KRANKZINNIG ÜIT LIEFDE DE FRANSCHE LUCHTHELOEN Gelengd Nieuws Het aantal gemobili seerde geestelijken De Eenzelvigheids- kaart der kinderen De Koninklijke Radiorede Voor onze soldaten Gebed voor den vrede KOLONIALE LOTERIJ CONGO De Pauselijke En cykliek zal op 29 October afgekondigd worden 16 Octcber. H. Florentinus. Men w'.m van hem dat hij in het be- ^:in dc; IVe eeuw bisschop was van I ricr, waar hij voor het geloof om het leven gebracht werd. 17 October. H. Hedwigis. Dochter van den hertog van Corinthie trad zij in het klooster waar zij de strengste boetpleging beoefende en daarenboven de armen en noodlijden den met haar geld en zorgen'ter hulp kwam. (Xllle eeuw.) Verjaardag van Frinses Josephine vf .t Belg.'e. Prinses Josephine van België, derde dochter van den graaf en de gravin van Vlaanderen. wordt Woensdag aanstaande 67 jaar oud. Zij werd geboren op 16 October 1872, te Brussel. De prinses trad in 1894 in het hu welijk met prins Karei van Hohenzol- lern-Sigmaringen. Uit het huwelijk zijn drie kinderen gesproten, prinses Stephanie, geboren in 1895 en gehuwd met graaf Filgger prinses Marie, ge boren in 1896, gehuwd met Prins F.gon Eyri von Waldgriest, en prins Albert, geboren in 1898, gehuwd met gravin Isla Margot von Friedenburg. Prinses Josephine, die haar echtge noot verloor in 1919, verbleef slechts zelden in Belgie. Op 20 Februari 1934 woonde de Prinses de begrafenisplech tigheid bij van haar broeder, Koning Albert. Op 20 Januari 1936 deed de Prin ses afstand van al haar titels en van al le eerbewijzen waar haar hooge ge boorte haar recht op gaven, en trad in do geestelijke orde, in een van de kloosters van de Benediktijnerorde. Sinds November van hetzelfde jaar verblijft dc zuster van Koning Albert in een klooster te Namen. Het is in deze inrichting dat, in den loop van de maand Juli, de Prinses bet bezoek ontving van Koning Leo pold. die in de buurt een vaandel had overhandigd aan de Ardeensche ja gers. Het aantal gemobiliseerde geeste lijken in ons land, namelijk priesters, broeders en seminaristen, wordt als volgt verdeeld per bisdom, orden en congregaties Bisdommen (I) (2) Aartsbisdom Mechelen 500 Bisdom Gent 140 52: Bisdom Brugge 104 86 Bisdom Luik 288 Bisdom Namen 200 1 Bisdom Doornik 160 70' Orden en Kongregaties (3) (4); Paters v.h. Allerh. Sacr. 4 van Averbode 16 14 n Karmelieten 14 6 Dominikanen 44 20 I v.d. Heiligen Geest 3 van het Heilig Hart 11 11 Jezuieten 49 122j Kapucienen 25 37 Konventueelen 2 I j> Minderbroeders 70 29 Passionisten 5 18 Redemptoristen 31 25 Salesianen 10 16 (1) Priesters (2) Seminaristen (3) Priesters (4) Leekebroeders. De Prijs van de Melk. Het natio naal Syndikaat van de melkhandelaars deelt mede De prijs van de melk welke sedert 1 October met 20 centiem v/erd ver hoogd, zal vanaf 16 dezer met 10 ctm. worden verminderd. Tegen de woekeraars. Uit ver scheidene verslagen, door de proku- rcuren-genernal ingebracht bij den Mi nister van Justitie, blijkt dat naar aan leiding van klachten die bij de ver schillende parketten van het Konink- rijk zijn ingekomen/talrijke vervolgin-1 gen werden ingesphnnen uit hoofde van overtredingen van de besluit-wet van 9 September 1939 tot voorko ming van beteugeling van misbruiken in den handel in voedings- en andere waren. Een groot aantal zaken zijn thans bij de bevoegde correctioncele recht- j banken aanhangig. Maatregelen wer- j den getroffen om ten deze tot spoedige; bestraffing te komen. Ecr film over het Belgisch leger. Wij vernemen dat Donderdag aanst. te 21 uur, in een kinemazaal te Brus sel de eerste voorstelling zal plaats hebben van een film. vervaardigd met j de medewerking van het Belgisch leger Van deze film over ons leger te velde is een Fransche en een Neder- landsche lezing voorhanden. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT A1MARD 203de Vervolg. Ga dan, lieve, ga. en God leide uwe schreden Dat gij in uwe ver wachtingen niet wordt teleurgesteld. Maar de nacht wordt koel... het is reeds laat I Zie eens hoe de schaduw van richting veranderd is terwijl we hier zijn... Kom mede naar binnen ik heb ook nog eenige brieven te schrij ven. Laat mij nog eenige oogenblik- ken hier buiten, zeide de keizerin.Mijn voorhoofd gloeit en de koele nacht lucht doet mij goed. Ik volg u spoedig. Maar, blijf hier niet te lang; gij moogt niet ongesteld worden op uwe reis. Charlotte. De keizer ging naar binnen. Charlotte wandelde nog eenigen tijd heen en weder, doch de zelfbeheer- sching welke zij zich had opgelegd om tegenover haar gemaal opgeruimd en vol blijde verwachting te schijnen kon onmogelijk langer duren. Zij zette zich op een der beide ban ken neder, bedekte haar gelaat met beide handen. Het krampachtig snikken verried maar al te duidelijk hoe vreeselijk zij leed en hoe zij behoefte gevoelde haar gemoed te ontlasten. Doch lang duurde het niet. Zij had slechts behoefte gehad eenmaal aan hare tranen den vrijen loop te laten. Thans was alles weder voorbij. Bij communiqué van 1 September 1939 werd aan de families aanbevo len hun kinderen beneden de 15 jaar te voorzien van een identiteitsstuk. Bij koninklijk besluit is deze maatre gel verplichtend en onmiddellijk toe passelijk gemaakt voor de ouders en de personen belast met de bewaring van kinderen Het Nat. Werk voor Oud-strijders (N.W.O.S.openbare instelling in het leven geroepen bij de wet van 15 Maart 1938 en onder de hooge be scherming van den Koning geplaatst, stelt thans lederen plaatjes te koop en zal daarmede in de toekomst ook voortgaan. Deze plaatjes, waarvan in naam van het werk een exemplaar werd aange boden aan de Koninklijke Prinsen,be antwoorden niet alleen aan al de voor waarden voorzien bij het K.B. maar zijn ook volstrekt onuitwischbaar en volkomen hygiënisch. De prijs van het plaatje is op mini mum 1 fr. vastgesteld. Alle vragen kunnen gericht worden tot den hoofd zetel Lakenmetersstraat 43, te Brus sel. De minister vari BinnenïandscFie Za ken, waarvan het N.W.O.S. afhangt, heeft zijne instemming betuigd met de zen verkoop de minister van Open baar Onderwijs heeft de plaatjes voor het werk bij de Directeurs der scholen aanbevolen. Aldus zullen talrijke lijsten gecen traliseerd worden en de voorschriften van het K.B. met den meesten spoed in werking kunnen treden. De winsten welke deze verkoop zal opleveren zullen het N.W.O.S. in de mogelijkheid stellen het hoofd te bie- den aan zijn huidige buitengewone verplichtingen tegenover zijn recht-' hebbenden. Er dient uit het oog verloren dat hetj identiteitsstuk, uit welke stof het ook mocht bestaan, altijd moet geborgen worden in een daarmede aangepast zakje of omhulsel. Tot nog toe ontbrekep ^biizopderhe- den over het onderwerp en de draag wijdte van de rede die de Koning op 26 Oktober voor de Amerikaansche radio zal houden. In ingelichte kringen weigert men elke meaedeeling over deze zaak, en verklaart men ten andere dat nog niets bepaalds werd vastgesteld. Men kan verondèrstellen dat de Koning, zich richtend tot de Vereenig- de Staten van Amerika, zal spreken over den algemeenén toestand van Belgie te midden vajp pyrlogvoerende staten in Europa. MisscKjen zal de vorst het in hoofdzaak 'hebben over economische vraagstukken die de twee landen aanbelangen misschien ook zou gewaagd worden van het toe komstig herstel van den vrede. Maar dit alles zijn veronderstellin gen- In elk geval is het waarschijnlijk dat het verloop van de gebeurtenissen van thans tot 26 October, een invloed zal uitoefenen op het onderwerp van dc rede (Belga). (Onder voorbehoud.) EEN NIEUWE REGELING VOOR HET PERMISSIESTELSEL Luitenant-generaal Denis, minister van Landsverdediging, zou eerlang het stelsel van de permissies der solda ten wijzigen in een zin die zeker door de belanghebbenden gunstig zal ont haald worden. Er zou namelijk rekening gehouden worden met den duur van de reis, die aan den duur van het verlof zou wor den toegevoegd, zoodat de soldaat die met drie dagen verlof naar huis trekt over deze drie dagen volledig zou kun nen beschikken, wat thans het geval niet is, want met de heen- en terugreis dikwijls over een langen afstand, gaat heel wat tijd verloren. In het kader van de St Franciscus- plechtigheden in Assisie heeft Z. E. Kardinaal Salotti dezer da£en m de basiliek van de Umbi-Jhcikï hoofdstad een predikatie gehouden over den H. Franciscus, den patroon van Italië. Deze predikatie besloot de kerkvorst met het volgende gebed O. H. FranciscuAL pattoon van Italië, nu de oorlog woedt in het verre China, waar de heidenen hun handen uitstrekken naar het christendom, nu de dood rondwaart over velden en ste den van Polen, welk land eeuwen lang een bolwerk is geweest van de verde diging van Europa en van het geloof, nu de horizonten somber zijn en een oorlog dreigt, die in verschrikking zijns gelijke in de geschiedenis niet kennen zal, smeeken wij u, in naam van millioenen en ipillioenen men- schen, die in gedachten aan uw graf aanwezig zijn, om vrpde voor de we reld.» Zij droogde hare tranen, stond op en het was alsof zij zich over hare zwakheid schaamde. Zij volgde met vaste schreden ha ren gemaal naar het slot. Zij had den strijd begonnen en haar j besluit stond vast aan alles wat haar in den weg stond het hoofd te bieden. Dicht bij de plaats waar zij had ge- j zeten en geweend en waar de muur aan de andere zijde van den tuin hoo- ger werd, bewoog zich in het geboom- te eene donkere gestalte, die eerst nog' eenige oogenblikken luisterde en zich daarna in den tuin nederliet. De gestalte liep slechts eenige schre den verder langs het smalle pad. Daar zag zij iets wit op den grond j liggen... Een handschoen door de kei-j zerin verloren I De onbekende raapte hem op en drukte de handschoen aan zijne lip pen en verborg hem vervolgens in zijn borstzak en spoedde zich daarop we- j der haastig naar den muur uit vrees van ontdekt te zullen worden. Hij klom op den muur, wierp daar na nog een schuwen blik om zich heen of hij ook door niemand werd bespied en liet zich vervolgens langs een stang aan de andere zijde van den muur naar omlaag glijden. Daar werd hij door een ander opgewacht die de stang vasthield en met het avontuur niet bijzonder scheen ingenomen te zijn. Zijt gij door den duivel bezeten, heer overste, riep hij uit, dat gij in den tuin zoolang vertoeft Misschien wel, antwoordde de klimmer fluisterend, maar nu voort. En als zij u daar ontdekt hadden Caramba en de ontvluchting onmo gelijk hadden gemaakt Wat voor den duivel hadt gij daar te doen Het was eene krankzinnigheid I L'Intransigeant» deelde dezer da gen eenige staaltjes mede van den moed der Fransche vliegers. Hoog boven de Siegfriedlinie vlie gend zag een jeugdige piloot drie Messerschmidts, die op het punt ston den op een vliegveld bij Saarbreucken te landen. Hij daalde snel tot op 50 meter van den grond, mitrailleerde het achterste Duitsche vliegtuig, dat neerstortte, viel daarop de middenste Messerchmidts aan, die hij eveneens ten val bracht en maakte ook een eind aan het bestaan van het derde vliegtuig dat, het drei gende gevaar ziende, vol gas had ge geven en getracht had te ontvluchten. Een ander Fransch vliegtuig bracht foto's van de Siegfriedlinie terug, hoe wel de piloot gedood en de waarne mer zwaar gewond was. Een derde vliegtuig werd brandend door den pi loot op den grond gezet de man werd door den schok uit het toestel geworpen, maar hij haastte zich erin terug te keeren om de genomen fotos te redden. Een der piloten van de escadrille der t Roode duivels» ontving de mili taire medalie, wegens het leveren van het eerste luchtgevecht gedurende den oorlog. Het ging de leden van deze es cadrille erg aan het hart, toen zij den duivelskop, wiens silhouet zij op hun machienen hadden geschilderd. met een kwast verf moesten bedekken, daar de commandant het aanbrengen van alle mogelijke kenteekenen, welke den vijand inlichtingen konden ver schaffen, moest verbieden. Bij wijze van protest besloten zij daarom een puntbaard, a la Mephisto- pheles te laten groeien. NOG slêchts^driiTdagen Haast U uw biljet te koopen van de 9e Snede van de om deel te nemen aan de TREKKING DONDERDAG 19 OCTOBER 61.301 LOTEN ter waarde van VIJFTIEN MILLIOEN NEGEN PASSAGIERS VAN DE ELISABETHV1LLE TE OOSTENDE AANGEKOMEN De Congoboot blijft opgehouden in de «Downs» Er was gemeld geworden dat de passagiers van de «Elisabethville» Za terdag namiddag te Oostende zouden ontschepen. Talrijke familieleden en vrienden van de opvarenden waren dan ook naar Oostende gekomen om de hun nen op te wachten. Groot was echter de teleurstelling toen men vernam dat slechts negen passagiers, die in het bezit waren van paspoorten voorzien van internationale visa, te Weymouth waren mogen ontschepen en mochten overstappen aan boord van de maal- boot Prinses Marie-José», met de welke zij .te Oostende aankwamen. De Congoboot is nog steeds opge houden in de «Downs». Laat het zoo zijn Kom, Blons- ky, riep de ander weder,, het is gelukt en niemand heeft me daar gezien. En is de keizerin daar nog Neen, zij is reeds naar het slot teruggekeerd. Maar wat ter wereld hadt gij daar te doen Voort van hier Laat ons geen tijd verhezen. Wat zullen wij met de stang aanvangen Caracho de tuinxban heeft ze maar te zoeken. Ik wenschte echter dat wij weder verdèr'kwamen. Over al zijn nog menschen op de been en er staat ook een geleide gereed om de lastdieren te volgen. Wij gaan beneden door het park hernam de andere en de beide mannen sprongen nu dwars' over de bloembed den het pad op totdat zij de oude ce- derboomen bereikten onder aan den voet der heuvels in wier schaduw zij verdwenen. De grootste stilte heersch- te onder die oude reusachtige boomen, terwijl in de toppen de koele nacht lucht ritselde en de vochtige bladeren in het licht der sterrèn glinsterden. Zoo hadden de boomen reeds eeu wen gestaan terwijl de Kabiken. on derkoningen, presidenten en keizers onder hun lommer hadden gewandeld en thans zou er weder eene keizerin van hen afscheid nemen om niet meer terug te keeren. De bladeren ritselden haar een laat ste voorwei toe. HOOFDSTUK XXXV DE DALING Als er een moeitevollen tijd voor het keizerrijk geweest is dan waren het vooral de maanden Juni tot Oktober 1866. In die dagen liep alles te zamen om zijn val te verhaasten, zoowel kleinere als grootere tegenspoeden en er be hoorde inderdaad een krachtige wil toe om bij een onvermogen tot het af weren der slagen daaraan het hoofd te- bieden. Hoe kon Maximiliaan het volhou den De keizerin had bij haar vertrek naar Europa de innigste deelneming ondervonden zelfs bij de inwoners van Vera Cruz die zich tot op dit oogenblik tegenover het keizerrijk on-» zijdig hadden gehouden en de onze kerheid betreffende hare zending droeg oolc het hare bij stand pijnlijk te maken. Vroeger, voor dat Napoleon III on beschaamd het verdrag van Miramar brak, heerschte er vertrouwen onder het volk dat alles in weerwil van aller lei tegenspoeden zich ten laatste nog gunstig zou schikken. Uit Vatikaanstad meldt Havas: De eerste encycliek van Pius XII wordt met ongeduld in de religieuse kringen van de eeuwige stad verwacht. In dit verband wordt vernomen dat de encycliek zal afgekondigd worden op het feest van Christus Koning, nl. op 29 Oktober. Welk zal het hoofdthema zijn van de encycliek van den Paus Op wel ke bijzotidere punten zal Z. H. de aandacht vestigen van de geloovigen en het menschdom jHet is niet gewaagd te zeggen dat 3èrencycliek in eenzelfde gebed en in eenzelfde gedachte de Katholieke Kerk en de volkeren van de geheele wereld zal omvatten. Pius XII is inder daad op den Stoel van den H. Petrus getreden op het oogenblik dat de ka- tastroof welke over Europa moest los barsten, zich reeds dreigend aankon digde. Zijn pontificaat dat Hij van den eersten dag af, onder het teeken van den yrede gesteld had, werd van bij den aanvang door dén oorlog ver zwaard. Dit bijzonder feit zal niet nalaten het geheele pontificaat te richten, zoo als dit reeds het geval geweest is voor Benedictus XV. FABRIEKSBESTUURDER IN ZIJN WONING NEERGESCHOTEN TE TURNHOUT Zondagnamiddag werd de Rijks steenweg op Mol te Turnhout in rep en roer gebracht door een revolver drama, waarvan de h. Wouters, fa- briekbestuurder het slachtoffer werd. Bij den h. Wouters bood zich een ze kere Frans Haest, wonende te Turn hout, Kruishuisstraat aan. De man, die werkzaam is op de fabriek bij den hr Wouters had van dezen in den loop der week een boete opgeloopen.Thans had de werkman zich bedronken en met een revolver gewapend ging hij zijn patroon opzoeken. Wanneer deze voor hem verscheen in den gang zijner woning, vroeg de werkman om uitleg. Hierop ontstond een korte woorden wisseling, waaronder Haest zijn re volver trok en den h. Wouters met een schot in het onderlijf neervelde.Hier op nam hij de vlucht. Het slachtoffer werd dadelijk door familieleden op genomen en naar een ziekenhuis over gebracht. De geneesheeren konden zie hover zijn toestand nog niet uit spreken. E)e dader werd een uur later ^ijn woning aangehouden en in 'Jiet gevang opgesloten. Het parket stapte ter plaatse af. BOTSING TE MERKSEM Op de Bredabaan te Merksem had Zondagnamiddag een geweldige bot sing plaats, tusschen een autobus en een auto, gestuurd door P., uit de Lange Kongostraat en waarin ook de 80 jarige juffer S. uit de Ommegang straat gezeten was. Beide wagens werden deerlijk ge havend en de twee inzittenden van den personenauto werden ernstig gewond P. werd naar het Stuivenberggasthuis overgebracht en mejuffer S. die een schedelbreuk bekomen had en in uiterst zorgwekkenden toestand ver keerde, werd in het ziekenhuis van Merksem opgenomen. Later toen alle werd zag men het hoop kwaad inderdaad alleen om een wakend oog te houden op het bijeentrekken zijner regimenten. Overal waar deze door gevaar wer den bedreigd trok hij achteruit. Tusschen den keizer en den verra der Bazaine ontstond eene groote spanning en toen de maarschalk de hoofdstad verliet en den keizer een afscheidsbezoek bracht werd hij door deze niet ten gehoore ontvangen. Dit verbitterde geweldig de frot- sche krijgsman. Van alle plaatsen, in. de noordelijke om den toe-* en zuidelijke provinciën kwamen er berichten dat de steden, zoodra de Franschen die hadden verlaten, zich Voor de republiek hadden verklaard. Zonder bescherming als zij waren zouden zij toch anders ook door de aanrukkende Juaristen eenvoudig be zet en uitgeplunderd zijn geworden. doch het was slechts een tegemoetzien; Het onheil was daar f Het dreigde niet langer met voor teekenen maar vertoonde zich in don kere wolken. Juist in deze dagen liep alles te za men wat in staat is de moed van een held op de proef te stellen. Drop voor drop viel op dezelfde plaats. De eene ster voor de andere na ver duisterde en Maximiliaan betoonde meer moed en volharding dan later toen hij zich met de grootste kalmte blootstelde aan het vijandelijke ge weervuur en den dood moedig onder de oogen zag. De aftocht der Franschen was een feit geworden. Bazaine had zich wel is waar nog eens aan het hoofd zijner troepen gesteld alsof hij de Juaristen in het Noorden wilde bestrijden maar vernietigd j [)c Belgische troepen, door het tegemoet Fransche opperbevel sedert lang slecht behandeld en in kleine afdeelin- ^en naar de gevaarlijkste punten ge zonden waar zij veel van den vijand te lijden hadden, terwijl hun soldij en hun leeftocht ingekort werden, be gonnen tegen deze behandeling in ver zet te komen. De Mexicaansche troepen daaren tegen werden door gewetenlooze aan voerders bestookt, die thans bemerk ten dat de tegenpartij zou zegepralen, liepen bij bataljons te gelijk naar do Juaristen over. ('t Vervolgt.); '(Verboden Nadruk.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver- boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gcndt» Kerkstraat 2.11 Afifefc

De Volksstem | 1939 | | pagina 2