KRANKZINNIG UIT LIEFDE Berichten van het Ministerie van Landsverdediging In het Verbóhd van Kath. Vereehigingen en Kringen Neutrale dagbladen in Engeland Nieuwe regeling der werkuren in Frankrijk Duitschland en de neutraliteit van België en Nederland Beteugeling van het drankmisbruik KOLONIALE LOTERIJ De Albertville naar Congo vertrokken 6 October. H. Btuno. Gebo ren te Keulen in 1032 kende Bruno een schitterende carrière van leeraar in de gewijde wetenschap in Frankrijk.In 1084 stichtte hij de abdij van de Grande Chartreuse en lei meteen den grondslag van een nieuwe en zeer strenge kloosterorde. Hij stierf in I 101. Drenst der post-paketbooten Ant- we.pcrvMatadi en terug. De Com pagnie Maritime Beige deelt ons mede dat. indien de omstandigheden het toelaten, en ten uitzonderlijken titel, een aanvullend vertrek met bestem ming voor Banana, Boma, Matadi zal plaats hebben op I 1 October met de paketboot Thysville» t.t.z. een week na het vertrek van de Albertville» welke onze haven op 4 dezer verlaten zal. De paketboot «Thysville zal Ant werpen verlaten op Woensdag 1 I Octobei te 14 uur, en zal de reis Ant- werpen-Banana rechtstreeks afleggen zonder de haven van Lobito aan te doen. Een Consistorie aanstaande In Vaticaansche kringen geeft men te verstaan, dat het overlijden van Z. H. Fm. kardinaal Mundelein, den aarts bisschop van Chicago, waardoor het aantal vacante plaatsen in het H. Col lege tot dertien is gestegen, den H. Vader ertoe zou kunnen brengen, zeer binnenkort een consistorie bijeen te roeoen. De Poolsche ambassadeur bij den H. Stoel 'heeft zich gister naar de Pau selijke staatssecretarie begeven, ten einde mededeejing te doen van de vorming eener nieuwe Poolsche regee ring in Frankrijk en van de benoeming van Raczkiewicz tot president van Po len. Z. H. Em. kardinaal Hlond, primaat van Polen, wiens vertrek uit Rome voor onbepaalden tijd is uitgesteld, heeft zich op uitnoodiging van den H. Vader, voorloopig in den Vaticaan- schen Staat gevestigd. Dienst der Paketbooten tusschen Oostende en Folkestone. Uurtabel voor de week van 9 tot 15 October 1939. Van Oostende naar Folkestóne af vaart te I 0 u. Maandag 9 door «Prinses Marie- José Woensdag, 1 1 door Prinses Jose phine-Charlotte Vrijdag 13, door Prinses Marie- José Van Folkestone naar Oostende Af vaart te I 2 u. Dinsdag, 10 door Princesse Marie José Donderdag, I 2 door Prinses Jose phine-Charlotte Zaterdag 14 door Princesse Marie José Dc stand der werkloosheid. Tij dens de week van 25 tot 30 Septemb. bedroeg het gemiddeld aantal per dag gekontroleerde werkloozen 210.381, tegen 219.327 voor de vorige week, hetzij een vermindering van 8.946 eenheden of 4.08 t.h. De daggemiddelden voor de over eenstemmende weken van 1936, 1937 en 1938 waren onderscheidenlijk 125.489, 1 I 1.358 en 162.064. In een ton over den Oceaan. Een Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 1 94ste Vervolg. De nacht was aangebroken. De bewoners van Mescal hadden Zich reeds vroeg ter rust begeven. Plots knalde het schot van den Schildwacht aan de rivier. Al de honden gingen aan 't blaffen. Er was een nieuw bezoek aan den oever. Boden werden uitgezonden. Zij kwamen spoedig terug met het bericht dat een enkele ruiter aan de overzijde stond en door den veerman wenschte te worden overgezet. Deze weigerde. Wie het ook zijn mocht die de ri vier over wilde. hij kon overzwem men of aan de overzijde wachten tot den volgenden morgen. Dezen avond ging hij niet meer over Er bleef den ruiter dus niets anders over dan in den toestand te berusten en zijn paard leidende zwom hij naar de andere zijde der rivier. De nacht was warm. Het kon hem dus niet hinderen. Alvorens de morgen aanbrak zou den zijne kleederen droog wezen. De man bracht nochtans gewichtige 24 jarige Amerikaan, Ernest Blogaski, uit den staat New Yersey, heeft mede gedeeld, dat hij binnenkort in een door hem zelf gebouwd vaartuig den Oceaan wil oversteken. Als schip gebruikt hij een ton, die een middellijn heeft van drie meter. Deze boot» wil hij van een motor en van zeilen voorzien. Men schat den duur van dezen tocht op 3 a 4 maan den. Men ziet dat het ras der waaghalzen nog niet uitgestorven is. t Is echter waar dat er hooger ge plaatsten zijn die andere waaghalze rijen uitrichten dan in een onschuldige ton zeereizen te ondernemen. AANBIEDINGEN VOOR HET LE VEREN VAN 1700 KACHELS De Dienst der Militaire Gebouwen verzoekt om aanbiedingen voor het le veren van 1 700 kachels type Belgi sche Staat of Militaire gebouwen n. 2>. I m. hoogte, met ribben, volgens teekening welke in de bureelen van voormelden dienst, Middaglijnstraat 10, te Brussel, berust. De schriftelijke aanbiedingen voor volledige kachels met rooster, asch- bak en onderplaat zullen tot Zaterdag 7 Oktober, te elf uur in voormelde bu reelen in ontvangst genomen worden. Eveneens afzonderlijke aanbiedin gen doen voor kolenbakken, kolen schoppen, poken, plaatijzeren buizen en platen. Dit alles overeenkomstig de teekeningen, welke in de bureelen Middaglijnstraat, 10 te Brussel, berus ten. De schriftelijke aanbiedingen zul len in voormelde bureelen in ont vangst genomen worden tot Zaterdag 7 October eerstkomende, te elf uur. EN VOOR HET LEVEREN VAN 3000 BRASERO'S De Dienst der Militaire Gebouwen verzoekt de fabrikant-specialisten aan biedingen te doen voor het leveren van 3000 brasero's van 35 cm. dia meter op pooten en waarvan het mo del te Brussel Middaglijnstraat nr 10 berust. De schriftelijke aanbiedingen zullen in ontvangst genomen worden in de bureelen van voormelden dienst tot Zaterdag, 7 Oktober te 1 1 uur. OPEISCHINGEN. IN EIGENDOM VAN MOTORVOERTUIGEN VRIJWARING VAN DE RECHTEN VAN DERDEN Dc onder afbetalingsvoorwaarden handelende verkoopers van motor voertuigen, of hunne discontonemers, en de schuldeischers die een pandrecht op een motorvoertuig bezitten, moe ten tot vrijwaring van hunne rechten: a) Op het Ministerie van Landsver dediging, Dienst der Opeischingen, 79 Jozef Il-straat, een lijst van hunne al- phabetisch en per gemeente gerang schikte schuldeischers deponeeren b) Bij aangeteekenden brief of bij deurwaardersexploot, in handen van den Minister van Landsverdediging, Dienst der Opeischingen, verzet aan- teekenen tegen de afgifte van den prij$ van de eventueele opeisching, in ei gendom, der op de lijst waarvan spra ke bij littera a, vermelde voertuigen. Deze formaliteiten gelden eveneens voor de vergoedingen welke mochten verschuldigd zijn aan om 't even wel ken verstrekker, die op voormelde lijst voorkomt uit hoofde van schade aan zijn in huur opgeëischt voertuig. tijdingen. Hij had een verren tocht afgelegd, kwam van Mazalan en bracht de tij ding dat de Noord-Amerikanen aan den Rio Grande partij hadden geko zen voor Juarez en reeds eene stad op Mexicaansch grondgebied aan den Rio-Grande voor de Independencia hadden veroverd. Californie, het goudland, was we der van den keizer afgevallen. In Chihuahua rezen de guerrilla benden als het ware uit den grond op. Het gerucht liep dat Juarez zelf aan het hoofd van een leger vrijwilligers naar het Zuiden oprukte. Alvarez, zeide Porfeiro Diaz, die al dit nieuws met de grootste spanning had aangehoord, terwijl Alvarez alles tamelijk onverschillig scheen op te nemen morgen ochtend breek ik op naar het Oosten. Caramba 1 vriend 1 riep Alvarez verbaasd, gij zijt nauwelijks hier en nog doodmoede, wat wilt gij doen in het Oosten Troepen aanwerven. En wat dan De kameraden in het Noorden helpen. En is dit alles waarheid Waarom niet De weg is ver van hier, niet waar Een ruiter legt hem spoedig af, Op den tijd dat de vlugste koe rier naar hier komt hebben er mis schien weer groote veranderingen plaats gehad. Zooveel te beter voor ons 1 Misschien 1 De afgevaardigden bij het Verbond vergaderden Woensdagochtend on der voorzitterschap van den h. Carton de Tournai, voorzitter, die aankon digde dat het besturend, comité weke lijks bijeenkomt om. de gebeurtenis sen te volgen. De h. Philippart drukt zijne sympa thie uit voor Polen en j/eekent protest aan tegen het manifest van intellectu- eelen dat een betreurenswaardige en met 's lands neutralitèit onvereenig- bare betooging daarstelt.5 De h. De Winde handelde over de organisatie der vergoeding aan de ge- mobiliseerden en wijst op de nood wendigheid eener herziening van de wet. De h. Fobe handelt over het mora torium en toont dat de eerbied voor de overeenkomsten de ziel is van het recht, hij aanvaardt nochtans zekere "Verzachtingen van de Wettelijke bepa lingen betreffende de publicatie der protesten. Woensdag aanstaande zal het be sturend comité om 10,39 uur vergade ren om He twee traftgshikken van ra- vitailleering en hulpverleenen aan den landbouw te onderzoeken. De afge vaardigden zullen toegelaten worden. Londen, 4 Oktober.^-In een bij drage verschenen in de. «Times» wordt vastgesteld dat, de neutrale bladen, .en onder meer de Belgisch^, met een aan zienlijke vertraging in Engeland be steld worden. Het zijn niet alleen de verkeers moeilijkheden die daaraan schuld hebben, meent het blad. Dezer dagen nog -wordt een reiziger kpmende van Brussel, te Folkestone Verzocht de Belgische en andere bid den die hij bij zich had aan de overhe den af te geven. De Times heet dezen maatregel ongepast en onduldbaar, en verklaart dat de Britsche regeeririg, dan nog af gezien van den overdreven dienstijver van zekere beambten, „er niets bij te winnen heeft de neutrale landen te ontstemmen door maatregelen die niet gewettigd voorkomen. Parijs, 4 Okt. - (Havas) Een de kreet heden verschepen wijzigt het ar- beidsregiem ingesteia bij dekreet van I September jl. Voortaan zal geduren de 45 uur per week gewerkt worden, voor hetzelfde loon als voor de huidi ge 40 urenweek. Het loon dat de ar beider niet zal bekomen voor de laat ste vijf uren zal door den werkgever moeten gestort worden in de schatkist; hel zal dienen voor de vorming van een nationaal Solidariteitsfront, dat ingesteld is voor de npilitaire vergoe dingen, de militaire pensioenen en de hulp van allerhanden aard aan de ge mobiliseerde militairen en hun fami- lien. Verder zullen de overuren boven de 45 uren betaald worden tegen twee derden van het normei uurloon dit ter vervanging van de 25 t.h. vpor- zien door het dekreet van 5 $eptem- ber (939. Wie weet of Juarez niet weer in Durango is en moet ik dan mijn tijd hier in ledigheid verkwisten? No, com- panero 1... Vomanos De grond brandt ipe hier onder de voeten. Ik wenschté wel dat dé nacht reeds voor bij was. Alvarez lachte. Santa Maria welk een haast I Verwondert u dat Ja. Gij gelijkt" aan geen Mexi caan. Ik geloof dat gij Fransch bloed in de aderen hebt. Waarom Altijd onrustig 1... altijd kwik zilver 1... Geen wonder dat de Fran- schen u niet konden houden. Gij glijdt hen door de vingers. Hebben mijne dieren al genoeg voeder gehad Zij zijn verzorgd. Ah dan is alle® goed. Het is u toch geen ernst Wat Dat gij morgen vroeg vertrek ken wilt Met het opgaan der zon, vriend. Iedere dag dien ik hier verzuim is ver loren. En soldaten Quien sabe antwoordde Diaz glimlachend. Tot nu toe hebben zij me nog nooit in den steek gelaten. Maar laat ons nu gaan slapen. Ik heb nog een paar uren tijd en het lichaam moet ook rust hebben. Porfeiro Diaz hield woord. Een rusteloozer aanvoerder was er in het leger der Independencia niet. Met het aanbreken van den dag riep hij zijne kleine schaar reeds bij DUITSCHE BESCHOUWINGEN NOPENS DE NEUTRALITEIT VAN HET LUCHTRUIM Berlijn, 4 Okt. (Belga). In politieke kringen is men de meening toegedaan, dat voor het oogenblik, de onzijdigheidspositie van Belgie en Ne derland zeer sterk is. Men vestigt er nogmaals de aan dacht op, dat Duitschland voornemens is die onzijdigheid te eerbiedigen, en dat Engeland en Frankrijk er alle be lang bij hebben hetzelfde te doen. Met betrekking tot de onzijdigheid in de lucht, wordt echter een zeker voorbehoud gemaakt. Te Berlijn zou men drie gevallen als een schending van de neutraliteit beschouwen, welke Duitschland zou ontslaan van zijn be lofte, die neutraliteit/te eerbiedigen. 1Indien de neutrale landen, vlieg tuigen van oorlogvoerenden ongehin derd boven hun grondgebied laten voorbijkomen 2. Indien de neutrale landen zich wel tegen het overvliegen van hun grondgebied verzetten, maar over geen voldoende afweergeschut be schikken om dit doelmatig te doen 3 Indien de neutrale landen, die wel over voldoende afweergeschut be schikken. om een andere reden in de onmogelijkheid verkeeren, geregelde vluchten over hun grondgebied doel matig te verhinderen. In die drie gevallen zouden volgens Berlijn de voorwaarden, waaraan het eerbiedigen van de neutraliteit verbon den, is niet meer vervuld zijn, en zou Duitschland het recht hebben zich niet meer gebonden te achten door zijn verplichtingen. Minister Soudan bereidt thans drie besluitwetten voor, om een strengere beteugeling van het drankmisbruik mogelijk te maken. Het eerste ontwerp voorziet dat de herbergiers, die drank schenken aan personen in staat van dronkenschap, niet alleen meer boeten zullen oploo- pen, zooals thans het geval is,. maar gevangenisstraf. Het tweede ontwerp zal het opspo ren van sluikherbergen, dat thans uit sluitend aan de agenten van den fiscus is opgedragen, toevertrouwen aan gendarmen, politieagenten en rechter lijke agenten. Het derde ontwerp, tenslotte, wil de totstandkoming onmogelijk maken van private kringen, die in feite slijte rijen zijn van sterke dranken. GELIEVE UWE BILJETTEN TE HERZIEN qOorgenZ.sich K seiB ü66dSZ Op 29 Oktober a.s. worden de bil jetten der vierde snede 1939 (roode biljetten, blauwe cijfers) ongeldig ver klaard. Tot nu toe werden niet aangevraagd: 144 loten van 100 fr. eindig, op 1 1 I loten van 500 fr. eindig, op 10 3 loten van 1000 fr. eindig, op 058 3 loten van 10.000 fr. eindigend op 1944 5651 1 lot van 25.000 fr. eindigende op 20.934 elkander. Twee muildieren werden beladen met levensmiddelen en een met krijgs- materiaal en nog stond de zon geen uur aan den hemel toen de kleine troep reeds een pad inslqeg aan den overkant van den stroom om in den naburigen staat opnieuw het oproer te doen ontbranden. Vervolgens wou hij naar het Noor den rukken. HOOFDSTUK XXXI EEN VOORZICHTIG MAN Ricarda San-Blas was thans zes we ken bij Velasquez aan huis en door ha re lieftallige vroolijkheid was zij ieders lieveling. Slechts met leedwezen werd aan haar aanstaande vertrek gedacht. Toch zag men dit spoedig te ge- moet. De oude senor San-Blas had uit Mazalan geschreven dat hij met de eerste stoomboot zou vertrekken en over Vera-Cruz naar Mexico zou ko men. De wegen in het binnenland waren zoo onveilig geworden dat men er bij eene reis te land zeker kon op rekenen ten minste drie of viermaal uitgenoo- digd te worden. Toch was het alsof Ricarda niet meer dat zorgelooze kind was met die oogen stralend van geluk en overmoed gelijk zij geweest was toen zij het huis van Velasquez het eerst betrad. Zij was in korten tijd een bedacht zaam meisje geworden en menigmaal was het alsof zij door zwaarmoedige Woensdagnamiddag, even na 2 uur is de Albertville naar Congo ver trokken. Buitengewoon groot was de op komst van familieleden, vrienden en kennissen van de vertrekkenden, die aan de boot kwamen afscheid nemen. Het was opvallend hoeveel jonge paartjes aan boord waren, jongge huwden, die hun geluk in onze kolonie gaan beproeven. Ook de gehuwden met kinderen waren talrijk. Innige tooneeltjes speelden zich dan ook af. Grootmoeders en grootvaders, tantes en nonkels, die hun zonen of dochters, broers of zusters kwamen wegbrengen en afscheid nemen van hun kleintjes, die er onbekommerd bijstaan met hun pop in hun armen geklemd en deze toereiken voor een laatste zoentje.Tra nen worden vergoten, bittere tranen... De toekomst is ook zoo onzeker... Even na twee uur wordt de laatste verbinding met den wal verbroken en langzaam schuift het schip de Schelde op. Een roepen en een wuiven. Thans komen de waterlanders maar eerst voor goed boven. Een drietal motorbootjes met fa milieleden en vrienden van vertrek kenden varen rond de Albertville terwijl een sleeper een filmoperateur aan boord heeft genomen, die het ver-" trek opneemt. DE PASSAGIERS Aan boord scheepten 370 passagiers in verdeeld als volgt in eerste klas van Antwerpen naar Congo, 4 1 I pas sagiers, waaronder we noteeren. Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseig neur Vanderhoven, apostolisch vica ris van Boma; en verder Eerw. Broe ders Candrix H., Collignon D., Potar- geat T., der Broeders Maristen; Eerw. Broeder Willems J., der Broeders der Christelijke Scholen Eerw. Zusters De Waele E., Smet C., Huylebroeck M. Vervalcke A. en Cappaert M., der Zusters van het H. Hart van Maria Eerw. Zusters Verpoorten M. en Vos sen E., der Dochters van Wijsheid E. P. Comeliau J., en Van den Abbee- le M., der EE. PP. Jezuieten Eerw. Zusters Schamphelaere G., en Van Krjrckhove G., der EE. ZZ. van Sint Vfacentius a Paulo; Eerw. Pater Morrq P., Eerw. Broeders Chieiens R., Van Cauwenbergh A., en Bocklandt A., der Missies van Scheut E. P. Janssens M. en Lazure A., der EE. PP. Passio- nisten; Eerw. Paters Berra R., Van Oosterhout G., Vogels F., Eerw.Broe- der Tijssen J., Eerw. Paters Keuppens J., en Lebeau J., der Witte Paters van Afrika. In tweede klas 96 passagiers en tusschendek 1 0 passagiers. Van Antwerpen naar Lobito in eer ste klas 76 passagiers, waaronder we noteeren E. Moeders Van Caloen, M., Funck M., Weyler B., en Gilles de Pelichy S., van het klooster van Bethanie E. P. Van Lommei C. der EE. PP. Salezia- nen. In tweede klas 58 passagiers en tusschendek 19 passagiers. Aan-lading voert de Congoboot mee 2500 ton plus enkele auto's, toebehoö- rende aan passagiers. Het schip staat onder het beproefd en degelijk commando van comman dant Biebuyck, die er wel zorg voor zal dragen dat het veilig in Congo aan legt. We wenschen het een behouden aankomst. gedachten werd gekweld die zij slechts met geweld van zich kon afzetten. In weerwil daarvan betoonde zij zelfs in die oogenblikken zooveel goedhartigheid jegens allen dat men haar gaarne vergaf als zij droomerig was. Haar lach kwam altijd even vrien delijk terug. Slechts in eene zaak stemden hare gevoelens met die van Velasquez niet overeen en had zij menigmaal ook de vrouwen tegen zich. Zij was namelijk zeer keizersge- zind. Dit was niet alleen omdat zij door den keizer en de keizerin met bijzon dere onderscheiding werd behandeld, maar ook omdat haar eenvoudig en helder verstand het zeer goed inzag dat de keizer het inderdaad goed met het land voorhad. Hij deed alles wat in zijn vermogen was om de welvaart zijner onderdanen te bevorderen. Senor Velasquez kon niets ontken nen van alles wat zij hem opsomde ten gunste van Maximiliaan. De feiten waren sprekend. Hij beweerde dat de keizer, gezien van het standpunt zijner partij, in eene moeilijke positie was geraakt welke hij iniet gemakkelijk zou te boven komen. t Vervolgt.)] '(Verboden Nadruk.V Krankzinnig uit Liefde, nadruk vet* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2