Kabinetsraad KRANKZINNIG UIT LIEFDE Mededeelingen aan de Bevolking Mededeelingen van het Ministerie van Lands verdediging De opeisching van vrachtauto's 30 Sept. H. Hieionymus. Ge boren tc Stridon in Dalmatic, rond 342, ging hij op 20 jarigen leeftijd naar Rome om er zijn onderricht te voltooien. Na jarenlange studie be geeft hij zich naar het Oosten waar hij de H. Priesterwijding ontvangt en zich tot aan zijn dood1 verdiept in het vertalen en commenteeren der H. Schriftuur. Landsverdediging betreffende een gerechtelijke transactie. 3) Een ontwerp van beraadslaging waarbij de rekenplichtige van de be taalbaar gestelde kredieten bij het departement van Landsverdediging l ertoe gemachtigd wordt een over- I kabinetsraad onder voorzitterschap schrijving te viseeren ten beloope van van den Heer Pierlot, Eerste-Mimster 140 mi||ioen Vanhet betalingskrediet aan artikel 92 van de bui- De leden der regeering vergaderden Donderdag namiddag te 14.30 Rond 18.50 u. werd aan de pers het verbonden" Tegen de woekeraars 400 a 500 prccc '.sen-vcrbaal per dag in de pro- vi*»cio Brabant. Naar verluidt zou hel aantal processen-verbaal die opge maakt worden tegen hen die zich niet schikken naar de bepalingen van het K. B. ter beteugeling van den woeker, voor de provincie Brabant alleen schommelen tusschen 400 tot 500 per dag. j volgende communique verstrekt VERHOOGING VAN DE SOLDATENSOLDIJ Door den Raad werd besloten de soldij van de soldaten op 1 frank per dag te brengen en dit van I Oktober af. GOEDKEURING VAN EEN REEKS ONTWERPEN VAN BESLUIT De Raad hechtte zijn goedkeuring aan de hierna vermelde van besluit tengewone begrooting van het dienst- j jaar 1939. VERLENGING VAN DEN ZOMERTIJD Het communistische blad La Voix du Pcuplo in beslag genomen. Op last van het parket, is de politie van Brussel Donderdagnamiddag overge gaan tot de inbeslagneming van het communistische orgaan La Voix du Peuple Dit geschiedde op grond van het wetsbesluit van October 1916 wegens een artikel dat heftige kritiek bevatte op het leger en op de overheid in verband met de mobilisatie. De Raad heeft ook besloten den Zomertijd voorloopig te behouden. Tot wanneer de voorloopige ver lenging duren zal, is* nog niet uitge maakt. Het blijkt, dat zi> ten minste drie maanden zal duren, wat tevens laat veronderstellen dat zij ook met nog de ontwerpen an<jere maanden zou kunnen aan- ------- ii- gevuld wórden. I Een ontwerp van besluit waarbij gevaj zou er bnkel over ;de Nationale Maatschappij voor Goed- tweede periode van drie maanden koope woningen ertoe gemachtigd" OVer Januari, Febcuari en Maart wordt een vierde leening voor een no- betwisting bestaan, rninaal kapitaal van 300 milhoen rr. onder de waarborg van den staat aan DE INTERNATIONALE TOESTAND te ga^n. De Raad regelde verscheidene be- 2) Een ontwerp van besluit in zake ,«n I I stuursvraagstukken en de minister van I ..^r.rkri nrtn., An 7 f- L' f O HP- kredietoverschrijving en zekere be- (grootingen. 3) Éen ontwerp van besluit betref- Het ministerie van Nationale Voor lichting deelt mede De regeering neemt alle organisatie- maatregelen tot voorbereiding van een Oorlogstoestand welke, naar wij hopen zich niet zal voordoen. Zoo o.a. inza ke evacuatie. Moet deze voorbereid worden, zelfs als nooit daartoe moest besloten worden, of kan alles voorzien blijven in afwachting dat de gebeurte nissen ze noodig maken Het gezond verstand gebiedt ons te antwoorden Wij moeten paraat zijn. Vandaar de aanschrijving van het Ministerie van Landsverdediging aan de gemeente besturen. Vandaar het bezoek der po litieagenten aan de inwoners, om hun te vragen of zij een schuilplaats voor hun gezin ter beschikking hebben, of wel de mogelijkheid in het vooruitzicht hebben gesteld, bij gevaar,op het plat teland een onderkomen te zoeken ook nog of zij in geval van nood,moe ter. geëvacueerd worden. In Engeland, in Frankrijk werden die evacuatieplannen zonder ge jaagdheid uitgewerkt. Waarom zou onze bevolking zich door voorzorgs maatregelen laten schrik aanjagen, als zij, op dit oogenblik, onder een re gime van onafhankelijkheid en onzij digheid leeft Alles moet voorzien worden. Alles moet klaar staan. In dien niets ervan moet gebruikt wor den, des te beter voor eenieder van ons en voor het land. Doch de regee- ring moet waakzaam toezien. Inmid dels mag het publiek zich niet door uit de lucht gegrepen nieuwtjes laten van de wijs brengen, noch gaan gelooven dat elke voorzorgsmaatregel de voor bode is van onaangename gebeurte nissen. L^iat ons allen werken met de overtuiging dat wij onze neutraliteit vrijwaren te gelijk door het in gereed heid brengen van onze verdediging, door onze koelbloedigheid, door een zuinig beleid en door onze nationale saamhoorigheid. Buitenlandsche Zaken bracht verslag uit over den internationalen toestand. ONDER DE WAPENS GEROEPEN De Intendance diensten van de twee te Beverloo verblijvende Infanterie divisies, welke aldaar een kampperio de doormaken, worden op 1 October a. s. onder de wapens te roepen. fende a) de minima van de alcohol- houdende vloeistoffen, welke uit de jtolpakhuizen mogen verwijderd wor den b) de minerale olie's welke on der douane stelsel berusten. Aan de betrokkenen zal dit toelaten hoeveel heden van 50 liter uit de tolpakhuizen te verwijderen. 4) Een ontwerp van besluit waarbij de uitvoer de invoer en. het doorgangs- vervoer van zekere koopwaren gere- igeld wordt (dit is eenvoudig de aan vulling van de koopwarenlijst welke aan een vergunning kunnen onderwor pen worden kleuren, kleurstoffen, lu- 1 cifers, machines van allerlei aard, lak ken, vernissen, enz.) 5Een ontwerp van besluit waarbij van het zegel en registratierecht ont- j DE VERLOVEN IN DE heven worden a) de opeischingen rncpum cm b) de aan de gezinnen van wederop-1 LEGERSCHOLLN I geroepen militairen uitbetaalde som- men c) de sommen welke aan ge-1 De leerlingen, professoren, repeti- zegde militairen beneden den graad toren en onderrichters Van de leger-, van officier werden uitgekeerd. scholen mogen van Zaterdag, uur 6) Een ontwerp van besluit waarbij'af, tot Zondag 22 uur piet verlof huis- afgeweken wordt van de wet van 18 waarts keeren. Zij zullen echter de December 1936 en op grond waarvan reiskosten moeten betalen. de regeering op door den Koning vast, jycHT IN HET LEGER te stellen data, mag overgaan tot sta tistische navor9chingen aangaande den; Door de bevoegdd'rjiilitaire over- demografischen ecónomischen en j beden wordt op het volgende gewezen maatschappelijken toestand van het j (j cn toe gebeurt het vooral in land (ingevolge dit ontwerp van ber cje straten Van de hoofdstad dat of- 1 sluit zal het den minister van econo- j fileren opmerkingen te maken heb- 'mische zaken mogelijk zijn uit de sta- ben aan soldaten om dé eene of ande- tistische gegeven al het noodige te put-re recfen. 1 ten om de politiek van zijn departe-Njet zelden valt het yoor dat te dier ment te leiden. Het spreekt van zelf I gelegenheid burgers het voor de opgè- j dat het strikte geheim over de beko- bouden soldaten opnemen en de offi- men inlichtingen zal bewaard blijven)cieren zelfs bedreigen. Door den Raad werd vervolgens Welnu, de bevolking heeft er het goedgekeurd grootste belang bij, dat tucht in het le- 1) Een ontwerp van beraadslaging1 ger heerscht. Inderdaad een tuchteloos waarbij de rekenplichtige van de be- feger kan aanleiding tqt allerlei moei- taalbaar gestelde kredieten bij lïjkheden geven en is tot verval ge- departement van financien ertoe ge- doemd. machtigd wordt uitgaven ten laste te Trouwens, de eerbied voor de over- nemen voortvloeiende uit de ministe- beid is ook een kwestie van solidari- trieele wijzigingen van 3 dezer en in verband waarmede geen krediet op Door zich met aangelegenheden te de begrooting is uitgetrokken (Het bemoeien, welke hun absoluut niet gaat hier om de oprichting van 30 pos- I aangaan, bewijzen de betrokken bur- ten van controleur der belastingen). gers dat zij niet solidair zijn met het 2) Een ontwerp van beraadslagingjeger en stellen zich dan ook aan straf- ingediend door den minister vanfen bloot. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 1 89ste Vervolg. Het gelaat van den Roodhuid hel derde nu spoedig op. Nu valt uw kunst u weder in, sprak hij, gij hadt haar vergeten. De man werd ernstig gestemd. Ook op zijne ziel oefende de kunst hare betoovering uit. Verbaasd keex Beilarosa hem aan en zag de gemoedsaandoeningen op zijn gelaat weerspiegeld. De schilder was met zijne gansche ziel aan zijn werk gehecht. Hij vergat zijne omgeving en zijn toestand het dichte bladerendak.dat zich boven hem welfde, liet geen zon nestraal tot hem doordringen. De Indianen bleven als met heiligen eerbied op een afstand van de plaats waar zij hun hoofdman zoo aandachtig en zoo ijverig bezig zagen. Eindelijk, nadat het middaguur lang verstreken was, liet Evraert de handen op zijn knieën zakken, hield den blik nog een poos op het portret gevestigd en stond toen op. Ook de Adelaar was opgestaan. Hij keek den kunstenaar met de grootste verwondering aan en zeide dan INLICHTINGEN TEN BEHOEVE I VAN HET „WERK ELISABETH EN BETREFFENDE HET GEBRUIK VAN DE TALEN Opdat ik, ten behoeve van de ver schillende afdeelingen van het Werk Elisabeth» (Boekerijen en onderwijs, vertooningen, kinema, Krant van den Soldaat, enz.) over de noodige inlich tingen kunne beschikken, moeten de Commandanten van compagnies en gelijksoortige eenheden mij laten we ten of hun eenheid samengesteld is 1. Uit Vlaamschsprekende militai ren van lageren rang 2. Uit Franschsprekende militairen van lageren rang 3. Uit Vlaamschsprekende en uit Franschsprekende militairen van lage ren rang (bij benadering het percenta ge van elk dezer groepen aanduiden) 4. Uit enkel Duitschsprekende mili tairen van lageren rang 5. In een tamelijk groote mate, uit Duitschsprekende militairen van lage ren rang (bij benadering het percen tage aanduiden). Deze inlichtingen moeten gecentra liseerd worden door de Regiments commandanten of overheden met de zelfde bevoegdheid en dienen mij ten spoedigste aan onderstaand adres ge stuurd Generale Staf van het Leger, Sectie A. Kortenberglaan, 5, Brussel. VOEDING DER TROEPEN Er wordt opnieuw aangedrongen van alle verkwisting te vermijden bij het verbruik van eetwaren. De tegenwoordige toestand van het land, beveelt de grootste zuinigheid in dit opzicht. De Minister vestigt evenzoo de bij zondere aandacht van de comman danten der eenheden op de noodzake lijkheid van de recuperatie van keu kenafval, die onder het drievoudig op zicht van algemeene zuinigheid, ge zondheid en te verwezenlijke ontvang sten ten profijte der huishoudingen moet beschouwd worden. In de kantonnementen, moet de verwezenlijking van den verkoop noodzakelijk plaatselijk geschieden te dien einde hoeft men zich tot de ei genaars van hoevebeesten te wenden. In ieder geval, moeten de comman danten der eenheden zich de grondbe ginselen inprenten dat het verkieslijker is den afval kosteloos af te staan aan diegenen die in de mogelijkheid zijn deze te gebruiken ten profijte van de algemeenheid dan ze totaal te laten verloren gaan door averij of vernieti ging, en zoo gevaar van besmettelijke ziekten te doen ontstaan. DE BENZINEVERKOOP Op vele benzinepompen langs den weg komt thans de vermelding voor dat er geen benzine voorradig is en aan de weinige pompen die leveren, kan slechts een tiental liters worden bekomen. Naar wordt verzekerd is het ver bruik van benzine beperkt tot 66.6 t. h. van het verbruik in normalen tijd. Deze beperking is opgelegd door het ministerie van landsverdediging volgens de orde van voorrang 1 het leger 2) het diplomatiek lichaam, ge- neesheeren en veeartsen, vroedvrou wen 3) nijverheden die werken voor de bevoorrading, zooals maalderijen, zuivelfabrieken, gistfabrieken, enz. 4) openbare diensten 5nijverheden met voorrang voor de fabrieken die voor de landsverde diging werken 6) allerhande personen. De thans genomen regeling heeft kans om een karakter van stabiliteit te krijgen. Donderdag jongstleden is j een lading van 7000 ton benzine te j Antwerpen aangekomen. Deze voor» j raad schijnt zelfs eerder eenigszins i toe te nemen. j Iedereen beseft dat het vraagstuk I van het vervoer van het grootste be lang is voor de handhaving van de economische bedrijvigheid in het land. Hiervan blijft te onthouden dat vooralsnog geen gevaar is dat het au toverkeer zou moeten stopgezet wor den. Gij zijt de grootste kunstenaar; die ooit tot ons is gekomen. Gij kunt1 uit uw kleuren menschen maken en ik geloof dat gij hun ook het leven kuntj geven. Hij vestigde den blik weder op de beeltenis. Dan ging hij den achterkant bekijken, bezag hem ter zijde, want hij dacht dat het moest vooruitsprin- j gen, schudde bedenkelijk het hoofd en murmelde Wonder wonder 1 Dat is too- verij 1 De Adelaar ging naar den schilder toe Gij. zult mijn vriend wezen, sprak hij, en ik zal u met buffelhuiden en andere rijkdommen overladen. Mor gen gaat Cassa een nieuwen tocht on dernemen. Hij zal nog met meer sche delvliezen terugkeeren dan verleden maal, maar gij moet hier ondertus- schen tooveren. Wat wilt gij, hoofdman Gij moet mijne tent van binnen schilderen. Gij moet erin plaatsen het portret van Beilarosa zoo schoon als het hier op het schild staat. Dat zal ik. Adelaar De wanden van mijne wigwam zijn naakt en treurig, kunt gij ze op- vroolijken met kleuren Ja. Adelaar Op welke wijze Ik zal er reusachtige buffels en schoone bloemen op schilderen. Maar Cassa schudde ontkennend het hoofd. Dat niet sprak hij. Wat wilt gij dan, hoofdman 7 Gij zult Cassa vertoonen op het oogenblik dat hij de blanken overwint en hun het schedelvlies afsnijdt. Kunt gij dat Ja, sprak Evraert. Dan is Cassa van u tevreden. En de Adelaar verwijderde zich met zijn schild. Dat zal ik nooit schilderen,sprak hij. i j Dan zal hij u dooden, zeide de vrouw beangstigd. Hij is wreed en on- meedoogend. Wij zullen vluchten, senora. Ja, maar de vlucht zal moeilijk wezen, senor. Ik denk het niet, senora. Waarom niet Heeft Cassa niet gezegd daar straks dat al de weerbare tnannen met hem ten strijde trekken Zeker. En dat alleen de ouderlingen, de vrouwen en de kinderen hier bleven Dat is zoo I Mij dunkt dat het dan niet moei lijk zal wezen om te ontsnappen. De vrouw blikte bekommerd voor zich Ik vrees de ouderlingen, sprak zij ik vrees ze meer dan de jongeren. Zij kennen de landstreek tot in haar minste wegen. Zij volgen bij mane schijn den voetstap van een mensch door het hooge gras. Alleen aan de snelheid onzer paarden is misschien het welgelukken van ons plan gehecht In den vroegen nacht moeten wij ver trekken om voor den dageraad reeds buiten hun bereik te wezen. Het gesprek werd nogmaals afg" broken door de onvoorziene komst van Cassa. Een 14-tal dagen geleden eischte het gemeentebestuur van St Jans Mo lenbeek twee vrachtauto's op. van den vervoerder Ginion, uit de gemeente, welke wagens moesten dienen om de bevoorrading van de bevolking te ver zekeren. Ginion maakte echter moeilijkhe den en den dag dat hij de wagens moest leveren stuurde hij een van de vrachtauto's naar de provincie, ter wijl hij van den anderen wagen den kontaktsleutel wegnam. Dientengevolge werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt, in overtre ding van het koninklijk besluit van 1 Februari 1938. De man is verschenen voor de boetstraffelijke rechtbank te Brussel, die hem heeft veroordeeld tot twee boeten van 1400 fr., zonder uit stel. TRAGISCH ONGEVAL TE HALLE Een tragisch ongeval heeft zich Don derdag in den vooravond te Halle voorgedaan. Tijdens de wapeninspec tie, deed zekere soldaat V., zijn re volver openen om hem te laten be zichtigen. Een schot knalde en de ko gel trof Jozef Weliekens in den rug, doorboorde gansch het lichaam om dan nog verder terecht te komen in den arm van een spelend kind. De ongelukkige Weliekens lispel de zachtjes Moeder en overleed. Dit pijnlijk ongeval heeft overal, in de militaire en burgerlijke kringen diepen indruk gemaakt. MAN DOOR HET RAAM DER DERDE VERDIEPING GEVALLEN TE SCHAARBEEK Donderdagmorgen te 7,15 u. had een vreeselijk ongeval plaats in het gebouw nr 120, Eugène Demolder- laan, te Schaarbeek. Zekere Ferdinand Surken, 31 jaar, aan hoogervermeld adres wonend, werd bij het afdalen van de trap dui zelig en viel door het venster der der de verdieping, dat het trapportaal verlicht. De ongelukkige viel als een massa te pletter op het achteruit van de wo ning. De man werd door andere huurders opgenomen met zware verwondingen aan het hoofd en erge inwendige kneu zingen. De auto-ambulantïe der brand weermannen van de Collignonplaats werd opgeroepen om den ongelukkige over te brengen naar het hospitaal van de Lambermontlaan. De geneeshee- ren zijn erin gelukt hem tot bezinning te brengen, maar durven zich niet over zijn toestand uitspreken. HOOFDSTUK XXIX DE KEIZER EN DE KOERIER De keizer was uitgereden om de spoorwegen, met het aanleggen waar van men een begin had gemaakt, in öogenschouw te nemen. Men was begonnen met de lijn van Mexico naar Apizaco, om die later te vereenigen met de lijn welke van Vera Cruz over Soledad loopt en te Paso del Macho eindigt, terwijl men verder een lijn zou aanleggen van Puebla naar het Noorden. Aldus zou men de haven van de hoofdstad verbinden. De zwarigheden welke men bij het leggen van deze lijn te overwinnen had waren zeer aanzienlijk. Men moet over een hoogte van meer dan vier duizend voet om uit het lage land de hoogte van Mexico te be reiken. De uitvoering geschiedde onder de leiding van bekwame Vlaamsche in genieurs en de onderneming zou later zeer groote voordeelen moeten ople veren om de kosten te kunnen dekken. Geheel alleen durfde Maximiliaan zich aan zulk een rit niet wagen, want zelfs hier, in de onmiddellijke nabij heid der hoofdstad, was de weg niet veilig. Men was in het geheel niet ze ker of er van de gelegenheid geen ge bruik zou gemaakt worden om het hoofd van den Staat, om den keizer zelf gevangen te nemen. Daarom had Maximiliaan een schwadron zijner getrouwe Belgische ruiters tot geleide, met den jongen ba ron Van der Smissen aan het hoofd. De keizer reed in het midden. De moedige paarden draafden de stad Guadeloupe voorbij en den smallen dijk over die daar twee meren van elkander scht'idt. Gewoonlijk was de keizer opge ruimd en vertrouwelijk op zulke kleine uitstapjes. Het was voor hem een genot in den zadel te zitten en de frissche lucht In te ademen. Heden nochtans scheen hij ernstig en in zich zelf gekeerd. Zijn blik dwaalde dan weder recht op de vulkanen dan over de meren heen en er lag een wrevelige plooi in zijn voorhoofd. Het moesten wel droevige gedach ten zijn waarvan zijn gemoed vervuld was I Verder en verder vervolgde de troep zijn weg in een vluggen draf. Reeds hadden zij de meren achter zich. Het gelaat van den keizer helderde op bij het zien der werkzaamheden die hij kon beschouwen als het gevolg van zijn zorg en zijn bestuur. Hij wist welke voordeelen dié spoorweglijn eenmaal aan het land moest brengen en dit verschafte hem eene zelfvoldoening nog ve^ioogd toen de werklied^! hem herkenden. Met geestdriftige toejuichingen en het zwaaien der hoeden begroetten zij hem. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver.» boden, te verkrijgen Boekhandel, a J. Van Nuffel-De Gendt» Kerkstraat 21) Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2