KRANKZINNIG ÜIT LIEFDE WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- «WERK ELISABETH VOOR ONZE SOLDATEN De troonrede van de Koningin der Nederlanden Berichten voor de gemobiliseerden Bankbiljetten, Gouddekking en Belastingen Het verkoersvraag° stuk in oorlogstijd Fransch^Britsch protest te Moskou Voor de reizigers naar Frankrijk 21 September. H. Matheus. Apostel en schrijver van een der vier H.H. Evangeliën. Evenals de andere apostelen onderging hij den martel dood. Naar Wijd en Zijd. De zang Naar wijd en zijd was vooral ge durende den oorlog 1914-1918 in z^tang gehouden. Hier in 't bezet gebied, waar geen Belgisch volkslied werd geduld, was "Naar wijd en zijd als een vroom gebed, dat ons gemoed sterkte. Vandaag komt het lied terug in het lioht der openbare aandacht. En wordt met ware innigheid de slotfrase meegezongen K God omsluit in zijn zegen, <i Der Belgen vorst en land Een taks op de uitzonderlijke win sten Men schrijft den hr Gutt, minister van Financien het inzicht toe een taks te heffen op de uitzonderlijke wijnsten welke zekere nijverheid- en handelsondernemingen dank zij den huidigen toestand verwezenlijken. Ook een belasting op de winsten der elektriciteitsbedrijven zou in ver band met de tegenwoordige omstan digheden overwogen worden. Geen visum vereischt voor het Gioot Hertogdom Luxemburg. De legatie van het Groot Hertogdom Luxemburg te Brussel deelt mede dat noch voor Belgen, noch voor Neder landers die zich naar het Groot Her togdom wenschen te begeven het vi sum vereischt is. Het nationaal pas poort volstaat. Voor alle andere vreemdelingen is het visum verplichtend. Het kan beko men worden in het algemeen consu laat van het Groot-Hertogdom Luxem burg 7, Warandebergstraat te Brussel en bij de consuls van Luxemburg in Belgie. Tegen prijsverhooging van reeds gesleten contracten. -De Kamer van Koophandel te Manchester heeft gis teren een motie aangenomen waarin krachtig geprotesteerd wordt tegen prijsverhooging van reeds gesloten contracten. Wanneer de heiligheid van contrac ten niet meer zou worden erkend om dat het pond tusschen de afsluiting van het contract en de aflevfering van de goederen is gedaald, dan is er geen recele groothandel meer met het bui tenland mogelijk. Fabrikanten, die te Manchester zou den trachten hun contracten te annu- leeren of hun prijzen te verhoogen, zullen als leden van de kamer van koophandel worden geschrapt. De keuring van volbloedhengsten. Graaf d'Aspremont-Lynden, minis ter van Landbouw, heeft een kommis sie gevormd belast met de keuring van volbloedhengsten. Deze commissie is samengesteld uit de hh. graaf de Baillet-Latour, luitenant-gener. burg graaf Jolly en graaf Edouard d'OuI- tremont plaatsvervangers zijn luit. kolonel André van Derton en graaf Herman d'Oultremont. De h. H. Bouckaert uit Waregem, is toegevoegd als veearts. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 181ste Vervolg. Ik zie dat de onmenschelijke mis daad die aan mij gepleegd is, mij ook binnen deze geheiligde muren volgt en dat men zich niet geschaamd heeft ook met u het schandelijkste spel op touw te zetten. Ik ben Sivene, de ver ongelukte dienstmaagd der condeza Gabriclla de Campanas niet. Ik ben deze zelf en ik eisch in naam der menschelijkheid, in naam van den godsdienst maar ook in naam der wet uwe bescherming en uwe hulp om de misdadigers te ontmaskeren en ze aan het gerecht over te leveren. De waardigheid en fierheid in Ga- briella's voorkomen, de onmiskenba re edele uitdrukking in hare taal en de bepaaldheid waarmede zij deze woor den uitsprak, hadden aanstonds zulk een verrassende uitwerking op de prio res. dat zij aan de condeza onwillekeu rig een stoel aanwees en zeide Ga zitten mijn kind, gij zijt ze nuwachtig en hebt groote behoefte aan ju»t. Maar de woorden van den ouden graaf kwamen haar weder voor den geest. Zij zag in haar een ongelukkige krankzinnige. Was zij niet in de groote wereld opgebracht ALLE INITIATIEVEN TEN BATE VAN DE SOLDATEN WORDEN IN EEN OFFICIEEL ORGANISME GECENTRALISEERD Ministej- De Man heeft Dinsdag voormiddag aan de journalisten en kele bijzonderheden verstrekt over het Werk van den Soldaat, dat door den Ministerraad van Maandag werd opgericht en waarvan het voorzitter schap hem werd opgedragen. De regeering heeft beslist, aldus de heer De Man, alle initiatieven in ver band met den Vrijen Tijd van den Soldaat te centraliseeren in een enkel officieel werk. De noodzakelijkheid van dat werk wordt voldoende ingezien om het ini tiatief van de regeering zonder verde ren commentaar te begrijpen. De mo raal van de troepen, stelt moeilijke vraagstukken, en zoo de huidige toe stand den komenden Winter nog voorduurt, dan zullen deze vraag stukken nog talrijker oprijzen, zoodat een werk als door de regeering ont worpen, aan een werkelijke behoefte zou beantwoorden. NEGEN AFDEELINGEN Het Werk zal 9 verschillende af- deelingen omvatten 1 Boekerij en onderwijs 2) Tooneel, muziek en zang; 3) Bioscoop; 4) Sport en spel 5)1 ehuis voor soldaten 6) Collectieve geschenken (radio's, gramofoons, spelen, enz.) 7) Propaganda en financies 8) Weekblad van den soldaat 9) Paket van den soldaat. Iedere afdeeling zal geleid worden door een officier als vertegenwoodiger van den staf en van het Ministerie van Landsverdediging. Naast den officier komt voor iedere afdeeling een Raad, waarin de bur gerlijke kringen zullen vertegenwoor digd zijn en de bestaande private» werken.» «WERK ELISABETH De naam van het-werk, ging de mi nister verder, zal luiden «Werk Elisa beth voor onze Soldaten», dit in her innering aan de taak die koningin Eli sabeth tijdens den oorlog 1914-1918 ten bate van de soldaten heeft vervuld Hare Majesteit heeft daarbij den wensch te kennen gegeven om op ac tieve wijze medewerking te mogen verleenen aan het nieuwe werk. EEN OFFICIEEL ORGANISME Het werk zal volledig onder toe zicht staan van de Regeering en zuiver officieel zijn. Het zal rechtstreeks af hangen van het ministerie van Lands verdediging, doch alle ministers zijn opgenomen in het Beschermcomité, terwijl de Regeering als zoodanig aan het hoofd van het Werk zal vertegen woordigd zijn door minister De Man. Deze zal. samen met generaal De- nis, minister van Landsverdediging,het voorzitterschap van het Werk aanne men. Al is het Werk Elisabeth een of- ficieele instelling, toch zal, zoo verze kerde de heer De Man, ruime gele genheid bestaan voor medewerking van private zijde in de verschillende afdeelingen van het Werk. Daar had zij zich de voornaamheid aangeschaft die haar als het kenmerk van adeldom gaven. Met zachte stem sprak de priores Uw leven, de geschiedenis van uw lijden is mij bekend en heeft mijne innige deelneming in uw lot opgewekt. Mijne bescherming, mijne hulp zullen u in de rijkste mate ten d?el vallen. Mijne liefde en mijne zorg voor u zullen nooit nalaten rust en vrede in uwe gekwelde ziel te doen dalen. Om dit doel te bereiken moet gij uw verle den vergeten en dit nimmer meer door woorden in u zelf doen herleven. Spreek daar nooit meer over, mijn lief kind, indien gij me een groot genoe gen wilt doen. Deze woorden der abdis hadden een droevige uitwerking op den geest van Gabriclla. Het arme meisje werd gedurig meer en meer gefolterd. Nochtans vermande zij zich. Hier ten minste was goede trouw. Indien zij de priores kon overtuigen zou zij vrij wezen. Gij zijt mij, sprak de jonge gra vin, sinds mijne vroegste kindsheid als eene waarlijk vorme, heilige vrouw bekend. Ik heb mijn oom uwe deug den zoo vaak hooren roemen. Ont ferm u. als gij me waarlijk voor krankzinnig houdt, over dien braven grijsaard. Wie bedoelt gij De graaf Alonzo de Campanas. Maar, lief kind O. ik bid u, moeder, geloof mij. Zijn zoon Bernardo is een monster en heeft den armen man bedrogen. Door mijn voorgewenden dood is die ou derling van alle levensgeluk beroofd Hebt gij betrouwen in den ouden DE FINANCIERING Opdat het Werk dadelrjk van wal zou kunnen steken, heeft df Regeering een krediet beschikbaar gesteld van 1 millioen frank. Voor de verdere uitga ven zal beroep worden gedaan op de vrijgevigheid van de burgerlijke be volking, door een openbare inschrij ving. De minister legde er nadruk op dat voor dit Werk geen nieuw personeel wordt aangenomen,doch enkel beroep zal gedaan worden op hulpkrachten, die bereid zij nonbezotdigden arbeid te verrichten. De giften voor het werk kunnen ge stort worden op Postcheckrekening 4000 Werk Elisabeth voor onze soldaten >w Het succes van het Pakét van den Soldaat,» besluit de minister, kan vol staan als een waarborg voor het succes van 't Werk Elisabeth Dat degenen die in. een bed slapen, denken aan degenen die slapen onder den grond of in het stroo, dan zal het nieuwe Werk over voldoende ruime inkomsten beschikken. Hare Majesteit Koningin Wilhelmi- na heeft Dinsdag voormiddag de Sta- ten-Generaal geopend i'n het bijzijn van Prinses Juliana en' Prins Bernhard die voor de eerste maal deze plechtig heid bijwoonden. De stoet van het Paleis van Noord einde naar het Binnenhof werd met den gewonen luister gehouden, op de muziek na. welke hier ditmaal ontbrak In de Ridderzaal van bet Binnenhof nam de Koningin plaats, met aan hare rechterzijde Prinses Juliand en aan ha re linkerzijde Prins Bernhard. Ik kom vandaag in Sombere om standigheden tot u, sprak de Konin gin, alhoewel ik gelukkig ben dat ons land den vrede heeft kunnen behou den. Ik denk vol medelijden aan allen die, buiten ons land, gebukt gaan on der het lijden van den oorlog. Ik verheug mij dat pnze hartelijke betrekkingen met alle mogendheden stand houden, zulks is vooral het ge val met die neutrale landen.' met welke nauwkontact in het verleden werd tot stand gebracht. L- De Koningin herinnert aan den ge- meenschappelijken stap voor den vre de met Koning Leopold; die zooveel? instemming vond, welke de overtui ging vestigt dat spijts ^lle teleurstel lingen, velen npg höpën dat betere internationale betrekklrtfen zullen kunnen in 't leven geroepen worden door vreedzame raadplegingen. Om het behoud van de volstrekte neutraliteit moest Nederland zijn land en zeekrachten mobilisecren, mobili satie die in den besten geest voltrok ken werd. De Koningin uit verder haar be zorgdheid over het economisch leven van het land gelukkig evenwel, heeft het muntstelsel en financieel regiem geen ernstige schokken ondergaan hoewel een stijging van prijzen onver mijdelijk was. De Koningin stelde verder de leden gerust over wat de bevoorrading be treft, en verklaarde dat lang reeds al le maatregelen werden getroffen om deze te verzekeren, en te zorgen voor een regelmatige voortbrengst en aan vullen der stocks. graaf, moeder Het is een voorbeeldig man. Welnu, geef dan aan mijn oom kennis van mijn verblijf alhier. Laat hem hier komen en overtuig u dan zelf of ik zijne nicht, zijne geliefde Ga- briella niet ben Daarbij strekte zij hare handen smeekend naar de priores uit. De tranen kwamen inharen schoot nederlekken. De abdis schudde medelijdend het hoofd. Halfluid zuchtte zij f j Ongelukkig kind Daarop vervolgde zij met hare ge wone vriendelijkheid Het is mijn plicht u van uwe dwaling te overtuigen, arme Sivene Hoeveel leed het u ook moge berok kenen de bitterste medicijnen zijn vaak alleen heilzaams Uw liefde, uw vertrouwen op den graaf Alonzo de Campanas doen uw hajt eer aan en hij verdient deze genegenheid van uwen kant meer dan gij Wel kunt be- oordeelen. O neen, moeder, ik schat hem zeer hoog. Weet dan dat hij f&cr is geweest. Mijn oom Ja- Maar het is niet. mogelijk Hij is het zelf die u hier een aan gename, stille, gelukkige wijkplaats is komen verschaffen. Hij zelf betaalt voor u omdat hij zooveel van u houdt. Almachtige God. mijn oom zelf. gilde Gabriella. De wanhoop greep haar aan. Neen, neen. dat.is niet moge lijk Gij hebt u vergist, gij zegt dit maar om mij tevreden te stellen. Her- Bovendien heeft de regèering alles gedaan wat mogelijk was om het nij verheids- en handelsleven in de mate van het mogelijke normaal te houden en de Koningin gewaagde dan ook nog over de maatregelen welke elders in de bezittingen getroffen werden. Zij sprak over leger en vloot ,en al les wat gedaan werd om de neutrali teit van Nederland te verwezenlijken en te behouden. Nadat zij dan gedankt had om de nauwe samenwerking van alle lichamen om alles in de mate van het mogelijke te regelen en te verzeke ren, besloot de Koningin met een bede tot .God om zijn zegen over allen in deze zoo droeve omstandigheden. Daarna verklaarde zij de zitting der Staten-Generaal geopend. VOOR DE IN FRANKRIJK VERBLIJVENDE VERLOF GANGERS Mededeeling van het departement Van Landsverdediging De verlofgangers die in Frankrijk verblijven, mogen niet in uniform den Franschen bodem betreden. Zij moe ten, om zich naar Frankrijk te bege ven, een visum bekomen, iets dat on geveer drie weken vergt. UITSTEL VAN MOBILISATIE Mededeeling van het departement van Landsverdediging Men gelieve in overweging te ne men dat geenerlei gevolg wordt gege ven aan aanvragen om uitstel van mo bilisatie, welke ingediend worden na het treffen van maatregelen met het oog op de versterking van het leger. Einde Juli beschikte de Nationale Bank over een goudvoorraad van fr. 16.905.373.000, voor 22.825.991. duizend fr. biljetten die in omloop zijn. Dit geeft een verhouding van den goudvoorraad van 70.08 t.h. tot de verbintenissen op zicht. De disconto voet der geaccepteerde wissels. Wanneer men thans weet dat de cijfers en gegevens einde December waren 1928 7.350.178.000 - 11.607.795 duizend, 5 7.59 t.h. 4 t.h. 1938 17.139.698.000 - 21.989.236 duizend, 69.23 t.h. 2,50 t.h.,zal men best begrijpen dat de financieele toestand van ons nationaal uitgifte-in stituut, uitmuntend kan genoemd wor den. Dat de financieele toestand van het land einde Juli ook goed kan geheeten blijkt nog uit het bedrag der saldo-in lagen van de particulieren bij de Al- gemeene Spaarkas, einde Juli name lijk 12.365.577.000 fr. Einde 1928 bedroegen die inlagen 4.170.009.000 frank, einde 1938 1 2.3 1 9.001.000 fr Inzake belastingen kunnen we ook nog de uitslagen aan het einde van den eersten semester mededeelen rechtstreeksche belastingen, enkel voor den Staat 1666 millioen, doua nen en accijnzen 1498 millioen en re gistratie 1605 millioen in totaal 4769 millioen. Zonder een bepaald oordeel te vel len, gelooven we dat deze opbrengst beneden het ramingcijfer der ontvang sten blijft, waar men in 1928 reeds 9261 millioen aan belastingen inde en in 1938 9670 millioen. roep uwe woorden Mijn oom kan dit niet gedaan hebben Daarbij viel Gabriella voor de voe ten der abdis neder en greep bevend hare handen. De priores echter die van het diep ste medelijden vervuld was, trachtte hare kalmte te bewaren en zeide Ziet gij dan niet in Sivene... O, noem me toch geen Sivene meer Maar kind 1 Dat is me onuitstaanbaar 1 Wilt ge me dan krankzinnig maken Hoe wilt ge dat ik u noeme Mijn naam is Gabriella. De priores schudde het hoofd. Ook die naam niet zeide zij. Willen wij u dan een anderen kiezen? Geen Sivene meer. Hoe wilt gij dan Heet mij Beatrix, gelijk mijne moeder heette. Ziet gij dan niet in, Beatrix, hoe de graaf dit alles gedaan heeft om u gelukkig te maken. Om zich van mijne goederen meester te maken f kreunde Gabriella en viel uitgeDut op den grond neder. Kom, kom, mijn kind, houd u goed, zeide de priores. Zij hief de ongelukkige op en zette haar in den leuningstoel neer. Daarop ging zij naar de deur, trok aan de schel en spoedig trad eene non de kamer binnen. Gij hebt nu behoefte aan rust, mijn kind. vervolgde de klooster over ste op kalmen toon. Ga naar uwe cel. Ik heb haar onder mijn eigen toezicht voor u in orde laten brengen. Zij beval aan Gabriella van op te staan, legde haren arm liefderijk op haren schouder en zeide terwijl zij De spoorwegen spelen op het oogen- blik een zeer belangrijke rol in het le ven van het land. Denk aan het ver voer van de troepen, maar ook aan de bevoorrading van de bevolking in alle gedeelten van het land. Bij gebrek aan brandstof zal het ver keer langs de wegen gaandeweg afne men. Van de 60.000 vrachtauto's die er op ons wegennet reden, zijn er reeds 27.000 opgeëischt door het le ger. En andere opeischingen kunnen noodzakelijk worden voor de bevoor rading van de burgerbevolking. Door de nationale spoorwegmaat schappij worden thans de mogelijkhe den bestudeerd om wegens gebrek aan benzine gazogeenals brandstof te gebruiken op de kleinere lijnen. Die brandstof zou uit inlandsche anthra- cietkolen worden getrokken. Thans wordt een bijzondere motor gebouwd en einde Oktober hoopt men met zoo'n nieuwen motortrein de eer ste proeven te kunnen nemen. Men overweegt ook het bouwen van sterke stoomlokomotieven om de motorwagens op de groote lijnen te vervangen. Londen, 19 Sept. Men verneemt in politieke middens dat de ambassa deur van Groot-Brittannie en Frank rijk te Moskou opdracht hebben ge kregen in naam hunner regeeringen verzet aan te teekenen tegen de bezet ting van Poolsch grondgebied door Sovjet-troepen. Het schijnt dus ten minste voor het oogenblik dat de actie der met Folen geallieerde mogendheden be perkt zal blijven tot dezen stap en dat de diplomatische betrekkingen tus schen Moskou, Londen en Parijs be houden zullen blijven. In dezelfde middens wijst men er anderzijds op dat de houding van Rusland heel onbepaald blijft en dat het niet bewezen is dat zoo er een ak koord bestaat tusschen Duitschland en Rusland, betreffende het grondgebied van Polen, er beslist moet uit voort vloeien dat de regeering van Moskou zich bij de Duitsche zaak aansluit over al de andere punten. Een mededeeling van het Fransch Consulaat wijst er op dat de reis van Belgie naar Frankrijk thans aan zeer strenge voorwaarden onderworpen is. Voor ieder geval moet door d eFran- sche Ambassade of het Fransch Con sulaat een bijzondere toelating verkre gen worden van de militairet overheid Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. D? lever moet eiken dag één liter gal !n de Ingewanden uitstorten. Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren: het bederft. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen; U lijdt aan verstopping. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen. wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel ls een noodhulp. Een «o» dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren. wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantenuittreksels. die -werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de gal bevorderen. Eischt de Kleine Carters pillen ajoor Ue kSYgf ifl &le apotheken Ir. 12.C> NM— met haar naar de deur ging God neme u onder Zijne be scherming Tot morgen, Beatrix In doffe wanhoop waggelde de gravin naar hare eenzame cel, gevolgd door eene liefdezuster. HOOFDSTUK XXVII BIJ HET LEGER Op den morgen na de begrafenis plechtigheid der zoogenaamde, conde za Gabriella, kwam Sallandro met zijn dokter in de hoofdstad terug. Met stof bedekt stapten zij van hunne paarden af en snelden naar de kamer van Evraert. Reeds terstond bij het binnenko men zagen zij hoe het met hen ge steld was. u Bleek, afgevallen en somber lag daar de vroeger zoo schoone als krach tige man. Zijn oogen, die anders vol vuur en levenslust lagen, staarden nu mat en met doffe gelatenheid in de ruimte. Diep geroerd bij het ontzettend lij den dat hij bij zijn vriend bemerkte, begaf Sallandro zich naar het bed van Evraert en vatte hem met de innigste deelneming bij de hand. Hoe zou hij woorden van troost vinden om zijn diep terneergebogen geest op te beuren, om hem zijn vree- selijk lot dragelijk te maken Evraert las in het oog van Sallandro de gedachte die hem vervulde en schudde met het hoofd als wilde hij hem zeggen, dat er geen troost, geen geluk meer voor hem bestond. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.): Krankzinnig uit Liefde» nadruk ver boden, te verfcrijgen Boekhandel, J. Van Nuf f el-De Gendt* Kerkstraat 211 Ajdsfc

De Volksstem | 1939 | | pagina 2