KRANKZINNIG UIT LIEFDE UIT HET STAATSBLAD De Graaf Pfrjlips van Vlaanderen van stapel geloopen liet leveren van Tarwe te Antwerpen 1. October. O. L. Vrouw van den Rozenkrans. De eerste Zondag der maand OctobeT is toegewijd aan O. L. Vrouw van den Rozenkrans, Vooral in deze benarde ^agen moet het machtige gebed van den H. Ro zenkrans in eere worden gehouden op dat dc H. Maagd, zooals meermalen in den loop der tijden, van haar Godde- lijken Zoon bekome dat alle oorlogs- gecsel moge ophouden en van ons ver wijderd blijve. De btnzine-handel weer vrij van 2 Oktober af. Het ministerie van Voorlichting deelt mede Gedurende de afgeloopen weken koesterde de regeering de vrees dat benzine niet regelmatig meer zou wor den aangevoerd. Die vrees is thans verdwenen en de regelmatige toevoer schijnt verzekerd te zijn voor de naas te toekomst. Het bestendig interministerieel ko- miteit voor mobilisatie, dat Vrijdagna middag onder voorzitterschap van eerste-minister Pierlot is bijeengeko men, heeft beslist dat rekening hou dend met de huidige en voorziene voorraden, de benzine-handel van 2 Oktobe; af, geen beperking meer zal ondergaan» Openbare autobus- en autocar diensten. In het Staatsblad van gis teren verscheen een Koninklijk be sluit tot aanvulling en wijziging van het koninklijk besluit van 12 Juli 1933 houdende algemeen reglement betref fende de openbare autobus- en auto car-diensten. Deze wijziging betreft enkel de uit baters, die aan den prijs van 1 fr. 50 ccn afdruk van het Staatsblad kunnen bekomen. Het is te uitvoerig om in de dagbla den te worden overgedrukt. De echtscheidingen in Spanje. Door den ministerraad van Burgos werd besloten de Spaansche wet, uit gevaardigd door de republiek op 2 Maart 1932, betreffende dc echtschei ding te schorsen. De Baudouinville op komst. Gisteren 29 September, is de Bau douinville uit Kongo vertrokken. Zij wordt vanaf 14 Oct. te Antwerpen verwacht. De verplnchte omweg langs de Downs zal de thuiskomst echter naar een latercn datum verschuiven. Lijn Oostendc-Folkestone. Het Staatsblad kondigt het nieuw tarief af voor het vervoer van reizigers, reis goed enz. op de lijn Oostende-Folke- atone. In Iste klas enkel 185 fr. voor vol wassenen en 95 fr. voor kinderen heen «n terug 370 en 186 fr. In tweede klas enkel 140 en 70 fr. heen en terug 280 en 140 fr. Geregistreerd reisgoed 8 fr. per 100 kilogram. Het vertrek van de Albertville. Naar verluidt zou de Albertville reeds Woensdag, 4 Oktober, uit Ant werpen naar Kongo vertrekken. De Kongoboot zal met een volledi ge lading naar Kongo afvaren. Vatikaanstad. Z. H. de Paus zal heden Zaterdag eene toespraak hou den ter gelegenheid der ontvangst van Poolsche bedevaarders te Rome. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 190ste Vervolg. Maximiliaan was zeer gevoelig voor zulhffc indrukken de tranen kwamen hem in de oogen, zijn gelaat werd door de vreugde verlicht en met eene goedhartige vriendelijkheid groette hij naar alle zijden om zich heen. Hij steeg van zijn paard en bezag de werkzaamheden van nabij. Daar stonden de snel opgeslagen hutten der arbeiders, welke slechts aan de windzijde met verdorde bamboes waren bedekt en een eigenaardig schouwspel opleverden. Het volk in deze streken was nog niet verweekt en het klimaat zacht ge noeg in weerwil van de hooge ligging, zoodat men niet veel maatregelen te gen de ruwheid der luchtgesteltenis hoefde te nemen. De keizer had zijn doel bereikt en met eigen oogen had hij gezien dat men ijverig aan het werk was aan de uitvoering der onderneming. Was het daarbij de rit in de frissche morgenlucht en de beschouwing van de ijverige werkzaamheid welke een bewijs van vooruitgang was; of was BESLUITWET OP DE VREEMDELINGENPOLITIE In het Staatsblad van heden ver schijnt een Koninklijk besluit dat be paalt als volgt Artikel I. Tot op den, bij ko ninklijk besluit nader te bepalen dag waarop het leger op vredesvoet wordt teruggebracht, zijn, bij afwijking van de wetten en verordeningen op de vreemdelingenpolitie, de volgende be palingen van toepassing, onvermin derd dc bepalingen die mochten geno men worden op het stuk van de uit oefening door de vreemdelingen van een winstgevende bedrijvigheid 1Onder voorbehoud van de uit zonderingen die door hem mochten worden voorzien, mogen vreemdelin gen niet in Belgie komen of er verblij ven dan indien zij van den minister van Justitie daartoe vergunning heb ben verkregen. In dit geval wordt hun een verblijfpas uitgereikt, die te allen tijde kan ingetrokken worden. 2. De vreemdelingen die zonder de vereischte vergunning in het Rijk zijn gekomen of er verblijven, alsmede de vreemdelingen wier aanwezigheid voor s lands veiligheid of 's lands eko- nomie schadelijk of gevaarlijk wordt geacht, kunnen door den minister van Justitie worden uit het land gezet. Zij kunnen eveneens door hem worden verplicht zich uit bepaalde plaatsen te verwijderen, in een bepaalde plaats te verblijven en zelfs geinterneerd wor den. Art. 2. De Minister van Justitie neemt de voor de tenuitvoerlegging van dit besluit de noodige schikkingen. Art. 3. Met gevangenisstraf van 8 dagen tot een jaar en met geldboete van 100 frank tot 1000 fr. worden ge straft de vreemdeling die zonder de voor ziene vergunning in het land komt of die^ja den door den minister van Jus titie vastgestelden termijn, zonder de voorziene vergunning in het land ver blijft De vreemdeling die zich onttrekt aan de toepassing van de door den Minister van Justitie ter voldoening aan dit besluit genomen schikkingen. Art. 4. Met gevangenisstraf van 15 dagen tot twee jaar en met geldboete van 100 frank tot 5000 frank worden gestraft Hij die op welke wijze ook, een vreemdeling heeft geholpen of bijge staan, hetzij bij het begaan van de feiten die zijn binnengekomen in Bel gie, met bedrieglijke ontduiking van het grenstoezicht, heeft voorbereid, hetzij bij het begaan van de feiten waardoor de vreemdeling metterdaad in het land is gekomen. Hij die een vreemdeling helpt om onregelmatig in het land te verblijven of om zich te onttrekken aan de toe passing van de door den Minister van Justitie ter voldoening aan dit besluit genomen schikkingen. Art. 5. Al de bepalingen van boek I van het Wetboek van Strafrecht,met inbegrip van hoofdstuk VII en van artikel 85, zijn van toepassing op de bij dit besluit voorziene misdrijven. Art. 6. Onverminderd de bevoegd heid van de officieren van gerechtelij ke politie, zijn de onderofficieren en soldaten van de Rijkswacht, de be ambten der douanen en accijnzen,als mede de ambtenaren en agenten die door den Minister van Justitie zijn aangeduid, bevoegd om de bij dit be sluit voorziene misdrijven op te spo ren en er door een proces-verbaal van te doen blijken, Art 7. Deze besluitwet treedt in werking den dag waarop zij in het Staatsblad is bekend gemaakt. het door het eigenaardige tooneel dat zich afspeelde die zijn gemoed op- vroolijkte Hij was vriendelijk en spraakzaam en onderhield zich zeer gemeenzaam met den baron Van der Smissen, die naast hem reed. Hij zei hem welke verwachtingen hij koesterde ten opzichte van den aanleg van spoorwegen in Mexico. De troep die tot hiertoe in gestrek- ten draf had gereden, had nu weder den gewonen draf aangenomen, om de paarden wat verandering te schenken en om zelf de geurige morgenlucht te kunnen inademen. Plots hoorden zij een ruiter in vollen draf achter zich aankomen. Aan de achterste ruiters vroeg hij Wie rijdt aan het hoofd van uw schwadron De keizer, caballero I De man lachte. Caramba I Wat doet de keizer buiten de stad vroeg hij. De ruiters oordeelden het onder hunne waardigheid daarop te ant woorden. Slechts een hunner vroeg Vanwaar komt gij Ik breng berichten. Voor wie Voor het hoofdkwartier. Goed, dan kunt gij dit hier even goed afgeven en spaart gij u zeiven een grooten weg uit. De man schudde met het hoofd. Neen, amigo 1 Hij gaf zijn paard de sporen otn naar voren en hen voorbij te komenj. EENE EXPRESS-TEWATERLA TING DOOR PRINSES JOSEPHINE CHARLOTTE BEWERKSTELLIGD Vrijdag namiddag had. Kp Hoboken op de scheepswerven" John- Cockerill het van stapel loopen plaats van de nieuwe paketboot Prince Philippe. Deze boot is bestemd voor het be heer van Zeewezen en H. K, H. Prin ses Josephine Charlotte zich wel willen gewaardigen als meter voor de ze plechtigheid op te treden Het we der had van kort na den middag een prachtig uitzicht, de meeste huizen wa ren bevlagd terwijl de scheepswerven zelve met hunne ontelbare vaandels een echte .feeststemming daarstelden. Langsheen de straat vórmden de schoolkinderen de haag óni Hare Kon. Hoogheid toe te juichen. Op de scheepswerf vormden ^djp". Jperlingen van de hooge zeevaartschool en van dc Mercator de eerewnchtt- Bij de tal rijke aanwezigen die do ;Prfcpses hier afwachtten bemerkten jwy opder meer M. Marck, minister van verkeerswezen staatsminister Lippens» M. Galopin, voorzitter van den beheerraad van de N.V. John Cockerill, Greme'r, afgev. beheerder, Bosschaert, algemeen be stuurder, Dhauwe en aVerhofstadt, hoofdingenieurs, luitenant-generaal Poulleur, militaire gouverneur der pro vincie Antwerpen, barones Holvoet barones Demoor, M. Delwaide, sche- pene der stad Antwerpen.' Verder tal van vooraanstaanden uit de handels- en nijverheidsmiddens. Iets na 5 uur kwam H.K.H. Prin ses Josephine Charlotte ea haar gevolg op de scheepswerven toe. Op gansch den doortocht, in alle gemeenten, zoo vernamen we, waren de toejuichingen zonder einde en de kleine vertraging op het voorziene uur was daft ook ver oorzaakt geweest door het feit dat de geliefde prinses verscheidene malen bloemen in ontvangst had ipoeten ne men. Prinses Josephine Charjotte was in het wit gekleed met .witten pelsen mantel en een witte toque op het hoofd, zij was vergezeld van baron Holvoet, gouverneur déï provincie,die dc prinses tot Boom was -tegemoet ge reden. Verder M. De Éruyn, burge meester van Hoboken, barones de Liedekerke, burggraaf Gratiën du Pare en gravin della Faille de 'Leverghem. De prinses steeds aanhoudend toe gejuicht, begaf zich omriMdellijk naar het opgetimmerde verhehg en ha de koord te hebben door-gf werd de traditioneele flesch .ftc^V^wjjn op het schip stukgeslagen.wqaïna de prachtige steamer langzaam té water gleed. ,V""' Deze korte pleéhtfgWéid werd ge volgd van een hartelijke Ontvangst in de zalen der scheepswerf. De bevol king van Hoboken en van al de ge meenten op de doortocht .hebben deze gelegenheid eens te meer te baat ge nomen om hunne diepe genegenheid te betoonen aan onze koninklijke fa- milie. - HET GEVAAR DER DRIJVENDE MIJNEN lederen dag wordt in. de Noordzee de aanwezigheid vastgesteld van talrij ke drijvende mijnen en het aanspoelen van deze oorlogstuigen langs de kust. Door de gemeente Oostduinkerken werd elke toegang tot de staketsels van Nieuwpoort-bad verboden, dit om alle ongelukken te voorkomen,, door vlottende mijnen die tegen de staketsels tot ontploffing kunnen ge slagen worden. want de troep reed hem te langzaam. Van mond tot mond nep het Een koerier ü*'- Zij bereikten thans 'de ooren van baron Van der Smissen Hij keerde het hoofd nom en zeide: iUwe Majesteit, het schijnt dat een koerier van de kus' ons heeft inge haald. Wenscht Uwe Majesteit hem te spreken Heeft hij berichten voor mij vroeg Maximiliaan. Berichten voor Zijpe Majesteit vroeg Baron Van der Sipissen aan den bode. Deze naderde met de hand aan den hoed. Het was een mesties met een som brero op het hoofd. Mexicanen liet -men nogal onge moeid den weg gaan. bijzonder als zij slecht gekleed waren er» dus geen lokaas waren voor rooyers. Neen, senor, antwoordde de rui ter, slechts voor het hoofdkwartier.De berichten zijn gericht Aaft" maarschalk Bazaine. Alleen aan hein mag ik ze overhandigen. De jongen fronste de wenkbrauwen. Zijn blik vestigde zich op het ge laat van den keizer. Ziende dat deze glimlachte vroeg bq' s Van waar komt gij Van Vera- Cruz Neen, senor. h, Van waar dan v Van Puebla. Is daar iets bijzonders voorge vallen, amigo vroeg Maximiliaan. Naar aanleiding van een, zooge naamd aanbod. Het overslaan van Koopwaar uit Duitsche schepen en de Contrabande Er is spraak geweest van een zoo gezegd Duitsch aanbod om tarwe aan Belgie te leveren. Het zou eigenlijk koopwaar betreffen aan boord van de Duitsche schepen die zich in neutrale havens bevinden. Iemand die goed op de hoogte blijkt van de bestaande schikkingen, wijdt in Le Matin uit Antwerpen volgen de beschouwingen aan dat vraagstuk: De tarwe door Duitschland in het bpi ten land voor den oorlog gekocht en die geladen werd op Duitsche schepen welke thans in neutrale havens ver toeven is Duitsche eigendom en zou buit kunnen gemaakt worden bij haar doorgang in Engelsche of Fransche wateren, wat ook de vlag weze welke de koopwaar zou dekken of de natio naliteit van den nieuwen eigenaar die heel eenvoudig handel zou gedreven hebben met den vijand in den zin hieraan door de Engelsche bekendma king gegeven. Engeland laat op dezen regel enkel een uitzondering de koopwaar be- hoorend aan Engeland of Frankrijk of aan een van hun onderdanen ofwel be- hoorend aan neutralen mag na het ver krijgen van een vergunning vanwege de bevoegde overheden in een vlucht- haven overgeslagen worden van een Duitsch schip in een Engelsch, Fransch of onzijdig schip met bestemming naar een Engelsche of Fransche haven. In dit geval eischt het Duitsch schip tegen alle rechten in alvorens de koop waar af te staan, de betaling van den volledigen vrachtprijs alsof het schip de geheele reis tot de haven van be stemming voorzien door het kognosse- ment, zou gedaan hebben. Daarenboven wordt een bijzonde re taks geëischt, die in 1914 door de Duitschers werd uitgevonden en die zij een vergoeding wegens het ophou den van de koopwaar noemden. Anderzijds wordt beweerd dat het hier ook Hongaarsche tarwe zou gel den, Duitscheland heeft al deze tarwe aangekocht "die Hongarije kan uitvoe ren maar deze tarwe is zacht en kan minder lang bewaard blijven wat ook zou uitleggen waarom zij wordt aangeboden. BOTSING TE PUTTE Vrijdag, kort na den middag, had op den Mechelscheri steenweg, te Put te een botsing plaats tusschen een auto en een motorfiets, waarbij een soldaat levensgevaarlijk werd gewond. De motorfiets was bereden door soldaat X., gelegerd in den omtrek van Leuven. Met volle geweld is hij op een vrachtauto gebotst en verschei dene meters weggeslingerd, waarbij hem beide beenen en een arm werden gebroken; hij liep zware verwondingen aan het hoofd op. DE OPLICHTER STANNEKE FLOREN OPNIEUW INGEREKEND TE ANTWERPEN Onze lezers zullen zich herinneren dat Stanneke Floren, destijds te Ant werpen aangehouden werd voor talrij ke oplichterijen waarbij verschillende personen als slachtoffers vielen. Toen men er in gelukt was hem te Antwer pen in te rekenen, wist hij bij zijn overbrenging naar Brussel, waar hij Dat weet ik niet, senor, zeide do man die den keizer wel kende maar niet wist hoe hij Zijne Majesteit het woord moest toesturen. Doch een paar nachten geleden is generaal Porfeiro Diaz weggeloopen. Porfeiro Diaz hernam de kei zer snel. Ja, senor. Voor goed weg En zij hebben geen spoor meer van hem gevonden. Men gelooft dat Mercedes daar de hand in gehad heeft en de Fransche generaal is woedend. De keizer lachte. Dan heeft Mercedes toch eens verstandig gehandeld, zeide hij tot den baron. Ik houd dezen generaal Diaz voor den besten onder al de re publikeinen. Het zou me zeer veel waard zijn hem voor onze partij te winnen. Hij zal trachten een nieuw leger bijeen te winnen, sprak de baron. De keizer schudde het hoofd. Neen, waarde baron, hoe zou hij dit kunnen doen Ik geloof dat zulk gevaar voorbij is. Hebt gij dan niet gehoord dat Gonzalez Ortega, de Jua- ristische werf-commissaris in de Ver- eenigde Staten, thans aanspraak maakt op den titel van president Maar zich tot den koerier wen dend Gij kunt uw weg vervolgen, vriend. Geef uwe berichten aan den maarschalk zelf af. En zich tot den baron keerend De Juaristen weten dus zeiven niet meer wien zij tot voorzitter willen hebben. Juarez verklaart wel dat hij voor het beroepshof moest verschij nen, op de vlucht te gaan. Hij werd echter te Parijs aangehouden en ach teraf uitgeleverd om dan »ia zijn straf opnieuw in vrijheid te worden ge steld. In de laatste maanden werd de ver dachte handelwijze van Floren op ge heimzinnige wijze nagegaan. De op sporingen leidden tot verrassende vaststellingen die zijn aanhouding voor gevolg hadden. De doortrapte aftroggelaar had in de Jezusstraat te Antwerpen een bureel geopend onder de benaming Laboratoire technique Florco Waar hij vroeger verschillen de slachtoffers had gemaakt met een uitvinding van gleiswerk, had hij nu de belangstelling van zekere lieden ge wekt door zijn uitvinding van een mo tor zonder brandstof. Een groot- scheepsche reklame werd door hem uitgevonden en hij gelukte er in zijn slachtoffers te misleiden door de brief wisseling die hij had kunnen voeren met enkele voorname staatslieden. Zoo wist hij belangrijke sommen af te troggelen. Van zekeren V., wonende te Merk- sem, had hij een volledige volmacht bekomen om die zaken te beheeren en V., had 200.000 fr. in deze onderne ming verloren. Ook te Brussel werd een slachtoffer gemaakt dat 140.000 frank zag verlo ren gaan. De aftroggelaar werd thans opge sloten, maar gezien er geen de minste boekhouding bestaat is het moeilijk het bedrag van zijn oplichterijen vast te stellen AUTOBOTSING TE MECHELEN Vrijdagavond rond 16 u. 15 greep er aan het gevaarlijk verkeerspunt ter hoogte van de Citadel aan de Maurits Sabbestraat te Mechelen een ernstig verkeersongeval plaats waarbij een persoon erge verwondingen opliep. Rond gemeld uur kwam een zware militaire vrachtauto uit de richting van de Generaal de Ceuninckstraat aange hold en wilde verder de richting van Antwerpen nemen. Op hetzelfde oogenblik kwam een bestelauto uit de richting van de Ste Kathelijnebrug aangereden geladen met dynamo's en behoorende aan den vervoerdienst Prosper De Clercq, Bouvierstraat 40, te Brussel. Bij het voorsteken raakte de bestel auto den voorkant van den vrachtauto waarbij de bestelauto weggeslagen werd en omkantelde. Een zekere Jan Van der Vorst, gehuisvest te Brussel II distrikt Moorsledestraat 106 die in het voertuig zat, kreeg de zware dyna mo's op het lijf, zoodat zijn sluitelbeen gebroken was: De ongelukkige werd ter verpleging naar de St Romboutskliniek overge bracht. AUTOBOTSING TE BELSELE Vrijdagvoormiddag reed Louis Roels, gewezen wegkampioen der Bel gische beroepsrenners, met zijn auto naar St Niklaas. Te Belsele kwam hij in botsing met den auto van een heer uit Antwerpen. De auto van Roels werd tegen een muur geslingerd en bleef gekanteld liggen, terwijl de an dere auto tweemaal op zichzelf rond draaide. Roels werd langs het dak uit zijn hachelijke positie gehaald, ter wijl uit de andere auto de drie inzit tenden werden gered. Roels werd in een huis binnengedragen waar een bijgeroepen geneesheer een lichte hersenschudding vaststelde. De in zittenden van den anderen auto zijn allen licht gewond. Beide voertuigen werden totaal vernietigd. aan de regeering blijft, maar waarme de En komt Ortega werkelijk aan de beurt dan is die met weinig moeite over te halen. Ja, met geld, sire, antwoordde Van der Smissen. Naar hetgene ik van Porfeiro Diaz denk, zoo zal hij zich thans be kend maken met den staat van zaken en al in 't vervolg den vrede niet meer breken. Het ou gelukkig zijn, sire, want de krijg wordt thans te bloedig ge voerd. Dat is het juist, antwoordde de keizer en zijn gelaat betrok. Dat is het wat mij het meeste verdriet aan doet. Hebt gij gehoord hoe men het in het Noorden heeft uitgehouden Generaal Artega, de eenige die nog een leger kommandeerde, werd door bevel van Mendez doodgeschoten vin mijn naam. Dat zal kwaad bloed zetten in het land, sire. Natuurlijk en zulks met recht. Ik heb daarom een koerier naar Mendez afgezonden met bevel al de krijgsge vangenen die hij nog in handen had naar Mexico te zenden. ;Ct Vervolgt.)] XVerboden Nadruk.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk vcf* boden, te verkrijgen Boekhandel, a J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 21) Aftlös

De Volksstem | 1939 | | pagina 2