KRANKZINNIG ÜIT LIEFDE Ministerie van Nation. Voorlichting 13 Communistische kamerleden aange houden in Frankriik HET WESTELIJK FRONT Verjaardagen In de Koninklijke familie De Fransche Generalissimus Gamelin ill i in iii a October. H. Dionysius. Een bekeerling van St Paulus, toen deze laatste te Athene het H. Evangelie kwam prediken. Bisschop van de Grieksche stad geworden, werd hij er in 95 doodgemarteld. 10 October. H. Franciscus de Boigla. Op 18 jarigen leeftijd werd hij geplaatst aan het hof van Keizer Karei. Hel aanschouwen van het reeds in ontbinding verkeerende lijk van de eenmaal zoo geroemde en schoone koningin, had op hem zulk een gewel digen indruk dat hij in de orde der Jezuieten trad waar hij zich toewijdde aan het gebed, de predikatie en de boetedoening (XVlIe eeuw.) De ontvangsten van de Spoorwegen in September. De ontvangsten van de Belgische Spoorwegen in Septem ber, betreffende het vervoer van reizi gers, beloopen tot 52 millioen. Men had voorzien dat ze 35 inillioen meer zouden opgebracht hebben. De cijfert stemmen overeen met een vermindering van het aantal "reizigers met 40 t.h. Werken langs het Albertkanaal. De werken van het dichtmaken der bros in den dijk van het Albertkanaal nabij Godsheide-Hasselt worden thans met dubbele ploegen uitgevoerd, ten einde deze herstelling zoo spoedig mo gelijk tc voltooien. Ook aan den be schadigden dijk van den tegenoverge- stelden oever wordt ernstig doorge werkt, evenals aan de versterking van zwakke punten in de elders bestaande dijken. Tevens zijn op sommige plaatsen westwaarts van Hasselt, schikkingen getroffen, om in geval van oorlog, overstroomingen te kunnen verwek ken, waardoor een eventueele vijand nog beter op afstand zou kunnen wor den gehouden. Uitgifte van schatkistbons.Over eenkomstig het in het Staatsblad ver schenen ministerieel bericht, werden op 6 Oktober de aanbiedingen geo pend voor het bekomen van een kapi taal van 50 millioen frank in schatkist- certifikaten, gedateerd 1 1 Oktober 1939 en met vervaldag op 10 Januari 1940. De geldig ingediende aanbiedingen slaan op een kapitaal van 60:000.000 frank. Deze certificaten worden uitgege ven tegen den gemiddelden disconto voet van 2.73 t.h. per jaar. Het geheime Duitsche wapen. Hitier heeft in zijn rede te Danzig gesproken van een geheim wapen van Duitschiand waarmede Duitschland zou kunnen aanvallen zonder ermede te kunnen aangevallen worden. Een berichtgever van het Engelsch blad Daily Express heeft zich thans bevoegd verklaard bijzonderheden te verstrekken nopens dit wapen. Het zou hier zware bombardeer- vliegtuigen betreffen, gewapend met 16 machinegeweren en die in volle zee koopvaardijschepen met hun be geleiding zouden kunnen aanvallen.Zij staan bekend onder den naam van «(Zeepatroeljeurs Heinkel Talrijke eskadriljes zouden klaar staan om den strijd te beginnen.De vliegtuigen kun nen met een bemanning van 8 koppen vluchten van 8000 mijlen uitvoeren. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT A1MARD 197ste Vervolg. Ik zou vader verzoeken, zeide Ricarda op vastberaden toon. hem in ons huis op te nemen opdat hij behoor lijk verpleegd mocht worden. Maar Ricarda. wat haalt gij u in het hoofd rjep de man. Een wild vreemde waarmede wij nauwelijks drie- of viermaal in gezelschap zijn geweest. Dat is immers een onmoge lijkheid Waarom vroeg het jonge meisje haastig. Behoort hij niet reeds daar door dat hij kapitein is in het leger van den keizer tot onze vrienden. Mijn lief kind. hernam Velasquez nadenkend. Ik vrees dat het leger des keizers niet lang meer zal bestaan.want de voorteekens dat er weder eene kri- eis op handen is vermeerderen van dag tot dag. Hebt gij nieuws gehoord, oom Ja. en alles behalve goede tij ding want hoewel ik niet weet of er reeds bevel is gekomen in het leger,zoo lijdt het toch geen twijfel dat keizer Napoleon III door de Noord-Ameri- kaansche regeering met oorlog be dreigd wordt, als hij niet spoedig aan zijn troepen bevel geeft tot den af tocht en ze te Vera Cruz doet insche- Het ministerie van Nationale Voor lichting deelt mede Verscheidene persmededeelingen hebben er op gewezen dat de vastge stelde misbruiken inzake den handel van levensmiddelen en andere koop waren streng zouden beteugeld wor den,' gelijkvormig aan" de bestaande wetgeving en voornamelijk aan het be sluitwet van 9 September 1939. Op verzoek van de Regeering wer den onderzoeken ingesteld en vele proces-verbalen werden opgemaakt ten laste van handelaars en winkeliers die hun waren aan hoogere dan de normale prijzen aan den man brach ten. Vervolgingen worden insgelijks in gespannen tegen personen die hun wa ren niet wilden verkoopen of stocks hebben aangelegd met het inzicht van e£n gebeurlijke- verhooging, der Pr'j- zen te kunnen genieten. Al deze processen-verbaal ziillen wofden uitgevoerd. Wanneer efchler de verkooper, door vertooning van zijn aankoopfacturen, zou kunnen bewijzen dat de door hem vastgestelde prijzen hem geen overdreven winst nalaten, zal de vervolging gericht wor den tegen den grossist wiens prijzen abnormaal opgedreven waren. Het Ministerie van Nationale Voor lichting deelt mede Volgens een beslissing van den Mi nister van Economische Zaken en Mid denstand mogen er, tot nader bericht, vergunningen voor den invoer van vleeschwaren in doozen (art. 214 van het toltarief) afgeleverd Worden zon der quantitatieve beperking en zonder onderscheid van herkomst, aan al de firma's of personen welke ten minste sedert één jaar regelmatig in Belgie gevestigd zijn, en die zich met den vleeschhandel in* 't algemeen bezig houden. Aanvraagformulieren worden door den C.D.C.V.. 45, Wetstraat, te Brus sel, ter beschikking van de belangheb benden gehouden. Iedere aanvraag moet vergezeld gaan van een vergunnihgszegel van 5 fr. verkrijgbaar in al de postkantoren en van twee postzegels van 1.75 fr. Bij het indienen hunnes aanvragen moeten de belanghebbenden op de postcheckrekening nr 303.44 van de Gemengde Belgisch-Luxemburgsche Administratieve Commissie te Brus sel, een vergunningstaks storten van .1,75 fr. per Kg. netto vleeschwaren, waarvan de invoer wordt aange vraagd. De invoerders van vleesch welke door den C.D.C.V. als dusdanig nog niet zouden erkend zijn, dienen de vol gende documenten voor te leggen, op dat hun een eerste vergunning kunne afgeleverd worden 1een getuigschrift afgeleverd door den Burgemeester der gemeente, ver meldend sedert wanneer zij er woon achtig zijn en het beroep dat zij er uit oefenen voor de maatschappijen het Staatsblad waarin de akte van oprich ting werd afgekondigd. 2. een getuigschrift van den ont vanger der belastingen, verklarend in welke hoedanigheid zij voor het laat- pen. Dan bevinden wij ons in den on- aangenamen toestand Juarez spoedig voor de hoofdstad te zien. Maar dat is immers niet moge lijk. riep Ricarda verschrikt. De kei zer heeft toch zijne eigene troepen en af de Mexicaansche regimenten die hem trouw gezworen hebben. Als wij zeiven de zaak opgeven dan kan Jua rez het toch niet wagen met zijne woeste benden tegen Mexico op te rukken. Met dat oprukken schijnt hij fel op den weg te zijn, sprak Velasquez, want de nieuwsbladen berichten dat de Fransche troepen in het Noorden zich zeer onzijdig houden. Dat is verraad, oom Wat wilt ge, kind Dan zijn Bazaine en Napoleon 111 bedriegers De toestand is zoo. Mejia. de brave Indiaansche generaal, schijnt te Matamoras ingesloten te zijn. Negreta, de minister van oorlog van Juarez rukt op naar Chihhua en we beleven thans voor de derde maal denzelfden strijd dien wij ieder jaar sinds 1863 hebben gehad. Het land gaat daardoor te gronde en 't ware misschien best dat Maximiliaan maar terug naar zijn land keerde. Maar. riep Ricarda. hebt gij hem allen niet tot keizer gekozen Ja. kind. maar het Mexicaansche volk is veranderlijk. Ricarda wilde het gesprek op een ander standpunt brengen. Dat alles oom. vervolgde zij vroolijk. heeft toch eigenlijk niets te maken met datgene waarover ik eerst met u sprak. En wat was dat, Ricarda ste dienstjaar belast werden en dat zij in fiscaal opzicht in regel aijn tegen over de Administratie 3. een door den griffier der han delsrechtbank eensluidend verklaard afschrift van hun inschrijving in het handelsregister. De vergunningen welke ingevolge deze beslissing zullen afgeleverd wor den, zullen geldig zijn voor 30 dagen. ZES EN TWINTIG WERDEN IN STAAT VAN BESCHULDIGING GESTELD Op bevel van onderzoeksrechter kapitein de Moissac werden in den nacht van Zaterdag op Zondag een zeker aantal communistische kamerle den aangehouden, die lid zijn van de nieuwe Fransche Arbeiders- ep Boe renpartij. Dertien 6nder hen werden Zondagmorgen nfcar het gerechtshof geleid om in het 'Jcabinet van den on derzoeksrechter onderhoord te wor den. De meesten dezer kamerleden waren de jongste dagen reeds door den heer de Moissac onderhoord daar zij als getuigen gedagvaard werden. Zij werden door den "onderzoeksrech ter in beschuldiging gesteld van in breuk op de dekrèetwet van 26 Sept. 1939 waarbij de propaganda van de Derde Internationale (de Communis tische) verboden werd en waarbij de communistische partij werd ontbonden De namen dezer kamerleden zijn Gresa, Cornavin, Costcs, Croizat,Mar tel, Lozeray, Bernoz,A Pillot, Petit, Ca- pron en Touchard,afgevaardigden van de Seine, alsmede Bartolini en Gaou, afgevaardigden van de Var. De der tien kamerleden werden in het («prison de la Santé» opgesloten. Bijna allen hadden hun gasmasker bij zich. Nieu we aanhoudingen worden verwacht. Anderzijds verneemt men nog dat 26 communistische afgevaardigden in beschuldiging werden gesteld, waar van 1 7 van de provincie en 9 van de Parijsche omgeving. op een prachtige kaart in kleurendruk. Met aanduiding van Ma?'not- en Sieg- friedlinie en de locaTÏteiten in deze gevechtszones gelegen. Prijs 5 fr. Boekhandel J. VAN NUFFEL DE GENUT^ Kerkstraat 21, Aalst. Prins Karel-Theodoor, graaf van Vlaanderen, zal Dinsdag in zijn 37e jaar treden. Hij werd geboren in het paleis van de Weténschapstraat den 10 Oktober 1903. Woensdag zal men den twaalfden verjaardag vieren van prinses Josephi ne-Charlotte, dochter van Koning Leo pold 111, geboren in het paleis van Bel- le-Vue, den 11 Oktober 1927. Woensdag zal het 77 jaar geleden zijn dat de eerste koningin der Belgen geboren prinses Louise Marie van Orleans, overleden is. Hebt gij het reeds weder verge ten vroeg het meisje blozend. Wij spraken van den zwaargewonden Belgischen officier. En En dat hij ïn de kazerpe geene verpleging heeft en het heel vriende lijk zou wezen als iemand hem bij zich in huis nam. Ja, dat zou plezierig voor hem zijn, hernam Velasquez bedaard, maar wie zal het doen Wij kunnen de militaire commissie 'toch niet ont lasten van alle vetwonden en onze huizen tot gasthuizen maken. Ik dacht slechts, oom, zei Ricar da op vleienden tèon; omdat de kapi tein van Leeuwen toch eigenlijk door mijn toedoen verwond is. Door uw toedoen Ik gaf aanleiding tot alles. Ik heb hem met de zaak bekend ge maakt en door mij, op mijn verzoek, heeft hij er zich mede bemoeid. Uw vraag dodde dus alleen op kapitein van Leeuwen zeide Velas quez terwijl hij haar in de oogen blikte Daar hij u thans een bezoek heeft ge bracht zoo moet hij toch weder her steld zijn. Ja, zoo half en half, maar hij is erg zwak. Tegen de kapitein heb ik niets, lieve het is een flink jongeling en eerr dapper officier, maar de zaak waarin hij juist door u werd gewikkeld is mij, zooals ik ronduit moet bekennen, niet zeer aangenaam. Want alhoewel ik geheel onschuldig daaraan ben heeft Lucido sinds dien tijd mij als een vijand behandeld. Neem ik nu den kapitein in huis, op wiens aanklacht zijn zoon gevangen .wer^ genomen, EEN OUD-LEERLING VAN K.ARD. BEAUDRILLART De Fransche opperbevelhebber, ge neraal Gamelin, is een oud-leerling van Kard. Beaudrillart, rector van het clnstitut Catholique» van Parijs, die hem vroeger geschiedenis heeft gege ven. In een internieuw heeft de Kardi naal het volgende over zijn oud-leer ling gezegd Gamelin was een uitmuntend stu dent. Toen ik eens in 1922 met een officieele missie naar Zuid-Amerika gegaan was, werd ik bij de aankomst van de boot in de haven van Rio de Janeiro opgewacht door een generaal die aan het hoofd stond van de mili taire Fransche missie in Brazilië. Het was mijn oud-leerling Gamelin. Ik maakte met hem een lange wan deling in de omgeving van Rio de Ja neiro, en hij noodigde mij uit te de- jeuneeren met de voornaamste officie ren van de militaire missie. Hij had er plezier in herinneringen op te halen uit den tijd,, dat ik hem les gaf en dat ik ook generaal Gouraud onder mijn leerlingen telde. Nadien heb ik hem nog verschillende malen ontmoet. Ik heb altijd verbaasd gestaan over de zeer uitgebreide kennis van Gamelin De smaak in algemeene onderwerpen van dezen militairen technicus wijst op hooge intellectueele begaafdheden en op edele moreele eigenschappen. Ga melin heeft altijd een bijzondere voor liefde gehad voor geschiedenis.» EEN AUTO RIJDT IN EEN MILI TAIRE PATROELJE TE SCLESSIN In den nacht van Zaterdag op Zon dag stapte een patroelje van een artil lerie-regiment, bestaande uit een ad judant en acht manschappen, in de rue Ernest Solvay te Sclessin-Ougree. De patroelje droeg geen licht. De adjudant liep op het voetpad, terwijl de soldaten in twee rijen van vier man marcheerden. Toen de militairen ter hoogte kwa men van het voetbalveld van R.F.C. Standard, kwam een auto uit de rich ting van Luik aangereden. Deze was bestuurd door den heer Jules Monier, diensthoofd van een fabriek, woon achtig Quai Wilson, 24 te Flémalle- Haute. Hij keerde huiswaarts met de kens voor militairen, die bij hem op lo gies waren. De autobestuurder had de patroel je niet tijdig opgemerkt en reed op de manschappen in. Drie hunner werden niet getrojfen, twee anderen werden op slag gedood en de vier overige militairen werden ernstig gewond. Het parket en de militaire auditeur werden telefonisch gewaarschuwd en kwamen spoedig ter plaatse. DE SLAGHTOFFERS De twee dooden zijn Alexander Walravens, geboren te Anderlecht in 1907, brigadier, woonachtig te Schaarbeek, Portaelstraat en Gerard Verlinden, geboren in 1913, woon achtig Doornplein te Westmeerbeek. De ernstig gekwetsten zijn Edm. Verhooven, 26 jaar, uit Kontich Alf. Yans, geboren te Vroenhoven in 1913 woonachtig te Zonhoven Alf. Ver- schaeren, geboren te O.L.V. Waver in 1 91 3,woonachtig te St Kathelijne Wa ver en Marcel Pardon, uit Tremeloo. Deze gekwetsten werden naar het hos pitaal St Laurent te Luik overgebracht dan zouden zij die gastvrijheid onge twijfeld ten mijnen nadeele uitleggen. Maar, oom, was het dan geen zeer gemeene aanranding riep Ri carda teneergeslagen uit. Quien sabe zeide Velasquez. In den tegewoordigen tijd is het moeilijk guerrilleros van ladrones te onderscheiden. De daden zijn eender. De drijfveer verschillend, Ricar- da. i t Het is dus alleen de voorzichtig heid die u terughoudt sprak het meisje. Ja en neen, lieve. Later kon mij dit alles zeer duur aangerekend wor den. De senorita knikte langzaam met het hoofd. Ik begrijp het oom. Gij wilt af wachten welke partij de bovenhand behaalt om daarvan uw besluit te la ten afhangen. Dat juist wel niet, zeide Velas quez haastig, want hij schaamde zich wellicht nu hij zijn staatkundig pro gramma in zoo n korte eenvoudige woorden hoorde blootleggen. Ik ben den keizer inderdaad toege daan vervolgde de man, want ik zie en ik gevoel dat hij het goed meent met zijne onderdanen. Ik hoop dat de Hemel hem vergunnen moge zijne zaak gelukkig ten uitvoer te brengen, maar ik mag de gebeurtenissen die een enkel persoon niet kan tegenhouden toch niet vooruitloopen en ben het zoowel aan mij zeiven als aan mijn huisgezin verplicht niet lichzinnig noch onberaden te werk te gaan. Ricarda was stil en nadenkend ge worden. Zij antwoordde geen enkel I EEN HUURAUTO IN HET VER BINDINGSDOK GEREDEN TE ANTWERPEN Zondagochtend, om halfzes, heeft zich aan het Verbindingsdok te Ant werpen een vreeselijk ongeluk voor gedaan. Een Uersche huurauto, bestuurd door den 43 jarigen Leopold Swinnen woonachtig Groote Markt te Lier, en waarin nog vijf personen uit de Nethe- stad zaten, is naast de Londenbrug in het Verbindingsdok gereden. De wa gen kwam uit de richting van de Lon- denstraat en kwam links naast de brug in het dok terecht. Een politieagent al daar gaf dadelijk het noodsein en ver scheidene personen snelden ter plaat se. Vier van de inzittenden waren er in gelukt zich uit den wagen te bevrij den. Zij werden door toegesnelde per sonen op het droge gebracht. Het wa ren Jozef Verlinden, 46 jaar oud, woonachtig Hespenstraat L. Bcgaerts 37 jaar, Lisperstraat; J. Verschoren, 41 jaar oud, Vervlietstraat J. Ken- nes, 41 jaar, Lisperstraat. De kunstmatige ademhaling werd op de drenkelingen toegepast. Dit kon echter niet meer baten voor .Verlinden en Bogaerts, die reeds bezweken wa ren. Alle slachtoffers werden naar het Stuivenberggasthuis overgebracht. NOG TWEE LIJKEN IN DEN WAGEN Onmiddellijk werd het noodige gedaan om den wagen, waarin zich nog de autobestuurder Swinnen en de 42 jarige A. De Coster, Grachtkant te Lier bevonden, uit het water te halen. Een vlotkraan werd ter plaatse ge bracht en de auto, die geheel omge keerd in het dok lag, werd met behulp van een duiker, omstreeks elf uur Zon dagmorgen opgehaald. De twee lijken werden er uit bevrijd en naar het doo- denhuis van de Korte Dijkstraat ge voerd, waar intusschen het stoffelijk overschot van Bogaerts en Verlinden al gebracht was. HET PARKET TER PLAATSE Het parket is ter plaatse afgestapt, onder leiding van onderzoeksrechter Paes, vergezeld van substituut Rutsaert Ook burgemeester Huysmans en sche pen Delwaide kwamen op de plaats van het ongeluk. Omtrent de juiste omstandigheden van dit tragische geval is nog niets met volledige zekerheid geweten. Vast staat echter dat het gezelschap slechts snachts den huurauto te Lier had geno men. om naar Antwerpen te rijden. VREESELIJKE BRAND TE PEPINSTER Een textielfabriek de prooi der vlam men. Drie gebouwen vernield. Vier millioen frank schade. In de groote textielfabrieken van Pepinster, aan de boorden der Maas, is brand uitgebroken, die in de gekam de wol een gretig voedsel vond. Weldra stonden drie gebouwen in lichtelaaie en brandden heelemaal uit, terwijl de pompiers der plaats, Ver- viers en Luik, niets anders konden doen dan de aanpalende vier gebou wen te vrijwaren. Er vallen door de ramp een 100-tal werklieden zonder werk, terwijl bij eerste schatting de schade op een 4 millioen wordt geraamd. De oorzaak is onbekend. woord maar knikte met het hoofd terwijl zij hare blikken ten gronde sloeg, eri gaf daarmede te kennen dat zij zooal niet zijne beweegredenen bil lijkte deze ten minste begreep. Zij verwijderde zich maar had haar plan. HOOFDSTUK XXXII DE OPOFFERING EENER MOEDER Keeren wij nu terug naar het kamp van den grooten Adelaar Cassa. Er heerschte in de legerplaats der wilden eene buitengewone beweging. De mannen keken hunne wapens na en de vrouwen pakten levensmiddelen voor hen in, verstelden het tuig hun ner paarden en vlochten nieuwe lasso's Den volgenden morgen beschilderden de krijgslieden reeds in de vroegte hunne gezichten op 'n wanstaltige wij ze met bonte kleuren ten einde zich aan hunne vijanden vreeselijker voor tc doen, en brachten de vrouwen de paarden naar de tenten en versierden daarvan de manen en steerten met veelkleurige vederen en bonte lederen riemen. Daarop zette men zich bij de vu ren neder ten einde zich door een overvloedig maal tot de reis te sterken. Toen de zon opging verzamelden de krijgslieden zich te paard voor de tent van den hofdman. ('t Vervolgt.) Verboden Nadruk.), Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, a J. Van Nuffel-Dq Gendt» Kerkstraat 211 Aalst*

De Volksstem | 1939 | | pagina 2