KRANKZINNIG UIT LIEFDE BöSSil WEKT DE GAL VAN UWE LEVER OP- Indruk wekkende 2| plechtigheid in Sint' Goedele te Brussel De bijkomende taks voor fietsen en auto's Uit de Valikaansche Stad Hat Albertkanaal Spaarweek voor de Missies De Zeevaartlijn Oostende-Folkestone r Bestelling van kolen door de N. M. B. S 19 October. H. Savinus. - Ge boren uit een adellijk Spaansch ge l-lacht verloor hij al heel vroeg zijn va der, trad later in een klooster der Be nedictijnen en leidde ten slotte het be staan van een eremijt in de nabijheid van Lourdes. Hij wordt vereerd als de apostel van Lavedan. Film over onze Landsverdediging- Dinsdag morgen werd door de zorgen van het departement van landsverde diging een film over onze landsverde diging aan de pers vertoond. De film werd in de twee landstalen opgenomen en draagt den titel Zij die over oris waken... Het is een band, waarvan de afrolling anderhalf uur duurt. Hij zal in de cinema's van het land te zièrt zijn in het Vlaamsch in het Vlaamsche land en in het Fransch in het Waalicbe land. De film geeft een duidelijk beeld van de inrichting' van onzfe landsverde diging en zal zeer zeker gaarne door al de Belgen worden geziesi. Vreemdelingenrecord. Met "be hulp van de opgaven voor tlè rant- soenkaarten en mede met deze van de politie die, op last van de regeering de Optelling der vreemdelingen moet doen, is men thans tot het ongeveer juiste cijfer der in Antwerpen verblij vende buitenlanders geraakt. Er zijn er zoowat 28.900, de kinde ren beneden de vijftien jaar niet mee gerekend en met dit getal houdt Ant werpen het record in het land. Te Brussel bedraagt het aantal vreemdelingen slechts 16.000. Uitstel voor hoogstudenten. De ministers Duesberg, P. E. Janson en De Vlceschauwer hebben overleg ge pleegd in verband met den toestand van de hoogstudenten die hun leger dienst moeten volbrengen en die een verzoek om uitstel hebben ingediend. De zaak zal verder worden onder zocht in samenwerking met een verte genwoordiger van het ministerie van Landsverdediging. Gisteravond om half negen had in St Goedele te Brussel een indrukwek kende openbare geloofsbelijdenis plaats en werden gezamenlijke gebe den gezegd en gezongen om Gods be scherming over ons land af te smeeken Het initiatief j#rig uit van de "Ac tion Catholique des Hommes (ka tholieke mannenactie) en de plechtig heid werd geleid door Mgr Picard, al gemeen proost. Op het hoogkoor had den katholieke schepenen en gemeen teraadsleden van Brussel plaats geno men, rechts stonden de vlaggen der Katholieke Franschtalige Jeugdveree- nigmgen, die zeer talrijk vertegen woordigd waren, en links prijkte de Belgische driekleur. Een plechtig lof werd gezongen door Mgr Marinus, pastoor-deken van Brussel aan het altaar bijgestaan door de geestelijkheid der hoofdkerk.Zoo-' wel vrouwen als'mannen 'dulden "dan de kerk tot in alle hoeken en kanten. Achtereenvolgens werden het Ado- ro Te het Paree Domirié», Salve "Mater Misericordiae.» en "Het Tantum ergo» gezongen door de groote me nigte. Tusschenin sprak van op den i kansel Mgr Picard de biddende ge- 1 loovigen toe. De gewijde spreker wees i op de dagen van beproeving die we thans doormaken. Gods inzichten zijn ondoorgrondelijk. Paus Pius XII die de Paus van den Vrede had willen zijn dreigt de Paus van den Oorlog te worden. Het "Vrede aan de men- schen van goeden wil» moeten we ook thans indachtig zijn. Wij moeten het goede willen en het goede doen. Wij leven thans in een tijd van beproeving die een tijd van gebed en van geloofs beleving zijn moet. Want jwii leven in een tijd van Egoisme. Laat ons God bidden voor ons eigen land, opdat hij dit van den oorlogsgeesel zou sparen doch ook voor de andere landen op dat de vrede moge terugkeeren. Met den zegen van het Allerheilig ste en het lied Vierge de Lourdes werd de plechtigheid die ruim een uur duurde, besloten. De Minister van Finapcien wijst er op dat meer dan 70 td>. van de fiet sers het supplement van 10 fr. voor 1939 thans hebben' vereffend. De be-1 talingstermijn verstreek op 20 Septem ber j.l.wegens de omstandigheden zal de geldige betalingstermijn tot 25 October a.s. worden verlengd en er wordt de gebruikers van fietsen met klem aanbevolen zich zonder verwijl in regel te stellen. Dezelfde oproep wordt gericht tot de automobilisten die het voor 1939 gevestigd supple ment van 10 t.h. nög niet hebben Be taald. Ten aanzien van de behoeften van 's "Rijks Schatkist, die voorziet in de uitzonderlijke uitgaven die voort vloeien uit de mobilisatie,...uit de beta ling van de opïiscfiïngén en van de vergoedingen aan de gezinnen van de onder de wapens wederopgeroepen militairen, dringt de re^eering er op aan dat <Je betësmiffsCmildigen hun directe belastingengeregeld zouden willen vérèfferen de^'be&tingplichti- gen die over voorhanden geld he- schikkenzfcllen 'den-- Staat zelfs een dienst bewijzen hup* belastingen voor het verstrijken yan de hun toe- gestanen normalen térmijn te betalen. De Malteezer-orde. Prins Albert de Ligne, gewezen gezant, vergezeld van baron de Troostenberg, heeft Dinsdagmorgen een onderhoud ge had met M. M. H. Jaspar, minister van Openbare Gezondheid. De prins de Ligne kwam de diensten aanbieden van rde Maltezer-orde aan het departementvan Openbaae Ge zondheid. Men weet clal tleze orde eert Gods dienstig en ook een militair karakter heeft en zich bezig houdt md liefda digheid. De Orde van Malta treedt bij gevolg op als beschermster van zekere weldadigheidsinrichtingen. Dc minister van Openbare Gezond heid heeft het aanbod in dank aan vaard. De kolenvoorraden geslonken met 288.810 ton. Luidens de statistie ken van het Mijnwezen hebben de voorraden steenkolen in September dus in de eerste oorlogsmaand, afgeno men met 288.810 ton. De voorraden beloopen thans 1.922.940 ton, tegen 2.211.750 ton de vorige maand. TWAALFHONDERD ARBEtDERS AAN HET WERK IN ENKELE UREN KUNNEN ALLE VAKKEN ONDER WATER GEZET. WORDEN Het ministerie van Nationale Voor lichting deelt mede De h. Vanderpoorten. minister van Openbare Werken en Werkverschaf fing heeft Zaterdag jï. zijn wekelijksch bezoek aan het Albertkanaal. te Has selt, gebracht en heeft er vastgesteld, dat men druk bezig is met het verster' ken der dijken. Meer dan twaalfhon- ders arbeiders zijn er te werk gesteld. In den huidigen stand van de werken zou het mogelijk zijn, in enkele uren al de vakken van het Albertkanaal on der water te zetten. Men doet het niet onmiddellijk op dat het versterkingswerk der dijken gemakkelijker, vlugger en met minder kosten zou uitgevoerd worden. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 205de Vervolg. Toen ging er een gejammer op. De Vrouwen des huizes kwamen toege schoten en hun geschrei deed de sa menscholingen op straat nog toene men. De gendarmerie liet het er echter niet op aankomen en er was maar een trompetgeschal voor het huis noodig om hulp te krijgen ingeval de volks massa wilde beproeven de gevangenen tc bevrijden. Men had zich weer vergist in het ka rakter van het gevreesde oproer. Op de straat ging van mond tot mond dat men den keizer had willen vermoorden. Die heeren daar, waren de moordenaars en het volk wilde ze verscheuren I De samenzweerders werden naar de gevangenis gebracht beschermd te gen de woede der menigte. 's Anderdaags zetelde de krijgs- Taad de verbanning naar Yucatan werd uitgesproken omdat de keizer geen doodvonnis wou onderteekenen en nog voor den avond waren ze op weg naar Vera-Cruz. Talrijke smeekschriften van de fa milie der plichtigen waren Maximi liaan voorgelegd. Maar deze was terecht onverbid delijk geworden. Om de meer dan een milliard heide nen over de wereld* verspreid te kun nen helpen, heeft de Paus de Wereld- Missie-Zondag ingericht opdat elk een, tot in de verste parochie, toch iets zou doen, een Zondag ervoor zou bid den, onder de omhaling zou steunen en tevens zijn missieplicht beter zou leeren begrijpen nm. zich zonder dra len te laten inschrijven als lid der Voortplanting des Geloofs. Ter voorbereiding van den Missie- Zondag is nu de Spaarweek voor de Missies aan gang. Er wordt onder die week overal waar katholieken in ons land wonen, op de heidenen gedacht, op den last van onze missionarissen, op het «Sitio» van Christus aan het Kruis, en offervaardig spaart men iets, overal. Wie zou durven weigeren zich iets te ontzeggen dat nie^ noodzakelijk is, eens iets minder duur te koopen, een besparing links en rechts té '3oen, om den grooten nood van de missies te helpen, met dit geld dat men op Zon dag a.s. nog in de omhaling voor de missies zal kunnen leggen, en dat an ders toch uitgegeven 'wrtttr' veelal nóo- deloos.T Alleman doe.-het zijne. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en frisch uit het bed springen. D? lever moet eiken dag. één liter gal ln de Ingewanden uitstorten Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren; het bederlt. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen. U lijdt aan verstopping. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel is een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren. wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte pluntemiltireksels. die werkelijk Koor de L$vcr lu alle apotheken tr. 12.CÏ* Hij begon in te zien dat hij tegen- I hopig hij zelf den toestand oordeelde over dit volk met zachtheid niet re- Hij was zich van dezen dag af wel geeren kon. 1 bewust, dat hij niet langer keizer Ook weerhield hem de onzekerheid Mexico blijven zou. maar even vast Vaticaanstad. I 7 Oct. De iOs- servatore Romanon deelt breedvoerig inlichtingen mede uit de neutrale lan den betreffende den toestand in de door de Russen bezette Poolsche pro vincies. Volgens deze inlichtingen is dit grondgebied reeds aan de Sovietisatie overgeleverd. De Poolsche bevolking is ten prooi gevallen aan de verdruk king en aan vervolgingen van allen aard, bijzonder op godsdienstig, so ciaal en vaderlandslievend gebied.De gemeentelijke Soviets die in de min of meer belangrijke plaatsen werden in gericht, werden samengesteld uit ex tremisten die meestal hervallen misda digers zijn. Hetzelfde geldt voor de comiteiten voor algemeen welzijn» die samengesteld zijn uit boeren en ongeletterden bloeddorstige arbeiders De eerste maatregelen der Sovjets in Polen, waren het opsluiten der meest gezaghebbende vertegenwoor digers der_ leidende standen en der eigenaars. De huizen der laatsten wer den overal geplunderd en uitgebrand, al het land ve:fd volgens de grillen der nieuwe meesters verdeeld. De meest beróemde monumenten, de kultureele instellingen welke de trots van Polen uitmaakten, hebben grootendeels het zelfde lot ondergaan. Aldus werden vernield de katholieke universiteiten van Lublin en Chyrow, de bibliotheek van Medska bij Premysl, het museum te Pulani. Het Vaticaansch blad verhaalt ook hoe het beroemd Lieve Vrouwenbeeld van Ostra Brama verscheidene dagen aan de beleedigingen der goddeloozen werd bloot gesteld gedurende de be zetting van Vilna. Anderzijds wordt de eigenlijke com munistische propaganda op groote schaal gevoerd. Duizenden vlaggen met de sikkel en den hamer, foto s van Lenin, anti-godsdienstige schrif ten worden aan de bevolking uitge deeld. Het blad schijnt bijzonder onder den indruk van het feit dat talrijke katholieke en orthodoxe priesters en kloosterlingen werden neergeveld en dat de beweging der goddeloozen rees voet gevat heeft in de bezette ge westen. Zooals men weet blijft de dienst der paketbooten tusschen Oostende en Folkestone, en terug, drie maal per week verzekerd. De afvaarten uit Oostende hebben plaats te 10 uur 's Maandags, 's Woensdags en 's Vrijdags de afvaar ten uit Folkestone te 12 uur, 's Dins dags, 's Donderdags en 's Zaterdags. Om den reizigers de maximum vei ligheid te verzekeren heeft het bestuur van Zeewezen besloten de overvaarten bij hoog water te doen plaats hebben, waardoor de uurregeling enkele wij zigingen ondergaat. AIzoo werden de afvaarturen voor de maand October als volgt vastge steld afvaart uit October Oostende Folkestone 11.00 13.30 13.00 (afva&rt uit Folkestone naar vol genden dag verschoven). 18 19 20 21 22 23; 24 7.00 8.00 11.00 9.00 12.00 0.00 12.00 (Zondag - geen dienst). 10.00 12.00 De N. M. B. S. gaat thans over tot de verdeeling onder de Belgische kool mijnen van een bestelling van 895.000 ton brandstof voor den wintersemester October-Maart. Dit beteekent een vermindering van 130.000 ton tégen den vorigen semester, dit als gevolg van de vermindering van het aantal treinen. Ziehier de betaalde prijzen Gruis 0/10 (asch 12 t.h.) klas A. (mager) 149.50 fr. Klas B. (kwart vet) 151 fr. Klas C. (halfvet) 154 fr. Klas D. (vet) 155.50 fr. Gruis 0/30 (asch 10 t.h.) klas A. 144.50 fr. Klas B. 146 fr. Klas C. 149 fr. Klas D. 150.50 fr. Gezifte 162 fr. Fijne halfvet 1/10 stofvrij 14 fr. tot 18 fr. vluchtige stof fen 132.25 fr. Briketten (9 tot 10 t.h. asch) 166 frank. stond het bij hem niet levend voor het geweld te wijken of voor den lafharti- gen aandrang van den Franschen kei zer. In de eerste dagen van October ver- van waarin hij nog altijd verkeerde ten op zichte den bijval welke de bieizerin ir Europa zou te beurt vallen van verde re stappen. Hij wankelde in zijne besluiten er werd wantrouwend tegenover zijne ge-1 huisde de keizer naar het Palacio heele omgeving, ja, eindelijk tegen-Mexico, over zijn ministerie, dat hem alles beloofd had, maar geene enkele be lofte nagekomen was. ,.v Dit lag nu* eenmaal in het karakterneraal Castelnau. adjudant van kei- der Mexicanen. Izer Napoleon III, met belangrijke tij- Zoo naderde de 16n September dingen voor hem aankomen zou. de derde maal dat de keizer dien dag Den 14n had deze veldheer mét de lils het Feest der onafhankelijkheid gewone diligenèie kunnen aankomen Daar ontving hij spoedig het be richt dat met de postboot die op 0 October verwacht werd -de ge- Het Bestuur van Zeewezen zal tijdig de uurregeling voor de maand Novem ber 1939 ter kennis van het publiek brengen. ONMOGEIJJK^^" zich een klaar denkbeeld te vormen van de krijgsverrichtingen op het Westelijk Front, zonder een gedetail leerde, op groote schaal uitgevoerde kaart in kleurendruk. Te verkrijgen tegen 5 fr. Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21 Aalst. DE KRACH TE CHARLEROI Er werd gemeld, dat het parket van Charleroi een financier uit de rue du Grand Central had doen aanhouden, die o.m. van verduistering was be schuldigd geworden. Het onderzoek heeft uitgemaakt dat in deze zaak ten minste 25 slachtoffers zijn. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE MOESKROEN De motorrijder Albert Mulliez, 34 j. oud, is door de lichten van een uit te genovergestelde richting komende auto verblind geworden, waardoor zijn motorfiets slipte en hij een' zwaren .val deed. Hij werd op slag gedood. Eer» vriend van hem R. Brasserisr werd aan het lichaam gewonden, moest naar het hospitaal worden over gebracht. AUTO-VOERDER* VOOR 74.000 FR. BESTOLEN TE MONT-SUR- MARCHIENNE De heer Jozef Lardinois, meestergast in een fabriek te Mont-sur-Marchienne was familie gaan bezoeken te Wanfer- cee-Baulet. In zijn rijtuig had hij een aktentasch geplaatst bevattende eene som van 74.000 fr. Toen hij op den terugweg naar huis even bij een vriend binnenwipte, heeft een dief van de gelegenheid gebruik gemaakt om de aktentasch uit de auto te ontvreemden. H. Lardinois legde klacht bij de politie neer. ierde. Vreemd genoeg echter had zich in de hoofdstad het gerucht verspreid dat de keizer van dezen dag en van deze gelegenheid gebruik maken zou om zijn kroon neder te leggen. Maar de keizer bleef en sprak dien maar hij kwam niet. De eene dasr wöor, de andere na ging voorbij zonder dat hij iets van zich liet hooren. Dat voorspelde niet veel goeds en reeds deze onverschilligheid van den gezant oefende een uiterst nadeeligen invloed uit op de' gemoedsstemming des keizers. Dokter Basch schildert deze dagen zijn boek met de volgende weinige lfden dag in de groote Iturbidezaal deze gedenkwaardige maar voor hem veel beteekenende woorden Nog sta ik vast op de plaats^ waarop de vril des volks mij geroepen doch treffende woorden heeft, ondanks alle zwarigheden.zon-De ongesteldheid des keizers der in het vervullen van mijn plicht te zij het ook dat deze niet veel te betee- wankelen, want een echte Habsburger kenen had de verwarde politieke verlaat zijn post niet in de uren des toestanden, de geldverlegenheden, het gevaars wegblijven van Castelnau. de ontevre- Onthoud dit goed wij zullen 't denheid van het ministerie, wiens ver niet vergeten. spreekt Mephisto in tcgenwoordigers hem maar niet wilden Goethe's Eaust de ministers waren j beval Ie n. dit alles bracht in deze da- daar tegenwoordig en Koorden het. jgen eene geduchte stemming en af- Van nu af trok de keizer zich terug matting des geestes teweeg, op Cuernavaca cn mocht hij al beloofd En toch was dat alles maar een hebben op zijn post te zuflen volhar-voorspel van de eindramp den. het geheele karakter zijner toe-j Naar omlaag 1 de steen was aan het spraak toonde duidelijk aan hoe wan-J rollen I De arme keizer stond a 'een, verraden van bijna alle kanten waar heen hij zich met vertrouwen gewend had en de weinige menschen die het werkelijk trouw en eerlijk met hem meenden, bezaten geen invloed konden hem niet helpen. En hun raad Fischer was de ge heime sekretaris van Maximiliaan en stuurde thans het lekke schip met kun dige en kalme hand ten afgrond. De keizer had zich tegen den mid dag even naar zijné kamer begeven maar eene buitengewone ongerustheid had zich van hem meester gemaakt waarvan hij zich in 't geheel geen re kenschap kón geven. Hij nam een boek in handen maar het was hem onmogelijk daarin te le- zen hij tvïerp het weg en liep ónrustig I in het vertrek heen en weer. De staatsraad Hertzfeld die in deze1 dagen hoofdzakelijk met .-het bestuur j zijner zaken belast was, zat aan de eene tafel en hield zich bezig met het voeren eener correspondentie. Dokter Basch. de arts des keizers, I kwam thans zooals gewoonlijk na het j middagmaal in het kabinet, toen een beambte van den telegraaf twee ka- belberichten uit Europa kwam brengen Hij stelde ze aan den Staatsraad ter ihand. De keizer was bleek geworden toen de beambte was aangemeld. Hij vermoedde eenig onheil alhoe- i wel hij niet wist van welken kant hij dat verwachten moest. Een der tele grammen was van den graaf Bombel- j les die de keizerin op hare reis verge zeld had. Hij was gedateerd van Miramar. i Het ander was van Castillo en kwam i van Rome. Hertzfeld, sprak de keizer, ter wijl hij de draadberichten in de hand hield, dat zijn geen goede tijdingen welke men mij daar brengt... Ik voel het Lees gij ze, lees gij ze Uwe Majesteit maakt zich zeer zonder noodzakelijkheid bezorgd, antwoordde de Staatsraad geruststel lend. Hij opende de berichten en las het cijferschrift. Ze kunnen ons, dunkt mij, juist goede tijdingen brengen, sire, maar wij zullen het zoo dadelijk zien. De keizer wandelde in de kamer op en neer maar keek gedurig naar Hertz feld die blijkbaar verlegen de papiej-en door elkaar baalde en vergeleek. Het was alsof hij er niet spoedig achterkomen kon wat eigenlijk de in houd was. - 'WelriU, Hertzfeld, wat berichten zij Ik weet het nog niet, sire De Staatsraad vervolgde ijverig zijn werk. Ik begrijp het niet goed. Het cijferschrift komt niet juist uit. Voor zoover ik er thans kan uit wijs worden... Welnu Er is, sire, iemand op Miramar ziek geworden. Ziek riep de keizer op gejaag- den toon uit. Dat zal stellig de oude Baris zijn. Maar, lieve hemel dat be hoefden zij niet te telegrafeeren Is het bericht misschien bestemd voor zijne familie hier ('t Vervolgt.) '(Verheden Nadruk.)' Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, i j. Van Nuffel-De Gcndt, Kerkstraat 211 Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2