I KRANKZINNIG DIT LIEFDE Mededeelingen van het Ministerie van Landbouw Ministerie van Bevoorrading Het mijnengevaar in de Noordzee GrooLBrittannië wil wel vrede. - - - het autobuswezen in ons land gen* 15 Sept. O. L. Vrouw van Smar- tt.i. Alhoewel de Kerk onze He- melsche Moeder op zoovelerlei wijze huldigt, heeft zij er aan gehouden Ma ria speciaal te vereeren als Moeder van Smarten en Medeverlosseres van het menschdom. Vcor de leden van de mutualiteiten Het Ministerie van Arbeid en Socia le Voorzorg deelt mede De leden gezinshoofden bij den me- disch-pharmaceutischen dienst eener mutualiteit aangesloten cn onder de wapens geroepen worden verzocht hiervan onmiddellijk hun verecniging op de hoogte te brengen. Wordt einde September het brood- verbruik gerantsoeneerd Men weet dat de tarwe thans gebuild wordt op een voet van 70 tot 72 t.b<, dat die verhouding 72 tot 75 t.h. gaat worden en dat er spraak van is haar op té'voeren tot 82. Het brood zoü alsdan niet meer zoo heelemaal wit zijn als nu. Aan een anderen kant wordt nu ver zekerd dat, waarschijnlijk einde Sep tember, het broodverbruik zal wor den gerantsoeneerd. Elkeen zou recht krijgen op 350 gram brood per dag. hoeveelheid die voor kinderen op 225 gram zou worden teruggebracht. Ar beiders die buiten werken zouden iets meer krijgen. De zegels, door middel van dewel ke men het brood zou bekomen, zou den afgeleverd worden door de ge meentebesturen. Trekking van Mosselzaad.De taks vooruit te betalen in handen van den ontvanger der domeinen van het district van den aanvrager, voor het bekomen van een vergunning tot het zoeken en trekken van mosselzaad op de werken van de Belgische kust, ge durende het tijdperk van 1 October 1939 tot 31 Maart 1940 is vastgesteld als volgt 10 frank per maand en per netto Moorsomton, voor elk vaartuig dat voor het zoeken, trekken en vervoeren van mosselzaad gebruikt wordt. Deze taks wordt met de helft ver minderd voor vaartuigen die niet van een motor voorzien zijn. De Luiksche Tentoonstelling van het Water. Tengevolge van de in ternationale gebeurtenissen is de Ten toonstelling van het Water te Luik ge sloten. Van 20 Mei tot 30 Augustus kreeg zij het bezoek van meer dan vijf millioen personen, waaronder een mil joen buitenlanders. Indien men aanneemt dat iedere vreemdeling in het land 200 frank heeft verteerd, heeft de Tentoonstel ling 200 millioen frank in het land ge laten. De bezoekers betaalden 17 millioen aan toegangsgeld en de koncessies brachten bruto ongeveer 30 millioen op. Het beste bewijs van het welslagen van de tentoonstelling is geleverd door het feit dat, niettegenstaande het be staan er van op ongelukkige wijze aan zienlijk werd bekort, haar begrooting in evenwicht is. Het opeUchen van paarden Vastgesteld werd dat, tengevolge van de militaire behoeften bij sommi ge landbouwers belangrijke opeischin- gen vooral in paarden werden gedaan terwijl anderen geen ongemak hebben ondergaan.Bij deze gelegenheid wordt er aan herinnerd dat krachtens het re glement op de burgerlijke opeischin- gen (Kon. Besl. van 5 Maart 1935) de burgemeesters het recht hebben op- eischingen te doen in hun gementen. Zij mogen dus het normale leven in de bedrijven herstellen door over te gaan tot een billijke verdeeling van het ma teriaal en den veestapel die niet op- geëischt zijn. Diensvolgens moeten de landbou- werd die van hun werkmiddelen be roofd zijn, zich wenden tot hun bur gemeester die alleen ter zake bevoegd J8- Verscheidene maatregelen Dinsdagmorgen werd in het Kabi net vau den Minister van Landsverde diging een vergadering gehouden ten einde sommige bezwaren van econo- mischen aard. die uit de mobilisatie voortvloeien uit te schakelen. Graaf d'Aspremont Lynden, Mi nister van Landbouw, de h. Sap, Mi nister van Economische zaken en Mid denstand. alsmede de bevoegde amb tenaren dier departementen waren er op aanwezig. Er werd overeengekomen 1Dat men de maatregelen zal be spoedigen om de opeischingsbons van 1938 en 1939 betaalbaar te stellen. 2. Dat het leger schikkingen zal tref fen om de stallen en schuren der land bouwers ten gepasten tijde vrij te ma ken. 3. Dal met het oog op den aardap pel- en beetenoogst en de zaaiingen in sommige gevallen aan de landbouwers een scizoenverlof kan verleend wor den. 4. Dat aan de ondernemers voor het dorschen een behoorlijk verlof zal worden toegestaan om hun werk te volbrengen. 5. Dat men in het bijzonder de trac tors zal teruggeven die vooral dienen om de dorschmachines in beweging te brengen. 6. Dat vanaf Maandag 18 Septem ber, op verzoek der burgemeesters, de militaire overheden paarden te hunner beschikking kunnen stelfen. Ze zullen voor den veldarbeid kpnnen gebruikt worden binnen een bepaalden kring. '7. Dat een lijst zal aangelegd wor den waarop de volle merrien die móchten opgeëischt zijn, zullen wor den vermeld. Ingeval de teruggave noodig mocht blijken, zullen de paar den aan de eigenaars terug worden bezorgd. 8 Dat de opeischingen van vee zou den geschieden naar verhouding tot den veestapel der gemeenten, en en kel ingeval er geen dieren tegen nor male prijzen worden te koop gebo den. DUIVENCACHETTEN met doosje en tleschje inkt aan 12,50 fr. (twee regels), één regel meer 13,50 fr. Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. De Minister van Bevoorrading doet een oproep tot de bevolking opdat zij in de huidige omstandigheden meer dan ooit alle verspilling van eetwaren j en vooral van brood zou vermijden, j Deze raad wordt vooTal tot de res tauraties gericht. DE DIENST BIJ DE TERRITORIA-! LE WACHT VOOR LUCHTAF- I WEER MOET AANZIEN WORDEN ALS MILITAIRE DIENST De minister van Landsverdediging herinnert er aan dat de dienst bij de j territoriale wacht voo/ luchtafweer welke ingevoerd werd om mede te werken aan de actieve verdediging van het grondgebied tegen het lucht-] gevaar, een militaire dienst is. Al de leden van het niet-permanent personeel van de territoriale wacht j voor luchtafweer zijn bij dit korps in j dienst om te voldóen aan de wetten i welke uitgevaardigd' werden om in de' I'dringendè behoeften van de landsver dediging te voorzien. In dit opzicht diént er nauwkeurjg vermeld dat de leden van het niet- 1 permanent personeel"- van de territori ale wacht voor luchtafweer gedekt zijn door de bepalingen van artikel 7 der wet van 7 Augustus 1922 be treffende de bediendenarbeidsover eenkomst. Deze bediening maakt een vrijwaring uit van dc rechten der le den van het niet-permanent personeel van de territoriale wacht voor luchtaf- weer. die in om 't even welke openba- re of private onderneming een betrek- king bekleeden. De minister van Landsverdediging is er van overtuigd, dat .al de bestuur ders van ondernemingen en alle werk- i gevers, tot welke categorie zij ook behooren, zullen inzien dat de onge makken, welke de dienst bij de terri- j toriale wacht voor luchtafweer gedu- I rende enkele uren van den arbeidsdag in normale bedrijvigheid van zekere bureelen zou kunnen doen ontstaan, met stille berusting dienen gedragen. Het is noodig dat* elkeen zijn aan- deel name in de lasten welke de huidi ge toestand aan het land oplegt. De Commandant van de Territoria- I le Wacht voor Lychtafweer beijvert zich om de opdracht, waarmede hij belast is, tot een goed einde te bren- i gen en tevens de leden van het niet- ipermament personeel onder zijn be- I velen zoo weinig mogelijk in hun be-* roepsbezigheden te hinderen. ..»r Woensdag werd vernomen dat een j Engelsche mijn aangespoeld was, tus- schen Raversyde en het Waterkasteel te Middelkerke. 1 Een tweede mijn \yerd „op het strand ontdekt en bij lage tij 's namiddags MAAR NIET MET EEN REGEE RING AAN HET HOOFD WAAR VAN HITLER STAAT Londen, 13 Sept. (Reuter). In welingelichte kringen alhier wordt be- teekenis gehecht aan de geruchten uit verschillende bronnen betreffende eventueele vredesvoorstellen. De positie van de regeeringen van Frankrijk en Groot-Brittannie zijn op dat punt duidelijk omschreven; kunnen slechts over vrede onderhan delen met een Duitsche regeering in wier woord en daad zij geloof mag stellen. Dat kan men niet verwachten van Hitier, waarvan de brutale aan vallen tegen vreemde landen en be volkingen thans duidelijk genoeg ge bleken zijn.. Zoodra er in Duitschland een re geering aan het bewind zal komen waarvan men de overtuiging heeft dat het vertrouwen waardig Zal zijn, en deze regeering de schade zal herspeld hébben, lijdt het geen twijfel dat Groot Brittannie in overleg met haar bondgenooten en andere landen ter. naar zal streven een eerlijke vrede voor Europa te verzekeren. In die om standigheden zal men eveneens een onderzoek kunnen instellen naar de mogelijkheid dat alle landen voordee- len zullen kunnen trekken uit de rijk dommen der wereld. BRAND TE KERKSKEN Bij Felix Thas, wonende op het ge hucht Berg, te Kerksken, is Dinsdag avond rond I I uur brand uitgebroken op de zoldering. Het vuur breidde zich snel uit, doch dit kon niet anders, ver mits er op de zoldering een partij brandhout was opgestapeld. Door middel van emmers water werd er door de buurmannen gebluscht, doch dit kon niet beletten dat korten tijd nadien reeds de gansche zoldering naar beneden stortte. Slechts eenige kleinigheden van den huisraad kon den worden gered. Een aanpalend gebouw werd ins gelijks door het vuur verslonden, zoo dat men de schade mag rekenen op 50.000 frank, die hechts gedeeltelijk is verzekerd. Men veronderstelt dat het vuur ont staan is aan den schoorsteen. De rijkswacht van Haaltert stelde een onderzoek in. werd de* mijn ontjaden door majoor uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotti ccor CONSTANT AIMAHD 176ste Vervolg. r Het is een begrafenis. Op deze uur i Het lijk wordt naar den dom ge bracht om daar. ten toon gesteld te worden. Het moet iemand van aan zien' wezen want het gaat met groote plechtigheid. - Wie kan het zijn - Ik Weet het niet. Hoe gelukkig is de doode, ver volgde de schilder in vergelijking met zijné achtergebleven vrienden. Ik zal eens vragen wie het is. hernam .de senorita. Zij boog zich over de ijzeren borst wering en riep aan eenige voorbijgan gers toe of zij ook konden zeggen wie daar weggebracht werd. Een man riep luid Zeker, senorita. En wie is het. caballero 7 De condeza Gabrieila de Cam- panas I Een schreeuw weerklonk... Evraert was rechtgesprongen. Hij zakte ineen en sloeg zijn beide handen aan de leuning van zijn stoel. Zijn beenen rilden, zijn oogen ston den verdwaasd. Geen woord kwam over zijne veege lippen. Zijn mond was van schrik blijven openstaan en hij scheen te bezwijmen. Dc senorita was bleek en ontsteld van hei raam teruggegaan... Samiin van den bijzonderen dienst, i Een tweede mijn werd op het strand geworpen te Oostduinkerke-Baden. I Het gold hier een onbekende, elektri sche mijn. die niet 'ontladen kon wor den. Er zal overgegaan worden tot het vernielen van dit gevaarlijk oorlogs tuig. Een derde mijn werd ter hoogte van Nieuwpoort in zee gezien door een visscher en de motorbooten van Oostende en Nieuwpoort gingen op zoek naar het tuig, maar vruchteloos. Het Ministerie van Verkeerswezen heeft berekend dat er op 1 Juli van dit jaar in ons land 509 vergunde lijnen bestaan met een kilometerlengte van 9612 kim. Er zijn daarbij 1272 voer tuigen betrokken. Belangwekkend is het ook nog te weten dat de partikuliere uitbaters, 234 lijnen in uitbating hebben met een lengte van 4344.9 kim, terwijl de buurtspoorwegen in eigen beheer of door pachthouders, 185 lijnen bedie nen met een totaal van 3.524 kim. als lengte, de Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen 58 lijnen voor 1500 kim. traject en de tramwegmaat schappijen 32 lijnen voor 243 kim. De voertuigen dienen ongeveer voor de helft bij de uitbating van openbare autocardiensten. Autocars en private diensten Naast de regelmatige autobuslijnen heeft men de openbare en de private autocardiensten, voor uitstappen in een bepaalde streek van 't land, tus- schen bepaalde steden óf zelfs naar 't buitenland. Op 1 Juli 1937 telde men 67 on dernemers van publieke autocardic ten met 697 voertuigenuitsluitend gebruikt voor openbare autocardiens ten en 652 voertuigen voor de open bare autobus- en autocardiensten. Er waren op dien datum 376 onderne mers van particuliere diensten met 358 voertuigen te hunner beschikking. Zooals men ziet hebben deze cijfers hun belang en is er ook een heel we reldje van personeel, mekaniekers, garagewerklieden enz. betrokken bij de uitbating van de openbare en pri vate aulocardiensten, om niet te spre ken van het bureelpersoneel. OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG TE BOUWEL Woensdagvoormiddag, omstreeks halftien, heeft zich le Bouwel een vreeselijk ongeluk voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan een 23 jari ge jonge vrouw. i De reizigerstrein die Antwerpen te 9 u. 54 verlaat, met bestemming naar Herentals, heeft op den onbewaakten overweg nr 50, op het grondgebied van Bouwel, een jonge wrelrijdster aangereden. Het slachtoffer kwam on der de lokomotief terecht en werd op slag gedood. De ongelukkige wielrijdster, die slechts 23 jaar oud was, is van Waal- sche afkomst en was in dienst bij de bewoners van een villa te Bouwel. De spoorwegoverheden en het par ket werden verwittigd. Zij hield zich insgelijks aan de leu ning van haren stoel vast. Ook zij kon geen woord uitbrengen, ^ij keken elkander als twee ver steende menschen aan zonder dat zij eenig teeken van leven gaven. De verbijstering week. Evraert sprong met een gil als ware' hem een dolk door het hart gestooten Yjln zijn stoel op, waggelde eenige sfhreden voorwaarts en viel op den vloer neder. - Dc senorita snelde naar de deur en tR>k zenuwachtig aan dc schel. Verscheidene bedienden kwamen dÉ kamer binrien en Evraert werd be- I mistéhpos weggedragen en op zijn bed neergelegd. Daar lag hij den gé- hèelen nacht met open oogen te staren zonder één geluid. zonder één bewe- i ging. De slag had hem gekrenkt. erlamd naar ziel en li- had om Hij was chaam. De zuster van Salland: een dokter gezonden. De arts bracht den nacht aan het bed van den armen jongen dpor. Wat hij ook beproefde, niets gaf eenige verandering aan den toestand. Den volgenden morgen lag hij nog even roerloos. Plots dreunde het klokgebrom. Evraert bewoog zich... Hij haalde adem, richtte zich op en wou opstaan. Om 's hemels wil, senor Evraert j gij moogt niet opstaan, sprak de ge neesheer. Doch de zieke zei met een holle, matte stem. Ik ga. Waarheen, senor Naar den dom. Senor 1 En ik hoop, dokter dat ge mij er heen zult vergezellen. Hij zag er doodsbleek uit. AANRANDING IN EEN WARENHUIS TE VERVIERS In een warenhuis op de place Verte te Verviers, meldde zich gisteren de 33 jarige Jules M., vader van twee kinderen wonende rue Marigombroux in het bureel van de boekhouding aan en trof er Mejuffer Jeanne Jouster» wonende te Ensival aan. M. bracht het meisje met een flesch een slag op het hoofd toe, waarna hij met een som van 8240 frank op den ioop ging. Een arbeider zette M. achterna die een auto sprong en verdween. Zijn lijk werd een weinig later op den spoorweg Verviers-Pepinster ont dekt. In een omslag had hij de gestolen geldsom aan zijn vrouw laten gewor den. Mej. Jousten is ernstig aan het hoofd gewond. HET LEVEN GAAT VOORT Zoo ook DE KOLONIALE LOTERIJ De 9e SNEDE is in omloop PLAN DER GROOTE LOTEN SUPER GROOT LOT EEN MILLIOEN Vijf en twintig groote loten van 100.000 frank. Vijf en twintig groote loten van 50.000 fr Vijftig loten van 20.000 fr. 61.200 loten van 100 tot 10.000 fr. Zij ne oogen waren in hunne holten gezonken en de wanhoop lag op zijn gelaat. De geneesheer poogde dit voorne men af te raden. Niets baatte. Het rijtuig moest ingespannen wór den. Evraert maakte zich zwijgend ge reed om naar de kerk te gaan, wikkel de zich in zijn mantel en nam den arm des geneesheers. Langzaam als een lijkkoets bewoog zich he: voertuig. Nabij den dom kwam hem het ledig rijtuig van den graaf de Campanas te- Een ijskoude huivering ging Evraert over de leden. Hij kromp ineen cn wikkelde zich dieper in zijn mantel. Zij hadden den dom bereikt. Dc dokter sprong uit. .het rijtuig, hield zijn gezel onder den arm en hielp hem afstijgen. Men kon duidelijk zien dat Evraert al zijne krachten inspande cm zich staande te houden. Toen hij de kerk binnentrad en.de* lichtglans van het praalgraf hem tus- schen de reusachtige zuilen tegen- straalde, toen knikten zijne knieën en ontvloeiden aan zijne oogen de eerste tranen zoodat hij gansch op den dok ter moest leunen om niet in elkander te zakken. De kerk was proppensvol. Men hadde over de hoofden kun nen loopen. X't Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ^er* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gcndtt Kerkstraat 2.1) Aalati

De Volksstem | 1939 | | pagina 2