KRANKZINNIG DIT LIEFDE De ouderdomspen sioenen van de ge mobiliseerden De ti. Vader terug naar Rome In de KamUPcom- missie van Justitie Meaedeelingen van het Ministerie van Landsverdediging KERKELIJK NIEUWS Priesterlijke Benoemingen Geen vervroegde oproeping der jaar klasse 1910 In een Dospitaaltrein aRurjrz-ufcsrc 22 October. H. Cordula. Zij was een der gezellinnen van de H. Ur sula, wier feestdag we gisteren vier den, cn me! wie ze, na uit Engeland j evlucht te zijn, te Keulen door de Hunnen om het leven werd gebracht. Exploitatie-uitkomsten over Sept. 1939 der N.M. B. S. De exploitatie ontvangsten voor September beliepen 203.5 millioen, tegen 227.9 miliioen in September 1938, dit is 24,4 millioen minder. De exploitatie-uitgaven voor Sept. 1939 bedroegen 217.3 millioen, tegen 220.7 millioen, in September 1938,dit is 3,4 millioen minder. Als men Tekening houdt met de fi- nancieele lasten, bedraagt het tekort over September 1939 circa 18.4 mil lioen tegen een overschot van 3,1 mil lioen in September 1938. Het tekort zou ongeveer 3,4 mil lioen bedragen, moest de Maatschap pij den last der pensioenen van het voormalig regime niet dragen. Heden Zaterdag uitzending van Radio Vaticana over den Wereldmis- wedzg. Ter gelegenheid van den jaarlijkschcn Wereldmissiedag van Zondag 22 October, zal Zijn Hoog waardige Excellentie Monseigneur G. Con.Mantini, Secretaris van de H. Con gregatie van de Propaganda van uit het Vaticaan, een toespraak houden voor de micro heden Zaterdag 2 1 Oct. Deze toespraak, die in zeven ver schillende talen zal uitgezonden wor- zal in het Nederlandsch gehouden worden, om 19 u. 45 (Belgische tijd) op golflengte 48.47. De werkloosheid vermindert. Tijdens de week van 9 jot 14 October bedroeg het gemiddeld aantal per dag gecontroleerde werkloozen 195.812 eenheden tegen 202.443 voor de vo rige week, hetzij een vermindering van 6.631 eenheden of 3.28 t.h. De daggemiddelden voor de over eenstemmende weken van 1936, 1937 en 1936 waren onderscheidenlijk 123.806, 109.003 en 162.385. Gemeentekrediet van Belgie. Tengevolge van de internationale ge beurtenissen hebben de mlSeste ge meenten en misschien sommige pro vinciën te kampen met werkelijke thesaüriemoeilijkheden, welke de ont wikkeling van den algemeenen toe stand nog dreigt te verergeren. Op aanzoek van de regeering is het Gemeentekrediet van Belgie -na tuurlijke bankier der gemeenten ertoe bereid de bedragen die haar vol strekt onmisbaar zijn om haar thesau rie in evenwicht te brengen en die kun nen geschat worden op een bedrag dat voor de laatste maanden van 1939 de som van 250 millioen frank niet zal tc boven gaan, ter beschikking van de gemeenten te stellen. Om het verhandelen te vergemak kelijken van de titels welke door het gemeentekrediet zullen worden uitge geven acht de regeering daaraan 's Rijks gerantie te moeten verbinden. Deze wordt bij Koninklijk besluit toegekend. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT A1MARD 208ste Vervolg. Zij. die geen enkele belofte jegens hem gehouden hadden, zij herinner den hem aan het woord Een echt Habsburger verlaat zijn post niet in de ure des gevaars. Dit woord kwam Maximiliaan tot op het oogenblik dat hij reeds de pen in de hand had om te teekenen in het geheugen. Hij las die woorden, voelde den hoon op zijn voorhoofd branden,werd rood van toorn en wierp de pen weg. Het lot is geworpen sprak hij...ik blijf. Hij meende zijn eer verpand. Hij zou blijven... en dit woord met den dood betalen. Edele, ridderlijke vorst. 's Anderdaags keerde hij terug naar de hoofdstad Mexico. De aftocht der Franschen Het aftrekkende leger marscheerde over de Plaza en voorbij het paleis des keizers, maar overal waren hier de gordijnen nedergelaten en geen levend vezen vertoonde zich daar. De maarschalk Bazaine wierp, toen hij voorbij het paleis reed, een onte- yreden blik op de gesloten vensters. Vrijdag heeft minister Balthazar voor de leden van de Kamerkommis sie van Arbeid en Sociale Voorzorg de uiteenzetting herhaald, die hij en kele. dagen geleden gehouden had in de overeenstemmende Senaatskom missie. Het ging er om de regeling die ge troffen moet worden om het ouder domspensioen van de 200.000 gemo biliseerde arbeiders te vrijwaren. Daartoe is noodig dat de vereischte stortingen verder worden gedaan. Die stortingen beloopen thans 1.33 t.h. van de loonen voor de arbeiders en evenveel voor de werkgevers, als mede voor den staat. Minister Balthazar meent dus dat, gedurende den mobilisatietijd, de werkgevers en de niet-gemobiliseerde arbeiders een bijkomende storting zouden kunnen doen van 0.5 t.h. tot stijving van een omslagfonds. Dit zou dan de betaling van de stortingen der gemobiliseerden kunnen verzekeren en tevens zou de opbrengst toereikend zijn om het ouderdomspensioen zelfs met 5 of 10 t.h. te verhoogen. De arbeiders blijken bereid het nieuwe offer in een gebaar van solida riteit te doen. verzekert minister Bal thazar. Ook de werkgevers moedigen in het algemeen het treffen van een re geling aan, maar vragen of de50 mil joen, die overblijft in het fonds voor betaald verlof, daartoe niet kunnen aangewend worden. De minister van Arbeid en Sociale Voorzorg zou er niet tegen opzien het bedoelde omslagfonds uit te breiden opdat ook het betaald verlof er in be grepen zou worden. Aan den kant van de Kamerleden komen er twee bezwaren zij vragen dat het vraagstuk van de stortingen in mobilisatietijd niet verbonden mag worden aan dat van de pensioensver- hoogingen en zij vragen zich af of men niet goed zou doen tijdelijk het kapitalisatiestelsel prijs te geven om enkel dat van de reparatie te behouden Naar verluidt zou de H. Vader op 27 October uit Castel Gandolfo terug naar Rome vertrekken. De laatste audiëntie op de pauselij ke zomerresidentie zal worden ver leend aan de bevolking van Castel Gandolfo en aan degenen, die tijdens het verblijf van den H. Vader aldaar de veiligheidsdiensten hebben waarge nomen. De «Osservatore Romano» heeft uitvoerige berichten over het omvang rijke werk ten bate van de Poolsche vluchtelingen in Roemenie, dat georga niseerd is door Mgr Cortesi den pause lijken nuntius in Polen, gesteund door den nuntius in Roemenie. Vele vluchtelingen zijn thans onder gebracht in verschillende plaatsen. De instituten en gezinnen die vluchtelingen hebben opgenomen, ont vangen financieclen steun, welke mo gelijk is geworden door de rijke giften van Z.H. den Paus. Ook de godsdienstige verzorging is voldoende verzekerd. De orthodoxe-Roemeensche kerk helpt zooveel mogelijk mede bij dit humanitaire werk. De muziek had juist opgehouden te spelen en luide weerklonken de zware eentonige voetstappen op de Plaza. De maarschalk wenkte. Niet aldus wilden en mochten zij de stad verlaten, maar het moest geschie den met wapperende vaandels en on der het geschal der muziek. De muziek hief weder een onstuimi- gen krijgsmarsch aan, met schetteren de trompetten en dreunende panksla- gen. Te vergeefs De gordijnen bleven neergelaten. Geen afscheidsgroet van den keizer. Stil en neerslachtig gestemd trokken de soldaten ook het paleis voorbij, want zij wisten zeer goed dat zij hier eene niet vervulde belofte, een gebro ken woord achterlieten. De neergelaten gordijnen waren het stille verwijt. In den geest zagen de officieren en soldaten den vorst, die op de roep stem huns keizers naar dit land was overgekomen en dien zij thans «alleen en zonder bescherming hier achterlie ten»,.. Maar de trompetten schetterden, de groote trom sloeg er de maat bij... Achter de gordijntjes, onzichtbaar langs buiten, stond Maximiliaan, met de linkerhand op den rug en met de rechterhand even het gordijn weg schuivend... Hij zag de troepen voorbijtrekken... Hij zag Bazaine, trotsch, hoovaar- dig, uitdagend, loszinnig en bijna op geruimd te paard voorbijrijden. Op 's keizers mond kwam een woord Vier jaar later zou dit woord voor eeuwig op zijn naam gebrandmerkt worden. De straf volgde hem reeds J HET VRAAGSTUK DER HUISHUREN De com missie van Justitie der Ka mer vergaderde gisteren namiddag op aanvraag van M. Soydan, minister van Justitie, welke haal oordeel wjlde in winnen betreffende het vraagstuk der huishuren, kwestie waarover hij enke le wetsbepalingen treffen wil. Na onderzoek wars de commissie van oordeel dat men voor een abnormalen toestand stond voor wat de gemobili seerden betreft, inzake de wetgeving op de huishuur van 24 Juli j.l. Zoo de gemobiliseerden niet kun nen vervolgd worden wegens het niet betalen van hun huur, zoo zijn ze er echter niet van ontslagen. Dit maakt dat zoo de huidige toestand moest blijven voortduren zij na een zeker tijdstip voor eene schuld zouden ko men tie staan die zij- nooit zouden kun nen vereffenen tenzij na zware moei lijkheden. Anderzijds ten gevolge van den toe stand die door den oorlog tot stand kwam, bevinden» zich Sommige perso nen in de onmogelijkheid hunne huis huur te betalen. Daartegenover stoat dan weer dat tal van eigenaars wachten op de hun verschuldigde huurprijzen om te kun nen leven. De commissie was van oordeel dat de rechter met een heel breed door zicht moet bezield zijn, opdat hij vol gens de omstandigheden zou kunnen toestaan, een zeker ontslagen zijn van huishuur, terwijl de huurder in de woonstgelegenheid blijft, zonder dat daarom dit ontslagen zijn de 50 t.h. overtreft. Als er geen reden bestaat tot vrijstel ling en als er enkel rede is tot 50 t.h. vermindering en dat niet te min de huurder het bepaald bedrag niet beta len kan, zoo zou de magistraat zekere termijnen en uitstel moeten bepalen voor de overblijvende schuld. De commissie heeft er op gewezen dat sommige huishuren op onrecht- streeksche wijze werden betaald b.v. onder den vorm van uitdelging van hypotheken. Ook in deze kwestie dient er een wetsbesluit te worden getroffen. ERG VERKEERSONGELUK TE DEURNE-ZUID WIELRIJDER DOOR KAMION MEEGESLEURD Vrijdag morgen* rond half acht, greep op het kruispunt Heren thalsche baan St Rochusstraat, een ernstig ver keersongeval plaats!* De wielrijder Van der Linden, wo nende Embrechtsstraat 57, te Deurne- Zuid, volgde op eert drietal meter van twee andere fietsers,, die net als hij de Herenthalsche baan opzwenkten, met bestemming naar Bcirgerhout. Op dit zelfde oogenblik kwam een camion, gevoerd door den vervoerder Gijs L. van Mol over de Herentalsche baan gebold uit de richting van Borsbeek. De autovoerder ontweek de twee eer ste fietsers, maar raakte bij het naar links zwenken, den heer Van der Lin den. Deze werd eer' tiental meter mee gesleurd en bekwam verwondingen over gansch het lichaam, alsmede een hersenschudding. Men droeg het slachtoffer bij Dok- tei Augustijnen binnen, maar de ge neesheer stelde gelukkig geen levens gevaar vast. HOOFDSTUK XXXVII VERRAST EEN LAATSTE OVERWINNING Waar slechts de Franschen uit het binnenland wegtrokken daar rukten de Juaristen aan. Juarez naderde. Hij was reeds tot Zacatecas afge zakt. Marquez vooral was ijverig bezig voor de Franschen. De slachter van Tacubaya» zooals men dien veldheer beetle, kende goed het land en dezes bevolking en bezat veel wilskracht. Generaal Mejia, de Indiaansche veldheer, lag thans in Queretaro. Mendez was met goede troepen te Morelia. En Miramon, de beste generaal mis schien waarop Mexico zich beroemen kon, aanvaardde de taak tegen Juare^ zeiven op te rukken. De benden van Juarez waren thans aangegroeid tot een machtig leger van bijna 25.000 man. Aan hun hoofd stond Escobedo. Miramon was voor de hem opgedra gen taak bij uitnemendheid geschikt. Alleen door eenige ruiters vergezeld verliet hij Mexico. Toen hij in Queretaro aankwam had hij een gansch regiment. Hij deed een aanval op Zacatecas. Op de Plaza, in eene hooge luchtige zaal, welker deuren en vensters wijd geopend waren, stonden generaals met Juarez en zijn minister Lerdo de Teja- da vergaderd. Zij beraadslaagden over de verdere krijgsbewegingen welke Escobedo ten uitvoer zou brengen. Negrete, de minister van oorlog van Juarez en die de president altijd getrouw, was geblevenx was voor een BEVORDERING TOT DEN GRAAD VAN RESERVE-ONDERLUITEN. De werving van het kader der re serve-officieren geschiedde tot nu toe volgens vaste regels geldig voor een tijdperk van vrede wanneer het niet mogelijk is zijn toevlucht te nemen tot andere waardeeringselementen. De buitengewone omstandigheden waarin het land zich bevindt laten thans toe een keuze te doen van toe komstige pelotonoversten (sectie oversten) op grondslagen die meer rekening hduden met de hoedanighe den van geleiders en manschappen- trainers. Ten einde de openvallende plaat sen die zich in het kader der officieren zouden voordoen, te kunnen aanvullen zie ik de mogelijkheid in, van in de toekomst, de reserve-onderofficieren tot den graad van reserve-officier te bevorderen. Deze maatregel betreft enkel de miliciens der sessie 1936 en voorgaande die de lessen der school- kompagnie gevolgd hebben en voldaan aan het examen van sergeant (wacht meester) en die zouden erkend wor den als bezittende ontegensprekelijk de kenmerken van een zeer goed pe lotonoverste (sectieoverste) door hun gezag, hun wilskracht en hun toewij ding. In de huidige omstandigheden die deze voorwaarden vervullen zullen van nu af in aanmerking genomen worden. Hun oversten zullen ze aanmoedi gen en leiden ten einde hen, op mijn aanvraag, voor te kunnen stellen tot den graad van reserve-officier wan neer er openstaande plaatsen dienen aangevuld. De Minister van Landsverdediging, (w.g.) H. DENIS. BISDOM GENT Z. H. Exc. Mgr. de Bisschop heeft benoemd tot Pastoor te Ursel, in ver vanging van E. H. E. Rumes, die op zijn aanvraag eervol ontslag bekomt, E. H. C. De Nijs, onderpastoor op St Pietersbuiten te Gent r tot Bestuurder der Zusters van Liefde te Melsele E.H. A. De Roeck, onderpastoor op O. L. Vrouwkerk te Dendermonde. SPOORWEGONGEVAL IN HET STATION TE VICHTE Vrijdagnamiddag rond 3 uur kwa men vijf locomotieven van Brussel door het station gereden in de richting van Kortrijk. Juist aan den overweg van de baan Vichte St Lodewijk, zijn drie machines uit de sporen geraakt. Gelukkig vielen er geen persoonlijke ongevallen bij deze ontsporing te be treuren. Alles bepaalde zich bij stoffe lijke schade. Het verkeer op den steenweg werd langen tijd onderbroken alsmede den dienst Brussel-Kortrijk, welke op en kel spoor moest gebracht worden. onmiddellijk doortasten. Lerdo de Tejada was er tegen. Die de hoofdstad heeft bezit het land, sprak Juarez. Maar Lerdo ontkende dit. Maximiliaan heeft de hoofdstad en toch het land niet meer, ik ben voor een langzaam maar zeker voortruk ken. Miramon is uit Mexico getrokken hernam Negrete, en hij heeft zich vol gens de berichten onzer spionnen met een handvol volk naar Queretaro be geven om ons het bezit van die plaats te bestrijden. Laat ons naar de hoofd stad oprukken. Juarez was opgestaan en wandelde buiten op het balkon. Van daar had hij het uitzicht over de platte daken der stad en op de daarachter liggende heuvels. Plotseling zei hij Wat zijn dat voor ruiters die daar op de hoogte draven Negrete stond in een oogenblik aan zijne zijde, maar reeds klonk hun van beneden het gerucht in de ooren De vijand De vijand De kei zerlijken I Caramba Wij zijn verloren I Als in een onweersbui joegen daar in de hoogte, woeste met lansen gewa pende ruiters de berghelling af... Er waren er hoe langer hoe meer. Een zwerm volgde op de andere. Geen twijfel, de stad werd overval len. De officieren liepen de trappen af sprongen naar hunne paarden. Juarez volgde niet wetend wat doen Miramon aan het hoofd zijner lan siers, met de blanke sabel in de vuist stortte de stad binnen. De Juaristen hadden den tijd niet de verdediging in te richten. Geruchten hebben de ronde gedaan als zou de vervroegde oproeping van de dienstplichtigen der jaarklasse 1940 ernstig worden onderzocht. Uit genomen inlichtingen blijkt dat dit gerucht uit de lucht is gegrepen en dat bedoelde jaarklasse op haar nor malen tijd zal worden opgeroepen. T.E.C., T.E.A. EN T.E.M. Op uitnoodiging van het ministerie van Landsverdediging bezocht de pers Vrijdagochtend ergens in Bel gie een gemengden hospitaaltrein van het leger. Er worden namelijk drie soorten Roode-Kruistreinen door het leger gevormd liggende, zittende en liggende en zittende of gemengde. Naar hun Fransche benaming heeten die treinen T.E.C., T.E.C. en T.E.M. De trein die wij bezochten was dus van het gemengde type. Kwestie van inrichting, zindelijkheid, ruimte, ver luchting en verwarming valt er niets op af te dingen. De gemengde trein is samengesteld uit ambulanciewagens voor liggende zieken en gewonden, uit personenwagens voor zittende zieken en gewonden, een wagen voor het per soneel, een keukenwagen, twee dienst wagens en een wagen voor het vervoer van het gepak der patiënten. Met acht tien in een wagen worden de liggende zieken of gekwetsten vervoerd. Daar er drie bedden boven elkaar zijn aan gebracht, is er ruimte genoeg voor het dragen, voor het verzorgen enz. De bedden bestaan uit berries die op vee- ren rusten. De zieken moeten niet overgeladen worden, daar ze met ber rie en al op de veerende apparaten ge schoven worden. Menigeen heeft zich evenwel afge vraagd waarom de hospitaaltreinen nog in hout vervaardigd zijn juist zoo als tijdens den vorigen oorlog. Dit brengt voor de vervoerde zieken onge makken mede, en de militaire overheid schijnt zulks ingezien te hebben want bevelen werden reeds gegeven tot het omvormen van metalen wagens in zie kenwagens. Wat de liggende zieken betreft, die hebben bij het vervoer alle belang ver plaatst te worden in metalen treinen veeleer dan in houten tr>nen, vermits deze laatste te zeer schokken. Het zelfde geldt voor de zittende patiënten die daarenboven over meer plaats ruimte zouden beschikken in metalen wagens. Het ware daarom te wenschen dat, zoo de hospitaaltreinen ooit opnieuw zouden worden gebruikt, zij uitsluitend uit moderne metalen wagens zouden bestaan.Niet alleen de gezondheid,ook ook de veiligheid zou er aanzienlijk bij gebaat zijn. ONMOGELIJK zich een klaar denkbeeld te vormen van de krijgsverrichtingen op het Westelijk Front, zonder een gedetail leerde, op groote schaal uitgevoerde kaart in kleurendruk. Te verkrijgen tegen 5 fr. Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21 Aalst. Onder het oog van den vijand, die met donderend hoefgetrr>. el over de draafde, sprong Juarez op een der of ficierspaarden... Hij gaf het dier de sporen en vloog de straat op... De ruiters hem na Miramon had den Indiaan herkend! Juarez riep hij. In de eene hand een sabel, met de andere een revolver, zijn paard alleen döor de knieën besturend, vloog Mira mon door de straat. Maar Juarez kende de plaats, an ders ware hij nooit aan zijn vervolger ontkomen. Hij dood, ware het einde geweest van den strijd Miramon hief reeds dc linkerhand omhoog om met een schot van zijn revolver het paard van den president of den president zeiven te treffen. Juarez schoot eene zijstraat in... Miramon moest de teugels van zijn paard grijpen en verloor daardoor tijd Het noodlot mengde er zich mede.. Hij wilde te gauw zwenken, zijn paard schoof uit en viel. De dappere jonge generaal viel ten gronde. Juarez won het bergland en ont kwam. Maar de zegepraal was volkomen. Behalve eene massa gevangenen maakten de keizerlijken ook een buit van oorlogsmateriaal en de krijgskas van den president. ('t Vervolgt.) XVerboden Nadruk.)j Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver» boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gcndt» Kerkstraat 2 li

De Volksstem | 1939 | | pagina 2