De Europeesche Oorlog 16 SLUITING DER DRANKGELEGENHEDEN Zaterdag SEPT. 1939 Warschau zou heelemaal omsin geld zijn. De zware artillerie in actie op het Westelijk front FRANSCH LEGERBER ICHT DE FRANSCHE TANKS van 70 TON L U li SCH LEGERBER ICHT f ENGELSCH LEGERBERICHT POOLSCH LEGERBER ICHT Het mijnengevaar in de Noordzee XXXXVJe JAARGANG NUMMER 2.3 Drukker uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Kerkstraat, 9 en 21AALST. DACBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan. 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs. Bank Buldings-Kingsway. 20 Londen, W.C.2. II. CORNEL!I*S Zoa op5,23 af 13,02 K.K. 20 V. iL 23 14 September 's avonds. Plaatselijke vorderingen in den loop van dewelke wij krijgsgevange nen hebben genomen. FRANSCH OFFENSIEF OP DE MOEZEL (Belga.) Donderdagnamiddag te 16 uur, hebben de Franschen een offensief ingezet nabij Perl op de Moe zel, ter hoogte van de Luxemburgsche gemeente Schengen. Zwaar geschut en stormwagens namen aan den aanval deel. Men kon een achttal wagens waarnemen die vooraan kwamen. De Generaal Gamelin en de Engelsche generaal burggraaf Gort Duitsche voorposten moesten wijken, terwijl andere Duitsche troepen de spoorbaan opblaasden. Het geschut werd tot in de stad Luxemburg ge hoord. De tol- en gendarmerieposten van Schengen werden teruggetrokken en de bevolking ontruimd. Volgens berichten van het Weste lijk front, hebben de Franschen aldaar strijdwagens van 70 ton ingezet. Hun optreden is een ware verrassing ge weest voor het Duitsche opperbevel, net als in 1916, toen de eerste Engel sche tankaanvallen paniek zaaiden in de Duitsche gelederen. Het bestaan van deze Fransche vechtwagens was tot voor kort, zelfs voor den Britschen algemeenen staf geheim gehouden. Niemand had ooit als de kanonnen van een slagschip worden afgeschoten. De Duitschers hadden gemeend dat deze machinegeweernesten de vijan delijke infanterie, die achter de tanks oprukt, zouden hebben kunnen weg- maar de nieuwe Fransche vechtwagens hebben bewezen, dat zij deze blokhuizen kunnen vernietigen met hun 75 mm.-kanonnen of door ze gewoonweg omver te rijden. Verder werd door gordijnvuur de verbinding verbroken tusschen de centrale posten en de op afstand be diende machinegeweren, zodat tot j nogtoe de Fransche infanterie ge-j spaard is gebleven voor de zware ver liezen aan manschappen waarmede in den jongsten oorlog iedere vooruit gang gepaard ging. Door de verrassende kanonvuur uit De Narew overstekend ten Oosten van Modlin, zijn de Duitsche troepen ook ten Noord-Westen der stad gena derd. Een deel der Duitsche troepen rukte op langs de baan Warschau-Siedlce en marcheert in Zuid-Westelijke en Wes telijke richting. De 18e Poolsche divisie, de genera le staf der divisie inbegrepen, legde gisteren ten Noorden van Ostrow Mac- zowicka de wapens neer. De troepen van Oost Pruisen heb ben gister Ossowice de laatste ver sterkte stad der Poolsche grens bezet. Ondanks het slechte weder heeft de luchtmacht met succes de voorsteden van Warschau en de verbindingswe gen achter het front aangevallen.Twee vijandelijke toestellen werden neer gehaald. GDYNIA INGENOMEN AAN KONING LEOPOLD III Doorluchtige Majesteit, zich onmogelijk rekenschap geven van den noodlottigen moreelen weer slag op onze menschen. De straten loopen ledig, handel en wandel zijn Een van de noodlottigste maatrege- gestrerndt fjc huizen zijn gesloten, de len, welke tot heden toe door den Mi- gchien worden gedoofd, in dagbladen nisterraad, in verband met de troebele worcJt pog enkel gesproken over tijden die wij beleven, werden geno- krijgsverrichtingen en al wat er inede men, is wel diegene, verleden Maan- jn Strekking staat theaters blijven dag. te Brussel tot wet gemaakt, op gC9|0ten. en de kinema's vertonnen verslag van generaal Denis, minister 8tecc|s mcer cn meer oorlogsbeelden, van Landsverdediging, betreffende de ke( kart benauwen, en de hoofden verdere sluiting der drankgelegenhe- op ko) jaRen. Wij zullen maar liever den. niet gewagen over de radioberichten... Die nieuwe, strenge verordening, Steden en dorpen schijnen als dood. welke wij terecht, en met nagenoeg al- /\|sof het hier waarlijk alreeds oorlog Het land staat op versterkten voet, maar verkeert, wat sommigen ook mo- geenszins in staat van door het snelvuur van de machinege weren dezer tanks, op den zich terug- trekkenden vijand, is het mogelijk ge worden de eerste aanvalslinie samen te stellen niet zoozeer uit infanterie maar uit genie-soldaten en loopgraaf- mortiertroepen. Volgens militaire deskundigen is het ook zeer goed mogelijk, dat door het optreden van deze doelmatige reu- zentanks het Duitsche opperbevel ver plicht is geweest talrijke divisies Polen weg te halen. De wegen het Westelijk front zijn immers kilo meters ver versperd met troepen. (D.N.B.) De Duitsche troepen zijn te 10 u. 15 Gdynia binnengerukt daar de Poolsche bevelhebber de stad had overgegeven. De stad Gdynia, meldt D.N.B. later j laat geen sporen meer na van de ge vechten die om haar bezit werden ge- j leverd. De electriciteitsfabriek en de machines der waterleiding bleven on- beschadigd, daar de Duitsche troepen ••jltWjr ,.V^n i ingevolge de bevelen van den Fuhrer, rijdend voertuig. slech|s de militaire inrichtingen heb gemeene instemming der publieke denkwijze, al te drastisch durven te betitelen, heeft gansch de bevolking, maar hoofdzakelijk de café- en restau- gen beweren, ranthouders, terneergeslagen en diep oorl0g ontstemd. Het is een maatregel streeks indruischt tegen aanmoedigenden wensch j Moeten wij zulkdanigen die recht- jjg fataa| ontredderend toestand. ben bestookt. (Reuter). Een konvooi han delsschepen op wrg naar Schotland, u,t ontsnapte met suhses aan twee Duit- naar scbe Duikboot -Wanneer deze den aanval voorbereiden. Al de schepen kwamen ongedeerd ter bestemming Het Poolsch legerbericht luidt In de streek van Kutno-Lowics zet ten de Polen den strijd voort.Zij bren gen de Duitschers ernstige verliezen toe. Dertig Duitsche vliegtuigen wer den neergeschoten. Op de linie Modlin-Zegrze werd een Duitschen aanval afgeslagen. Warschau wordt voort gebombar deerd. Ten Zuiden van den Koluszyn-Sied- ce (ten Oosten van Warschau) trek ken de Polen, onder hardnekkige ge vechten, terug voor de Duitsche pant sertroepen. Reeds van op zekeren afstand wer den de Duitsche onderzeeërs waarge nomen, maar de Engelsche begeleiden de schepen hadden onmiddellijk doelmatige maatregelen getroffen. DE BLOKKADE NIET GERICHT TEGEN DE NEUTRALE STATEN Een bericht van het Engelsche mi nisterie van Voorlichting wijst er op dat de blokkadepolitiek van Groot- Brittannie geenszins gericht is tegen de neutrale landen. Engeland wil niets aanvangen dat deze landen zou hinde ren in den invoer van alle koopwaren voor eigen gebruik wat Engeland be letten wil, 't is dat allerhande produk- ten welke het Duitschland zouden mogelijk maken den oorlog langer Duitschland D.. /i i i door te houden, naar B., Lwow (Lemberg) werd een rechtstreeks of onrechtstreeks zouden worden uitgevoerd. Daarom werd op 3 September reeds de lijst van kenbaar raid van een motor-kolonne afgesia gen. Bij Gdynia en Kepa Oksywska wordt nog steeds gevochten. De vijandelijke luchtmacht is zeer bedrijvig. Een gepantserde colonne werd met succes aangevallen en twee vliegtuigen werden neergeschoten. Onze colonnes hebben den strijd aan gebonden tegen de Duitsche troepen die den Weichsel hebben overgestoken De stad Lwow (Lemberg) werd door geloofd aan de mogelijkheid van het de zware artillerie gebombardeerd. De bouwen van tanks, die viermaal zoo groot zijn als de grootste vechtwagens uit den jongsten oorlog, en dat deze een kanon van het bekende Fransche 75 mm.-kaliber zouden kunnen mee voeren, wat thans het geval is met de ze nieuwe Fransche modellen, die als voorhistorische monsters naar den vijand toewaggelen. De Fransche vooruitgang op het heele front, tusschen de Moezel tot aan de Vogezen, is hoofdzakelijk te danken aan dit nieuwe oorlogstuig. Het is gebleken dat anti-tankkanon nen en geweren niets tegen dit nieuwe wapen vermogen; de huidige Duitsche afweermiddelen tegen tankaanvallen zijn niet berekend op dergelijke reu- zentanks. Door deze nieuwe vechtwagens is de verrassende uitwerking van elek- trisch-afgevuurde Duitsche machine vijand verloor 10 tanks terwijl onze luchtmacht verscheidene Duitsche vliegmachines vernielde. Havas meldt uit Boekarest Vol gens een bericht uit Poolsche bron ver neemt men in de Roemeensche hoofd stad dat Poolsche troepenafdeelingen die rond Kutno gevechten leveren, er in geslaagd zijn kontakt tot stand te brengen met de troepen, welke War schau verdedigen. Door deze operatie zouden de Po len er in geslaagd zijn den Duitschen gordel rond Warschau te verbreken. DUITSCHE VERLIEZEN POLEN IN (Pat.) Volgens berekeningen gesloten op 12 September worden de Duitsche verliezen aldus vastgesteld Niet gewonde gevangenen Contrabande-produkten maakt. de pessimis- Uwen zoo me één jaar lang beleven, en er gericht tot komt daar voorzeker geleidelijk voed- Uw volk in Uwe jongste leerrijke ra- sel8chaarschte bij. gepaard met onder- dio-toespraak Het economisch leven voeding en ondermijning van het ge- moet worden voortgezet 1 Ja. meer, 8tej jan dient er. van stonde af, bij die Uwe rechtzinnig bedoelde woor- ket aangroeien van zwakgeestigen en den, na verloop van enkele dagen, ra- krankzinnigen, gezorgd, voor het bij- dikaal komt negeeren. bouwen van nieuwe krankzinnigen- Kan eenerzijds, die verordening op gestichten, de drankgelegenheden, in het land in, zekere mate te nutte komen, waar het J Doorluchtige Majesteit, gaat om het handhaven der openbare Het economisch leven moet worden orde, en wij hebben de vaste over- voortgezet. tuiging, temeer daar zij uitgaat van Uitstekend Eenieder blijve bij zij- het ministerie van Landsverdediging, ne dageKjksche taak. Doch men ont- dat het hier voornamelijk gaat om mi- rukke het volk zijn werk niet; men litaire redenen met het oog op de onttakele zijne alreeds zoo beproefde tucht Uwer opgeroepen en gekazer- cn gesloopte psychische krachten niet neerde soldaten met het sluiten langer. van koffiehuizen en restaurants te be- Geef Uw volk, dat U zoo lief heeft velen, en bij de geringste overtreding en hoogschat, de gelegenheid, én voor den plichtige erg te beboeten, hebben den zakenhandel, én ter geestesaflei- anderzijds, Uwe al te gevolmachtigde ding. onderling in voeling te komen, ministers, gouverneurs en burgemees- 1 Tijdens den wereldoorlog I 9 I 4-' I 8 Iers, een der bijzonderste vruchtbare was Holland insgelijks neutraal. Daar takken onzer nationale economie bestond noch herberg-, noch restau- doorgehakt en ter verdorring ge- rantsluiting en niettegenstaande er al- doemd. kohol verbruik werd vergund, deden Voor vele uitbaters staat de onder- zich nooit wanordelijkheden voor. en gang in het nabije vooruitzicht. ging het economisch leven zijnen nor- Maar hoe oneindig vele andere on- malen gang. dernemingen, rechtstreeks of on- Ofschoon in oorlog tegen Duitsch- rechtstreeks in verband met het land mogen in Frankrijk koffiehuizen drank- en voedselverbruik, worden er bars en restaurants tot 23 uur open- niet door verlamd 1 blijven. Waar worden, ten andere, méér za-1 Men handhave en beteugele op mi- ken en ondernemingen verhandeld, litair gebied, streng, de orde en de en bewerkstelligd, dan in koffiehui- tucht, welke zouden kunnen gestoord zen en restaurants, echte Hansa-hui- worden bij misbruik van gistende zen, beurzencentrums van houthandel dranken door de onder de wapens op- van voedingsstoffen, en dies meer, geroepen soldaten. voornamelijk in onze metropool I Wij, burgers, en mede met ons café- Waar worden meer vergaderingen en restauratiehouders,- zullen er voor van maatschappijen gehouden zorgen en waken, dat op gebied van Het aantal werkloozen en doppers drankgelegenheden, zich geen stoor- zal op schrikbarende reuzenmanier nissen in het raderwerk onzer Belgi- met den dag aangroeien. En men mag sche economie zullen voordoen, zich alreeds ook de vraag stellen, op Uit naam van Uwe Belgische onder- welke wijze het Beheer van Geldwe- danen, zoo Walen als Vlamingen, zen, de twee einden van het jaar zal smeeken wij U, de draconische veror- aaneen rijgen, of het alweer niet de dening der sluitingsuren van eet- en Middenstand zijn zal. die de scherven drankgelegenheden radikaal af te zal mogen betalen...! schaffen. Doch er dient een anderen, niet te Desdoende zult gij den gang der za- onderschatten factor vooruitgezet, die ken in alle vertakkingen onze/ Natio- onvermijdelijk aanleiding geven zal tot nale huishouding in de huidige droevo weerstandsvermindering der natie, de tijden, zooals voorheen hebben begun- moreele weerslag, niet alleenlijk op de atigd, en zijn opgetreden tegen het verbruikers, maar op de bevolking pessimisme dat den wee/stand eener zelve. 1 natie breken moet. Uwe Majesteit, Uwe Ministers, le-1 OUDSTRIJDER 1914-1918 ven heelemaal. zooniet boven het volkj die noch koffiehuis-, noch alleszins erbuiten.. En aldus kunnen zej restauranthouder is. HET GEVAARLIJK ONSCHADELIJK TUIG WERD GEMAAKT geweren verijdeld. De Fransche - Britsche hoofdkwartieren wisten zeerwaarvan 350 officieren, grootendeels goed dat zich in de voorposten van de vlieSers 48 kanonnen; 215 mitailleu- Siegfriedlinie kleine blokhuizen be-zen E 170 tanks, meer dan duizend vonden, die elektrisch werden be- j au*° 8> liend uit een kilometers verder gele- 280 Duitsche vliegtoestellen ;en centralen post, op dezelfde manier k den neergeschoten. Het slechte weder op zee heeft voorzeker tal van mijnen losgerukt die die nu langzamerhand zullen stranden en de scheepvaart onveilig maken. Zoo heeft men Donderdag verno men dat een mijn van denzelfden aard als deze gestrand te Oostduinkerke, nabij de kust, te Westende dreef, Voorzorgsmaatregelen werden ge troffen en er werd besloten het ge vaarlijk tuig te doen springen wat in den namiddag geschiedde. Het blijkt hier een elektrische mijn van Fransche afkomst waarschijnlijk, hoogte een meter ^en wegende 450 kg. waarvan 125 kgr. in springstof. De nabijwonende bevolking werd gewaarschuwd de vensters der wonin- 13.000 gen open te laten. Er wordt gemeld dat stukken 350 meter ver vlogen. De mijn te Oostduinkerke gestrand werd op dezelfde wijze Donderdag avond vernietigd. De bevolking werd gewaarschuwd hun huizen te verlaten. wer- HET PAKET VAN DEN SOLDAAT. Twintig duizend pakjes wer den door onderscheidene vrachtauto's van uit het ministerie van Landsver dediging naar de legereenheden vervoerd*

De Volksstem | 1939 | | pagina 1