KRANKZINNIG UIT LIEFDE KOLONIALE LOTERIJ Ministerie van Nation. Voorlichting De Intersyndicale Gróèpeering Groote brand in ver duisterd Londen Likwidatie der Ten toonstelling v. Luik Een nieuwe Propaganda-Oorlog 11 October. H. Gummarus. Gummarus, geboren in het Brabant- «che, leidde een deugdzaam leven waarvan hij niet afzag toen hij aan het hof van Pepijn, koning van Frankrijk verbleef. De laatste jaren van zijn le ven trok hij zich terug in de eenzaam heid. Hij wordt vereerd te Lier. (Vlile eeuw. Dc toestand in de haven van Ant werpen.Tijdens de vorige week zijn in de haven van Antwerpen 62 sche pen binnengeloopen, metende samen 110.000 ton. 66 schepen zijn uitgeva ren. Duizenden ton graan en erts wer den in den loop van de week te Ant werpen gelost. Maandagmorgen lagen 74 booten gemeerd in de haven. Over den weer slag van den oorlog op de havenbewe ging kan men oordeelen, wanneer men weet dat, in de week van 1 tot 7 Okt. 1038, et in de h?\^en van Antwerpen 213 schepen waren binnengeloopen. metende 470.000 ton. In dezelfde week waren er 239 schepen uitgevaren Vertrek van den heer Theunis. De heer Theunis. gewezen eerste-mi- nister, die door de Belgische regeering gelast werd met een economische zen ding naar de Vereenigde Staten, heeft Maandagmorgen Brussel verlaten, met bestemming naar Parijs. Men denkt dat de gewezen eerste- minister in Italië zal inschepen voor dc Vereenigde Staten. De heer Theunis zal in Amerika cene informatiezending uitvoeren. Volledige zonsverduistering op 12 October. Op 1 2 October zal een zonsverduistering plaats hebben waar van de maximumdiameter 1013 zal zijn tegenover I als diameter van de Zon. Deze zonsverduistering zal alleen zichtbaar zijn in zekere deelen van het Zuidelijk halfrond, namelijk in het Zuid-Oosten van Australië, het Zuiden van Amerika, in het Zuiden van den Stillen Oceaan en in de Zuidelijke IJs zee. De langste phase van de volledige eklips zal I m. 32 sec. duren. Schampavie Frankrijk heeft dus gedaan wat men overal moest doen de communistische oprüiers in de gevangenis gezet. Maar het zal den lezer zeker opge vallen zijn dat tusschen de karrevracht die naar de Santé-gevangenis gevoerd werden, dc groote bonzen met geen vergrootglas te bespeuren zijn Marty Thorez en consoorten. Moed om anderen de straat op te zenden hebben deze heeren altijd ge had. Maar méér ook niet. Thorez is op de vlucht gegaan en Marty zit veilig in Moskou. Voor zoover iemand in Moskou vei lig kan zitten natuurlijk De kosten der Mobilisatie. Op de jongste vergadering van de Federa tie van Katholieke Kringen en Veree- nigingen heeft volksvertegenw. De Winde een berekening voorgelegd van eenige kosten der mobilisatie. De vergoeding aan de gezinnen der gemobiliseerden zou per jaar van I 300 tot 1400 millioen kosten. De vermeerdering der solde zou op 100 millioen komen. De wedden der reserve-officieren zouden 300 millioen kosten. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT A1MARD 198ste Vervolg. Deze kwam met het schild aan den arm in hun midden om zich door hen in zijn nieuwen dos te laten zien. Dan ging hij naar Bellarosa en wenschte haar vaarwel. Evraert stak hij de hand toe. Aan het hoofd zijner krijgslieden reed hij weg. Alleen de slechtste paarden en muilezels bleven in het kamp. Dit zag Bellarosa met leede oogen. Wat ik gevreesd heb is gebeurd. Zij hebben al de goede paarden mede genomen. Wij zullen op muilezels ver vooruit zijn eer men onze vlucht kan bemerken en als onze dieren het maar vol kunnen houden dan zullen ons misschien slechts enkele ruiters inha len. Voor dezen heb ik kogels genoeg bij mij, sprak Evraert op een toon van gerustheid en vastberadenheid. In den loop van den dag begon hij eenige tafereelen van de gevechten der wilden op de tent te schilderen om al le verdenking van zich af te weren. Hij vermeed zooveel mogelijk Bel larosa en daar men op eenigen afstand Dat maakte te zamen ongeveer 1800 millioen of per maand 150 mil joen. De h. De Winde besluit hieruit dat het vooruitgezette cijfer van 300 mil lioen per maand, waarin begrepen zijn de kosten van voeding, huisvesting, kleeding, beneden de waarheid blij ven en besluit er uit dat meer dan ooit alle onnoodige uitgave dient ver meden. Drankgelegenheden open op Zon dagnamiddag. Het ministerie van Landsverdediging deelt mede Steunende op verslagen en voor stellen, welke verstrekt zijn door de militaire overheden, hééft de regee ring besloten de toelating te geven om de drankgelegenheden ook op Zon dagnamiddag open te houden. Dood van den deken der Fransche priesters. Een priester van het Bis dom Rodez, Eerw. Heer Fouet, is op 99-jarigen ouderdom overleden te La Capele-Bonnance. De Eerw. Heer Fouet, die tot op zijn laatsten levensdag de grootste hel derheid van geest bleef bewaren, was de deken der Fransche priesters. WACHT NIET TOT DE LAATSTE DAG om Uw biljetten te koopen VAN DE 9de SNEDE 1939 van de TREKKING DONDERDAG 19 OCTOBER Het Ministerie van Nationale Voor lichting deelt mede Wat de betaling betreft van som men die verschuldigd zijn voor op- eischin^fen in verband met de huidige mobilisatie, is het zeker van nut de be langstellenden aan de door. den Minis ter van Financiën getroffen maatre gelen te herinneren 1de opeischingen in vollen eigen dom worden voortaan kontant veref fend 2. indien zij niet contant kunnen uitbetaald worden bij voorbeeld voor een herstelling die later werd ge factureerd wordt de factuur in duplo aan den burgemeester afgegeven, die ze verder naar het Departement van Landsverdediging doorzendt. Een exemplaar wordt door dit Departe ment geviseerd en naar den burge meester teruggezonden met verzoek tot uitbetaling. Naar het Departement van Lands verdediging mededeelt, verloopen er thans, ten hoogste, drie weken tus schen het indienen van de factuur en de vereffening, wat een in den handel volkomen gangbare practijk is. 3. ten slotte, de opeischingen in huur inzonderheid die van automo bielen, vrachtwagens en paarden kunnen aan het einde van de maand door om het even welken ontvanger der belastingen, douanen en registratie betaald worden. Daartoe moest geen besluitwet genomen worden. Al deze betalingsmodaliteiten we_r.sJen in ge reedheid gebracht in den loop van de maand September zoodat al degenen die aan het einde van de eerste mobi- lisatiemaand betaling verlangden,vol doening gekregen hebben. van de tent van Cassa eene dergelijke voor hem op had geslagen ontmoette hij de blanke vrouw slechts aan den maaltijd. Beiden bereidden zich tot de vlucht Bellarosa ging dikwerf met haar dochtertje wandelen en met voorkeur naar de plaats waar de muilezels graas den. Met het oog koos zij reeds den besten muilezel voor Evraert uit. Haar eigen paard, een prachtige Amerikaansche volbloed-hengst, werd even als vroeger 's avonds nabij de tent van den hoofdman aan een boom vastgebonden, om het daar gedurende den nacht voor alle mogelijk gevaar te beveiligen. Bellarosa had het dier zoozeer aan haar gewend dat het naar hare stem luisterde en zich gaarne door haar liet liefkozen. Nu behandelde zij het prachtige blanke dier nog veel liefderijker en riep het 's avonds altijd zelf uit de weide naar ztch toe. Zeven dagen gingen rustig en stil voorbij. De Indianen waren reeds zoo zeer aan het bijzijn van den vreemde ling gewoon dat zij geen acht meer op hem sloegen. De morgen voor den nacht dien Bellarosa voor de vlucht bestemd had was aangebroken. Zij ontmoetten elkander als toeval lig op de weide waar de muilezels graasden. Zij nam haar meisje bii de hand en verliet de legerplaats al wandelende juist in de tegenovergestelde richting die Evraert ingeslagen had. Volgens VOOR DE VERDEELING VAN KOLONIALE EN VOEDINGSWAREN brengt ter kennis van zijn leden dat, in akkoord met den Minister van Eco nomische Zaken en Middenstand, de kleinhandelsprijzen van de volgende waren vanaf Maandag 9 October 1939 en tot nadere kennisgeving, moeten beschouwd worden als de grenzen tus schen dewelke deze kleinhandelsprij zen mogen schommelen volgens de localiteiten en de distributiekosten die hun eigen zijn. Gerangschikte suiker, Tienen 1 kg. 4,35 tot 4.75. Gerangschikte suiker, andere merken I kg. 4.20 tot 4.60. Kristalsuiker I kg. 3.40 tot 3.65. Rijst Japansche type 1 kg. 3-tot 3.30. Koffie I kg. verhooging van 0.50 tot I fr. op de prijzfen der maand August, volgens kwaliteit! Zachte zeep l kg. 3;50 tot 4.50. Witte harde zeep, soort Marseille (72 t.h. vetstoffen) T kg. verhooging van 1.00 tot 1.50 Op de prijzen'van Aug, Alctjholazijn (irilandsche) h. lit:> maxi- mumverhooging van' 0.10 op de prij zen van Aug. Aardnootolie, gewone kwaliteit 1 lit. 4.75 tot 6.00 fr. Gebro ken erwten, gewone kwalit. I kg. 3.50 tot 4.25. Droge ronde erwten 1 kg, 3 tot 3.75. Droge boonen, type Danube I kg. 3.25 tot 3.75. Groentenconserv. zonder verhooging op de prijzen van Augustus. Deegwaren a) opgemaakt met bloem I kg. verhooging van 0.60 op de prijzen van Aug. b) opgemaakt met semoule, zonder verhooging op de prijzen van Aug. Keukenzout I kg. 0.60 tot 0.75. Spratts aardnootolie 1/4 club 22m. 1.15 tot 1.30. Visch in doozen, ingev. verhooging van 10 tot 15 t.h. op de prijzen van Augustus. Gesmolten rundvet in pakken 1 kg. 8,50 tot 9.50. Geraffineerde reuzel 1 kg. 9.50 tot 10.50., -Chocolade en ca cao, verhooging van/5 tot 10 t.h. op de prijzen van Aug. Cichorei 1 kg. verhooging van 0.40 fr. maximum op de prijzen van Aug. Stijfsel, zonder verhooging op de prij zen van Aug. Lucifers, volgens merk, pak van 10 doozen, 1.10 tot 1.25. Produkten van runds- en varkens slagerij Inlandsch gpsmolten runds- vet, 1 kg. 6.75 tot 8 fr. Zuiver inland- sche reuzel 1 kg. I 3, tot-1 5-fr. (Kesvet) Londen,. 9 Oct.- (Reuter) Een geweldige brand heeft dezen nacht de verduistering van het West end te niet gedaan.^ De brand was uitgebroken in een geweldige meubel-opslagplaats, die reeds verscheidene weken lang inboe dels had ontvangen van gezinnen, die uit Londen zijn geëvacueerd. Bijna zestig motorspuiten bestreden de vlammen gedurende omstreeks 2 uren, voordat het vuur teekenen van wijken begon te vertoonen. Waardevolle kunstwerken, kost bare meubels en tapijten, het eigen dom van bekende personen en hier voorloopig opgeslagen, werden door de vlammen bedreigd. Ook meubels van den hertog van Kent waren in het gebouw opgeslagen doch zij hebben voor zoover bekend is niet geleden. afspraak kwamen zij al spoedig op de weide bij elkander. Nu wees Bellarosa aan Evraert het muildier aan dat zij voor hem be stemd had en dat zij 's avonds wan neer zij haar paard ging halen aan een aangewezen boom zou vastbinden. Óaarop liepen zij elkander voorbij en keerden langs verschillende wegen naar de legerplaats' terug. Met een gemengd gevoel van hoop en vrees lieten zij den dag schijnbaar met de meeste kalmte voorbijgaan. Maar hunne inwendige gemoeds stemming nam van uur tot uur toe. De zon ging onder. Wanneer zij weder boven de kim oprees, zouden zij dan vrij wezen De duisternis lag over de leger plaats. De maan stond helder aan den on- bewolkten hemel. Bellarosa keerde terug van de wei de. Zij bond den hengst achter aan de tent vast en begaf zich dan naar het vuur dat aan den ingang was aange legd. Evraert was daar reeds. Bellarosa fluisterde Het muildier is aan den boom vast.... Sluip straks naar de weide en vandaar naar het bosch op de aange duide plaats. Ik zal u daar vinden. Maar zullen de vrouwen die bij u in de tent slapen niet wakker wor den als gij hen verlaat vroeg Evraert Ik heb reeds verscheidene dagen geleden mijn nachtbed bij den ingang der tent laten brengen. onder het voorwendsel dat het mij daarin te De aandeelhouders van de samen werkende vennootschap der Tentoon stelling van Luik, vergaderden Zater dag ten stadhuize van Luik om verslag te hooren over de likwidatie der on derneming. Men had ons gezegd dat het finan cieel resultaat schitterend bleek te zijn en dat de balans in evenwicht sloot. 't Schijnt nu heel anders te zijn en 'de verslaggever zegde dat hij verplicht was mede te deelen dat de financieele uitslag rampvol was. Er blijft geen de minste hoop ook maar één centiem van het kapitaal van 17 millioen terug binnen te krijgen. De verbintenissen van de maat schappij tegenover hare schuldeischers zullen evenwel nageleefd worden dank aan de likwidatie en aan de be loften der regeering. De vergadering besloot dan over te gaan tot likwidatie en tot benoeming der -boedelvereffenaars'. Parijs, 9 Okt. (Havas). Ter wijl eenerzijds de Duitsche artil lerie en infanterie meer bedrijvigheid betoonen dan de vorige week, werd anderzijds een «propaganda-aanval tegen het moreel van de Fransche sol daten gericht. Terwijl de kanonnen en machinege weren zwegen, begonnen plots, uit de Duitsche vooruitgeschoven stellingen reusachtige luidsprekers de Fransche soldaten toe te roepen. Eerst in het Duitsch en dan in het Fransch, werden gansche gedeelten van de Rijksdagre de van Hitier uitgezonden, vooral die gedeelten namelijk die rechtstreeks betrekking hadden op Frankrijk. Men hoorde de schorre stem van Hitier tot diep in het frontgebied. De Fransche soldaten begroetten spottend die vredeswoorden, wélke hen tusschen twee bombardementen werden toegestuurd. DOOR HET VERBRANDEN DER KABELS ZITTEN DUIZEND MIJNWERKERS GEVANGEN IN EEN KOLENMIJN TE EISDEN-ST. BARBARA Voor de tweede maal sedert 21 Ju li is Maandagnamiddag iij de kolen mijn Umbourg-Meuse, te Eisden Sinte Barbara, een elektrische kabel ver brand geraakt, heel waarschijnlijk ten gevolge van kortsluiting. Hierdoor zitten een duizendtal menschen onder in de mijn vast. Het verluchtingsstel sel werkt niet meer en om verstikking te voorkomen zijn de mijnwerkers dan ook gaan post vatten voor de openin gen van de schacht, in afwachting, dat met de reddingswerken kan worden begonnen. In verband hiermee, zal men zich herinneren, dat de mannen den eersten keer ruim 8 uren in de mijn zijn blijven zitten. Begrijpelijker wijze maakt de bevolking zich thans bezorgd om hun positie, temeer daar het reservenmateriaal, naar het schijnt uit de Borinage moet komen. Het zal waarschijnlijk tot heden Dinsdag duren alvorens de mijnwer kers zullen kunnen opgehaald worden. warm werd. Bovendien slapen de In- diaansche vrouwen als ossen als de mannen maar niet opblijven rond de dobbelsteenen dan hebben wij voor niets te vreezen, antwoordde Bellarosa Evraert begaf zich naar zijne tent. Het wareri twee lange uren die hij daar doorbracht, luisterend naar ieder geluid. Eindelijk zweeg alles. De vuren gingen uit... Alleen het licht der maan verlichtte de hooge witte tenten nog. De wind suisde in de boomen en uilen zweefden met een spookachtig vleugelgeklep boven het kamp. Nu moest het stuk gewaagd Evraert hing kogelzak en weitasch om, stak revolver en mes in den gor del, legde eene groote buffelhuid over den schouder en nam toom, buikriem en buks in handen. Zonder gedruisch te maken ging hij uit de tent en bleef in de schaduw daarvan een poos staan luisteren. Alles was stil en rustig. Hij snelde naar het bosch en liep langs het bekende pad tot aan de grasvlakte. Daar legde hij zijn pakgoed neer, liep ijlings naar den boom. maakte den lederen riem los en bracht het dier in allerijl in de schaduw van het bosch. Hij deed het den toom aan, legde het de buffelhuid op en maakte deze door middel van den buikriem vast. Hij was tot de vlucht gereed. Bellarosa kwam echter niet. Was er onraad Hij luisterde met ingehouden adem in de richting der legerplaats... OUDE VROUW TE WANZELE DEERLIJK GESLAGEN DOOR TWEE GEMASKERDE BANDIE TEN Toen de jonge M. Neys, Zondag avond thuis kwam, in zijn woning op het gehucht Watermolen te Wanzele, heerschte aldaar de grootste wanorde. Neys begaf zich naar de op de ver dieping gelegen kamer zijner 74 jarige grootmoeder de wed. Frans Neys, die met hem het huis bewoont. De arme vrouw lag gebonden en bebloed op haar bed en gaf geen tee- ken van leven meer. De rijkswacht en een geneesheer werden verwittigd. Deze laatste stelde vast dat het slachtoffer erge wonden aan den schedel en in het aangezicht had opgeloopen en kneuzingen aan een oog. Toen mevr. Neys, wier leven ge lukkig niet in gevaar is, \J. het bewust zijn teruggekeerd was, verklaarde zij zich als naar gewoonte naar hare ka mer te hebben begeven om te gaan slapen. Juist toen zij in het bed wou gaan traden twee gemaskerde mannen binnen, die eiSchten dat zij de plaats zou aanduiden waar zich haar geldkof fertje bevond,. Toen de ongelukkige vrouw niet on middellijk antwoordde, sloeg een van hun haar met een stomp voorwerp. Mevr. Neys verloor alsdan het be wustzijn en herinnert zich verder niets meer. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK TE SCHAARBEEK In het huis nr 28 van de Jollystraat te Schaarbeek heeft zich een duistere zaak voorgedaan. Aldaar woont Jozef Dé Decker, geboren te Laken in 1911 gehuwd met Bertha Maes. Zondagmorgen was de man, die als dienstplichtige met zoovele andere soldaten werd opgeroepen, in verlof huiswaarts gekeerd. Kort na zijn aankomst hadden de geburen een heftigen twist gehoord, tusschen het echtpaar. Rond 1 1 uur werd het lichaam van de vrouw, geboren Bertha Maes, met gekloven schedel aan den voet van den trap gevonden. Wat De Decker betreft, deze was heengegaan, zonder zich verder over zijn vrouw te bekommeren. Hij werd echter nog denzelfden dag aangehouden en ter beschikking van den krijgsauditor opgesloten, onder beschuldiging zijn vrouw van de trap te hebben geworpen, met het bekende tragisch gevolg. De Decker verdacht zijn vrouw van ontrouw en de ruzie met haar had de jaloerschheid tot reden. De Decker loochent echter zijn vrouw vandetrap te hebben gewor pen ep beweert dat zijn vrouw tenge volge van een ongeluk gestorven is. DOODELIJK VERKEERSONGE VAL TE ANTWERPEN Maandagavond heeft zich op den Linkeroever, grondgebied Antwerpen een ijselijk verkeersongeval voorge daan, op de Oude Rijsselschebaan. De voetganger, Lodewijk Thys, 46 j oud, wonende Guido Gezellestraat 8 te Zwijndrecht, wilde den rijweg, alsook den buurtspoorweg van de 1 Vlaamsch Hoofd-Temsche overste ken. Op dat oogenblik werd de man verrast door een der tramrijtuigen. De overblijfselen van den ongelukkige lagen over een grooten afstand van de baan verspreid. Het vreeselijk verminkt lijk werd haar het doodenhuis der Korte Dijkstr. overgebracht. Politieofficier Smeyers, deed ter plaatse de noodige vaststellingen. Niets Het bosch lag stil en rustig in den maneschijn. Het zilveren licht zijpelde tusschen het zacht wemelend loover met een geheimzinnig gefluister. Bladeren vielen ritselend neder. Eensklaps toch bemerkte hij eene schaduw die naderde... Was het dé jonge vrouw Met de hand op den kolf van zijn revolver wachtte hij, gereed zijn leven duur te betalen indien er iets was uit gelekt. Ja, het was Bellarosa met Lydia op den arm. Zij leidde het paard bij den toom. Evraert naderde haar en sprak fluis terend God dank Gij zijt daar, senora Het waagstuk is volbracht De Al machtige helpe ons Zijne stem beefde... Hij stak haar de hand toe. Gauw nu, senora, iedere minuut is kostbaar. Bellarosa tilde haar kind op het paard, sprong in den zadel met de be hendigheid eener Indiaansche, klem-- de Lydia in haar linker arm en vatte de teugels met de rechterhand. Evraert zat reeds op zijn muildier. Vooruit l ('t Vervolgt.) '(Verboden Nadruk.)' Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, j J. Van Nuffel-De Gendta Kerkstraat 211 Aalat,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2