche duikboot kon de laat ste dagen de Baltische zee verlaten. Het agentschap voegt er aan toe dat de bewapening der koopvaardijvloot eveneens begonnen is en dat een hef tige strijd tusschen de duikbooten uit beide kampen werd ingezet. Duitschland zou thans over minder duikbooten beschikken dan in den vo- rigen oorlog en er slechts een zestigtal in bezit hebben. Warschau, 14 Sept. De Duitsche troepen trekken zich terug uit de om geving van Warschau. Te Noord Oos ten van de hoofdstad hadden hevige gevechten plaats. Tien vijandelijke tanks werden buit gemaakt. In Posnanie hebben onze strijd krachten een doelmatigen aanval gele verd. Een bericht van het agentschap Pat bevestigt de herovering van Lodz door de Polen. Hava S3eint dat de verbinding tus schen de troepen die Warschau verde digen en andere gelederen hersteld werd. Een Poolsche hospitaaltrein werd I door Duitsche bombardementsvlieg tuigen onder vuur genomen. Een ander telegram van het agent schap Havas seint dat 70 Duitsche vliegtuigen een raid boven Warschau hebben ondernomen en bommen heb ben uitgeworpen waardoor 15 vrou wen gedood werden. 35 toestellen werden door de Polen neergehaald. Havas besluit dit telegram met de melding dat Warschau nog steeds weerstand biedt. drankgelegenheden toegang krijgen. Het vraagstuk is belangrijk genoeg opdat het aan 'n grondige studie zou worden onderworpen. Een oplossing dient gevonden waardoor eenerzijds de belangen van een zeer aanzienlijk bedrijf worden gevrijwaard en ander zijds de openbare orde met het oog op het leger wordt verzekerd. MANNEN VAN 41 JAAR TOT 55 JAAR OPGEROEPEN IN Zij Zouden er zich over beklagen dat jongere lichtingen nog niet binnen zijn Londen, 13 Sept. (Reuter.) Het ministerie van Voorlichting deelt me de, dat volgens berichten uit Duitsch land de mannen van 41 tot 55 jaar zi»n opgeroepen om ingedeeld te wor den m de landweer. Deze landweer zijn troepen in tweede linie, speciaal aangewezen voor de verdediging. Zij komen overeen met het territoriaal le ger in Frankrijk. De veteranen beklagen er zich over dat zij opgeroepen zijn vóór talrijke jongere mannen. EEN VERZOEKSCHRIFT AAN DEN KONING De Bcroepsvereeniging van Herber giers, Hotel- en Restauratiehouders heeft een verzoekschrift tot den Ko- ning gericht, waarin zij betoogt dat het besluit betreffende de gedeeltelijke sluiting van de drankslijterijen het bestaan van 104.000 families in het gedrang brengt. Indien deze beslissing blijft ge handhaafd, zoo laat de vereeniging gelden, zullen haar leden hun belas tingen noch hun huishuur kunnen vol doen, wat van aard is om de krisis te verscherpen. Vele herbergiers zijn onder de wa pens geroepen en hun familie is thans zonder inkomen. De onderteekenaars van het ver zoekschrift vragen dan ook dat de maatregel zou worden ingetrokken. Men kan aanvoeren dat zij die wil len drinken zich altijd flesschen bier kunnen aanschaffen. Nu wordt de vraag gesteld of het niet mogelijk is een besluit uit te vaar-' digen waarbij strenge straffen gaande tot de definitieve sluiting van de in richting zouden worden voorzien, voor die drankgelegenheden waar aan dronken soldaten nog zou worden ge schonken. In Frankrijk beperkt men de uren waarop de soldaten tot de Men weet dat de heropening van de middelbare scholen en van de athe nea vastgesteld blijft op Maandag 18 September. Er zullen zich echter moeilijkheden voordoen. Immers een groot aantal leerkrachten zijn onder de wapens ge roepen. In sommige van de voor noemde scholen vertegenwoordigen de gemobiliseerden 40 tot 50 t.h. van het personeel. Ter vervanging van die leerkrachten zal het ministerie van Openbaar On derwijs beroep doen op tijdelijk per soneel en desnoods ook op onderwij zeressen. Aan de hoofden van de be trokken scholen zal trouwens vrijheid gelaten worden om den toestand nor maal te maken. Zelfs overweegt men de mogelijkheid, voor de inrichtingen waar er te veel personeel zou ontbre ken, om de kinderen slechts geduren de een halven dag op school te houden In elk geval zullen geen vaste benoe mingen worden gedaan zoolang de mobilisatie afgekondigd blijft. Buitendien zijn er ook schoolge bouwen, die nog door het leger zijn bezet, maar de mogelijkheid wordt overwogen om die lokalen te ontrui men. In het technisch onderwijs blijken de toestanden nog moeilijker te zijn. Men schat het aantal leeraren uit do technische dagscholen voor jongen» op 350 tot 400. Daar de meesten re serve-officier of specialisten zijn, i» het niet gemakkelijk in hun vervan ging te voorzien. Maar niettemin is de minister van oordeel dat alle scholen op den vast» gestelden datum moeten heropenen, omdat de praktijk nog het best zal uit wijzen hoe in elke school afzonderlijk de toestand het gemakkelijkst kari worden genormaliseerd.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1