KRANKZINNIG DIT LIEFDE Gelengd Nieuws TE LOURDES Katholieke Vereeni- gingen en Kringen Voor onze Bevoorrading HET WESTELIJK FRONT Mededeelingen van dc Regeering De Koning te St Vith Ministerie van Nat. Voorlichting Uit de Vatikaansche Stad De bijzondere woning van den H. Vader 20 October. H. Paula. Onder rlc lording van den H. Hieronymu» maakte deze adellijke 'Romeinsche da me groote vorderingen in de deugd en dc kennis van de H. Schriftuur. Zij be oefende alle deugden (Ve eeuw.) Ter bt chtrming van de kunstschat ter.. De internationale unie voor het Roerisch-pakt, dat te Brugge zetelt heeft de voorname intellektueelen en kunstenaars van de wereld verzocht in een korte formule betuigingen van in stemming te willen zenden om de al- gemcene medewerking van alle volke ren te verzekeren bij de bescherming van kunstschatten men weet dat deze bescherming geregeld is door de kon- ferenties van Berlijn. Den Haag en Saint Germain en Laye. Van Belgische zijde betuigden reeds verscheidene personaliteiten hun in stemming. namelijk Mgr Van Roey, kardinaal-aartsbisschop van Meche- len, minister van Staat Ad. Max en graaf Carton de Wiart, enz. Nieuw*, van dc Kongobooten. De cBaudouinville is te Weymouth aangekomen. Gezien de voorschriften waaraan de scheepvaart zich in de huidige omstandigheden te onderwer pen heeft, is het te voorzien, dat de aankomst te Antwerpen van dit schip een zekere vertraging zal ondervinden. De paketboot Elisabethville wordt nog steeds opgehouden in de Lngelsche territoriale wateren en de scheepvaartmaatschappij bezit geen gegevens betreffende den datum waarop dat schip te Antwerpen mag verwacht worden. De paketboot Albertville zet haar reis naar Belgisch Kongo normaal voort. De werkloosheid in België. Ge durende de week van 9 tot I 4en Octo ber was het getal gecontroleerde werk- loozen gemiddeld 195.812 per dag tegen 202.443 gedurende de voor gaande weck. De vermindering bedroeg dus 6.601 eenheden of 3.28 t.h. Gedurende de overeenstemmende weken van 1936, 1937 en 1938 was het dagelijksche gemiddelde respec- ticvel. 123.806, 109.003 en 162.385. Passfespelers van Oberammergau in Amerika. Naar het katholieke Amerikaansche persbureau N.C.W.C., meldt tracht Dr Anton Lang, de be kende vertolker van den Christmrol in het passiespel van Oberammergau. het Amerikaansche staatsburgerschap te verkrijgen. Sr Lang ja professor in de Duitsche taal aan de katholieke Georgetown- universiteit. Zijn vrouw geboren Clara Mayer, speelde vroeger eveneens een hoofdrol in 't passiespel van Oberam mergau. De uitbetalingen van de soldij der soldaten. Zooals reeds aangekon digd werd in den ministerraad besloten het bedrag der soldij van den soldaat van 0,30 fr. op te voeren tot I fr. Het is niet mogelijk geweest ver scheidene uitvoeringsmaatregelen bij te werken, doch de noodige bevelen zijn gegeven. In ieder geval stelt de minister van Landsverdediging er prijs op, te laten weten dat hij alle noodige maatregelen getroffen heeft daar de nieuwe soldij- schaal in werking moet treden op da tum van I October 1939. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 206de Vervolg. Ik kan het u nog niet zeggen, Majesteit. Vergun mij nog een oogen- blik. Dokter Basch verwijderde zich. Het was aan al zijne bewegingen te zien dat de zaak zeer zijne belangstel ling gaande maakte. Het kwam hem voor alsof de Staats raad geene mededeeling wilde doen van den inhoud der telegrammen in zijne tegenwoordigheid en daarom ook ging hij weg. Hertzfeld echter scheen er geheel op te zien den keizer den inhoud me de te declen. Het was een treurig bericht. Hij stelde zich aan alsof hij den zin niet goed ontcijferen kon, hij overleg de van alle kanten bij zichzelvcn of; het mogelijk zou zijn datgene wat hier; met klare woorden te lezen stond voor hem te verbergen. Maximiliaan begon er spoedig erg in te krijgen. Dc staatsraad Hertzfeld wist altijd met het ontcijferen van tele grammen voortreffelijk om te gaan. Waarom ging de man er nu zoo traag mede te werk Hertzfeld sprak hij eindelijk. Hij ging voor den man staan. Aan de geneeskundige faculteit van de Universiteit van Algiers, heeft on langs de jonge Fransche geneeskun dige Dr Guarner, een medisch proef schrift geschreven, dat handelt over de wonderbare genezingen van Lour- des. Het werk, dat door de faculteit «cum laude.» werd aanvaard, handelt alleen over de plotselinge genezingen aan de bedevaartgrot. Op grond van de, door het geneeskundig Bureau des Consiatations» in Lourdes verza melde omstandige acten, wordt een groot aantal gevallen nauwkeurig on derzocht. De schrijver komt daarbij tot eenige interessante vaststellingen. Fik jaar worden in Lourdes gemiddeld 10 gevallen door de doktoren onver klaarbaar beschouwd. Dit aantal is sedert vele jaren het is sinds 1914 na te gaan schijnbaar hetzelfde gebleven en de inmiddels verworven ontdekkingen op het gebied der medische weten schap hebben daar niet den minsten invloed op uitgeoefend. Het meest in teressante verschijnsel aan de Lour- desgpot is het plotselinge karakter van de genezingen. In de meeste gevallen ligt daarin het onverklaarbare en het wonderbare karakter. Het bestuurscomiteit van het Ver bond der Katholieke Vereenigingen en Kringen vergaderde Woensdag- morgend onder voorzitterschap van h. Carton de Tournay. Volksvertegenwoordiger Kluys- kens van Gent, gaf een uiteenzetting betreffende de volmachten en de par lementaire werkzaamheden. Ridder David, senator, sprak over dc kontrool der openbare uitgaven. Na verscheidene tusschenkomsten en bij wijze van besluit, sprak het be stuurscomiteit de meening uit dat vol gens de bedoeling van den wetgever, zooals zij duidelijk blijkt uit de voor- afgaandelijke werkzaamheden van de wet van 6 September 1939, de uitvoe rende Macht juridisch het recht niet bezit zich te beroepen op voorgenoem de wet of op het is gelijk welke wet, ten einde nieuwe lasten te leggen zon der de tusschenkomst van het Parle ment. Voor wat de openbare uitgaven be treft. heeft het comiteit beroep gedaan op de leden van het Parlement, inzon- derlijk op de leden der commissies van Financien, en alleszins op de leden var. dé Rechterzijde opdat zij de kon trool zouden uitoefenen hun door de huidige wetgeving opgelegd, en op dat, onder het regime der volmachten, hun rechten verstevigd worden naar de voorwaarden vastgelegd door de Fransche wet van 13 Juli 1939. Het heeft geoordeeld dat de hoofd commissaris der landsverdediging geen hinderpaal is voor het behoud der essentieele regelen inzake toeken ning van kredieten en kontrool der openbare financien. Op voorstel van baron Nothomb werd cene commissie samengesteld ge last met de studie van het vraagstuk der werkloosheid. De dagorde van de volgende ver gadering, die zal plaats grijpen op Woensdag 25 October te 14 uur, om vat een verslag van HH. Limage en Merget over het Landbouwvraagstuk en een verslag van hr Hervy over den oorlog op zee en de neutrale staten. Ik weet het... Ik moet het weten. Het is iets verschrikkelijks wat ge daar hebt I... Deel het mij liever mede... ik ben op het ergste voorbereid I Uwe Majesteit, antwoordde nu de staatsraad, ik weet ook waarlijk niet of ik den inhoud voor u geheim mag houden Het betreft... Hare Majesteit de keizerin zelve I... Zij is zwaar ziek geworden en onder de be ihandeling van... dokter Riedel... Riedel Riedel f hernam de kei zer haastig. Ik heb dien naam nooit ge hoord... Wat is zijn speciaal vak Hertzfeld keek voor zich. Ik weet het niet. Uwe Majesteit, maar dokter Basch zal beter in staat zijn u daarover inlichtingen te geven. Basch Waar is hij Gewis op zijne kamer riep Maximiliaan opge wonden uit. Als ik u bidden mag, lief ste Hertzfeld, laat hem oogenblikke- lijk komen I De staatsraad was reeds opgespron gen om dit bevel ten uitvoer te bren gen en de keizer die werkelijk in een allerdroevigste toestand verkeerde bleef midden in de kamer staan en staarde onafgewend naar de deur door welke de verwachte persoon bin nenkomen moest. Hij behoefde niet lang te wachten. De geneesheer gaf onmiddellijk aan het^bevel gehoor. Maar reeds in de deur liep de keizer hem te gemoet, ter wijl zijne oogen zich met tranen vul-j den. Basch, kent gij dokter Riedel te Weenen Reeds het noemen van den naam openbaarde hem de geheele waarheid. De vreeselijke dingen welke er wa ren voorgevallen... maar wat baatte Woensdag had in het ipinisterie van Verkeerswezen, in aanwezigheid van ministers Marck en Spaak en van amb tenaren van de betrokken ministeries, de aangekondigde vergadering plaats met vertegenwoordigers van de ree- ders, de invoer- en d« uitvoerhande- laars. Het ontwerp van statuut werd be sproken van het op te richten organis me dat de maatregelen zal te bestu- deeren hebben, die genomen moeten worden om ons de tonnemaat te ver zekeren die voor des lands bevoorra ding vereischt is. De bespreking liep hoofdzakelijk over de samenstelling van de twee af- deelingen een voor reederij en be vrachting en een voor handel en nij verheid en over de doseering van de vertegenwoordiging der verschil lende betrokken groepeeringen. Ook de scheepsmakelaars zullen vertegenwoordigd zijn* Er werd overeenstemming bereikt over een tekst,- die Donderdag aan den Kabinetsraad zal voorgelegd worden. Alles moet tegen Zondagavond ge regeld zijn, opdat het niéuwe organis me, dat Gemengd Komiteit voor Vervoer op Zeen zal heeten, van Maandagmorgen af dadelijk aan het werk zou kunnen gaan. op een prachtige kaart in kleurendruk. Met aanduiding van Maginot- en Sieg fried linie en de localiteiten in deze gevechtszones gelegen. Prijs 5 fr. Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. DE KWESTIE DER HUURPRIJZEN De h. Minister van Justitie heeft, gelet op de veelvuldige ingewikkelde kwestien in verband met de huurprij zen, der. heer Munoeleer, voorzitter van de commissie van Justitie van de Kamer, verzocht ddzé commissie te willen bijeenroepen. De eerste vergadering zal Vrijdag eerstk. plaats hebben, tdfL einde met de leden al de opgewogen vragen te be spreken. - EEN AFVAARDIGING VAN HET VL. ECONOMISCH VERBOND BIJ MINISTER WAUTERS Een delegatie van het VI. Econo misch Verbond werd Woensdagna middag ontvangen ^door den heer Wauters, minister van Nationale Voor lichting. De delegatie, bestaande uit de hh. Beuckeleers en Gevaert, onder voorzitter van het Vi E. V., en den h. Dr Bessem, algemeen secretaris van het V. E. V. heeft den heer minister onderhouden over den aard van de economische berichtgeving van het V.E.V. Een vorm van samenwerking werd bepaald, waardoor het mogelijk zal zijn op snelle, afdoende wijze het land in te lichten betreffende punten van algemeen economisch belang, welke aan de openbare meening dienen be kend gemaakt te worden. het hier de waarheid te verzwijgen Met eene bijna klanklooze stem antwoordde hij Ja, Uwe Majesteit. En Het is de bestuurder van het krankzinnigengesticht. Maximiliaan was als een lijk gewor-, den. Met den arm uitgestrekt ging hij voor den geneesheer staan. Maar hij antwoordde niet Hij bedekte het gelaat met de beide handen en bleef zoo, gedurende ver scheidene minuten stil en beweegloos staan. Eindelijk sprak hij' zacht Groote God dat is verschrikke lijk I Hertzfeld wilde eenige woorden van troost tot hem richten, maar de keizer sprak' zachtjes doch vriendelijk: Thans niet thans niet !...Laat mij met rust... Ik wil eerst trachten mij dit ijsclijk voorval in te denken... Later later I... De beide heeren gevoelden dat zij Zijne Majesteit geen grooteren dienst konden bewijzen dan met hem alleen aan zichzelven over te laten. Daarom verwijderden zij zich. Het moet een smartelijk uur geweest zijn dat Maximiliaan daar op zijn kei zerlijk paleis doorbracht. Het was nochtans voor hem vol doende geweest om tot bedaren te komen en zijn toestand duidelijk en klaar te overdenken. Toen hij zijn gewone avondwande ling ging doen op de azotea van het paleis, stuurde hij naar zijn genees heer opdat deze hem daarbij mocht gezelschap houden. Dokter Basch kwam. Zijn inspectiereis voortzettend kwam Koning Leopold Woensdag in de streek van St Vith, waar hij ver scheidene strategische punten bezocht Daarna bracht de Koning een bezoek aan heer Frères, katholieke volksver tegenwoordiger der Oost kantons en burgemeester van St Vith, met wien hij een onderhoud had. Dit alles ging zoo eenvoudig moge lijk. Het bezoek was niet aangekon digd. Een vleugel-adjudant meldde den Koning aan, dewelke zich gemoedelijk met heer Frères, vrouw en kinderen onderhield in perfect Duitsch. Daar na werd de reis voortgezet. Het nieuws van dit bezoek was spoedig gekend en nog lang na het vertrek van Koning Leopold werd de gebeurtenis druk besproken. Voor de eerste negen maanden van 1939 bedragen de gezamenlijke ont vangsten 7.023 millioen, verdeeld als volgt Belastingen 2.398 millioen Douanen en accijnzen 2.235 milloen Registratie 2.390 millioen 7.023 millioen Vergeleken met de vooruitzichten, bedraagt de minderopbrengst 568 millioen (7.42 t.h.) zegge voor Belastingen minderopbr. 32 milj. Douanen en accijnzen 127 milj. Registratie 409 milj. 568 milj. De opbrengst van de directe belas tingen dient naar de uitslagen van een heel dienstjaar beoordeeld, daar de maandelijksche resultaten afhankelijk zijn van het rhythme van het ten ko- hiere brengen der belastingen. Wat betreft de ontvangsten van Douanen en Accijnzen en van Regi stratie, die voor het meerendeel con tant geinde rechten zijn, ondergaan de ontvangsten van de maand September 1939 de gevolgen van de economische verslapping naar aanleiding van het .uitbreken van den oorlog bij buursta ten met betrekking tot de vooruit zichten bedraagt, voor deze ontvang sten, de minderopbrengst te zamen 116 millioen, tegenover 55 millioen in Augustus 1939, die reeds een wei nig voordeelige maand was. Vergelijkt men de gezamenlijke ontvangsten van de eerste negen maanden van 1939 met die van de overeenstemmende periode van 1938 zoo stelt men een totale vermindering van 16 millioen vast maar men mag niet uit het oog verliezen dat, in dien tusschentijd, nieuwe fiscale maatrege len werden getroffen. Vergeleken met 1938 wijzen de ontvangsten van regi stratie op een minderopbrengst van 129 millioen, die van Douanen en Ac cijnzen op een minderopbrengst van 22 millioen de ontvangsten van Di recte Belastingen zijn daarentegen met 135 millioen gestegen. Hij liep zwijgend naast Maximiliaan een tijd lang op en neder, maar hoe de keizer zich ook anders kon ver kwikken bij het heerlijk schouwspel der bergen, thans zag hij van dat alles niets en zijn altijd zoo openhartig en helder oog staarde somber voor zich. Eensklaps zei hij Wat meent ge, Basch Moet ik blijven of gaan Hij antwoordde kalm en vastbera den Ik geloof dat Uwe Majesteit niet ia het land aal kunnen blijven. Maar zou iemand er geloof wil len aan hechten, als men verzekerde dat ik ter wille van de ziekte der kei zerin naar Europa ga Uwe Majesteit heeft redenen ge noeg en Europa zal het erkennen dat gij niet meer verplicht zijt in Mekico te blijven nu dat Frankrijk zich zoo onzijdig aan zijne verdragen heeft onttrokken. De keizer peinsde een oogenblik. Zijn gedachten richtten zich naar zijne omgeving. Hoe zoudt ge meenen dat Hertz feld en Fischer over deze zaak den ken Ik ben verzekerd. Majesteit, dat Hertzfeld geheel en al van mijn ge dacht zal zijn en wat Fischer betreft, vervolgde hij de schouders ophalend, ik moet bekennen dat hij mij weinig vertrouwen inboezemt. De keizer dacht na. Ja, ja, het is zoo, sprak hij. Het is nu maar de vraag hoe alles zich best regelen laat. God weet het Ik heb mijn plicht gedaan en meer dan dat. Geen mensch ten minste kan meer van mij verlangen. Desniettemin gevoel ik dat spot en smaad mij in mijne afzon- HERSTELLINGSWERKEN VOLEINDIGD Dezer dagen zijn herstellingswerk zaamheden in de private appartemen ten van den H. Vader voleindigd,zoo dat Zijne Heilighlid bij zijn terugkeer in het Vaticaan, daar terstond Zijn in trek kan nemen. De pauselijke private woning be staat uit achttien vertrekken in totaal. De vertrekken, welke uitsluitend voor het particuliere gebruik van den H. Vader bestemd zijn, zijn alle gemeu beld met de meubelen, welke Ziine Jdeiligheid als secretaris van Paus Flus XL^.g. in de zalen van de pauselijke staatssecretarie heeft gebruikt. Deze vertrekken bestaan uil de pau selijke studeerkamer, de bibliotheek welke hierbij aansluit, de eet- en de slaapkamer. De overige vertrekken bestaan uit zalen voor de ontvangst van gasten, terwijl eenige voor de naaste omgeving van den H. Vader zijn voorbehouden. De vloeren van alle vertrekken be staan uit veelkleurig marmer naar Ro meinsche gewoonte, welke geen hou ten vloeren kent. In het midden van de groote ont vangstsalon is het wapen van den H. Vader aangebracht de duif op drie kleine heuvels. Naar verzekerd wordt, zullen in den winter in de drie woonkamers van den H. Vader wegneembare houten vloe ren worden gelegd, daar de marmeren vloer bijzonder koud is. Aan de pla fonds is herhaaldelijk het pauselijk wapen aangebracht. De pauselijke particuliere kapel is geheel verplaatst. Tijdens het leven van Paus Pius XI bevo |1 zij zich on middellijk naast de slaapkamer van den overleden paus en had twee ven sters, welke uitzagen op het St Pie tersplein. Thans is de pauselijke .parti- kuliere kapel juist tegenover de plaats waar zij zich vroeger bevond en wel aan het einde van het appartement naar den Vaticaanschen binnenhof toe, den dCortile Sant' Ufficio». De kapel is het eenige vertrek, welks wan den met rood damast zijn bekleed. In de hoofdzalen zijn slechts weinige versieringen aangebracht. Alles is zeer eenvoudig en slechts eenige nissen iijn aangebracht, waarin kostbare antieke beelden zullen worden ge plaatst. Eenige daarvan zijn ook opge steld in de verbindingsgangen tus- schen de verschillende vertrekken. Geheel vernieuwd is de trap, welke van het pauselijke particuliere appar tement naar de eigenlijke ontvangstza len leidt, dus naar de officieele zalen waar de audiënties plaats vinden.Vroe ger bestond deze trap uit hout, thans is hij van marmer vervaardigd. Tusschen de plafonds van de pau selijke particuliere woning en het hooge dak van het eigenlijke apostoli sche paleis hebben zich steeds eenige kamers bevonden. Thans is deze ruim te zoodanig benut, dat men elf kleine kamers meer gekregen heeft. Deze zullen naar verluidt, voor de kardina len bestemd zijn tijdens het Conclaaf. dering volgen zullen. Maar gebeurt er wel iets, Maje steit, dat niet door vuige karakters be klad wordt. Wanneer gij in vrede zijt met uw eigen geweten behoeft gij u, sire, met het overige niet te bekom meren. Ik heb hier geen rust meer, her nam de keizer, mijn hart is daar gin der bij de arme Charlotte. En zoo ik maar zag dat ik hier nog wat goeds uitwerken kon, hoe gaarne zou ik me alle dingen daarvoor getroosten. Maar ze willen mij mijn gang niet laten gaan h/ervolgdc hij. De menschen hier zijn misschien goed maar zij zijn vadsig in de hoogste mate en alleen op hun voordeel uit. Zij hebben geen Vader land en ik vrees dat ik meer Mexicaan ben dan de meesten hunner. Met zulke 'menschen Iaat zich geen Staat grond vesten Zij hebben geen edele drijf veer en ik ten minste deug er niet voor zulk een volk te regeeren. Ik moet weg, dat staat vast, ging hij voort na eene korte poos. Ik kan en wil niet blij ven De rust van het land kan alleen door bloedvergieten gehandhaafd worden. Het zijn waarlijk geen men schen, het zijn tijgers en zelfs onder elkaar richten zij de hevigste slachting aan. De eene groote vraag blijft nu nog maar moet ik dadelijk gaan Liefst vertrok ik dadelijk. Ik ben moede... doodafgemat... Ik heb be hoefte aan rust. ('t Vervolgt.) XVerhoden Nadruk.} Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt, Kerkstraat 211 Aalst»

De Volksstem | 1939 | | pagina 2