De bevoorrading van de bevolking KRANKZINNIG UIT LIEFDE Gèmengd Nieuws Gemobiliseerde Industrieelen en Handelaars KOLONIALE LOTERIJ Oproeping van Genie- en Hulptroepen Bij en om de Mobilisatie Voorraad Zout in beslag genomen (V-K"»*» ■Hmanaa 18 Stol. H. Sophia. Heilige R<-»meiiische vrouw die haar kinderen in deugd opvoedde en ze aanzette lie ver het leven te verliezen dan hun ge loof afvallig te worden. (He e^w. 19 Sept. H. Januarius. Hij is de beschermheilige van de Italiaan- Sche stad Napels, die met groote de votie de relikwie van hei bloed van dezen heilige bewaart. Januarius werd in 304 voor de wilde dieren gewor pen maar daar deze hem niet raakten, ten slotte onthoofd. Abonnementen. Handelsreizi gers De Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen brengt ter kennis dat de handelsreizigers die on der de huidige omstandigheden hun abonnement niet- kunnen gebruiken,op aanvraag toelanng kunnen bekomen de afhaling van hun eerstvolgende maand-abonnementskaart uit te stel len gedurende den noodig geoordeel- den tijd. Handelsreizigers die houder zijn van driemaandelijksche of jaarabon nementen mogen hun kaart op een der stations van het net inleveren, ten eirde een eventueele terugbetaling te bekomen. Het abonnement zal nochtans, in elk geval, op den normaal voorzienen datum, d.w.z. één jaar na den datum van onderschrijving vervallen. De vredesbemoeiingen van den H. Stoel. In een brief aan Z. H. Em. kardinaal Granito di Belmonte, in ant woord op het adres van hulde, dat de deken van het H. Kollege van Kardi nalen Zijne Heiligheid heeft doen toekomen, verklaart de H. Vader on der meer dat de geste van het H. Kol lege Hem de grootste voldoening heeft verschaft. Voorts zegt de H. Va der met genoegen vernomen te heb ben van den Kardinaal dat de leden van het Heilig Kollege met de grootste belangstelling de vredesbemoeiingen van den H. Stoel gevolgd hebben, welke bemoeiingen door hun vurig ge bed ondersteund zijn. Aan het einde van zijn brief geeft de H. Vader uiting aan zijn vurigen wensch dat vredes- wenschen, welke Zijn uitmuntende medewerkers uitspreken, met Gods hulp spoedig volledig in vervulling zullen gaan. Sterfgeval. Zondag morgen overleed te Gent in den leeftijd van 83 jaar, M. Gustaaf Eylenbosch, ge wezen senator en eereschepen der stad Gent. Hij zetelde in den Gentschen ge meenteraad van 1896 tot 1911 en vervulde het ambt van schepen in 1910. Hij zetelde gedurende lange jaren als katholiek senator en was stichter van verscheidene katholieke instellin- gen. De aflijvige was stichter en later bestuurder van het dagblad Het Volk 50-Frankstukken. De aandacht van het publiek wordt er nogmaals op gevestigd dat de stukken van 50 fr. in 1935 aangemunt ter gedenking van de Internationale Wereldtentoonstel ling te Brussel en het Eeuwfeest der Belgische Spoorwegen, welke sedert 15 Juni 1939 geen wettelijken koers meer hebben, nog tot 31 October a.s. kunnen omgewisseld worden bij de kantoren van de Nationale Bank van Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT A1MARD I 79ste Vervolg. Eén middel, eerwaarde moeder, is er om haar daarvan te genezen en dit is de reden "mijner komst. Slechts geheele afscheiding van de wereld en volkomene rust kunnen dit verward gemoed vrede schenken. Gij kunt die ongelukkige misschien nog op den weg des heils terugbrengen en aan uwe be stemming. aan uwe verpleging wil ik haar toevertrouwen. Volgaarne, heer graaf, doch nie mand wordt hier aanvaard zonder een certificaat van den geneesheer. Dat zal ik u bezorgen, moeder. Dan zullen wij al onze zorgen aan haar wijden, en. laten wij het ten minste hopen, haar geneen 1 God geve het Ik dank u uit 'den grond van mijn hart voor het me delijden dat gij voor het meisje aan den dag legt, eerwaarde priores. Ver gun mij echter, u nog eenige wenken ten opzichte van uwe houding tegen over de ongelukkige te geven, zeide de grijsaard. De abdis maakte eene buiging en verzocht hem door eenc beweging met de hand haar zijn inzichten mede te deelen. Gij zult Sivene in hevige opge wondenheid aantreffen vervolgde de graaf, zij is hartstochtelijk en heftig, /-ij zal jammeren en weeklagen over de gruwelijke onrechtvaardigheid dat men haar niet voor de condeza Ga- Belgie, te Brussel en buiten de hoofd stad, alsmede bij de openbare kassen in de steden en gemeenten waar geen agentschap van de Nationale Bank be staat. Na 31 October 1939 worden be doelde stukken niet meer omgewisseld Rantsoeneeringskaarten zullen wor den uitgereikt maar moeten voorloo-< pi{£ niet \qprden gebruikt Een officieele *--mededeeling Het ministerie van^lationale Voor lichting deelt meae Sinds verscheidene maanden werd door de regeering voorzien aan alle staatsburgers een rantsoeneerings- kaart te verschaffen. Deze kaart zou ook in vredestijd blijven bestaan en toelaten in geval van ontreddering in de bevoorrading, de uitdeeling der le vensmiddelen te reglementeeren. Thans zijn alle gemeentebesturen van het land in het bezit van kaarten voor al de inwoners hunner gemeen ten. Het ligt allerminst in de bedoeling der regeering thans over te gaan tot rantsoeneering der levensmiddelen. Maar de regeering wil gewapend zijn om onmiddellijk te reageeren op toe standen die een goed geordende be voorrading zouden kunnen in gevaar brengen. Elke persoon ingeschreven in het bevolkingsregister of in het vreemde lingenregister zal eerstdaags in het bezit worden gesteld van een rantsoe- neeringskaart en van genummerde ze geltjes. Elk gerationneerd produkt zal im mers genummerd zijn. In geval een of ander produkt ge rantsoeneerd wordt, kan de huisvrouw zich bij haar winkelier aanmelden. De winkelier verschaft tegen betaling de geoorloofde hoeveelheid van dit pro dukt. Plakt als bewijs van aflevering de zegeltjes op een speciaal bordereel waarmee hij zijn grosist zal kunnen bewijzen dat hij zijn produkt verkocht heeft en hij dus zijn voorraad wenscht te vernieuwen. Het is noodig te onderstreepen dat de huisvrouw kj*n koopen waar zij wil Zelfs in andere steden en dorpen. De belangen van den middenstand zijn aldus gevrijwaard. Binnenkort zullen de rantsoenee ringskaarten aan de bevolking uitge deeld worden. Dit wil niet zeggen dat daardoor het systeem der rantsoenee ringen begint. Reelemaal niet. Vooralsnog is de normale bevoorrading van het land verzekerd. Indien gedurende enkele dagen sommige produkten als zeep en zout niet voldoende voorhanden waren ligt dat alleen aan een zekere storing in het vervoerwezen. Waar het op aankomt is kalm te blijven en normaal inkoopen te doen zooals irr vredestijd. Indien de be volking dat begrijpt en weerstaat aan den ongezonden lust om eetwaren op te stapelen dan zullen de rantsoenee ringskaarten nog lang buiten gebruik blijven. Het ordewoord is dus kalm en gematigd blijven. De bevolking heeft haar eigen lot in handen. briella wil erkennen. Belet haar dade lijk bij hare komst in uw huis over dit onderwerp te spreken. Als zij niet meer door die steilgedachte behept is, dan zal de tijd langzamerhand de wonden des geestes heelen. Behandel haar liefdevol maar tevens zeer streng. Doch vooral, eerwaarde moeder moet gij haar het zwijgen opleggen, opdat hare ziel tijd hebbe om tot zich zelve te komen en het verstand zijne rechten weder bij haar doe gelden. Ik bedoel de vrees toch wel niet uit te drukken dat zij schriftelijk met de wereld zou in aanraking komen om hulp te ver zoeken en daardoor onaangenaamhe den te veroorzaken. Zij is zeer be kwaam in vrouwelijke handwerken.Zij teekent en schildert voortreffelijk en kan ook vlug met de pen omgaan. Geef haar veel werk dat verdrijft best de grillen. Maar vooral geen we- reldsche aangelegenheden. want dan zal de condeza haar dadelijk weder in het hoofd spoken. Hier zweeg de graaf. De moeder overste vatte nu het woord op De maatregelen die gij aanbe veelt, heer graaf, zijn werkelijk de heilzaamste ik had hen al dadelijk als de beste erkend en het verheugt mij dat wij daaromtrent eenstemmig denken. Wanneer zult ge mij het ar me kind brengen Als het u gelegen valt, moeder. Altijd. Nog vandaag Alles is hier altijd gereed. Des te beter. Na zonsondergang zal zij hier wezen. Ik zei het u reeds, het is niet goed noch voor hare ziel noch voor haar lichaam. Maar het certificaat, heer graaf 1 Indien het u morgen toekomt... Het spijt mij. heer graaf, maar de regel is uitdrukkelijk. Wij willen De DRAAGWIJDTE DER UITZONDERINGSMAAT REGELEN Het ministerie van Nationale voor lichting deelt mede Een onlangs gepubliceerde mede- deeling bepaalt dat de toestand der gemobiliseerde industrieelen en han delaars geregeld werd door de wet van 24 Juli 1939. Eenige ophelderingen zijn hierbij wenschelijk. Herinneren wij er vooraf aan, dat deze wet slechts toepasselijk is op de industrieelen en handelaars die onder de wapens geroepen worden. In de eerste plaats gaat het om de opheffing van de kpntrakten van ar- beidsverhuring, 't is te zeggen dat ieder bediende of arbeider, die onder de wapens geroepen werd, het recht behoudt zijn plaats weer in te nemen .op den dag dat hij Van zijn militaire verplichtingen ontslagen wordt. Wat de plaatsvervangers betreft, voorziet de wet, dat zonder bepaling van het tegendeel, hun kohtrakt van rechtswege een einde neemt den dag van het vrijkomen der betrekking. De wet van 24 Juli heft verder ie der termijn op. voor de. gemobiliseer- den, in rechterlijke zaken, om 't even of het burgerlijke-, handels- admini stratieve-, fiskale- of zélfs strafrechter lijke zaken betreft. Nemen we het géval van een door de rechtbank veroordeeld burger, die beroep wil instellen tegen dit vonnis, maar die intusschen opgeroepen werd. Zonder deze wet zou hij gevaar loo- pen het termijn van beroep te zien vervallen. Dank zij de nieuwe wetge ving houdt het termijn Van beroep op van het oogenblik af van de mobilisa tie van den belanghebbende en wordt slechts weer van kracht op het oogen blik der demobilisatie^ Daardoor krijgt de belanghebbende den bij de wet voor^ien^n tijd om zijn rechten te doen gelden. Deze schorsing van termijn is even eens toepasselijk op elk rechtsmiddel tot uitvoering aangewend tegen de we- deropgeroepen militairen. In strafzaken evenwel is de uitvoe ring slechts geschorst wat betreft de boete of bijkomende' gevangenisstraf. Wat ten slotte de geprotesteerde wissels betreft, wijzigt de wet van 24 Juli niets aan de gewone wetgeving. Zij heeft geen anderé Uitwerking dan het verdagen van het bekend maken der namen van de - geprotesteerde schuldenaars die rin/Ler de wapens geroepen werden. OM DE TREKKING 1% KUNNEN VASTSTELLEN Koop uw biljetten van de 9e SNEDE 1939 PLAN DER GROOTE LOTEN SUPER GROOT LOT EEN MILUOEN Vijf en twintig groote loten van 1 OO.OOp frank- Vijf en twintig groote loten van 50.000 fr Vijftig loten van 20.000 fr. 61.200 loten van 100 tot 10.000 fr. niemand aanvaarden zonder bewijs schrift van den geneesheer. Onze ver antwoordelijkheid is te groot. Inder daad er zijn zinneloozen die men voor zeer redelijk zou aanzien als zij op één punt niet dwaalden. Gij hebt gelijk, moeder. Het certificaat zal met haar hier wezen. Beiden waren van hun leuningstoe len opgestaan. De graaf maakte eene diepe buiging voor de priores. Deze bracht hem tot. aan de deur, trok aan de schel en terstond ver scheen er eene non in de gang om den grafelijken bezoeker naar de deur van het klooster terug te brengen. De schurk zegepraalde. Buiten gekomen wierp, hij rechts en links een schuwen blik op de grauwe kloostermuren als vreesde bij gezien te zullen worden. Dan wikkelde hij zich in zijn mantel en snelde naar het dorpje terug. Daar wachtte zijn rijtuig. Eenige oogenblikken later reed de booswicht naar Mexico terug, naar het prachtig kasteel dat het wettig eigen dom was der condeza Gabriella de Campanas. HOOFDSTUK XXVI LEVEND BEGRAVEN Bleek en afgemat Zat Gabriella op haar legerstede in de hut van Ginebra. Zij hield hare handen in haren schoot gevouwen en sloeg hare be traande oogen van tijd tot tijd naar boven. Zij snikte niet en stelde zich niet wanhopig aan met handenwringen en jammeren. Zij had gelatenheid in haar ijselijk lot waartegen zij zich vruchteloos ver zet had. De tranen weldeivtlog maar onwil- EEN MEDEDEELING VAN HET MINISTERIE VAN LANDSVERDE DIGING Het ministerie van Landsverdedi ging deelde mede dat enkele gedeelte lijke oproepingen plaats hadden van elementen uit de genie- en hulptroe pen, met het oog op de uitvoering van zekere werken. GEMOBILISEERDEN, VOORZIET U VAN EEN DEKEN Het departement van Landsverde diging deelt het volgende mede Met het doel de voorraden dekens van het leger niet uit te putten, wor den de mannen, die voortaan een we- deroproepingsbevel zouden ontvangen er Joe aangezet zich te voorzien van een deken waarvoor ze een vergoe ding zullen ontvangen. DE DAGELIJ KSCHE VERGOE DING VAN 8 FRANK Het ministerie van Landsverdedi ging acht het gepast nogmaals aan de belanghebbenden te herinneren dat alle vragen om inlichtingen en alle re- klamaties betreffende de dagelijksche vergoeding van 8 fr. welke aan de rechthebbenden van de wederopge- roepen militairen wordt uitbetaald, moeten gestuurd worden aan de ge meentebesturen of aan den minister van Binnenlandsche Zaken, aangezien alleen deze daarvoor bevoegd zijn. Zoo die vragen om inlichtingen en die reklamaties overgemaakt worden aan het ministerie van Landsverdedi ging, kan zulks het onderzoek van de voorgelegde gevallen slechts vertra gen. Het ministerie van Nationale Voor lichting deelt mede Verbruikers beklagen zich over de prijsstijging van talrijke waren en meenen dit te mogen toeschrijven aan spekuleering. Deze verbruikers ver liezen uit het oog, dat een zekere stij ging van sommige prijzen het norma le gevolg is van den oorlogstoestand bij onze buurlanden Frankrijk en En geland, die onze leveranciers waren voor een aantal produkten, zijn ver plicht het hoofd te bieden aan stijgen de behoeften. Wat wij van deze lan den nog kunnen betrekken is onderhe vig aan een verklaarbare sprijsstijging. Men mag evenmin vergeten dat tal van voedingswaren ons van over zee toekomen. Deze waren zijn ook in prijs gestegen als gevolg van de ver hooging der vrachtprijzen. Voegen we hierbij dat de regeering zich inspant om alle speculeering te voorkomen en te bestrijden. Aldus vernam het ministerie 'van Bevoorrading dat een belangrijke Brusselsche zeepziederij in haar maga zijnen een voorraad had van 20.000 kgr. zout. Onmiddellijk werd het mi nisterie v^n landsverdediging gewaar schuwd en werd beslag gelegd op de- lekeurig en slechts nu en dan in haar uitgeweende oogen. Sedert haar eerste ontzettend ontwaken op deze legerste de had haar verschrikkelijke bewaak ster het haar nog geen enkele maal vergund het vertrek te verlaten. Zij had nog geene stem gehoord dan die van het vreeselijk tweetal dat de wacht over haar hield. Onverwachts trad Ginebra met ha ren vriendelijken blik en haar vleiende woorden als een roofdier dat met zijn prooi speelt bij haar binnen en zeide Sivene, het doet mij plezier -dat ik u een tijding kan brengen die u ze ker gelukkig zal maken. Gabriella verroerde niet. Zij hief haar blik naar de afschuwe lijke vrouw op. Geen tijding kon haar treffen. Zij voelde wel dat zij voor eeuwig van de wereld geschieden zou zijn. Gij gaat me van avond verlaten, voegde Ginebra erbij. Gabriella sprong, ondanks zich zei ven vreugdig op, wierp zich voor de voeten der mulattin neder en omhels de haar knieën. Smeekend riep zij Spreekt gij de waarheid, vrouw? O, wees barmhartig Zeg me toch de waarheid Laat mij den hemel niet zien om mij daarna terug in de hel te stooten. Wilt gij me vrij maken? Zie, ik wil mijn vermogen met u dee len en geen menschenhand zal u een haar krenken voor hetgene gebeurd is. Ik bedoel eene uitgestrekte macht en invloedrijke vrienden. Beiden zullen u beschermen. Ik heb de waarheid gezegd, Si vene. Ik moet u van avond naar een klooster brengen. antwoordde Gine bra. Zij wilde Gabriella doen opstaan. Deze trok haar handen van de vrouw terug, bedekte daarmede haar ze koopwaar die tegen den ouden prijs werd betaald. Dit weze een waarschuwing voor degenen die hun plicht van solidariteit in deze moeilijke tijden niet volbren gen. KINDJE JAMMERLIJK VER BRAND TE EREMBODEGEM AAN ZIJN WONDEN BEZWEKEN Te Erembodegem was vróuw De Raes aan het wasschen in het bijzijn van haar 4 jarig dochterken. Plots sloeg het kind achterover in het heete zeepsop. Het liep zulke erge brand wonden op dat het 's anderendaags is overleden. De droefheid der moeder is onbeschrijfelijk. SMARTELIJK ONGEVAL TE AS9CHE Zaterdagnamiddag deed zich een smartelijk ongeluk voor te Asschc,Ge meenteplein. Messine C., van Rumbeke, kwam met een vrachtauto voor rekening der firma Van de Moortele, van Izegem, naar Brussel gereden. Gekomen tp Assche, Gemeenteplein stak opeens voor zijn voertuig, De Knop Willem, van Assche,Walfergem per rijwiel den steenweg over. Deze werd met volle geweld aangereden en 5 meter ver meegesleurd, waar hij ten gronde viel en roerloos bleef liggen met een gapende wonde aan het hoofd Ooggetuigen namen hem op en droegen hem binnen in het Gasthuis waar hij bij zijn aankomst reeds over leden was. De ongelukkige was 28 j. en vader van een kind. De droefheid der vrouw en familieleden is groot. BAND1ETENWERK TE TIEGEM Zaterdagavond en Zondagmorgen was het rustige Zuid-West Vlaamsche Tiegem geweldig onder den indruk van een schurkenstreek, waarvan een ieder niets beters wenscht dan dat de laffe daders spoedig mogen bij de lurven gevat worden. Zaterdagavond omstreeks 9 uur zaten de twee gebroeders Alois en Francois Breda, onderscheidenlijk 69 en 72 jaar, alleen in hun woning, een hofstedeke, gelegen op den Okerwijk, een 500 meter van de Barreel». Francois was nog het dagblad aan het lezen terwijl Alois naar de slaap kamer ging. Plot? wordt de achter deur met geweld geopend en daarna onmiddellijk op slot gezet, en drie vermomde kerels stonden voor hen. Ze waren heelemaal zwart gemaakt en hadden dan nog een doek voor het ge laat. Twee ervan snapten den oudste vast, daar deze ietwat de sterkste is en zelfs tegenstand bood de derde legde Alois ten gronde. De beide grijs aards werden de handen vastgebon den met ketens en de beènén met slaaplakens, en vervolgens een prop in den mond gestoken. Het eenige wat de drie kerels zeg den was met zware stem Zwijgen 1» Geld Voortdurend werd een re volver op het gelaat van den oudste gedrukt en zelfs zoo erg dat hij hier door gewond werd. Gedurende ruim een half uur hebben de invallers dan alles doorzocht, zelfs koffers en kassen opengebroken en hebben ten slotte een som van onge veer 1000 fr. kunnen ontvreemden. (Vrijdag hadden ze juist hun haver verkocht en het geld ontvangen). Hierop hebben ze dan de beenen der oudjes losgemaakt, de deuren ont sloten en zijn dan langs de achterosur spoorloos op de vlucht geslagen. gelaat en viel plat op den grond neder met de woorden Groote God 1 wees mij genadig. Sta op, meisje, en wees maar ge rust. De priores van het klooster staat als een vrome, goede, brave vrouw bekend... Gij zult het goed bij haar hebben... Veel beter dan ik het u hier kan geven. De mulatin grinnikte. Zij nam de condeza op en legde haar op de legerstede neder. Het woord klooster had Gabriëlla aangenaam getroffen. Daar zou zij ten minste menschen ontmoeten, godvreezend en deugd- zóVn, rechtvaardig en oprecht, die naar haar zouden luisteren. Toen Ginebra het vertrekje verla ten had en de blik van Gabriëlla we der op de naakte neten wanden, op het bladerdak en op de ruwe sponde viel, kwam haar gevoel andermaal in opstand tegen die ongehoorde, schan delijke gruweldaad waardoor men haar in dit moordhol gebracht had. Het klooster scheen haar. bij deze helsche verblijfplaats, een hemel aan te bieden. Ik wil hier wel vandaan, al moest ik ook den dood te gemoed gaan, dacht zij. Met een ongeduldigen, verlangen den blik keek zij naar het daglicht dat hier en daar door het gevlochten riet heendrong. De uren kropen op dien dag nog langzamer voort dan gedurende den langen tijd harer gevangenschap het geval was geweest. t Vervolgt. X (Verboden Nadruk.)' Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, t J. Van Nuffel-De Cendt* Kerkstraat 211 Aalsta

De Volksstem | 1939 | | pagina 2