KRANKZINNIG DIT LIEFDE WEKT EE GAL VAN UWE LEVER OP- Mcdedee/ingen aan de Bevolking en Gemobiliseerden Een hedendaagsche taak Eén dappere spoorwegman Bn de haven van Antwsrpen KOLONIALE LOTERIJ Belg. Redemptoris ten uit Polen terug Vliegtuigen dalen aan onze kust 16 November. H. Ed mond us. Op 15 jarigen ouderdom tot Koning gekroond, was Edmond het type van een voorbeeldig vorst. Bij den inval in zijn land van een alles verwoestend volk werd hij gevangen genomen en omdat hij de gestelde vredesvoorwaar den die strijdig waren met de.belangen van zijn onderdanen en den gods dienst niet wilde aanvaarden, werd hij met pijlen doorboord. (IX eeuw.) Het Wintcruur. Een koninklijk besluit bepaalt dat de gewone wettelij ke tijd in den nacht van 18 op 19 No vember. te 3 uur terug wordt inge voerd. Hc-t opleidingsschip Mercator in de haven van Oostende. Het op leidingsschip Mercator,, dat door den dikken mist verplicht was in zee te blijven, kon Maandag laat in dch avond, de reede van Oostende binnen varen. Het was de sleepboot Zeehond die de Mercator» veilig in de haven binnenleidde. De fiskale ontwerpen. De h. Pierlot, eerstc-minister, heeft Dins dagmorgen een afvaardiging ontvan gen van de rechterzijden van Kamer en Senaat, die bestond uit de heeren Carton de Wiart, Carton de Tournay, J. Declercq, Heyman, Moyersoen en Merget. De afvaardiging heeft aangedrongen opdat de nieuwe fiskale maatregelen welke de regeering heeft aangekondigd niet ingevoerd zouden worden bij ko ninklijk besluit. De afvaardiging is van oordeel dat het gewenscht is, daartoe ontwerpen bij het parlement in te die nen, zoodat een openbaar debat er over zou kunnen plaats hebben. Naar verluidt was de regeering voor nemens die proceduur te volgen en dus de fiscale ontwerpen bij Kamer en Se naat aanhangig te maken. De poppen van Prinses Josephine Charlotte. Binnen eenige dagen zal in het Egmontpaleis, te Brussel, het «Salon van de Pop» geopend worden, dat zeer eigenaardig en zeer belang wekkend zal zijn. Onder de voornaamste inzendin gen is die van prinses Josephine Char lotte. die hare volledige verzameling poppen tentoonstelt. De wedde der gemobiliseerde amb tenaren die reserve-officier zijn. Er is bij vergissing gemeld dat het besluit waarbij de vergoeding der gemobili seerde ambtenaren bedragend 15 of 50 t.h. naar gelang ze ongehuwd of ge huwd zijn. zou worden gewijzigd. Deze bepalingen blijven in voege maar de toepassing er van zal uitge breid worden tot de reserve-officieren die in staatsdienst waren. Dezen zullen insgelijks de keuze hebben tusschcn de 50 t.h. van hun wedde of hun vergoe ding als reserve-officier. Zij waarvan de wedde vrij hoog was. zullen meer baat hebben bij het opstrijken van 50 t.h. dezer wedde dan wel van de 100 t.h. der vergoeding van den reserve-of ficier. In het eerste geval voegt de staat aan de 50 t.h. 9 t.h. toe voor het pensioen. In het tweede geval worden de 9 t.h. afgehouden van de wedde. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT A1MARD 227ste Vervolg. De ruiter, plotseling uit zijn dom meling. of wat waarschijnlijker is, pit zijn mijmering ontwaakt sprong op in den zadel en hield den teugel stevig gespannen. Hola, riep hij uit, het hoofd snel opheffende en de hand aan zijne ma- cheta slaande. terwijl hij een onder zoekenden blik om zich heen wierp, wat is hier gaande Kom, kom, Ha- ringo, mijn goed paard, wat beteekent die vrees ha. ha, bedaard, vriend, er is hier niemand die aan ons denkt. Maar ofschoon zijn meester het dier onder het spreken dezer woorden streelde, en ofschoon daarbij bleek dat beiden in groote eeinsgezindheid leefden, bleef het zich echter weer spannig 'oetoonen en vertoonde het meer cn meer teekenen van den le- vendigsten angst. Dat is toch niet natuurlijk, vive Dios Ge zijt niet gewoon u voor niets zoo beangst te maken laat eens zien Haringo. wat is er dan toch En de reiziger keek nogmaals nauw keurig om zich heen, zijn blikken met de grootste opmerkzaamheid op den grond vestigende. Eh 1 riep hij plotseling uit, toen DE VERGOEDINGEN AAN GEMOBILISEERDE AMBTENA REN Het ministerie van Financien deelt mede Volgens geruchten zou het stelsel ten bate van de gemobiliseerde ambte naren gewijzigd worden. Dit gerucht mist allen grond. Wel is het juist dat een besluit, dat de betaiingsmodalitei- ten van zekere toelagen, in voorberei ding is. In deze dóet er zich geen en kele grondwijziging voor, doch alleen het in overeenstemming brengen der beschikkingen betreffende de militie toelagen in het algemeen, alsmede van deze aangaande de gemobiliseerde ambtenaren. Op een enkel punt zal verandering gebracht worden aan het bestaande regiem. Het besluit van 27 Oktober behelsde, dat de ambtenaren reserve officieren, enkel en alleen hun offi- eierswedde ontvangen zouden. Deze géhuwde officieren kunnen, indien zij zulks' verkiezen, 50 t.h'. van hun amb- tenaarswedde, plus de familiebedra gen alsmede de verblijfsvergoeding ontvangen terwijl de Staat te hunner ontlasting de bijdrage voor het wedu wen- en weezenpensioen stort. Met andere woorden aan de gehuw de reserve-officieren ambtenaren wordt de keuze toegestaan aan de an dere gehuwde en gemotoriseerde amb tenaren uitgebreid. Er zijn verscheidene hedendaagsche taken, maar de bijzonderste, onder praktisch oogpunt, lijkt wel de sociale organiseering. 't valt te betwijfelen of men het genoeg inziet. Die kwestie, al van groot belang, natuurlijk, op haar eigen, staat in nauw verband met den vrede. De oorlog van 1914-18 had men gewonnen, maar de vrede, het ware doel, werd niet bereikt. Al strevende naar vrede, of wat men daardoor ver stond, kwam men tot sociale regiemen die vrijwel alles in gevaar brengen. Het had er evenwel anders uitge zien, indien de sociale inrichting op kristelijken voet wjye gesteund ge weest. Dit alleen heeft men niet of niet genoeg betracht, spijts waarschuwing. Waar zitten nu de groote lichten, die 'l beter wisten, en waarnaar men ge luisterd heeft En zoo stelt men na tuurlijk de vraag Na een',nieuwen oorlog, hoe vèr zal men wel genaderd zijn Anders gezegd Wat zal men ge daan hebben, om de oorzaken van oorlog of andere groote sociale ellende te keer te gaan Oorzaken zijn hier vooral niet te verwarren met de eerste gevolgen er van zooals een autoritair regiem of een bewapeningspolitiek, waaraan merv gemakkelijk de schuld van oorlog zou kunnen toeschrijven. Dat zijn feiten, gevolgen, waarvan er veel gesproken wordt omdat ze opval lend zijn, iets wat gemakkelijker is dan tot de oorzaken opklimmen. Het mag tot die feiten niet komen. Het komt er dus op aan den vrede te organiseeren, langs den weg der so ciale. kristelijke organisatie. Doch 't is min het princiep, dan wel de prak tische uitvoering er van, die hier bt- doeld wordt. X. hij een lichaam op den grond uitge strekt zag liggen, Haringo heeft gelijk; daar ligt iets waarschijnlijk het lijk van den een of anderen haciendero, dien de salteadores zullen gedood heb ben, om hem des te gemakkelijker te kunnen uitplunderen, en dien ze daar na zullen hebben laten liggen, zonder zich verder om hem te bekommeren laat eens zien, wat er van is. Terwijl de ruiter deze woorden bij zich zeiven sprak, was hij afgestegen. Maar daar hij voorzichtig was en sedert lang gewoon scheen om over de jvegen der Mexicaansche confederatie te reizen, spande hij den haan van zijn geweer en hield zich evenzeer tot den aanval als tot de verdediging gereed, voor het geval dat de persoon, dien hij hulp wilde verleenen, eens op het denkbeeld mocht komen, plotseling zich op te heffen om hem te vragen om de beurs of het leven, een gebeur lijkheid die zeer in overeenstemming zou zijn met de zeden des lands, en waartegen men dus steeds op zijn hoede moest wezen. Hij naderde dus het lijk en be schouwde het gedurende eenige oogen- blikken met de grootste opmerkzaam heid. Hij behoefde er maar een enkelen blik op te slaan. om de zekerheid te verkrijgen dat hij niets te vreezen had van den ongelukkige die aan zijn voe ten lag uitgestrekt. Hm sprak hij. het hoofd schuddende, die stumperd schijnt in geen benijdenswaardigen toestand te verkeeren, indien hij nog al niet dood mag wezen, dan scheelt het zeker toch al niet veel. Maar laat ik het in ieder geval nog maar eens beproeven hem Parijs, 13 November Een dapper eenvoudige spoorweg man, die dagelijks als conducteur dienst doet op een trein ergens in Frankrijk», is voorgesteld voor het oorlogskruis. Eenigen tijd geleden had een lucht gevecht plaats, juist boven de haan die door de spoorlijn gevolgd werd. Na dapperen tegenstand stortte een der Fransche toestellen brandend neer en- enkele honderden meters van den trein. Onmiddellijk gebood de conducteur zijn machinist te stoppen. Hij sprong van den trein en rende naar de plaats waar het toestel was neergevallen, niet lettend op het mitrailleurvuur der vij andelijke toestellen, die onbarmhartig op geringe hoogte bleven doorratelen. Onverschrokken rukte en trok hij niettegenstaande de vlammen, aan het deurtje van het toestel tot hij dat open had en er in gelukte den gewonde offi cier er uit te sleepen en den weg vrij te maken voor de drie overige inzitten den, die zonder zijne hulp in de vlam men zouden zijn omgekomen. Daarom zal binnenkort een dappere conducteur op zijn jas het rood-groene lintje met het oorlogskruis mogen dra gen. Er is thans in de haven van Antwer pen een zeer gevoelige vermindering der scheepvaart vast te stellen. Waar aan dit verschijnsel dient toegeschre ven te worden, is moeilijk uit te maken Vermoedelijk speelt de mist van 12 en 13 November, daarin een aanzienlijke rol. Op 13 November werden er slechts 5 aankomsten geboekt van schepen met kleinen diepgang. Een de zer vaartuigen heeft de reis naar Bru- sel voortgezet, I afcverd gedokt in de Kruisschanssluis, 2 in de Royerssluis, 1 aan de Scheldekaden. Er vertrokken dien dag 6 schepen, namelijk 1 uit de Royerssluis, 3 uit d^ Kruisschanssluis, 1 van de Boven-Schëlde en 1 van de Scheldekaden. Op dit oogenblik, namiddag 14 Nov werden er 4 aankomsten geboekt, na melijk 2 in de Kruisachanssluis, 1 in de Royerssluis, 1 aan Scheldekaden. Een schip verliet de haven en 7 vaar tuigen hebben de schikkSngen ótn af te varen getroffen. Er bevinden zich 5 7 zeeschepen in de haven van Antwerpen. DE TOEKOMST IS AAN NIEMAND maar de TREKKING van 24 NOVEMBER brengt u misschien een PRACHTIG GESCHENK dank zij enkele seconden geluk en een biljet van de 10e SNEDE van de bijstand te verleenen, ofschoon ik vrees dat het vergeefsche moeite zal zijn. Na deze woorden bij zich zeiven gesproken te hebben, zette de reiziger zijn geweer in rust. zette dit aan den kant van den weg neder, om het in tijd van nood bij de hand te hebben, bond zijn paard aan een boom vast, en ont deed zich van zijn zerape, ten einde vrijer in zijn bewegingen te zijn. Nadat hij langzaam en geregeld al die voorzorgen genomen had, want hij was altijd zeer zorgvuldig in alle op zichten. nam hij de alferjas, achter den zadel geplaatst er af, sloeg ze over zijn schouder en naast het uitgestrekte lichaam nederknielehde, drukte hij zijn oor tegen de borst des verslagene. De reiziger was rijzig van gestalte, stevig gebouwd en volmaakt evenre dig; zijne goed verhoudende ledema ten waren voorzien van zenuwen zoo dik als koorden en goo hard als mar mer. Hij moest buitengewoon sterk zijn alsmede zeer vlug in zijne bewegingen die niet ontbloot waren van mannelij ke bevalligheid hij had, in een woord een dier krachtige gestellen, die zoo zeldzaam zijn in alle landen, maar die men nog het meest aantreft in zoodani ge streken waar de behoefte van een leven, dat eene voortdurende worste ling is. de lichamelijké vermogens van den mensch in hooge mate ontwikke len. Hoewel hij eerst twee en twintig jaar oud was, scheen hij er wel acht en twintig te tellen. j Zijne gelaatstrekken waren schoon, mannelijk en verstandig, zijne zwarte goed geopende oogen keken fiks voor Zooals men weet hebben de Paters Redemptoristen in Polen verschillende kloosters en studiehuizen, o.m. te Lwow, Zboiska, Holosko-Wielki, Ko- wel. In deze kloosters en studiehuizen, waren verschillende Belgische Re demptoristen waarvan men geen nieuws kon vernemen, tot gisteren avond de blijde tijding kwam, dat de Eerw. Paters Jos. Ghekiere, De Zitter, Couppé en Fr. Van den Bosch, gaaf en gezond in Belgie waren aangekomen, na een lange en vermoeiende reis, met veel formaliteiten en onderzoeken. De Russen zijn in de verschillende steden, waar de kloosters der Paters gevestigd zijn, zonder slag noch stoot binnengekomen, al zingend en hebben de kloosterlingen niet het minste letsel toegebracht doch het was hun ten strengste verboden godsdienstonder richt of onderwijs te geven en in het openbaar de H. Mis te lezen. De kloosters werden gedeeltelijk door de soldaten opgeëischt. Op de reis behandelden de RüsseYi de Paters, die in burgerpak waren met groote gewilligheid, van zoodra ze wisten dat ze met Belgen te doen had den. Eenige Paters zijn in Polen op hun post gebleven en stellen het goed. Het zijn de Eerw. Paters De Vocht, alge meen overste van de Missie in Polen Collet Van de Maele, Van Ganzen- winckel en Bilcke. In het Poolsch gebied, dat door de Duitschers bezet werd, waar doorheen de Paters ook moesten reizen, ging de tocht ook nogal vlot. Een enkel inci dentje echter,vergde eenig oponthoud. Een der missionarissen die er bijzonder haveloos en verwaarloosd moet uitge zien hebben, werd tot tweemaal toe opgeleid, onder verdenking dat hij een Jood was. Maar zoodra hij dan zijn papieren voorbracht, werd hij on middellijk losgelaten. We verheugen ons met de Eerwaar de Paters Redemptoristen over de vei ligheid der teruggekeerden en der ach tergebleven Paters op hun missiepost. Dinsdagnamiddag zijn Engelsche vliegtuigen over de Belgische westkust gevlogen. Op zeker oogenblik zag men er twee dalen op het strand, het eerste te Koksijde en het tweede te De Pan ne. Aan boord van ieder vliegtuig be vond zich slechts een piloot. Het geldt hier twee jonge mannen die dachten in Frankrijk te zijn. Een derde vliegtuig zou wat verder gedaald zijn aan de Fransche grens. DRIE PARIJZER DAGBLADEN IN BELGIE VERBODEN De regeering heeft besloten de toe lating te weigeren voor het verzenden per post en per spoor van drie Parij- sche bladen l'Intransigeant», «l'Epoque i en «Paris-Soir». Volgens wij vernemen, zouden de ze bladen zich heel oneerbiedig hebben uitgelaten over onzen Koning. Men stipt in de officieele middens aan dat het vervoeren van vreemde dagbladen in het land een gunst daar- stelt welke men niet uitstrekken wil tot die persorganen, die het minimum van correctheid niet eerbiedigen, dat dient te worden nageleefd in de inter nationale betrekkingen)). zich uit, zijn breed voorhoofd, zijne kastanjebruine, natuurlijk krullende haren, zijn groote mond met niet al te dikke lippen, zijn fier opgestreken kne vel, zijn goed geteekende en vierkant afgeronde kin, dat alles te zamen gaf aan zijn gelaat eene uitdrukking van openhartigheid, stoutmoedigheid en goedheid, die iedereen gunstig voor hem stemmen moest, terwijl ze hem tevens den stempel van echte fatsoen lijkheid schonken. Nu, die zal moeite hebben er van op te komen, als hij er nog van op komt', hervatte hij, zich oprichtende, nadat hij te vergeefs getracht had het kloppen van het hart des gekwetsten te hooren. Hij gaf echter den moed niet op. Hij opende zijn alferjas, en haalde er linnen, een instrumentzakje en een klein gesloten kistje uit. Gelukkig ben ik nog bij mijn oude Indiaansche gewoonten geble ven, sprak hij glimlachend, zoo dat ik mijn medecijnzak nog altijd bij mij draag. Zonder tijd te verliezen, peilde hij de wonde, die Evraert, want hij was het, aan de zijde had, en wiesch die zorgvuldig uit. Het bloed liep druppelsgewijs uit de violetkleurige lippen der wond hij ontkurkte een fleschje, en goot in de wond eenige druppels van een zich in het fleschje bevindende roodachtig vocht dadelijk hield de wond op met bloeden. Daarna verbond hij met een han digheid, die van langdurige gewoonte getuigde, de wond, nadat hij er eenige fijngemaakte en met het straks ge noemde roode vocht nat gemaakte MILITAIRE AUTOCAMION BOTST OP EEN BOOM TE PETEGEM- OUDENAARDE Maandag kwam een militaire auto camion langs de groote macadambaan in de richting van Oudenaarde gereden Dit voertuig van het leger Te Velde» en welke alhier dagelijks voorbij komt om levensmiddelen af te halen te Gent, werd bestuurd door een soldaat alsook, nog een welke nevens hem had plaats genomen. Gekomen in een bocht voorbij den steenhoven van de gebroeders Dhaene glibberde het voertuig door de glad heid der baan opzijde, waardoor de geleider het stuur niet meer meester was en eenige meters verder rechtover de woning van Hector Dewacle met geweld op een boom terecht kwam. Beide inzittenden werden uit de ka- bien geslingerd en kwamen zwaar op den grond terecht, alwaar ze roerloos bleven liggen. Ooggetuigen kwamen toegesneld en droegen de twee ge kwetsten, welke veel bloed verloren in laatstgenoemde woning binnen. De geneesheer Roggeman uit Wor- tegem, ter plaatse geroepen, stelde vast d«t. beide slachtoffers ernstig ge kwetst waren en diende de eerste zor gen toe. Het eene slachtoffer had een diepe wonde aan het voorhoofd opgeloopen welke werd toegenaaid, alsook nog tal van- kneuzingen over het lichaam. De andere werd erg aan het linkerbeen en hand gekwetst en kloeg over inwen dige pijnen. Een geneesheer van het leger kwam ook de gekwetsten onderzoeken. Vervolgens kwam een militaire au to van het Roode Kruis de slachtoffers weghalen. De autokamion welke groo te schade opliep, werd naar Gent over gebracht. VREESELIJKE ONTPLOFFING TE GRUITRODE Dinsdagnamiddag werd de gemeen te Gruitrode opgeschrikt door een vreeselijke ontploffing, waarbij drie soldaten het leven verloren. Plots weerklonk een vreeselijke ontploffing die andere soldaten in de nabijheid aan het werk en burgers deed toesnellen naar de plaats van het ongeval en waar ze getuigen waren van een vreeselijk schouwspel. Op den grond lagen de vreeselijk verminkte lijken van drie militairen, terwijl stukken kleederen in de boom takken hingen. Het duurde niet lang of de identiteit van de drie slachtoffers was vastge steld. De drie dooden waren de solda ten Colenbrand, Degroeve en Vande Parre, van de klas 25 en 26. Alle drie waren gehuwd en vader van twee kin deren. De sergeant die bij hen was voor het werk dankt het leven aan het feit dat hij zijn makkers voor enkele minu ten had verlaten om aan een natuurlij ke behoefte te voldoen. Zonder calomel en s morgens zuil gij monter en frisch uit het bed springen. D» lever moet eiken dag ééfi liter g in c.'s Ingewanden uitstorten. Wanneer de gal niet vrij toevloeit, kan uw voedsel niet verteren; het bederft. Kwade gassen doen uw lichaam zwellen; U lijdt aan verstopping. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U is zwaarmoedig en terneergeslagen. U wordt een zwartkijker. Een laxeermiddel ls een noodhulp. Een ge dwongen stoelgang bereikt het doel niet. Alleen de KLEINE CARTERS PILLEN voor de LEVER kunnen het vrij toevloeien van de gal verze keren. wat U er weer bovenop zal helpen. Het zijn zachte plantenulttrekscls. die werkelijk op verrassende wijze het toevloeien van de gal bevorderen. Eisclit de Kleine Cart»; Pillen voor de Lever In alle apotheken fr. 12.'. J» kruiden voorzichtig had opgelegd. De ongelukkige gaf geen teeken van leven zijn lichaam bewaarde de on zelfstandige onbeweeglijkheid van een lijk, de uiterste ledematen behielden echter hun buigzaamheid, hetgeen de vreemdeling als een kenteeken be schouwde, dat het leven nog niet ge heel en al dat mishandelde lichaam was ontvlucht. Nadat hij den gewonde zorgvuldig verbonden had, richtte hij hem een weinig op en plaatste hem met den rug tegen een boom daarna begon hij hem te wrijven met rhum en water op de borst, dan dè slapen en de polsen, daarbij slechts van tijd tot tijd even ophoudend, om het bleek en saamge trokken gelaat met ongerust oog te onderzoeken. Al zijn pogingen schenen ijdel te zullen blijven geenerlei samentrek king, geen zenuwachtige trillingen, kondigden den terugkeer des levens aan. Maar niets is zoo volhardend als de wil van een mensch die zijn naaste wil redden, ofschoon hij ernstig begon te twijfelen of zijne pogingen wel met goed gevolg zouden bekroond wor den, voelde hij echter, in plaats van den moed op te geven, zijn ijver her leven, vastbesloten de opgevatte taak niet op te geven, voordat het overtui gend bewijs zou zijn leverd, dat zijn hulp van geen dienst kon wezen. ('t Vervolgt.)] (Verboden Nadruk.ï Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver* boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Gendt» Kerkstraat 211 Aalst*

De Volksstem | 1939 | | pagina 2