gTüÈwi KRANKZINNIG UIT LIEFDE Herdenking der Septemberdagen Mededeelingen aan de Bevolking prijzen LANDBOUWBELANGEN Bericht aan de Handelsschuimers 25 September. H. Firminus. Elfde bisschop van Metz die leefde in de Ve eeuw. Na acht jaren deze hooge waardigheid vervuld te hebben graf hij den geest, door iedereen geroemd om zijn heiligheid. 26 September. H. Justina. Zij werd ter dood veroordeeld omdat zij weigerde aan de afgoden te offeren (111e eeuw.) Z. M. de Koning op bezoek bij on ze soldaten. Vergezeld door gene raal Van Overstraeten en van een vleugeladjudant heeft de Koning tegen den avond een onverwacht bezoek ge bracht aan de troepen die in een Oost Vlaamsche gemeente zijn gekanton- neerd. 'L De vorst die er de troepen schouw de en een lang onderhoud had met de officieren woonde een defilee bij werd door de samengestroomde volking geestdriftig toegejuicht. Dc Koning had eveneens een on derhoud fneV'den plaatselijken burge meester waarna hij te diens huize een vcrversching gebruikte. Opder hartelijke toejuichingen van de bewoners nam de vorst afscheid om terug naar Brussel te rijden. Gewesten 1923 ingebracht om ze te'pondentie zoohaast gelde te maken voor zijn vrouw. jnen verzekeren. Zaterdag, toen de vrouw bij den' De bijkantoren in de jprovincie wer- wisselagent kwam vernam zij met een den reeds geinspecteerd^en alles gaat vreugde die men zich wel inbeelden er zoo normaal mogelijk', Jank zij de kan, dat bij het nazicht der titels ge-groote toewijding van het personeel, reeks 164.278 het lot van 100.000 fr. Sommige personen hebben ons ins bleken was, dat een ervan nr 4 van de'gelijks gevraagd wie er van het port- pogelijk te kun gewonnen had Juli laatstleden. de trekking van be- Hittegolf in Californie. Drie en zeventig dooden. Aan de Ameri- kaansche Westkust heerscht sinds een week een hevige hittegolf, tengevolge waarvan reeds 73 menschen omgeko men zijn. Duizenden zijn ziek door de hitte en aan den oogst is voor millioe- nen dollars schade aangericht. De hoogste temperatuur werd te Los An gelos geregistreerd en bedroeg 103 gr. Fahrenheit, te San Francisco 97 gr. Zooals elk jaar en ter gelegenheid der herdenking der Septemberdagen, werd op de Groote Markt, een op tocht gevormd van vaderlandsche en andere vereenigingen, verbroederin gen en oud strijdersgroepeeringen, af gevaardigden van scholen, uit de ag glomeratie, padvinders enz., die zich met wapperende vaandels, begeleid idoor verscheidene muziekkorpsen, naar het Marteiaarsplein begaf. Ip den optocht werd het oude vaan del van 1830 gedragen, dat eerbiedig door de menigte begroet wérd. De sfoet werd 'gesloten door afge- vafirdigififeen van de regimenten en door een groep van burgemeesters en schepen uit de agglomeratie, met den heer Max aan het hoofd. Op de Martelaarsplaats waren bo vendien nog talrijke personaliteiten aanwezig. vrijdom kan geniéten dat sedert de mobilisatie van het. leger wordt toege staan 7 Mogen de soldaten ook port vrije briefwisselling naar het buiten land zenden - Hierop kunnen wij antwoorden dat het portvrijdom algemeen is, maar het slaat niet op de briefwisseling voor handelszaken noch op de verzendin gen van boeken, tijdschriften, dagbla den, enz. welke de boekhandelaar of de uitgever zelf, uit zuiver winstbejag zou doen. Het geldt slechts voor den binnenlandschen dienst op interna tionaal gebied is tot hiertoe niets voor zien. I5ér!*' i Het Ministerie van Natrdhrtle Voor lichting deelt mede 3 Gezien de schaarschte' van lucifers en suiker in zekere kleinhandelsmaga zijnen, dénken Wij' dat het onontbeer lijk is er eens te meer'aan te herinneren dat het euvel té wijten is aan onbezon nen aankoopen van de klionteél. We vernemen da£ yijf lucifersfa brieken met volle rendeering werken Beleid door ccn stafkaprl werden e" hun voortbrengst met snel tempo Vruchten voor onze soldaten. Een groep inwoners uit Sint Truiden heeft een oproep gericht tot de voort brengers van fruit uit 34 gemeenten uil de streek, opdat ze onze soldaten zouden indachtig zijn. Deze oproep is spontaan beant woord geworden. Een eerste zending van meer dan 7000 kilo werd in de gemeenten Gin- gelom. Niel, Montenaken, enz. door legerauto's afgehaald om aan de lands verdedigers te worden uitgedeeld. Een tweede zending van 9000 kilo ditmaal, volgde kort op de eerste. En daarbij zal het gewis niet blijven. Dit gebaar strekt tot eer voor de fruitvoortbrengers uit Haspengouw. Bericht van aanbesteding. Öp \h October a s. te 12 uur, in de bureelen van den H. gewestelijk Directeur van Posterijen, te Gent, openbare aanbe steding van den postpakettenvervoer- dienst met autobus, tusschen Dender- houtem en Denderleeuw. Alle inlichtingen (inzage van het lastkohier, enz.) kunnen bekomen worden bij de oversten van de post kantoren der streek, bij den H. gewes telijk Directeur van posterijen, te Gent, alsmede ten Kantore voor in lichtingen nr 16, Loxumstraat, te Brussel. Een lot van 100.000 fr. Een werkman uit Verviers die opgeroepen werd, had voor zijn vertrek bij een wisselagent twee akties der Verwoeste verscheidene gelegenheidsgezangen door de schoolkinderen uitgevoerd, waaronder «Het Lied der Vlamingen en het Vaderlandslied. DE KOLONIALE^" LOTERIJ GAAT VOORT Om toe te laten dat de datum van de TREKKING weldra worde bepaald Koop vandaag Uw biljet van de 9e SNEDE Het super groot lot een miljoen. 25 groote loten van 100.000 frank. 25 groote loten van 50.000 frank. 50 groote loten van 20.000 frank. 100 loten van 10.000 frank. 61.100 loten van 100 tot 2500 fr. HET GELUK IS VOOR ALLEN Het ministerie van nationale Voor lichting deelt mede Er wordt geklaagd over het feit dat de briefwisseling voor de soldaten zoo veel vertraging ondergaat. Uit ingewonnen inlichtingen blijkt dat de voor het leger ongeveer 400 duizend dagelijks ontvangen stukken door het centraal kantoor te Brussel normaal worden behandeld, bij uit zondering van eenige honderden, waarvan de adressen moeilijk te ont- j warren zijn speciale beambten hou- den zich met die laatste stukken bezig om er van ter bestemming te krijgen wat eenigszins mogelijk is. Er komt ook correspondentie toe voor eenheden welke nog in vorming zijn, of waarvan het cantonnement om verschillende redenen niet gekend is. Het Bestuur der Legerposteriien staat regelmatig in verbinding met de mili taire overheid, ten einde die corres- Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Ke-zerin Charlotte door CONSTANT AIMARD I 85ste Vervolg Hebt gij me echter bedrogen dan zal ik uw schedel aftrekken en u aan de wolven tot spijs geven, want gij zijt een der blanken die komen om ons van ons land te berooven. Die proef mijner kunst wil ik u terstond geven. Overigens ik ben geen van die Amerikanen die u van uw land wil berooven. Wie zijt gij dan 7 Ik ben van het verre land aan de andere zijde van het groote water naar hier gekomen. Waarom 7 Om den machtigen hoofdman Cassa te leeren kennen en hem door mijne kunst genoegen te verschaffen als hij namelijk mijn vriend wil zijn. gaf Evraert vastberaden ten antwoord. Onverschrokken blikte hij den wil de in het gelaat. Gij ziet er inderdaad niet uit als een Americano, zeide nu de Rood huid minder barsch. Hebben de men schen in het verre land, aan de andere zijde van het groot water dan allen zulk blond haar 7 Ja, hernam Evraert. Onze vade ren stammen van Indianen af, wier hart wij geërfd hebben. Zoo zijt gij reeds als een vriend der Indianen geboren. Wees dus wel kom bij Cassa Indien gij de waarheid gesproken hebt Evraert trok het wagentje voort. afleveren. Deze vijf fabrieken hebben tus schen 29 Aug. en I 5 Sept. 40 millioen doozen lucifers voor het Irinnenlandsch verbruik geleverd, wat een vermeer dering van meer dan 100 0/0 uit maakt in vergelijking 'met het normale getal. Anderzijds werden de prijzen niet meer verhoogd sinds 10 October 1937 Voor wat suiker £>etreft vernemen we van een belangrijke raffinaderij dat zij vanaf 29 Aug. tot 19 Septemb. 1938, 405.500 kg. witte klontjessui ker heeft geleverd, terwijl ze voor de zelfde tijdsspanne van 1939, 1. 161. 700 kg. meer geleverd- heeft, wat driemaal meer beteekent in vergelij king met het vorig jaar. Voegen wij hierbij dat, volgens de statistieken van het Beheer der Accijn zen, op het einde van Augustus, bui ten de stocks der groot- en der klein handelaars, er zich nog 25.000 ton suiker bevonden in dê fabrieken der raffinaderijen en de stapelhuizen. Daar we gemiddeld, per maand, ongeveer 19.000 ton .suiker verbrui ken, dekt die stock het verbruik van meer dan een maand. De fabricatie var» nieuwe suiker- campagne zal in de éerste dagen van October, en misschien r.eeds op het einde van September begmnen, en van dit oogenblik af zal het land overvloe dig van suiker voorzien zijn. Men voorziet dat de voortbrengst der nieu we campagne met 30 t.h. die der vori ge campagne zal overschrijden. Uit voorgaande getallen die tevens een formeel en een officieel karakter hebben, blijkt dat geen enkele ration- neeringsmaatregel zalmoeten getrof fen worden indien de verbruiker niet tot massale aankoopen overgaat. Anderzijds ziet men, dat de ver hoogingen der prijzen niet te verrecht vaardigen zijn en enkel te wijten zijn zekere tusschenpersonen die hun kwaliteit. met bloem, verhoo- op de prijzen der verdeelingstaak niet vervullen het behoort. zooals De Intersyndicale Groepeering voor j de verdeeling van coloniale en voe dingswaren brengt ter kennis van zijn leden dat, in akkoord met den Minis- 1 ter van Economische Zaken en Mid- I denstand, de kleinhandelsprijzen van de volgende waren, tot nadere kennis geving moeten beschouwd worden als de grenzen tusschen dewelke deze kleinhandelsprijzen mogen schomme len volgens de locaiiteiten en de distri- butiekosten die hun eigen zijn. Gerangschikte suiker Thienen, pak Ikg. fr. 4,35 tot 4,75 fr. Gerangschikte suiker, andere mer ken, Ikgr. fr. 4,20 tot 4.60. Kristalsuiker, 1 kg. fr. 3,30 tot 3.75 Rijst Japansche type, I kg. fr. 3 tot 3.50. Koffie, verhooging van fr. 0.50 tot I fr. op de prijzen der maand Aug. volgens kwaliteit. Zachte zeep ,1 kg. fr. 3.tot 3.75. i Witte harde zeep soortMarseille, maximum verhooging van 1 fr. op de prijzen der maahd Aug. Aardqootolie, gewone fresell 1 'liter, 'fr. 4.75 tot 5.50. Gebroken erwten, gewone kwaliteit kg. fr. 3.tot 3.75 fr. Boonen type Danube, 1 kg. fr. 3.25, tot 3.75. DEEGWAREN a) opgemaakt ging van fr. 0.$0 maand Augustus. b) opgemaakt met semoule, zonder verandering. Keukenzout, 1 kg. fr. 0.60 tot 0.75. Spratts-aardnootolie 1/4 Club, 22 mm. fr. 1.15 tot 1.30. Visch in doozen, ingevoerd verhoo ging van 10 0/0 op de prijzen der maand Augustus. Gesmolten rundvet in pakken, 1 kg. fr. 6.tot 6.50. Geraffineerde reuzel, 1 kg. fr. 9, tot 9.50. Chocolade en cacao, verhooging van 5 tot 10 0/0 op de prijzen der maand Augustus. Cichorei, 1 kg. maximum prijsver- hooging fr. 0.40. Het ministerie van Landbouw heeft, den volgenden oproep tot de landbou wers gericht Geen enkele partij zaailand mag gedurende den komenden winter braak blijven liggen. Doet overal, waar het eenigszins mogelijk is, aan groenbemesting. Steunend op de uitslagen, welke deze laatste jaren in ons land werden verkregen, kan men aannemen dat een vlinderbloemige groenbemesting gemiddeld per hektare 100 kilo stik stof uit de lucht in den grond brengt. Bovendien wordt door groenbe mesting een aanzienlijke hoeveelheid humus in den grond gebracht, die de struktuur van al onze kultuurgronden op uitstekende wijze verbetert. In de streken waar het klimaat niet ruw is, kan er nog veel in dien zin ge daan worden. Men zaaie dan zoohaast mogelijk in de beschikbare gronden per hectare 20 kilo incarnaat klaver, ook roode top of topklaver genaamd. Het is vooral in deze zware tijden dat er hoeft voor gezorgd nuttige en oordeelkundige besparingen te doen. Uit het Handelsblad van Antwerpen: Bcbijntjes garen verkocht met de vleet op de markt der Oude Vaartpl. In sommige winkels, waar garen en lint wordt verkocht, kan men onmoge lijk een bobijn garen krijgen ge weet wel, ze zijn er niet; men moet wachten tot er aankomen enz. enz. Als ze goed wilden zoeken, zou men ze wel vinden. We verwittigen die handelsschui mers dat ze er een strop gaan aan ha len. Op de markt der Oude Vaartplaats werden er gisteren bobijntjes garen met de vleet verkocht. Als de stockeerders ze nu niet zoe ken op hunnen zolder waar ze verbor gen liggen, zal de politie ze dezer da gen wel vinden, en ze zullen ze mogen verkoopen aan vastgestelde prijzen. Wij roepen hunne bijzondere aan dacht op het ingrijpen van het parket van Charleroi. n Er is daar ook kwestie van' böbijn- tjes. DOODELIJK VERKEERSONGE LUK TE BOOM Zondagavond gebeurde in de Ant- werpschestraat te Boom, omstreeks 20 uur 30, een zwaar verkeersongeval, waarvan soldaat Victor Van der Pae- len het slachtoffer werd. Hij is 3 1 jaar oud en woont te Willebroek, in de Vandeveldestraat. Hij is gehuwd. Het slachtoffer verliet een café in de Antwerpschestraat, waar hij de tram wilde nemen. Bij het buitenloo- pen kwam hij in botsing met een autobus van den dienst Antwerpen- Boom. Van der Paelen werd door het linkervoorwiel gegrepen en enkele me ters medegesleurd, waarna hij over de geheele lengte van het lichaam overre den werd. Het slachtoffer werd in het nabijgelegen politiebureel gedragen, waar hij enkele oogenblikken later overleden is. Van der Paelen had zijn drie dagen verlof te Willebroek doorgebracht. HOEVEBRAND TE ASSENEDE Zondag morgen rond 5 uur is een brand uitgebroken in een der schuren der hoeve van landbouwer Emiel De Sutter-Van Hyfte, wonende wijk het Holeken. Het vuur nam weldra groote uitbreiding en tastte weldra een twee de gébouw aan. De pompiers van Assenede en Bou- choute waren spoedig ter plaatse, dpch daar de brandende schuren met stroo waren gedekt, viel er aan blusschen niet te denken. Gelukkig konden de brandweermannen het woonhuis niet vrijwaren. Wat de inhoud der schuren betreft, stroo, oogstgoed, 500 zakken plant aardappelen, landbouwalem en ma- chienen, dit alles werd totaal vernield. De machienen alleen hadden eene waarde van 100.000 fr. Twee koeien bleven in de vlammen en een derde had zulkdanige brand wonden bekomen, dat zij moest afge maakt worden. Gelukkig liepen paar den en runders in de weide. De algemeene schade mag op ruim 300.000 frank geraamd worden,doch is door verzekering gedekt. De oor zaak der ramp is onbekend. De geheele schaar wilden zag hem luidruchtig lachend na. Het wagentje was iets nieuws voor hen. Cassa reed naast Evraert tot aan den vijver. Daar wilde hij van zijn paard stijgen doch de schilder zeide tot hem Blijf op uw hengst zitten, hoofd man. Waarom 7 Dan kan ik u terstond een proef van mijne kunst geven. Cassa keek hem daarop verwon derd aan maar deed wat Evraert ver langde. Deze ontsloot zijn wagentje. Hij nam zijn teekenboek, zette zich op zijn voertuig neder en ontwierp spoedig een schets van den ruiter. Vervolgens gaf hij daaraan met Oost-lndischen inkt krachtige schadu wen, liet helder licht daartegen afste ken en voltooide het portret door het aanbrengen van heldere, levendige kleuren. Zoo spoedig en zoo gelijkend had hij nog nooit van zijn leven eene schets geteekend. Onder zijne geoefende hand ver scheen de hoofdman gedurig duidelij ker op het papier. Ondcrtusschen hadden al de wilden zich om den schilder heengedrongen, hem over den schouder gekeken en terwijl zij nu eens naar het portret dan weer hunnen hoofdman aanstaarden, deden zij uitroepingen van verbazing en verrassing hooren. Eindelijk toen Evraert het met bon te kleuren versierde portret toonde, barstten zij in woeste juichkreten los. Al te zamen riepen zij Cassa Cassa f Cassa Deze zat fier op zijn prachtigen hengst. Hij keek in het gevoel zijner eigen waarde op den schilden neer. Toen Evraert opstond en de teeke- ning liet zien, sprong hij van zijn paard en greep het boek. Bij den eersten blik op zijn portret, deinsde hij van ontzetting terug. Doch het gejuich der Indianen, die 2ijn naam uitgalmden, scheen hem alle vrees te benemen. Hij hield zijne donkere oogen op het portret gevestigd. Dan gaf. hij door een woest gelach aan zijne vreugde lucht, j-Goed gped Schoon schoon! riep hij verscheidene malen achtereen .en hield zijn buik van het lachen vast, en verheugd liet hij de teekeriing aan de andere Roodhuiden zien. Eindelijk was hij uitgelachen. Dan sloeg hij het boek dicht en gaf het aan Evraert. Gij, man der andere zijde van het groote water, gij hebt maar met één tong gesproken en gij kunt beter schilderen dan ieder ander mensch. Cassa is uw vriend en als zijn vriend moet gij in zijne tent wonen en door de zijnen bediend worden. Hierop stak hij hem de hand toe. Dan vervolgde hij Cassa bezit de schoonste vrouw die er onder den hemel te vinden is. Maar zij is niet vroolijk. Zij kan niet lachen Maar als zij dit portret ziet zal zij wel moeten lachen, zooals wij allen gedaan hebben. i Hij gaf eenige bevelen aan zijne manschappen. Deze brachten eenige der muilezels die door niemand bere den werden en spanden ze in het wa gentje van Evraert. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* fcoden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt4 Kerkstraat 211 Aedsta

De Volksstem | 1939 | | pagina 2