w KRANKZINNIG DIT LIEFDE UIT HET STAATSBLAD He M Duitsche militaire vrachtauto op Bel gisch grondgebied Hoover acht een nederlaag van Enge land en Frank rijk onmogelijk Ministerie van Nation. Voorlichting KOLONIALE LOTERIJ 5 October. H. Placidus. Met twee van zijn broeders, zijn zuster en nog drie monniken uit een klooster op het eiland Sicilië, werd Placidus in 541 vreesdijk om het leven gebracht na een overval door piraten. Koningin Elisabeth in de grensstreek Koningin Elisabeth, vergezeld van barones Grenier, eeredame, van mi nister De Man en luitenant-generaal Maton, onderscheidenlijk voorzitter en ondervoorzitter van het uitvoerend komiteit van het W£[k Elisabeth Voor de Soldaten evenals van kommandant Temmerman, afdee- lingshoofd voor de Schouwspelen heeft zich naar de grensstreek bege ven. De Koningin heeft aldaar een Vlaamsche voorstelling voor de sol daten bijgewoond. Geleid door de kommandanten der eenheden, heeft de Koningin vervol gens een bezoek gebracht aan de kan- tonnementen en een veldhospitaal. De Koningirw is overal hartelijk toe gejuicht geworden. Racisme, nationalisme en maxisme zijn voor den oorlog verantwoordelijk Mgr. Cerejevia, kardinaal patriarch van Lissabon. heeft een herderlijken brief gestuurd naar de geestelijkheid en de geloovigcn van zijn patriarchaat waarin worden veroordeeld de racisti sche leerstelsels, het heidensche natio nalisme en het materialistische Marxis me, die verantwoordelijk zijn voor den oorlog en de verplettering van Polen. Elf kinderen vijf zonen en vier schoorzonen onder de wapenen. In Celle-Levescault, een gemeente in het Fransche Departement Poitiers, leeft een gezin met elf kinderen. De vijf zo nen van het gezin zijn allen onder de wapenen. Van de zes dochters zijn er vier gehuwd en hun echtgenooten zijn eveneens allen in militairen dienst. NOG ten ontslag in de communisti sche partij. De h. J.B. Cornez, plaatsvervangend communist, volks vertegenwoordiger voor Charleroi is uit de communistische partij getreden. De h. Cornez verklaarde dit besluit te hebben genomen, om te protesteeren tegen de Duitsch-Russische overeen komst. De bestrijding der openbare dron kenschap. De h. Soudan. minister van Justitie, bereidt een besluit voor houdende bestraffing van alwie alco holhoudende dranken (bier inbegre pen) schenkt aan iemand die in be dronken toestand verkeert. De minister is voornemens ook op te treden tegen de geheime drankslij terijen en men schrijft hem zelfs het inzicht toe te willen overgaan tot de afschaffing der private clubs. Zilvervossen. In Noorwegen telde men in den Zomer van 1937 on geveer 500.000 zilvervossen tegen 390.000 in 1936. In 1938 waren er 600.000. Het bont gaat vooral naar Frankrijk en Engeland. In het Staatsblad is de besluit-wet verschenen betreffende de vereenvou diging van de procedure inzake beta ling van de militaire vorderingen. In het bijzonder voor die vorderin gen, waarvoor de stukken niet op re glementaire wijze werden opgemaakt, zullen de betalingen kunnen geschie den tegen overlegging van een attes tatie van den burgemeester, waaruit blijkt dat de verstrekkingen, waarop die betalingen betrekking hebben, werkelijk aan het leger werden ge daan. DE WERKLOOZEN EN DE LANDS- OF DE PASSIEVE VERDEDIGING Bij Koninklijk besluit worden de I provincies en de gemeenten er toe ge- j machtigd, aan de verzekerde werkloo- zen, die vrijwillig deelnemen aan de uitvoering van werken in verband met de lands- of de passieve verdediging, tegemoetkomingen in specien of in na- tura te verleenen, welker Led rag niet hooger mag zijn dan vijf frank per voiledigen dag van tewerkstelling. Deze tegemoetkomihgen worden niet ingehouden op de vergoedingen of tegemoetkomingen, die de belang hebbende werkloozen genieten. De krachtens dit besluit verleende i tegemoetkomingen moeten in hun ge heel worden verklaard op de aangifte van bestaansmiddelen van den be langhebbenden werklooze of van het gezin waartoe hij behoort. Zij tellen nochtans niet mede voor het berekenen van den staat van be hoeftigheid, waarvan sprake in artike len 45 en volgende van het Koninklijk besluit van 31 Mei 1933, houdende wijziging van het regime der werkloos heid. DE TELLING DER VOORRADEN VAN SOOMIGE WAREN Bij ministerieel besluit van 2 Octo ber wordt elkeen die met het oog op den verkoop, in het bezit is van een der hieronder opgesomde produkten er toe gehouden er van een op datum van 5 Oktober 1939 afgesloten schriftelijke aangifte te doen bij het gemeentebestuur van de plaatsen waar elke dier voorraden zich bevinden. Deze aangiften dienen uiterlijk op 7 Oktober ingediend. j De bedoelde produkten zijn koffie cichorei, rijst, droge groente, bloem en griesmeel van graan, voedingsdeeg, I havermout, zout bestemd voor de voe ding, peper, suiker, chokolade, visch- konserven, vleeschkonserven, ver duurzaamde melk, reuzel. tafelolie, zachte of harde zeep, lucifers, voeder koeken, en ander samengesteld vee voeder, lijnolie. Valt niet onder toepassing van dit j besluit, de kleinhandelaar, die maar één loontrekkenden persoon te werk i stelt de(n) echtgenoot (e) en de bloed- en aanverwanten in recht- streeksche lijn niet inbegrepen. De kleinhandelaars, onderworpen aan de bepalingen van dit besluit zijn er toe gehouden, eiken dag, een opga- De invoerders, voortbrengers, fa brikanten, verdeelers en in het alge meen om het even welke handelaars, die bij dit besluit bedoelde kleinhande laars uitgezonderd, zijn er toe gehou den een speciaal boek te openen waar in zij, dag per dag, de hoeveelheden zullen inschrijven van elk produkt van hun voorraden uitgegaan, tegenover de aanduiding van elke uitgegane hoe veelheid, zullen zij den naam en het adres van den kooper vermelden. Zij die tegelijkertijd kleinhandel drijven zullen er toe gehouden zijn, I daarenboven, de bij het vorig artikel j voorziene dagelijksche opgave op te maken. De dagelijksche opgaven en het spe ciaal boek dienen voorgelegd bij elke vordering van de agenten er mede be last over de toepassing van dit besluit te waken. De gemeentebesturen zullen tegen den 12n Oktober aan het ministerie van Ravitailleering, aan den gouver neur der provincie en aan den Arron- dissementskommissaris. het totaal mededeelen. per produkt, van de voorraden in uitvoering van dit be sluit aangegeven. Zij zullen, in hun archief, de afzonderlijke aangifte en ,een exemplaar van de opgave per pro dukt bewaren. soldaten nog onder bewaking in Tulje. I Zij ontvingen voedsel en drank van de Belgische soldaten. Rond 6 uur is te Tulje een auto aangekomen die de kenteekens droeg var; het Corps Diplomatique. Naar verluidt zou het de auto zijn geweest van den Duitsche ambassadeur te Brussel, die inlichtingen kwam inwin- Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 193ste Vervolg, i Gij versterkt mijn moed, Diaz. Het onderhoud van een enkelen soldaat kost ons niet zooveel clacos als hun pesos en wij hebben onze ber gen en bergkloven in ons voordeel. Houd u gereed, Alvarez, en als de dans wederom in het Noorden en in het Zuiden te gelijk een aanvang neemt, kom dan met uw pintos in het Westen te voorschijn en gij zult zien dat wij onze vijanden weder terug drijven naar de zee. van waar ze ge komen zijn. Mexico moet vrij worden of ze mogen ons doodslaan zooals ze reeds zooveel duizenden onzer broe deren hebben gedaan. Maar gij blijft vooreerst nog «enigen tijd bij ons. Een paar dagen, ja. om tot rust te komen, want ik ben door en door vermoeid en dan ga ik weer dadelijk aan het werk. De mannen die zich met het vlot bezig hielden hadden geen tijd ver zuimd. Zij hadden de pakgoederen overge voerd. Toch ging het langzaam want men had maar dat ééne vlot, en daar mede kon men niet meer dan de vracht van één muildier overbrengen. De veerman zelf was vermoeid, want hij had zich sedert lang niet zoo ingespannen en de vloed was met zijn isterke strooming ook breed genoeg om het onafgebroken over en weer varen met een geladen vlot tot een ve op te maken vermeldend,voor elke van de opgesomde waren, de hoeveel heden er van die den vorigen dag van hun voorraad zijn uitgegaan. Brussel, 3 Oct. (Belga) Een camion automobiel, waarop zich twaalf Duit sche bewapende soldaten bevonden, is Dinsdagmorgen in Belgie binnenge komen. Hij werd door de soldaten van een grenspost aangehouden. Alle ingewonnen inlichtingen laten toe te bevestigen dat het bij vergissing is dat deze soldaten ons grondgebied hebben betreden. Nochtans, onder toepassing van de neutraliteitsregels door onze regeering uitgevaardigd, werden de Duitsche soldaten ontwa pend en zij zullen geinterneerd worden Verviers, 3 Oct. Het was rond half elf toen het Duitsche voertuig de grens overschreed. Het was geen geblindeerde auto, zooals eerst werd gezegd, doch wel een vrachtauto met aanhangwagen. Daarin bevonden zich twaalf soldaten j en een onderofficier in volledige uit rusting. De wagen was verder geladen met allerlei oorlogsmateriaal mitrail- leurs, electrische apparaten, kabels, j geweren, enz. De auto was overspannen met zeil doek waarin kijkgaten waren aange- bracht. De soldaten kwamen uit de richting van Aken, over de groote baan Aken- Luik. Ze passeerden eerst den Duit- schen grenspost, geraakten vernesteld in de versperring op het Belgisch grondgebied en slaagden erin los te I komen. Ze bereikten vervolgens den grenspost Tulge (gehucht van La Ca lamine) en werden aldaar door Bel gische douaniers opgemerkt, die ze lieten passeeren en de gendarmerie verwittigden. Deze heeft de soldaten aangehouden en den auto met den in houd in beslag genomen. Gisteravond waren de Duitsche lastig werk te maken. Tot la5t in den avond duurde daar om dit transport hetwelk een nieuw leven gaf. Het gerucht van de aankomst der mais had zich spoedig verspreid en groote vreugde veroorzaakt. Het was een zonderlinge plaats. Geen stad, geen dorp zelfs. Iedere woning stond op zich zelf. De huizen zagen er van binnen alles behalve vriendelijk uit en hoewel de bewoners tamelijk ver in beschaving gevorderd waren, zoo schenen zij hun ne onverschilligheid voor de gemak ken des levens niet afgelegd te hebben In een dier huizen waarin Alvarez jZijn hoofdkwartier had opgeslagen nam Porfeiro Diaz zijn intrek. Hij scheen zich in de levenswijze dier menschen goed te kunnen schik ken. Dicht bij zijne bedstede kneedde eene vrouw der pintos het meel voor zijne tortillas of koeken en deze smaakten hem zeer goed. Hij had zooveel uitgestaan in de laatste weken 1 Zijn lichaam verlangde naar voed sel en wie hem zulks gaf en wat men hem aanbood was hem hetzelfde. Alvarez en Diaz spraken intusschen over den tegenwoordigen toestand van het land. natuurlijk volgens de laatste berichten die men had ontvan gen en die zeer spaarzaam waren. Toch was hun beider verlangen bij den afloop van het drama dat in hun vaderland werd gespeeld van ver schillenden aard. Porfeiro Diaz was een dier weinige Republikeinen die zich vast overtuigd hielden dat hun vaderland slechts door eene zelfstandige regeering ge lukkig kon worden en die daarom alles ook hun leven veil hadden om dit doel te bereiken. Diaz had geen ander oogmerk dan Zij hoeven slechts te wachten totdat hun tegenstander uitgeput is New York, 3 Okt. (Havas). De «New York World Telegram» drukt een interview met oud-president Hoo ver af. Hoover beschouwt een nederlaag van Groot Brittannie en Frankrijk on mogelijk. De oorlog is eerst een maand oud en thans komen reeds de voornaamste faktoren naar voren. De Engelschen en Franschen kontroleeren zeven zee ën, ondanks de duikbooten en de vliegtuigen. Zij zullen slechts behoe ven te wachten tot hun tegenstanders uitgeput zijn. De Duitsche koopvaar dijschepen zijn in een maand van de zeven zeeën verjaagd. Italië zou het zelfde lot ondergaan, indien het zich in den strijd mengde. De heer Wauters, Minister van Na tionale Voorlichting, heeft voor het filmjournal van een der groote actua liteitsfilmhuizen een oproep tot de be volking gericht. Hierbij volgt de tekst van deze rede Op dit oogenblik kent de overgroo- te meerderheid van het Belgische volk slechts één beklemmende en gewettig de bekommernis In het internatio naal conflict niet meegesleept te wor den. Om oorlog te vermijden, is er ech ter evenveel zelftucht, vastberaden heid en voorzichtigheid noodig, als om hem te winnen. Nu een strikte neutraliteit geboden is, wezen wij de woorden van onzen Vorst indachtig en leggen wij ons zelf in de uiting van onze gevoelens de strengste tucht op. Andere neutrale landen die, niet zooals het onze, een kwarteeuw geleden, de bittere beproe- vingen van de vreemde overweldiging aan den lijve hebben gevoeld, ge troosten zich, nu reeds, veel zwaardere opofferingen dan wij. Vrede en veiligheid bewaren wij in ons land alléén, indien wij bereid zijn de stoffelijke en moreele offers te dragen, waartoe de omstandigheden ons kunnen verplichten. Om later niet van alles, zelfs van onze vrijheid, beroofd te worden, zul len wij ons thans graag kleine ontbe ringen getroosten. Gelukkig doen wij thans in ons land niet aan kleinzielig partij-, taal- of rasgestook. Het leger, waarin Vlamingen en Walen broeder lijk naast elkander staan,, geeft ons een schitterend voorbeeld van natio nale saamhoorigheid en burgerszin. lljPffl TARWE De tarweteelt moet volstrekt ver zorgd worden om groote opbrengsten te winnen dat is een opperste plicht waaraan geen enkel landbouwer zich mag onttrekken, om reden dat dit graangewas het eerste en het noodigste voedsel is voor den mensch, en dat we nog verplicht zijn jaarlijks onge veer de twee derden van de hoeveel heid tarwegraan die we noodig hebben in te voeren uit Argentinië, de Ver. Staten van Amerika, Canada, Roe menie, enz. Goede variëteiten zaaien is een eer ste noodzakelijkheid, en onder deze rekenen we de inlandsche verbeterde roode, Wilhelmina, de roode van Bordeaux en de Tivertor. Tarwe gedijt best in welbewerkte leemgronden met diepe bouwlaag, voorzien van de noodige voedende bestanddeelen. Aangezien zij gewoonlijk op een hakvrucht volgt zooals aardappel of beet, of wel op klaver, wordt er geen stalmest bij deze teelt gebruikt, doch men zorgt in dat geval voor een volle dige bemesting met scheikundige vet ten. Ons steunende op de uitslagen onzer proeven raden wij aan per hectare te gebruiken aan tarwe na aardappels of beet 150 tot 200 kgr. ammoniak - sulfaat, 600 kgr. superfosfaat en 800 kgr. sylvinite-kainite. Aan tarwe na klaver 100 kgr. am moniaksulfaat, 500 kgr. superfosfaat en 700 kgr. sylvinite-kainite. De fosfoorzuur-en potaschmesten worden ondergewerkt en het ammo niaksulfaat eenige dagen v^or het zaai en uitgestrooid en zorgvuldig onderge- egd. In Maart kan men de stikstofbemes ting bij gunstig weder aanvullen. Men zal hier ook met zorg het ge bruik van chloorammoniak vermijden: het is immers een bekend feit dat chloor nadeelig werkt op het vormen van zetmeel bij de graangewassen het ammoniaksulfaat is dus de aange wezen meststof. De heer Bricout, Staatsagronoom, bekwam te Bambrugge de volgende uitslagen met Wilhelmina tarwe Oppervlakte van elk perceel 3 ar. Voorgaande vrucht haver-klaver. Perceel 1 4 kg. ammoniaksulfaat: opbrengst per hectare: 2310 kg. graan f. 6300 kgr stroo. Perceel 2 4 kgr. ammoniaksulfaat en 20 kg. staalslak 2600 kg. graan en 6500 kg. stroo. Perceel 3 4 kg. ammoniaksulfaat en 20 kg. staalslak en 12 kg. chloor- potasch 3770 kg. graan en 9000 kg. stroo. Daaruit blijkt klaar dat alleen een volledige bemesting hooge en winstge vende opbrengsten oplevert. DIXL MEER DAN OOIT zou een lot welkom z'.jn WAAG UW KANS BIJ DE 9e SNEDE VAN DE TREKKING DONDERDAG 19 OKTOBER de hand te slaan aan het groote werk der bevrijding. Alvarez was juist de tegenstelling van generaal Diaz. Zijn vader had men reeds den bij naam van panther van Guerrero gege ven en men noemde hem het voor beeld van den waren republikein. Hij was inderdaad niets anders dan een kleine dwingeland in een kleinen kring een heerschzuchtig Indiaan die er eene eer in stelde willekeurig te kunnen heerschen met den titel van gouverneur in zijn eigen staat. Hij zou met vreugde zijne toestem ming hebben gegeven tot de bezetting van geheel Mexico onder voorbehoud dat men hem ongemoeid liet in zijne regeering. Eerst toen hij zag dat dit niet ge beurde had hij naar de wapens gegre pen en was hij een republikein ge worden. De jonge Alvarez scheen derhafve ook geen lust te hebben te beloven dat hij de krijgsbewegingen van het Noor den en het Zuiden, die moesten sa menwerken, zou ondersteunen. Wanneer ieder gouverneur zijn eigen Staat tegen den vijand verdedig de, meende hij, dan was het ook niet mogelijk dat de vijand ergens vasten voet kreeg. Diaz had moeite genoeg hem te doen erkennen dat niet iedere staat daartoe zoo geschikt was als Guerrero. Alvarez koos ook partij voor Gon zales Ortega's aanspraak op het presi dentschap en wilde niets er van hoo- ren dat die kerel misschien de onbe kwaamste persoon van geheel Mexico was om aan het hoofd van den Staat te staan. ('t Vervolgt.X (Verboden Nadruk.) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt» Kerkstraat 2li Aalst»

De Volksstem | 1939 | | pagina 2