KRANKZINNIG DIT LIEFDE UIT HET STAATSBLAD Taaikeuzèevan de M ililieplichtigen Mededeelingen aan de Bevolking De C ie Fularitime Beige vermeer dert hare vloot Duitsche generaals zouden tegen een overrompeling van Nederland zijn 15 November. H. Leopoldus. Leopold IV, markgraaf van Oosten rijk, zoon van Leopold 111. en klein zoon van keizer Hendrik III, volgde zijn vader op in 1096. In zijn gade Agnes, met wie hij zijn vrije uren besteedde aan het gebed, de meditatie en de goede werken, vond hij steun en sterkte in de moeilijkheden van zijn regeering. Z?j stichtten verscheidene kloosters. Gestorven in 1136 werd hij in 1485 heilig verklaard. Retraite ?.n het Vatikaan. Van 26 November tot 2 December, zal in het Vaticaan de jaarlijksche retraite ge houden woiden, waaraan door den H. Vader, de Kardinalen en al de leden van het Pauselijk Hof zal worden deel genomen. Tijdens deze geestelijke af zonderingen worden alle officiecle be zoeken en audiënties afgelast. De preeken cn conferenties Zullen worden gehóuden door Pater Mt. Gui- seppe Pilograssi, van de Sociëteit van Jezus. Een ouderdomspensioen in Spanje. De Spaansche handarbeiders van meer dan 65 jaar zullen voortaan een rente ontvangen van drie pesetas per dag, op voorwaarde dat zij deze gunst waardig zijn. Het instituut van Voor zorg heeft de eerste renten betaald aan 28 arbeiders. In totaal zullen 200.000 arbeiders van deze rente ge nieten. Passagiers van de Albertville te Oostende verwacht. De Compagnie Maiitime Belgen verneemt dat 85 pas sagiers van de Albertville» welke se dert 10 November in de Engelsche territoriale wateren wordt weerhou den, toelating hebben bekomen naar Belgie te vertrekken. Men denkt dat zij heden namiddag met een Belgische paketboot te Oos tende zullen aankomen. Een dolfijn als loods. Engelsche bladen hebben uit Nieuw Zeeland een telegram ontvangen vermeldend__dat een dolfijn, Pelorus Jack genaamd, die sinds talrijke jaren den rol vervulde van piloot in de haven van Napier, ge storven i9. Bij het binnenvaren en bij het verlaten van de haven toonde het brave dier den te volgen weg door voor het schip te zwemmen. Jack wai» beroemd in gansch de streek, en stond onder ieders bescher ming daar hij reeds zoovele diensten bewezen had aan de visschers vooral bij stormweer. Hetzelfde telegram be vestigde dat de verdwijning van Pelo rus Jack niet onherstelbaar is daar een andere dolfijn. Deep Ecky, door Jack werd opgeleid, hem zal vervangen. De beruchte Etna. In de laatste weken heeit de Etna verscheidene uit barstingen gehad. Dikke zwavelgele rookwolken hangen boven de vulkaan waar van binnen uit onafgebroken la va geworpen wordt, die de helling af geduwd wordt, terwijl tegelijkertijd een aschregen op de rondom de Etna liggende gebieden valt. Vooral 's nachts bood het den toe schouwer van het opwindende natuur- schouwspel een Etna-vuurwerk» dat ver over de Middellandsche Zee zicht baar was. Uit het leven van Keizer Maximiiiaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARQ 226ste Vervolg. Na verloop van eenige minuten, kreeg hij licht en keek om zich heen. Uitgestrekt op den bodem van een trechtervormige kuil, want de grot liep nauw van onder toe, hetgeen er veel aan had toegebracht om zijn val te breken, lag Evraert met de beenen tot bijna aan de knieën in t water, terwijl zijn bovenlijf op het lijk van het In- diaansch opperhoofd rustte. De plek waar hij zich bevond had een oppervlakte van minstens tien vierkante ellen. Door middel van zijne toorts be merkte hij, dat de wanden der grot geheel met planten en zelfs met vrij dikke struiken bedekt waren, die zacht hellend naar boven opliepen, en het opstijgen niet al te moeilijk zouden maken, zelfs dan als zijne krachten niet genoegzaam teruggekeerd zou den zijn. Op dit oogenblik behoefde hij nog aan geen opstijgen te denken moedig besloot hij derhalve zich in dit ongeval t<T schikken, en hoewel hij hoogst onge rust was over de kleine Lydia, en hare moeder, besloot hij eenige uren te wachten eer hij pogingen zou aanwen den tot zijne bevrijding. Op die wijze bracht hij bijna 20 uren door in de grot, in gezelschap van BESLUITWET WAARBIJ HET VERBODEN WORDT VLUG SCHRIFTEN NAAR HET LEGER OP TE STUREN OF TE VERSPREIDEN In het Staatsblad van heden Dins dag, verschijnt een besluitwet waarbij het verboden wordt vlugschriften naar het leger op te sturen of in het leger te verspreiden. Art. 1. Het is verboden vlug schriften vliegblaadjes, circulaires of andere al aan niet gedrukte schriften van denzelfden aard aan de actief die nende militairen toe te zenden of on der die militairen te verspreiden. Dit verbod is toepasselijk noch op de bedoelde schriften of drukwerken die aan de militairen thuis worden toe gezonden, of uitgedeeld, noch op de genen die door de militaire overheid worden verspreid. Art. 2. -rElke overtreding van art. 1 wordt gestraft met gevangenisstraf van acht dagen tot drie maanden cn met geldboete van 26 tot 300 frank. Art. 3. De bepalingen van boek 1 van het Wetboek van Strafrecht, hoofdstuk VII en artikel 85 inbegrepen zijn toepasselijk op die misdrijven. In geval van misdrijf, worden de drukwerken in beslag genomen en wordt de verbeurdverklaring er van uitgesproken, welke de eigenaar er ook van zij. Art. 4. Onze Ministers van Justi tie en van Landsverdediging zijn be last met de uitvoering van deze be sluitwet die in werking treedt den dag waarop zij in het Staatsblad wordt be kendgemaakt en die ophoudt van kracht te zijn op den bij koninklijk besluit te bepalen dag waarop het le ger op vredesvoet wordt teruggebracht KON. BESLUIT BETREFFENDE OPENBARE VERGADERINGEN IN DE MILITAIRE KANTONNE- MENTEN En een koninklijk besluit betreffen de de openbare vergaderingen in de militaire kantonnementsplaatsen. Artikel 1In de localiteiten waar het leger gekantonneerd is, is het ver boden, zonder verlof van de door den Minister van Landsverdediging aan geduide overheid, hetzij in de open lucht, hetzij in openbare plaatsen, ver gaderingen uit te lokken of te houden waarop actief dienende militairen worden toegelaten. Art. 2. De overtredingen van dit besluit worden gestraft met gevan genisstraf van acht dagen tot drie maanden en met geldboete van 26 tot 300 fr. Al de bepalingen van boek I van het Wetboek van Strafrecht, hoofdstuk VII en artikel 85 niet uitgezonderd,zijn op die misdrijven toepasselijk. Art. 3. Onze Ministers van Bin- nenlandschc Zaken, van Justitie en van Landsverdediging zijn, ieder wat hen betreft, beslast met de uitvoering van dit besluit, dat in werking treedt den dag waarop het in het Staatsblad wordt bekendgemaakt. In hetzelfde staatsblad staat nog een koninklijk besluit waarbij de tweede buitengewone wetgevende zitting 1939 wordt gesloten. het lijk van zijn vijand. Evraert had zich sinds eenigen tijd op zijn omzwervingen door de wilder nissen in bijna wanhopige omstandig heden bevonden, maar nooit gevoelde hij zich zoo verlaten en alleen met de hoop op de hulp der Voorzienigheid. Hoe hachei^k zijn toestand ook mocht zijn, hij wanhoopte niet. Ondanks de verschrikkelijke pijnen die hij leed, was hij overtuigd dat hij zijne leden zou kunnen gebruiken, zoo hij slechts geduld had. Toen zijne krachten genoegzaam teruggekeerd waren, stak hij twee toortsen in den grond om goed te kunnen zien bij zijnen arbeid, hing zij ne buks, die hij in zijnen val medege- sleept had, over den rug. nam zijne navaja tusschen de tanden, greep met een wanhopigen ruk de struiken vast, en begon naar boven te klimmen. De moeilijkheden welke Evraert te overwinnen had. alsmede de inspan ning welke het hem kostte om boven te geraken, zijn niet te beschrijven, en hij bereikte den rand der grot na an derhalf uur bereikt te hebben, waarbij hij al de geestkracht noodig had die iemand door de hoop op zelfbehoud wordt geschonken. Toen hij een hol in het bosch bereik te. bleef hij bijna een half uur uitgeput op het zand uitgestrekt liggen, niet in staat eene enkele beweging te maken ja, nauwelijks om adem te halen, zon der iets te hooren of te zien, zonder zelfs te kunnen denken aan den hache- lijken toestand waarhij hij zich be vond. Gelukkig was het voor hem. dat de ze tot wanhoop voerende zwakheid weldra week de frissche buitenlucht, die hem door de gangen van het hol UIT OFFICIEÈLE CIJFERS Door hel ministerie van Landsver dediging zijn cijfers openbaar gemaakt waaronder ook die voorkomen van de militiepiichtigen van de jaarklasse 1940 uit oogpunt van de taal waarin zij wenschen opgeleid te worden. Onder degenen, die 17 maanden moeten dienen, verkozen er 11. 174 het Nederlandsch en 12.348 het Fransch onder degenen die 12 maan den onder de wapens blijven, kozen er 11.972 het Nederlandsch en 672'3 het Fransch. Het Nederlandsche regiem werd dus verkozen in het geheel door 23.146 militiepiichtigen, terwijl er in het ge heel 19.071 het Fransche regiem ko zen. De statistiek geeft nog de volgende aanduidingen over de taalkeuze in de Vlaamsche provinciën Dienstplichtigen met 1 7 maanden dienst Provincie Antwerpen 3.336 ver kozen het Nederlandsch, 46 het Fransch West Vlaanderen 2279 tegen 319; Oost Vlaanderen 2 755 tegen 106; Limburg 658 tegen 53; Arrondissement Leuven 739 te gen 58. Dienstplichtigen met 12 maanden dienst. Provincie Antwerpen 3367 verko zen het Nederlandsch, 1 7 het Fransch; West Vlaanderen 2641 tegen 215. Oost Vlaanderen 2696 tegen 63 Limburg 1254 tegen 45; arron dissement Leuven 835 tegen 20; Degenen in de Vlaamsche arrondis sementen, die het Fransch regiem aanvroegen, vertegenwoordigen dus samen iets meer dan 4 t.h. Te Brussei kozen 1776 militiepiich tigen (1022 met 17 en 754 met 12 maanden dienst) het Nederlandsch en 3199 (2.395 met 17 en 804 met 12 maanden dienst) het Fransch. Het wervingsbureel Waver, waar toe de Vlaamsche gemeenten ten Zui den van Brussel behooren, gaf als uit slag 629 verkozen het Nederlandsch regiem (303 met 17 maanden en 326 met 12 maanden dienst) en 1229 het Fransch (807 met 1 7 en 422 met 12 maanden dienst). Vroegen het NecJ^rlandsche regiem aan in de Waalschè arrondissementen: 171 dienstplichtigen (82 met I 7 en 89 met I 2 maanden dienst. Het ministerie van Landbouw deelt mede Het verbod de Voor broodbereiding geschikte inlandsche tarwe te gebrui ken voor de veevoeding, heeft de aan dacht der landbouwkringen op de kwestie van den 'invoer van voeder- graan gevestigd. Men vraagt inzonderheid dat de re geering den invoer zou toelaten van graan dat voor menschelijke consump tie ongeschikt, doch als veevoeder wel bruikbaar is. Het Departement van Landbouw brengt ter kennis van de belangheb benden dat invoer van voedergraan thans aan geen enkele beperking on derworpen is en dat bijgevolg al de aanvragen om invoer, zoowel voor het zachte gaan als voor het harde graan worden ingewilligd. tegenstroomde, bracht hem langza merhand tot zich welven en gaf hem het gebruik zijner geestvermogens te rug. Rondom hem lagen verscheidene lijken op den grond. Hij begon weder adem te halen en de hoop herleefde in zijn hart, daar zijne opoffering niet zonder vrucht geweest was. De lieden waarvoor hij zijn leven had gewaagd, waren gered, en hij zou hen wederzien. Deze gedachte 'deed zijn moed her leven en hij gevoelde zich een ander mensch. HJ Onbeschrijfelijk was de aandoening die hij ondervond toen hij, na eene moeilijke wandeling door het hol, ein delijk den oever van een stroom be reikte en de zon weder mocht aan schouwen. Men moet in wanhopige toestanden verkeerd hebben, evenals hij, om den vreugdekreet of liever het gebrul te begrijpen dat zijne benauwde borst ontsnapte, toen de verkwikkende zon nestralen hem weder beschenen en hij met volle teugen de heerlijke lucht der savanne inademde. Onwillekeurig viel hij, door een on- weerstaanbaren aandrang des harten gedreven, op de knieën, vouwde eer biedig de banden, en stortte zijn dank gebed uit voor Hem, die hem gered had en ook daartoe alleen in staat was. Dit hartroerende gebed, deze oprech te dankbetuigingen van een erkentelijk hart zijn op de vleugelen van zijn be schermengel ten hemel gestegen, daarvan was hij overtuigd. Uit den stand der zon kon hij op maken dat het twee uur des namiddags was. Om hem heen Was het doodstil, en ZIJ KOOPT HET NOORSCHE TANKSCHIP „BONALD Wij vernemen dat de onderhande lingen die door de Compagnie Mariti me Beige gevoerd werden voor den aankoop eener nieuwe eenheid tot een gunstig resultaat hebben geleid. Het betreft den Noorschen tanker «(Ronald» van 10.500 ton, draagver mogen die tot nu toe diende als wal- vischvaarder en thans zijn laatste reis in deze hoedanigheid doet. Eens onder Belgische vlag zal het schip heeten <cMafuta» en wegens zijn specialen bouw zal het bestemd wor den voor het vervoer van palmolie van Congo naar Belgie. Het aangekochte schip, de Noor- sche tanker Ronald» metende 6322 ton bruto, 3663 netto, werd gebouwd in 1920 te Port Glasgow op de werven van R. Duncan en hoort toe aan de reederij «Hector» (N. Brugge, mana ger voor wie te Antwerpen als agent optrad de firma Grisar en Marsily) Thuishaven Tonsberg, doch gewoon lijk varend op Oslo. Het staat in Lloyd's Register geklas seerd 100 A. I. en de machienen ont wikkelen 5 73 P.K. nominaal. Afmetin gen 422 voet lengte, 56 breedte, 28.8 diepte. Het schip zal einde December aan de Compagnie afgeleverd worden en in Januari zijne eerste reis naar Congo ondernemen. De bijzondere correspondent van het Parijzer blad Le Journal» (wien wij alle verantwoordelijkheid voor de berichtgeving moeten laten-) seint uit Zurich aan zijn blad, dat uit Duitsch- land rechtstreeksche berichten werden ontvangen welke schijnen te bevesti gen dat de Duitsche aanval op Holland opnieuw verdaagd werd. Het is in den nacht van Donderdag op Vrijdag, dat het debat plaats had tusschen de vertegenwoordigers van den Duitschen staf, generaals Reiche- nau en von Blaskowitz, en de extre mistische groep van de partij, welke den Fuhrer steunde in zijn plan om in Holland in te grijpen, zoogezegd om dit land te steunen tegen de aanval lende bedoelingen van Engeland». Generaal Reichenau zou doen gel den hebben, dat afgezien van andere internationale reacties, de schending van de Nederlandsche neutraliteit de Ver. Staten zou aangezet hebben voor 't verloop van een maand actief deel te nemen aan het conflict. De generaal zou tenslotte verkregen hebben dat de voorziene krijgsverrichting werd uit gesteld. De correspondent voegt er bij dat volgens geloofwaardige berichten, de campagne tegen de neutralen thans zou begrepen worden in den zooge- naamden zenuwoorlog en dat men te Berlijn de hoop koesterde dat Belgie en Holland in zekere mate en in een naaste toekomst toegevingen zouden moeten doen tegenover de gestadige drukking welke op hen zou uitgeoe fend worden. zoover het gezicht reikte was de prai rie eenzaam. De Indianen waren verdwenen, hij was alleen in tegenwoordigheid van God, die hem zoo wonderbaarlijk had gered en tevens wel verder zou helpen. Evraert gaf zich evenwel geen juist gedacht van den toestand, hij meende dat Bellarosa en Lydia gered waren. Eilaas Al hetgeen hij gehoord en gezien had, had hij gewaar geworden als door een nevel. Eensklaps klieft een gedacht als een bliksemstraal zijn brein. Lydia kreet hij. Hij liep naar het bosch je waar hij haar geborgen had. Niets 1 Niemand meer. Geen levende ziel. Een onbeschrijfelijk gevoel dat zij ne ziel folterde overviel hem. Thans ook voelde hij voor het eerst al het drukkende van zijne li chamelijke smarten. Hij wankelde en viel met een doffen kreet op den grond voorover op een scherpen staak die hem in de zijde drong. HOOFDSTUK XL1V DE OVEREENKOMST Een diepe stilte lag over het land schap uitgespreid. Geen ander geluid dan het gegons der insekten, die eindeloos bezig zijn aan den onbekenden arbeid, waarvoor zij door de Voorzienigheid geschapen zijn, verstoorde de kalmte van den nacht in de donkerblauwe lucht zweefde geen enkel wolkje. Een zacht en niettemin doordrin gend licht straalde neder uit de sterren n ■■jp- DOODELIJK VERKEERSONGELUK TE OOSTAKKER Ten gevolge van den mist gebeurde op de Groote Baan, te Oostakker,een verkeersongeluk met doodelijkcn af loop. Een aanrijding had plaats tus schen twee auto's bestuurd door Ok- taaf Wandels, wonende Akkergemstr. Gent, en door Van Mechelen uit Stee- ne. Bij de aanrijding werd de vader van Van Mechelen, die naast hem zat, bij het openslagen der deur, uit den wagen geslingerd* - met het gevolg, dat de man een schedelbreuk opliep en overleed in het verbandhuis alwaar hij was overgebracht. De auto van Van Mechelen werd vervolgens aangereden door een tramrijtuig der lijn Gent- Oostakker, dat de auto's op korter, af stand volgde en ze niet had opgemerkt ten gevolge van den dikken mist. SMARTELIJK ONGEVAL TE DIEPENBEEK Maandagavond, rond 6 uur had te Diepenbeek bij Hasselt, wijk «Lutse- }üs» een zwaar verkeersongeval plaats, i, 3Een legerauto die eten naar de troe pen moest brengen, bevond zich plots Voor een jongen wielrijder, zekere Wissels, 14 jaar oud, wonende wijk Langerloo, te Diepenbeek, die volgens het politie-onderzoek geen licht aan zijn fiets zou gehad hebben. Het was tengevolge van den mist, dat de auto voerder zoo laat den fietser opmerkte. De autovoerder wilde den kna^p nog ontwijken, maar slaagde hier met in. De knaap werd dan ook door den auto gevat en liep zoodanige verwon dingen op, waaronder een schedel breuk dat hij een weinig later over leed. Het ongeval zou echter nog meer slachtoffers eischen. Tengevolge der zwenking die de chauffeur uitvoerde, kwam hel voertuig in een groep solda ten terecht, die van de brug terugkeer de waar ze werken hadden uitgevoerd. Een luitenant werd zwaar gewond. De ongelukkige had beide beenen ge broken, naast andere verwondingen. Andere soldaten lagen in een sloot verspreid. maar hadden gelukkig slechts lichte verwondingen opgeloo- pen. De zwaargewonde werd naar het gasthuis te Hasselt overgebracht. ERG ONGEVAL TE HOEI VRACHTAUTO WAAROP DRIE SOLDATEN ZATEN IN DE MAAS GEREDEN Een dramatisch ongeval heeft zich voorgedaan te Hoei op den linkeroe ver van de Maas. Een opgeëischte vrachtauto ging een vrachtauto ophalen. De auto verliet een instelling en stond met het voorste naar .de Maas gekeerd. De chauffeur draaide met de mani- vel van den auto om den motor aan gang te zetten, toen het voertuig zich in beweging stelde. Men had nog juist den tijd den ongelukkige van voor den auto weg te trekken. De auto beukte de borstwering in en reed in het water. In den vrachtauto bevonden zich drie soldaten. Twee hunner werden gered nog voor de auto zonk de derde na een tijdje in het water te hebben gesparteld, kon gelukkig even eens op hei. droge gebracht worden. De strooming is aldaar heel sterk zoodat de vrachtauto werd medege- sleept tot aan de spoorwegbrug, waar na hij in de diepte verdween. Het noodige werd aangewend om de vrachtauto uit het water te halen. en de stralen der maan, dat de heuvels met hun verlengde schaduwen, een spookachtig aanzien gaf. Een blauw achtige weerschijn kleurde den zoo doorschijnenden dampkring, dat men gemakkelijk de vliegende insekten kon onderscheiden, die om de takken gonsden. Hier en daar verschenen en verdwe nen glimwormen tusschen het hooge groen, dal ze als dwaallichtjes met haar phosphorachtig schijnsel ver lichtten, het was, in één woor/l, een idier zoele en cldere Amerikaansche hachten, die in ons kouder en minder bevoorrecht klimaat onbekend zijn Üe ziel in aangename en zwaarmoedi ge droomingen doen verzinken. Eensklaps verscheen er een scha duw aan den gezichteinder, die schie lijk in groote toenamen en weldra het zwarte onbestemde schaduwbeeld van een ruiter vertoonde, het geluid der hoeven van een paard, dat den harden grond met haastig elkander opvolgen de slagen trof, liet daaromtrent weldra geen twijfel meer bestaan. Er naderde werkelijk een ruiter, hij volgde de richting naar het Westen half op zijn ros ingedommeld, had hij den teugel laten schieten, en liet hij het dier nagenoeg vrijheid in de keuze van den weg, toen dit op een open door boomen omringde plek in het midden waarvan een kruis was opge richt, aangekomen, eensklaps een zij sprong ^naakte, de ooren spitste, en daarna met onstuimigheid terug drong. ('t Vervolgt.) (Verboden Nadruk-V Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-Dc Oendj» Kerkstraat 2.11 A&lst,

De Volksstem | 1939 | | pagina 2