KRANKZINNIG UIT LIEFDE Berichten van het Ministerie van Lands ver de diging De nood lokken luiden voor de ver dediging van het VV esten De oorlog s- verzekeringen De ti. Vader weldra terug naar het Vaticaan Provincieraad van Oost- Vlaanderen 4 October. H. Franciscus van Assist. De «Poverello» van Assisi, zooals hij genoemd wordt werd gebo ren in 1182. Na een jeugd van genot cn plezier, kwam hij tot inkeer en werd hij de roemrijke, stichter van de Orde der Minderbroeders die zich vertakte in drie kloostergemeenschap pen de Capucijnen, de Minderbroe- ders-recoletten en de Conventueelen. Onze prinsje* te Ciergnon. De auto. waarmede Prins Boudewijn en de kleine Prins van Luik van Brussel naar het Kasteel van Ciernon werden gevoerd, bleef te Jemelle voor een schoenenwinkel staan, waar de Prins jes binnenstapten. De Koningskinderen werden door voorbijgangers herkend en weldra had voor het magazijn een samen scholing plaats. Toen de Prinsje?» terug in den auto stapten werden zij hartelijk itoejfce- juicht door, de menigte. Zeer minzaam groetend met de hand beantwoordde zij dit spontaah huldbeetoon. De koperaanvoer. Het feit, dat de c Albertville toelating kreeg van de Engelsche overheden om de reis naar Antwerpen voort te zetten is voor ons land in ekonomisch opzicht van groot belang. Immers, aan boord van de Kongo- boot bevond zich een lading van 1000 ton koper, bestemd om in ons land ge zuiverd te worden. >lt beteekent dat de koperontgin ning in Kongo kan voortgezet worden en onze nijverheid, in dit opzicht, ver der zal kunnen werken. PaiKelijke onderscheidingen. Paus Pius Xll heeft onderscheidingen verleend aan verschillende leden van den Bond der Katholieke Dagblad schrijvers van Belgie. Ridder in de Orde van den H. Gre- goriuo de Groote de heeren Jozef Somers (Gazet van Antwerpen) en Tellier (Vers l'Avenir, Namen). Gouden Kruis Pro Ecclesia et Pon- tificc: de heeren Jan Daelman (Nieuws van den JDag), Desprechiens (Libre Belgique) en O. Petitjean (Courrier du Soir Hartelijke gelukwenschen aan deze confraters. Het succes van het tweede Bloemen en Fruitsalon is verzekerd. Het 1 weede Bloemen- en Fruitsalon zal in de F.euwfeestpaleizen te Brussel van 7 tot 22 October a.s. plaats grijpen. De deelnemers der verschillende categorieën zetten hun voorbereidin- met een bewonderenswaardige eens gezindheid voort. Al de afdeelingen, door de inrichters voorzien worden, spijts het veranderen van datum, be houden nog beter, nieuwe toetredin gen komen toe. Het Bloemen- en Fruitsalon zal alle dagen van 10 tot I8 uur geopend zijn 's Zondags van 9 tot 18 uur samenvallend met de Voedings-, Brou werij- en Radiosalons, zal het niet na laten duizenden bezoekers te lokken, welke zich gelukkig achten deel te ne men aan deze schitterende manifesta tie van nationale levenskracht. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 192ste Vervolg Met de grootste bedaardheid ont pakten -zij hunne lastdieren, ontadel den hunne paarden en maakten zich gereed tot den overtocht van den stroom. Een der nieuw aangekomenen had zich ontdaan van zijne kleederen en nadat hij hemd en broek opgerold had en tot een snoer bijeengebonden had, wierp hij zich in den snellen stroom, hield met zijne linkerhand zijne klee ding hoog en droog boven het water en zwom naar de overzijde. De pintos zagen spoedig dat zij met een klein vreedzaam reisgezel te doen hadden Niettemin gebruikten zij de grootste voorzichtigheid. Vroeger hadden de Franschen ook Wel eens getracht hunne aandacht te vestigen op een enkel punt terwijl eene groote afdeeling soldaten het beproef de den stroom op een andere plaats te doorwaden. Het was hun niet gelukt. Thans hield Alvarez al de plaatsen waar de overtocht mogelijk was streng bewaakt. Met zijne spionnen, die bovendien overal aan den rechteroever verspreid waren, behoefde hij voor geen over rompeling te vreezen. ALLE OPCEROEPENEN BENE DEN DEN GRAAD VAN OFFICIER VADERS VAN VUF KINDEREN VRIJGESTELD 1De wederopgeroepen militairen van lageren rang die ten minste vijf in leven zijnde kinderen hebben en tot de klasse 1925 of tot een jongere klas se behooren, zullen onmiddellijk naar hunne haardstede teruggestuurd en in de categorie der -zonder mobilisatie bestemming geplaatst worden om in geval van algemeene mobilisatie voor- loopig in hun haardstede te worden gelaten. De belanghebbenden zullen ontsla gen worden mits zij een schriftelijke verklaring aan hun eenheidscomman dant overleggen. Binnen acht dagen na hun ontslag moeten zij zich, voor zien van hun trouwboekje en van een door den burgemeester' hunner ge meente afgeleverd levensbewijg voor elk van hun kinderen, aanmelden bij den Commandant van het Rijkswacht- kanton. tot welks gebied hun verblijf plaats behoort. 2. Vorenstaande bepalingen zouden eveneens toepasselijk zijn op de mili tairen van lageren rang die in voor melden gezinstoestand verkeeren en later wederopgeroepen mochten wor den. N. B. 1. De militairen die, mits overlegging van een schriftelijke ver klaring aan hun eenheidscommandant naar hun haardstede teruggestuurd worden en die het levensbewijs, waar van sprake in de 2e alinea van voren staand le, binnen acht dagen'aan hun kantoncommandant niet bezorgen, zullen als onwettig afwezig bij hun korps beschouwd en als zoodanig ver volgd worden. 2. De korpscommandanten zullen de naamlijst van de krachtens voren staande bepalingen naar hun haard stede teruggestuurde militairen aan de betrokken Districtcommandanten der Rijkswacht overmaken en de reden, waarom elk van deze militairen ont slagen wordt, op deze lijst vermelden. 3. De aandacht van de korpscom mandanten wordt gevestigd op het feit dat vorenstaande bepalingen niet toepasselijk zijn op de reserve-officie- ren, welke hun militieklasse en hun gezinstoestand ook moge wezen. 4. De minister herinnert de korps commandanten er aan dat er, krach tens den Ministerieelen Omzendbrief van den Generalen Staf van het Leger 3e Sectie, Nr 313/88B van 23 Juni 1939, schikkingen genomen werden ten gunste van de militairen van lage ren rang die ten minste vier in leven zijnde kinderen hebben en tot de klas se 1924 of tot een oudere klasse be hooren. De militairen die in de bij de zen omzendbrief bepaalde omstandig heden verkeeren en bij vergissing mochten wederopgeroepen gewor den zijn, moeten onmiddellijk naar hun haardstede worden teruggestuurd 5. De bepalingen van dezen om zendbrief van 23 Juni 1939 zijn zoo wel van toepassing op de militairen weduwnaars als op de gehuwde mili tairen. Bij de berekening van het aan tal kinderen komen ook al de kinderen in aanmerking, zelfs die welke uit een vroeger huwelijk gesproten zijn. 6. De bepalingen van dezen om zendbrief en van voormelden om- Ondertusschen werd de bode die de stroom was overgezwommen door een paar Indianen op hartelijke wijze wel kom geheeten. Hij was zelf een pinto. Spoedig werd een vlot aangebracht en te water gelaten om de pakgoede ren zijner reisgenooten over te voeren. Dit alles vroeg weinig tijd. Hij deed de mededeeling dat de eigenaar der muildieren of de aanvoer der van den troep generaal Porferio Diaz was die uit de handen der Fran schen was ontkomen en die thans bij Alvarez eene schuilplaats zocht. Zij zonden dadelijk eene bode naar hun generaal om hem deze tijding me de te deelen. Op het vlot kwam generaal Diaz met zijn paard over. Alvarez had ondertusschen het nieuws der aankomst van Porfeiro Dias gehoord. Hij snelde hem te gemoet om hem te begroeten. Alvarez zoon was een meties van kleine gestalte, met laag voorhoofd, gladde, korte haren, een platten, zwar ten snorbaard en goedhartige gelaats trekken. De ontmoeting der twee opperhoof den was inderdaad hartelijk. Caramba don Porfiero Wat verheugt het mij u hier weder te kun nen begroeten. Gij zijt aldus gelukkig ontkomen... Santissima het verwon dert mij. want zij vermoorden allen wie zij in hun handen krijgen. Alvarez, ik verheug mij niet minder u hier te vinden zeide Diaz. Ik sta op vrijen grond thans riep Diaz blijde uit. Hier komt geen vijand Caramba I neen 1 lachte Alvarez zendbrief van 23 Juni 1939 zijn na tuurlijk niet van toepbQng op dc mili tairen van lageren rang die. alhoewel aan voormelde voprwaarden beant woordend, niet verlangen naar hun haardstede teruggezonden te worden. DE RUSSISCHE OPMARSCH IN EUROPA EEN KATHOLIEKE STEM UIT ITALIË Vele Italiaansche bladen bespreken de redevoering, die Z. H. Paus Pius XII Zaterdag heeft uitgesproken voor dc Polen, die in .Italië verblijven, en waarvan we uitgebreide passages heb ben gegeven. i Onder deze vele persstemmen wil len wij deze van het Italiaansche ka tholieke blad (i Averfirë d'Italia lich ten, dat nadruk legt óp het vooruit rukken van Sötvjét>Ruslarfd in Cen traal Europa. Déze vooruitgang, schrijft het blad, - -biedt een gevaar voor de Kerk en voor de Westersche beschaving. Het bolsjewisme, besluit het blad, is niet zoozeer een politiek vraagstuk dan een totalitaire negatie, het is te zeggen een der radjkaalste godsdien stige ketterijen. De noodklokken lui den weer zooals in den loop der voor bije eeuwen voor de verdediging van het Westen. De Amerikaansche verzekerings maatschappijen hebben de premien voor de verzekering van de schepen der oorlogvoerende landen, praktisch dus de Fransche en Engelsche schepen die varen tusschen "Europa en Ameri ka, voor de tweede maal verlaagd. Bij het uitbreken van den oorlog was de premie 7 1/2 t.h. van de ver zekerde waarde. Acht dagen geleden was zij gedaald tot 6 t.h. en thans is zij tot 5 t.h. teruggebracht. Voor de reizen naar het Oosten via het Suezka- naal is er ook verlaging. De schepen van de oorlogvoerende landen beta len nog 5 t.h. en de neutrale schepen 3.75 t.h. Wat betreft de getorpedeerde sche pen worden de cijfers, die door de Engelsche regeering',:ijn gegeven, niet gelogenstraft. Er is een stérke vermin dering. Belgie heeft, sedert het uitbreken van den oorlog de Ale?; van Opstal» verloren,d.i, 8u00 tón van dé 375.000 ton waarover ohze "vlóot beschikte, of 2.1 t.h. De waarde was 39 millioen hetzij 3.4 t.h. van de 1.150 millioen waarvoor de Belgische schepen in totaal verzekerd zijn, bij de Belgische verzekeringsorganisatie voor sche pen tegen oorlogsrisico. De geëischte premien zijn 2 t.h. voor de reizen naar Kongo en 3 t.h. voor de reizen van Kongo naar Belgie. Voor de reizen van en naar Ameri ka zijn de premien onderscheidenlijk 4 en 3 t.h. Men hoopt dat de premien van de Belgische verzekeringsorganisa tie spoedig zullen kunnen verlaagd worden. Dat is ook van veel belang voor de levensduurte in ons land. Dat hebben wij hun te zuur gemaakt. Maar wordt gij vervolgd Gejaagd hebben zij mij tot over de bergen, antwoordde Dias opge ruimd. Eens was ik bijna weder in de handen gevallen. Fransche soldaten hadden de plaats reeds omsingeld waar ik mij had verborgen en ik houd mij vast overtuigd dat zij mij waren nagezonden om mij zonder aarzelen neder te schieten waar zij mij aantrof fen. >r En waar was dat Tusschen de twee Vulkanen, Maar de oude Popocatepelt heeft mij gered en zond ons plotseling, omtrent met een heldere lucht, een zoo vreese- lijk onweder... De Norte Ja, maar zelf heb ik nog geen vreeselijker weder beleefd. Dat was echter mijn geluk. De paarden der Franschen werden verschrikt door de vreeselijke donderslagen. De ruiters moesten afstijgen, hun paard bij den teugel nemen en bijpa onder de hoe ven der stampende paarden kroop ik met levensgevaar door een steile kloof tot ik het water bereikte van den stroom. Al zwemmend ben ik dan het gevaar ontkomen. Ave Maria, zeide Alvarez. Het is te erg dat die Franschen onze beste mannen op zulk eene wijze opjagen. Maar hier zijt ge veilig. Porfeiro, hier kunt gij uitrusten van de vermoeienis en de gevaren. Er is geen rust voor mij zeide Porfeiro Diaz, zoolang de vreemdelin gen hier meester zijn. Hebt gij tijding uit het Noorden, A\varez Hoe staat het met Juarez Slecht I zeide Alvarez hoofd schuddend. De «Maasbode» verneemt uit Ro me Het staat thans vast dat de H. Va der tusschen 10 en 15 October weder naar het Vatikaan zal terugkeeren. Intusschen is men met de omvang rijke werkzaamheden in de pauselijke vertrekken bijna gereed gekomen en zijn de stellingen, die aan de geheele derde verdieping van het apostolisch paleis waren aangebracht, verwijderd. Ook het herstellingswerk aan het dak is gereed en slechts in het inwen dige der zalen wordt nog gewerkt. Daar zijn alle ingebouwde muren en plafonds, welke van de zalen kleinere vertrekken maakten, verwijderd, zoo dat de H. Vader thans groote zalen ter beschikking staan. De particuliere kapel van den H. Vader bevindt zich in de sterfkamer yan Paus Pius XI z.g., welke hiertoe geheel verbouwd is, hetgeen steeds ge schiedt na den dood van een Paus. De H. Vader zal terstond na zijn terugkeer uit Castel Gandolfo zijn par ticuliere vertrekken gaan bewonen. Kardinaal-Staatssecretaris Maglio- ne, keert dezer dagen uit Cassoria.zijn geboorteplaats waar hij zijn vakantie heeft doörgebracht, naar Rome terug en neemt dan weder persoonlijk de lei ding der zaken op het staats-sekretari- aat in handen. De vertrekken van het secretariaat bevinden zich nog steeds in de Appar tementen Borgia, tot de zalen der staatssecretaria volkomen gerestau reerd zijn, waarmede men thans Aiog bezig is. GEWONE ZITTIJD 1939 VERKIEZING VAN EEN NIEUWEN VOORZITTER De provincieraad van Oost Vlaan deren vergaderde Maandag morgen om 10.30 u. onder voorzitterschap van den heer H. Bernard de Tracy, ouder domsdeken, die de zitting opende met een hartelijk woord van verwelkoming tot den heer gouverneur Van den Bo- gaerde. Nadat deze laatste hiervoor had be dankt en aan den ouderdomsdeken zijn heilzaamste wenschen had aange boden werd door hem in naam des Konings den gewonen zittijd van den Provincieraad van Oost Vlaanderen open verklaard. VERKIEZING VAN HET BUREEL Er wordt dan overgegaan tot de verkiezing van het bureel. M. VAN OUDENHOVE, katholiek burgemeester en Notaris te Dender- houtem, wordt tot voorzitter van den Raad verkozen door 41 semmen er zijn 31 witte briefjes MM. De Bruyn, Wille, De Rycke en Van Mossevelde, bekomen elk één stem. M. DE TRACY wenscht den heer Van Oudenhove geluk en de nieuwe voorzitter neemt plaats aan het bureel. Op voorstel van M. De Ridder, lid der bestendige afvaardiging worden de leden van het vroegere bureel bij handgeklap herkozen. Is het waar Ik geloof zelfs niet dat hij nog op Mexicaansch grondgebied is. Dat is erg. Hij is een vluchteling en wordt evenals gij gelijk een wild dier opge jaagd. Waarom is hij ook niet naar Guerrero gekomen Waarom naar het Noorden gaan Om een eenvoudige reden. Dewelke Hij tracht daar de Mexicanen voor onze zaak te winnen. En wat is het gevolg daarvan Ik heb in Puebla gehoord dai de Noord Amerikanen zich meer en meer ten gunste onzer partij verklaren. De Fransche officieren spraken meermaals onbewimpeld in dien geest en waren van meening dat er spoedig een einde zou aan komen. Welk einde, Porfeiro Dat zij hun schoon Frankrijk zouden wederzien. En de keizer Die handelt vrijzinniger dan Juarez zelf. Ik wil geen keizer, ik wil de Republiek, maar ik wou Maximili aan wel als president daarvan. Wat deed hij dan Namelijk de bevrijding der In dianen, inrichting van tribunalen en uitvaardigen van wetten. Dan zal het niet lang met hem duren, lachte Alvarez, want de Mexi caan wil niet van dit alles. Ik ben liever gouverneur van Guer rero dan president van heel Mexico. Maar wat hebt gij medegebracht, Por feiro, dat thans over de rivier wordt gebracht Toch geene krijgsbehoef ten, die hebben wij hier meer dan ge noeg. Neen, zeide Diaz, maar levens- - - - - j TOESPRAAK VAN DEN VOORZITTER De heer Van Oudenhove dankt voor het hem betoonde vertrouwen en verklaart zijn kiesch ambt met alle onpartijdigheid te willen waarnemen, naar het voorbeeld zijner voorgan gers, vooral van den laatsten in titel M. Ronse, aan wien hij warme hulde bracht. Het ambt van voorzitter is voorze ker een lastige taak, zegt spreker.Doch met de medewerking en goeden wil van allen kan en zal die veel verlicht worden. De heer voorzitter is over tuigd dat de leden van dezen provin cieraad waar de hoffelijkheid zelfs in de meest scherpe debatten hare rech ten niet verloor, hem den steun niet zullen ontzeggen. De heer voorzitter herinnerde dan aan het spijtig heengaan van den heer Fredericq, begroet dezes opvolger den heer Gouverneur Van den Bo- gaerde, wiens verleden borg staat voor het vervullen van den hoogen post die hem voor het beheer der schoone provincie Oost Vlaanderen door den Koning werd toevertrouwd. Toe j u ic hi n gen AANSPRAAK VAN DEN HEER GOUVERNEUR VAN DEN BOGAERDE De heer gouverneur stelt er prijs op tot deze eerste contactname met den Provincieraad, de gedachtenis van zij nen voorganger voor de vergadering op te roepen. Spreker heeft het dan in loffelijke woorden over de groote ver diensten van den heer Fredericq die door Z. M. de Koning tot het hooge ambt van Kabinetsovérste werd ge roepen. Evenals eere-gouverneur Fredericq, zoo gaat de gouverneur voort, heb ik het ambt van gouverneur niet nage streefd nog gaan mijn gedachten dik wijls naar die hoogstaande rechterlij ke wereld waar ik zoovele jaren ten bate der gemeenschap mocht ijveren. De heer Van den Bogaerde, na er op gewezen te hebben dat de proble men waaraan zijn achtbaren voorgan ger zich wijdde, nog altijd even actueel zijn, belooft voor hun oplossing op zijn beurt zijn beste krachten veil te houden. Hij rekent hierbij op de me dewerking van den raad. (Toej.) Vervolgens werd de bespreking van de begrooting ingezet. AFZETTERIJ TE TIELT De rijwielhandelaar Maurice BilFet aan de Kortrijkstraat, ontving het be zoek van een net gekleed heer, welke op logement was in een hotel der Sta tieplaats, te Tielt, en verzocht een rij wiel te mogen gebruiken ten einde toezicht te gaan uitoefenen op de baanwerken welke uitgevoerd wor den aan den grooten weg Brussel-Oos- tende en waarvan hij zoogezegd de aannemer was. Na nota te hebben genomen van de inlichtingen zijner eenzelvigheidskaart leende M. Billiet hem een rijwiel, dóch tot nu toe is de zoogenaamde aanne mer nog niet teruggekeerd. Bij nazicht bleek dat de kerel zekere Georges Be- vernagie, reeds meerdere zulke zaak jes op zijn kerfstok heeft, want hij wordt opgezocht door verschillende politie- of rijkswachtoverheden. Hij is geboren te Ninove, den 10-7-1895, woonachtig te Antwerpen, en gekleed met zwarte rijbroek, beenstukken, draagt een bril en achterovergekamde grijswordende haren en moet ver-' scheidene eenzelvigheidskaarten op zak hebben. Een klacht werd ingediend, zoodat een naastig onderzoek gaande is. middelen. Bueno 1 Bueno (Goed goed riep Alvarez, vergenoegd de handen wrijvend. De levensmiddelen uit Providencia zijn nog niet aangekomen Hebt gij maïs. Ja. Hoera het komt hier als manna in de woestijn. Nu hebben wij weder leeftocht voor langen tijd. Zijn de levensmiddelen hi«r moeilijk te krijgen Niet gemakkelijk. rrj- En in het Oosten Daar gaat het beter. Dan zal ik niet lang bij u vertoe- ven.sprak generaal Diaz. .Ik ben lang genoeg een werkeloos toeschouwer ge weest en verlang er naar weder aan ,het hoofd van een leger te staan. Dan wilt gij weder optreden en den strijd hervatten Zoodra ik hoor dat Juarez in het Noorden een leger op de been heeft, werp ik mij opnieuw in Oajaca. Waarom dan Omdat alles er mij toestroomt en ik er den vijand geen rust wil laten. Zij moeten gejaagd worden aan alle kanten en zoodoende zullen de Fran schen het gauw beu worden op dezen grond. En wij zullen eens zien wie het hier in Mexico het langst zal uit houden wij die van mais leven en hitte en koude kunnen verdragen of wel de vijand die het eene millioen na het andere moet overzenden om zijne manschappen te betalen en de gevan genen slechts met ongehoorde kosten kan laten vervangen. ('t Vervolgt.)j (Verboden Nadruk.).

De Volksstem | 1939 | | pagina 2