De wanhopige strijd van Polen tegen een verpletterende overmacht van Duitschers en Russen 21 Hitler's redevoering te Danzig Op hel Westelijk front I)rstrijd opZpp Donderdag SEPT. 1939 Officieus Engelsch commentaar op de Rede van Hitier Polen in de greep van het bruine en het roode bolsjevisme Warschau blijft zich verdedigen tot den dood De Osservatore Romano over de Russcliische tusscheukomsl XXXXVIe JAARGANG NUMMLR 217 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Kerkstraat. 9 en 21. AALST DAGBLAD 25 CENTIEMEN. TELEFOON 114. Publiciteit buiten het Arr. AALST Agentschap Havas, Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rue de Richeleu, Parijs. Bank Buldings-Kingsway, 20 Londen. W C. 2. II. MATHEUS Zon op.">, 30 af 17, 52 u M. 28 UK, 6 Danzig, 1 9 Sept.- De Fuhrer is op den middag op het Danziger grondgebied toegekomen. Gouwleider Forster heeft hem te Resmeberg opgewacht. De kanselier begaf zich oogenblik- kelijk naar Danzig, waar hij op het Marktplein een parade zou bijwonen. Gouwleider Forster begroette den Fuhrer, als bevrijder van Danzig en deed het hoofd van het Hitleriaansch Duitschland toejuichen. Door eindelooze toejuichingen der begeesterde menigte begroet, richt Hitier zich dan tot de Danziger bevol king Dit plechtig oogenblik, zegt hij tot gouwleider Forster en het Danziger- volk, beleeft gij niet alleen. Al de Duitschers deelen thans met u de vreugde en de ontroering van dit oogenblik. Volgt het onvermijdelijk proces van het «diktat» van Versailles dat geko men is niettegenstaande er noch over winnaars, noch overwonnenen waren. En wat bracht dat beruchte diktat In stede van de gestelde netelige vraagstukken op te lossen, stelde het er een massa nieuwe in de plaats Als tweede thema pakte Hitier uit met het recht tot de levensruimte der groote Duitsche gemeenschap. Hier over hebben we hem in vroegere rede voeringen voldoende hooren uitwei den. De inspanningen door den fuhrer gedaan om tot een menschelijke en redelijke regeling van al de vraagstuk ken van levensbelang te komen, ma ken het derde punt uit. Zich in het bijzonder met Danzig inlatend toont de Fuhrer aan dat het eene stad is van uitgesproken Duitsch karakter, wat door niemand betwist wordt, maar die na den wereldoorlog 1914-1918 verpoolscht werd, dank zij duizend knepen en omwegen. Op al de redelijke aanbiedingen van het Rijk heeft Polen bij slot van reke ning met de algemeene mobilisatie ge antwoord, waarop een ongemeene terreur volgde, in den loop waarvan er talrijke Duitschers als slachtoffer vie len. Duitschland kon niet langer meer den smaad van een barbaarschen staat als Polen aanvaarden. Heden, ging de fuhrer voort, ver klaren de westerlijke mogendheden kalmpjes dat er geen sprake is van Polen maar van de afschaffing van het Duitsch binnenlandsch regiem. De Fuhrer drukt in het bijzonder op het geduld en de toegevendheid waar van hij gedurende jaren het bewijs gegeven heeft, in de steeds ontgoo chelde hoop om een vredelievende op lossing te bekomen. Men drijft niet ongestraft Duitsch land tot het einde van zijn geduld. Deze oorlog die de tegenstrever voor een zaak houdt, zal in der waar heid zijn groote ontgoocheling wor den I Aan het Duitschland van vandaag stelt men geen ultimatum (Langdu rige toejuichingen We zijn het land der barbaren bin nengerukt en in een paar weken tijd werden de Poolsche legers letterlijk weggevaagd door onze heldhaftige troepen. In 18 dagen hebben wij een volledige ineenstorting van Polen be werkstelligd. Spreker brengt dan een warme hul de aan de houding der Rijksweer ook voor den Poolschen soldaat heeft hij woorden van waardeering, doch hij spot met het opperbevel dezer troepen dat, zegt hij, beneden alles was. Verder verklaart hij dat, in strijd met de Britsche beweringen, Duitsch land in Polen steeds een humanitairen oorlog heeft gevoerd en niet de kinde ren en vrouwen aanviel, Engeland zelf -'alt de vrouwen en kinderen aan,door '.ijn economischen bloèus, waarin het >ok de neutrale volkeren betrekt, die I dan zouden moeten verhongeren, zoo als het Duitsche. Over de verhouding met Rusland verklaarde hij dat Rusland blijft zoo als het is, wat ook met Duitschland het geval is. Rusland is zijn minderheden ter hulp gekomen. Dit is geen snoodheid, zooals Engeland beweert. Sprekend van de aanvallen waarvan het Hitlerregiem en zijn persoon van wege Engeland het voorwerp zijn,ver noemde de Fuhrer bij naam de heeren Churchill, Duff-Cooper en Eden en zegde Moesten die heeren mij loven, dan zou dat voor mij een oorzaak van die pe bekommernis zijn (gelach). Ik ben fier door hen aangevallen te worden. Maar als zij zich inbeelden dat zij daarmee het Duitsche volk van mij Zullen afwenden, dan houden zij het Duitsche volk voor even karakterloos en even dom als zij zelf zijn Hun belachelijke propaganda deert ons niet en deze sukkelaars in de pro paganda moeten eerst eens bij ons in de leer komen (gelach). Inzake de verhouding tot Frankrijk zegde Hitier voor de zooveelste maal dat Duitschland geen verlangens meer koestert in het Westen, maar er is een oorlogshetze in Engeland die Frank rijk tegen ons in den strijd meesleept. Indien nu Engeland meent den oorlog door te moeten voeren voor Polen dan verneme het dat Duitschland en Rusland borg staan voor de huidige grenzen van Polen waarvoor wij ons bloed hebben vergoten. Engeland overigens strijdt niet zoo zegt het toch tegen Duitsch land maar tegen het Nationaal Socia listisch regiem. Welnu, de strijd tegen het nazisme is de strijd tegen Duitschland, want die twee vormen een onafscheidbaar één. Indien de oorlog, volgens het Brit sche oordeel drie jaren kan of zal du ren, heb ik medelijden met den Fran- schen Poilu die zich dien oorlog laat opdringen. Maar laat hem drie, vier, of meer jaren duren, capitulatie kennen wij niet, wij vechten voor ons bestaan. Verder dankte de Fuhrer het Duit sche volk voor de talrijke bewijzen van dapperheid die het reeds gegeven heeft. Men zegt dat de geestdrift die 1914 kenmerkte thans niet aanwezig I is. Het Duitsche volk is thans meer be zield dan in 1914, zei de Fuhrer, maar het is een bezieling naar binnen in. We hebben thans geen hoerah-patriotisme noodig. Er kan een oogenblik komen dat wij gebruik zouden maken van een nog niet gekend wapen en waarmede wij zelf niet zouden kunnen aangeval len worden. Hopen we dat we niet ge noodzaakt zullen worden dit middel te gebruiken. Dat de Almachtige God die onze wapens heeft gezegend, ons voort blij- ve beschermen in dezen strijd die gaat om ons leven Dat hij de oogen onzer vijanden opene I De Fuhrer besloot met te herhalen dat Danzig Duitsch was, is en blijft,en met een hulde aan het Groot-Duitsche Rijk. DE OPMARSCH VAN HET ROODE LEGER IN POLEN (Havas). De berichten welke men uit de grensstreek ontving schij nen er op te wijzen dat de toestand in de laatste 24 'uren geen sterke wijzi ging heeft ondergaan. Te Kutny ver wachtte men echter ieder oogenblik de aankomst van de Russische troepen. Het Roode leger schijnt niet te snel te willen oprukken om een botsing met de Poolsche troepen te kunnen vermij den. Volgens bepaalde berichten moet de Russische inval zich niet zonder ge vechten voltrokken hebben. Het Roo de leger trekt in dezelfde formatie als de Duitsche troepen op, d.w.z. gemo toriseerde eenheden en aanvalswagens bijgestaan door voetvolk en vliegma chines. De Russische vliegtuigen heb ben bepaalde deelen van het Poolsch grondgebied gebombardeerd, waar onder de stad Busacz ten zuiden van Taroopol. Van Kuty naar Cernauti beweegt zich een onafzienbare stoet militaire en burgerlijke vervoerwagens in de richting van Roemenie. In de streek zijn de regens thans losgebroken. De wegen staan geheel onder water. Wat de militaire operaties van Po len aangaat, verneemt men dat nog drie legers VAr^ten te.gsn de Duitsche legers het eerste in het Noorden, in de streek van de Bug. het tweede rond Warschau en het derde ten Westen van Lemberg. Nadere gegevens over het verloop van deze krijgsverrichtin gen kon men echter niet verkrijgen. Havas bericht uit Riga De Russi sche troepen hebben Dinsdag morgen Wilna bezet. In de voorsteden worden verschillende branden opgemerkt. Maandag avond en Dinsdag morgen grepen er fusillades plaats. De staf van het Russisch leger geeft volgend communiqué De Sovjettroepen hebben het Pool- scjie leger verdreven, en in den avond in het Noorden van Westelijk Bielors- land, Swienciany, Lida. Nowoggro- dek, Orlia, op den Niemen, Slonim, Wolkowyk en Jaglewitchi op de spoor lijn Minsk-Brest Litovsk bezet. In het Zuiden van de westelijke Ooekraine hebben de Russische troe pen Sarny, Luck, Stanislav, Krasne en Buczazcz genomen. RUSSISCHE TROEPENCONCEN TRATIES AAN HONGAARSCHE GRENS (Havas.) Het gerucht wordt hier verspreid dat Russische troepen de Poolsch-Hongaarsche grens naderen. Naar een officieus bericht zouden het geen reguliere troepen zijn.Men neemt aan dat het voorwachten zijn, maar tot nog toe wordt geen contact ge meld. j DE VERDEELING VAN HET POOLSCH GRONDGEBIED (Reuter.) Naar een officieel Duitsch radiobericht heeft de Russi sche Regeering aan de Duitsche de verzekering gegeven dat de Russische troepen hun actie zullen beperken bij de districten van Ukranie en Wit-Rus- land. De Duitsche troepen worden terug getrokken uit Bialystock. De stad zal bezet.worden door de Russen, die uit de provincie Grodno oprukken. Naar verluidt zal ook Brest-Litovk door de Russen bezet worden en wordt thans onderhandeld over de vraag, aan wie Lemberg zal toegewe zen worden. UITWIJKING DER POOLSCHE OVERHEDEN NAAR ROEMENIE Het officieus Britsch perskommen- taar op de rede van Hitler van Dins dagavond luidt, dat het besluit van Hitier, waar hij zegt dat Groot-Brit- tannie de nazi-regeering wil vernieti gen, de juiste uitdrukking van de waarheid is. (Reuter). President Moscicki en zijn familie, alsmede de leden van de Poolsche regeering, zijn te Cernauti aangekomen. Zij hebben een onderko men gevonden in private woningen. I De Britsche ambassadeur in Polen jis naar Boekarest afgereisd, na een on derhoud met kolonel Beek, Poolsch minister van Buitenlandsche Zaken. Later ontmoette deze den Fran- schen ambassadeur. De meeste leden van de Britsche militaire en diplomatieke zendingen zijn op weg naar Boekarest. MAARSCHALK SMIGLY-RIDZ NOG STEEDS IN POLEN Warschau, 20 Sept. -Maarschalk het Poolsche leger bevindt zich nog steeds, met zijn hoofdkwartier op het Smigly-Ridz opperbevelhebber van Poolsch grondgebied. DE BURGEMEESTER VAN WAR SCHAU VRAAGT WANNEER ENGELAND EN FRANKRUK HULP ZULLEN BIEDEN Warschau, 20 Sept. De burge meester van Warschau heeft langs de radio lezing gegeven van het antwoord dat aan president Moscicki naar aan leiding van dezes boodséhap aan het Poolsche volk zal gezonden worden. De burgemeester herhaalde dat Warschau zich niet zal overgeven en de bevolking hoopt op de uiteindelij ke zegepraal. Ons offer, aldus in het antwoord, zal niet tevergeefs zijn en wij richten ele -vraag- tot Ergdwnd en Frankrijk wanneer zij Polen zullen ter hulp snel len. Ondanks de gevechten die in de stad plaats hebben, had de dag van gisteren een vrij kalm verloop. De luchtraids zijn minder talrijk wat aan een tekort van benzine bij den vijand toe te schrijven is. DE POOLSCH-ROEMEENSCHE GRENS DOOR DE RUSSEN BEZET Londen, 20 Sept. Reuter ver neemt dat de grensstrook tusschen Po len en Roemenie volledig door de Rus sen is bezet. Aan het Westfront was het een kal me dag sedert 60 uren is de activiteit tot een stilstaan gekomen. Dit wordt gedeeltelijk verklaard door het slechte weder, gedeeltelijk door de noodzake lijkheid om de troepen die de eerste 14 dagen aan de frontlinies hebben doorgebracht af te lossen. De Fran- sche troepen hebben de Fransche li nies verder vooruitgeschoven in deze twee eerste weken van oorlog aan het Westelijk front, zij beheerschen thans de Duitsche heuvels langs den Moezel, Saar en Blie-stroomen. De Duitschers trachtten een tegen- brucken op het vooruitstekende deel aanval te openen ten Oosten van Saar- der Fransche linies in de richting van Saargemuines. De artillerie had voor doel den aanval voorbereid door een granaatvuur van 6 uur achtereen, doch de Franschen reageerden op deze on gewone artillerie-activiteit op de juiste wijze en de Duitsche tanks werden door een moordend vuur ontvangen, waardoor de Duitschers over de Fe- chingerrivier naar hun vroegere stel lingen ten Noorden van den weg die Saarbrucken en Zweibrucken ver bindt, werden teruggedreven. FRANSCH STAFBERICHT 19 September 's avonds. Fen vijandelijke lokale aanval in de streek Oostwaarts van de Blies werd terugge slagen. Vijandelijke bedrijvigheid van het vliegwezen in de dezelfde streek. (Havas) In samenwerking met de Britsche vloot, blijven de Fransche oorlogsschepen druk jacht maken op de Duitsche duikbooten. Een Duitsche eenheid werd door Fransche torpedobooten aangevallen en men gelooft dat ze in den grond werd -geboord. Het is moeilijk met volkomen zeker heid te beweren dat een duikboot tot zinken werd gebracht, buiten de zeld zame gevallen waarbij een duikboot boven de oppervlakte vari het water wordt aangevallen en men bemerken kan dat zij een bres vertoont. De verschijning op den waterspie gel van een groote olie- en benzinevlek kan wel de aanduiding zijn van een succes maar beteekent daarom geen volstrekte zekerheid. Toch is men in bevoegde kringen overtuigd dat de jongste aanval op een Duitsche duikboot bijval heeft gehad. Deze bijval zou niet de eerste zijn welke door de -Fransohe oorlogsbo dems mocht geboekt worden. Zonder zich aan overdreven optimisme te wil len bezondigen, meent men dat sedert het uitbreken van de vijandelijkheden reeds vier of vfjf Duitsche duikbooten door de Franschen werden in den grond geboord. De uitslagen die in den onderzee- schen oorlog door Frankrijk werden verwezenlijkt overtreffen die welke einde 1918 werden bereikt, toen de duikbootoorlog in alle heftigheid woedde. DE «MINTO EN «ARLITA WERDEN tN DEN GROND GEBOORD Reuter meldt uit Londen 1 Officieel wordt gemeld, dat de twee trawlers Lord Minto» en «Arlita aangegeven zijn als in den grond ge boord. Hun manschappen werden door een anderen trawler opgenomen. Verscheidene Engelsche koopvaar dijschepen, onder wie de «Rothesea Castle», de «Baharistan» en de «Baron Lovat» werden aangevallen, doch wisten aan de duikbooten te ontsnap pen. (Havas). De «Osservatore Ro mano» bespreekt den toestand in Oost Europa en is van oordeel dat de politiek van Moskou geheimzinnig blijft, en dat wrijvingen niet uitgeslo ten zijn tusschen Moskou en Berlijn betreffende de nieuwe grenzen. Het blad van het Vaticaan betwij felt dat een duurzaam akkoord moge lijk zou zijn tusschen twee mogendhe den, wier stellingen zoowel wat de ideeën betreft als op politiek terrein zoo onverzettelijk tegenstrijdig zijn. en die nu, samen de vervorming zou den willen bewerken van een uitge strekte Europeesche streek en het evenwicht ervan op belangrijke ma nier wijzigen. De «Osservatore Romano» be schouwt in 't bijzonder de aanwezig heid van Russische troepen aan de grens van Hongarije als een bestand deel van wrijving met Duitschland, omdat het Duitsch ontwerp van ge meenzame grens met Roemenie schijnt aldus onmogelijk te worden. De «Osservatore wijst er dan op dat Moskou in een radiorede van Maandagavond bekend heeft dat de Russische troepen Polen zijn binnen gerukt met de bedoeling de baan van het Communisme te openen naar het Westen het blad betreurt dat die toestand het gevolg is van den Duit- schen aanval, en besluit met de vast stelling dat de houding van Frankrijk en Engeland onveranderd blijft, en dat zij vast besloten zijn Polen te her stellen zooals het na den oorlog van 191 4-19 18 met Belgie is geschied, en ook een einde te stellen aan de politiek jvan geweld in de internationale be- trekkingen.

De Volksstem | 1939 | | pagina 1