KRANKZINNIG Ü1T LIEFDE Zij gevoelt zich even jong hij haar 56c jaar als 0|> 40 HET WESTELIJK FRONT De nieuwe belastingsom werpen Den ooriog toelaten OLIEVELDEN BRANDEN IN VENEZUELA r-r- i7 November. H. Gregorius. In 563 bekwam Grégorius de genezing van een zware ziekte, op het graf van den.H. Martinu», waarvan bij een late re opvolger zou worden op den bis- schoppelijken troon van Tours. Als kerkvoogd werd hij in heel Gallie zeer geacht en bemind. Tijdschrift van de Vlaamsche Inge- ireurs-Vereeniging (Maandblad) To renbouw VIII, Schoenmarkt 31, Ant werpen. Abonnement! fr. 50. Losse nummers fr. 5. Wij ontvingen het* September-Octo- bertTummer van het V.I.V. tijdschrift waarvan wij den volgenden inhoud no- teeren Werktuigkunde Het snijvermo- gen der gereedschdpsstalen>> door profi ir. C.M. Peters (Leuven). Met AHografie Radiomacroarafie», door ir. *W. Soete (Gent)> 'verder nog .de rubrieken 1 Jtterrattftfrover- zicht Boekbespreking» en Nieuwe Boeken uw - De Primaat van Polen zou Kardinaal van de curie benoemd worden.— Zoo als gemeld is kardinaal Hlond, primaat van Polen gedwongen te Rome te blij ven omdat de Duitschers weigeren hem toe te laten in zijn vaderland te rug te kecren. Mgr Hlond is als Sale- siaan, dc gast van de Salesianen in de heuwige Stad. Wellicht zal de Paus hem kardinaal van de Curie benoemen zooals Pius XI deed voor kardinaal Segura y Saenz, aartsbisschop van Se- villa, tijdens den Spaanschen burger oorlog, en zal hem voorloopig de lei ding toevertrouwen van een Romein- sche kongregatie. Een kostbare luchtpostzegcl ver kocht. Een ongebruikte luchtpost zegcl uit New Foundland van 60 dol larcent is op Maandag in een Londen- sche postzegelveiling verkocht voor 300 pond sterling. De zegel was er een van de driehonderd,welke zijn uitgege ven ter gelegenheid van de vlucht van de Pinedos van New Foundland naar Rome in Mei 192 7. Dc heibergiers en het huishuurvraag- etuk. Len afvaardiging van het na tionaal verbond van beroepsvereni gingen van Belgische herbergiers en hotel- en eethuishouders is ontvangen geworden dpor den heer Decleire, ka binetsattaché van den minister van Justitie. De afvaardiging heeft den tekst overgemaakt van een motie, waarin er op gewezen wordt, dat vele herber giers, hoteleigenaars en eethuishpu- ders hun huishuur- en hypbtheckver- bintenissen niet meer kunnen nakomen en waarbij derhalve wordt aangedron gen op de afkondiging van een besluit tot machtiging van de vrederechters, voor het verlagen van huurprijzen, waar dit gewettigd zou zijn. Nkuwe goudlaag ontdekt in Ame rika. Te Dahlonga in den Staat Ge- orgie werd erts ontdekt dat een groot gehalte aan goud geeft. Het zijn de ei genaars van de Calhornmijn die zulks hebben meegedeeld. Een geoloog heeft meegedeeld dat de ontdekking zooveel belang heeft nis de ontdekking van goud in de rijke mijn van Cornstock die in de vorige eeuw goud voortbracht ten bedrage van 340 millioen gouddollar. Uit het leven van Keizer Maximiliaan en Keizerin Charlotte door CONSTANT AIMARD 228ste Vervolg. Het bood een treffenden aanblik aan dat groepje op. dien eenzamen weg, in den kalmen en helderen nacht, aan den voet van dat kruis, het symbool der verlossing, gevormd door tWee mannen, waarvan de een. gedreven door heilige menschenmin, om zoo te zeggen met woede de meest broeder lijke zorgen aan den ander besteedde. De vreemdeling hield een oogenblik met wrijven op en sloeg zich voor het voorhoofd als werd hij door een plot seling in zijn geest opkomende ge dachte getroffen. Hoe is 't mogelijk dat ik daar niet aan dacht I mompelde hij. de hand in zijn alferjas. die onuitputtelijk scheen, stekende, en hij haalde er een met zorg gekurkte veldflesch uit te voorschijn. Hij opende met het lemmer van zijn mes de stijf op elkander gedrukte lip pen van den gekwetste, bracht dezen daarna de veldflesch tusschcn de lip pen en goot hem een gedeelte van den inhoud der flesch in den mond, ter wijl hij met groote bezorgdheid op het gelaat van den gekwetste bleef staren. Na verloop van twee of drie minu ten trilde de gewonde even en zijne oogleden bewogen zich alsof hij een poging deed om ze te openen. "L .LIL... verzorgt haar huishouden, staat wel uitgerust op. 't Is prachtig, zegt zij. a Een vrouw die zich bij haar 56e jaar even levendig gevoelt, even jong» als op veertig, geeft u heden haar ^ezond- heidsrecept. Ik neem Kruschen Salts, en ik gevoel mij uitstekend, 's Morgens sta ik op zonder eenige vermoeienis. Ik verzorg moedig mijn huishouden. Sinds ik gebruik maak van deze zouten gevoel ik niet de minste stramheid der gewrichten, mijn bloedsomloop gaat beter en mijn aangezicht is niet meer gecongestionneerd». Mevr. L. P. Elkeen zou langen tijd jong kunnen blijven zoo eenieder er op waakte de bijzonderste oorzaak van oudercfom te bestrijden de aanslijming van den karteld^rm (dikke darm)Deze aan- sKjmirig (op de wijze van een ketel) korrit dikwijls voor vanaf een zekere ouderdom. Stagneerende restanten zétten zich vast aan de zijwanden van den karteldarm, gisten en geven aan leiding tot gift, dat het organisme aantast. Deze duurzame intoxicatie, verzwakt u physisch, vermindert u geestelijk, 'l Is de voornaamste ver diensten. Daarom ook levert zij zulke uitslagen op. Neemt eiken morgen een schepje Kruschen en U zult uwe ge zondheid en uwe jeugdigheid terug vinden voor enkele centiemes per dag. Flesschen tegen 7 fr., 12 fr. 75 en 22 fi. Alle apotheken. op een prachtige kaart in kleurendruk. Met aanduiding van Maginot- en Sieg- friedlinie en de localiteiten in deze gevechtszones gelegen. Prijs 5 fr. Boekhandel J. VAN NUFFEL-DE GENDT, Kerkstraat 21, Aalst. (Vervolg van 1ste bladz. activiteiten tijdens de drie jaren 19'36, 1937 en 1938 of tijdens de gedurende die jaren afgesloten drie boekjaren, al volgens het gaat om belastingplichti gen van de eene of de andere cWkin litt. a ciangewezen categorieën. c) Hetzij 8 t.h. van het door den belastingplichtige zelf op 1 Januari 1939 of in den aanvang van het in 1939 afgesloten boekjaar belegd ka pitaal. Overeenkomstig de traditie wordt de bijzondere belasting tot het vierde verlaagd voor dat gedeelte van de belastbare winsten, welke evenre dig met de buitenlands verwezenlijkte en belaste inkomsten overeenstemt. Verlagingen voor personen ten laste, welke op de gewone belastingen wor den toegestaan, worden echter voor de bijzondere belasting niet verleend. Titularissen van vrije beroepen,amb- Aha, sprak hij verheugd, nu ge loof ik dat ik het winnen zal En de veldflesch naast zich neder zettende, begon hij met nieuwen ijver te wrijven. Een zucht zoo zwak als een adem haling kwam den gewonde over de lippen, diens ledematen begonnen langzamerhand al leniger en leniger te worden, het leven keerde langzaam in dat lichaam terug. De jonge man verdubbelde zijn in spanning langzamerhand werd de ademhaling hoewel nog zeer zwak en afgebroken, duidelijk hoorbaar in zijn gelaatstrekken kwam ontspan ning en op de wangen teekenden zich een paar roode vlekjes ofschoon de oogen van den gewonde nog gesloten bicven, bewogen zich toch zijne lip pen, alsof hij moeite deed om te spre ken. Ziezoo riep de vriendelijke op passer op vroolijken toon uit, het is nog niet gedaan die zal het diep op gehaald hebben als hij het ontsnapt. Bravo ik heb mijn tijd niet nutteloos verspild.Maar wie duivel zou deze man hier hebben gebracht, verscheidene dagreizen van alle gemeenschap af, doch wacht maar, hij zal wel aan het praten komen, en dan zal hij slim moe ten zijn, als ik niet te weten kom wat hem naar hier voerde. Intusschcn had het leven, dat lang geaarzeld had, of het wel zou terugko men in dal lichaam, t welk het reeds bijna geheel verlaten had. een ernsti- gen worstelsirijd aangevangen tegen den dood. dien het al meer en meer tot den aftocht begon te nopen de be wegingen van den gewonde werden leniger, merkbaarder en gaven meer blijk van terugkeerend bewustzijn; meermalen reeds had hij de oogen ge- I, g f i ten of posten, zoora^da Jpon- en wed- detrekkenden zijn uit de toepassing van deze belasting gesjjbten. De bijzondere belasting wordt voor de eerste maal van jt^epassing op de vastgestelde of vermoedelijke winsten hetzij van het jaar f939, als het om belastingschuldigen gaat die een boek houding per kalenderjaar voeren, het zij van het na 31 -Augustus 1939 af gesloten boekjaar, als het om andere belastingschuldigen gaat. Hij die de bijzondere belasting ver schuldigd is en die, dn den 'loop van het jaar of van het boekjaar volgende op datgene gedurende hetwelk de be lastbare uitzonderlijke winsten wer den verworven,een bedrijfsverlies lijdt dat ten minste 30 t.h. var» het bedrag van gezegde bijzondere .belasting be reikt, bekomt eene ontlasting of terug gaven van de bijzondere belasting, welke gelijk is aan het. bedrag van het bedrijfsverlies. u- DE VERHÓOGING ,VAN- TOL- EN. ACCIJNSRECHTEN Het laatste wetsontwerp bepaalt de verhooging van de tol- eu accijnsrech ten. Het recht op de Jucifers wordt .van 0.50 fr. op 1 fr. per' '.IjOOO stuks ge bracht het accijnarecht, op bier wordt verhoogd met één decime; op onge brande koffie zal eën recht worden geheven van 100 fr. pet 100 kgr. op gebrande koffie eén recht van 120 fr. per 100 kgr. Het accijnsrecht pp mineraal water wordt van 32 op 36 centimen gebracht het recht op sigaren op 10 t.h. van den kleinhandelsprijs, op sigarillos op 18 t.h. op sigaretten op 42 t.h., op tabak op 28 t.h. Het recht op pruimtabak blijft ongewijzigd. Voor de ingevoerde produkjten worden volgende verboogingen voor gesteld Voor bier op vaten van 165 fr. op 180 fr. Voor bier op flesschen van 240 fr. op 260 fr. Voor bananen van 28.50 fr. op 50 frank. Voor citroenen van 31.10 fr. op 50 frank. Voor appelsienen van '31.10 fr. op 50 fr. Voor benzine van 160 fr. op 210 fr. per Hl. Voor gasoil van 10 ft. op 70 fr. per I 00 kgr. bruto. Voor smeerolie van 20 fr. op 50 fr. per 1 00 kg. nettp. BRAND TE ANTWERPEN Een brandweerman door een glazen afdak gevallen en zwaai' gekwetst naar het ziekenhuis gevoerd. Twee ande re personen 'gewond In een zakken- en jutéfabriek in de Samberstraat, aan den Dam, te Ant werpen is een geweldige brand uitge broken. Niet minder dan 20 lansen werden op den vuurpoel gericht en langs verschillende kanten en van op de daken van aanpaletide magazijnen werd den strijd tegen' het vernielend element ingezet. Bij de blu9schingswerken is de brandweerman Jozef Thues door een glazen afdak gevallen en werd zwaar gewetst naar het ziekenhuis gevoerd. Nog andere brandweermannen liepen verwondingen op. Rond 12 u. 's middags, na 3 uur blusschen, wjis de brand omschreven die door kortsluiting van een elektri sche machine ontstaan was. De schade is groot. opend, wel is waar om ze bijna dade lijk weer te sluiten, maar er deed zich toch een veibetering voor. Het was boven twijfel verheven dat hij tot bewustzijn zou terugkeeren; het was nu nog maar een kwestie van tijd. De vreemdeling goot een weinig wa ter in een beker, mengde daarin eenige druppels van het vocht uit de veld flesch en hield den beker aan de lippen van den gewonde. Deze opende ze en slapkte een zucht van verlichting. r r Hoe gevoelt gij u vroeg de jon geling met belangstelling. Op het geluid dezer onbekende stem beving een stuipachtige trilling het gehcele lichaafn van den gewonde. Lydia, mompelde hij, de oogen half openend. Don Miguel, zoo heette de vreem deling, schudde het hoofd. Zfkeï zijn vrouw vroeg hij zich af. Bellarosa, ijlde Evraert. Hum Hum Daar zijn er nu al twee, bromde Don Miguel. Hij nam nogmaals zijn hoofd in zijn handen en goot eenige druppels van een ander fleschje in den mond van den gekwetste. De uitwerking bleek plotseling. Evraert opende wijd de oogen en i keek den vreemdeling met verbazing aan. Cassa riep hij. Een trek van verbazing speelde om den mond van Don Miguel, een schampere trek deed zijne lippen tril len, zijne oogen blonken woest in de kassen; de enkele naam dien Evraert uitgesproken had scheen een magneti sche kracht op den mèdelijdenden rei ziger uit te oefenen. Nog een slachtoffer van den 't Is nog al natuurlijk, dat men van den oorlog niet wil, maar daar moet men toch wat eerder op denken dan als hij vóór de deur staat Als 't zoo ver is, zijn er die zich af vragen waarom God den oorlog toe laat, ais ze dan nog niet denken Hij zou dit niet mogen toelaten... Ja, indien God had verhinderd dat er sommigen, alhoewel katholiek op gebracht, Hem den rug toekeerden, door hun christelijke plichten te ver zuimen, waar zouden die dan wel zit ten Ziek of dood zijn Er had toch iets onaangenaams moeten gebeuren, aangezien z« zonder dat hunnen gang zijn gegaan. Ze hebben hunnen kop uitgewerkt. God liet ze vrij. 't Leven is een keus en niets anders. Misschien zagen ze dat niet genoeg in, maar 't is toch zoo. Om te beletten dat iemand zoo zijn kop uitwexke, zpu.de wereld zonder ling moeten draaien, 't Ware een ge schreeuw zonder einde van We willen (zoo gezegd) vrij -zijn. Met al dat, is zóó zijn kop uit werken toch zich zélf straffen. Als *t gevolg van al dat kwaad, dat ook op bewapening kan uitloopen, over de menschen komt, zou dat gevolg moe ten worden tegen gehouden Nu zou God mogen tusschenkpmen Welnu, als men toch met God reke ning houdt, om tot betere toestanden te komen, moet dit redelijk gebeuren. Hier is te beginnen met de plicht, die om zoo te zeggen de hoeksteen is van het gewoon kristelijk leven, namelijk, 's Zondags naar de mis gaan. Anders vervalt heel het christelijk leven. Is men eens zoo ver, zoo zal er wei nig spraak nog zijn van oorlog toe te laten of niet. Men zal van geen oorlog meer hooren. La solution par le vide, zegt de Franschman. X. LAGUNILLAS, EEN PAALDORP VERWOEST. REEDS MEER DAN 1000 DOODEN Caracas, 14 Nov. (Havas). De Venezolaansche regeering hééft me degedeeld dat een verschrikkellijke brand waarvan de oorzaak nog onbe kend is, uitgebroken is in het dorp La- gunillas aan het meer van Maracaibo. Het aantal slachtoffers is nog onbe kend maar men meent dat het zeer hoog is. De regeering heeft maatregelen tot hulpverleening getroffen en reeds zijn vliegtuigen vertrokken met dokters, verpleegsters en gezondheidsmaterieel Van Daguayna is een oorlogsschip met hulp naar Maracaibo vertrokken. Caracas, 15 Nov. (D.N.B.) De brand te Lagunillas heeft de afmetin gen van een groote ramp aangenomen. De brand is uitgebroken in een drankgelegenheid van het stadje ten gevolge van de ontploffing van een petroleum ether lamp. Het plaatsje wordt hoofdzakelijk bewoond door arbeiders die werkzaam zijn in de na- wreeden hoofdman der kannibalen, zei hij, allo, Don Miguel, thans moet ge al uw krachten inspannen om dezen jongen te redden. Evraert had opnieuw de oogen ge sloten toen hij den naam van het bloe dig opperhoofd had uitgesproken. Thans is hij gered, zei de vreem deling met een zucht van verlichting. Goddank, want hij ziet er een moedig en braaf man uit. Hij bracht den Vlaamschen schilder op eene opéne plaats midden van het bosch. Daar legde hij hem op het mos ne der. God zij geloofd, zei dc vreemde ling in het Fransch, terwijl hij tevens een gebaar maakte dat zijne blijdschap te kennen gaf, dat is hier eene plaats, waar deze man gevoeglijk eenige uren rust kan nemen, het is tijd want het weer ziet er alles behalve goed uit. Inderdaad het blauwe uitspansel had zich eensklaps achter dikke grau we, aschgrauwe wolken verborgen de wind gierde nijdig vanaf het zwarte rotsgebergte dat zich hemelhoog ver hief. Zooals dit menigmaal het geval is in de tropische gewesten zou een ver schrikkelijk onweer de zachte luchtge steltenis opvolgen. Er is geen overgangsperiode, zoo als de duisternis op den dag, zoo valt ook de vorst op het zachte weder plotseling in. Het rotsgebergte dat zich een paar mijlen van de twee mannen verheft was zoo stijl dat het uiterst moeilijk te beklimmen is. De schrikwekkende bergpassen en onherbergzame valleien die men er aantreft, benevens de uitgestrekte, door breede vloeden besproeide vlak- li 1 I—I I burige petroleumputten. In enkèle mi nuten stond de geheele kolonie in vuur en vlam. Honderden personen zijn omgeko men. Hel aantal dooden wordt tus- schen 4.e 500 en dc duizend geschat. Meer dan 3000 mannen en vrouwen bevonden zich in het stadje op het oogenblik van de ramp. Vlotten met brandweerlieden en reddingsploegen zijn onmiddellijk van Maracaibo, dat 40 mijl verder ligt, vertrokken. Het meer Van Maracaibo wèarop een dichte laag petroleum drijft staat in lichte laaie. Drie honderd aan den rand van het meer gelegen hutten wa ren in een oogenblik tot den grond toe afgebrand. Het vuur verspreidt zich met een groote snelheid over de geheel lagune. Een brug tusschen het eiland Lagunil las en den vasten wal wordt door den brand bedreigd. Wanneer deze door het vuur moest worden vernield, zou de laatste mogelijkheid tot redding verdwijnen. De twee duizend overle venden kunnen nog slechts over de brug gered^ worden. In de bóop >ian dén vuurgloed te ontsnappen, zijn tal van personen in h^t branp^aijde ipeer gesprongen. 200 overlevenden zijn in veiligheid ge bracht d'óbr een klein ééhip dat zich bevond op een plaats die nog niet door de vlamrrien was bereikt. Men heeft alle hoop verloren om den brand nog afdoende te kunnen be strijden. President Aleazar heeft te Caracas een nationa'len rouwtijd van 3 dagen afgekondigd. Op alle gebou wen van de hoofdstad hangen de vlag gen halfstok. HET OFFICIEEL COMMUNIQUE DER RAMP In een communiqué deelt de regee ring mede dat het petroleumcentrum Lagunillas bij het Maracaibomeer door een reusachtigen brand geheel verwoest is. Er zijn talrijke slachtoffers De regeering neemt hulp- en veilig heidsmaatregelen. Totdusverre heeft men nog slechts 23 lijken kunnen bergen. Twaalf duizend huizen zijn ver woest. Burgers en militairen helpen thans bij het reddingswerk. De gewonden worden naar Ojeda vervoerd.- Het meeren-district van Lagunillas is geheel en al verwoest. Te Lagunillas kon zonder vooraf gaande besprekingen worden ge bouwd. Er werd geen huur geheven en ook behoefde er geen belasting te wor den betaald. Dit is vermoedelijk de reden waar om 'de kolonisten hun 'primitieve hui zingen boven de door het gouverne ment ter beschikking gestelde wonin- De brand was reeds Dinsdagochtend gen verkozen. vroeg uitgebroken, doch in de avond uren was er nog weinig van bekend geworden. Uit Maracaibo, dat onge veer 60 km. ten Noord Westen van de bedreigde streek is gelegen, werd dan direct hulp gezonden. ALLE HOOP OPGEGEVEN Naar later wordt gemeld heeft men alle hoop opgegeven om dei} brand met eenige kans op welslagen te be strijden men kan slechts in de ver schrikkelijke ramp berusten en hopen dat de brug moge stand houden, opdat overlevenden nog tijdig in veiligheid zouden kunnen gebracht worden. ten aan de oostelijke helling van dit gebergte, zijn nog bijna geheel onbe kend aan de Amerikaansche avontu riers en slechts de ondernemende en stoutmoedige Canadeesche jagers zijn hier doorgedrongen. Dit gedeelte van het rotsgebergte wordt Gebergte van de Windrivier genaamd, en biedt 'n grootsch en tref fend schouwspel aan zijn wit be sneeuwde toppen ver boven de wol ken uitstekend en zich in Noord-Noord Oostelijke richting zoover uitstrekkend dat het aan den gezichteinder een lich ten nevel gelijkt, waaruit alleen het ge oefend oog der woudloopers de gele steenen der bergen kan herkennen. Het gebergte aan de Windrivier is een der merkwaardigste deelen van het rotsgebergte, zoo schrijft M. Ai- mard, wien we deze beschrijving ont- leenen het is een soort van hoogland dat dertig mijlen lengte en tien of twaalf mijlen breedte heeft, waaruit hier cn daar bergen oprijzen, wier stei le toppen met eeuwigdurende sneeuw bedekt zijn en aan wier voet men enge cn diepe dalen vindt, alsook een me nigte bronnen, deken en door rotsen omgeven meren. Uit deze reusachtige vergaderbak- ken ontstaan sommige dier machtige stroomen, welke na eenige honderden mijlen een schilderachtige landstreek doorloopen te hebben, aan den eenen kant als zijrivieren van de Missouri, en aan de andere zijde van de Columbia, de schatting hunner wateren in twee verschillende zeeën uitstorten. (T Vervolgt.) (Verboden Nadruk.1) Krankzinnig uit Liefde, nadruk ver boden, te verkrijgen Boekhandel, J. Van Nuffel-De Ccndtt Kerkstraat 211 Aalst»

De Volksstem | 1939 | | pagina 2