Kabinetsraad KRANKZINNIG DIT LIEFDE Gemengd Nieuws De Opeischingen bij de Landbouwers EN VOOR NIJVERHEID HANDEL De nieuwe Belgische gezant bij den H. Stoei en de vrede Oe groote Stijfselfabriek te Sas van Gent stopgezet 16 Sept. H. Cornelius. De H. Cyprianus getuigt van hem dat hij een jnan was van slichtend gedrag, maag delijke zuiverheid en diepe nederig heid. Tijdens zijn pontificaat kende de Kerk dagen van vrede en strijd. IHe eeuw.) Plotselinge genezing te Loretto. Ken 44 jarige vrouw uit Pontida, die sinds 8 jaren bedlegerig was en ver lamd. is bij een bedevaart naar Loret to plotseling genezen. Voordat zij de reis naar Loretto ondernam,werd haar op de draagbaar 't H. Oliesel toege diend. De terugreis uit Loretto kon ze met de andere pelgrims medemaken. De werkloosheid andermaal aan zienlijk gestegen. Tijdens de week van 4 tot 9 September, bedroeg het gemiddeld aantal per dag gekontro- lecrde werkloozen 226.809 tegen 188.729 voor de vorige week, hetzij een verhooging van 39.080 eenheden of 20.17 t.h. De daggemiddelden voor de over* eenstemmende weken van 1936, 1937 en 1938 waren onderscheidenlijk 127.534, 108.524 en 149.227. Geen gewelddaden in het leger. - Het ministerie van Landsverdediging logenstraft ten stelligste zekere geruch ten welke door personen waarvan de kwaadwillige doeleinden al te goed gekend zijn, rondgestrooid worden, als zouden eenige officieren vanwege hun manschappen gewelddaden opge- loopen hebben. Het departement raadt de bevol king aan zich op zulke grove wijze, niet te laten misleiden. Paketbooten Oostende-Dover. Gedurende de week van 18 tot 24 September 1939 blijft de verbinding tusschen Belgie en Engeland verzekerd door één dagelijkschen dienst in beide richtingen. Daar de haven van Dover voor handelsvaartuigen gesloten is, werd de volgende dienstregeling vast gesteld. Oostende-Kaai Afv. 9 u. 30 Folkestone Aank. 13 u. 10 Folkestone Afv. 15 u. 55 Oostende-KaaiAank. 1 9 u. 35 Bezuiniging op benzine. De Gouverneur vestigt de aandacht der inwoners van de Provincie Oost Vlaanderen op onderstaande bekend making van het Ministerie van Lands verdediging. O De Regeering doet een dringende oproep tot de bevolking opdat elk niet gerechtvaardigd verbruik van benzi ne zou vermeden worden. K De uitvoering van dit voorschrift is een hoofdzakelijke vereischte om de nationale economie en de sterkte van het leger te handhaven. (i leder staatsburger heeft tot plicht het verbruik van benzine tot de nood zakelijkste gevallen te beperken. Indien deze handelwijze" door al len goed begrepen wordt, zal het on- noodig zijn verdere beperkingsmaat regelen voor te schrijven.» Dood van Kardinaal Dolci. Z. Km. Kardinaal Angelo Gariia Dolii is te Civitella d'Agliano, zijn geboorte stad, plots overleden in den ouderdom van 72 jaar. Angelo Garnia Dolci, pauselijk di plomaat. bissthop van Gubbio in 1900 titulair aartsbisschop van Nazianze en apostolisch delegaat in equatoriale lan den in 1906; aartsbisschop van Amalfi in 1911; apostolisch delegaat in Tur kije 1914, apostolisch nuntius in Bel gie 1922, id. in Rumenie van 1923 tot 1933. Kardinaal priester sedert 1933. VERSCHEIDENE ONTWERPEN VAN BESLUIT GOEDGEKEURD De leden van de regeering zijn Donderdagnamiddag in Kabinets raad bijeengekomen onder het voor zitterschap van den heer Pierlot, eerste minister. Na afloop der vergadering, die duurde van halfdrie tot vijf uur, werd aan de pers volgende mededeeling gedaan. De Raad heeft volgende ontwerpen 1. Een ontwerp van besluit betref fende de politie op de vreemdelingen. 2. Een ontwerp van besluit waarbij de jacht met vuurwapen^ verboden wordt in zekere grensstroken langs oorlogvoerende landen, alsmede in zekere gemeenten of gedeelten van gemeenten waar zich versterkte stel lingen of werken bevinden 3. Een ontwerp van besluit het in werking treden verschuivende op 1-12 1939 van de besluitwet waarbij de wet van 1849 wordt gewijzigd en de provinciale pensioencommissies wor den afgeschaft. 4. Een ontwerp van besluit afwij kingen toelatende op de wet van 12 Mei 1927 op de militaire opeischingen 5. Een ontwerp van besluit op het builen van de tarwe. De Raad heeft het beginsel goedge keurd van een ontwerp van besluit, aan de familien de verplichting opleg gende hun kinderen beneden de 15 j. tc voorzien van een identiteitskarton. De Raad heeft een onderzoek ge wijd aan een ontwerp van overbren ging der diensten van Werkkrachten en Werkloosheid naar het departe ment van Bevoorrading. De Nationale Dienst voor Werkver schaffing en Werkloozensteun zal worden gehecht aan voormelde diens ten. Deze wijzigingen zijn tijdelijk. Zij zijn genoodzaakt door den invloed van de huidige gebeurtenissen op de werkloosheid en het gebruik der werk krachten. Het is wel verstaan dat geen wijzi ging zal worden aangebracht aan de wettelijke of reglementaire beschik kingen betreffende deze problemen dan met de instemming der ministers van Bevoorrading en van Arbeid en Sociale Voorzorg of gebeurlijk op be- slissfhg van den Ministerraad. Ten slotte behandelde de raad ver scheidene loopende zaken. QE POLITIE OP DE VREEMDELINGEN Wat aangaat het ontwerp van be sluit betreffende de politie op de vreemdelingen. konden wij verne men dat het hier gaat om een besluit dagteekenende van 12 October 1918 en hetwelk automatisch weer van kracht is geworden ten gevolge van den juridischen oorlogstoestand van j het land. Hierbij zijn enkele aanvul- I lende maatregelen voorzien. Aldus zal het verblijf van alle vreem- delingen in Belgie onderworpen wor den aan een toelating welke altijd herroepelijk is en verleend wordt door den minister van Justitie. De minister zal gemachtigd zijn, vreemdelingen of Belgen van vreemde afkomst uit het land te drijven, te verwijderen uit een bepaalde streek, hun een bepaalde plaats aan te wijzen waar zij moeten verblijden of te doen interneeren. Si Straffen zijn voorzien tegen dege nen die zich aan deze maatregelen zouden onttrekken en ook tegen de Belgen die gebeurlijk hulp zouden ver- leenen aan de vreemdelingen die zich aan deze maatregelen zouden willen onttrekken. DE REGLEMENTEERING DER JACHT In verband met het Ontwerp van be sluit waarbij de jacht met vuurwapens op bepaalde plaatsen, wordt verboden konden wij vernemen'dat de verboden stroken aan de Fransche en aan de Duitsche grenzen, alsmede rondom versterkte stellingen, ongeveer 2 Kim diepte zullen bedragen. Evenwel zul len de arrondissementscommissarissen gemachtigd zijn eventueel deze zone te wijzigen. DE MILITAIRE OPEISCHINGEN Het ontwerp van besluit, afwijkin gen toelatende op dp (\vet. op de mili taire opeischingen, beoogt het vereen voudigen der formaliteiten hetwelk 'n vlugge uitbetaling der opeischingen zal mogelijk maken. li Voortaan zal een bewijsschrift van jden burgemeester voldoende zijn om de uitbetaling te bekomen. WERKLOOSHEID ÈN BEVOORRADING Het overbrengen der diensten van Werkverschaffing en Werkloozen steun naar het departement van Be voorrading beoogt uitsluitend een be tere ordening in de steunverleening aan de werkloozen en in de bevoorra ding. BOEKEN VOOR DE SOLDATEN Ten slotte vernemen wij dat het de partement van Openbaar Onderwijs besloten heeft ongeveer 20.000 boe ken ter beschikking van de soldaten te stellen. Hieronder tjevinden z'c^ 12.000 Vlaamsche en 8000 Fransche werken, die voortkomen van den voorraad boeken welke door genoemd departement voor de openbare boe kerijen worden aangeschaft. uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte dcor CONSTANT AIMARD I 77ste Vervolg. De dagbladen hadden den dood der vereerde en gevierde gravin, 4e vriendin der armen, de gravin Ga- briella de Campanas, reeds den vori- gen avond onder de bewoners der hoofdstad bekend gemaakt. Oud en jong, aanzienlijk en gering, alles drong om de overledene heen. Nog eenmaal wou men haar zien, wou men haar een laatste vaarwel toeroepen. Op een stoel bij een pilaar moest Evraert gaan zitten. Zijn voeten weigerden hem langer hun dienst. Het was hem te moede als zou hij onder den last der vreeselijke ramp bezwijken. Met moeite kon hij ademhalen en zijn hart scheen te zullen barsten want dc tranen in zijn oogen waren weder opgedroogd. Er was voor hem geen verlichting, geen troost meer te vinden. Na eene korte rust kwam hij weder een weinig bij om de laatste droppels uit zijn lijdensbeker te drinken. Hij ook zou nog eenmaal zijne Ga- briella aanschouwen Hij ook wou haar een laatste vaarwel, een laatste afscheid toeroe pen De dokter wilde hem tegenhouden HOE DE BURGEMEESTERS KUNNEN.' INGRIJPEN Het ministerie '•yan Landbouw deelt mede Vastgesteld werd 'dat,' tengevolge van de militaire behoeften, bij som mige landbouwers belangrijke op eischingen, vooral in paarden werden gedaan, terwijl anderen geen onge mak hebben ondergan. Bij deze gelegenheid wordt eraan herinnerd, dat krachtens het regl.op de burgerl. opeischingen d. burgemeesters het recht hebben opeischingen te doen in hun gemeenten. Zij mogen dus het normale leven in de bedrijven herstel len, door over te gaan tot een billijke verdeeling van het materiaal en den veestapel, die niet opgeëischt zijn. Dienvolgens moeten de landbou wers, die van hun werkmiddelen be roofd zijn, zich wenden tot hun burge meester, die alleen ter zake bevoegd EEN MORATORIUM NIET NOODZAKELIJK GEACHT Het ministerie van Voorlichting deelt mede »De eerste-minister heeft een inter- ministerieele kommissie belast met het onderzoek van den toestand,waar in de nijverheid en de handel thand geplaatst zijn door de oproepingen. De kommissie. voorgezeten door den h. P. E. Janson, is samengesteld uit de hh. Gutt, Sap en Soudan. Zij heeft geoordeeld dat zich geen enkel moratorium opdringt. Belgie moet arbeiden. Het instellen van een moratorium, met als gevolg een ver lamming van het ekonomische leven, zou tegen deze gedachte ingaan. De toestand der gemobiliseerde nijve- raars en handelaars werd geregeld door de wet van 24 Juli 1939. Deze wet verzekert al hun rechten. Wat de anderen betreft, laat artikel I 244 van het Burgerlijk Wetboek, vol ledige vrijheid aan de rechtbanken om een lang uitstel toe te kennen aan dezen die er recht op hebben. HET VRAAGSTUK VAN HET KREDIET De belangrijkste kwestie die moet opgelost worden is deze van het kre diet aan de nijverheid en aan den han del. 1 alrijke schuldenaars vragen uitstel De aankoop van grondstoffen en de wederaanvulling der voorraden ma ken beschikbaar geld noodzakelijk, vooral in oogenblikken waarop de banken, bekommerd om hun likwidi- teit te verzekeren, hun kredietverrich tingen beperken. De interministerieele kommissie heeft den h. Janssens, gouverneur van de Nationale BanfeT" verzocht de bestu ren van de bankinstellingen bijeen te roepen, ten einde te onderzoeken, in welke voorwaarden ruimere kredieten zouden kunnen verstrekt worden aan handel en nijverheid. De Nationale Bank heeft reeds ze kere maatregelen getroffen. Tot definitieve maatregelen zal overgegaan worden, zoodra de heer Janssens verslag zal uitgebracht heb ben. EEN HUURAUTO OP RAADSEL ACHTIGE MANIER VERDWENEN? Zijn de vijf personen, die zich naar Nederland lieten voeren, verongelukt? Dé politie werd in kennis gesteld van de raadselachtige verdwijning van een huurauto, toebehoorende aan een onderneming te Deurne. Deze verdwijning gebeurde in de volgende omstandigheden. Taxibe stuurder Lodewijk Blommaert, uit de Borsbeekstraat te Borgerhout, werd in den morgen van 1 1 September aan de Breydelstraat te Antwerpen, verzocht een Nederlandsch gezelschap, bestaan de uit drie dames, een bejaarden heer en een jongeling,die uit Parijs kwamen naar Amsterdam te vervoeren. Het gezelschap vertrok te 14 u. 30 en sindsdien werd niets meer verno men van den taxibestuurder en de Ne- derlandsche reizigers. Men vreest een ongeluk. De beschrijving van den huurauto werd in alle richtingen gezonden. manr de schilder trok hem met zich] naar de lijkbaar. Daar lag het schoone meisje met den maagdelijken krans om de weel-1 derige lokken Het was door tallooze briljanten en j paarlen versierd en door een zee van licht omgeven. Groote God 1... Was het mogelijk; dat die bleeke marmeren gestalte, met die ingevallen wangen, met die holle gesloten oogen, de levenslustige een voudige, bloeiende Gabriella van gis teren w\s. Neen, neen, zij was het niet Voor den schilder was er geen ge lijkenis tusschen haar en de geliefde zijns harten. En toch Het moest zoo wezen de geheele wereld getuigde het immers De condeza was gestorven en uit het kasteel naar den dom gebracht. De dokter gevoelde dat de arm van Evraert al zwaarder op hem begon te drukken. Zachtjes sprak hij Hij wilde hem wegbrengen. Maar de schilder antwoordde Denkt gij dat ik daardoor mijn ellende kan ontvluchten Neen, maar laat ons gaan. Ik ben hier liever. Het zou voor u nadeelig kunnen zijn hier nog langer te blijven. Gij zijt j nog zwak en hebt rust noodig. Jawel, ik heb rust noodig, zeide de schilder halfluid bij zich zeiven. Daar viel zijn blik eensklaps op twee mannen die tegenover het lijk bij een ijzeren balustrade stonden en hunne aangezichten achter een zakdoek ver borgen hielden. Het waren de graaf Alonzo de Cam panas en diens zoon Bernardos De Vlaming deinsde terug. Het was hem te moede als stroom de er vuur door zijne aderen. In plaats van den weemoed en de smart, die zich op zijn gelaat afgetee- kend hadden, schoten zijne oogen nu vlammen en onwillekeurig greep hij onder zijn mantel naar zijn dolk. De stroom der menigte echter, die zich om het praalbed bewoog, duldde geen langer stilstaan. Evraert en de dokter werden daardoor voortgedrongen en de laatst genoemde maakte zich deze gelegen heid te nutte om den zieke naar de deur en uit de kerk te brengen. De krachten van den jongen man schoten bijna te ko$t om het rijtuig te bereiken. De geneesheer moest den koetsier ter hulp roepen óm er hem in te tillen. Daar zonk hij bewusteloos i,neen. Zijne borst zwoegde krampachtig, zijne ademhaling Was belemmerd. De koetsier deed de muilezels in galop voortrijden. Toen het rijtuig vgpr de woning van Sallandro stilhield scheen het le ven uit Evraert gevloden te zijn. Hij werd bewusteloos naar zijn ka mer gebracht en op zijn bed neerge legd. En eerst na een geruimen tijd ont waakte hij uit dien toestand, welke niet veel van den dood verschilde. De zintuigen van den zieke bene velden en de vreeselijkste schrikge stalten dansten hem voor den geest. Hij sprak bijna onophoudelijk met gesloten oogen in zich zeiven. hield zijne handen geen oogenblik stil en sprong van tijd tot tijd met opge- spalkte oogen uit zijn droom op. om daarin dan terstond' weer te verzinken De dokter week niet van zijn bed. DE PAUS SPANT ZICH IN VOOR MENSCHELIJKE OORLOGS METHODEN Het overhandigen des eloofsbrie- ven doo\ den Belgischen gezant bij den Heiligen Stoel, den heer Adriaan Nieuwenhuys, was voor den Paus aan leiding om eene verklaring af te leggen waarin hij zeide alles te willen doen om de oorlogvoerende mogendheden menschelijke oorlogsmethoden te la ten aanhangen, tot het oogenblik ge komen is voor het sluiten van een voor alle partijen eervollen vrede. De Paus zeide wij zullen trachten het oorlogsleed te verlichten door ons in te spannen, te bereiken dat de oor logvoerenden zich zullen houden aan de volkerenreckterlijke bepalingen in zake het voeren van een oorlog, zoo dat de burgerbevolking gespaard blij- ve,v'4'e gevangenen geestelijk verzorgd worden en het gebruik van giftgassen worde vermeden. Verderop verklaarde de Paus van daag verheffen de wapens hun luidde stem. maar desniettemin bidden wij tot God, opdat deze beproeving zal worden verkort en de volkeren een nienwen weg zeilen vinden naar een voor allen eervollen vrede, voordat het huidige conflict ontaardt in een algemeenen wereldoorlog. Tot het gunstige oogenblik daarvoor is aan gebroken, zullen wij alles probeeren om 't leed te verzachten. Vervolgens besteedde de Paus zijn aandacht aan de vredespogingen van Koning Leopold. Hij zeide Wij zijn ervan overtuigd in Belgie goede me dewerkers aan dezen fumanitairen ar beid te zullen vinden. De Belgische gezant had in zijn toe spraak gewezen op de vredespogingen van Koning Leopold en den Paus en verklaarde Deze pogingen zullen van onzen kant worden voortgezet en wij zijn ervan overtuigd, dat ook de po- ingen van Uwe Heiligheid voortgezet zullen worden. De groote stijfselfabriek aan de grens te Sas van Gent, is stopgezet wegens gebrek aan grondstoffen. In deze fabriek werken een groot aantal werklieden van beide zijden van de grens, voor wie zulks een groo te tegenslag is. Het zou vooral gebrek aan mais zijn die de oorzaak is van de stopzetting. Het beheer van de fabriek heeft zich in verbinding gesteld met de Holland- sche regeering en er wordt gehoopt dat deze in de toekomst voor den aan voer zou kunnen zorgen. Er is. dan ook hoop dat dit zou kunnen gebeuren bin nen afzienbaren tijd. Mocht dat niet het geval zijn dan beteekent het een ramp voor den grenskant. Hij liet zich tegen de zuster van Sallandro zeer bedenkelijk omtrent den toestand van den schilder uit. De senorita zond een koerier naar haren broeder toe, opdat hij in aller ijl met zijn dokter zou terugkomen. Niettegenstaande de angstige stem ming waarin de stad verkeerde door de berichten omtrent JuUrez, bracht de begrafenisplechtigheid van de J waande gravin de Campanas ee groote drukte te weeg. De klokken van alle kerken riepen de inwoners naar het plein voor de ka t'hedfraal en naar de straten waar d< plechtige optocht zou langs trekken. Alle ramen die daarop uitkwamen werden door in het zwart gekleede se- nores bezet. Rouwvlaggen wapperden van de da ken en de stad lag in smart en rouw gedompeld. De keizer had zich bij de begrafenis doen vertegenwoordigen. Zoowel in den dom bij den laatsten afscheidsgroet, dien men daar aan de overledene bracht, als bij den stoet di haar grafwaarts volgde, werd de grootste en rijkste staatsie ten toon gespreid. De aartsbisschop, zelf had er aan gehouden het gevierde meisje naar ha re laatste rustplaats te vergezellen. De witte zakdoeken van Mexico's schoonen wuifden haar een laatste vaarwel toe en menige traan pereide aan hare wimpers. Onder de treurenden bij het graf der condeza wekte de oude graaf het I algemeen medelijden op. j Hij scheen onder zijne smart te zul len bezwijken en zijn zoon Bernardo, die zich insgelijks diepbedroefd voor- [deed, hield hem onder den arm vast. De dagbladen brachten aan de afge storvene een waardige hulde. Zij spraken van hare zeldzame ta lenten en hare tallooze deugden zij meldden dat ze met een alom geacht man verloofd was en het doel harer wenschen nabij was gestorven. Zij bekloegen haren oom en diens zoon wier leven door dit verlies van alle vreugd en alle hoop zou verstoken worden. En het graf was toe I Voor eeuwig HOOFDSTUK XXV. HET Z1NNELOOZENGEST1CHT 11 ^Êenige dagen na de begrafenis stap- de dc oude graaf Alonzo de Campa nas des voormiddags in zijn rijtuig en reed landwaarts in en naar de bergen toe. Hij had de gordijntjes voor de por tierraampjes dichtgeschoven en zat in zijn mantel gewikkeld, als wilde hij zich voor de voorbijgangers verber gen. Blijkbaar had hij den straatweg willen vermijden, want de steenachtige slechte w-eg, dien hij langs reed, liep in dezelfde richting als deze,en na ver loop van een uur sloeg hij dezen dan ook in, doch telkens voor een korten tijd. Spoedig verliet hij den weg ander maal en volgde den zijweg, die lang zaam glooiende opliep en langs wel ken hij weldra een oud gebouw op den top van den berg bereikte, voor welks ingang zijn rijtuig stilhield. ,('t Vervolgt.)] '(Verboden Nadruk.)', Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffcl-Dc Gendti Kerkstraat 21] Aalet»

De Volksstem | 1939 | | pagina 2