Kabinetsraad nUÜ!? KRANKZINNIG UIT LIEFDE Mededeelingen aan de bevolking Pijnlijke indruk in het lfatikaan Zullen wé groene zeep te kort komen Wisselagent te St-Niklaas dient balansrekening in Zeevaart te Antwerpen I voorkomen, houdt de Luxemburgsche 11 regeering er aan tc bepalen dat die maatregelen natuurlijk de Belgische-j onderdanen niet betreffen, welke zul len blijven behandeld worden op voet van gelijkheid met de Luxemburgsche. 20 September. H. Eustachius. Na zijn bekeering was hij een groot beoefenaar van de christelijke caritas. Zijn goederen deelde hij den armen uit. De marteling die hij doorstond was er een van de wreedste. Hij werd levend verbrand in een bronzen ketel .(We eeuw.) Oud-minister Theunia naar Ameri ka. -De h. G. Theunis, minister van Staat, vertrekt binnenkort naar de Vereenigde Staten van Noord-Ame- rika met een belangrijke ekonomische opdracht bij de Amerikaansche re geering. Het verblijf van den h. Theunis tc Washington blijkt van langen duur te zullen zijn. Uitvoer en invoer. De invoer van de Belgisch-Luxemburgsche Eko nomische Unie bedroeg voor dc maand Juli 26.618.133 metrische kwintalen en 1.386.710.000 frank te gen 25.618.926 metrische kwintalen en 1.783.249.000 frank in Juni 1938. De uitvoercijfers waren 21.509.050 metrische kwintalen. voor een waarde vym 1.889.288.000 frank, tegen 17. 185.437 metrische kwintalen en 1.619.309.000 frank in Juli 1938. Voor de eerste zeven maanden wa ren de cijfers in waarde Invoer 1938 12.894.765.000 frank Invoer 1939 13.624.591.000 frank Uitv. 1938 12.276.934.000 frank Uitv. 1939 13.103.969.000 frank. In de Kon. VI. Accadcmie. De klasse der Schoone Kunsten van de Kon. Vlaamsche Academie voor We ienschappen, Letteren en Schoone Kunsten van Belgie, heeft haar maan- delijksche bijeenkomst gehouden on der het voorzitterschap van den heer Lode Mortelmans, bestuurder der klas se. Op deze zitting deed prof. R. Mae- re een mededeeling over de Xle eeuw- sche toren van de kerk van Fesses (bij Namen). In den namiddag hield de klasse der letteren en der moreele en staat kundige wetenschappen haar maan- delijksche vergadering onder het voorzitterschap van den hr Frans Van Cauwelaert, bestuurder der Klasse en voorzitter der Academie. Tijdens deze zitting werd een lezing gehouden door kan. Fl. Prims over u Cultuurwaarden en tekorten te Ant werpen in de XVle eeuw». De leden der regeering vergaderden Maandagnamiddag te 14 u. 30 in Ka binetsraad onder het voorzitterschap van den H. Pierlot, eerste-minister. Al de ministers waren op de vergadering aanwezig. Na afloop ervan werd te 18 uur 1 5 volgende mededeeling aan de pers verstrekt Verdeeling der eetwaren De raad keurde een ontwerp van besluit goed waarbij de modaliteiten van verdeeling der eetwaren worden geregeld. (Naar verluidt gaat het hier om opmaken van een statuut voor de bevoorrading van het land). Aankoop van graan. Eventueele rantsoeneering) enz. Bij artikel I van dit besluit zou aan den bevoegden minister het recht worden toegekend om de bevoorra ding naar eigen goeddunken te leve Vijf duizend jaar oud. Op het kerkhof van Santa Maria de Tule in Mexico is onlangs een reusachtige treurwilg doodgegaan, die wel de oud ste ter wereld moet zijn geweest. Biologen hebben vastgesteld dat deze boom ten minste 5000 jaar oud zal zijn geworden. De omtrek van den boom bedroeg 23 meter en het bladerwerk verleende het geheele kerkhof schaduw. De Belgen in 't Groot Hertogdom Luxemburg. Onlangs heeft de re geering van Luxemburg aan de vreem delingen die in het Groot Hertogdom arbeiden, den raad gegeven Luxem burg te verlaten en naar hun land te rug te keeren. Om iedere verkeerde vertolking te Deelneming der werkloozen aan werken van nationale of passieve verdediging De raad hechtte vervolgens zijn goedkeuring aan een ontwerp van be sluit betreffende de vrijwillige deelne ming aan de verzekerde werkloozen aan werken van nationale of passieve verdediging. (Ingeval van vrijwillige deelneming zouden de verzekerde werkloozen een vergoeding van 5 fr. in specien of in natura ontvangen.Met deze vergoeding zou geen rekening gehouden worden voor opmaken van behoefte-staat) De vrije tijd van den soldaat De raad onderzocht eveneens de te treffen maatregelen om een werk van den vrijen tijd der soldaten in te rich ten. (Naar verluidt zouden al de ini tiatieven inzake inrichting van den vrijen tijd van den soldaat gecentra liseerd worden, tot standkoming van bibliotheken, tooneel, kinema, tehui zen voor de soldaten, sport en spelen de gezamenlijke giften enz. enz. X De Financieele toestand Vervolgens gaf de heer Gutt, minis- ter van Financien, een uiteenzetting van s lapds financieelen toestand fcn j bracht hij zijn nieuwe socialistische collega's op de hoogte van het uitzicht der zaken. De Economische zending van den H. Theunis Verder werd nog besloten aan staatsminister Theunis, gewezen eerste minister, een economische zending naar de Vereenigde Staten van Ame rika toe te vertrouwen. Naar het schijnt heeft de regeering h<ft nuttig geoordeeld, dat de heer Theunis contact zou nemen met de Vereenigde Staten betreffende de be voorrading van het land, inzake eet waren, grondstoffen en tonnemaat. De leden der regeering zullen aan staanden Donderdag andermaal in kabinetsraad bijeenkomen. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 1 80ste Vervolg. Zij telde de minuten en luisterde naar ieder geluid dat zich buiten de hut deed hooren. Ginebra bracht haar zooals ge woonlijk gekookte boonen en mais- brood voor haar middageten. Gabriella wees deze spijs van zich af want het was haar niet mogelijk van deze vrouw nog iets aan te nemen. Eindelijk verdween het daglicht. Het werd donkerder in het vertrek je en de vurig verlangde avond die Gabriella verlossing zou aanbrengen, daalde ook in de hut. Alles bleef stil en rustig. De nacht maakte alle kleine ope ningen in het gevlochten riet onzicht baar en de roode gloed van het vuur in Ginebra's kamer drong tot Gabriel- la's gevangenis door. Buiten was er niets te hooren dan de golven van het meer die de heftige wind bruisend tegen den oever aan dreef en de toppen der bananen boven de hut die hij heen en weder bewoog. Gabriella bad. Hare hoop was nu in de verplaat- ring. Zoude deze gebeuren Of had men haar bedrogen Nog altijd maakte de mulattin gee- ne toebereidselen om haar weg te brengen Deze liep nu echter de hut herhaal- SPAARZAAMHEID IS BODEN Het Ministerie van Landsverdedi ging deelt mede Spaarzaamheid is op alle gebied geboden. Autobanden, looden batterijen voor accumulatoren, koperen benzine-ver- gaarbakken, aluminium voorwerpen, stalen rupsbanden, enz. dienen be waard. Alle nuttelooze verplaatsingen per auto dienen vermeden. Vaticaansche Staat, 18 Sept.: Het bericht dat Soyjet-Rusland zich actief in den oorlog heeft ge mengd heeft in Vaticaansche kringen een diepen en zeer grievenden indruk gemaakt. Zoodra het nieuws den H. Vader op zijn zomerverblijf in Gastel Gan- dolfo bereikte, heeft Zijne Heiligheid zich onmiddellijk teruggetrokken om te bidden. Na langen tijd in gebed te hebben doorgebracht, ontbood de H. Vader den plaatsvervangenden staatssecre taris, Mgr Montini, die kardinaal Mag- lione vervangt, aangezien deze laatste te Casorio verblijft, om rust te nemen Na met Mgr. Montini te hebben ge confereerd, heeft de H. Vader 'n aan tal ambassadeurs en bij den H. Stoel geaccrediteerde gezanten in audiëntie ontvangen. De namen van deze diplomaten werden echter niet bekend gemaakt. Meer dan ooit zal de H. Vader zijn streven richten op het humaniseeren van den oorlog, indien dit althans mo gelijk is. Over het algemeen is men hier van meening, dat er thans weinig hoop be staat, dat een bemiddeling nog succes zal hebben, doch de H. Vader zal voortdurend in gebed met God ver- eenigd blijven en maant dringender dan ooit de christenheid op te zien tot God en vurig te bidden.om redding. Blijkbaar heeft de H. Vader zijn nachtrust aanzienlijk v.erkort, ten einde nog meer tijd aari het gebed te kunnen wijden. Volgens een zegsman zou de opperpriester tharis op den har den bodem in plaats van te bed slapen teneinde deel te nemen aan het men- schelijk leed, dat zoovelen thans te dragen hebben en te boeten voor de menschheid. Zij, die sedert de kroning van den Paus in diens onmiddellijke nabijheid hebben geleefd,j verklaren dat de H. Vader zeer v€rapderd is.Hij is nog tengërden dan voorheen ert zijfi uiterlijk is meer nog dan vroeger, dat van een asceet. Van de religieuze persoonlijkheden die dezer dagen door Zijne Heiligheid ontvangen zullen worden, zal een der eerste zijn de Poolsche Kardinaal Hlond, die vandaag te Rome is aange komen. Vatikaanstad, 18 Sept, (Havas) De aktie van Rusland tegen Polen heeft in de Vatikaanstad een pijnlij ken indruk gewekt, en wordt er be schouwd als een onloochenbare schen ding van het recht en de moreele orde. In de Osservatore Romano» wordt door graaf della Torre Kulde gebracht aan den Poolschen heldenmoed, in een artikel dat getiteld is ((Polen kan niet sterven.» Er zijn menschen die bruine zeep koopen alsof er binnen een paar maan den geen meer zou te vinden zijn. Wij laten de haastigen voor loopen en dat om reden dat de hastigen een verkeerden koop hebben gedaan. Weet ge misschien niet, gij die nu met uw kuipkens 'nen «hazaard» meerit gedaan te hebben dat zachte zeep niet goed bewaart en dat bijzon der bruine zeep, die in den zomer ge maakt is niet bestand is tegen de kou de Men weze gerust, er is grondstof ge noeg in de wereld om alleman te voe den en daar waar het eene neutraal land er op uit is om goederen te koo pen, is het andere er evenzeer op uit dezelfde goederen te verkoopen. In Argentinië staat een oogst lijn zaad te velde zooals men er nooit een gekend heeft, men spreekt van 2 1/2 millioen ton gedurende den oorlog van 1914-18 had ditzelfde land twee totaal mislukte oogsten, die te zamen geen 250.000 ton opbrachten. Het spreekt van zelf dat Argentinië eenerzijds zoo gratig verkooper zal zijn van die grondstof, als wij er koo- per van zullen zijn, en men zal zonder twijfel het middel vinden om de waar bij den kooper te brengen. Het is natuurlijk nu een tijd (van aanpassing, maar als die er is zal het weer normaal worden. TEKORT NOG NIET VASTGE STELD De te Sint Niklaas-Waas gevestigde wisselagent Theo De P., heeft zijne balansrekening ingediend bij de Han delsrechtbank. Zijn bureelen waren reeds sinds en kele dagen gesloten. Het zijn vooral middenstanders en kleine burgermenschen die geld aan De P. hadden toevertrouwd. Het tekort werd nog. niet vastge steld. Tijdens de 3 laatste dagen is de zee vaart te Antwerpen, in vergelijking met de eerste dagen der vorige week eenigszins toegenomen. Deze toena me is nog verre van aanzienlijk, maar in de gegeven omstandigheden is zelfs de lichtste verbetering uiterst wel kom. Op 16 September hebben 6 zee schepen Antwerpen aangedaan 2 schepen vaarden verder naar Brussel 3 werden gedokt in de Kruisschans- sluis en 1 in de Royerssluis. Op dien dag verlieten ook 6 schepen de haven namelijk 2 afkomstig uit Brussel, 2 van de kaden, 1 uit de Royerssluis en 1 uit de Kruisschanssluis. Op 1 7 September bedroeg het aan tal aankomsten 11, namelijk 2 sche pen vaarden voort naar Brussel, 4 werden aan de kaden gemeerd, 5 wer den gedokt in de Kruisschanssluis.Den zelfden dag vertrokken er 4 schepen uit Antwerpen, namelijk 2 uit de "Kruisschanssluis, 1 uit de Royerssluis en 1 van de kade. Op- dit oogenblik, middag 1 8 Sep tember, zijn er reeds 5 schepen te Antwerpen aangekomen, waaronder 1 met een diepgang van 77 scm. Een dezer schepen zette de reis voort naar Brussel, 1 werd gedokt in de Royers sluis, 2 in de Kruisschanssluis, 1 werd gemeerd aan de kade.Er zijn nog twee schepen te Vlissingen voor Antwerpen gemeld. Een drietal schepen hebben de noodige maatregelen getroffen om heden of in den loop van den nacht de haven te verlaten. Er bevinden zich thans 63 zeeschepen in de haven van Antwerpen. de malen uit en bleef enigen tijd bui ten staan als wachtte zij op iemand. Eensklaps was het Gabriella als hoorde zij het rollen van een rijtuig in de verte. Zij sprong verheugd op en luisterde met inspanning Zij had zich niet bedrogen. Hare polsen sloegen sneller, haar hart klopte luider Thans hoorde zij het hoefgetrappel en weinige oogenblikken daarna hield een rijtuig voor de hut stil. Onwillekeurig dacht Gabriella er aan zich tot de reis gereed te maken, maar goede hemel Zij had immers niets mede te nemen. Al wat zij haar eigendom kon noe men waren de kleederen die zij aan had en die zij voor een geruimen tijd aan de arme Sivene gegeven had. Eensklaps vertoonde de mulattin zich op den drempel der deur en zeide: Kom hier, Sivene het rijtuig is daar om u naar het klooster te bren gen Zij strekte hare bruine armen naar de gravin uit, greep haar bij de hand en bracht haar de hut uit. Het was pikdonker. Gabriella kon niets zien dan de donkere omtrekken eener koets. Op den bok zat een man met een grooten, breedgeranden hoed op en een mantel om. De trede was neergelaten. Daarnaast stond de donkere gestal te van Anselmo. De mulattin hielp de condeza dade lijk in het rijtuig stijgen. Daarop volgde zij haar, sloeg de trede achter zich toe en weg rolde het rijtuig.. Het schokken en slingeren daarover bewees dat zij langs een slechten on gebaanden weg reden. Het was zoo donker dat Gabriella niets van de omstreken kon zien. Met een bevend hart zat zij naast de verschrikkelijke mulattin. Waar bracht zij haar heen Had zij de waarheid gezegd Was het klooster het doel v. v den tocht Of had men een nog vreeselijker ver blijfplaats voor haar gekozen Zulke gedachten doorkruisten den bangen geest van Gabriella. Duizend beelden van ontzetting en wanhoop spookten voor'haren geest. Zij drukte haar gevouwen handen krampachtig tegen de borst en bad den hemel om bijstand. Langen tijd had het rijtuig heen en weder geschommeld. Toen kwam het op een goeden straatweg en reed nu^veri harder voort Ginebra zat spraakloos en onbe weeglijk. Slechts het duchtig klappen der zweep van den koetsiej; en het dave rend rollen van het rijtuig, verbraken de voor Gabriella zoo pijnlijke stilte. Eensklaps zag de contieza de vele verlichte ramen van een niet ver ver wijderd gebouw op de hoogte die zij opreden. Zij murmelde Goddank en be groette den lichtglans die een straal van hoop in haar hart schoot. Men reed den berg op. Voor het klooster hield het rijtuig stil. Ginebra sprong uit hpt rijtuig. Het wijf nam Gabriella krachtig bij den pols en hielp haar afstijgen. Op dit oogenblik ging de klooster poort open. Een heldere lichtglans Kwam daar- I uit te voorschijn. De mulattin had met Gabriella den ingang bereikt en wilde binnen treden toen de condeza naar het rijtuig om VOOR TWEE MILLIOEN DIA MANT GESTOLEN TE ANTWERPEN De politie der 6e wijk in de Ves tingstraat werd Maandagrriorgèn in kennis gesteld van een belangrijken diefstal gepleegd in het gebouw Peli kaanstraat nr 94, te Antwerpen. Onbekenden waren er in de buree len gedrongen van den h. Mossi, op de tweede verdieping. Het gebouw bestaat namelijk uil een appartement gebouw aan de voorzijde en de buree len aan de achterzijde. De schelmen hadden in het bureel van den h. Mossi den brandkoffer om gekeerd en er de rugzijde van gefor ceerd. Langs de gemaakte opening stalen zij verschillende partijen diamant waarvan de waarde onbekend is, doch die naar schatting wel een paar mil lioen frank kunnen bedragen. De diefstal kon gebeurd zijn Zon dagnamiddag of tijdens den nacht van Zondag op Maandag. Politieofficier Snels, die de klacht ontving, stelde een eerste onderzoek ter plaatse in, verwittigde het parket en den dienst der rechterlijke opdrach ten en zorgde ervoor dat de beschrij vingen der gestolen partijen zoo spoe dig mogelijk in alle richtingen werden rondgezonden. GEWELDIGE BRAND TE ANTWERPEN Maandagavond is te Antwerpen in de Balansstraat 125, waar een firma van lichtreklames is gevestigd, in een werkhuis en een opslagplaats een ge weldige brand uitgebroken. Omstreeks 10 u. 15 stelde een voor bijganger vast, dat brand ontstaan as in een bovenmagazijn. Onmid dellijk werd de brandweer gewaar schuwd en spoedig waren de mannen van de kazerne der Paleisstraatter plaatse. Gevaar dreigde voor uitbreiding van het onheil, daar naast het geteis terde gebouw groote papierfabrieken en twee autobergplaatsen gevestigd zijn. Intusschen waren de brandweer mannen van het Kipdorp eveneens ter plaatse gekomen, onder leiding van luitenant Rombauts. Later kwam ook nog majoor Van Capellen. Ruim anderhalf uur dienden de brandweermannen te werken, om het vuur te beperken. Omstreeks midder nacht was alle gevaar geweken, maar het gebouw was tot den grond uitge brand. De schade is vrij aanzienlijk. Een stevige ordedienst, onder lei ding van kommissaris Van Peetersen, en officier Callebout, hield de talrijke nieuwsgierigen op afstand. keek. Bij het licht dat uit het klooster stroomde herkende zij in den koetsier haren neef Bernardo schreeuwde zij met eene akelig gillende stem. De schelm grinnikte. Moordenaar Beul Naar de rechtbank met mij riep zij hem toe. Zij had hem terstond bij zijnen mantel gegrepen. Doch de mulattin greep haar vast, trok haar naar de deur van het kloos ter mede en duwde haar in het voor huis binnen. Daar waren verscheidene bedien den die zich van haar meester maakten Razend zinneloos zei Ginebra. De deur viel dicht achter haar. De mulattin stapte terug in het rij- tuig. Bernardo legde de zweep op de paar- I den en reed weg. Gabriella ging ondertusschen naar I de trap die naar de bovenverdieping van het krankzinnigengesticht voerde. Want krankzinnig was zij, dit ver- klaarde een certificaat geteekend Dr Baldi Haar gang was onvast, haar hoofd gebogen en hare handen hingen slap naast haar neder. Op de onnatuurlijke overspanning was een volledige uitputting gevolgd. Zonder geregeld te kunnen denken liet zij zich onwillekeurig door de vrouwelijke bedienden voortleiden. Zij hadden den gang bereikt aan wier zijde zich de kamer der abdis be vond. Deze kwam haar met een lamp in de hand te gemtV- Moeder-overste zeide een der bedienden tot Gabriella. Zij klopte het meisje zachtjes op den schouder om haar uit de mijme ringen te doen ontwaken. De jonge gravin keek op. Zij ontmoette den zacht, vriende lijken blik der waardige vrouw. Het was haar te moede als viel de last die haar dreigde te verstikken van de borst. Een gevoel van vertrouwen en hoop maakte zich van haar meester. Terwijl zij naar de priores toeging kwamen haar de tranen in de oogen. Wees welkom binnen onze mu ren mijne dochter Rust, vrede en rein geluk der ziel wachten u hier. Zij vatte Gabriella liefdevol bij de hand en bracht haar in de kamer. Maar twee bedienden volgden. Zwijgend was de gravin gevolgd. De priores zette de lamp op de tafel neder en wendde zich nu tot Gabriella met de woorden Gij zijt zwaar beproefd gewor den, arme Sivene. Maar uw leed en uw smart kunnen u niet volgen. Gij zult dat alles in de stilte vergeten en niet meer naar uw vroeger bestaan terug verlangen. Ik zie het, wij zullen goede vriendinnen zijn. De waardigheid, de voornaamheid der priores, de smaakvolle alhoewel eenvoudige inrichting van het vertrek ja zelfs de lucht die Gabriella hier inademde riepen in haar de gravin we der terug. Zij vergat het gewaad der dienst maagd dat hare edele gestalte omhul de, richtte zich in al hare majesteit .op en zeide X't Vervolgt.)] '(Verboden Nadruk.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk' ver boden, te verkrijgen Boekhandel, j J. Van Nuffcl-De Gendt, Kerkstraat £11 Aak*.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2