Carlos Nieuwlandi-Oe Neef Laatste Bericlaten DE NIETTE STADSNIEUWS Nat. Oudstrijderabond Pedro De Hért I. Afdeling Aalst Pelsen Pelsen Soldates? hoekje Sport WOMHTnAM. Eendracht Aalst naar Sint Niklaas Teeken- en Schilderlessen 9 DUITSCHE VLIEGTUIGEN OVER BELGISCH GRONDGEBIED Brussel, 6 Nov. Het ministerie van Landsverdediging deelt mede dat gisteren vliegtuigen van Duitsche nationaliteit ons grondgebied heb ben overvlogen. De regeering heeft den Belgischen ambassadeur te Ber lijn gelast protest aan te teeltenen tegen de schending van onze neutra liteit. OP HET WESTELIJK FRONT Parijs, 6 Nov. (Havas). Legerbericht van heden ochtend locale activiteit der artillerie op enkele punten van het front. Berlijn, 6 Nov. (D.N.B.) Activiteit van verkenningselementen en beperkte bedrijvigheid der artillerie. Een Fransch toestel werd neer gehaald nabij Saarbrucken. DE CITY OF FLINT GELOST Oslo, 6 Nov. Volgens een nog niet bevestigd bericht van bet Noorsche telegraafagentschap zou het Amerikaansche schip City of Flint gelost zijn. 1 p«'i DE FINSCH-RÜSSISCHE SFANNING Moscou, 6 Nov. De correspondent van het Deensche blad Politi- ken meldt dat de Finsche afvaardiging de laatste eischen van Rusland aan haar regeering heeft overgemaakt. De correspondent is de meening toegedaan dat in Russische kringen het verlangen tot verzoening met Finland aanwezig is en de atmosfeer der onderhandelingen minder ge spannen is. GROOTE STORM OP DE AMERIKAANSCHE OOSTKUST New York, 6 Nov. Een bijzonder hevige storm heeft gewoed op de Oostelijke kust van de Ver. Staten. Er zijn enkele slachtoffers; ver scheidene sloepen werden op klippen geworpen. Men is zonder nieuws van schepen die elk een tiental personen aan boord hebben. DE BELGISCHE AMBASSADEUR TE TOKIO Tokio, 6 Nov. De h. Forthomme, nieuw benoemd ambassadeur van Belgie te Tokio, is in de Japansche hoofdstad aangekomen. Een TWEEDE DIENST tot lafenis der ziel van Mejuffer Melanie Van den Eeckfioudt d*e 55 jaar in dienst is geweest der familie Eeman. zal plaats hebben Dins dag 7 November, te 8 uur, in de Sint Martinuskerk. Men verzoekt ons het overlijden te knelden van Mevrouw Irma Joaephina Philomena echtgenoote van den heer LOUIS POTS Lid van verschillende Confreritëa, geboren te Aalst, d;n 9 October 1872 en er overleden, den 5 November 1939 versterkt door de Heilige Sacramenten De plechtige Lijkdienst, gevolgd van de Begrafenis, Woensdag 8 November om 9 u. in St Jozefskerk. Vergadering ten sterfhuize. Voor uitzichtstraat, 4, om 8 1/2 uur. zette zich bij Mendez neer, met wien hij eène cigarette, die de generaal hem gepresenteerd had, rookte. Toen de keizer wegging, zeide hij tot mij, dat ik mij, wanneer er niets bijzonders bij de verdedigingswerken voorviel, alle da gen 's namiddags om 2 uur in La Cruz moest bevinden. De keizer hield het voor een heili gen plicht, dikwijls een bezoek te bren gen aan de hospitalen, ten einde de gekwetsten te vertroosten en te zorgen dat zij.al de verkwikkingen kregen, welke de omstandigheden slechts ge doogden. Daar het nu bleek, dat de Mexicaan- sche geneesheeren ontzettend nalatig waren, benoemde hij zijn lijfarts l^)r S. Basch, tot inspecteur-generaal irY^n de gezamenlijke hospitalen. Toen generaal Marquez Queretaro verliet, had hij beloofd, dagelijks be richten van zich te zullen zenden, en het begon den keizer zooveel als ande ren te verontrusten, dat er nog geen tijding gekomen was maar de keizer was er verre vandaan uit deze om standigheid eenigen argwaan op te vatten. Op den 30n Maart 's morgens werd er een bevel van den keizer bekend ge maakt, volgens hetwelk alle officieren die tot het ontvangen "van belooningen voorgesteld waren, 's namiddags te 4 uur op de Plaza de Ia Cruz moesten verschijnen. Al de officieren wie dit betrof, wa ren stipt op hun tijd ter bestemder plaats. De staf- en onderofficieren schaar den zich overeenkomstig hunnen rang op eene rij. Voor hen, insgelijks naar gelang van hunne dienstouderdom, stonden de generaals Miramon. Mejia Castillo, Mendez, Arellano en Vaidez. Op uitdrukkelijk bevel van den keizer moest ik op de rij der generaals gaan Tentoonstelling FRANS LEMAITRE, Kunstbed- houwer, Kuns:schilder. houd een ten toonstelling zijner werken van 4 tot en met 18 November in de Belfortraal, Groote Markt, Aals!. Open vaa 10 tot 12 en van 14 (ot 20 uur. MAKKERS. Op 11 Nov. zullen wij vergaderen te 9 u. 30 ten lokale om ons gezamenlijk te begeven naar de Sint-Martinuskerk waar een plechtige H. Mis opgedragen wordt tet herden king van den Wapenstilstand 1918. Gezien de huidige omstandigheden zal er verder geen optocht door de stad plaats grijpen en zullen we ons vergenoegen met een gezellig samen zijn van al onze leden, des avonds, te 5,30 u. in ons lokaal, waar een kostelooze tombola met verrassing zal plaats grijpen. De Voorzitter N. S. B. N V. Het b?stuur noqdigt al zijne leden uit cm zoo talrijk aanwezig te zijn. op 11 November e. k. viering van den Wapenstilstand, bijwoning d*r H. Mis in de dekanale kerk van St Martinus en nederleggiag van bloemen aan de ver se'" iilende monumenten, na de H. Mis. Men zal om 9ul5 stipt in ons lokaal, Burgershu s, 15, Groo:e Markt, alleen vergaderen, om vandaar stoetsgewijs naar het Stadhuis te begeven voor vor ming van den stoet. Op 15 November. naamf:es'. van Z. Majesteit Koning Leopold, bijwoning van het "Te Drum,, in dezelfde kerk. Men zal te 11 u 15 stipt in ons lokaal bijeen komen. Het bestuur drukt de hoop uit, dat onze leden op beide dagen het als een plicht zullen aanzien, talrijk aanwezig te zijngezien den huidigen toestand. Met onzen besten dank bijvoorbaat. Het Bestuur. STUDIEDAG DER K.A.J.TE AALST Verleden Zondag was het een der schoonste dagen, een Hoogdag voer waar der K.A.J. te Aalst. Een oproep werd gedaan aan elke plaatselijk" leider. <>m, op een grootsch opgevatte studiedag, de bijzondere werking der Kajötters aangepast aan de hedendaagsché amstandigheden, te bespreken. Van in den vroegen morgen waren ze samen gekomen van kilometers ver, per velo. Eenvoudige jonge arbeiders- leiders, in dienst der arbeidersjeugd van ons Verbond. Eerst de noodige kracht en steriele geput in een Communie-Mis, daarna de eigenlijke vergadering I 82 Flinke kerels namen plaats in het Verbondslokaal. netjes versierd, en zoo gezellig njogelijk ingericht.Vol jeugdige overmoed dreunt het Ruimt de baan, door alle aanwezigen recht staande meegezongen. Krachtig galmt de groet Aan Kris- tus Koning... Trouw Eerbiedig bui gen deze stoere koppen bij het innig gebeden Kajottersgcbed. Frans Goossens leidt de vergade ring in met het niéuws, dat niettegen staande de mobilisatie, ons Verbond groeide op korten tijd met drie nieuwe afdeelingen. Hij noemt zeer hartelijk de mannen welkom, bijzonder diegene die voor de eerste keer naar de Studie dag komen. Kamiel Bonner, propagandist; han delt daarna over de taak der afdee lingen en leiders i" deze omstandighe den. Intusschen treedt' E. H. Magnus, de nationale hulpproost, de vergadering binnen en wordt stormachtig toege juicht.In zijn toespraak handelt de «as sistent» van Kanunnik Cardijn over de K.A.J. in de huidige omstandigheden. Bij het sluiten dér voormiddag ver gadering wordt er een brief voorgele zen van E.H. Van der Cruyssen, de gemobiliseerde Gewestelijke Proost van het Verbond. Het antwoord dat er onmiddellijk op vólgt wordt storm achtig toegejuicht. Nu volgt er een flink middagmaal, waarna de kerels ontspanning nemen in een flinke partij voetbal. De namiddagvergadering zet in met gebed en lied. Onze actie voor de gemobiliseerden wordt knap voorgedragen door Bert Van Cauter. Fiel De Swaef spreekt over de nood zakelijkheid van «een sterk financieel beleid in de Vlaamsche afdeelingen. Z. E. H. De Deyn. Bestuurder der Sociale Werken, sluit op een heerlijke manier deze Studiedag. Zakelijk geelt Z. E. spreker uitleg over de Rome-be devaart, en besluit met de mannen aan te zetten geestdriftig hun vredes-werk voort te zetten. Zoo eindigt deze heerlijke dag die het beste belooft voor de toekomst. Met zon in het hart trok elkeen huiswaarts... een nieuwe werking tege moet. BOB. MAATSCHAPPELIJK DIENST BETOON aan militairen en hunne gezinnen en Nationaal Breiwerk voor de soldaten Er werd te Aalst een enkel Comité gesticht. Deze vaderlandsche werken werden samengesmolten om de opge- roepenen en hunne gezinnen op alle domeinen ter hulp te komen. Wij zijn er van overtuigd, dat gansch de Aalstersche bevolking zich door giften bij dit werk zal aansluiten. De personen, die raad of hulp wen- schen moeten zich persoonlijk of schriftelijk wenden tot het lokaal van het Roode Kruis, Keizerlijke Plaats I 7, vanaf 14 November Dinsdag's na middags tusschen 15 en 17 u. I 's Zaterdags voormiddags tusschen 1 10 en 12 ure. staan. Al de officieren op de eerste rij kre gen de bronzen eeremetaal voor dap perheid, die de keizer aan iedereen zelf op de borst stak, waarop hij hem met den Mexicaanschen abrazo (omhel zing) vereerde. Toen hij bij mij kwam en ik hem mijn dank betuigde, zeide hij Kalm I gij weet hoezeer ik aan u verknocht ben en hoe lief ik u heb ik zou graag meer voor u willen doen maar kan dit nu nog niet. Dit had, zooals hij mij later zeide, hierop betrekking, dat bij me gaarne tot generaal wilde benoemen, hetgeen hij echter in den gevaarlijken toestand waarin hij zich bevond, niet wilde doen om de jaloezie en de ontevre denheid der Mexicaansche generaals niet op te wekken. De gouden en de zilveren eereme taal voor dapperheid werd slechts aan onderofficieren en soldaten uitgere;kt: officieren kregen de bronzen. Met de ze onderscheidingen ging de keizer dan ook het spaarzaamst om. De eereme taal die aan een rood lint gedragen wordt, vertoont aan den eenen kant de beeltenis des keizers, aan den ande ren kant in een lauwerkrans het op schrift Al merito militar (Voor mili taire verdienste). Toen ook de andere officieren met verschillende ridderorden gedeco reerd werden en de keizer zich wilde verwijderen, ging generaal Miramon naar den kolonel Pradillo, die de lid- deroracn droeg,nam een bronzen eere metaal in de handen, begaf zich daar mede naar den keizer en zeide. terwijl hij hem deze op de borst stak, de vol gende woorden Uwe Majesteit heeft uwe man schappen en officieren gedecoreerd als een blijk van tevredenheid, trouw en verlichtheid. Aan den dapperste DE NIEUWE KONCERTEN. Het bestuur van de Niruwe Kon- certen, zal spijt de tijdsomstandigheden het werk van wijlen Dr. Stefaan De Jonghe voortzetten. Voorloopig is het inrichtend komiteit aangewezen op inheemsche kunstenaars die aan de vroegere faam van de Nieu we Koncerten geen afbreuk zullen doen Vier Koncerten worden in het voor uitzicht gesteld De b. Gajelle en Jac- queliné Salomone, die een internationa le bekendheid kennen het Instrumen taal Quintet harp, viool, alto, cello en fluit, dat te Brussel talrijke successen oogstte, de h. Foucqur, vioolcel, mtt mevrouw Dela Marre, zangeres en als vierde koncert een pianorecital door mejuffer L. De Paepe, leerlinge van dei Puejo. De vroegere abonnementenreeks blijft in voege steunabonnementen 2 perso nen, 150 fr.; eerste rangsabonnemrnten (2 personen) 100 fr.; tweede rangs abonnementen (1 persoon) 40 fr.en derde rangsabonnementen (1 persoon) 25 fr. Daarbij worden nog eokel kaar ten aan 20 en 15 fr, 12,50 en 7,50 fr. ter beschikkiug gesteld, In geval, wegens de omstandigheden de reeks koncerten niet volledig kan doorgaan, worden de betaalde abon nementen in verhouding van de niet gegeven koncerten. terugbetaald, Het eerste koncert gaat door op 27 November in de stadsfees zaal. Men aanveard alle veranderingen bij VERBRANDHOFSTRAAT. 27. (.Nabij de kerk van het H. Hart) van allen, die ons steeds in alle geva- dewijn gegeven. ren en ontberingen ter zijde stond en Zij spraken verder over de oneen ons altijd met het verhevenste, schitigheid tusschen de aanvoeders het terendste voorbeeld is voorgegaan, welk, trouwens een oud Mexicaansch neem ik bij dezen in naam van het le- gebrek is. ger van Uwe Majesteit de vrijheid,ditDe eene Elzasser, Johann Muth ge- bewijs van dapperheid en van eer te naamd, was bijzonder goed ingelicht, verleenen hetwelk gij meer dan de an- maar omtrent de stelling der batte- deren verdient. rijen op den San Gregorio kon hij De keizer was verrast en getroffen ons geen uitslag geven, door deze veelbeteekenende handeling! Daar hij echter gaarne bij ons leger omhelsde generaal Miramon, nam het ingelijft wilde worde en er hem veel eeremetaal aan ep droeg het sedert als aan gelegen was, een goede dunk van zijne eerste en voornaamste dekoratie; zich te geven, bood hij aan, naar het maar terwijl de 'anderen, overeenkom- vijandelijk leger terug te kceren en al- stig het voorschrift, de beeltenis bui- les uit te vorschen, wat wij wenschte tenwaarts droegen, droeg hij den kantte weten. Hij beloofde dat hij s nachts met het opschrift naar boven. jom twaalf uur weder binnen Queretako Op den 3 In Maart in de vroegte zou zijn. werd ik door een ordonnans bij den j Daar niemand van de manschappen keizer ontboden. die op den San Gregorio geposteerd Ik vond bij hem twee deserteurs', El- j waren hem kenden kon hij daar lich- zassers, die vroeger bij het Fransche tclijk rondloopen onder voorwendsel vreemdenregiment gediend hadden. dat-hij hout sprokkelde. I Beiden behoorden tót het wapen der j Aan de keizer kwam dit voorstel be- schutterij, waren eerst den vorigen dag denkelijk voor maar ik deed hem op- voor Queretaro aangekomen, en hun-merken, dat de man in het ergste ge- ne batterij was nog in reserve. I val niet zou terugkomen, want was hij De keizer verzocht mij de beide aan den vijand omtrent onze stelling 1 manschappen in verhoor te nemen en kon verraden, wist deze reeds lang van het gehoorde proces-verbaal op te.door zijne spionnen, maken, hetgeen ik in zijn bijzijn deed. j Toen de keizer eindelijk toestemde, Zij, alsmede de meeste deserteur? gaf ik de man vijf piasters en zeide tot (waarvan ik mij later door eigen aan- hem, dat ik zijn voorstel aannam, maar [schouwing overtuigde) verzekerdenzijn kameraad als gijzelaar zou be- dat: de soldaten der juaristen doorhouden en laten fusileeren, ingeval hij hunne oversten niet alleen onbeschoft den volgende dag vóór twaalf uur niet behandeld werden, maar dat zij ook. terug was. waarbij de keizer mij glim- in plaats van den reaal, die hun als da- lachend in het oor fluisterde wat wij gelijksche soldij beloofd was, op ziin toch niet zouden doen. hoogst eens of tweemaal in de week' i j een medio (halven reaal) ontvingen] ervo g en dat zij voor hun voedsel niets an-1 (Verboden Nadruk.V i ders kregen dan maïs en boon en. Krankzinnig uit Liefde, nadruk vet* Stond cr een gevecht te worden, fcoden, te verkrijgen Boekhandel, dan werd hun gewoonlijk eén reaal j. Van Nuffel-De Gendtt Kerkstraat 21 uitbetaald en aan «ieder een glas brau-J Aalst, DANKBRIEVEN Dankbrieven houden niet op ons toe te komen van ge mobiliseerden die ons blad ontvangen, of reeds een pakje vaa onzentwege toegestuurd kregen. We laten hier een paar dankbetui* gingen volgen Geachte Heer Bestuurder, Mijn besten dank voor de twee op gestuurde colli. Ik heb deze aan de meest behoef, igen uitgedeeld. Hun naam is Olieslagers Jan en Vernimmen Alfons, 9e artillerie Onnoodig er aan toe te voegen dat ze daarmee overge lukkig waren. In mijnen en in hunnen naam, hartelijk dank. Aalm. Van Drfessche. IId® groep. 9c artillerie, te veldr, Soldaat De Neef Octaaf, schrijft aan zijn vriend Nu Wi'fried. wilt ge aan uw va der zeggen dat ik 2 boeken speelkaart ten gekregen heb. en dat nu ook reeds het dagblad "De Volksstem* toegeko men is aan mijn adres. Zeg hem ook dat ik hem daarvoor van harte dank met verzoek insgelijks dien dank over tc; maken aan den heer bestuurder van het dagblad. Het is nog zoo gezellig als gï ver weg zijt, en af en toe wat nieuws uit de omgeving te lezen krijgt. OPROEP! Giften in geld of natura tot oad>r- steuning van ons werk voor ae gemo biliseerden, zullen steeds in dark aan vaard worden. Wij durven dan ook een oproep te dozn tot milde hulpvcrlee- ning voor onze jongens. De wedstrijd Bendracht-F. C. Roos® is. zooals voorzien, op een mooi® overwinning van Aalst uitgeloopen- Eendracht vestigt zich nog wat stevi ger op de eerste plaa's in het Oost" vlaamsch kampioenschap. De wedstrijd verloor veel van zijn aantrekkelijkheid, omwille van de groo te meerderheid der thuisploeg. Dc ploeg van Ronse bestaat uit jonge ele menten die binnen een paar jaren voor goed zullen ingespeeld zijn, doch die op Eendracht'® veld veel té veel verdedi gend opgetreden zijn. In de eerste speelhelf: leverden de Eendrachters Tink samenspel, doch een opeengepakte verdediging sloot den weg naar 't doel af toch vonden De Buck, Becqué en De Block het nauwe gaatje om vóór de rust aan de thuis ploeg een 3-0 voorsprong te bezorgen. De tweede speelhelft was nog saaier. Aalst beheerschte de bezoekers, doch treuzelen van Voogt en Aelbrecht brachten geen aarde aan den dijk. Ter verontschuldiging van Veegt kan aan gehaald dat een verwonding die hij in de eerste minuten cpgeloopen had, hem belette op volle kracht te spelen. Zondag moet Eendracht naar S. K. St Niklaas. Dit elftal is bizonder goed van wal ges'oken en heeft door zijn laatste overwinning op het veld vaa Gantoise, met 0-2 behaald, bewezen de besten waard te zijn. Het is een ploeg die steeds van sa menspel gehouden heeft op dit gebied zal Aalst wel zijn meerderheid kunnen betoonen, niettegenstaande Sportkring, ooral voor eigen volk zal trachtin de witzwarte eer?k'a3sers een voetje te lichten het sportvolk uit het Waas land zal een boeienden kamp (e zien krijgen. Supporters van Eeadracht, die mee kupt, aarzelt niet om onze witzwarten te gaan aanmoedigen. We willen het kampioenschap onzer provincie winnen Wit en Zwart UITSLAGEN EN RANGSCHIKKING Eendracht Aais'. F. Rouse 50 Ganto se— S Niklaas »3. K. 0 3 A. S. Ronse Vigor Ilammo 12 R. C. Lckeren—R. C. Gent 2 —0 DE STAND 1 Eend. Aa'st 5 5 0 0 21—4 10 2 St Nik'. S. K. 5 4 0 1 13 5 8 3 Vigor Harnme 5 3 0 2 1212 0 4 F. C. Rons» 5 2 1 2 4 9 5 5 R. C. Lr keren 5 2 0 3 910 4 G La Gantoise 5 2 0 3 9 13 4 7 A. S. Rcnso 5 113 4—7 3 8 R. C'. Gent 5 0 0 5 5- 17 O voor jonge juffers. Voor Inlichtingen zich wenden Esplanadestraat, 28, den Donderdag, tusschen 14 en 16 u, 612

De Volksstem | 1939 | | pagina 3