KRANKZINNIG UIT LIEFDE GEN. M1AJA VEROORDEELD f Gé;r.engd Nieuws Voor onze Koopvaardijvloot De kleinhandels' oprijzen Treindienst Brussel- AalsUGent Bij dc verdwijning van een Parijsch warenhuis Voor een herstel van de tiabsburgers KOLONIALE LOTERIJ Miss Unity Mid ford poogt zelfmoord te plegen 30 Oc(:':w. H. Alfons van Ro- drlgc: Gedurende veertig jaar oefende hij als broeder het nederige werk van portier uit. De hoogste per sonaliteiten kwamen bij hem te rade om wille van de bovennatuurlijke ver lichting van zijn geest (XVlIe eeuw.) 31 October. H. Quintyn. Een der talrijke geloofsboden die uit Ro me naar Gallic kwamen om het Evan gelie te prediken. Na tallooze folterin gen werd hij te Soissons onthoofd (261). De viering van hel aanstaande naam feest van Z. M. den Koning. Door de organisaties voor godsdienstige en voor katholieke Actie werd beslist.dit jaar, om reden van de bijzondere tijdsomstandigheden, het naamfeest van M. den Koning met bijzonde ren christelijken luister te vieren. Door voornoemde organisatties worden de geloovigen uitgenoodigd op Woensdag 15 November, feest van den H. Leopold, de H. Mis bij te wo nen. en ter Heilige Tafel te naderen, opdat God onzen Koning zou loonen voor al wat hij reeds gedaan heeft voor zijn land en voor hem in deze tragische tijdsomstandigheden licht en sterkte tc bekomen om volk en land langs veilige wegen te leiden. Wij zetten onze lezeressen en lezers aan, aan dezen oproep gevogl te geven. Onze jonge Vorst moet voelen dat de ontzaglijke meerderheid van de bevolking hem eeuwige erkentelijk heid toedraagt voor zijn wijze politiek die ons land buiten den oorlog hield. Orde/scheiding aan Koningin Eli sabeth. De Akademie van Mont- pellier zal op 3 November in den loop eener Fransch-Belgische plechtigheid, aan H. M. Koningin Elisabeth het di ploma toekennen van doctor honoris causa der Universiteit van Montpel- lier, een der oudste van Frankrijk zij dagteekent immers van de Xlle eeuw. Hare Majesteit zal vertegenwoor digd wezen door den gezant van Bel- gie te Parijs die de dankrede zal voor lezen hem door Hare Majesteit ingege- AANBOUW VAN DRIE GROOTE VRACHTSCHEPEN TE HOBOKEN Drie groote vrac'ntbooten werden door dc (Compagnie Maritime Beige» bij de werven te Hoboken in aan bouw gegeven. De werkloosheid in den scheep bouw wordt hierdoor heel wat gele nigd, daar elk dezer schepen 25 mil- lioen zouden kosten, enkel aan loonen. \Zat de leveringen betreft, deze zou den onderscheidenlijk over 15, 18 en 22 maanden geschieden. De schepen zijn van het type van de «Alex Van Opstal» met plaats voor ongeveer 12 passagiers. Dit schip was 128 meter lang bij 17 breed en had een tonne Madrid, 28 Okt. (Havas). De De Intersyndikaie Groepeering voor rechtbank voor de vaststelling der po de verdeeling van koloniale en voe- litieke verantwoordelijkheden te Me- dingwaren brengt ter kennis van zijn Hl® heeft generaal Miaja, den verdedi- leden, dat, in akkoord met den minis- ge* van Madrid, veroordeeld tot 15 ter van Economische Zaken en Mid-j jaar ballingschap, en de verbeurdver- denstand, de kleinhandelsprijzen vanklaring van zijn bezit, de volgende waren, vanaf Maandag' 'n het vonnis wordt gevraagd dat 30,> October 1939, en tot nadere ken- het hoofd van de regeering een de- nisgeving, moeten beschouwd worden kreet zou uitvaardigen waarbij de ver als de grenzen tusschen dewelke deze oordeelde van de Spaansche nationali- kleinhandelsprijzen rriöged' schomme- vervallen wordt verklaard len namelijk volgens de localiteiten en de distributieonkosten die :hun eigen maat van 8.300 ton. De motoren ont- Rijst Fancy zijn. Gerangschikte suiker, Tienen Idem, andere Kristalsuiker Rijst Japansche type wikkelden 5.550 paardenkracht én de Gebrande koffie, Congo het kg. 4,35—4.75 4.20—4.60 3.353.60 3.00—3.50 5.00—5.5a snelheid bedroeg 15 knoopen. De Staat zou voor 70 t.h. in de on kosten' van den bouw dezer schepêi tusschenbeide komen. Robusta 8.5012.00 Zachte zeep 3i75-4.50 Witte harde zeep, soort Marseille (72, t.h. vetst.J 6.50 Alcohólazijn (inlandsfch; dé liter, gew. kwaliteit, basis 6V~- J.25t—2.00 Aardnootolie, gewone kwa liteit Gebroken erwten, gewor kwaliteit Droge ronde erwten Droge boonen, Danube Witte flageolets 4.75-^-7.50 het kg. 3.75—4.25 2.753.25 3.25—4.50 4.75—5.75 De Nobelprijswinnaar Prof. C. Hey- mans voor de micro. De Vlaamsche Uitzendingen van het N.I.R. zullen op- Donderdag 2 November te 18 uur 50, een bijzondere uitzending van de ru briek a Een kwartier bij wijden aan den Nobelprijswinnaar Prof. Dr.Cor- neille Heymans, van de Universiteit te Gent. De schilderijen van de kapittelzaal van Valencia. Het Kapittel van de Kathedraal van Valencia is weer in het bezit gekomen van de schilderijen der kapittelzaal. Het betreft hier 70 kunst werken, namelijk de schilderijen met de afbeeldingen van alle bisschoppen van de stad. Daaronder bevindt zich ook de afbeelding van den H. Thomas welke door de beroemde Juan de Ju- nnos geschilderd werd. Een van de groote Parijsche waren huizen, de «Louvre» staakte zijn beta lingen en men vraagt zich af of deze Groentenconserven zonder ver zaak op nieuwe grondslagen zal kun-1 hooging op de prijzen van Aug. nen hervormd worden. Japansche pilchards Amerik. pilchards De lichtingen 1915 en 1925. De regeering heeft besloten alle militairen zonder onderscheid van rang, die deel uitmaken van de lichting 1915, met in gang van 31 December a.s. uit den dienst te ontslaan. De lichting 1925 gaat op denzelfden datum van het actieve leger over naar de territoriale reserve. Waarschijnlijk zullen de militairen, deel uitmakende van de luchtdoelartillerie, de afdeelin- gen pantserwagens en de genietroepen onder dienst moeten blijven. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT A1MARD 215e Vervolg. Daar ik den last had den Meson in. te nemen en het kanon te veroveren, wilde ik dézen niet nog verder te hut ten gaan zonder vooraf onderrichtin gen te vragen. Ik zond te dien einde mijn adjudant luitenant Montecon, aan generaal Valdez met het verzoek mij een batal jon ter ondersteuning te zenden, opdat ik den San Gregorio zou kunnen inne men en behouden. Wij hadden dezen niet moeten prijsgeven, daar hij zoo dicht bij de stad lag en deze van den noordkant beheerschtc. Generaal Valdez liet mij geluk met den uitslag wenschen en zeggen dat datgene wat ik wilde, in strijd met mij ne onderrichtingen was ik moest me maar terugtrekken en den Meson met eene kompagnie bezetten, hetgeen ik natuurlijk moest doen hoe woedend ik over het bevel was en hoezeer de sol daten daarover morden. Mijne mannen hadden meer dan driehonderd man met de kolf en bajo net doodgeslagen cn doodgestoken, hoeveel moeite ik mij ook gaf om het bloedvergieten te doen ophouden. Ik had bij het bataljon een kleinen Mexicaan met een zwarten baard, die Deegwaren het. kg. De 'Louvre werd in 1855 met een a) basis bloem, gewone kapitaal van 40.000 fr. opgericht en! kwaliteit los 3.804.20 nam sedertdien een zoodanige uitbrei-jb) basis griesmeel van harde ding, dat het omzetcijfer jaarlijks tot tarwe, gewone kwaliteit, 800 millioen frank steeg en er eenlos of in pakken ,5.806.40 personeel van af hing van 3000 perso-|c) van mark in pakken 7.408.00 nen. Keukenzout 0.600.75 Sedert enkele jaren streed de firma de doos. met financieele moeilijkheden. Niet Spratts aardnootolie alleen het warenhuis, maar ook een 1/4 Club 22 mm. 1.151.20 groot hotel werden door haar beheerd. De hooge belastingen die de warenhui zen sedert vijf jaar moeten dragen, de mobilisatie en de ingekrompen bedrij vigheid hebben den genadeslag gege ven. Londen, 29 Okt. (Belga.Volgens de «Sunday Dispateh» zijn de partij gangers van een monarchistisch herstel in Midden Europa, te Londen, Parijs en Rome zeer bedrijvig. Oók de Hohehzollertts werken m het geheim daar de meeste van hun fami lie zich nog in Duitschland bevinden. Men gelooft dat aartshertog Otto van Habsburg zich bezig houdt met het vormen van een Oostenrijksch le gioen, dat naast het Fransche leger zou strijden, en dat hij aan de Fran sche regeering en bij het Vatikaan een memorandum overhandigde met plannen voor een nieuwe orde in Mid den Europa. Het betreft een samen werking tusschen Oostenrijk, Honga rije en Tsjechoslowakije. Prins Starhemberg heeft hierover te Parijs reeds een onderhoud gehad met dr. Benesj. Tsjechische vluchtelingen zouden partijgangers zijn van een verzoening met de Habsburgers. Men gelooft dat ook geheime be sprekingen aan den gang zijn over een mogelijk herstel van de Habsburgers in Hongarije. altijd bijzondere verknochtheid aan mij toonde en blijde was wanneer men hem een gevaarlijken last opdroeg. Hij, majoor Victoria en luitenant Betzier, waren met mij het eerst bij het kanon, en ik had hem zeer goed opgemerkt. Hij kwam na den afloop van het gevecht naar mij toe, wees mij een ge heel kromgebogen loop, hetgeen alles was wat hem van zijn geweer over bleef, en verzocht mij onder het stor ten van tranen hij huifde bij iedere gelegenheid hem een ander geweer te* geven. Hij had een Chinaco aan den muur vastgespiesd en daarbij zijn bajonet gebroken, toen had hij op het hoofd van een ander zijn kolf aan stukken geslagen en op den harden schedel van een derde zijn loop kromgebogen. De Cazadores hadden omstreeks dertig man aan dooden en gekwetsten verloren. Onze terugkomst naar de brug had plaats te midden van een luid gelach en het maakte mij zeer gelukkig, dat de manschappen op een vivat voor den keizer ook een voor hun kolonel lieten volgen. Toen ik op het plein voor de brug kwam, ontmoette ik den correspon dent van den New York Herald, den hees- H. C. Clark, die geheel in strijd met de gewoonte der Amerikanen, zoozeer in geestdrift ontstoken was, dat hij mij door zijne omhelzing bijna van mijn paard trok. Deze Clark was een uiterst bekwaam en welwillend Engelschman, die als correspondent van het groot Ameri kaansch dagblad, gelijktijdig met den 1/4 Club 22 mm. Portugeesche sardienen irv olijfolie, gewone kwalit. 1/4 Club 30 mrn. -2.50—3.75 1/8 Club 30 mm. 2.002.80 Marokkaansche sardienen in aardnootolie 1/4 Club 30 mm. 1.752.25 roote doos. 3.00—3.50 4.00—4.50 - het. kg. Inlandsch verp. rundsvet 9.009.50 Vreemd verp. rundsvej 11.0012.00 Garaffineerde reuzel 9.5010.50 Kookchocolade blok 10.0013.00 Cichorei ih pakken vollens merk en kwaliteit 3^004.80 Stijfsel zonder ver^pging op de prijzen van Aug. J 1 Lucifers, volgens merk Produkten van runds- varkensslagerij Inlandsch rundsvet Inlandsche reuzel liesvet) pak van 10 doozen. 1.20—1.40 het. kg. 6.00—7.75 (zuiver 12.50—14,75 Zij ZIJN MET VEL£N diegenen die aan de zooniet het fortuin dan toch EEN BETERE RICHTING VAN HUN TOEKOMST TE DANKEN HEBBEN Enkele franken volstaaji en enkele oogenblikken geluk opdat GIJ OOK op Uwe bewt gelukkig zij keizer gekomen was. Toen Marquez daarvan bericht kreeg, beduidde hij hem op zijne gewone onbeschofte ma nier, dat hij Queretaro moest verlaten. Daar de heer Clark* mij reeds vroe ger in Noord Amerika had leeren ken nen, wendde hij zich tot mij om hulp. Ik sprak met den keizer en nu kreeg hij de schriftelijke vergunning om te Queretaro te blijven, ^hadat hij zijn woord gegeven had, dat hij geene ver bintenissen met den vijand zou aan- knoopen en niets anders dan de waar heid berichten. Te midden van ge4vr>^ vernieuwd gejuich nam ik mijne vroegere stelling weder in. Het kanon werd door de barricade gebracht en naar La Cruz gezonden. Toen ik Valdez en Castillo zag,over laadden beiden mij met vleiende be tuigingen en omhelsden mij naar Mexicaansch gebruik. De vijand was zoo bevreesd ge worden dat hij zich den geheelen dag niet meer liet zien en het niet waagde den Cerro San Gregorio weder te be zetten, hetgeen eerst in den daarop- volgenden nacht geschiedde. Ondertusschen ging het omstreeks dienzelfden tijd zoowel bij La Cruz als bij de Alameda duchtig toe. De vijand had ter ondersteuning van den aanval tegen La Cruz, behal ve de kanonnen op Cuesta China nog twee reserve bataljons op de hoogte en in de vlakte vier regimenten ruite rij, die vier veldstukken m-< zich voer den geposteerd. Daar hunne flank van den kant der Casa door onze troepen werd bedreigd, werd van gene zijde jvan den Cerro Cimatorio nog eene af- De vrouw van generaal Miaja werd verwezen tot een geldboete van een millioen peseta. Parijs, 29 Okt. (Havas). Miss Unity Midford, dochter van den En- gelschen lord Redesdale, die de laat ste jaren steeds in de onmiddellijke na bijheid van rijkskanselier Hitier ver keerde en die in de Britsche hoogere kringen een bedrijvige propaganda ten gunste van het Duitsch nationaal- socialisme heeft ontwikkeld, heeft ge poogd zelfmoord te plegen door ver giftiging. Miss Midford bevindt zich in een ziekenhuis te Munchen. De omstan digheden waarin de poging tot zelf moord heeft plaats gehad zijn vrij ge heimzinnig. Na door rijkskanselier Hitier ont vangen te zijn geworden, is miss Mid ford, die er buitengewoon zenuwach tig uitzag, in haar hotel te Munchen teruggekeerd. Den volgenden morgen! vond men haar bewusteloos. Zij had voronal ingenomen. In het ziekenhuis zou de wanhopige verteld hebben, dat een twist is ont staan tusschen haar en den rijkskanse lier, die Engeland in buitengewoon ge weldige bewoordingen zou hebben aangevallen en beleedigd. Dit zou de reden zijn, waarom de Engelsche ge poogd heeft zelfmoord te plegen. SOLDAAT BIJ EEN INSTORTING GEDOOD TE PAMEL De gemeente Pamel werd Zondag morgen in opschudding gebracht door een vreeselijk ongeluk dat zich in het kantonnement der soldaten heeft heeft voorgedaan. In de gemeente zijn sinds de mobi lisatie een groot getal soldaten samen getrokken, die zich op alle gebied we ten te versterken en er ook loopgrach ten hebben aangelegd. Zondagmorgen bevonden er zich drie soldaten in éeri diér grachten die naar het schijnt aan de soldaten .zou den verboden zijn geweest, daar deze op die plaats teekens gaven van instor ting, hetgeen zou veroorzaakt zijn door de geweldige regens. Dit had voor gevolg dat de onderstand toe sloot juist op het oogenblik dat er zich drie soldaten op die plaats in hadden begeven. Het ongeluk was er mee ge moeid en een groote massa aarde be dekte de slachtoffers. Er daagde dadelijk hulp op en men slaagde er in twee er van levend boven te halen, terwijl een zekere Eva rist Wittebroeck, 26 jaar oud, er heel en gansch onder bedolven was, zoo dat het heel wat moeite kostte om de ze uit den grond te halen. Niettegen staande de kunstmatige ademhaling seffens werd toegepast kon het toch niet baten. De bijgeroepen geneesheer kon slechts de dood vaststellen. Van Maandr-7 30 October af zullert er wijzigingen in den dienst der reizi gerstreinen op de lijn Brussel-Aalst- Gent aangebracht worden. Deze wijzigingen hebben tot doel de overbezetting van sommige twee- wagenmotortreinen te verhelpen en tevens de verbindingen op de lijn naar sommige bestemmingen (Schaar beek enz.) te verbeteren. Het publiek wordt dringend ver zocht de in de stations voorgehangen belichten en de uurtabellen in te zien. Alle inlichtingen zullen insgelijks aan de loketten der stations verschaft worden. deeling ruiterij ter bedekking van de ze linkerflank afgezonden. Toen Mejia zich gereed maakte om deze troepen terug te doen trekken, zond generaal Miramon eene afdee- ling voetvolk met vier kanonnen naar de Alameda. Deze sloeg de vijandelij ke reserve, terwijl Mejia de ruiterij te rugdreef. Terwijl dit geschiedde, besloot de bezetting van La Cruz tot het doen van een beslissenden stap. Toen de vijand versterkingen kreeg en van het Pantheon moedig over het groote plein voortrukte, terwijl het gevaar voor La Cruz ieder oogenblik i dreigender werd, ging de dappere ko- lonel Don Sefferina Rodriguez hem met het derde bataljon linietroepen te gemoet en verdreef hem niet alleen van het plein, maar veegde ook de kapel en het Pantheon schoon en ver volgde den vijand een eind weegs. Nu bleef het Pantheon bezet en ging ook gedurende de belegering niet weder verloren. Om vijf uur was de vij and overal schitterend teruggedreven. V/ij hadden, weliswaar bij de zes honderd man aan dooden en gekwet sten verloren en daaronder een buiten gewoon groot aantal officieren maar het verlies van den vijand bedroeg verscheidene duizenden manschappen cn bovendien hadden wij nog zeven a acht honderd gevangenen. waarvan [velen tot het keizerlijk leger overlie- I pen. Tusschen vijf en zes uur reed de j keizer met Marquez en Miramon en zijn staf de gelederen langs. Overal werd hij met een uitbundig DE GEHEIMZINNIGE ZAAK TE WICHELEN De rustige gemeente Wichelen is Zaterdag; opgeschrikt geworden door de ontdekking van een vrouwenlijk, waallij roen- sporen heeft aangetroffen die het vermoeden van een misdaad schijnen te wettigen. De veldwachter werd van het geval in kennis gesteld omstreeks 16 uur door den h. J. Van dé Wiele. Deze vestigde er de aandacht op dat het huis van zijn buurvrouw, mejuffer Hortense D'Hondt, al eenigen tijd ge sloten was en verschillende bijzonder heden zijn argwaan hadden opgewekt De veldwachter begaf zich naar de aangewezen woning in de wijk Pa penstraat en toen hij op zijn kloppen een gehoor kreeg, werd de huisdeur geforceerd. In de achterkamer wachtte hen een ijselijk schouwspel. Op den vloer lag het halfverkoolde lichaam van de bewoonster. Er hing een zware petroleumlucht in de plaats. De klee deren waren nog vochtig. De ontboden geneesheer kon slechts den dood konstateeren. Het parket te Dendermonde werd onmiddellijk in kennis gesteld. Bij het eerste onder zoek is komen vast te staan dat het slachtoffer reeds overleden was voor aleer het lichaam met petroleum over goten werd. Gezien het feit dat er in de plaats waar het lijk gevonden werd geen kachel staat, waardoor dus het gebruik van petroleum niet verklaard kan worden, en in verband met sporen op het lichaam, acht men het niet uit gesloten dat hier een misdaad in het spel is. DRIE AANHOUDINGEN Zondagnamiddag echter is het par ket vaq Dendermonde terug afgestapt te Wichelen, ten einde tot de lijk schouwing over te gaan. De juiste uit slagen van dit onderzoek werden nog niet medegedeeld, maar deze moeten toch uitsluitend overhellen naar de veronderstelling dat er misdaad in het spel is, daar denzelfden namiddag de aanhouding werd bevolen van den schoonbroeder van de overleden vrouw, n.I. Remy Saey, van Lede, en van zijne twee zonen, Gustaaf en De sire, wederzijds 18 en 16 j. oud. Nadat zij eén eerste verhoor hadden doorstaan, werden zij in de gemeente gevangenis van Lede opgesloten, in afwachting dat het gerecht hunne ge beurlijke overbrenging naar Dender monde zal bevelen. Zal het «raadselachtig geval» dan nog sneller zijne oplossing mogen ver wachten dan aanvankelijk werd ge dacht Het verdere onderzoek zal ons daaromtrent veel leeren. gejuich ontvangen, want de onver schrokkenheid waarmede hij zich aan het gevaar blootstelde, en de vriende lijke en gepaste woorden waarmee hij elke verdienstelijke daad beloonde, hadden hem zich de liefde der solda ten doen verwerven. Toen hij bij de Cazadores kwam, deze in een korte toespraak bedankte, hen de Mexicaansche Zouaven noem de en mij de hand tpestak, scheen er aan het gejuich geen einde te zullen komehi Het bataljon Celaya had onze stel ling bij)ide brug ingenomen, en wij na men nu een weinig n»st op eene plaats die minder aan gevaar blootgesteld was. Er kwam een Capucijner monnik die aan een lint een Madonnabeeld om den hals droeg en aan allen zijn zegen gaf. De Mexicanen onder de Cazadores, wier handen nog niet gereinigd waren van het bloed, dat zij met vreugde ver goten hadden, snelden naar hem toe en kusten het beeld der Heilige Maagd terwijl zij tegelijkertijd een kruis sloe gen. Eindelijk werd het nacht en nu volgde er op het gebulder der kanon nen en het geknal der geweren eene akelige stilte. De straten waren verlaten en geen enkele voetstap liet zich hooren. ('t Vervolgt.) '(Verboden Nadruk.)] Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, a J. Van Nuffel-De Gendt^ Kerkstraat 211 Aalsts

De Volksstem | 1939 | | pagina 2