Kabinetsraad REVUE KRANKZINNIG UIT LIEFDE WEKT DE GAL VAM UWE LEVER OP- Vlamingen in Noord'Amerika KOLONIALE LOTERIJ Rend het Parientent De Russen vernielen de kerken in Polen Mobilisatie- vergoeding en werkloozensteun 10 November. H. Andreas Avel- I'syuc. Geboren in 1521 werd Kij priester gewijd, uit verzuchting naar een heiliger leven en voor het heil der zielen. Hij verwierf naam als geleerde en predikant. He* aanstaand Konsistorie. Het eerstvolgend konsistorie voor de be noeming van nieuwe vreemde en Ita- liaansche kardinalen zal vermoedelijk in den loop van de maand December plaats hebben. Daar het Heilig Kollege ■thans uit 58 kardinalen is samenge steld, zullen er nog I 1 kardinalen moeten benoemd worden. Het is bijna zeker dat een der eerste nieuwe kerke lijke prinsen Mgr Pellmann zal zijn, aartsbisschop van New York. Pius j XII zou eveneens het inzicht hebben I een nieuwen Spaanschen kardinaal aan te stellen die zal gekozen worden on der de talrijke hoofden van de bi& dommen. die het ergst geleden hebben tijdens den burgeroorlog. De goudvoorraad te Kilo Moto. De goudmijnen te Kilo Moto brachten in Oktober 705 kg. goud voor. Voor de eerste tien maanden van het jaar beloopt de voortbrenging 2710 kg. tegen 6901 kg. over hetzelf de tijdperk in 1938. berichten ontvangen. Men vermoedt dat ongeveer 10 Paters in handen der bolsjewisten zijn gevallen. Aanwerving van mannelijke assisten ten voor het bestuur der postchecks te Brussel. In den loop van November wordt een Vlaamsch en een Fransch vergelijkend examen afgenomen, voor het aanwerven van mannelijke assis tenten, op het bestuur der Postchecks te Brussel. Berichten met de voorwaarden tot deelneming en de voor de aanvragers nuttige aanduidingen, hangen uit in de postkantoren, de telegraafkantoren en de spoorwegstations. De prijsvragen van de Koninklijke Vlaamsche Akademie voor Taal- en Letterkunde. Gelet op de buiten gewone tijdsomstandigheden, heeft de Vlaamsche Akademie besloten den datum van het inzenden der antwoor den op de prijsvragen voor 1940 te verschuiven tot eind-Mei van toeko mend jaar. De werkeloosheid blijft afnemen. Tijdens de week van 30-10-1939 tot 4-11-1939 bedroeg het gemiddeld aantal per dag gecontroleerde werk- loozen 187.276 eenheden tegen 190. 067 voor de vorige week, hetzij een vermindering van 2.791 eenheden of 1.47 t.h. De daggemiddclden voor de over eenstemmende weken van 1936, 1937 en 1938 waren respectievelijk 133.309 125.079 en 169.065. Geldigheid der week-end spoor kaartjes, met 11 November. Ter gelegenheid van den I I November feestdag zullen de week-end tickets geldig zijn van af Vrijdag tot en met den Maandag. De plechtigheid van 11 November in de crypte van het IJzerkruis. Het N. I.R. deelt mede Op I 1 November zal het N.I.R. zijn reportagewagen naar Diksmuide zen? den om er een opname te maken van de plechtige Doodenhulde, welke tel kens bij de verjaring van den Wapen stilstand in de crypte van het Vlaam sche IJzerkiuis plaats heeft. Verder heeft het N.I.R. den noodi-, gen tijd bezorgt aan Vlanara, om de opname van voornoemde plechtigheid nog denzelfden dag, te 20.30 u. uit te j zenden. Z. H. de Paus ontvangt Italiaansche kinderen. Uit het Vatikaan wordt gemeld dat Paus Pius XII gisteren een honderdtal kinderen der Italiaansche Katholieke Actie ontvangen heeft, die hij toesprak en vroeg voor den vrede te bidden. Woensdagnamiddag werd een nieu we bijeenkomst gehouden van den Kabinetsraad. De vergadering was eerst voorzien voor halfdrie, maar het was vier uur alvorens de ministers bijeenkwamen. En dan nog werd meer dan een uur gewacht op den heer Pierlot, eerste minister, en Spaak, minister van Bui- tcnlandsche zaken, waarvan men ver moedde, dat zij, samen met luitenant- generaal Denis, minister van Lands verdediging een onderhoud hadden ten paleize. Generaal Denis woonde de verga dering van den Kabinetsraad niet bij. Na afloop werd officieel medege deeld i' De Raad heeft onderzocht de maatregelen die te nemen zijn om den afstand van binnenschepen aan vreem delingen te verbieden zonder vooraf gaande instemming van de regeering. De minister van Buitenlandsche Zaken bracht verslag uit over den in ternationalen toestand. De Raad regelde verscheidene be stuurszaken. DE NIEUWE BELASTINGEN Er werd aan de ministers ook ken nis gegeven van een katholieke stap waarbij aangedrongen werd opdat de nieuwe belastingen niet bij koninklijk besluit zouden afgekondigd worden, maar dat daartoe wetsontwerpen bij het parlement zouden worden inge diend Aan regeeringskant blijkt tegen die proceduur geen bezwaar te bestaan, maar wij meenen te weten dat de re geering een datum zal aanduiden waarop de bedoelde ontwerpen moe ten afgehandeld zijn en dat zij de vertrouwenskwestie zal stellen over haar teksten. Het is niet uitgesloten dat er Don derdag een nieuwe bijeenkomst van den Kabinetsraad wordt gehouden. De Paters Oblaten in Polen. De Pater-Prokureur van de Oblaten-Con gregatie te Rome deelt mede, dat de twee kloosters van de Congregatie te Kattowitz en Orlowa onbeschadigd ge bleven zijn. Van 12 andere huizen in het voormalige Polen zijn nog geen Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 223ste Vervolg. Generaal Castillo ontdekte nog eeni- ge verborgen magazijnen in de stad.'èb generaal Arullano vervaardigde met wonderlijke bedrevenheid en vinding rijkheid krijgsvoorraad. Op al de zwavel en ,al het salpeter in de stad, zelfs uit de apotheken, werd beslag gelegd. Het looden dak van den schouw burg werd in geweerkogels en de kerkklokken werden in kanonkogels hergoten. Patronen werden van bordpapier vervaardigd en bewezen veel dienst daar het weer meestal droog was. De oneenigheid tusschen generaal Miramon en generaal Mendez was een andere reden tot bezorgdheid. Mendez beweerde voortdurend.dat Miramon het niet goed met den kei zer meende en slechts zijne eigene be langen in het oog had. Hij maakte mij er opmerkzaam op. dat de generaal in den laatsten tijd verscheidene officieren die aan den keizer trouw verknocht waren, van hunnen post ontzet en ze door lieden van zijne partij vervangen had. Toen ik mij op den 10n April naar den keizer wilde begeven, vroeg gene raal Mendez mij eensklaps Hoeveel Vlamingen zijn er thans nog in Noord Amerika Op deze vraag is het niet gemakkelijk zoo j maar dadelijk antwoord te geven. Im- mers de laatste volkstelling, in de Ver. Staten gehouden. dagteekent van 1930. Toen waren 64.164 in Belgiej geboren personen metterwoon in de Ver. Staten van Amerika gevestigd. Op drie of vier duizend na waren ailen 1 Vlamingen, meestal uit de provinciën Uost- en West Vlaanderen. Weinig talrijk zijn diegenen onder j hen, die tijdens de crisisjaren naar i Europa terugkeerden. Velen onder- houden echter het verband met het oude vaderland door het lezen van Vlaamsche bladen, terwijl ook de «Ga-1 zette van Detroit in Amerika opge-1 steld en gedrukt, voor het behoud van de oude banden van taal en stam zorg blijft dragen. Volgens de ((Gazette van Detroit» zijn er veel Walen in New Engeland, waar echter, alles bij elkaar, slechts 3884 in Belgie geboren Amerikanen werden geteld. Nagenoeg al de ande ren zouden Vlamingen zijn, waarvan velen dorpen bewonen die Vlaamsche namen dragen. Zoo treft men een Ghent aan in den Staat Minnesota, een tweede in Kentucky en een derde in West Virgjnia. In Idaho bestaat een dorp Desmet, in Zuid Dakota 'n dorp van denzelfden naam, als herinnering aan den Vlaamschen pater Desmet, den Apostel der Indianen». In Louisiana komt een gemeente van 8.500 inwoners, Deridder gehee- ten voor. Verder kent men nog een Antwerp in den staat New York, een ander Antwerp in Illinois, twee Brus sels (in Illinois en Wisconsin) een Bel gium, eveneens in Wisconsin, eer Flanders in New Jesey, enz. De belangrijkste Vlaamsche neder zettingen bevinden zich in Detroit,Chi cago, Moline en omstreken, Lake, Su perior,en omstreken, South Bend, Mis- hawaka, Rochester, Omaha, Ghent en Los Angeles. Veel Vlamingen, aldus vertelt de Gazette van Detroit» wer ken in Oregon en Washington, ook treft men er aan in de kopermijnen van Montana, in de ijzermijnen van Nor way, en Noord Michigan, alsmede op de prachtige boerderijen van Califor- nie en Texas. Steunend op een voor ons liggend tabel, kan het aantal iiT Illinois wo nende Vlamingen op 11.500 worden geraamd. Voor Michigan is dit cijfer ongeveer 15.900, vóör New York 6000, Ohio 1000, New Jersey 2000, Pennsylvanie 3600, Minnesota 1700, Indiana 320, Wisconsin 2400, Kansas 1000, Iowa 900, Missouri 850, West Virginia, 700, Texas 400, Montana, 500, Washington 1200, Californie 3000, Oregon 600. DE TOEKOMST KLAART OP VOOR VELÉ LIEDEN NA ELKE TREKKING van de Houd moed, gij ook, want DE KANS beloont hen die volharden OPGEPAST TREKKING 24 NOVEMBER Meent gij het gopd met den kei zer Dat is ook eene vraag ant woordde ik. Natuurlijk Welnu, vervolgde hij, zeg hem dan uit mijn naam, dat hij spoed moet maken om uit deze muizenval te ko men en dat hij zich voor Miramon in acht moet nemen. Ik ben een Indiaan en dc keizer kent hunne trouw en ver knochtheid. Wanneer de keizer het be veelt zal ik Miramon in hechtenis ne men. Ik en Mejia zullen den keizer naar de'Sierra Gordo overbrengen, waar hij zijn vrijen wil heeft en kan doen wat hem goeddunkt. Volgt hij dezen raad niet dan kan hij er staat op maken dat wij allen doodgeschoten worden. Toen ik bii den keizer kwam deelde ik hem woordelijk mede wat Mendez mij gezegd had. De keizer antwoord de Ik geloof, dat de kleine dikkerd het goed meent maar hij ziet de za ken te donker in. De keizer had voor elk zijner gene raals een bijzonderen naam. dien hij in het gesprek met mij gebruikte om geene namen te noemen en daardoor de opmerkzaamheid van luistervinken die er misschien wel zouden zijn, te j trekken. Mendez noemde hij den kleinen (dikkerd. Miramon den jongen gene- raai. Mejia den kleinen zwarte en Castillo den eerlijke. De keizer zeide tot mii. dat hij Mi- ramon wilde laten ontbieden ten einde met dezen over een aanval op de Ga- rita de Mejio te beraadslagen maar ik had er geen vermoeden van, dat de aanval op aandrijven van Miramon, reeds den volgenden morgen zou Kamer en Senaat hervatten hun werkzaamheden op den datum die daartoe door de grondwet is vastge steld. namelijk den tweeden Dinsdag van November. Dit is dus Dinsdag 14 dezer. Beide vergaderingen zullen, zooals gebruikelijk, geopend worden onder voorzitterschap van het oudste lid,bij gestaan door de twee jongste leden die optreden als sekretarissen. Dadelijk zal overgegaan worden tot de verkiezing van het vast bureel en zeer waarschijnlijk zal het een dood gewone herkiezing worden van de vroegere leden. Na de gebruikelijke toespraak van den voorzitter, den h. Van Cauwelaert zal in de kamer hulde worden gebracht aan de nagedachtenis van twee overle den volksvertegenwoordigers, name lijk de hh. Raemdonck en Max, Verdei is er nog niets op de agenda voorzien, maar ongetwijfeld zullen de werkzaamheden dan ingezet worden met een bespreking .over de oprichting van den Raad van State, waarvan het ontwerp opnieuw door den Senaat werd overgemaakt. Intusschen zullen de vaste kommis sies de besprekingen van de nieuwe be grootingen voorbereiden. In theorie moeten alle begrootingen nog voor 1 Januari door Kamer en Senaat goedge keurd zijn, maar wanneer men dit ge daan krijgt enkel met de Rijksmidde- Ienbegrooting, dan is men al zeer te vreden. Mogelijk is evenwel, dat de behan deling van de begrootingen thans grootelijks bespoedigd wordt wegens de omstandigheden. Men verwacht dat ook allerhande interpellaties zullen aanhangig ge maakt worden. Het Vaticaansche blad Osservato- re Romano» publiceert de indrukken van een Poolsche vluchteling, die de bezetting van Pinsk, Lwow en Czot- kow door de Russische sowjettroepen bijwoonde. Deze soldaten vernielden de kerken en namen de priesters en de kloosterlingen gevangen. Velen onder hen werden gefusilleerd. Volgens deze getuigenis heeft men redenen om aan te nemen, dat Mgr Bukraba, bisschop van Pinsk, alsmede zijn hulpbisschop Mgr. Niemira, wer den doodgeschoten. In de scholen werd het godsdienstonderricht on middellijk stopgezet. Luidens de Osservatore Romano zouden er vele bloedige incidenten hebben plaats gehad, gevolgd door sommaire terechtstellingen en overal werden er personen weggevoerd. Het feit Oekrainsche kenteekens te dragen, was voldoende om vanwege de communistische overheden geweld daden, en weerwraakmaatregelen uit te lokken. - Al de Oekraniers, schrijft het blad, die vanwege de regeering van Moscou hulp verwachten voor de verwezenlij king van hun nationale eenheid, wer den teleurgesteld. Velen onder hen strijden in de bosschen tegen de Rus sische troepen. Anderzijds deelt hetzelfde blad nog mede, dat het onmogelijk is, nauw keurige inlichtingen in te winnen over het lot der priesters, kloosterlingen en ordezusters die in het thans door de Sowjets bezette gebieden verbleven. Door den dienst der Werkloosheid wordt het besluit getroffen dat de le den van het gezin, die gemobiliseerd zijn in het Plafond» blijven doch dat de mobilisatievergoeding, die voor do gemeenten wordt uitgekeerd telt als inkomst voor het gezin. De mobilisa tievergoeding moet dus aanzien wor den als gewonnen loon en is dus ook vrijgesteld voor 25 t.h. (1/4). De werkloozen die dus gemobili- seerden in hun gezin hebben, moeten bijgevolg aangifte doen van de ont vangen mobilisatievergoeding. Dit iedere maand. Zij wenden zich daartoe, op einde der maand, tot het gemeentelijk bureel dat de mobilisa tievergoeding uitbetaalt en vragen een bewijs met opgave der vergoeding in de maand voor den gemobiliseerde ontvangen. Dit bewijs wordt dan te gen einde der maand in het syndikaat of uitbetalers ingeleverd. De werkloozen zorgen er dus tijdig voor, om voor de laatste uitbetaling van den werkloozensteun van de maand het bewijs der mobilisatiever goeding in hun bezit te hebben. LOKOMOTIEF BOTST OP PERSO NENTREIN TE ENSIVAL 27 PERSONEN GEWOND In het station te Verviers heeft zich in den nacht van Dinsdag op Woens dag een erge treinbotsing voorgedaan. Een lokomotief van de Schaarbeek- sche stelplaats, die een sneltrein naar Verviers had gebracht reed naar de stelplaats te Pepinster.om er den nacht door te brengen en Woensdag ochtend naar Brussel terug te keeren. Door een tot nog toe onbekende oorzaak is de lokomotief op een ver keerd spoor terecht gekomen met het gevolg dat zij even voorbij het station van Ensival, tegen een personentrein aanbotste. De schok was vrij geweldig en on middellijk stegen hulpkreten op uit den personentrein. De beide lokomo- tieven waren op de sporen gebleven maar in den personentrein werden al de reizigers door elkaar geslingerd. Spoedig daagde hulp op uit het sta tion van Verviers en konden de ge wonden verpleegd worden. Zeven en twintig personen liepen min of meer zware verwondingen op maar slechts acht waren er zoo erg aan toe dat zij naar een ziekenhuis moesten gevoerd worden. De spoorwegoverheden stelden een onderzoek in. Zonder calomel en s morgens zult gij monter en friseh uit het bed springen. D3 lever moet eiken dag één liter gal ln de Ingewanden uitstorten. Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren; het bederft. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen. U lijdt aan verstopping. L'w orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen, u wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel Is een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren. wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plnntenulttreksels, die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de ga! bevorderen. Eischt de Kleine Carters Pillen *oor ti§ liever. Iu alle apotheken fr. plaats vinden. Toen ik echter in den loop van den avond een eigenhandig briefje van Mi ramon kreeg met het bevel mij in dien nacht te drie uur met het bataljon Ca- zadores op La Cruz te bevinden, wist ik reeds wat er op til was. Ik zond dadelijk bevel aan de Caza- dores dat zij tegen half drie moesten aantreden, en opdat zij nog eenige uren zouden kunnen slapen, liet ik hen in de verschansingen door twee com- pagnien van het tweede bataljon aflos sen. Toen ik aan Mendez dit bevel mee deelde, speelde er een zonderlinge grimlach op zijne lippen en hij zeide Waarom toch altijd gij en de Ca- zadores Ik dacht ongeveer hetzelfde, en de verdenking kwam bij mij op, dat Mi ramon misschien gaarne van mij af wilde zijn daar hij mijne gehechtheid aan den keizer kende. Terstond daarop kwam de majoor Pittner en deelde mij mede dat er on der de Cazadores groote ontevreden heid heerschte. Zij zegden dat zij altijd hunnen plicht gedaan hadden en ook volgaar ne deden, maar dat zij niet konden in zien, waarom zij altijd aan het eerste vuur der vijandelijke kanonnen bloot gesteld werden. Ik gaf den majoor te kennen dat ik voor een gevecht met zoo iets bij den keizer voor den dag kon komen, maar dat ik dit, wanneer dc Cazadores gedu rende den nacht hun plicht betrachtten later zou doen. 's Nachts om drie uur. op den 1 ln April, was ik met de Cazadores in La Cruz en voegde mij bij generaal Castil lo. Al spoedig daarop kwam de keizer en iets later generaal Miramon. Miramon, Castillo en ik zetten ons neer aan eene tafel, waarop eene kaart uitgespreid lag, terwijl de keizer onder j het rooken eener sigaar het vertrek op en neer liep. Miramon vatte het woord op en zei de tot mij Gij moet de Garita de Mejico aan vallen, veroveren en bezet houden. Ik geef u een der beste bataljons mede, het eerste linie-bataljon onder bevel van kolonel Cevallos. Met de Cazadores in de voorhoede moet gij de batterij links van la Cruz verlaten en den straatweg naar Mexico oprukken. Daar staat een huis links van de waterleiding dat door den vij and bezet is en dat gij moet innemen Dan rukt gij tegen de Garita op en neemt deze stormenderhand in. Voor zoover ik weet zijn de gebou- wen daar met vier kanonnen en drie bataljons bezet. Uwe rechterflank 1 moet door het regiment der keizerin onder bevel van kolonel Gonzales en het escadron huzaren onder dat van den ritmeester Palowski gedekt wor- den, die op den straatweg, welke re- geirecht naar de poort loopt, aanruk- ken. Een blik op het plan van Queretaro Izal aan iedereen, ook al is hij dan ook geen krijgskundige, het gebrekkige 1 dezer stelling doen inzien. Ik achtte mij daarom verplicht, te 1 gen den generaal de opmerking te ma ken, dat een aanval van twee batal- jjons tegen drie, die zich met vier ka nons in eene bevestigde stelling bevon den. uiterst moeilijk zou zijn, en ver- oorloofde mij de vraag of het niet kon j vergund worden, den weg, die de rijterij bestemd was in te slaan. Ander voetvolk kon dan den weg die mij voorgeschreven was, inslaan, en mijne linkerflank, terwijl de cavale rie op den weg, die voorbij de kapel San Francisquito naar de poort loopt, mijne rechterflank beschermde. Generaal Miramon zegde mij echter dat hij geen ander voetvolk bij de hand had en dat ik den weg die in mijne instructie voorgeschjeven was moest fnslaan. Generaal Castillo leeft nog, en daar hij met den keizer getuige van dit ge sprek ;wtas, geroep ik mij op de getui-' genis van den «eerlijke». Miramon beval mij, af te wachten, tot hij het sein tot oprukken zou geven. Ik begaf mij naar de Plaza de la Cruz en posteerde mijn twee bataljons achter de batterij, die den straatweg welke ten noorden van La Cruz loopt, bestreek, waarin slechts een enkele zes-en-dertigponder stond. Wat de reden der aarzeling was, weet ik niet, maar er verliep geruimen tijd, voordat Miramon eindelijk aan kwam. Wij moesten achter elkaar door de bres heengaan. Toen ik met den sabel in de hand bij deze kwam, zag ik den keizer daar staan, met zijn elleboog op de ver schansing leunende. Salm zeide hij, ik wensch u van harte een goeden uitval. God moge u beschermen. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.")] Krankzinnig mt Liefde, nadruk" ver# boden, te verkrijgen Boekhandel, s J. Van Nuffei-De Gendt» Kerkstraat 21) Aalst.

De Volksstem | 1939 | | pagina 2