KRANKZINNIG Ü1T LIEFDE WARSCHAU HOUDT STANDT Valsche stukken der Belg. dollarleening De verkoopprijs der Tarwe De opgeëisctite Iandbouwpaarden Voorraad zout in beslag genomen Trekking van de Leening der Ver woeste Gewest. 1923 LANDBOUWBELANGEN ■fa 22 Sept. H. Maurit». Hij stond aan het hoofd van een legioen soldaten dat hoofdzakelijk uit christe nen was samengesteld. Heidensche opperhoofden verplichtten herr aan afgoderij te doen. Maurits en zijn manschappen weigerden en allen wer den vermoord. Eerste H. Communie in Barcelona. Vijftien honderd kinderen in Barcelo na hebben in de kathedraal de eerste H. Communie ontvangen uit de han den van den bisschop van Vich. Herstel der verwoeste kerken in Spanje. De Kerk van O. L. Vrouw van Barmhartigheid in Barcelona, pa trones van deze stad, wordt op staats kosten herbouwd. Bij de werkzaamhe den wordt geholpen door drie groêi pen gevangenen, waarvan er verschil lende hadden medegewerkt aan dé verwoesting van deze kerk. De Leopoldville naar de Kolonie vertrokken. De paketboot «Leo- poldville» is uit Antwerpen naar de kolonie vertrokken onder 't bevel van kommandant Potté. Kr scheepten 402 passagiers in na melijk 132 van eerste klas en 123 van tweede, die de reis volledig medema ken verder 82 van eerste, 56 van tweede en 9 van tusschenklas, die te Lobito zullen ontschepen. De lading bestaat uit 2500 ton.Ver schillend cauto's worden als diklast vervoerd. Belgen hebben geen visum voor Ne derland noodig. Gemeld wordt dat van af 20 September ieder buitenlan der die zich naar Nederland wil bege ven op z.ijn pas een visum hebben moet, afgeleverd door een konsulair ambtenaar der Nederlanden in den vreemde. Dit geldt echter niet voor staatsbur gers uit Belgie, de Vereenigde Staten, Luxemburg. Italië, Japan. Portugal, Siain en Vaticaanstad. De buitenlan ders die slechts door Nederland trek ken. met bestemming naar een vreemd land, zijn over het algemeen van het visum ontslagen. De Engelsche Koningin Legerbe velhebber. De Koningin van Enge land is benoemd tot opperbevelhebber van verschillende vrouwelijke aiens- ten, namelijk den vrouwelijken marj- nedienst, den aanvullenden territorfa- len dienst en den aanvullenden vrou- v/elijken dienst voor de luchtmacht. Reeds eerder is een Engelsche ko ningin benoemd tot opperbevelhebber van een vrouwelijk hulpkorps. Ko ningin Mary kreeg in 1918 den titel van opperbevelhebber van het vrou welijk hulpkorps voor het leger. Op dat oogenblik was de huidige koningin 1 8 jaar en verzorgde zij gewonden in Schotland. De werkloosheid in België. Ge durende de week van I 1 tot 16 Sep tember was het aantal gecontroleerde werkloozen gemiddeld 235.018 te gen 226.809 der vorige week, hetzij een vermeerdering van 8.209 eenhe den of 3.62 t.h. De gemiddelde cijfers voor de over eenstemmende perioden van 1936, 1937 en 1938 waren respectievelijk 129.071. 111.397 en 152.540. «- to* Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 182ste Vervolg. En toch moet gij er u over héén zetten, Evraert het leVen heeff nbg te groote eischen aan u té doen, fcéide Sallandro, terwijl hij hem de 'haftd drukte, denk aan uwe kunst, daaraan is het ideaal niet ontnomen. daarin moet, daarin zult ge troost vinden. En denk aan uw vrienden die ook aan spraak op uw leven hebben. Zij heb ben u nooclig ter wille van hun eigen geluk en dit geluk zal ook op u afstra len. Gedraag u als een man, Evraert, Zooals ge altijd gedaan hebt en gun aan uw vijanden de zegepraal niet dat zij u overwonnen hebben. Bij deze laatste woorden van Sal landro trok er als 't ware een on weerswolk over de bleeke trekken van Evrnert. Zijne oogen kregen een koortsach- tigen glans en met een krachtige stem sprak hij Ja. ik zal leven 1 Er moet in de- Ze wereld eene vergelding plaats heb- bben. Hij wilde verder spreken doch Sal landro gebood hem te zwijgen en de dokter onderzocht den zieke. Nadat de dokter zijne bevelen en voorschriften gegeven had verliet hij het huis. Sallandro vergezelde hem. Beiden gingen onderzoek doen in Het ministerie van Nationale Voor lichting deelt mede Uitgifte van valsche obligatien van de 7 pet. Belgische dollar-leening 1925-1955 in de Vereenigde Staten aan het licht gekomen. De minister van Financien wordt ervan geinformeerd dat valsche obli gatien van de 7 pet. Belgische dollar leening 1925-1955 in de Vereenigde Staten werden in omloop gebracht. Volgens uit New York wordt ge meld, zijn de valsche obligatien tame lijk gemakkelijk van de authentieke effecten te onderscheiden. De afdruk van het vignet, bovenaan de voorzijde van den mantel, is veel lichter en min der zuiver dan op de authentieke ef fecten. Anderzijds dragen deze laatste als waarmerk de met de hand aange brachte naamteekening van een afge vaardigde van de Guaranty Trust Company of New York, dan wanneer op de valsche stukken de photogra- phische afdruk van deze handteeke- ning voorkomt. Wat betreft de coupons van de val sche obligatien, deze zijn merkwaar dig nagemaakt en is het bedrog moei lijk vast te stellen. Ofschoon het Amcrikaansch ge recht reeds op een zeker aantal val sche obligatien de hand heeft gelegd en de vermoedelijke daders van de vervalsching achter slot en grendel zit ten. meent de minister van financien, de financieele inrichtingen en de ma kelaars in effecten te moeten op hun hoede brengen. Hij raadt hun aan de obligatien van de 7 pet leening 1925-1955, die hun zouden worden aangeboden alsmede de coupons, die hun ter verzilvering zouden worden gegeve^, met de meeste aandacht na te zien. Anderzijds zouden al degenen, die onlangs dergelijke obligatien hebben aangekocht, er goed aan doen zich van de echtheid van hun effecten te verzekeren. Een Minir'erieel besluit tot vaststel ling van den verkoopprijs der inland- sche tarwe luidt als volgt De Minister van Economische Za ken en Middenstand. Gezien het koninklijk besluit van 9 September 1939 strekkende tot het voorkomen en het beteugelen van de misbruiken bij den handel in waren en andere goederen Gezien inzonderheid artikel 2 alinea I, van voormeld besluit, gesteld als volgt De Minister van Economische Zaken eri Middenstand kan voor gansch het Rijksgebied of voor zekere deelen ervan den maximum verkoop prijs in 't groot of in t klein, vaststel len van waren en andere goederen, die hij specifeert Besluit Artikel 1De maximum-prijs der inlandsche broodtarwe, op de hoeve afgehaald, wordt vastgesteld op 135 frank per metrischen centenaar. Art. 2. De overtredingen van arti kel 1 worden opgespoord en gestraft overeenkomstig de artikelen 4, 5 en 6 van het voormeld koninklijk besluit van 9 Sept. 1939. Art. 3. Dit besluit treedt in werking daags nadat het in het Staatsblad is verschenen. hoeverre er aan de wettelijke voor schriften bij zulk een plotseling sterf geval ?»ls dat van de condeza voldaan was. Zij wonnen den raad der voor naamste rechtsgeleerden der stad in, of er mogelijkheid bestond de erf genamen der condeza in verhoor te nemen en nogmaals eene lijkschou wing Ie doen plaats hebben. Al hun pogingen leden schipbreuk. De verklaring van dokter Baldi was daar. En toch het hooge aanzien waarin de graven de Campanas stonden was eveneens een hinderpaal. Overigens was niemand in de stem ming om zich met persoonlijke aange legenheden bezig te houden. Aller oogen waren op dén oorlog, gevestigd. Nieuwe troepen werden er in net gansche land aangeworven in de ka nongieterijen werkte men dag en nacht door in de kruitmolens van Santa-Fé werd een ontzaglijke voorraad voor allerlei vuurwapens vervaardigd. De volgende morgen was tot het op rukken der nationale soldaten bekend. Reeds bij het aanbreken van den dag begon het op straat levendig te worden en reeds vroeg begon de op tocht. Al de soldaten waren opgeruimd. Slechts de blik van één officier bij het regiment van Sallandro was ernstig en somber. Hij keek niet naar de schoone oogen die tusschen de wuivende zak doeken te voorschijn kwamen. Men kon het hem aanzien dat een ander doel dan datgene, hetwelk zijne •kameraden in geestdrift had doen ont- vlammen, hem bezielde en ten strijde deed trekken. Het Ministerie van Nationale Voor lichting deelt mede Vele landbouwers hebben erover geklaagd dat zij tengevolge het op- eischen hunner paarden, hun land- bouwwerken niet op normale wijze kunnen volbrengen en richten zich tot het ministerie van landbouw opdat ze weer in het bezit zouden gesteld wor den van hun dieren. De militaire overheden kunnen hier echter niet onmiddellijk op- ingaan, daar het aantal der thans opgcëischte paarden volstrekt noodzakelijk is voor de verzekering van de diensten van ons leger. Daar zich nochtans speciale geval len voordoen, zooals de toestand der vpUe merries werd door het ministerie van Landsverdediging aém dé leger- veeaartsen opdracht gegeven om de ze gevallen te onderzoeken en gebeur lijk sommige paarden aan hun eige naars terug te bezorgen. Voegen wij hier nog aan toe daj de burgemeesters, of bij ontstentenis, de arrondissemenfskommissarissen of de gouverneurs door het desbetreffend reglement gemachtigd zijn de in de gemeenten nog beschikbare paarden van het leger ter beschikking te stellen van de landbouwers, clie daartoe den wensch zouden uitdrukken. Het Ministerie van Nationale Voor lichting deelt mede dat het Ministerie van Landsverdediging eén voorraad van 20 ton zout in beslag genomen heeft in een belangrijke Brusselsche zeepziederij. Men verzoekt ons bekend te maken dat deze mededeeling geen betrekking heeft op de Savonneries Lever Frères, Brussel. BRAND TE BRUSSEL Woensdagnamiddag omstreeks halfvier zag een agent, die zijn dienst begon op den hoek van de Wolven- gracht en den Warmoesbevg, te Brus sel, dat plots vlammen sloegen uit de bovenverdieping van de «.'Taverne du Carillon gelegen op den hoek van de genoemde straten. Hflt vuur was ook opgemerkt geworden door de dagbladverkoopster waarvan de kiosk zich nabij het geteisterde gebouw be vindt. Er werd alarm £enrhakt. De brandweer rukte uit met twee pompen en twee groote lacïd'pH 'éiv?in"itiinder dan g\en tijd werd het vuur bestre den, dat spoedig uitbreiding nam. Hoogé vlammen sloegen snel uit het geheéle dak en er bestond groote vrees dat de brand heel wat uitbrei ding zou nemen, doch het spoedige en krachtige ingrijpen van de brandweer heeft zulks kunnen beletten. Na een half uur werken was men Jiet vuur meester en konden de ladders en pompen inrukken. Geheel de bovenste verdieping van het huis is vrijwel uitgebrand. Wat de oorzaak betreft spreekt men over kortsluiting, doch hét onderzoek zal zulks moeten uitmaken. Burgemeester Max verscheen ter plaatse om zich rekenschap te geven over den gang van zaken. Het tram verkeer moest stopgezet worden en dit verwekte in de namiddagdrukte van het stadsleven heel wat störing. Die eene was Evraert. Noch het vaderland, noch de lau werkrans van den overwinnaar deden hem de stad verlaten en de kogels der woeste vijandelijke scharen tegen- trekken. Het was de dood zelf dien hij zocht en die hem op het ziekbed voorbij was gegaan. Zijn ijzersterk gestel had over de ziekte, gezegevierd. Zijne wond wras genezen en zijne krachten waren we der bijgekomen. Het morgenrood kleurde echter zijne wangen niet meer. want voor hem was de levenszon ondergegaan. Hij was doodsbleek. Diepe weemoed stond op zijne trekken gestempeld. Nochtans was hij eeh knap officier. Op menig balkon werd de Vlaming aangeduid en was hij het voorwerp der gesprekken. Men vereerde thans in hem niet al leen den talentvollen kunstenaar, den beminnelijken vreemdeling, zijn diep ongeluk had de algemeene deelneming in hem verwekt en des te meer daar het onherstelbare verlies der gevierde onvergeetlijke condeza Gabriella de Campanas door hem in de herinnering harer vereerders weder verlevendigd werd. De brigade begaf zich op marsch on der de daverende toejuichingen der toeschouwers. Zij trok door al de groote straten der stad waar haar overal met dezelf de geestdrift hulde gebracht werd. Eenige dagen later stonden er in de nieuwsbladen berichten omtrent de gevechten in het Noorden tegen de troepen van Juarez. v Tevens werden daarirt onnauwkeu- EEN RADIOTOESPRAAK VAN KOLONEL UP1NSKI Warschau, 20 Sept. (Havas). Kolonel Lipinski heeft Woensdag voor den radiozender van Warschau de volgende toespraak gehouden De toestand is vandaag zooals hij gisteren was. Sedert drie dagen blijft de vijand op Praga een heftigen druk uitoefenen, maar de aanvallen worden door onze troepen afgeslagen en de Duitschers lijden daarbij bloedi ge verliezen. Woensdag hebben wij sic hts een heftigen aanval uit het Noorden on dergaan. Onze verdediging is niet al leen passief, maar ook aktief. Wij ver dedigen ons, maar wij bestoken ook voortdurend den vijand- en hebben hem ver op zijn aanvangsliniesterug geworpen. In den westelijken sektor werd de vijand teruggedrongen. Kolonel Lipinski verklaarde verder dat hij geen mededeeljng kon doen van de berichten, die aoor ieder wor den verwacht. ii De bevelhebbers zijn verplicht dag en nacht te strijden. Zij. hebben geen tijd om de berichten op te stellen. Zij schrijven alleen de orders, die voor de troepen bestemd 'zijn. Wanneer het eenmaal mogelijk zal zijn kennis te nemen van hun versla gen, dan zal de heldenmoed der solda ten eT* officieren tot de geschiedenis behooren. Warschau is het middelpunt van de gevechten geworden. Wij moeten on ze hoofdstad verdedigen en stand, hou den om politieke en moreele redenen. Wij weten dat Lemberg ook held haftig aan den aanval weerstaat en dat zich verwoede gevechten afspelen nabij Kutno. Maar het voornaamste feit is wel dat Warschau steeds stand houdt als een onwankelbare rots. Sedert twee dagen is het betrekke lijk kalm en deze kalmte schijnt ons wel idyllisch toe. Maar dat beteekent het einde niet. Wij moeten gebruik maken van de omstandigheden dat de warenhuizen geopend zijn en het ver keer normaal is geworden, om ons in te richten, want wij weten niet waar van de dag van morgen zal gemaakt worden. De kolonel deed tenslotte een geest driftig beroep op zijn landgenooten, opdat zij de vermoeidheid zouden be strijden in een kamp tot het uiterste. DE 196ste TREKKING Woensdag heeft de 196ste trekking plaats gehad van de leening der Ver woeste Gewesten 1923. De uitslag der trekking luidt Reeks 378.730 Nr 2 wint het lot van 500.000 frank. Reeks 211.154 Nr 4 wint 100.000 frank. Reeks 54997 nr 4 reeks 180.268 nr 1 en reeks 195.475 nr 4 winnen elk 50.000 frank. De andere nummers van deze reek sen zijn terugbetaalbaar met 5 75 fr., of met 550 fr. naargelang zij al dan niet aan art. 1 1 van het kon. besluit van 11 Mei 1935 werden onderwor pen. uge opgaven van de namen der ge kwetste en gesneuvelde strijders ge daan. - Onder de namen der laatstgenoem den kwam ook die van Evraert voor. Ook de geëerde, gevierde, groote kunstenaar Evraert, heette het in het bericht, is voor onze goede zaak, voor ons vaderland gevallen. Met zijne heldenborst dekte hij den terugtocht zijner moedige kameraden en vond daar den dood, die hem met zijne verloofde, zijne geliefde Ga briella, voor eeuwig vereenigd heeft. Spoedig werd K^t echter bekend dat Evraert nog leefde, dat zijne wond niet doodelijk was en dat hij zich reeds in de stad en wel ten huize van zijn vriend Sallandro bevond. De oude schurk Alonzo de Campa nas had opvolgentlijk de twee berich ten in de gazet gelezen. Evraert nog in 't leven 1 En buiten gevaar Nu, in de eerste krant stond het doodsbericht. Dat was hem voldoende. Hij begaf zich daarmede ijlings naar zijne schrijftafel en schreef naar de priores van het krankzinnigenge sticht waarin Gabriella zich bevond. Hij zond haar in den brief het nieuws blad en verwees haar naar het artirvJ* over Evraert, den Vlaamschen schil der. Hij voegde erbij i. De arme Francisco Evraert, de verloofde van onze eeuwig onvergete lijke Gabriella is dpod. Ik zend u het bewijsstuk daarvan omdat ik wel denk dat het lezen van dit bericht ertoe zal bijdragen om de ongelukkige krank zinnige Sivene van hare dwaling te genezen Hij liet een beruchten guerillero Landbouwers, verwaarloost uwe weiden-boomgaarden niet Onze bevindingen, opgedaan tij dens den zomer en tot heden, laten toe te bevestigen dat de fruitopbrengst dit jaar, in ons land, als voldoende mag aanzien worden. De opbrengst van gras echter is on voldoende in een groot getal boom gaarden. En nochtans, het na te stre ven doei is telkenjare een loonend rendement te bekomen aan fruit en gras van goede hoedanigheid. En laat het ons maar rechtuit be kennen, van zulke uitslagen zijn we nog ver verwijderd, en dat ter oorza- ke van de weinige zorgen, die over t algemeen besteed worden aan de weiden-boomgaarden. In het belang van den landbouwer zelf behoort dit stelsel gewijzigd, en dient er gezorgd voor een doelmatige en volledige bemesting die zal toelaten vroeg in de lente, en ook tijdens den zomer, voedzaam en malsch gras te winnen, en in 'den'^herfst een groote en winstgevende opbrengst tvan gezond en smakelijk, fruit, te bekomen. Derhalve, raden wij aan, tijdens de maanden October-November, 't is te zeggen als de dieren definitief den boomgaard hebben verlaten, de vol gende scheikundige meststoffen per hectare aan te wenden 200 tot 300 kgr. ammoniaksulfaat. 700 tot 800 kgr. superfosfaat en 700 tot 8Q0 kgr. sylvinite-kainite. Men zal deze meststoffen zorgvul dig ondereen mengen, op de gansche oppervlakte van den boomgaard open spreiden en daarna kruisgewijze met de ijzeren egge ondereggen daardoor worden de voedende be- standdeelen goed met den grond ver eenigd, waardoor hun werking verze kerd is. Wij koesteren de vaste hoop dat on ze landbouwers eens voor goed deze raadgevingen zullen naleven en elk jaar regelmatig toepassen. D1XI. DOODELIJK VERKEERSONGE LUK TE MACHELEN-BIJ-DEINZE Woensdagmorgen om 10 u. kwam de landbouwer Van Buchene Jules met paard en kar door de Stationstraat naar het dorp gereden. Op zeker oogenblik moet de voorberdel zijn los geraakt zoodat zijn zoontje van twee jaar en half dat naast hem op de kar zat voorover op de straatsteenen stort te. Het ongelukkig kind bleef ter plaatse liggen. De vader nam het op droeg het een woning binnen. Dr Van de- Meulebroucke, ins< der haast ontbo den kon nog slechts'den dood vaststel len. BOTSING TE WILRIJK Woensdag-voormiddag rond 10 u. greep op de Jules Moretuslei een aan rijding plaats die nog goed verliep.De melkkar van den melkhandelaar Van Schil, van Wilrijk, stond stil op den rijweg, wanneer een militaire auto kwam aangehold. De militaire voerder moest afwijken voor een ander rijtuig met het ongelukkig gevolg dat een kist die tot de lading van den camion behoorde, den toom van het voor de melkkar gespannen paard aanhaakte. Paard en kar werden op het voetpad geslingerd en kwamen tegen het terras van een café terecht. Gelukkig bepaal de alles zich bij wat verloren melk ew gebroken eieren. komen, stelde hem den brief ter hand met een rijke fooi om het schrift aan de overste van het gesticht te bestellen Bernardo glimlachte toen hij het vernam Heerlijk, sprak hij. Zoo'n be richtje moet haar een dolksteek in het hart wezen. HOOFDSTUK XXVIII DE KARAVAAN De goudkoorts die de menschen naar Califomie joeg duurde nog altijd voort. v- Het woncfëïlAnd had sinds twintig jaar de wereld betoovejrd. De pelsjagers vergaderden in het Noordén om zich tot Tiun gevaarlijk*? onderneming uit te rusten van waar zij hunne tochten naar het jachtgebied in het Rotsgebergte begonnen. In een bierhuis werd druk over Ca- lifornie gesproken. Evraert zat daar en luisterde eerst met flauwe aandacht, daarna met gescherpt gehoor naar de gesprekken. Het goud kon hem echter niet sche- len. Hij bezat meer rijkdom dan hij ge bruiken kon. Maar het nieuwe en het vreemde der onderneming alsmede de pracht der natuur welke er naartoe leidde oe fenden een machtigen invloed op zijne verbeelding. Het avontuurlijke en ge vaarlijke der reis strookte met zijne gemoedsstemming en hij wendde zich tot een pelsjager die vele jaren in het Rotsgebergte doorbracht. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, t J. Van Nuffel-De Gendtt Kerkstraat 211 Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2