Het Duitsch Offensief op het Westelijk front De strijd op Zee Donderdag De oorlogsvloot van het Derde Rijk zou aanzienlijke verliezen geleden hebben DUITSCH LEGERBER ICHT FRANSCH Amerikaanse!) rcuzenschip loopt van stapel XXXXVIe JAARGANG NUMMER 141 Drukker uitgever J. Van NuffeUDe Gendt, Kerkstraat, 9 en 21. AALST. DAGBLAD 25. CENTIEMEN. TELEFOON 114, Publiciteit buiten bet Arr. AALST i Agentschap Havas. Adolf Maxlaan, 13, te Brussel Rua de Richeleu, Parijs, Bank Buldings-Kingsway. 20 Londen, W.C.2. (Havas)'. De Fransche troepen strijden voort op Duitsch grondgebied De Duitsche infanterie-aanval ten Oosten van de Saar werd gevoerd door acht of negen gewone divisies, krachtig gesteund door artillerie.Geen zware pantsereenheden hebben deel genomen aan den strijd. Nergens konden de Duitöchers de eerste Fransche verdedigingslinie be reiken, welke bestaat uit veldverster- kingen, aangelegd op een grooten af stand voor de Maginotlinie. Zij wer den op afstand gehouden door artille rie- en machinegeweervuur. Slechts de lijn van de lichte voor posten werd overschreden. De verdedigers van deze posten trokken stelselmatig terug, terwijl zij den opmarsch van de Duitschers ver traagden. Overal is de Duitsche infanterie op mijnvelden gestooten, dikwijls aange legd met het materieel van de onont- plofte Duitsche mijnvelden. Sedert 18 dagen had de Fransche le gerleiding alle vereischte maatregelen getroffen om een Duitsch offensief te breken. De Fransche strijdkrachten waren weer verdedigend opgesteld zoodat zij geenszins verrast of ontred derd werden door den Duitschen aan val. Van 29 September af, had de Fran sche staf de noodige gevolgtrekkingen afgeleid uit de nederlaag van de Pool- sche legers, waardoor het overbodig werd een afleidingsaktie op het Weste lijk front door te zetten. De taktiek welke de Franschen thans hebben toegepast in het Saarge- bied, werd voor de eerste maal aange wend in 1918, in Champagne, door het leger van Generaal Gouraud. Ook toen troffen het Duitsche artillerievuur en de Duitsche aanvallen slechts een ontruimd gebied, en hun offensief werd tot staan gebracht voor de twee de Fransche verdedigingslinie. De Fransche stellingen voor de Ma- ginot-linie (op gemiddeld 20 'km. af stand) bestaan eerst uit wachtposten, die alleen den vijand moeten bewaken en gebeurlijk zijn opmarsch vertragen. Daarna liggen verscheidene stevige verdedigingslinies. Zoowel in het Moezel- als in het Saargebied, zijn de Duitsche aanvallen vastgeloopen tegen de eerste van die linies onder het geconcentreerd vuur van de kanonnen en de machinegewe ren. De hoogte van Schneeberg, die werd aangevallen, was slechts door zwakke effectieven bezet. De eerste Fransche weerstandspositie waarop de Duitsche aanval vastliep, na door het vuur der automatische wapens geteisterd te zijn bevond zich slechts enkele honderden meters er achter op een zeer gunstig gelegen plaats. De tweede Duitsche aanval, over een front van 30 km. ten Oosten van de Saar, die bij valavond plaats greep in een boschachtige streek onderging hetzelfde lot. De Duitschers hebben alleen de lijn der waakposten kunnen overschrijden, maar werden geteisterd door de artillerie, die door witte vuur pijlen was gewaarschuwd. Volgens de inlichtingen, die van het front zijn binnengekomen, kan de Duitsche nederlaag toegeschreven worden aan het feit, dat het terrein heel moeilijk is voor massieve geblin deerde eenheden en de vrees, die de Duitschers hebben voor het anti-tank- geschut van de Franschen. De aanval had alleen plaats door voetvolk dat, weliswaar gesteund werd door een aanzienlijk artillerievuur. (D.N.B.) Betreffende den toestand op het westelijk front deelt het leger- bericht mede Den 16 Oktober hebben de Fran sche troepen het grootste gedeelte ont ruimd van het Duitsche grondgebied dat zij tot nogtoe bezet hielden voor de Duitsche verdedigingslinies. Zij trokken terug op en over de grens. Het D.N.B. meldt naar aanleiding van de geruchten over de aanhouding van maarschalk von Blomberg en an dere generaals, op bevel van Hitler, dat von Blomberg in Beieren is, von Progrell generaal is bij de ruitenj in de ./ingeving van Krakau, ONZE TANKS PARAAT ERGENS IN BELGIE Betreffende de Engelsche verliezen erkende de h. Churchill dat de koop- w m mm. vaardijvloot, die een totaal van 21 L t (j tl H U EL R I C H T millioen ton vertegenwoordigt, daar van 1 74.000 ton verloor, waaronder 136.000 wegens het torpedeeren van schepen en 18.000 ton die vernietigd werden door mijnen of andere onge vallen. Het Fransche legerbericht van Dins dagavond luidt Plaatselijke bedrijvigheid over ge heel het front, dat sedert dezen mor gen ongewijzigd blijft, niettegenstaan de scherpe voetvolkaanvallen op ver schillende punten. (Reuter). De heer Churchill, eer ste lord van de Admiraliteit, die voor het Lagerhuis een verklaring aflegde betreffende het vergaan van de Royal Oak» verklaring die geheel overeen stemde met deze welke door lord Chatfield in het Hoogerhuis werd af gelegd, deelde verder mede, dat de duikboot-oorlog, die gedurende een paar weken van Duitsche zijde tegen schepen van neutrale landen was ge richt, op het einde van verleden week opnieuw heeft toegenomen. Vier sche pen, waaronder twee Fransche, wer den tot zinken gebracht op de toe gangswegen uit het Westen. Drie an dere schepen werden aangevallen, maar konden ontkomen. De gezonken Engelsche schepen hadden gezamen lijk een tonnemaat van 13.000 ton. Maar de h. Churchill legde er den nadruk op, dat de verliezen niet uit sluitend aan één kant geleden werden. Hij zegde onder meer De admiraliteit heeft zich tot hier toe onthouden om cijfers te verstrek ken betreffende de vernieling van duikbooten. Deze vernieling wordt doorgedreven met een steeds groeien de strengheid. Verleden Vrijdag wer den heel zeker vier Puitsche duikboo ten in den grond geboord, waaronder twee groote, die tot de nieuwste een heden oceaantypen van de Duitsche duikbootvloot behooren. Een derge lijke omvangrijke vernieling werd op geen enkel oogenblik tijdens den vo rige n oorlog geboekt. Tijdens de laatste week, waarvoor ik cijfers kan meedeelen, het is te zeg gen op het einde van de zesde oorlogs- week, werden zeven duikbooten tot zinken gebracht. En wij mogen het aantal vernielde duikbooten sedert het begin van de vijandelijkheden, op dertien tellen. Daarenboven werden er vijf zoo ern stig beschadigd, dat zij misschien ook gezonken zijn, terwijl het vaststaat dat andere duikbooten ook averij hebben geleden li Deze cijfers zegde de h. Chur chill, «zijn misschien beneden de wer kelijkheid.)) Hij verzekerde dat de Fransche vloot ook zeer bedrijvig is geweest en zeker slachtoffers heeft gemaakt. De h. Churchill zegde te gelooven, dat van de zestig Duitsche duikbooten die bij den aanvang van den oorlog strijdvaardig waren, reeds vele gezon ken of ernstig beschadigd zijn. Voor de groote en nieuwste duikbooten van het oceaantype, heeft de verhouding zeker één vijfde bereikt. In het geheel zou het verlies schom melen tusschen een derde en een vier de. Tenslotte deelde de h. Churchill nog mede dat de bemanning van drie getorpedeerde groote duikbooten werd geïnterneerd. DE VERRICHTINGEN DER DUITSCHE VLOOT (D.N.B.) Het iegerbericht van het Duitsche opperbevel vermeldt volgen de krijgsverrichtingen van de vloot en de luchtmacht Wederom werd.i,r*vet succes een aan val gedaan op de Engelsche zeestrijd- kracmen. Twee oorlogsbodems die, die zich in de Firth of Forth bevonden werden door zware bommen getroffen Dit werd bereikt ondanks het hevige vuur van het luchtdoelgeschut en de de Engelsche jachtvliegtuigen. De gezagvoerder van een Duitsche duikboot heeft laten weten dat het pantserschip (.Royal Oak» en de krui ser «Repulse werden getorpedeerd in de baai van Scapa Flow. De handelsoorlog in de Noord- en Oostzee werd met succes voortgezet. Volgens berichten uit Britsche bron werden van l 3 tot I 3 Oktober zeven stoombooten in den Atlantischen Oce aan in den grond geboord. De totale inhoud van deze schepen bedraagt 54.296 ton. Onder deze bevond zich het grootste Fransche tankschip de «Emile Miguet». Na den terugkeer van den onder-1 zeeër die het' pantserschip (.Royal Oak» en den pantserkruiser Repulse., heeft getorpedeerd, is het mogelijk over deze feiten een officieel verslag bekend te maken. j Luitenant ter zee Prien is met zijn duikboot tot in de baai van Scapa jFlow doorgedrongen. Toen heeft hij zijn torpedo's tegen den kruiser Re pulse» en het pantserschip Royal Oak» afgeschoten. Ondanks de mijnen I en de netten is de Duitsche duikboot I erin geslaagd aan de Engelsche tegen aanvallen te ontsnappen. Dinsdag is de onderzeeer in een Duitsche haven binnengevaren. Admiraal Raeder, de opperbevel hebber van de Duitsche vloot is naar deze haven vertrokken om den gezag voerder en de bemanning van den on derzeeër te begroeten. DUITSCHE DUIKBOOT OPGE SLOTEN IN DE BAAI VAN EASTBOURNE Belga verneemt uit Londen, dat rei zigers die van Eastbourne kwamen verklaarden, dat een Duitsche duik boot door eenheden van de Engelsche vloot in de baai van Eastbourne is ge dreven, waar het schip nu opgesloten is na verschillende ontsnappingspogin gen te hebben gedaan. ENGELSCHE STOOMER DOOR DUITSCHE VLIEGTUIGEN AANGEVALLEN De steamer (Stola» die den regel- matigen dienst waarneemt tusschen Scapa en Thurso, werd Dinsdagmor gen door Duitsche vliegtuigen aange vallen. Verschillende bommen zijn rond het schip gevallen zonder echter doel te treffen. Door de luchtafweer- batterijen werd een Duitsch vliegtuig neergekogeld. DUITSCH HANDELSSCHIP IN FRANSCHE HANDEN Een Duitsch handelsschip is door de Fransche vloot in den Atlantischen Oceaan buitgemaakt. FINLAND WIL ZIJN NEUTRALI TEIT NIET IN HET GEDRANG klaard t Terwijl men te Londen en te Parijs verwacht, dat de h. Bastianini de Britsche regeering op de hoogte zal brengen van het Italiaansche standpunt betreffende den internationalen toe stand. zijn andere kringen van mee- ning dat de ambassadeur de bedoeling van den Duce zal bekend maken om een nieuw en beter evenwicht te vesti gen in den Balkan en in het Donnubek- ken. BRENGEN (Belga). Van uit Berlijn gezien heeft de politieke toestand in het Oosten een scherper karakter aange nomen, en in de Noordelijke landen ia de onrust toegenomen. Volgens de Duitsche bladen zou j Rusland van Finland onder meer de onderteekening eischen van een pact van onderlingen bijstand. Maar Fin land schijnt op dit pakt niet gesteld om zijn neutraliteit niet in het gedrang te laten brengen. De kwestie der Alandseilanden, waarbij immers niet alleen Finsche, doch ook Zweedsche belangen ten nauwste zijn betrokken, houdt de ge moederen ernstig bezig. Ook over deze aangelegenheid zul len ongetwijfeld de besprekingen loo- pen bij de conferentie tusschen de Scandinavische staatshoofden. Aland beteekent u Waterland», en! reeds uit dezen naam blijkt het karak- j ter dezer eilandengroep, die uit hon- derden grootere en kleine eilanden bestaal, welke aan den Zuidelijken uit-1 gang van de Bothnische Golf liggen. In economisch opzicht zijn zij van weinig beteekenis. DE TURKSCH-RUSSISCHE ON DERHANDELINGEN VLOTTEN NIET (Havas). De h. Saradjogloe, Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, verliet Moskou te middernacht zonder het Turksch-Russisch verdrag te hebben onderteekend. Aan Turksche zijde beperkt men er zich toe te verklaren dat de heer Saradjogioe zijn regeering op de hoog te wil brengen van den stand der be sprekingen en dat de beide regeerin- gen de tegenvoorstellen dienen te on derzoeken, die van werskanten wer- c' in gedaan. De besprekingen zijn in ieder geval onderbroken en het staat vast dat er nog heel wat verschil bestaat tusschen het standpunt van Turkije en dat van' de Sovjets. De h. Saradjogloe vertrekt zonder de aankomst af te wachten van zijn kollega, den Turkschen minister van Landbouw, die Woensdag te Moskou wordt verwacht aan het hoofd van een afvaardiging die een bezoek brengt aan de landbouwtentoonstelling. ITALIË KOMT OP VOOR EVEN WICHT IN DEN BALKAN (Reuter). In een bespreking van de aankomst te Londen van den h. Basti anini, den nieuwen ambassadeur van Italië bij het Engelsche hof, heeft de radio te Rome te verstaan gegeven, dat de h. Bastianini een boodschap heeft meegebracht van den h. Mussoli ni betreffende de doelstellingen van Italië in den Balkan. De omroeper heeft namelijk Yer- Donderdag 31 Augustus, werd het nieuwe stoomschip «Amerika» be stemd voor de United States Lines, en gemaakt in de scheepswerven New port News, Virgina te water gelaten. Deze stoomer is de grootste ooit in Amerika gemaakt, en werd begonnen op 22 Augustus 1938, en zal in de len te van 1940 in gereedheid zijn. en zal onmiddellijk in gebruik gesteld wor den met de twee andere groote booten der compagnie de «Manhattan» en de «Washington». De volle lengte van de boot is 723 voet het schip zal eene tonnemaat hebben van omtrent 30.000 ton, en bewogen worden door turbine kracht met dubbele schroef, met een vermo gen van 34.000 paardenkracht en eene snelheid van 22 knoopen. Er zijn zes ketels, 2 schouwen, waarvan eene en kel als figuur. Er is plaatsruimte op dezen stoomer voor 577 kabienreizigers, 409 touris- ten en 233 derde klas. De bemanning bestaat uit 639 officieren en matrozen. De kosten van het schip zijn omtrent 17.000.000 dollars. Meer dan 5 mil joen dollars wordt besteed voor dag uren aan materiaal.gebruik in het schip en de verzekeringskosten beloopen tot meer dan 700.000 dollars. Voor het bouwen van de ((America» hebben I 200 mannen werk voor I 30 weken in de scheepswerven, buiten de ze zullen er insgelijks zooveel aan werken voor 130 weken, dus een totaal van omtrent 2500 al te samen. Omtrent 1 275 Amerikaansche han delaars hebben benoodigdheden gele verd. Dit schip zal het meeste getal automadeke sluitdeuren hebben.waar onder 14 afzonderlijke kompartimen- ten die het schip waterdicht maken. Al deze deuren kunnen in eens geslo ten worden. Al de kamers van muur tot plafonds zijn vuurproef gemaakt met Marinite. die door het gouvernemnet goedge keurd is. De stoomer heeft 1 I dekken, 8 er van voor het gebruik van de reizigers. Er zijn ook 8 elevators, waarvan 5 in gebruik voor de reizigers, een zelfs voor de reizigers van derde klas. Er werden 26.000.000 pond staal verbruikt aan het geraamte en beleg ging van het schip, 2.400.000 rivetten werden gebruikt om de aanhechting te maken, 400.000 voet vuurproef ma teriaal. Er is materiaal aan verbruikt van bijna eiken staat van de Unie. Er zullen vier ankers zijn.twee van 21.000 pond ieder, een van 18.000 pond en een van 7.800 pond. De ketens dezer bestaan uit 990 schakels van een voet ieder, gemaakt uit gesmeed staal. Er is meer dan 700.000 voet elek- trieke kabels en draden voor licht, kracht en ander gebruik, leder kabien van de kabien- en toeristenklassen heesft een afzonderlijke badplaats. Gansch het wandeldek is afgesloten met glas tot aan het plafond en men kan van de dekstoelen gansch de zee bezichtigen. Het verlichtingssysteem is groot genoeg om eene stad te verlich ten van 77.500 inwoners. De hooge drukketels gebruiken gezuiverd water dat zuiverder is dan het drinkwater door de reizigers gebruikt. In de staterooms zijn er 720 inch hangwaaiers voor afkoeling. De «Ame rica» zal de grootste reddingsbooten hebben ooit in Amerika gemaakt, wel ke elk 35 reizigers kunnen bevatten. Ook ze.l er een zwemkom op deze boot gijn. En al het kookgerief, potten en pannen zal bestaan uit vlekloos staa.'l. Alle eet- en coiffeurssalons worden op bijzondere wijze verlucht. Wanneer deze nieuwe boot in ge bruik komt, waarschijnlijk begin 194Q zal zij voorzeker grooten bijval ken nen»

De Volksstem | 1939 | | pagina 1