JEUGDFRONT KRANKZINNIG UIT LIEFDE ËSWfüSS ABDIJSIROOP Rond hel Parlement De oprichter der diamantnij verheid overleden CONGO Bericht aai) dè Fokkers Naar de Zuidpool Echtelijke twist te Merksem Valling, hoest, bronchiet AKKER'S verstèrkie 9 November. H. Theodoor. Deze Romeinsche soldaat weigerde zijn geloof af te zweren voor de rech ters. Men gaf hem voorwaardelijk de vrijheid terug om zich te bedenken, Maar gezien hij halsstarrig* zijn gods dienstige overtuiging getrouw bleef werd hij in 306 levend verbrand. Hel winteruur wordt hersteld. De regeering heeft besloten het win teruur te herstellen in den nacht van I8 op 19 November. Men had eerst besloten het zomer uur nog drie maand te handhaven, maar nadat Frankrijk en Engeland het winteruur hadden ingevoerd, vroegen de spoorwegen hetzelfde te doen in België om de uren van de internationa le verbindingen die nog bestonden re gelmatig te kunnen behouden. De H. Mis van Requiem m de Six tijnse he kapel. In de Sixtijnsche ka pel werd Maandag een plechtige Mis van Requiem opgedragen door kètrA. Rossi, voor de zielerust van de kardi nalen Skribensky, Kahowski; Sbarret- ti, Mariani, Dolci en Mundelein. De H. Vader assisteerde op de troon en verrichtte aan het einde van de plechtigheid de absolute ad cum- bam. De H. Mis werd bijgewoond door 21 kardinalen, onder wie kardinaal Hlond, primaat van Polen, verscheide ne nieuw gewijde bisschoppen, de le den van het diplomatisch corps, leden van den Pauselijken hofstaat en leden van de Malteser orde. De h. C. Huysmans ongesteld. In de vergadering van socialistische parlementsleden, die Dinsdag werd gehouden, werd met leedwezen verno men dat de h. C. Huysmans, burge meester van Antwerpen ongesteld is. Besloten werd hem een telegram te zenden om hem een spoedig herstel toe te wenschen. Nationaal Belgisch werk tot bestrij ding der tuberculose. Bij konink lijk besluit dd. 15 October 1939 is een toelage van 1.250.000 frank verleend aan het Nationaal Belgisch -Werk tot bestrijding der Tuberculose, om het in de uitvoering van zijn opdracht te steunen. Thereso Neumann's voorzegging. De Spaansche generaal Sanjurjo die, bij den aanvang van dsü burgeroorlog in Spanje, bij een vliegtuigongeval om: kwam en thans plechtig begraven werd te Pampeluna, bezocht kort voor zijn dood Theresc Neumann, de gestigma tiseerde van Konnersreuth. Toen hij haar vroeg dat ze voor zijn land zou zou bidden, daar het pijnlijke uren zou gaan beleven, antwoordde Therese i, Ik zal in de eerste plaats voor u bidden want uw lot zal vreeselijker -zijn dan dit van uw land. Enkele dagen later verongelukte Sanjurjo. Een beroemde vindplaats van mun ten in Noord Europa. Het eiland Gotland, dat tot Scandinavië behoort, is bekend wegens de vele munten, die daar gevonden zijn. Men heeft er niet minder dan 25.000 Arabische munten ontdekt, 30.000 Duitsche munten en 18.000 Angelsaksische. Op Gotland is meer dan vijftig procent gevonden van ajle munten, die in het noorden van Europa werden ontdekt. Geachte Heer Hoofdredacteur, Hierbij laten we U het antwoord ge worden dat we ontvingen van het mi nisterie van Landsverdediging op on zen brief aan Minister Denis van 27 October 1.1. en welke U ter opname werd toegezonden. Mijnheer de Voorzitter, Het heeft mij grootelijks verwon derd dat U in Uw brief, d.d. 27 Octo ber, waarbij U uw voldoening uitdrukt over de maatregelen die werden ge troffen om het kader der reserve-offi cieren aan te vullen, denkt te mogen inbrengen dat, wegens onbevoegdheid ij» zelfs partijdigheid van korpscom mandanten, benoemingen zouden kunnen gebeuren die U, als op Vlaamsch oogpunt verkeerd bestem pelt. "Tegen dergelijke insinuatie moet ik ernstig opkopien.U moogt er van over tuigd zijn dat bedoelde overheden zich bij hun keuze alleen zullen laten leiden door hun' geWeten van boven alle ver denking staande chefs, en als kandida- jten enkel diegenen zullen in aanmer- j king nemen, bij welke zij de onont- heerlijke leiders-capaciteiten zullen bevonden hebben. Ik ben er van overtuigd dat in te genstelling met hetgeen U vreest, de kandidaten reserve-onderluitenants die in de Vlaamsche eenheden zullen voorgesteld worden om tot reserve-of ficier te worden bevorderd, allen Vlaamschsprekenden zullen zijn, zoo niet zouden zij aan de vereischte voor waarde leiders zijn niet volledig beantwoorden. Ik moet er overigens Uw aandacht op trekken dat de schaarschheid aan Vlaamsch kader grootendeels te wijten is aan de Vlaamsche intellectueelen die alhoewel bekwaam om reserve-officier of onderofficier te worden zich opzet telijk onthielden de daartoe vereischte proeven af te leggen. Al kan men ook in de huidige omstandigheden die te kortkoming aan een burgerplicht ver geten en vergeven, niettemin is het hun ingebrehe blijven dat een toestand heeft verwekt waarover zij zich nu ten onrechte zouden beklagen. De overheid beslist op welke ma nier het tekort aan kader drent aange vuld, en U moogt het vrij gelooven, die aangelegenheid heeft 9inds lang haar zeer ernstige aandacht gevestigd, te meer daar zij weet hoe groot haar verantwoordelijkheid is waar het tal rijke menschenlevens geldt dienen de bekwaamste 'chefs gekozen. Met hoogachting. De minister van Landsverdedig. Bij bevel. Voor het Hoofd v. den Generalen Staf De Generaal-Majoor Vantrooyen, Onderhoofd v. den Generalen Staf, (get.) Vantrooyen. Voor Vrijdagnamiddag is de socia listische senaatsgroep bijeengeroepen, met op de dagorde dc kwestie van het voorzitterschap van den Senaat. Sommige socialistische senatoren zijn inderdaad van oordeel, dat nu hun partijgenooten in de regeering zetelen het voorzitterschap van de Hooge Vergadering toekomt aan een socialist Men zal zich herinneren dat bij de vorige presidentsverkiezing, de kandi datuur van den heer Vinck, socialist geen steun vond bij de katholieken, omdat de socialisten in de oppositie waren getreden en de twee partijen, die toen de meerderheid hadden. het voorzitterschap van de twee Kamers voor hen zelf hadden opgeëischt. Nu is echter de toestand veranderd vermits de socialisten opnieuw deeluit- maken van de Regeering. Blijft een katholiek voorzitter van dede Kamer, dan zullen sommige so cialisten het voorzitterschap van den Senaat opeischen, voor bun partij, de sterkste na de katholieken. Sir Thomas Cullinan, de stichter en bestuurder van de eerste maatschappij voor de ontginning van diamantmijnen is te Johannesburg op 74 jarigen leef tijd overleden. Hij was uit arme ouders geboren in een dorp in de Kaapkolo nie. Toen hij veertig^ jaar was bezat hij echter een vermogen van twee hon derd millioen frank. Zooals men weet is zijn naam gegeven aan den grootste diamant, welke ooit gevonden werd. De <Cullinan>> werd in 1905 in Trans vaal gevonden en aan koning Edward Vil van Engeland geschonken. In een diamantslijperij te Amsterdam werd de kostbare steen gekloofd in negen groote en talrijke kleinere stukken. Twee deelen er van. welke «Culli nan I» en - Cullinan TTgenoemd wor den, maken deel uit van de Britsche kroonjuweelen. Een dezer steenen is aangebracht op de koningskroon, ter wijl de andere op den scepter is ge plaatst. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT A1MARD 222ste Vervolg. De Juaristen, die aan den anderen oever een huis verdedigden, dat tot in de rivier vooruitsteekt, maakten een lasso om den hals der lijken vast en lie ten ze zoo in de rivier vallen, waarbij ze allen riepen Daar hebt ge het kanalje 1 Als Miramon ons met de twee bri gades gevolgd was. dan zouden wij den geheelen San Gregorio ingenomen hebben. Een krachtige aanval werpt de Mexicanen dadelijk overhoop maar daarvan onthield Miramon zich. om dat hij juist Mexicanen bij zich had en niet de Cazadores, tegen wier onstui migheid en woest geschreeuw bij den aanval geen vijand in Mexico het kon uithouden. De generaal der Juaristen dien wij van zijn bed opjoegen, werd van zijn kor^mando ontzet. De kolonel, dien ik later sprak, zei- de mij, dat er van al mijne manschap pen geen enkele teruggekomen zou zijn. als ik nog tien minuten langer op den straatweg met de beide brigades Vertoefd had. De Compagnie Maritime Beige deelt mede, dat de paketboot Leopoldvil- le>i Antwerpen zal verlaten ter be stemming van Congo, op Donderdag 16 November e.k. te 17 uur. De dag van het vertrek zal een bij zondere trein ten behoeve der passa giers en der personen, die wenschen hen te vergezellen, te Brussel-noord gevormd worden ter bestemming van Antwerpen-aanlegkaai. De redactie van betStamboek van Belgische Trekpaarden zet de fokkers vurig aan, al de prod^kt'en hunner fok kerij te laten inschrijven. Het is niet omdat de handel be lemmerd is, wegens de militaire ope raties bij onze gebureri, dat het ver klaren van geboorfetV mag verwaar loosd worden. Dit zou een grove dwa ling zijn. - - Oorlog noodt een buitengewoon ver bruik aan paarden aller slag. Na de vijandelijkheden zullen bijgevolg de behoeften aan fokdierën, *t is te zeggen met geregistreerde afkomst, bijzonder groot wezen. Van nu af, dienen dus maatregelen getroffen om deze behoeften te kun nen voldoen. Al de producten, zonder uitzondering, moeten verklaard wor den om zoodoende te voorkomen dat, in de toekomst, de pedigrees een on volledige stamboom vertoonen, wat een belemmering uitmaakt tot het slui ten van onderhandelingen. Fokkers, schrijft uwe paarden in Voor inlichtingen zich wenden tot het Belgisch Stamboek, 60, Koninklij ke Straat, Brussel. ZIJ ZAL TWEE A DRIE JAAR DUREN Het eerste schip van de Byrd-expe- ditie, de Northstar» vertrekt Donder dag naar de Zuidpool en zal een week later gevolgd worden door het vroege- re exploratieschip «Bear». Wat de uitrusting betreft zal het de grootste expeditie zijn die de geschie denis kent. Het congres stelt drie hon- 'derd vijftig duizend dollar te beschik- j king en Byrd hoopt dat meerdere gel den zullen volgen voor dezen tocht,die j twee a drie jaar zal duren. Er zullen Topografische en climatologische on derzoekingen gedaan worden, welke de Ver. Staten het recht zullen geven beslag te leggen op den Poolsector, die iets ten Zuid-Oosten van Kaap Hoorn ligt. De schepen zullen door het Panama kanaal varen naar den Stillen Oceaan, vervolgens brandstof innemen in Nieuw Zeeland en daarna in Klein Amerika. Er nemen honderd vijf en twintig man deel aan deze expeditie en honderdzesrig honden. De expeditie is voorzien van de nieuwste instrumen ten op astronomisch en meteorolo gisch gebied en van een reusachtige sneeuw.ibobile» benevens een vlieg tuig. Dinsdagmorgen had te Merksem, in het gezin K., uit de Houthulststraat, een hoogoploopende ruzie plaats die daarna ontaardde in een bloedige moordpoging. De man, de 44 jarige Jozef K., ont vanger bij een autobusdienst, kwam s morgens rond 5 uur thuis en was on der den invloed van den drank. Hierdoor ontstond een heftige oordenwisseling met zijn echtgenoo- te, de 45 jarige Jozefina K.; ten slotte begaf de man zich te bed en ging zijn roes uitslapen. De vrouw maakte hiervan gebruik om haar echtgenoot met een broodmes te lijf te gaan. Hij werd getroffen in den hals. De man greep naar de ge wonde plaats en werd hierdoor aan de hand gekwetst, waarna zijn vrouw andermaal met het mes stak. De daders gingen zich vervolgens aanmelden bij de politie die haar in hechtenis nam. Officier Gorsen begaf zich naar het huis der misdaad en stel de er een eerste onderzoek in. De ver wondingen die Jozef K. heeft opgeloo- pen, Zijn niet levensgevaarlijk. Hij werd thuis verpleegd en moest niet naar Tiet ziekenhuis worden overge bracht. Het parket is ter plaatse afgestapt. De Elzasser. die bij de geheele expe ditie onafgebroken aan mijne zijde was werd ter belooning tot onderofficier der Cazadores benoemd. HOOFDSTUK XLH MISLUKTE EXPEDITIE ln den namiddag van den 3n April werd ik bij den keizer ontboden. Hij had allerlei slechte tijdingen gekregen, die een dubbel verontrusten de uitwerking hadden, daar de tijd, waarop Marquez op zijn woord van eer beloofd had terug te zullen keeren, over twee dagen reeds verstreken was. Er was nog geene enkele maal tij ding van hem gekomen, en dit was zeer bevreemdend, want aan Marquez viel het gemakkelijker dan aan iemand anders, zulke tijdingen te doen toeko men. daar hij op alle geestelijken kon rekenen. De keizer begon argwaan tegen hem te koesteren maar als hij zich daar over uitliet, dan viel hij zich zjelven meestal in de rede, zeggende Neen. neen. dat is immers vol strekt onmogelijk De levensmiddelen evenals de am munitie begonnen zeer te verminderen en de keizer kon zich niet verhelen, dat onze toestand hachelijk was. Zekerheid omtrent Marquez te krij gen was nu de hoofdvereischte, en ik ontving van den keizer den last, met generaal Mendez te beraadslagen over de beste middelen om dergelijke tij dingen te krijgen. Te dien einde moesten er door de belofte van aanzienlijke belooningen spionnen gewonnen worden. Mendez vond eene vrouw, een Indiaan en een officier daartoe bereid. Gelukte het hun, een brief aan Mar quez te overhandigen en het antwoord daarop .terug ,te brengen, dan zouden de eersten aanzienlijke geldsommen krijgen en de laatste een rang hooger j opklimmen en gedecoreerd, wprden.. Geen van de drie keerde echter te 'rug, n wij "hebben nooit'vernomen, hoe j het met hen afgeloopen is. In den nacht van den 4n tot den 5n I deed de vijand weder een van zijn ge wone vruchtelooze aanvallen op d« i brug de keizer bezocht weder geheel alleen de verschillende punten, waar troepen geposteerd waren, en des na middags reed ik deze met hem langs. Op den 5n was de termijn binnen welken Marquez zou terugkomen ver streken, en nog vertoonde er zich geen spoor van hem. In de stad liep er échter een gerucht en de gevaarlijke gevolgen daarvan. Sommige menschen, die wat zwak zijn op borst en keel, denken dat het nu eenmaal hun lot is 's winters te moeten hoesten, kuchen en het benauwd op de borst hebben. Als Gij tot diegenen behoort, probeer dan eens de nieuwe versterkte AKKER'3 AB DIJSIROOP, die aan honderdduizenden de lust in het leven heeft teruggegeven. Reeds na de eerste lepels, voelt Ge dut dit middel U heelemaal zal genezen. De slijmen die op Uw borst drukten en U benauwden, komen gemakkelijk los, de hoestbuien wor den zeldzamer. Itrhter en verdwijnen. Uw ademhaling wordt weer diep en geruisch- lods en dc slijmvliezen van Uw bor^t en keel worden versterkt. De planten-extrac- •Jen en de codeïne, de krachtigste hoe t-Uc- Öwingcr maken de nieuwe versterkte Abdij siroop tot ,,'s Werelds béste Hocst-siroop". Per flesch van 230 gr. Fr. 16.50; 500 gr. Fr. 28.50 1000 gr. Fr. 45.-~ In alle apotheken. HET DRAMA VAN WICHELEN AANHOUDINGSMANDAAT BEKRACHTIGD De aangehoudenen in de moord zaak van Wichelen, vader en zonen Saey, werden opnieuw langdurig on dervraagd door den onderzoeksrech ter en met verscheidene getuigen ge- konfrontéerd. De raadkamer heeft het aanhou dingsmandaat ten laste dezer perso nen bekrachtigd. BANDIETENSTREEK TE KORTRIJK BRAND TE GENT Dinsdag morgen rond 1 1 uur is er brand uitgebroken in de zeepfabriek toebehoorende aan De Cocker-Rey- gaert en gelegen Beersteeg nr 21, te Gent. Het vuur was ontstaan in de rooste ring tusschen de eerste en tweede ver dieping, zulks tengevolge van het vallen van brandende kolen uit een kachel. De brand dreigde weldra een groote uitbreiding te nemen tengevol ge de licht ontvlambare stoffen welke er voorhanden waren. Na een uur wer ken gelukte de brandweer er in het vuur meester te worden. De schade aangericht door het wa ter, zoowel als door het vuur, is vrij belangrijk. De politie van de Ie Wijk stelde het gebruikelijk onderzoek in. Omstreeks middernacht stapte dè h. Joseph Willems, bedrijfsleider, uit Deurne-bij-Antwerpen, langs de Sint Jorisstraat te Kortrijk. Hij was pas in de stad aangekomen en was op zoek naar nachtverblijf. Aan den hoek van voornoemde straat, werd hij langs ach ter aangerand door een kerel die hem te gronde sloeg en wegvluchtte met zijn brieventasch waarin een belangrij ke som en papieren staken. De kerel liep in de richting van het station en werd door enkele moedige voorbijgangers achtervolgd en over geleverd aan een op wacht staanden soldaat. Deze leidde den aanrander op naar de soldatenwacht, waar de kerel de brieventasch achter een deur wierp. De politie kwam dan op haar beurt den aanrander aanhouden en onder wierp hem aan een streng onderhoor. Hij beweerde bedronken te zijn ge weest en niet meer te weten wat hij deed. Het is zekere Julien Dh., uit Ruien bij Avelgem, autobestuurder van be roep. Hij werd ter beschikking gesteld den prokureur des Konings. zich groote vijandelijke massa's troe- pen over de Cuesta China en langs den straatweg naar Celaya in beweging stelden. Men meende dat Marquez in aan tocht was, maar dit was, helaas niet het geval. In dezen hachelijken toestand werd cr op den 9n April andermaal een krijgsraad gehouden, waarin zeer ver schillende meeningen dobr de gene raals geuit werden. Er werd voorgesteld zich met het geheele leger door den vijand heen te slaan, maar Mendez was daar tegen. Zijne troepen, zoo verklaarde hij, wa ren zeer goed tot het doen van een aanval, maar bij een gevaarlijken te rugtocht kon hij niet voor hen instaan. Nu stelden de gezamenlijke gene raals, behalve Miramon voor, dat de keizer alleen met de cavalerie naar de Sierra Gordo zou trachten te ontko men. De Sierra Gordo dat Marquez verslagen was maar deDe Sierra Gordo is een woest ge- oorsprong van dit gerucht was niet te j bergte, acht leguas ten westen van vinden en men moest wel vermoeden Queretaro gelegen., dat het door de vijanden van de zaak j Het is met passen doorsneden, wei des keizers te Queretaro verzonnenke van dien aard zijn, dat het aan geen was. vijandelijk leger mogelijk is er in te De ontberingen begonnen nu eerst komen, wanneer zij ook maar door recht voelbaar te worden, maar des- eene geringe macht bezet zijn. niettemin was de geest der troepen' Verscheidene legers der Juaristen gz>ed, daar de keizer zich veel moeitewaren in vroegeren tijd in deze stre- getroostte en de officieren zijn voor-1 ken vernietigd, want al de bewoners beeld naar hun beste vermogen volg-behoorden tot de kerkelijke partij of den. I liever tot die van Mejia. Op den 8n April hadden wij nogj Dit was het vaderland van den dap altijd geen tijding gekregen, maar er'peren generaal hier was hij de koning heerschte eenige ontsteltenis in La en de populairste man die men vinden Cruz en elders, toen men zag dat er,kon. Ieder lndiaansch kind kende Pap Tomasito, en ieder man stond, zoodra hij eene oproeping deed onder de wa pens. In deze streken kon de keizer zich zes maanden en langer staande hou den, daar hier nog een keizerlijk gene raal Olvera, met 1000 a 12o0 man verbleef. Gedurende dezen tjjfl kon de keizer den loop dér gebeurtenissen afwach ten, of maatregelen nemen om de kust te ^ereiken. De keizer verklaarde echter «dat het strijd was met zijne eer, het leger in den steek te laten, en dat hij zich lie ver wilde laten dooden dan dit te doen». Miramon beweerde dat men de stad nog lang kon behouden en Marquez afwachten, en de keizer deelde in zijn gevoelen. Marquez moest terugkomen De keizer besloot nu, in eene eerste plaats, een uitval tegen de Garita de Mejico te doen, deze den vijand te ontnemen en haar te behouden opdat men Marquez dadelijk zou kunnen on dersteunen wanneer deze over de Cuesta China aanrukte. Te gelijker tijd werd er besloten,dal men in het gebrek aan krijgsvoorraad en levensmiddelen zoo goed mogelijk zou trachten te voorzien, en in beide was men vrij gelukkig. ('t Vervolgt.); '(Verboden Nadruk.)' Krankzinnig uit Liefde, nadruk irer* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt» Kerkstraat 2 IJ Aalst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2