KRANKZINNIG UIT LIEFDE Nationale Maatschappij der Belgische Spoorwegen De Deensche Koning ongesteld Naleving vat£de Sociale Wetten De Belgische Seizoenarbeiders De financieele en monetaire toestand De terugkeer van de Jean Jadot De passagiers van de Albertville 27 Sept. HH. Cosmas en Da- m:anus. Twee Arabische broeders, genceaheeren van beroep die als prin ciep hadden aangenomen geen ver goeding te aanvaarden voor hun diensten. Rond 303 werden zij, op last van gouverneur Lycias, gemarteld en onthoofd omdat ze christenen waren. Koningin Elisabeth bij de soldaten. Koningin Elisabeth vergezeld van een eeredame en van luitenant-gene raal Dclfontaine, heeft Maandagna middag een bezoek gebracht aan ver scheidene gemeenten in de streek van Namen. Overal begaf de Vorstin zich in de kantonnementen en had bemoedigen de woorden voor de soldaten. De Koningin werd door de bevol king geestdriftig toegejuicht. De Kabinetsraad verdaagd. De vergadering van den Kabinetsraad, die voorzien was voor gisternamiddag zal pas Donderdagnamiddag gehou den worden. De uitbetaling der opeischingen. De minister van Financien heeft aan de ontvangers van belastingen, regi stratie, douanen en accijnzen, last ge geven de opeischingsbons voor het in huur nemen, kontant en maandelijks uit te betalen. Deze uitbetalingen geschiedden voorheen op het einde van het tijdstip van mobilisatie. Maar men is van oor deel geweest dat, indien deze mobili satie maanden duurt, de eigenaars der opgeëischte voorwerpen er belang bij hebben elke maand te ontvangen wat hun toekomt. Belgisch militair vliegtuig doet nood landing te Ronsc. Maandagmiddag vloog een Belgisch militair vliegtuig over de streek van Ronse. Plots stelde de piloot vast dat er iets aan den mo tor haperde en zocht een geschikt lan dingsterrein. Tenslotte streek hij met zijn toestel neer op een weide langs den steenweg van Ronse naar Doornik in de nabijheid van het kasteel Car- pentier. De piloot en het toestel bleven on gedeerd. 's Avonds werd het vliegtuig weggehaald. Voor onze militaire vliegers. Onder voorzitterschap van mevr. ge neraal Hiernaux, met medewerking van mevrouwen generaal Legros, ge neraal Tapproge, G. Declercq, L. Fe- ron, G. Roelandts en J. Vuylsteke, werd een komiteit samengesteld, dat voor doel heeft aan onze militaire vliegers een trui en een sjerp te schen ken met de hand gebreid, in blauwe wol, een kleur die overeenstemt met hun uniform. De dames, die hun medewerking willen vcrleenen tot het vervaardigen van deze kleedingstukken. die onze vliegers tijdens de koude dagen best zullen kunnen gebruiken, worden ver zocht zich schriftelijk te wenden tot het .Huis der Vliegers», 52. Kunstlaan Brussel. Giften voor dit werk worden aanvaard (postcheck 34.10.14). De Graaf Philips van Vlaanderen wordt Vrijdag te water gelaten. De maalboot Graaf Philips van Vlaan deren)), zal Vrijdag a.s. 29 dezer, op de werken van Cocquerill tewater ge- aten worden. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 1 86ste Vervolg. De schilder zelf ontving een rijdier. De jonge man bemerkte wel dat de minste tegenwerping zijn dood ten ge volge zou hebben. Het skalpeeren stond hem tc wachten zoodra hij aan de wilden deed blijken dat hij aan het reisgezelschap van Amerikanen be hoorde. Aan zijne reisgenooten kon hij niet nuttig wezen. Van hen spre ken ware de mooidzuchtige schaar integendeel naar hen toevoeren. Met een zwaarmoedig hart besteeg hij den muilezel en wierp een weemoe digen afscheidsblik op de hoogte waar zijne kameraden gelegen waren. De overmacht dreef hem weg. Hij hadde hun zoo gaarne hulp ver schaft 1 De hoofdman Cassa reed naast hem en sloeg aan het hoofd van den stoet een blik van welgevallen op het wa gentje dat zoo gemakkelijk over het gras rolde. In uw land. sprak hij, aan de an dere zijde van het groote water, heb ben de menschen gewis allen zulke wagentjes om ermede te reizen. O ja, antwoordde Lvraert. Dat is zeer gemakkelijk. Wij hebben er ook groote die door vier paarden getrokken worden. Als meter zal optreden onze gelief de Prinses Josephine Charlotte, die rond 4 u. 30 door de gèmeënte Hobo ken zal rijden. Het lijdt geen twijfel of dit zal een gelegenheid zijn om onze Prinses een geestdriftige en hartelijke ontvangst voor te bereiden. Dienst der paketbooten tusschen Oostende en Folkestone. De minis ter van Verkeerswezen brengt ter ken nis dat, van Woensdag 27 dezer af en tot nader bericht, de paketbooten- dienst tusschen Oostende en Folkesto ne en terug geregeld wordt als volgt Afvaart uit Oostende te 10 uur, op Maandag, Woensdag en Vrijdag. Afvaart uit Folkestone te 12 uur.op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag. 's Zondags is er geen overvaart. Abonnementen Handelsreizigers De jVlationale Maatschappij der Bel gische^ Spoorwegen brengt ter kennis dat de handelsreizigers die onder de huidige omstandigheden hün abonne ment niet kunnen gebruiken, op aan vraag toelating kunnen bekomen de afhaling van hun eerstvolgende maand abonnementskaart uit te stellen gedu rende den noodig geoordeelden tijd.. Handelsreizigers die houder zijn van driemaandelijksche of jaarabon nementen mogen hun kaart op een der stations van het net inleveren, ten ein de een eventueele terugbetaling te be komen. Het abonnement zal nochtans, in elk geval, op den normaal voorzienen datum, d.w.z. één jaar na den datum van onderschrijving, vervallen. Aanvang van het Schooljaar Bericht aan de Abonnenten Van I September af, zal de Nat. Maatschappij der Belgische Spoorwe gen, geen certificaat van de Gemeen- teoverheid meer eischen, voor het be komen van week- school- en werk- abonnementen noch voor het toestaan van reductiekaarten voor talrijke fa milies of voor blinden. Voortaan zal de Maatschappij zelf de noodige opsporingen doen om de rechten van de ar^^t^gers vast te stellen.Om deze controlekosten eenigs- zins te dekken zal van eiken aanvrager een vast recht van 5 fr. geëischt wor den, bedrag dat overeenstemt met de zegelkosten waaraan de certificaten van de Gemeenteoverheid onderwor pen zijn. De als behoeftig erkende personen zullen zooals vroeger bij hunne aan vraag een bewijs van de gemeente overheid moeten voorleggen, dat hun kosteloos zal worden afgeleverd. Kopenhagen, 25 Sept. Koning Christiaan van Denemarken heeft Za terdag een lichte ongesteldheid gehad welke gepaard ging met hartkrampen. Waarschijnlijk hebben de gebeur tenissen van de laatste dagen den vorst te veel aangegrepen. De Koning is thans hersteld, maar zijn geneeshee- ren hebben hem rust voorgeschreven De ontvangst ter gelegenheid van den verjaardag van den Koning, op 26 26 September is dan ook uitgesteld. Die zullen zeker voor den hoofd man zijn, vervolgde de wilde. Evraert antwoordde bevestigend. Cassa hield zijn paard in, sprong ten gronde en ging naar het voertuig toe. De hoofdman Cassa wil op uw wagentje rijden, sprak hij en zette er zich op neder. De Roodhuid deed moeite om zijn evenwicht te bewaren, doch viel eens klaps van het voertuig af en rolde in het gras. v Ernstig sprak hij. Uw hoofdman kan dat zeker beter dan Cassa Hij besteeg zijn paard weder en ging andermaal naast Evraert rijden. De stoet zette zich nu in den draf. zonder ophouden ging het den ge- heelen dag rusteloos voorwaarts, euvel-op, heuvel-af, in de richting van het zuid-Westen. De wilden gunden aan hun beesten nauwelijks den tijd om hun dorst te lesschen. Het land werd bergachtiger. De zon schoot hare brandende stra len on de ruiters neder en Evraert volgde met toenemende belangstelling het licht dat zij op de bergen wierp. De zon was onder. Cassa wees naar een boschachtige streek en zeidc Ziet gij dien rook ginds Ja, hoofdman. Dat zijn de wachtvuren van Cassa. En zijne tenten Ja. en daar rust zijne schoone vrouw die niet kan lachen. Zij hadden de laatste hoogte ach ter den rug. OVERTREDINGEN WORDEN ZWAAR GESTRAFT Het ministerie van Nationale Voor lichting deelt mede In Augustus hecfjt de arbeidspolitie 122 processen-verbaal opgesteld voor overtreding van verschillende sociale wetten. In dezelfde maand hebben de recht banken van eersten aanleg 50 veroor deelingen uitgesproken, ten laste van werkgevers welke voor inbreuken op deze wetten vervolgd werden. Onder deze uitspraken dienen aan gestipt Een ondernemingshoofd veroor deeld tot een boete van 700 frank om personeel, beschermd door de wet op den vrouwen- en kinderarbeid, aan het werk te hebben gebezigd Een nijverheidsman veroordeeld tot 735 frank boete om het betaald verlof aan zijn personeel ni*t te-hebben ver leend. Een werkgever veroordeeld tot fr. 14.000 om aan zijn personeel meer dan 8 uren per dag en meer dan 48 u. per week te hebben doen werken Een werkgever veroorcfeeld tot een boete van 750 frank of 8 dagen ge vangenisstraf, om vreemdelingen aan het werk te hebben gesteld zonder voorafgaande toelating van het de partement. Alle inlichtingen betreffende de ar beidspolitie kunnen worden ingewon nen bij het ministerie van Arbeid en Sociale voorzorg, Kontrooldienst Ar beidspolitie, Lambertmontstraat 2, Brussel. Bij het uitbreken van den oorlog was de Fransche grens gesloten gewor den voor Belgische seizoenarbeiders. Er is thans echter een overeenkomst tot stand gekomen, waarbij de intrede van de seizoenarbeiders weer toegela ten is van Maandag 25 September af. Er is echter de beperking opgelegd dat de arbeiders slechts over één grenssta tion, namelijk Tourcoing, mogen bin nenkomen. Verder moeten zij groeps gewijze de grens overschrijden, on der een verantwoordelijken leider. De inkomst in Frankrijk moet groepsge wijs geschieden voor éénzelfde dorp in Frankrijk. Voor het overschrijden van de grens volstaat de identiteits kaart, terwijl de groepsleider moet be schikken over de Identiteit .van de mannen, waarvoor hy de verantwoor delijkheid heeft. Iedere seizoenarbeider - moet voorts bij het binnenkomen over Tourcoing zes foto's afgeven. Eéh deier foto's zal gebruikt worden voor de onmiddellij ke vervaardiging van een vrijgeleide. Alvorens de grens te overschrijden dient de groepsleider zijn lijst met de namen van de mannen te doen visee- ren door den dichtsbijzijnden Fran- schen konsul te Oostende of te Gent. Op de plaats van bestemming aange komen, dienen de arbeiders aan hun werkgevers mede te deelen tot welk rijkswachtdistrikt zij behooren. Aan gezien een waardevermindering van den Franschen frank heeft plaats ge had, zullen de loonen voor de in Aug. onderteekende kontrakten worden verhoogd in Fransche franks.Een voor schot op het loon zal worden uitbe taald na het vervullen van de noodige formaliteiten te Tourcoing. In vluggen draf snelden zij nu over de grasvlakten naar het bosch. De tenten, uit dierenhuiden ver vaardigd vormden twee lange rijen. De groote tent van den hoofdman bevond zich een weinig ter zijde van de overige onder eenen eik. Op een kleine afstand van den in gang dier tent brandde een helder vuur. Verscheidene vrouwen waren er bezig met het gereed maken van spij zen. Toen Evraert'van zijn muilezel af stapte, vatte Cassa hém bij de hand en zeide in het spaansch tot eene vrouw, die daarnaast lag op een bed van be reide huiden Bcllarosa ik breng u hier een vriend die de kunst verstaat om ieder aan het lachen te brengen. Hij is geen Americano... Hij komt uit het verre land aan de andere zijde van het groote water waar de hoofdlieden op wagentjes rijden. Het was inderdaad Bellarosa 1 Daar lag de geroofde vrouw van Leduc, den bestuurder der zilvermij nen. Zij was de vrouw die niet lachen kon. Zij sloeg een verbaasde blik op Evraert en gaf hem zwijgend door eene beweeging met het hoofd dat hij welkom was. Evraert hield den verwonderden blik op haar gevestigd. Zij droeg de Indiaansche kleeding, maar... hij bemerkte wel dat het eene blanke vrouw was. Bellarosa bemerkte zijne verbazing. Zij wilde eene vraag voorkomen en sprak Neem plaats, mijnheer Naar blijkt uit den laatsten week staat van de Nationale Bank, zijn de goudwaarden, die den biljettenomloop waarborgen, gestegen op 22.844 mil- lioen, terwijl zij op 27 April slechts I 7.5440 millioen beliepen. Dit wijst op de stevigheid van onze munt. De biljettenomloop nam af met 159 millioen in verhouding tot de week te voren. Het publiek heeft zjch dus ont daan van een gedeelte van zijn bank biljetten en de partikuliere banken hebben stortingen aan de Nationale Bank gedaan ten beloope van onge veer 200 millioen. Dit alles wijst op een terugkeer van meer kalmte. Dit zal nog verbeteren zooals aangetoond wordt door de kre dietaanbiedingen. die men vaststellen kan in menigen bedrijfstak, zooals bij voorbeeld de voeding. Echter doet zich nog een kredietbe perking voor in den handel in het al gemeen. Dit kan evenwel door een voorzichtige expansiepolitiek vanwe ge ons bankwezen in de hand gewerkt worden, meenen de ekonomisten. Voegen wij hier aan toe dat de re geering niet voornemens blijkt, al thans niet op het oogenblik, om tot de uitschrijving over te gaan van een bin- nenlandsche leening. Het Belgisch schip «Jean Jadot is te Antwerpen aangekomen, na een oponthoud in de Downs, waar de la ding door de Engelsche overheden werd onderzocht. De «Jean Jadot» heeft tijdens de reis de bemanning opgepikt van de «Royal Tiger een Engelsch handels vaartuig, dat op 8 September op den Atlantischen Oceaan, door een Duit- sche duikboot in den grond werd ge boord. De Jean Jadot» had New York verlaten op 30 Augustus, met enkele passagiers aan boord. Onderweg op zee, vernam men het nieuws van het uitbreken van de vijandelijkheden. Op 8 September 's ochtends, be merkte de Jean Jadot» aan bak- bpordzijde, de ..Royal Tiger die in zigzaglijn vaarde, om duikbooten te ontwijken. Eenige tiren later ving men de noodseinen van de Royal Tiger» op. Dit schip bevond zich op 20 mij len afstand, zoodat de ((Jean Jadot» verplicht was zijn vaart te onderbre ken en terug te keeren naar de plaats van de ramp. De Royal Tiger» was een tank schip. Tengevolge van het torpedee- ren was brand ontstaan aan boord van het vaartuig en de vlammen sloegen tot een geweldige hoogte op. Enkele mijlen van de plaats der torpedeering bemerkte men twee sloe pen, waarin zich 44 manschappen be vonden. Deze werden opgepikt en ter wijl de «Jean Jadot» zich verwijderde, sloegen nog steeds vlammen op uit het wrak van de Royal Tiger De kapitein van het getorpedeerde schip vertelde, dat een duikboot hem verplicht had te stoppen en de sloepen Hierbij wees zij hem naar een be renhuid die voor het vuur lag. Dus komt gij uit Europa vroeg zij met blijkbare belangstelling. Ja, senora. Misschien wel uit Frankrijk Ik heb Europa ten minste op een Fransch schip verlaten. Maar ik heb dit land sedert dien tijd reeds ver scheidene jaren doorkruist. Ik ben een schilder, antwoordde Evraert. terwijl Cassa zich aan den anderen kant der vrouw nederzette en naar haar gesprek met den vreemdling luisterde. Laat aan mijne schoone vrquw ook het portret zien dat gij beschil dert hebt. Daar achter u staat uw .wa gentje, zeide de Adelaar. Evraert stond op en haalde zijn teekenboek. Vervolgens sloeg hij daarin de tee- kening op die hij dezen morgen ver vaardigd had. Hij liet deze aan Bellarosa zien. Een bijna onmerkbaar glimlachje kwam om de lippen der vrouw, want hij zag dat de schilder de schreeu- wendste kleuren had gebruikt om d^ gelijkenis nog meer in het oog loopena te maken. De hoofdman bespiedde haar van terzij. Zij heeft gelachen, riep hij ver heugd uit. Gij zijt de grootste schilder der wereld en gij moet Bellarosa voor mij op mijn schild afteekenen. Volgaarne, hoofdman. Dadelijk. Dat kan niet, Cassa. Het moet. Ik ga mijn schild ha len. Dat kan ik bij helder daglicht alleen en niet bij avondduister. uit te zetten. Toen iedereen zich in de reddingsbooten bevond, schoot de duikboot een torpedo af, die een ont ploffing, gevolgd van brand, tengevol ge had. De lading van het tankschip be droeg 15.000 ton. De i Royal Tiger was een nieuwe boot, die 15 knoopen liep en die slechts op 8 Augustus de eerste zeereis had aanvaard. Wanneer de Jean Jadot de Downs had bereikt, kwam een sleep boot de schipbreukelingen van de ..Royal Tiger» afhalen. De Engelsche overheden dankten kommandant On- géna van de Jean Jadot voor de hulp welke aan de schipbreukelingen werd verleend. Naar verluidt zijn de formaliteiten in verband met de Albertville nog niet ten einde. Deze Kongoboot bevindt zich in de i' Downs.» een vaargeul nabij de En gelsche kust tusschen Dover en Rams- gate, w^ar de Engelsche overhjedep de ladingen der schepen nagaan. Om een verder oponthoud van de passagiers te vermijden is besloten dat vanwaar zij met een Belgische staats- deze in Engeland zullen ontschepen, paketboot uit Folkestone naar Oosten de zullen vertrekken. Vermoedelijk zullen zij Dinsdag de Noordzee oversteken en in dat geval kunnen zij Dinsdagavond te Brussel aankomen. De moeilijkheden welke de «Albert ville» ontmoet, houden verband met de lading. Deze boot is voor het uit breken van de vijandelijkheden uit Kongo vertrokken en vermoedelijk zijn er onder de vervoerde grondstof fen ook, die voor Duitschland bestemd zijn en bij oorlogsfabrikatie.- kunnen benut worden. AKELIGE ONTDEKKING TE DAMME Maandag morgen om 7,30 ure was een voetganger die naar zijn arbeid ging, langs de Leopoldlaan niet wei nig verwonderd tusschen de Platheu- lebrug en de gemeente Moerkerke.op het grondgebied van Damme, een prachtigen auto te zien staan waarvan de twee inzittenden geen teeken van leven gaven. Hij verwittigde aanstonds de gen darmerie die op hare beurt het parket van Brugge opbelde. Een uur later wa ren de gerechtsmagistraten ter plaats Vergezeld van een wetsdokter. De autogeleider zat neergehurkt aan het stuur met een revolver in de rechterhand,- terwijl de vrouw langs achter lag uitgestrekt. Volgens de geneeskundige vast stellingen zijn beide op zelfden oogen blik gedood geweest door revolver schoten. De dood was reeds sedert verscheidene uren ingetreden. Er bestaat omzeggens geen twijfel dat hier een dubbele zelfmoord in het spel is. De autovoerder is de genaamde Van der Straeten Gerard, handelaar te Gent, oud 26 jaar, ongehuwd. Hij droeg verscheidene duizenden frank op zak en onder de papieren vond men een stuk die zijn staat van mobili satie in het Belgisch leger vaststelde. De vrouw is de genaamde De Vos Angele, oud 30 jaar, geboortig van St Amandsberg en ook woonachtig te Gent. Beide lijken zijn naar het dooden- huisje van Damme overgebracht. Welnu dan, morgen als de zon opkomt. Zeker, hoofdman Cassa. Bellarosa wendde zich tot hem en vroeg Mag ik ook de andere teekenin- gen eens bekijken, mijnheer Het boek staat geheel te uwer beschikking, antwoordde Evraert. Ik dank u, mijnheer. Maar ik geloof niet dat die tee- keningen eenig belang voor u zullen hebben. Het zijn slechts vluchtige datgene wat mij duurbaar was ieder schetsen die ik ontworpen heb, om mij 'öogenblik voor den geest te kunnen brengen. Zij nam het boek en sloeg de eerste bladzijde open. Een kreet van blijde verrassing ontglipte haar. De dom van Mexico riep zij. fhderdaad, senora. De Adelaar staarde over haar schou der diepnadenkend in het boek en zag den traan niet die uit hare oogen big gelde. Gelukkiglijk misschien. Bellarosa bleef met blijkbare vol doening op den tempel staren. Ik heb in dit huis Gods dikwijls gebeden, murmelde zij. Maar God heeft mijne smeekingen niet verhoord. Zij sloeg het blad om. Eene nieuwe bekende plaats van Mexico deed zich voor haar op. Andere teekeningen volgden. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ven» boden, te verkrijgen Boekhandel, i J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21! Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2