KRANKZINNIG UIT LIEFDE Mededeelingeu UIT HET STAATSBLAD Bevolking De bevoorrading in Suiker tiet Kath. Vlaamsch Secretariaat 24 September. H. Gerardus. Op bedevaart naar Palestina werd hij door den H. Stefanus, koning van Hongarije, in dit land opgehouden om tc prediken. Bis shop geworden van Chonad in 1037, kostte de. bekeering van zijn diocesanen hem veel lijden en boetedoening. Tijdens de troebelen die op den dood van Stefanus volgden werd Gerardus vreeselijk ter dood" ge bracht. De H. Vader ontvangt een Mexi- caansche afvaardiging. De H. Va der "heeft op Gastel Gandolfo twee Mexicaansche bisschoppen, gevolgd van een afvaardiging ontvangen, die naar Rome waren gekomen om in de Vaticaansche tuinen een beeld ter eere van de H. Maagd van Guadeloupe te onthullen, dat door de Mexicanen aan den Paus is geschonken. Dc H. Vader zegde in een toespraak: Zegt aan uwe broeders, dat de Paus uw geloof zegent en overtuigd is dat dit zaad zal vruchten dragen. De H. Vadfer beval allen vertrouwelijk aan in de H. Maagd en hij eindigde zijn toespraak met de woorden Moge Haar hulp Mexico vele priesters, god- vrcezéndc mannen, ingetogen moeders en een geloovige jeugd geven». Daarna zegende de H. Vader de aanwezigen en hun land. Het verhuren van kamers of huizen aan vreemdelingen. Elk eigenaar of onderverhuurder en elk persoon die, op 2 Oktober 1939, vreemdelingen onderworpen aan de telling van 13 September 1939 te zijnen huize zal ge logeerd en ondergebracht hebben, is er toe gehouden hun aanwezigheid bij het gemeentebestuur zijner verblijfpl. voor 10 Oct. 1939 aan te geven. De gemeentebesturen zullen de for mulieren, bestemd voor deze aangifte kosteloos afleveren op aanvraag. Een gift van 1 millioen. Eerste minister Daladier heeft van een bui- tcnlandsche personaliteit, ten voor- deele van de Fransche landsverdedi ging een gift van I millioen frank ont vangen. De schenker wenscht onbe kend te blijven. Londen, de grootste stad der wereld Dat Londen nog altijd de grootste stad der wereld is, blijkt uit de zoo- even gepubliceerde statistiek van 1937 Het aantal inwoners van Groot-Lon- den was in dat jaar 8.650.0(70. Groot New York heeft ongeveer 7 millioen inwoners. Als bijzonderheid wordt vermeld, dat er in 1936 in het stads gebied nog 36 koestallen met onge veer 150 koeien waren. 121 men- schen leefden er van landbouw. Et wa ren nog 1 3 paardenkoetsen. Wordt de Zomertijd verlengd De eerstkomende kabinetsraad zal zich uit te spreken hebben voor het weer in voege brengen van het nor maal uur of het verlengen van het zo meruur. De economische commissie die ge last is met het voorafgaandelijk on derzoek van deze kwestie, heeft zich in princiep uitgesproken ten voordeele van het behoud van het huidige uur gedurende gansch het jaar. Daar nochtans sommige landen en o.m. Engeland, den terugkeer naar het normaal uur hebben vastgesteld op 19 November, zoo is het mogelijk dat er zich niettemin toch nog eene wijziging zal voordoen. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD I 84ste Vervolg. Moest hij zelf zulken verschrikkelij- ken dood afwachten Ook hij gevoelde hoe de dorst hem bijna ondragelijk begon te kwel len en hoe zijne krachten hem ontzon ken. Nochtans gevoelde hij dat hij nog Ver kon gaan eer hij zou ineenzakken. Het zou immers mogelijk zijn dat er op kleinen afstand water te vinden was, maar mocht hij zijne lotgenooten thans verlaten Thans, nu zij op de grenzen der eeuwigheid gekomen wa ren Deze gedachte stuitte hem tegen de borst en hij wees haar met verachting van zich. De zon vergulde de afzienbare gras vlakte met hare laatste stralen. Evraert zette zich naast Hood neder terwijl hij zijn verrekijker, gelijk hij reeds dikwijls gedaan had, uit den zak haalde om de uitgestrekte vlakte te •verzien of er nergens eenig spoor van water zou te ontdekken zijn. Naar alle zijden had hij reeds door den verrekijker gezien, toen hij zeer in de verte, een weinig ter zijde den weg donkere stippen bemerkte die zich be wogen. AAN DE Het Ministerie van Nationale Voor lichting deelt mede Tal van Belgische vrouwen, die door haar huwelijk de Tsjechische, Oostenrijksche, Engelsche of Fransche enz. nationaliteit verworven hebben en niet ten gepaste tijde een verklaring van optie hebben ingediend, wenschen nu opnieuw de Belgische nationaliteit te verkrijgen. Het Departement van Justitie werkt aan de voorbereiding van een ontwerp van wet tot opstelling van nieuwe optietermijnen. De be langhebbenden dienen dus geen ver dere stappen aan te wenden welke, ge let op de thans bestaande wetgeving, trouwens zonder gunstig gevolg zou den blijven. HET VELDRANTSOEN VAN DEN GEMOBILISEERDE Het Ministerie van Nationale Voorr lichting deelt mede Ten einde aan de bevolking toe te laten zich een juist denkbeeld te vor men van de manier waarop de solda ten gevoed worden, herinnert de In- tendancedienst eraan dat de .staat aan de militairen, die deel uitmaken van de gemobiliseerde eenheden, een veldrantsoen verleent, dat bestaat uit: 450 gr. versch vleesch, 750 gr. brood, 25 gr. koffie, 5 gr. cichorei, 40 gr. smout of margarine, 25 gr. rijst of boonen of erwten, 1/4 gr. peper, 20 gr. zout, 30 gr. suiker. Bovendien ontvangen de huishou dingen dagelijks een vergoeding in geld, die hun toelaat versche groenten kruiderij en ongeveer 1 kilo aardap pelen per man en per dag te koopen. EEN VALSCH BERICHT BETREF FENDE HET ALBERTKANAAL Het ministerie van Nationale Voor lichting logenstraft ten stelligste het nieuws door verschillende buitenland sche bladen verspreid, en volgens het welk zekere dijken van het Albertka- naal zouden geopend zijn met het doel overstroomingen te verwekken tus- schen Antwerpen en Luik. Geen enkele maatregel van dien aard werd door de militaire overheid voorgeschreven. VOOR DE NORMALISEERING VAN HET LANDBOUWBEDRIJF Talrijke verloven werden uitge reikt aan landbouwers, wier hoeve- arbeid ernstig gehinderd werd de graandorschers hebben een verlof be komen dat hen toelaat hun normale taak af te werken en hun materiaal werd hun terug gegeven. De melkerijen zijn op dit oogenblik voorzien van het rollend materiaal, dat hun onmisbaar is en de verant woordelijke technici hebben hun post hervat. Een bijzondere krachtinspanning werd gedaan om de moeilijkheden te ontkomen, voortspruitend uit de op- eisching der paarden. Het leger heeft zijn paarden ter be schikking der burgemeesters gesteld, wier gemeenten aan de militaire kan- tonnementen palen. Ten slotte worden er dagelijks vol le merrien aan hun eigenaars terug ge geven. WELKE VOEDINGSWAREN WORDEN UITGEVOERD Het ministerie van Nationale Voor lichting deelt mede De bevolking ergert zich aan het feit dat Belgie nog steeds voedingswa ren uitvoert, waar hét wijselijk zou handelen, zegt men," dié Voor de toe komst te bewaren. Er wordt gesproken van massalen uitvoer van «eren, kip pen, visch, varkensvleesch. Ter herinnering wordt medege deeld dat de uitvoer Van' voedingsmid delen onder zeer streng toezicht van de regeeringsdiensten staat. Hierbij geven wij eenige ophelde ring. Alle uitvoer van voedingswaren is aan vergunning onderworpen. De uitvoer van eieren en Jdppen wordt voortgezet, doch enkel hoeveelheden in de mate van wat overblijft na ruime bevoorrading van de Belgische bevol king. Deze uitvoer is noodzakelijk ver mits wij aan bederf Onderhevige waren niet kunnen laten tc niet gaan en wij ruilmunt noodig hebben voor onze ei gen aankoopen in het buitenland. Wij voeren eveneens visch uit, doch na in de behoeften van de Belgische markt te hebben voorzien. - Ten slotte wordt ook nog gewag ge maakt van uitvoer van varkens naar Nederland. Dit bericht is onjuist. Wij voeren geen varkens meer uit, noch le vend noch geslacht evenéds wij nu ook alle verkoop aan het' buitenland van aardappelen, graangewassen, vet stoffen, gedroogdegroenten en zet- meelhoudende waren hebben gestaakt RADIOREDE. VAN DEN MINISTER VAN LANDBOUW De heer d'Aspremont;Lynden, mi nister van Landbouw, ial Maandag voor de radio-omroep een toespraak houden om de landbouwers op de hoogte te stellen van de werking van zijn departement, ten aapzien van den huidigen toestand, en hen te verzoeken met de regeering medé te werken om de bevolking voedingsmiddelen te verzekeren tot het maximum dat Bel gie kan voortbrengen. (N. v. d. R.Öp welk uur, in wel ke taal, op welke golflengte die toe spraak zal gehouden worden deelt het Ministerie van Voorlichting niet me de.) i Hij keek scherper en aanhoudender toe. Nu herkende hij in die stippen dat het herten waren die in een lange rij voortliepen. Zij schenen zich naar een bepaalde plaats te begeven, want zij bleven geen oogenblik staan. Deze plaats was waarschijnlijk een klein, laag boschje waarboven eenige jonge populieren uitstaken. Nu had het voorste hert het boschje bereikt en verdween er achter. Allen volgden. Weldra waren zij verzwonden. Het boschje was te laag dan dat zij er geheel konden achter verdwijnen. Wat dan Zij waren zeker in eene diepte ge gaan. Als een lichtstraal schoot het door Evraert's ziel dat daar water moest te vinden zijn, waaraan de dieren hunnen dorst wilden lesschcn. Tot Hood sprak hij Vriend, ginder is water. Waarom denkt gij dat vroeg deze zwak. Ik heb zooeven een troep herten bij de populieren zien verdwijnen en in den omtrek is de grasvlakte geheel effen, Ik geloof het niet. Zie zelf eens door den verrekij ker. Hood lag onbeweeglijk. IJdele droomen. vriend. Evraert keek nogmaals door de zien buis. Nu zag hij de herten bij het boschje te voorschijn komen en in de weide rustig grazen. Het vermoeden werd zekerheid. Zonder verder nadenken stond d REGLEMENTEERING VAN DEN HANDEL IN jf ARWE Uit het bericht dat na de vergade ring van den Kabinetsraad van Don derdag 21 September werd mede gedeeld, blijkt dait cü; •«Sgééfim* "voor nemens is den handel in tarwe te re glementeeren. >fcO£ Volgens het ontwerp van de Re geering zou verboden worden de voor broodbereiding gescKiUté tarwe als veevoeder te gebruiken. Al de voor het bakkersbedrijf geschikte tarwe die door landbouwers verkocht wordt,zou door de maalderijen moeten bewerkt worden. Evenals vroeger zullen de maalders verplicht zijn een bepaald percentage inlandsche tarwe met het meel te vermengen. Buitendien zouden alle handelsver richtingen onder landbouwers, graan handelaars en maaldérijen door een dienst voor afzet van landbouwpro- dukten, met het minste ongerief voor elkeen, gecontroleerd worden. Reeds is bekend dat een koninklijk besluit den prijs van de tarwe op 1 35 frank, bij den producent afgehaald, vastgesteld heeft. jonge man op, begaf zich naar zijn wagentje en wierp al de overtollige goederen daar af. i Dan gespte hij er nog een groote veldflesch aan vast, hing zijne buks over den schouder en liep met zijn voertuig ijlings den heuvel af in de richting der populieren. De verlevendigde hoop gaf hem nieuwe krachten. Hij had den gebaanden weg verla ten. Het werd duister. De nacht viel ras over de prairiën gelijk dit in Mexico het geval is. Hij bereikte eindelijk de populieren waar zich inderdaad1 een vijver uit strekte. Een kreet van vreugde ontsnapte hem. Nu zou hij redding aan zijne gezel len kunnen brengen. Maar nauwelijks had hij zich ge laafd of de vermoeienis viel hem zwaar op het lijf, hij wankelde en stortte in het gras neder. De dageraad gloorde in het Oosten eer hij de vermoeide oogleden opende j Verschrikt dat hij zoolang geslapen had ontwaakte hij met de gedachte aan zijne lijdende gezellen. Het karretje vol gevulde flesschen begon hij naar het legerkamp te stu wen dat hij 's avonds te voren verlaten had. Nauwelijks echter had hij omstreeks honderd schreden gedaan of hij zag voor zich in de verte een troep ruiter9 die op hem schenen af te komen. Al spoedig verdwenen zij in de i diepte maar weinige oogenblikken la- i ter kwamen zij wede^ op eene hoogte te voorschijn. VOLDOENDE HOEVEELHEDEN EN REDELIJKE PRIJZEN In sommige gemeenten en streken van het land, maken de huismoeders rich bezorgd om de moeilijkheden die ze ondervinden om suiker te bekomen. Steunende op de gegevens die ver band houden met onze binnenland- sche bieten- en suikerproduktie, kan nochtans de verzekering gegeven wor den, dat er geen reden bestaat om zich ongerust te maken.De suikerschaarsch- te die hier en daar wordt waargeno men, is te wijten aan moeilijkheden bij het vervoer, maar ook in de over dreven opkoopingen, die door som mige gezinnen werden gedaan. In ons land worden jaarlijks 225 duizend tot 240.000 ton suiker ge bruikt. In 1938 beliep de produktie slechts 195.000 ton maar dit was een ab normaal jaar doorgaans beloopt de inlandsche voortbrenging ongeveer 245.000 ton. Dit jaar voorziet men ongeveer 280.000 ton, dank zij den gunstigen j bietenoogst, die geschat wordt op 40.000 kgr. per hectare met een ge-] middeld suikergehalte van 16,50 t.h. De prijs, die in 1938 aan de plan-1 ters werd betaald, was 175 fr. de dui zend kgr., op een basis van 16,50 t.h. 1 suikergehalte. Voor 1939 voorziet men dat men aan de planters een prijs van 183 fr. zal betalen. Wat de kristaliseer suiker betreft, voorziet men een kleinhandelsprijs van ongeveer 3,50 fr. en wat de broodsuiker betreft een prijs van on geveer 4.50 fr. Zooals ook voor andere eetwaren wordt de toestand van de suikermarkt van dichtbij nagegaan door de re geering. Alles blijkt er dus op te wijzen dat de voorraad suiker in het land vol doende zal zijn en tegen redelijke prij zen zal verkocht worden. VERBOD VAN GEBRUIK VAN SIRENEN Het Belgisch Staatsblad van 23 Sept. bevat een koninklijk besluit, houden de verbod sirenen voor iets anders te gebruiken Jan voor het geven van het civiel alarm. DE BEVOORRADING Hetzelfde Staatsblad bevat de vol gende koninklijke besluiten Koninklijk besluit betreffende den invoer van zout. Koninklijk besluit houdende aan duiding der agenten bevoegd om de inbreuken vast te stellen op bet kon. besluit d.d. 9 September 1939, strek kende tot het voorkomen en het be teugelen van de misbruiken bij den handel in waren en andere goéderen, en op de wet, dd. 30 Juli 1923, om trent het aanplakken der kleinhandels prijzen van koopwaren en voedings middelen van allereerste noodwendig-: heid, dienende tot de voeding.de klee ding, de verwarming en de verlichting alsook op de besluiten getroffen met hét oog op hunne uitvoering. Ministerieel besluit waarbij de pro- diikten aangeduid worden die afin den omloop niet mogen onttrokken wor den. Koninklijk besluit waarbij den mi nister van Economische Zaken en Mid denstand en aan den Minister van Ra vitailleering macht wordt verleend, om elk wat hem betreft, over te gaan tot dc telling van de voorraden van alle waren en het gebruik ervan te regle menteeren. TELLING DER VREEMDELINGEN Bericht aan de eigenaars en onderverhuurders In het Staatsblad van 22 September is het volgend ministerieel besluit ver schenen Artikel 1Elk eigenaar of onder verhuurder en elk persoon die, op 2 October 1939, vreemdelingen onder worpen aan de telling van 15 Septem ber 1939 te zijnen huize zal gelogeerd of ondergebracht hebben, is er toe ge houden hun aanwezigheid aan te ge ven bij het gemeentebestuur zijner ver blijfplaats voor 10 October 1939. Art.. 2. Dezelfde verplichting wordt opgelegd aan de bestuurders van on derwijs- of verplegingsinrichtingen (ziekenhuizen, kraaminrichtingen, sa natoria, krankzinnigengestichten, ge vangenissen, enz), alsmede aan elk persoon of inrichting belast met de be waring van vreemdelingen. Art. 3. De gemeentebesturen zullen de formulieren bestemd voor deze aangifte kosteloos afleveren op aan vraag. Art. 4. De overtredingen van de be palingen van dit besluit zijn strafbaar met de straffen voorzien bij artikel 1 3 van het koninklijk besluit van l l Aug. I 939. in algemeene vergadering heeft, gezien de huidige gebeurtenissen, besloten de viering van zijn eerste Lustrum 1934- 1939, niet te laten doorgaan. Het heeft verder onderzocht hoe het zijn bedrijvigheid zou kunnen aanpas sen aan de nieuwe omstandigheden en verzoekt de talrijke medewerkers en de katholieke Vlamingen zijn werking te blijven steunen. Eerstdaags hoopt het meer te kunnen uitweiden over de inzichten van het sékretariaat ten overstaan van de Vlaamsche wederopgeroepenen. Het stelt zich van nu af reeds ten dienste van de ouders en familieleden der wederopgeroepenen en van de sol daten zelf. Het Kath. VI. Sekretariaat l 82, Koninkl. straat, l 82 Brussel. Evraert ontstelde. Wat konden die ruiters anders zijn dan Indianen Wat zou hij doen Zich verbergen kon hij niet,vluch ten onmogelijk en tegenstand bieden was dwaasheid. Zij waren wel vijftig I Zij vertoonden 2ich van heuvel tot heuvel meer in zijne nabijheid en ze moesten hem reeds gezien hebben want ze kwamen regelrecht op hem af. Hood had hem verteld dat het bij de Indianen een tecken van vriend schap is als men de handen kruiselings op de schouders legt. Hij besloot dit teeken te geven. Ja, het waren Roodhuiden die hem naderden. Toen zij de dichtst bij gelegen hoog te bereikt hadden, zette hij zijn wagentje neder, bleef staan en legde zijne handen gekruist op zijne schou ders. Een der wilden reed vooruit. Hij moest een h<rc>gen rang beklee- den want de vederbos op zijn hoofd en de siraden die hij droeg waren schitterender dan die zijner gezellen. Het schabrak dat zijn paard bedekte was met de huid van een tijger ver vaardigd. Zijne wapenen fonkelden in het zonnelicht. Hij was langer en krachtiger dan de anderen. Zijne reus achtige gestalte stak hoog uit boven den zwarten hengst dien hij bereed. Evraert vergat zijn hachelijken toestand. Hij bewonderde het schilderachtig schoone in het voorkomen van den voorsten ruiter totdat deze zijn paard deed stilstaan en verwonderd naar hem en zijn voertuig opkeek. Evraert deinsde voor den blik van MEISJE DOOR AUTO GEVAT TE HEVERLEE Voor het onderwijsgesticht der Zus ters van het H. Hart, Naamscne steen weg, te Heverlee, gebeurde Vrijdag namiddag een vreeselijk ongeval.Meis jes kwamen met den tram aldaar aan om hun studies te hernemen ook de drie gezusters Delgoffe, uit Bevekom. Zij droegen hun reisgoed van de tram naar een huis aan den ingang. Bij het overloopen der baan en komende van achter de tram, werd de l 7 jarige Vic- torina Delgoffe gevat door een auto, gevoerd door den ingenieur Blanpain, uit Elsene. Het meisje werd opgenomen met erge wonden en gebroken ledematen en dringend naar een Leuvensche kli niek overgebracht. Men hoopt haar te redden. dien man terug. Toch wist de Vlaming zich te be- heerschen. Hij zeide in het Spaansch Ik groet u, vrienden. Wie zijt gij Ik ben een schilder. Wat doet gij hier 7 Ik zoek den grooten hoofdman. Waarom 7 Om zijne schilden, zijne tenten, en zijne huiden te beschilderen. Kunt gij dat, bleek-gezicht 7 Zooals ik dat kan kan het .geen ander mensch.Ik heb hier in mijn Voer- tuig de rjoodige kleuren daarvoor me degebracht. welke kleuren 7 Zijt gij de groote hoofdman 7 Die ben ik. Dan zult gij smaak in mijne kunst vinden. De verbazing van den wilde klom blijkbaar bij elk woord dat Evraert sprak. Maar plots barstte hij in een schater lach uit en riep eenige woorden aan zijne bende toe. Dan zeide hij opnieuw tot den Vla ming. Als gij den grooten hoofdman Cassa zoekt dan hebt gij hem in mij gevonden. En als uwe kunst grooter is dan die van andere menschen dan moet gij mij daarvan onmiddellijk een proef geven. Het is zoo. ('t Vervolgt.)) (Verboden Nadruk.) Krankzinnig int Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21 Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2