KRANKZINNIG UIT LIEFDE Vreeselijk auto ongeluk te Hasselt fiPÜ Ongewoon geval aan de grens te Meenen De vergoedingen aan wederopgeroepenen Gift van 1 mil/ioen Fransche Franks Vreemd vliegtuig bo ven de Belg. grenzen Een Apenhistorie te Knokke In de haven van Antwurpen Drie doodên en verscheidene ernstig gekwetsten Sedert het sluiten der grens tusschen de Barakkenwijk en Halewijn, doen 5 November. H. Zacharias. zich nu meermalen eigenaardige en Echtgenoot van Elisabeth, de nicht soms ook aandoenlijke gevallen voor van O. L. Vrouw, en vader van den aan de grens. Zoo zagen wij hart ver- li. Joannes den Dooper. Bij de ge- scheurende tooneelen zich voordoen boorte van dezen laatste kreeg hij de aan de grens, toen Fransche inwoners spraak terug die hij, als straf voor zijn j van Meenen gemobiliseerd werden, of ongeloovigheid in Gods woord, ver- j een tijdje later toen er van voorgc- loren had. noemden mochten in verlof korden, doch gekomen aan de grens op een Ministers voor de Radic. De hr honderdtal meters hunner woning, Balthazar, minister van Arbeid en So- weerhouden werden bij deze toonee- ciale Voorzorg, zal heden Zaterdag- len deden er zich dan ook van geweld avond op de Vlaamsche golflengte voor, terwijl andere als echt humoris- van het N.Ï.R. na de nieuwsberichten, j tisch mochten doorgaan, zooals het namelijk te 19 u. 50, namens de Re- huwelijk dat enkele dagen aan de geering een verklaring afleggen over grens plaats had. i Doch het tegenwoordig geval ovcr- treft alli het vraagstuk van de werkloosheid dezen tijd. J treft alle anderen. Een zekere Dekiere Op de Fransche golflengte zal eenArthur, 45 jaar, van Belgische ouders verklaring over het zelfde onderwerp geboren, doch die voor de Fransche worden afgelegd door den h. Delfosse, j nationaliteit opteerde daar hij in het minister van Bevoorrading. j Fransche leger dienst nam. wonende j te Halewijn op het^ gehucht Halewiin- De werkloosheid. Tijdens de j Berg, vader van twee kinderen, 15 en week van 23 tot 28 Oktober Ï$39, 16 jaar oucl, werd onlangs uit Frank- bedroeg het gemiddeld aantal per dagjrijk.gebannen. Men zette hem aan het gckontroleerde werkloozen 190.067 Steentje te Meenen, doch de Belgi- eenheden tegen 194.290 voor de vori- sche rijkswacht weigerde hem de toe-1 ONDERRICHTINGEN AAN DE GEMEENTEBESTUREN, PROVIN CIEGOUVERNEURS EN ARRON- DISSEMENTSKOMMISSAR1SSEN ln het Staatsblad van 4 November zijn de onderrichtingen verschenen be treffende het verleenen van de vergoe dingen aan de rechthebbenden der wederopgeioepenen of onder de wa penen gehouden soldijtrekkende mili tairen, zulks in uitvoering van de wet van 7 September 1939 en het Konink lijk besluit van 27 Oktober 1939. Dit besluit bepaalt te rekenen van 27 Aug. 1939 de rechthebbenden, de bedragen de verleeningsvoorwa'arden en de uit- betalingswijze der vergoeding voor de gezinnen der wederopgeroepenen of onder de wapenen gehouden soldij- trekkende militairen mitsgaders de eventueele verweermiddelen. Het betrokken Koninklijk besluit onderscheidt twee tijdvakken en be paalt de daarmee overeenkomende re- geiingen. Het eerste tijdvak loopt van 27 Aug. tot en met 30 September. Het tweede tijdvak begint te loopen met 1 Okto ber 1939. ge weck, hetzij een vermindering van 4.223 eenheden of 2.17 t.h. De daggemiddelden voor de over eenstemmende weken van 1936, 1937 cn 1938 waren onderscheidenlijk 125.819, I I 1.807 en 158.642. In verhouding tot de hoogste dagge middelde der gckontroleerde werk loozen. opgeteekend sinds het ont staan der internationale, verwikkelin gen en dat 235.018 eenheden bereikt, bedraagt de vermindering 44.951 een heden of 1 9.1 3 t.h. lating op Belgisch grondgebied te ko men, daar hij geen Belg meer is. De man werd aldus genoodzaakt, gezien hij noch in Frankrijk, noch in Belgic mag gaan, zich in de neutrale grenszone, gelegen tusschen de Belgi sche en Fransche tolkantoren, op te houden. Zijne echtgenoote die nog in Halewijn met hare kinderen woont, komt regelmatig naar den Franschcn1 tolpost om haar man eten en drinken te brengen. Dit wordt onderzocht en dan eerst mag de man op straat zijn eetmaal verorberen. Des avonds vindt de man een onderkomen in het Fran sche tolkantoor, waar hij op een veld- brits van de tolagenten den nacht mag Het verlichte sleutelgat. Een in woner var. Berlijn heeft patent aange vraagd op een uitvinding, die zeer een- Voudig is, maar waarop niemand tot doorbrengen, nu toe gekomen is. Hij heeft namelijk Dit is waarlijk een onuitstaanbaren verlichte sleutelgaten uitgevonden, die'toestand voor den ongelukkigen man! men binnen korten tijd reeds voor en- en er zou onverwijld moeten ingegre- kele pfennings kan koopen. Het bc- pen worden om den toestand van hem staat uit een klein stukje geprepareerd alsook van zijn gezin op te klaren. papier, dat des nachts ultraviolet licht uitstraalt en dat zelf overdag iicht- kracht put uit het zonnelicht. Waarschuwing voor de gez.innen en families van gemobiliseerden. Het ministerie van Nationale Voorlichting waarschuwt de gezinnen en families van onder de wapens geroepen solda ten voor de handelingen van verdach te personen die hun, tegen geld. het Bern, 3 Nov. (Havas.) Een in woner uit Liechtenstein, die wenscht onbekend te blijven, heeft aan den Franschen ambassadeur een check overhandigd ten bedrage van een mil- lioen Fransche frank, met verzoek hem demobiliseeren van hun echtgenoot of aan eerste-minister Daladier te laten hun zoon beloven. Deze oplichters vra gen soms hooge bedragen, tot 2000 fr. toe. Zij worden door het parket opge zocht. Twee standbeelden van de HH. Am- broskss en Carolus in Rome. Voor de viering van de eeuwfeesten van de H. Ambrosius en de H. Carolus Borro- meus is in Rome een commissie ge vormd onder voorzitterschap van Kardinaal Caccia Dominioni. Het ligt in het voornemen van deze commissie om twee standbeelden van deze heili gen te plaatsen op het Cesar-Augustus- plein in Rome. De beelden zullen twaalf meter hoog zijn en geolaatst worden op een marmeren voetstuk.De beelden zelf zullen in brons worden uitgevoerd. DUIVENCACHETTEN met doosje en fleschje inkt aan 12,50 fr. (twee regels), één regel meer 13,50 fr. Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 219de Vervolg. r 1 Het was een oogenblik van spary ning en wanneer men ons klein getal met de massa's die op ons afkwamen vergeleek, dan was eenige bezorgdheid omtrent den afloop alleszins verrecht- vaardigd. Zoodra de vijandelijke aanvoer ders deze aarzeling echter bemerkten traden verscheidenen hunner van tus schen de gelederen te voorschijn de soldaten bekwamen van hunnen schrik die zich voor een oogenblik van hen meester gemaakt had, en rukten nu met gezwinden pas aan. zoodat het hun gelukte de schuur die slechts vijf- en-dertig tot veertig schreden van de Casa Blanca verwijderd is, te bereiken Dit punt was door het tweede ba taljon onder kolonel Madrigal bezet. Voordat de aanval begon zeide ik tot hem De Casa Blanca moet tot eiken prijs behouden worden, al moesten wij hier ook allen ons graf vinden, want met dit punt gaat ook de stad verloren Hij antwoordde op een vastbeu.den toon De vijand moet terug of wij ster- geworden. Dit geld is bestemd om de in nood verkeerende families van de opgeroepenen ter hulp te komen. Uit Luik meldt men ons, dat een vreemd vliegtuig rond half twee Vrij dagnamiddag, boven Gemmenich werd opgemerkt. Het vliegtuig dat uit Oostelijke richting kwam, liet een dik ke witte rook na welke het aan hel oog van de bewoners der streek onttrok. Natuurlijk was er oogenblikkelijk een groote belangstelling en volgde men met de meeste zenuwachtigheid de nasleep van witte rook die nog lan- gen tijd in het luchtruim zichtbaar bleef. Na een halve cirkel beschreven te hebben boven Maastricht, keerde het vliegtuig weer terug over ons Belgisch grondgebied om nadien in de richting van Aken te verdwijnen. Tijdens de maand Juni, verbleef de Brusselsche tooneelspeelster Suzanna Verstraete in een zeker «Cabaret Ar- tistique te Knokke. De uitbater dezer inrichting, Van Haelen, had in zijn hof een aap aan een ketting liggen, te meer daar de aap onlangs jonge aapjes ter wereld had gebracht. Juffrouw Verstraete, alhoewel zij er van verwittigd werd. de apen niet te naderen, ging zij toch eens van dicht bij de apenfamilie bewonderen. Dit bekwam haar slecht want moeder-aap sprong op de tooneelspeelster toe en beet haar in den bil. Dien apenbeet móest verzorgd wor den en kostte 200 fr. Dit viel de too neelspeelster veel te zwaar en zij span de een proces in tegen den aap-eige naar. De zaak kwam thans voor de Brug- sche rechtbank; en de verdediger der juffer eischtte 3400 frank schadever goeding, plus de 2QO fr. dokterskosten De verdediger van heer Van Haelen ees op de onvoorzichtigheid van het slachtoffer. De rechter besloot ten laatste dat moeder-aap wel aan de ketting bij zich in een kooi diende opgesloten te wor den. Hij ver ooi.deelde Van Haelen tot 210 fr. boete er. de burgerlijke par tij bekomt 465 fr. schadevergoeding. De beweging der scheepvaart zag er op 2 November uit 'als volgt Er zijn 19 vaartuigen binnen geko men, dus een betrekkelijk goeden dag. Daarvan kwamen er 9 in de Royers- sluis, 7 in de Kruisschanssluis, 3 aan de Scheldekaden, geen voor de Bo venschelde. 1 1 schepen verheten de haven waarvan 5 uit de Royerssluis, 2 uit de Kruisschanssluis, 3 van de ka den en 1 van Brussel. Tot den middag van 3 November hadden wij 5 aankomsten, 3 in de Royerssluis, 1 in de Kruisschanssluis, en I aan de Scheldekaden. Er was nog maar 1 vertrek uit de Royerssluis. Bij de aankomsten boekten wij slechts 2 schepen van grooten diepgang, name lijk een van 75 dcm. en I van 73 dcm. Vrijdagavond, omstreeks halfzes, is op den Maastrichtersteenweg te Has selt nabij de wijk Singelbeek, een ijse- lijk ongeluk gebeurd, waarbij een sol daat werd gedood en verscheidene an deren zwaar gewond. Een vrachtauto, waarin 28 soldaten hadden plaats genomen, reed in de richting van Diepenbeek toen hij van den weg naar de wijk van de Singel beek een andere vrachtwagen moest voorbijsteken. Pas hadden beide wagens elkaar ge kruist of de wagen geladen met solda ten botste'Jmet allé geweld, weger."/ stuurdefekt op een boom en kantelde met het ontzettend gevolg dat het bo vengedeelte van den wagen werd ver brijzeld en de soldaten tegen de stee- nen werden geslingerd. Een vreeselijk gejammer steeg te al len kante op van erg gewonde of ge kneusde soldaten. Ooggetuigen snelden toe om de eer ste hulp te bieden, terwijl andere per sonen de hulp van politie en genees heer inriepen, die spoedig ter plaatse verschenen. Een twaalftal soldaten bleek er zeer erg aan toe te zijn. De arme slachtoffers ten getale van 20 werden bij hoogdringendheid naar een kliniek te Hasselt overgebracht cn ontvingen er de beste zorgen van drie geneesheeren. Voor één der slachtoffers kon geen hulp meer baten, nl. voor soldaat Bnu- wens, van Torhout, die op slag was gedood. Een viertal andere soldaten verkee- ren in stervensgevaar en voor drie hunner vreest men een spoedigen noodlottigen afloop. Zeven andere militairen liepen een arm of beenbreuk op. De overblijven de soldaten hadden gelukkig slechts oppervlakkige verwondingen opge- loopen. Wat de auto betreft, deze was gattjfch het bovenste gedeelte afgerukt wat er op wijst hoe geweldig de bot sing moet geweest zijn. NOG TWEE SLACHTOFFERS OVERLEDEN Kort na hun aankomst in het burger lijk hospitaal te Hasselt, overleden nog twee soldaten aan de gevolgen van hun vreeselijke verwondingen, nl. een zekere Morel, die de wervelkolom was gebroken, en Lambotte, van Ham- sur-Sambre die de borstkas was inge drukt. ln totaal werden niet minder dan zes en twintig soldaten naar het gasthuis overgebracht, waarvan er nog vier in doodsgevaar verkeeren dertien zijn bedlegerig en liepen arm- of been breuken of ernstige verwondingen op. VERKEERSONGELUK TE LIEDEKERKE Vrijdag namiddag kwam te Uede- kerke uit de richting der kerk een auto de Houtmarkt opgereden, bestuurd door M. Henri Vanomweghen, han delaar, Ransfortstraat te St Jans Mo lenbeek. Op het zelfde oogenblik kwam uit de Vrijhoekstraat per fiets de 43 jari ge Antoon Rolier, gehuwd, wonende in de Meerschstraat te Liedekerke, De wielrijder werd door de auto gevat en meegesleurd over een afstand van 10 meter. De man werd zeer erg gewond is dan ook Vrijdag avond aan de ge volgen der opgeloopen verwondingen bezweken. Het Parket van Brussel stapte ter plaatse af. DE MISDAAD TE WICHELEN Vrijdagnamiddag zijn opnieuw en kele getuigen verschenen in het kabi net van onderzoeksrechter Van Mallc- ghem. Het ging er thans bijzonder om het tijdverdrijf van Remy Saeys en zijn twee zonen vast te stellen na het mid dagmaal. Even na 1 uur is Remy Saey binnen gekomen bij zijn buurman Demey. Een weinig later ging Demey bij Saey, ten einde een boodschap te doen. Tusschen 1 u. 30 en I u. 45 zou Gustaaf Saey thuis gekomen zijn, zich aan tafel gezet hebben en beginnen middagmalen. Dit is het bijzonderste feit dat ook door een anderen getuige werd vastgesteld. Immers, indien Gustaaf zijn mid dagmaal slechts na 1 uur 30 heeft ge nomen, mag er worden uit afgeleid, dat hij niet bij tijd thuis was, om het dagelijks gezamenlijk middagmaal te nemen. Het is derhalve mogelijk dat de beweringen der vorige getuigen;die hem omstreeks het middaguur in de velden hebben gezien, zou bevestigd worden. Zékere Vijvermans, kolenhandelaar wist te zeggen dat de zoon Désiré bij herp kolen is komen halen, even na 4 uur. Ten slotte is ook vrouw Saey on- derhoord geworden. Ze zegde dat zij Zaterdagochtend naar Aalst was ver trokken, omstreeks 9 uur, ten einde er een tand te laten trekken en slechts na den middag is naar huis gekeerd. Ook is het derhalve mogelijk, dat geen harer jongens van gansch den dag het huis had verlaten. Ze wijst er ten andere nogmaals op dat geen van hen er het minste belang bij had een aanslag op Hortense D'Hondt te wagen. «Immers we wisten zegde zij, dat sedert lang Hortense haar testament gemaakt had in het voordeel van den broeder-dokter. De hoeve waar het drama plaats had hebben wij gekocht en we waren met I Hortense overeen gekomen dat zij er nog een maand mocht blijven wonen. Melden we ook nog dat Remi Saey jen zijn beide zonen, Vrijdagochtend j verschenen zijn voor de Raadkamer en i dat zij hun aanhoudingsmandaat^heb- ben hooren bekrachtigen. ven hier allen. I totdat de vijandelijke cavalerie, die ter die dergelijke oogenblikken beleefd Hoe groot ook mijn vertrouwen op bedekking aankwam, de geslagene ko- heeft, kan de ontroering die zich daar- den dapperen kolonel wezen moch'.llonne beschermde. vreesde ik toch, dat hij. door de over- De Majoor Malburg veroverde een macht overmeesterd, zijn stelling zou vaandel erbij en het tweede bataljon moeten opgeven. maakte omstreeks Jronderd gevange- Het was een ontzettend oogenblik nen, terwijl bij de 1500 dooden en voor mij. en ik beken dat het angs» gekwetsten het sla^tnsld bedekten, het- zweet mij van het voorhoofd gutstewelk er uitzag, alsof het door eene toen ik het veertiende bataljon in al-1 groote kudde schapen afgeweid was. lerijl deed aanrukken. I Achter de Casa Blnnca lagen tien ge- Op de plaats tot waar de vijand'sneuvelde vijandelijke officieren, en doorgedrongen was, kon hij zich -n-j onder hen de kolonel Mercador, die mogelijk staande houden, en hij moést [aan het hoofd der kolonne, welke den of zonder zich op te houden verder aanval deed, stond. voorwaarts rukken of terugkeeren. j Dit was de laatste krachtige aanval Op dit hachelijk oogenblik, waarvan van den vijand gedurende de geheele bij van mij meester maakte, begrijpen zij is niet te beschrijven. Ons verlies in dit gevecht was be trekkelijk gering, want vooreerst wa ren \vij voor een gedeelte gedekt en ten andere viel ook de vijand met ge velde bajonet op ons aan en scf\pot niet. Zelfs het vuur dat de hooger gepos teerde reservekolonne, die den aanval deed, onderhield, moest al spoedig ophouden-, gelijk het artillerievuur, uit vrees, dat men eigen manschappen zou treffen. Kolonel Miramon hield de Alame- i het lot der stad afhing sprong géneraal belegering, maar tevens de gevaarlijk- Arellano van zijn paard, richtte zelf ste en de bloedigste, een kanon op de dichtste groep vijan-i Generaal Miramon had dezen bij den en overlaadde hen met schroot, gewoond en hield in de nabijheid van terwijl de dappere majoor Malbuig te; de Garita Pueblito stand, gelijk met zijne afdeeling cavalerie I Toen de keizer zich op de plaats, achter het huis om rende en den vij-waar het gevecht geleverd was, ver and in de linkerflank aanviel, waar- toonde, was de geestdrift der troepen door het zoo duchtig in het nauw ge-j onbeschrijfelijk. brachte tweede bataljon eenige ver- Hij kwam naar mij toe en drukte ademing kreeg. Imij de hand. De uitwerking van het zoo dicht in i De tranen stonden hem in de oogen de nabijheid afgeschotene kanon, als- en zijne ontroering was zoo groot, dat mede het plotselinge van den aanvai hij bijna niet kon spreken en mij me^Valdez behoorden tot die Mexicaan der cavalerie, welker getal de vijand bevende lippen slechts drie woorden sche generaals, die op de bijzondere op dit oogenblik waarschijnlijk te toefluisterde, die mij gelukkiger maak-j welwillendheid, welke de keizer mij hoog schatte, waren te veel voor hem; ten en rijker beloonden dan eenige on-[betoonde niet jaloersch waren want hij maakte rechtsomkeer en rende inderscheiding zou hebben kunnen doen nijd en afgunst zijn in Amerika niet overhaaste vlucht tegen de helling op, j en mij tot aan het einde mijns levens J alleen eene eigenschap der Duitschers. terwijl de cavalerie op hem loshieuw,in de gedachte en in het hart zullen Terwijl de andere generaals mij met en het bataljon van Madrigal, datblijven. j eene zekere terughouding behandel- niet meer te houden was, voorwaarts Ik was zoo getroffen, dat ik ookjden, gedroegen de anderen zich altijd j stormde en op eene vreeselijke wijzeniet kon spreken en zwijgend de mij vriendelijk ten opzichte van mij en Iniet de bajonet en kolf manoeuvreerde j toegestokene hand kuste. Alleen hij, hechtten eenig gewicht aan mijne mee da bezet alsook de lijn tot aan de ka- j pel San Francisquito. Mijne brigade bezette de lijn van de Alameda tot iets verder dan de Garita del Publito. De andere troepen be hielden hunne vroegere stelling. Generaal Mendez had zijn hoofd kwartier in de Casa Blanca, en ik be woonde met hem hetzelfde vertrek, waardoor ik de beste gelegenheid had om dezen uitstekenden generaal te leeren kennen. Hij, Castillo, Mejia, Fecobar en mngen. Mendez drong er bij mij op aan, dat ik den keizer zou bewegen Queretaro te verlaten, daar wij hier slechts ons leven en onze eer konden verliezen. In al zijne gesprekken legde hij eene onverzoenlijke vijandschap ten opzichte van Miramon aan den dag. ln den nacht had de vijand een deel zijner gekwetsten, die niet te dichte in on?e pabijheid lagen weggehaald. {Toen ik des morgens voor onze ver dedigingswerken het jammeren van andere hoorde, begaf ik mij, slechts met mijne rijzweep in de hand, met zés man buiten, ten einde zooveel mo gelijk van deze ongelukkigen naar on ze hospitalen te brengen. Toen ik mij bij deze gelegenheid een weinig te ver waagde, zou ik bijna door eene wachtronde vijandelijke ruiterij van acht of tien man, die jacht op mij maakte, gevangen genomen zijn. Ik liep, zooals ik nog nooit van mijn leven geloopen had door de ste kelige cactusplanten naar de verdedi gingswerken toe, en was toen ik daar aankwam zoo uitgeput, dat ik neerzeeg Daar er, wanneer wij ons later met hetzelfde doel buiten de verschansin gen waagden, dadelijk op ons gescho ten zou worden, moesten wij de onge lukkige vijandelijke gekwetsten ellen dig laten omkomen. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.)' Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, s j. Van Nuffcl-De Gendt, Kerkstraat *11 Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2