KRANKZINNIG Ü1T LIEFDE Sli«|RC ïl tiet XV' Radiosalon te Brussel OUD VOOR DEN LEEFTIJD? De drijvende Mijnen in de Noordzee Bommen ontploffen op Belgisch grond gebied De pensioenen der weduwen van staats ambtenaren Een Nerderiandsch passagiers vliegtuig door Duitsch vlieg tuig aangevallen Valsch alarm te Verviers KOLONIALE LOTERIJ Koning Leopold te Bergen Ontbinding der Communistische partij in Frankrijk 28 Sept. H. Wencealaus. Of schoon zijn moeder een heidensche was, werd Wenceslaus in den katholie ken godsdienst opgevoed. Nadat zijn moeder, weduwe geworden, over Bo- hemen had geregeerd en de christenen vervolgd, kwam hij aan het bewind en bestuurde zijn land als een heilige. Op aanstoken zijner moeder, werd hij door zijn broeder in 936 vermoord Voor de werklooze bedienden. De h. Grignard, direkteur-generaal van den Nationalen Dienst voor Arbeids bemiddeling en Werkloosheid, is overgegaan tot de instelling van de Nationale Raadgevende Kommissie voor de plaatsing van bedienden, die onlangs door de regeering ingericht werd. Generaal Gamelin. Er zijn drie redenen waarom het Fransche volk een onbeperkt vertrouwen stelt in ge neraal Gamelin, hoofd der geallieerde legers in Frankrijk. De eerste is dat het zijne omrukken- de beweging: was die aan de Franschen den slag van de Marne deed winnen in 1914, hijzelf wilde het niet erkennen, doch Joffre erkende het in zijne plaats De tweede is. dat het generaal Ga melin was, die de Duitsche doorbraak verijdelde in 1918, toen het leger van Generaal Gough zoo erg bestookt werd. De derde is dat het Gamelin was die in 1926 zoo snel den opstand der Drusen wist te dempen met een hand vol koloniale troepen. Generaal Gamelin is 67 jaar oud, klein van gestalte, en heeft een verba zend geheugen voor namen en plaat sen beoefent waterverfschildering en zijn geliefkoosde lectuur zijn boeken over wijsbegeerte. Niettegenstaande de ernstige om standigheden waarin ons land en ge heel Europa verkeeren, heeft het in richtend comiteit van het Xle Radio salon te Brussel gemeend, dat de in- inrichting daarvan gerust kon door gaan in het teeken van een zeer te waardeeren gezond optimisme. Dit Xlde Salon moest geopend worden op 9 September. Dit zal nu gebeuren op 7 October a.s. Zooals elk jaar zal dit salon omringd zijn door verschillende andere tentoonstellingen van het hoogste belang. Niettegenstaande de gebeurtenissen en beantwoordend aan den oproep van den Koning zal dit Radiosalon te Brussel niet moeten onderdoen voor de voorgaande tentoonstellingen van dien aard. Het zal ingericht worden met al de gewenschte kleur en in de noodige omgeving, terwijl de tentoonstellen de firma's cfte daaraan 'deelnemen. -V Een Zwitscrsch beeldhouwer bij den H. Vader. Een beeldhouwer, Alfons Magg, uit Zurich. werkt aan een borstbeeld van Paus Pius XII dat bestemd is voor een gedachtenismo nument voor den H. Vader in de ka thedraal van St Gallen te Zurich. Dit monument wordt opgericht als herin nering aan het feit, dat de laatstover- Icden bisschop van St Gallen, evenals diens opvolger, gewijd werden door Kardinaal Pacelli, thans Paus van Ro me. Ondanks de moeilijke tijden heeft de H. Vader den Zwitserschen beeld houwer zesmaal in Castel-Gandolfo ontvangen in de eerste twee weken van den oorlog. Beteugeling van den woekerhandel Door den h. Soudan, minister van Justitie, is een aanschrijving gericht tot de prokureurs-generaal bij de be roepshoven, waarbij hij vraagt ten strengste toezicht te houden op de toe passing van de besluit-wetten inzake de beteugeling van den woekerhandel en het aanduiden van de verkoopprij zen. De minister dringt aan opdat een beslissing op dat gebied spoedig zou genomen worden, daar de wetgeving alle doelmatigheid zou verliezen in dien de gerechtshoven en de rechtban ken niet onverwijld uitspraak kunnen doen. Uw "vuil geworden" dikke darm is daar aansprakelijk voor. WANNEER men U gewoonlijk viif of tien jaar meer "geeft" dan gij werkelijk zijt wanneer gij U zelf loom; stijf, zonder energie voelt wanneer duizend kwaaltjes en onges teldheden U berooven van de genoegens van het bestaan geef dan Uw "natuur of Uw lot daar niet de schuld van De ecnige verantwoorde lijke iS'Uw karteldarm (dikke darm). Het is bewezen dat dit orgaan de hoofdbron is van de giftstoffen die ons oud makeq earonze gezond heid doen achteruitgaan. De karteldarm is een lange buis, waarw zyih de voedscl- resten verzamelen nadat zij door den a-rhfVheter langen dunncfu d»rnt. :zijn gegaan. Minstens éénmaal per dag moet hij ai^bhèel én zonder de infusie inspanning leeg wordep gemaakt. Wanneer gij echter oud wordt, vervuilt deze karteldarm als een waschtafelbuis of een water ketel. De opgestopte afvalstoffen «kleven aan de wanden, gisten en doen giftstoffen ontstaan die door het heele organisme dringen, uur na uur, op de manier van de gi tstoffen van een aangestoken tand. Die voortdurende vergifti ging - verzwakt U lichamelijk,- 'vséHnindcrt U Everxtf» dt waltrkettl wordt de dikke darm "wil". EEN VISSCHER UIT NIEUW- POORT VINDT ER EEN IN ZIJN NETTEN lederen dag wordt de aanwezigheid vastgesteld van drijvende mijnen in de Noordzee of op den weg welken onze visschers volgen wanneer zij zich naar hun vischgronden begeven. Het visschersvaartuig «Nr 26 Saint Louis 1 schipper A. L. Maes, ter vangst in de j Noordzee, trof in zijn netten een mijn aan. Bij het ophalen is het oorlogstuig j door de gescheurde netten weer in de diepte verdwenen. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 187ste Vervolg. Daar zij met potlood geschetst wa ren en niet gekleurd vond de Adelaar zc niet schoon. Al die donkere printen verveelden hem. Hij begaf zich weldra naar de rij tenten. Bellarosa bladerde voort. Ach hemel I riep zij eensklaps. Wat is er senora. Het kasteel der graven de Cam- panas aan het Chalcomeer. En andermaal sprongen hare oogen voltranen. F.vraert werd bleek. Gedurende eenige oogenblikken was het of zijn hart ophield met klop pen. Hij wilde zijn aandoeningen be dwingen en deze aan de vrouw ten minste niet te laten blijken. Deze sloeg echter geen blik op hem; zij droogde hare tranen en keek we der zwijgend naar de teekening. Zoo verliepen eenige minuten. Bellarosa bladerde voort. Er kwam een gezicht der hoofdstad met de twee vulkanen op den achter grond. De trekken van Bellarosa namen eene blijdere, alhoewel nog wcemoe- niets ongedaan zullen laten óm daar- g^teliik. Gii Uebtu>ijus» ledematen. - gij raakt buiten adem wanneer gij de trappen belangwekkend geheel te Stiloopt, gij slaapt slécht, Uw eten vertéert slecht. Gij voelt U voortdurend vermoeid, ter- van een maken. 1 Kortom dit salon zal een buitenge wone schitterende gebeurtenis zijn welke zooals elk jaar een massa volk naar den Heyzel zal lokken. Voegen wij er nog aan toe, dat het Xlde Radiosalon zal open zijn van I 0 tot 16 u. eiken dag, 's Zondags van 9 tot 18 u. en dit te beginnen met den 7de tot en met den 16 October. Md Een plaatselijk berichtgever meldt dat Maandag tusschen 9 en 1 1 ure en kele Engelsche vliegtuigen, en des na middags Fransche vliegtuigen een raid hebben uitgevoerd over de gemeente Halszlag (Duitschland) niet ver van de Belgische grens. Men kon de vlieg tuigen zeer goed waarnemen alsook het vallen der bommen. Na den raid steeg telkens een groote rookwolk uit de bosschen op. Het doel moet zeker de poederfabriek van 'Halszlag ge weest zijn. Het was niet uit te maken of ze getroffen werd. Het Duitsch afweergeschut ging telkens onmiddellijk in actie, doch zonder de vliegers te treffen. Vier bommen van het afweerge schut zijn gevallen op Belgisch grond gebied, namelijk in de gemeente- Man- delfeld, doch zijn niet ontploft. Uit Verviers wordt aan éi La Libre Belgique gemeld Dinsdagmorgen heeft het Duitsche luchtafweergeschut, opgesteld in het Gij voelt neergeslagen en gedrukt. Hoe de vervulling van den karteldarm tegen te gaan Een groep geneesheer*a 'js aan het einde gekomen van 1400 klinische 'proefnemingen op ames en heeren, die pch d:.ar vrijwillig aan hebben onderworpen. Veréchfllenjjo laxeermid delen werden beproefd. Sommige werden niet bevredigend geoordeeld omdat alj een hevige verwijdering van nog niet '«.■prteerde spijzen veroorzaken, andere omdat zij den karteldarm I heftig prikkelen. Het ideale tuiVèringsmiddel is gebleken Kruschen Salts te zijn. De proefnemingen van de genecsheeren hebben aangetoond, dat een kleine dosis Kruschen Salts's morgens op de nuch tere maag genomen, zacht maar zéker zorgt voor 1 den afvoer van alle giftstofverwekkende voedselresten en de wanden van den kartekLarm voortdurend j zindelijk en gezond houdt. "IV»; mtenen verklaren de dokters in hun verslag dat dit een van de beldngrikste onder zoekingen is, die wij hebben gedaan en dat de kleine dagelijksche dosis Kruschen het meest bevredigende middel i: dat de wetenschap kent om de zuiverheid van den karteldarm te verzekeren." Op Uw beurt! MiDioenen trouwe gebruikers van Kruschen doof de heele wereld hebben hun energie en hun kracht te danken aan een zuiveren karteldarm. En alles wat zij daarvoor doen bestaat erin een beetje Kruschen te nemen in hun ochtenddrank of in een beetje warm water. Op Uw beurt moet gij Kruschen nemen en Uw jeugd behouden voor enketó centiemen per dag. De h. Gutt, minister Financien, Dinsdag een onderhoud niet'de socia listische parlementslede*. P.>: De Bruyn en Doutrepont, vyaarbiji 1 sok de h. Frangois, Koninklijk-;)1vKommissaris voor het pensioenvr^agstuk aanwezig was. Het liep over de bijkbmende afhou ding van 3 t.h.-voor de ipénsioenen van gebied van Beialf en Mossthaus, het weduwen en weezen van de leden-van vuur geopend op een of meerderehet Rijkspersoneel. vliegtuigen, die boven Belgisch grond- j De minister heeft medegedeeld dat gebied niet werden waargenomen.Een het interministerieel komiteit binnen- vijftiental schoten werden gelost en kort hel vraagstuk in zijn geheel zal te vier projectielen ontploften op Bel-onderzoeken krijgen en de h. Fran- gisch grondgebied, op ongeveer 2,5jgois heeft aangekondigd dat hij over km. van de grens. een dag of tien aanvullende verslagen De obussen sloegen putten van on- zal indienen, geveer 2 meter doorsnede op een 1,54 De afgevaardigden drongen aan op- meter diepte, in het gebied van Igel-dat het besluit betreffende de bijko- mondermule twee ontploften in de f mende afhouding zou geschorst blij- rivier van Frankenbach en twee ande- ven in afwachting van de beslissing re in een aanpalende weide. Men weet niet of deze projectielen voortkomen van de afweerbatterijen of van de beschoten vliegtuigen. dige uitdrukking aan. Halfluid, alsof zij in zich zeiven sprak, zeide zij O, dat schoone land van mijne jeugd, van mijn vervlogen geluk Daarop sloeg zij het blad werktui gelijk om. Nauwelijks had zij er een blik op gevestigd of zij riep op verbaasden toon uit Heilige Moeder Gods De condeza 1 Evraert ontwaakte, als door den bliksem getroffen, uit zijne mijmerin gen en staarde de vrouw aan die het boek in haren schoot had laten vallen Zij bedekte haar gelaat met beide handen. Onbeweeglijk en stilzwijgend zaten zij naast elkander. Evraert hield zijn verbaasden blik nog altijd op de vrouw gevestigd toen deze eensklaps opkeek, hare gevouwen handen bevend omhoog hield en zachtjes zeide O Gabriella Gabriella Die naam drong tot in het hart van Evraert door als ware het door de hand des doods schielijk angegrepen. Hij drukte zijne rechterhand op zij ne borst en zeide op een doffen toon Gij hebt haar gekend en bemind senora 7 O I Het is een engel op aarde. Evraert schudde zwaarmoedig het hoofd. Niet meer op de aarde 1 murmel de hij. O God Maar in den hemel Dood herhaalde Bellarosa. Eilaas De vrouw liet hare handen in den van het interministerieel komiteit. De minister heeft beloofd de zaak voor te leggen aan de andere leden van de regeering. .1 1 EEN INZITTENDE, EEN ZWEED GEDOOD Een Anep-bericht uit Amsterdam luidt dat bij zijn landing op Schiphol, de piloot van een vliegtuig van de K. L. M. dienst doende op de lijn Stock- j holm-Amsterda'm, verklaard heeft dat hij werd aangevallen door een wa tervliegtuig te 14 uur 10, op 120 km. Noord-Westelijk van Helgoland. Het vliegtuig bevond zich op een hoogte van 800 meter. Het aanrandende vliegtuig verwij derde zich in de richting van Helgo land. Een inzittende werd gedood. Het is een Zweedsch ingenieur, de hr Gustav Lamm, 38 jaar oud, wonende te-Mal- moe, die zich naar Brussel begaf, voor zaken. Het vliegtuig heeft groote schade geleden. OEFENINGEN VAN BELGISCHE TROEPEN De inwoners van Verviers werden Maandag nacht opgeschrikt door een drietal ontploffingen, die schenen voort te komen van eene versterkte vesting der omstreken en die elkaar met een tiental minuten tusschenpoos opvolgden. Men dacht onmiddellijk aan afweer geschut tegen vliegtuigen, of aan bpm- men bij vergissing neergevallen. Het waren eigenlijk echter slechts oefenin gen van Belgische soldaten die in het veld knalbussen deden springen, ten einde den schietafstand te berekenen. De ontploffingen richtten ochter niettemin schade aan en van eene klei ne spoorwegstatitf sprongen al de rui ten stuk. Evenzoo bij een tiental hui zen van den omtrek. Verder was het een valsch alarm in de stad. UIT MET DE GELDZORGEN voor de winners van de groote loten van de Neem deel aan de 9e SNEDE nu in omloop 25 groote loten van 100,000 frank. 25 groote loten van 50.000 frank. 50 groote loten van 20.000 frank, 100 loten van 10.000 frank. 61.100 loten van 100 tot 2500 frank. Het super groot lot 1 Millioen. Denk aan de volgende trekking schoot vallen en weende bittere tra nen. Gij bemint haar dus zeer 7 O, ja I als eene zuster. Wie zijt gij dan, senora 7 Ik was eens de speelkameraad van Gabriella, ik was eens hare vrien din 1 Mijn echtgenoot was in haren dienst. Uw echtgenoot hernam de schilder verwonderd. Ja, die wreedaard Cassa heeft hem en mijn jongste kind vermoord mij als gevangene .medegevoerd. En ik mag niet weenen Laat uw tranen vloeien, senora, tranen verlichten In zijn bijzijn moeten mijne oogen droog blijven bij wil het zoo. Anders vrees ik voor mijn arm doch terken. Waarom 7 Cassa heeft mij bedïeigd het te dooden als ik nog weende. O die schelm 1 Wees voorzichtig senor, en laat hem niet merken dat wij een geheim met elkander hebben of dat wij over zijn verleden spreken, want hij is een J monster. Misschien heeft de hemel u hier tot mijne redding heengezonden. Bellarosa keek schuw naar de rij tenten. Plots sloeg zij het teekenboek weer open en zeide Daar komt hij terug I Verstaan de vrouwen, die hier bij het vuur de spijzen gereed maken, geen Spaansch 7 vro^; Evraert, zich een weinig van Bellarosa verwijderend En met een blik duidde hij eene Indiaansche vrouw aan die met groote stukken rauw vleesch kwam aanloopen Neen. Niets 7 Geen enkel woord. Ik spreek al leen met mijn dochtertje Lydia Spaansch, antwoordde Bellarosa en blikte in het boek. De Adelaar naderde. Een zijner krijgslieden volgde hem met eén lederen zak op den rug, waar van hij den inhoud bij het vuur uit schudde. Het waren drinkgereedschappen van allerlei soort zooals bekers, gla- zen, drinkhorens en blikken nappen. Verder ook een aantal messen van verschillende grootte, uurwerken, geldbuidels, kompassen, en dergelij ke reisbenoodigdheden. Er kwam ook een pak uitgerold en Evraert wist eerst niet wat het was. Het scheen menschenhaar te bevat ten waaruit roode plekken te voor schijn kwamen. De Indiaan greep het aan, schudde het uit elkander en met ontzetting zag Evraert nu dat het menschelijke sche delvliezen waren. Met afgrijzen en huivering wendde hii de oogen van dit verschrikkelijk schouwspel af. Plots viel zijn blik in het voorbij gaan op een lang jachtmes, waarvan dc hecht kunstig gedreven was en met zilver ingelegd. Groote God I... het mes van Hood! Dus had de dood in den afgeloopen nacht, toen Evraert bij den vijver zoo vast irtgeslapen was, zijne ongelukkige gezellen getroffen en de schedelvliezen die de Indiaan voor hem ophing om ze te drogen. waren de zegeteekenen jdie de wilden van het hoofd zijner ge zellen hadden gerukt 1 De Koning heeft Dinsdagavond te Bergen, in het militair hospitaal, een bezoek gebracht aan den vlieger, die onlangs werd gewond bij den strijd welke hij had te leveren tegen een vreemd vliegtuig, dat ons grondge bied overvloog. De Vorst heeft den gewonde bevorderd tot ridder in de Leopoldsorde. Daarna bezocht hij den soldaat, die aangereden werd, en hierbij gewond, toen hij een munitiewagen over den spoorweg trok. De Koning sprak de ouders van den ongelukkige troost woorden toe. Na zich nog even in en kele ziekenzalen te hebben opgehou den, verliet de Koning het gebouw, geestdriftig toegejuicht, door de mas sa, die hem aan den ingang opwachtte Parijs, 26 Sept. (Havas). De ministerraad Dinsdagnamiddag ver gaderd te I 7 uur heeft tot de ontbin ding beslist van de Communistische Partij. Het dekreet-wet door minister Sar- raut aan den Raad voorgelegd en goedgekeurd bepaalt, dat naast de Communistische Partij alle aan haar verbonden zijn de publicatie, het uit deden en het verkoopen van alle ge schriften, teekeningen, in een woord van alles wat dienen moet om het or dewoord van de 3e internationale of van de aan haar verbonden organis men te verspreiden, worden verboden Zware straffen zijn voorzien tegen de overtreders dezer wetsbepalingen. MILITAIRE MUNITIEWAGEN DOOR TREIN AANGEREDEN Aan den onbewaakten overweg te Nimy (provincie Henegouwen) werd een militaire munitiewagen, bestuurd door den soldaat Georges Caudron, afkomstig van Quaregnon, door een lokomotief aangereden. De sergeant die het convooi vergezelde, had noch tans teekens gedaan van te stoppen, ten einde de aanrijding te voorkomen. De soldaat, die denkelijk het signaal slecht moet begrepen hebben, liep een schedelbreuk op en werd in zorgwek- kenden toestand naar het hospitaal overgebracht. TWEE SOLDATEN BIJ VER KEERSONGEVALLEN GEDOOD Op de Brechtschebaan te Schoten, had Dinsdagvoormiddag een pijnlijk verkeersongeval plaats. Een soldaat motorfietser is er in .geweldige botsing gekomen met een vrachtauto. Alles geneeskundige hulp bleek overbodig, want de ongelukkige moet op slag gedood zijn. Ook op de Bredabaan te Merksem ter hoogte van de Melgesdreef, had een gelijkaardig en even jammerlijk ongeluk plaats. Een motorfiets, gevoerd door een soldaat, is op een vrachtwagen gebotst Het slachtoffer werd ten gronde ge smakt en een bijgeroepen dokter kon enkel den dood vaststellen. In beide gevallen werd een onder zoek naar de verantwoordelijkheid in gesteld. Nu herkehde de schilder ook ver scheidene voorwerpen 3ie hij vroeger in handen der reizigers gezien had. Een huivering ging hem over de le- n. Hij wist niet naar welk punt blik ken om zijne ontzetting te verbergen. Gelukkig kwam Bellarosa .hem ter hulp door het boek te sluiten en het hem terug te geven. De Adelaar deed een 6tap op hem toe Hier is mijn schild, sprak hij.Gij moet het morgen beschilderen. De Vlaming knikte instemmend, maar een woord kon hij niet uitbren gen. Een Indiaansche vrouw trad nu naar voren en bood een pijp aan Cassa aan. De hoofdman begon te rooken. In plaats echter van den rook uit te blazen slikte hij hem in. Toen hij er de maag mede gevuld had reikte hij de pijp aan Evraert over. Vredespijp murmelde hij. De kunstenaar had weinig lust om aan dezelfde pijp van dien moorde naar en dien wreedaard te rooken. Hij schikte zich nochtans in de nood zakelijkheid, deed eenige trekken aan de pijp en gaf haar dan weder aan den Adelaar. Deze glimlachte. Gij rookt slecht, Bleek-gezi(!ht. ('t Vervolgt.)] XVerboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk vet* boden, te verkrijgen Boekhandel, i J. Van Nuffel-De Gendt* Kerkstraat 2ïl Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2